zonder morsen HET JONGE GESLACHT Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 17 APRIL 1959 No. 18519 In raad van Bruiais.se werd aangedrongen op ainiaken nieuwe gemeentehaven Compost van zuiveringsinstallatie wordt verkocht Tijdens do jongste vergadering van de gemeenteraad van Brui- nisse kwamen nog verschillende zaken aan de orde. Een stuk weiland groot 7000 m-\ aan de Dorpsweg, thans in gebruik bij de landbouwer J. de Jonge, wordt aan deze opnieuw verhuurd voor de tijd van een jaar voor f 50 per jaar. Waar G. S. indertijd bezwaar maakten tegen de prijs, waarvoor de boerderij van H. Hoogerwerf is aangekocht wordt thans, nadat op nieuw contact met Hoogerwerf is opgenomen, besloten f 8750 te bie den; een schuur van wed. E. Bal- Hoogerwerf aan de Dreef wordt aangekocht voor f 1250. Punt 17 van de agenda handelt geheel over aan- en verkoop van grond aan en van particulieren, bij sommige aan- en verkopen wordt uitvoerig stilgestaan. Bouwgrond in plan West wordt verkocht aan de heren T. Muller en Jac. van Po- pering en mevr. E. Stoutjesdijk- Padmos. De rondvraag Bij de rondvraag informeert de heer C. Kik (S.G.P.) naar de ver koop van de bezonken afvalstoffen in de bakken van de rioolwater zuiveringsinstallatie. Deze zg. compost zal te zijner tijd aan de tuinders en klein landbou wers worden aangeboden. Ook dringt de heer Kik aan op spoed met het bouwen van een kantoortje voor de havenmeestex\ De heer Hoogerheijde dringt aan op meer spoed bij het afmaken van de nieuwe gemeentehaven. Straks zijn de vissersvaartuigen weer thuis en zullen dan geen ligplaats meer kunnen vinden in de oude haven, terwijl in de gemeentehaven de steigers nog niet klaar zijn. In elk geval verzoekt hij ringen aan de palen te bevestigen, men kan dan een ligplaats vinden tussen deze palen. B. en w. besteedden bijzon zonder veel aandacht aan de nieu we haven, maar men stuit dikwijls op grote moeilijkheden. Alle raads leden keuren het beleid van b. en w. goed, als de voorzitter toezegt nog eens contact op te nemen met diverse ambtenaren die bij de Del tadienst werken en die mogelijk iets kunnen doen om de zaak te bespoedigen. Verder dringt de heer Hooger heijde aan op een betere regeling voor de melkvoorziening op de scholen. Het melkverbruik op school wordt minder. Wanneer een jaar lang de melkvoorziening aan één leverancier wordt gegeven, zal hij de het derde jaar mag leveren, geen omzet meer over hebben. Be sloten wordt ieder der drie melk- leveranciers een bepaalde school toe te wijzen en dit systeem te doen rouleren. De viering van Koninginnedag De heer L. E. van Popering vraagt inlichtingen over te organi seren feestelijkheden op 30 april op de verjaardag van H.M. de Konin gin. Het zou hem spijten als er zwelgpartijen zouden ontstaan nu de raad de kermis heeft wegge- Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN (foor/ltf/// SCHUIMRUBBERBED stemd. Verder kant hij zich tegen Oranjeverenigingen anders dan voor traktatie van de schoolkinde ren Het trakteren van de school kinderen wordt in handen gelegd van b. en w. De heer van Popering wil in elk geval voorkomen dat er gefeest wordt met gemeentegeld. Op de kermis moet ook ieder be talen wat hij verteert. Het gemis van een oefenlokaal voor de B.B. en van een vergader lokaal waar de E.H.B.O. en het muziekgezelschap „Nu met Hope" kunnen repeteren, wordt pijnlijk gevoeld nu het oude gebouw daar voor vroeger in gebruik, thans als huishoudschool dienst doet. De heer van Popering wijst op de oude herberg op de Oude straat, die voor oefenlokaal zou kunnen