COOP CO-OP HAVERMOUT-26<J CO-OP I I CO-OP lag^prijzen jaarlijks dividend ct ct AMERIKA gooit het over een andere boeg Aanbouw vleugel aan bestaand tehuis op Schouwen-Duiveland geen oplossing ZWARE REPEN k 3 A A W slechts HHI mSgf tarwegriesmeel Zierikzee: Coöperatie,, De Dageraad" - Havenplein 2 - Telefoon 2879 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 16 APRIL 1959 No. 18548 gr. en 1 Hes itr.) bramensap ZL mmm KLEINERE WAGENS IN V.S. De enorme belangstelling, die bij het Amerikaanse publiek voor de kleine auto en bv. ook voor de Ne derlandse D.A.F. bestaat en die er toe leidt, dat jaarlijks grote aan tallen wagens uit Europa naar de Verenigde Staten worden geëxpor teerd, is er een van de voornaam ste oorzaken van dat men thans ook in dit land zelf de produktie van dit soort auto's ter hand zal nemen. Of - beter gezegd - men is reeds met de produktie begonnen en sinds gebleken is dat de Rambler - een produkt van American Mo tors, waarin Nash en Hudson ver enigd zijn - een groot succes is ge worden, hebben ook de andere automobielconcerns besloten de ba kens te verzetten en een „kleine" wagen aan de markt te brengen. Klein moet hier evenwel tussen aanhalingstekens worden geplaatst, want de opvattingen over dit begrip in Amerika lopen vergeleken bij de Europese nogal wat uiteen en wat men in Amerika onder een kleine wagen verstaat wordt in Europa in de middenklasse gerangschikt. Doch hoe 'het ook zij, de gehele Amerikaanse automobielindustrie werkt óp het ogenblik hard aan het tot stand komen van de nieuwe modellen, waarbij het zwaartepunt wordt gelegd op de kleine, meer handelbare auto. Een kleine cheffie Het merkwaardigste project dat op dit gebied zal worden uitge bracht komt van General Motors. Bij Chevrolet nl. zal vermoedelijk reeds in oktober van dit jaar een volkomen nieuw type worden uit gebracht, dat veel revolutionaire veranderingen in zich herbergt. De nieuwe Chevrolet, die rondom onafhankelijk zal zijn geveerd, wordt van een achterin geplaatste luchtgekoelde 6 cilinder motor voorzien, waarvan de cilinders 3 aan 3 horizontaal tegenover elkaar zijn geplaatst. De motor zal voor het grootste deel uit lichtmetaal zijn vervaardigd en heeft een cilin derinhoud van 2.3 liter waaruit een vermogen van 92 pk. wordt verkre gen. Desgewenst is deze Chevrolet met automatische transmissie le verbaar. De carosserie wordt zelf dragend uitgevoerd en heeft vier deuren. Ook Pontiac, Buick en Oldsmobile werken aan een kleiner type, dat echter minder revolutionair is dan dat van eerstgenoemd merk. Men maakt hierbij gebruik van een 3 liter watergekoelde V-8 motor - eveneens uit lichtmetaal vervaar digd - welke een vermogen levert van 125 pk. Ook hier heeft de ko per keuze tussen een normale of een automatische transmissie, ter wijl de carosserie in grote lijnen gelijk zal zijn aan die van de Che vrolet. Naar het zich laat aanzien zullen deze wagens echter niet voor de zomer van 1960 in Amerika aan de markt worden gebracht. Ford junior In november of december van dit jaar hoopt men bij Ford gereed te zijn met een kleine wagen, waarin een 6 cilinder kopklepmotor van 86 pk. wordt gemonteerd. De cilinder inhoud van deze watergekoelde motor zal ca. 2.4 liter bedragen. Ook hier zal men er toe overgaan de zelfdragende carosseriebouwwij- ze toe te passen. De kleine Ford zal als sedan met 2 en 4 deuren en als stationcar met 2 deuren in produk tie worden genomen. Bovendien werkt men bij Ford nog aan het ontwerp van een grotere uitvoering. Amerika's derde automobielcon cern, nl. Chrysler, zal aan het be gin van 1960 wanneer alles volgens de plannen verloopt, een kleine Dodge en eventueel een dito Ply mouth uitbrengen, waarin even eens een watergekoelde 6 cilinder kopklepmotor wordt toegepast. De ze motor, waarvan de cilinderin houd 2,8 liter bedraagt, zal voor een deel uit lichtmetaal vervaar digd zijn. Het grootste vermogen zal waarschijnlijk ca. 90 100 pk. bedragen. Over de bouwwijze van de carosserie is nog niets bekend; alleen schijnt het wel vast te staan dat de voim hiervan door de be kende Italiaanse carossier Ghia zal worden verzorgd en dat de wagen als 4-deurs sedan en als stationcar zal worden gebouwd. Hoewel er eigenlijk nog niets of ficieel bekend is gemaakt inzake de Amerikaanse plannen voor het ko mende seizoen, kan toch wel wor den aangenomen dat de vele ge ruchten, die wij hierboven hebben samengevat, in grote lijnen be waarheid zullen worden en daar mede zullen dan de