Overstromingen in drie Zuid-Amerikaanse staten ontwikkelen zich tot ramp DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 17 APRIL 1959 No. 18549 115e jaargang ZUKMMSNnWSBODE ABONNEMCNTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 «fScWg<53ctc8<asoWK!Sof<^QScf<SoS<S<ScscKS<:S<*<»<ScK8eScKSCS<S<8cicJ Plechtigheid bij Anne Frankhuis Mensen omgekomen, vee verdronken, oogst vernield MONTEVIDEO, 16-4. Van uur tot uur wordt de toestand in Uru guay, Argentinië en Brazilië, waar grote overstromingen ernstige schade aanrichten, erger. De regering van Uruguay kon digde een aantal noodmaatregelen af. In de hoofdstad Montevideo is de melk gerantsoeneerd. Alle vlieg- diensten ztfn stopgezet. De haven van Buenos Aires is thans reeds voor de derde dag ge sloten. Polltiebureaux, schuren en wa renhuizen zijn vol vluchtelingen. De gouverneur van de provincie Entre- rios, die met 5000 andere inwoners van Concordia op een drooggeble- ven heuveltop op evacuatie wacht, verzocht per helikopter geëvacu eerd te mogen worden. De Argentijnse overheid heeft per radio om inzamelingen van de kens en kleren verzocht. De oogst in de getroffen gebieden is verloren. In de Braziliaanse provincie Rio Grande do Sul, die aan Uruguay grenst, is 60 procent van de oogst vernield. Ook hier zijn velen door de overstromingen dakloos gewor den. Bevoorradingsvliegtuigen zijn uit Rio de Janeiro vertrokken. Ook het spoor- en wegverkeer ligt stil daar de bruggen over de voornaamste wegen door de woeste rivieren zijn meegesleurd. Verschei dene plaatsen in het binnenland hebben gebrek aan levensmiddelen en drinkwater. Het land lijkt één groot meer. Men vreest dat het aan tal slachtoffers (donderdagochtend officieel drie) aanzienlijk zal stij gen. Ook aan de overzijde van de bui ten haar oevers getreden Rio de la Plata, in Argentinië, giet het reeds langer dan een week aaneen. Tienduizenden stuks vee zijn ook „V oedsel-voor-vrede" programma WASHINGTON, 16-4. In de Ame rikaanse Senaat heeft de democra tische senator Hubert H. Humphrey vandaag een wetsontwerp inge diend, waarin voor een periode van ■vijf jaar een „Voedsel voor vrede" programma wordt voorgesteld. Dit programma moet het mogelijk ma ken om Amerikaanse landbouw overschotten in een aantal gevallen beschikbaar te stellen voor andere landen. Het ont werp beoogt jaarlijks voor een waarde van twee miljard dollar landbouwprodukten te verkopen te gen betaling in plaatselijke valuta van die landen. Volgens het be staande programma kan per jaar voor 1,5 miljard dollar aldus wor den verkocht. Daarnaast voorziet het programma in schenkingen van landbouwprodukten ter waarde van maximaal 250 miljoen dollar per jaar. Deze schenkingen zouden moeten worden gedaan aan be vriende naties waar in een of an dere vorm een noodtoestand is ont staan, of waar de bevolking onder voed is. hier verdronken. De plaats Concor dia, op 420 km. van Buenos Aires is geheel door het water ingesloten Hier zouden meer dan 25.000 dieren om het leven gekomen zijn. Het aantal menselijke slachtoffers is onbekend. Uitgebreide evakuaties 20.000 inwoners zijn uit Concor dia naar elders overgebracht, maar 5000 achtergeblevenen wachten nog op evacuatie. Drie marinevaartui gen en sterke troependetachemen ten zijn naar de stad onderweg om de cadavers te helpen ruimen ten einde epidemieën te voorkomen. Vijftien vliegtuigen laten voedsel en geneesmiddelen boven afgesne den dorpen vallen. Op vele plaatsen zijn passagierstreinen door het wa ter overvallen en geïsoleerd. Het leger probeert met amfibiewagens en sterke trucks te redden wat het kan. De ondergelopen gebieden zijn tot militair gebied verklaard waar strenge straffen op plundering staan. En nog steeds woedt de wind op stormkracht en valt de regen bij stromen neer. De weerkundigen zien nog geen verbetering voor de eerstkomende dagen VICE-PRESIDENT NIXON VAN VER. STATEN IN JULI NAAR MOSKOU Afzwakking van Berlijnse crisis verwacht WASHINGTON. 