worden gebruikt. B. en w. zullen over deze zaak contact opnemen het toekennen van subsidie voor met de eigenaar om over de ver koop te onderhandelen. Verder maakt hij bezwaar tegen enkele prikkeldraadafzettingen langs de openbare straat of weg De voorzitter wijst op de noodza kelijkheid daarvan,, gezien de ver nielingen aan de beplanting. Verhuur sportterrein De heer van Popering meent dat de verhuur van het sportterrein aan de voetbalclub „Bruse Boys" nooit in de raad besproken is en vindt de huurprijs van f 400 per jaar veel te hoog. De voorzitter zegt dat dit bedrag in verband met de gemaakte kosteni voor de „Bruse Boys" en voor het sportveld zeer miniem is. „Bruse Boys" moest meer werk maken van het werven van donateurs, verder moest de le den nog worden geleerd beter op het gebruikte materiaal te passen. Het benoemen van een materiaal commissie kan hierin misschien verbetering brengen. In een volgen de raad kan de verhuur van het sportterrein aan de orde worden gesteld. De buitenboordmotor, indertijd uitgeleend aan een jonge visser, zal weer terug moeten komen bij de B.B. De heer van Popering meent dat sprake is geweest van mogelij ke verkoop van deze motor. De heer L. Steketee stalt zijn auto in een deel van de gemeentelijke werkplaats. Dit wordt niet juist ge acht, omdat materialen aan de ge meente behorend, nu buiten moeten blijven liggen en bloot gesteld zijn aan weer en wind. Besloten wordt dat Steketee per 1 mei de werk plaats moet hebben ontruimd. De hekken die de ingang vormen van de algemene begraafplaats die nen te worden vernieuwd. Hiertoe wordt besloten 's-GRAVENHAGE. Koning Leo pold en Prinses Liliane hebben te legrafisch aan H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden de verloving van Prins Albert met Prinses Paola Ruffo di Calabria aangekondigd. De Koningin en de Prins hebben telegrafisch hun ge lukwensen aangeboden. Volgens Egyptische persberich ten zijn 24 communisten gedood, 28 gewond en 80 gevangen genomen bij een gevecht met een nationalis tische „zelfmoord-eenheid" in noord-Irak. De opstandelingen zou den zes pantserwagens hebben buit gemaakt en naar de bergen zijn. ge vlucht. Zij zouden slechts zes man hebben verloren. De Franse eerste minister, Mi chel Debré, heeft dinsdag, voor zijn vertrek uit Londen, waar hij twee dagen besprekingen heeft gevoerd met zijn Britse ambtgenoot Harold MacMillan, op het vliegveld tegen over verslaggevers verklaard dat Engeland en Frankrijk zeer ver gaan in hun voornemen tot sa menwerking. OOSTERLAND Coöperatieve Boerenleenbank „Oosterlantl" had bevredigend jaar De Coöperatieve Boerenleenbank „Oosterland" vergaderde in café Mol, onder voorzitterschap van de heer H. J. v. d. Zande, die in zijn openingswoord een niet groot aan tal leden verwelkomde. De voor zitter memoreert, dat het afgelopen jaar voor de bank bevredigend is geweest. De omzet echter is niet gestegen, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat de herbouw van boerderijen is afgelopen. Deze her bouw werd via de Boerenleenbank gefinancierd. De dagboekposten zijn wel aanmerkelijk gestegen, terwijl de lopende rekeningen een regel matige toeneming te zien gaven. Het werk van de kassier, de heer Poelman, geeft reden tot grote te vredenheid. Ook de Centrale Bank is hier vol lof over. Spr. verwacht wel enige concurrentie van het thans hier gevestigde agentschap van de Ned. Middenstandsspaar bank, maar desondanks ziet spr. de toekomst met vertrouwen tege moet In het nieuwe seizoen zal het bestuur weer alles in het werk stel len om het de leden