bakens in de Amerikaanse automobielindustrie grondig zijn verzet. Strijd aan Birmaanse grens RANGOON, 14-4. Birmaanse troe pen zijn in zware gevechten ge wikkeld met Chinese nationalisten in het grensgebied tussen Birma en China, zo is uit officiële bron in Rangoon vernomen. Vijf vliegtui gen van de Birmaanse luchtmacht hebben de nationalisten maandag met bommen en mitrailleurs be stookt. De nationalistische troepen zijn sedert 1949, toen de nationalisten uit China werden verdreven, in de onbegaanbare gebieden van noord- Birma, van waaruit ze overvallen over de grens doen. Poging leven van meisje te redden mislukt LONDEN, 14-4. Wilma van Oos- terhout, het vijftien maanden oude meisje van Nederlandse ouders die in Tauranga (Nieuw Zeeland) wo nen, is vandaag tijdens de vlieg tocht van Kopenhagen naar Londen overleden. Wilma was zaterdag met haar moeder uit Wellington (Nw. Zee land) vertrokken teneinde in Lon den een geneeskundige behande ling te ondergaan; het meisje had een hartgebrek. Het is, via Van couver naar Groenland gegaan en daar, met het oog op haar toestand, achtergebleven. Zij is later met een ander vliegtuig van Groenland naar Kopenhagen gebracht en daar nog even in een kinderziekenhuis op genomen. Vanochtend is het met haar moeder en met een arts van de Amerikaanse luchtmacht per vliegtuig van Kopenhagen naar Londen vertrokken en onderweg overleden. Rapport-commissie rusthuis (invalide) bejaarden Bouwkosten (bij 50 bedden) zou t 1 miljoen vergen De kommissie, welke in de ver gadering van 27 november 1958 werd samengesteld uit de verte genwoordigers van de instellingen van weldadigheid, en die tot taak had de mogelijkheden te onder zoeken die er nog zijn om te komen tot de stichting van een tehuis voor hulpbehoevende en chronische zie ken te Noordgouwe, heeft tevens op verzoek van het bestuur van het Ziekenhuis Schouwen-Duiveland nader onderzocht of de stichting van een dergelijk tehuis kan wor den verwezenlijkt door bij een be staande inrichting (met name ge noemd: „Duinoord", „Irene" en oplossing te zien die een gunstiger exploitatie mogelijk maakt. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis) een vleugel aan te bouwen. De kommissie deelt thans mee, in het' aanbouwen bij een reeds be staand tehuis op het eiland geen In de vergadering, waarin door de kommissie de nieuwe suggesties werden besproken, werd door Jhr. R. J. H. Q. Röell, burgemeester van Haamstede, becijferd dat op de ex ploitatie ongeveer f 30.000 zou kun nen worden bezuinigd indien werd besloten tot aanbouw bij de be staande inrichting „Duinoord" te Haamstede. De kommissie is met de heer Röell van mening dat men kan profiteren van de voordelen die een nieuwbouw met zich mee brengt. Ook zou de kommissie in eerste instantie de bezuinigingen die zouden kunnen worden verkre gen, niet willen bestrijden, doch de voordelen van nieuwbouw, zoals minder onderhoud en een nieuwe vleugel wegen naar de mening van de kommissie niet op tegen het fi nanciële avontuur, waarin men zich zal gaan storten. Voor nieuw bouw zal een bedrag van f 20.000 per bed nodig zijn, hetgeen bij een venftigtal bedden, waartoe Noord- gouwe plaatsruimte kan bieden, een uitgaaf van f 1.000 000 zal vragen. Bovendien blijft dan nog aan het tehuis voor hulpbehoevende en chronische zieken gekoppeld, het niet exploitabel gebleken rusthuis ,Duinoord". Welke konsekwenties? De kommissie vraagt zich dan af wat de konsekwenties zullen zijn voor de instelling die het tehuis voor hulpbehoevende en chronische zieken exploiteert als blijkt dat in de toekomst de gemeenten die het rusthuis thans exploiteren niet in staat zijn de tekorten aan te zui veren. De kommissie meent dat het bestaan van de laatste afdeling dan in ernstig gevaar zal worden ge bracht. Bovendien komt het de kommissie niet juist voor dat men rustbehoevende bejaarden gaat sa menbrengen met hulpbehoevende en chronische zieken. Verder wordt er door de kommissie sterk aan ge twijfeld of bouwvolume beschik baar zou worden gesteld als het gebouw in Noordgouwe leeg blijft staan. De financiering en het maken van de plannen alsmede de uitvoe ring daarvan, zullen zeker twee jaar vergen. Gezien de dringende behoefte aan een tehuis, wordt dit naar de mening van de kommissie te lang geacht. De kommissie meent verder te moeten opmerken m.b.t. de ligging, dat deze ook niet cen traal t.o.v. het gehele eiland zal ztfn, hetgeen als een nadeel wordt aangevoeld. Ten opzichte van de aanbouw bij