16-4. Vice-pre- sident Nixon van de Verenigde Staten zal in juli naar Moskou gaan om daar een Amerikaanse tentoon stelling te openen. Dit heeft president Eisenhower in een verklaring bekend gemaakt. Hg zei dat de expositie bedoeld is om tot een beter begrip tussen de twee volkeren te komen. Nixon zal drie of vier dagen in Moskou-blij ven. Hij zal-de hoogste Amerikaanse functionaris zijn die de Sowjet-Unie bezoekt, sinds de reis van president Roosevelt naar Jalta in 1945. De Amerikaanse expositie wordt gehouden overeenkomstig het in december getekend Russisch-Ame- rikaans akkoord inzake uitwisse ling van tentoonstellingen op we tenschappelijk.. technisch en cultu reel gebied. Op 28 juni wordt in New York een Russische tentoon stelling geopend. De twee exposi ties zullen resp. zes en vier weken geopend zijn. Volgens de bekendmaking wordt Nixon afgevaardigd na overleg tus sen de president, de vice-presi dent, oud-minister Dulles, de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Herter, en de Amerikaanse ambassadeur te Mos kou. Aangenomen wordt dat Eisenho wer niet met de reis zou hebben Dalai Lama aan de dood ontsnapt NEW DELHI, 17-4. De „Times of India" heeft vrijdag gemeld dat de Dalai Lama de Indische minister president, Nehroe, in een brief me dedeling heeft gedaan van een le vensgevaarlijke toestand waarin hij op 17 maart, toen de Chinese com munisten zijn paleis te Lhasa be schoten, had verkeerd. Volgens de brief had de boeddha hem gered, toen twee Chinese mor tiergranaten op het paleis terecht kwamen, maar niet ontploften. Het blad schreef dit van „zeer betrouwbare zijde" te hebben ver nomen. TIBETAANSE OPSTANDEUNGEN GEVEN GEEN KRIMP IN WESTEUJK BOLWERK Belangrijk fort vast in handen KALIMPONG, 16-4. Volgens ver slagen van ooggetuigen die in Ka- limpong zijn ontvangen, worden er zware gevechten geleverd tussen Tibetaanse opstandelingen en- Chi nese troepen bg Nangar-Tse-Dzong, het meest westelgk gelegen bol werk van de rebellen. Het fort, dat op 250 km ten zuid westen van Lhasa aan de weg van Gyantse naar de hoofdstad ligt, is een half jaar geleden door de op standelingen veroverd. De vorige week hebben de Chinezen met het oog op de aanval hun troepen in dit gebied versterkt. Op 10 april zijn verscheidene vrachtauto's met gewonde soldaten naar Gyantze teruggekeerd. Men gelooft dat de rebellen er in ge slaagd zijn de oprukkende Chine zen in een hinderlaag te laten lo pen. Mogelijk ook is het verzet van de opstandelingen te Nangar-Tse- Dzong zelf zeer sterk. Zolang de Chinezen het fort niet in handen hebben, kunnen zij de opstande lingen in dit gebied niet doelmatig bestrijden. De rebellen zouden van plan zijn zolang mogelijk in Nan- gar stand te houden en zich later eventueel over de provincie te ver spreiden voor een guerilla. ingestemd, als hij van oordeel zou zijn dat in de komende tijd de be trekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie slechter worden. Men meent de conclusie te kunnen trekken, dat de ver wachting bestaat, dat in de ko mende weken de crisis om Berlijn zal afzwakken. Amerikaanse ambtenaren hebben als hun mening te kennen gegeven, dat Nixon te Moskou met Russi sche leiders wil praten in de vorm waarin de Russische eerste vice- premier Mikojan dat een tijd ge leden met Amerikaanse leiders ge daan heeft. Om de opvolging van Dulles WASHINGTON, 17-4. Een hoge republikeinse functionaris heeft donderdagavond gezegd dat Herter, thans waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, Dulles als Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken zal opvolgen. President Eisenhower zal Her- ter's benoeming over enkele dagen bekendmaken, aldus deze republi kein, die niet wil dat zij naam gepubliceerd wordt. Sabotage met snoeimes BOEDAPEST, 16-4. „Sabotage", was het antwoord van Hongaarse wijnbouwers uit het Tokaj-gebied (waar de „Tokajer" vandaan komt) op de regeringscampagne tot col lectivisering van de landbouw, al dus een Hongaars provinciaal dag blad. De wijnranken waren ongewoon ver gesnoeid, zodat de wijngaar den binnen drie jaar waardeloos zouden worden en de mest was verkocht, in plaats van op het land gebracht. Unieke glijvlucht PARIJS, 16-4. Een tweemo- torig Frans passagiersvlieg tuig met straalaandrijving van het type „Caravelle" heeft donderdag een glij vlucht van 265 kilometer ge maakt. Zonder van de mo toren gebruik te maken daalde het toestel van een hoogte van 12 km. boven Pa rijs naar 1.600 meter hoogte boven Dijon in oost-Frank rijk. Deze zweefvlucht duur de ruim drie kwartier. Een