zo gerieflijk en gemakkelijk mogelijk te maken. De winst in het afgelopen jaar be draagt f 2.000 en zal met algemeen goedvinden bij de reserve worden gevoegd. De voorzitter deelt nog mee dat de spaargelden ruim f 2.000.000 bedragen, dit is ongeveer f 2500 per spaarder. Verder deelt de voorzitter mede, dat de zittingen te Sirjansland door de bewoners aldaar op hoge prijs worden gesteld en hij dankt de heer Rens Dorst, die zijn woning voor dit doel steeds beschikbaar stelt. Uit het verslag van de kassier, dat hierna volgt, bleek het volgen de: Er waren in 1957 734 spaarreke- ningen, op het ogenblik 778, een toename van 44 Jeugdspaarders (voor een jaar vast) bleef 28 stuks. De ingevoerde jeugdspaarwet le verde 16 stuks nieuwe spaarders op. Het aantal lopende rekeningen nam aanzienlijk toe, nl. van 100 tot 155 stuks. Dagboekposten stegen in 1958 tot 16500, dit is t.a.v. 1957 een verhoging van 1000. Het ba lanstotaal over 1958 is gestegen met f 109.000 wat bevredigend is. Het totaal der rekeningen is iets terug gelopen, wegens bovenvermelde re denen. De voorzitter dankt de kassier voor zijn uitgebreide uiteenzetting. De aftredende bestuursleden, de heren J. Boogert, J. Kwaak en J. A. Beije worden met meerderheid van stemmen herkozen Nadat in de rondvraag nog naar de rentestan daard, ten aanzien van andere ban ken wordt geïnformeerd, sluit de voorzitter de vergadering. De heer Jumelet te Bruinisse vertoonde hierna nog enige aardige filmpjes. DE ZEEKONINGIN 69. Als Aram weer bij kennis komt, ligt hij op een rustbank in het huis van Priamus. „Wat is er gebeurd?" vraagt hij en verward tast hij naar het verband op zijn hoofd. „Je bent door Ares op een slinkse manier van achteren neer geslagen", zegt de dikke senator droogjes, „en daarna heeft Ambre na een formidabel duel die blufferige krachtpatser het stadion uit gejaagd. Dat was waarlijk een groot moment mijn vriend, maar ik zal jullie nu alleen laten.ik.eh.ik moet hoognodig m'n staatszaken weer opnemen, nu Ares van het toneel verdwenen is". En met een fijn glimlachje verlaat Priamus het vertrek, Aram en Ambre alleen achterlatend Maar Ares is allerminst van het toneel verdwenen. Opgehitst door de wraakgierige plannen, die Merlin hem heeft ingefluisterd, loopt hij naast de oude tovenaar terug naar de stad, vastbesloten om zich te wreken voor de smadelijke nederlaag, die Ambre hem die middag in het stadion bezorgde.... Ingezonden mededeling schilderen (en met een prachtig resultaat) •r if TIX verf voor ieder doel HARDOLIN TIX hoogglans voor hout en board; ook in tubes, handig voor kleine karweitjes HARDOSILK TIX zijdeglans voor hout, board en behang HARDOMUR TIX de volmaakte muurverf, morsvnj, vochtabsor- berend afwasbaar HARDOFILLER TIX plamuren met de kwast voor de kwasten: HARDO-BRUSHCLEANER voor buitenwerk aanbevolen TEOLACQ WAOErtAKERS BREDA OVERDENKING Ongebruikt kapitaal „En verborg het geld zijns Heren". Mattheus 25 18 slot. Onlangs sprak ik op één middag met twee zeer verschillende men sen. Zij hadden beiden iets gemeen schappelijks: beiden waren in moei lijke en spannende omstandighe den en beiden stonden er voor dat zij dat zelf, alleen, moesten door maken. Er zijn immers wegen die wij mensen zelf moeten gaan; don kere tunnels waar wij zelf door heen moeten. Andere mensen kun nen dat niet voor ons doen, ook al zouden zij dat willen. Zo is het bv. bij leed, bij pijn, bij het nemen van grote beslissingen. Er waren echter ook grote ver schillen tussen beiden. De één was zeer onkerkelijk en onbekend met de meest eenvoudige dingen van •het geloof. De inhoud van de Bijbel en de werkelijkheid van God waren zéér, zéér ver op de achtergrond van zijn leven. Hij was nog gedoopt en had een paar jaar een zondags school bezocht. Dat was alles en dat alles was zovele jaren nu al verwaarloosd en vervaagd. De ander was zéér godsdienstig opgevoed en een getrouw kerkgang ster. Zij kende de Bijbel en de in houd er van. Over de werkelijkheid van God hoorde zij vaak spreken en daar geloofde ze ook in. Er was echter één vraag waardoor dit ailes zijn kracht en betekenis verloor: zal die God ook mijn God zijn en hoe weet ik wat Hij voor mij zal zijn. Wat baat mij, als het er op aan komt in het leven en straks bij het sterven, dat er een God is, als Hij niet mijn Heer en mijn God is. Zo verschillend, als deze beide mensen waren in hun houding ten opzichte van de kerk, in hun le vensgewoonten en levensstijl, in hun kennis van de Bijbel: uitein delijk waren zij in hun omstandig heden1 beiden arm; zij voelden zich beiden zonder God en dus zonder hoop; zonder een God van wie zij w/isten wat zij aan Hem hadden en zouder houvast. In de levens van de meesten on zer is het gebeurd dat in elk geval eenmaal de Eeuwige God ons heel persoonlijk aanraakte. Met onze naam er bij. Die ene 'keer was toen wij gedoopt werden. Die God heeft toen een afspraak met ons gemaakt. Van Zijn kant heeft Hij alles be loofd. Het doopsformulier om schrijft het met duidelijke woorden waar wij met God aan toe zijn en welke beloften er verbonden zijn aan de doop in de naam van de Vader en de Zoon en de Heilige Geest. Die doop is in elk geval het ene talënt dat wij meekregen. Wat hebben wij er mee gedaan? Wij onkerkse mensen en wij zeer kerkse mensen? Hebben wij dit geld van de Heer verborgen zoals de man deed in de gelijkenis? Of zijn wij met Gods beloften tot God gegaan en hebben wij gevraagd om de inlossing daarvan? Wat zullen wij zeggen tot die wegstervende bedelaar, die om komt 'in armoe en ellende en op wie een cheque gevonden werd, groot vele duizenden guldens en1 gesteld op zijn naam? Bru. H. W. v. d. B. Kritiek van Econ. Zaken op Rundvlees-nota UTRECHT, 15-4. Drs. A. M. A. v*n der Willigen heeft op de van morgen te Utrecht gehouden ver gadering van het Produktschap voor Vee en Vlees, namens het de partement van Economische Zaken enkele kritische opmerkingen ge maakt óver de rundvleesnota, die de voorzitter van het Produktschap de heer Joh. de Veer, voor het be stuur heeft samengesteld. De heer van der Willigen zei, dat men bij economische zaken de in druk heeft, dat de slagers prijsver hogingen wel, maar prijsverlagin gen niet laten doorwerken in de consumentenprijzen. Zo meent men op het departe ment bijvoorbeeld, dat de lag© marktprijzen van 1956-1957 niet voldoende tot uiting zijn gekomen in de consumentenprijs. De heer van der Willigen wees er onder meer op, dat de consu mentenprijzen voor doorregen lap pen in 1958 12 procent hoger lagen dan in 1956 en die voor karbonades 15 procent. Hij vroeg zich af, of het geen aanbeveling zou verdie nen, de boeren te wijzen op de mo gelijkheid van een goedkopere pro- duktie door middel van kostprijs verlagingen, inplaats van hen tot een grote produktie te stimuleren, door hoge prijzen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND LUTJEBROEK. In Lutjebroek is het 3Vt. jarig dochtertje van de fa milie Baas bij het spelen in een sloot bij de ouderlijke woning ge raakt en verdronken. ROTTERDAM. In de Nieuwe Maas is de 17-jarige matroos Wil helm Vastenburg te Jlotterdam ver dronken. De jongen was opvarende van het binnenvaarttankschip „Da- ventria", dat bij de strekdam ge meerd lag. Hij sloeg achterover te water bij pogingen het boeganker binnen te halen. De jongen kon niet zwemmen en verdronk. Na een uur slaagde de rivierpolitie er in zijn stoffelijk overschot te bergen. 