woordvoerder van de „Air France" verklaarde tegen over de Franse en buiten landse persvertegenwoordi gers die de vlucht meemaak ten, dat de „Caravelle" het enige toestel ter wereld is, dat volkomen veilig derge lijke lange glijvluchten kan maken. Generaal de Gaulle heeft aan Dulles een telegram gezonden, waarin hij diens moed en vasthou dendheid prijst. „Alles wat u met zoveel geloof voor uw land en de vrije wereld hebt gedaan, zal nu en in de toekomst een verworven heid blijven", aldus de Gaulle. Daar donderdagavond de Europese première van de film „Het dagboek van Anne Frank" in het Amsterdamse City Theater werd gehouden, is in de morgenuren een korte herdenking gehouden bij het Anne Frank huis op de Prinsengracht. - Namens de regisseur van de film, George Stevens, heeft mevr. G. Wijsmuller een krans aan het huis gehecht. H.M. de Koningin bij première Anne Frank-film AMSTERDAM, 16-4. Koningin Juliana en Prinses Beatrix hebben vanavond in het Amsterdamse City Theater de Europese première bij gewoond van de Amerikaanse film „Het dagboek van Anne Frank", bewerkt naar het in ons land her haalde malen opgevoerde gelijkna mige toneelstuk van Frances Good rich en Albert Hackett. Voor deze première 'bestond zeer grote belangstelling, niet alleen doordat de onderduikperiode van de jeugdige Anne Frank zich heeft afgespeeld in een Amsterdamse sfeer, waarvan zij in haar dagboek steeds gewaagt, maar ook doordat enkele scènes van deze film zijn opgenomen in de omgeving van „het achterhuis", thans genoemd het „Anne Frankhuis", aan de Prin sengracht 263 nabij de Westermarkt met de gekroonde Westertoren, die met zijn carillonklanken mede het stramien van het dagboek bepaalt. Gesprek met ex-ondergedokenen Tijdens de pauze onderhield de vorstin zich enige tijd m'et de da mes, die de in „het achterhuis" on dergedoken Joodse gezinnen hulp hebben geboden en die voor de on derduikers de enige verbinding met de buitenwereld vormden: mevr. E. van Wijk-Voskuil, uit het dag boek bekend als „Els", die werk zaam was op het kantoor van Otto Nederlands vaartuig in nood KOPENHAGEN, 16-4. De gezag- voerder van het 499 ton metende Nederlandse vaartuig „Henry Den ny", dat zich woensdag jl. 140 mijl ten zuiden van IJsland in nood be vond, heeft het IJslandse kust wachtvaartuig „Thor" radiografisch gemeld dat zijn schip nog drijvende is, doch dat het zware averij heeft opgelopen, een van de bemannings leden is ernstig gewond. Reuter meldt dat het Britse fre gat „Tenby", twee Engelse treilers en de „Thor" donderdagmiddag ra diocontact met de „Henry Denny" hebben verkregen. Het Nederlandse schip meldde toen zich 115 mijl ten zuiden van Reykjavik te bevinden De „Tenby" en het Britse weer- schip „Weather Watcher" zijn op weg naar de „Henry Denny". „Kraalt" leverde tien mille op BEVERWIJK, 16-4. In de nacht van woensdag op donderdag heb ben dieven zich toegang verschaft tot het kantoor van sociale zaken en het daarnaast gelegen kantoor van de gemeente-ontvanger aan de Zeestraat te Beverwijk. Een be drag van ruim f 10.000 is uit de brandkast van sociale zaken ont vreemd. Het geld zat in zakjes be stemd voor de uitkeringen, die so ciale zaken vandaag zou doen. Frank, mevr. H. Gies-Santrouschitz die in het boek „Miep" genoemd wordt en mevr. J. C. Kleiman- Reuman, weduwe van de onlangs overleden heer J. Kleiman, die als „kraler" een belangrijke rol in dit dramatisch gebeuren heeft ge speeld. Industriële aangelegen heden in Zeeland MIDDELBURG, 16-4. Gedepu- teerde Staten van Zeeland hebben hun eerste uitvoerige bespreking met de adviseur voor de industriële aangelegenheden in Zeeland, dr. ir. F. Q. den Hollander, gehad. Dit gesprek was van oriënteren de aard. Gedeputeerde Staten heb ben hun gedachten omtrent de problemen met betrekking tot de industriële ontwikkeling van Zee land uiteengezet. Zijnerzijds heeft dr. ir.' den Hollander mededeling gedaan van zijn visie op de moge lijkheden. Een en ander heeft ge leid tot een zeer vruchtbare ge- dachtenwisseling. Binnenkort zal een tweede be spreking worden gehouden, waarin ongetwijfeld concretere feiten be kend zullen worden gemaakt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's GREVENBICHT. De zesde we- reldvrijgezellendag zal ook dit jaar op Hemelvaartsdag (7 mei) te Gre- venbicht onder leiding van de pro motor van deze dagen, Ger Greijn, worden gevierd, 's Morgens is er een buitengewone vergadering met spreekbeurten. HU, die vele vrienden heeft, i heeft er feitelijk geen. Extra t.v.