's-HERTOGENBOSCH. De Ne derlandse bond van filatelistenver enigingen houdt van vrijdag 17 t.m. zondag 19 april te 's-Hertogenbosch zijn jaarlijkse bonds- en filatelis- tendagen. Vrijdag wordt de bonds vergadering gehouden, zaterdag is de filatelistendag en de zondag is bestemd voor de ontspanning van de deelnemers. AMSTERDAM. De procureur- generaal bij het gerechtshof te Am sterdam heeft in hoger beroep te gen de 37-jarige Noorse zeeman Frans Eriksen terzake van dood slag op een 27-jarige vrouw uit de Amsterdamse binnenstad, „Finse Henni", 4% jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. ZIERIKZEE De zaak Ali Moulai Naar wij van de zijde van de I.V.H. vernemen, is thans met ze kerheid. komen vast te staan, dat de Algerijn Ali Moulai, waarvoor enige tijd geleden een actie is ge voerd, is veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. De verleen de amnestie betekende dus voor hem levenslang. Zijn vrijheid zou alleen kunnen worden bewerkstel ligd door een verandering van de toestand in Algiers of door wat genoemd wordt - een gracieus ge baar van president de Gaulle bij een of andere gelegenheid, die daar aanleiding toe geeft. In dit verband wordt opgemerkt, dat het voor be trokkene niet ongunstig is, dat des tijds velen zich tot president de Gaulle hebben gewend mét een ver zoek om gratie voor Ali. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Brouwershaven III-Duiveland I 1-7 Het Brouwerse team heeft zater dagmiddag zijn vijftiende wedstrijd in successie verloren. De thuisclub speelde de eerste helft met tien spelers, terwijl duidelijk het gemis van spil Slager werd gevoeld. Kee per Nouwen toonde zich in de eer ste helft een waardig invaller. In de 23ste minuut neemt Brouw de leiding uit een penalty (1-0), maar reeds tien minuten later is het Beije die de partijen op gelijke voet brengt. Even later is het Stam die met een hard schot Nouwen passeert (1-2) en vier minuten daar na, als de Brouwkeeper te ver uit doel is) behoeft Stam maar in te tikken (1-3). Drie minuten na rust verricht Stam de hattrick met een fraaie kopbal (1-4). De score wordt opgevoerd tot 1-7 en wel door doel punten van Beije, Oosterboer en v. Dijke. BLERICK. Te Blerick is het 2- jarige zoontje van de familie Jan sen al spelende nabij de ouderlijke woning, door een paard en wagen overreden en op slag gedood. IJMUIDEN. Op het kruispunt van de Pie't Heinstraat en de De Lu- meystraat te IJmuiden zijn een bromfietser en een personenauto met elkaar in botsing gekomen. De bromfietser, B. Wagemans uit IJmuiden-oost, die geen voorrang had verleend aan de auto, moest met een schedelbasisfractuur in het Antoniusziekenbuis worden opge nomen, waar hij 'is overleden. FEUILLETON Het was een zachte winter, dat laatste jaar dat Pier naar de lagere school ging. Er kon doorlopend buiten gewerkt worden; de erwten, de paardebonen en het zomergraan konden al heel vroeg gezaaid wor den. Boer Jasperse had het druk en daardoor bemerkte hij niet zo gauw, dat Pier niet meer als voor heen rechtstreeks uit school naar huis kwam. Hij veronderstelde dat hij wel bij de buurkinderen aan het spelen zou zijn. Maar Pier liep om half vier tel kens aan bij de dorpssmid. Die had een grote partij machines naast en voor de smidse staan. Maaimachi- nes, zaaimac'hines, hooiharkem, schudders, ploegen