-uitzending Van Beinuin-herilenkiug HILVERSUM, 17-4. De herden- kingsbijeenkomst naar aanleiding van het overlijden van dr. Eduard van Beinum, die zaterdag 18 april van 15.30-16.30 uur in het Amster damse Concertgebouw gehouden wordt, zal rechtstreeks worden uit gezonden door de N.T.S., onder re gie van Gijs Stappershoef. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. R. G. A. Höppener, de wethouder voor kunstzaken van Amsterdam, mr. A. de Roos, en de voorzitter van de Ned. Orkest Stichting, mr. W. F. Schokking, zullen hier het woord voeren en het Concertge bouworkest zal met medewerking van het Toonkunstkoor afd. Am sterdam onder leiding van Bernard Haitink het slotkoor uit de Mat- thaeus Passion van Bach en het adagio uit de 8e Symphonie van Bruckner uitvoeren. Ook zwaar onweer boven de hoofdstad AMSTERDAM, 16-4. De tijdens het onweer hevige slagregen heeft vanavond in Amsterdam nogal wat wateroverlast veroorzaakt. De politie kreeg de gebruikelijke talrijke telefoontjes van lekkages en van dakgoten, die het hemelwa ter niet konden verwerken. In een straat in west spoelde een stuk trottoir van circa 2Y2 x 2% meter van trottoirband tot huizenrij weg, waardoor het regenwater onder de vloer van enkele woningen liep. Blikseminslag in een motorwagen van lijn 24 en in een paar bijwa gens van andere lijnen veroorzaak te wat vertraging. Bovendien lie pen op diverse punten wissels on der. De brandweer heeft ca. veertig aanvragen om assistentie gekregen voor verstopte afvoergoten, onder gelopen souterrains e.d. In een achttal gevallen heeft zij hulp kun nen verlenen. Straks emigratie naar kunstplaneten LAS VEGAS, 17-4. De Ameri- kaanse geleerde E. B. Doll heeft vrijdag op het wereld-luchtvaart congres in Las Vegas voorspeld, dat het in de toekomst mogelijk zal zijn kunstplaneten te bouwen, waarop duizenden mensen kunnen leven. Dergelijke planeten zouden een miljoen ton wegen en opgebouwd worden door samenvoeging van kleinere stukken. Doll schatte de bouwkosten van een zo'n planeet op circa vier miljard gulden, een bedrag dat de wereld zich over een halve eeuw gemakkelijk kan veroorloven, meende hij. Voorts geloofde Doll, dat het in de komende halve eeuw mogelijk zal zijn „vrij grote volksplantingen op de maan en andere planeten van ons zonnestelsel" te installeren. NOODWEER BOVEN HET GOOI Televisie-studio liep onder en kijkers kregen het te zien BUSSUM, 16-4. Tengevolge van een hevig onweer, dat gepaard ging met geweldige slagregens, is van avond de „Floor" (de speelvloer) van studio Drie, de nieuwe studio aan de Huizerweg van de Neder landse Televisie-Stichting, onder water gelopen. Ook de kantine van deze studio - het voormalige wgk- gebouw van de Ned. Hervormde Gemeente in Bussum - kwam on der water te staan. Het noodweer brak even na acht uur los, op het moment dat men in studio Drio bezig*vas met de voor bereidingen van het hoofdnummer van de avond. De V.P.R.O.-om- roepster, Fertie Dixon, vond op de ondergelopen vloer - en alle tele visiekijkers in Nederland waren daar getuige van - nog net een droog plekje waar zij kon staan. Terwijl het onweer op z'n hevigst woedde, was het programmapunt „De oude draaidoos" in de lucht. Dit onderdeel werd uitgezonden in studio „Irene", waar men geen last van de neerstromende watermas sa's had. In studio Drie begon men onmiddellijk met man en macht te werken om de speelvloer weer bruikbaar te maken. Deze speel vloer is voorzien van een tiental putjes die op de riolering zijn aan gesloten. De vloer moet namelijk in verband met de wisseling van de programma's vele malen ge schilderd worden en evenzovele malen dus weer schoongemaakt. Tijdens het hevige onweer kon de riolering het water niet verwer ken. Op de vloer van de kantine stond op een gegeven moment on- vcer vier centimeter water; op do speelvloer, waar de camera's op hun „dolly's" stonden, zelfs vijf centimeter. Via deze camera's liet men de kijkers de ondergelopen studio zien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1