en soms zelfs al een tractor. De smid kreeg schik in de jongen, die zo graag toekeek en meehielp en zei hem, dat hij in de vakantie maar eens een week bij hem moest komen helpen. Nu het voorjaar was had hij het erg druk en hij kon zo'n knechtje best ge bruiken. Maar Pier vertelde hem, dat hij zijn laatste vakantie er op had' zit ten. „Zoveel te beter!" lachte de smid. „Vraag dan maar aan je va der, of je voorgoed hier mag ko men werken. Dat wil je zeker wel?" Pier knikte. Ja, dat wilde 'hij best. Hij zou het wel eens aan zijn vader vragen .„Dan zal het wel lang du ren voor jij hier komt!" gromde de de oude, zwarte knecht. Pier had hem wel begrepen. Want al bezat zijn vader dan ook niet zo heel veel land, boer was hij toch, ja, hij gevoelde zich de gelijke van anderen, die meer land bewerkten, maar dat huurden. Een boerenjon gen gaat niet bij de dorpssmid wer ken. Als er thuis geen emplooi voor hem is gaat hij leren of desnoods op een ander bedrijf werken. Maar hij wordt geen smidsknecht. 'Dat werd hem ook op een avond gezegd, toen vader tenslotte had ontdekt, waarom Pier 's middags zo laat thuis kwam. „Dat begrijp ik ook wel, vader!" had hij geant woord en daarmee was de zaak voorlopig van de baan. Voorlopig. Want toen oom Eine op een middag op 'bezoek geweest was en om vier uur was vertrok ken zonder zijn neefje gezien te hebben, was de eerste naar de dorpssmid gegaan, omdat hij met deze allerlei kwesties had te rege len. En dus trof hij Pier daar bezig. De begroeting was heel hartelijk geweest Het viel hem op, dat Pier zich al een behoorlijke kennis had verworven van landbouwwerktui gen en bijvoorbeeld precies wist hoe al de onderdeeltjes van een zaaimachine in beweging kwamen. Toen hij met de smid uitgepraat was, had hij zijn neefje even bij zich in de auto genomen. „Zeg Pier, ik moet eens even met jou pralen! Wat voer jij hier na schooltijd bij die smid uit?" „Een beetje kijken en helpen, oom!" „Zo! En is er thuis niets te doen als je zo graag iemand' helpt?" Beschaamd had de jongen, gezwe gen, maar oom Eine ging verder. „Nou, zeg het maar! Je bent liever bij de smid dan bij je vader, is het niet?" „Nou ja, dat spreekt van zelf oom! Vader heeft lang zoveel rommel niet. Hier is veel meer te zien!" Oom had even gekucht. „Maar als je straks van school komt, Pier? Dan zul je thuis moeten blijven. Dan zul je niet ieder ogenblik naar de smid kunnen lopen om te kijken of mee te helpen!" .„Nee, natuur lijk niet, oom!" „Nou, waarom word jij dan boer? Kom bij mij helpen! Wat die smid heeft is alle maal oude, gebruikte rommel. Ik heb nieuwe spullen en onderdelen, die in elkaar gezet moeten wor den!" „Maar dat mag toch nooit van vader!" „Zal ik het hem dan eens vragen?" „O, ja oom!" Als u dat zou willen doen!" Oom Eine startte zijn auto en reed met een flinke gang terug naar het Vroonhof, ter wijl Pier met een bonzend hart de komende dingen afwachtte. Maar zijn nieuwsgierigheid werd voor alsnog niet bevredigd. Oom draai de de auto het erf op en beval Pier te blijven zitten. Toen ging hij naar binnen om met moeder te praten. Dat duurde een half uur. Toen ging hij naar het land, waar de vader nog in de schemering aan het eggen was. Ook daar bleef hij lange tijd praten. Het was al donker toen Pier aan het bonzen van de zware paar denhoeven hoorde-, dat vader van het land kwam. Bereidwillig schoot hij toe om de paarden uit te span nen en op stal te zetten. Toen alles klaar was, volgde hij vader en oom naar binnen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9