de bestaande inrichtingen „Irene" of het plaatsen van een vleugel bij het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis meent de kommissie dat naast de gr-ote investeringen ook de moei lijkheden om de bestaande be stuursapparaten van deze inrichtin gen om te vormen een oplossing in deze richting tot mislukking zullen doemen. BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over maart 1959. Geboren: Johanna Adriana, d. van A. J. Bos en A. Snijders. Overleden: Jan Adriaan van der Klooster, 76 j., echtg. van A. M. Mol. Ingekomen: mevr. C. J. Hoekman- de Vrieze uit Noordwelle; J. Vier gever uit Noordgouwe. Vertrokken: J. A. Looij en gezin naar Zierikzee. KERKNIEUWS De Chr. Gereformeerde kerken 's-GRAVENHAGE, 14-4. Blijkens het jaarboek van de Ghristelijke Gereformeerde Kerken voor 1959 is het zielental gestegen van 61.613 op 62.381. De kerken zijn ingedeeld in vier particuliere ressorten, over eenkomstig de windstreken en der tien classicale ressorten. Het aan tal gemeenten vermeerderde met één en bedraagt thans 166. Het aantal predikanten verminderde met één en is nu 97. Vacant zijn 74 kerken, tegen 72 in 1958. Het aantal belijdende leden steeg van 30.579 op 30.957. AMSTERDAM, 15-4. Zaterdag middag a.s. zal in het Concertge bouw te Amsterdam een officiële bijeenkomst worden gehouden ge wijd aan de nagedachtenis van dr. Eduard van Beinum. «1 bij ieder pakje CO-OP thee 2 MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 14-4. Aanvoer 5213 stuks vee (weektotaal 7196), t.w.: 350 vette koeien en ossen; 1823 stuks gebruiksvee; 350 vette kalveren; 378 graskalveren; 1932 nuchtere kalveren; 29 varkens; 13 biggen; 94 paarden; 1 veulen; 159 schapen en lammeren; 43 weide- lammeren; 41 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,20-3,55, f 3,00-3,20, f 2,80- 2,96; vette kalveren f 2,80-2,90, 2,60-2,80, f 2,20-2,60; slachtpaarden f 2,60-2,30-2,20. Prijzen per stuk: graskalveren f 470-400-300; nuchtere kalveren f 66-52-42; schapen f 120-90-70; lammeren f 125-90-65; kalf- en melkkoeien f 1340-1100-1000; vare koeien f 950-800-700; vaarzen f 1000 -850-650; pinken f 690-560-425. SPORT KORFBAL S.D.K.B. NO AD I-Burgh II 2-3 Het is NO AD zaterdagavond in haar eerste competitiewedstrijd van het nieuwe seizoen niet gelukt om de sterke Burgh-reserves in be dwang te houden en beide punten gingen dan ook mee naar de West hoek. Beide partijen pakten al di rect stevig aan en er ontwikkelde zich een aardige wedstrijd met wis selende kansen. Het gladde veld en de spekgladde bal speelde vooral de speelsters nogal eens parten en hierdoor kwam het waarschijnlijk ook wel, dat Burgh na een kwar tier een niet te missen kans kreeg welke dan ook prompt werd benut (0-1). Aan de andere zijde was de NOAD-aanval - waarin voor het eerst mej. Verburg van Die Gouwe was opgenomen - zeer actief. Voor al de Rijke, die door zijn bewaker veel te veel werd vrijgelaten, kreeg menig goede kans, maar wist deze vooralsnog niet te benutten. Ook M. v. d. Linde en de beide dames benutten elke kans om te doelen en eerstgenoemde had dan ook bij na succes. Het viel niet te verwon deren, dat M. de Rijke na een half uur spelens weer geheel vrijgelaten zijn kans schoon zag en fraai in schoot (1-1). Met onveranderde stand brak de rust aan. In de twee de helft liep Burgh door kort ach ter elkaar twee doelpunten te sco ren uit tot 1-3 en het vertoonde spel werd er nu niet mooier door. De spanning steeg toen aan de an dere kant mej. Bolkenbaas de ach terstand tot 2-3 terugbracht en een fraai ingeschoten bal van mej. Ganzeman uit de mand draaide. De gelijkmaker hing als het ware in de lucht en een ieder was in de veronderstelling dat deze nog wel zou zijn gekomen als NOAD op vol le sterkte had kunnen verder spe len. Toen echter een kwartier voor het einde bij een onbeduidend in cident een speler van NOAD het veld werd uitgezonden zonder een waarschuwing te hebben ontvan gen - was de moed er uit en laat de rest van de wedstrijd zich raden. In de stand kwam geen verande ring meer, zodat Burgh II dus een zwaar bevochten 2-3 overwinning had behaald. DES I-WIK I 0-5 DES speelde zaterdagavond de eerste korf bal wedstrijd in het nieuwe seizoen tegen WIK. De 5-0 nederlaag van DES kwam vooral ook door het te laat komen van enige spelers waardoor WIK een voorsprong kon veroveren. Een handicap voor beide ploegen was het zeer ongunstige weer. Er be stond een behoorlijke belangstel ling. WIK bleef tot aan de rust in de meerderheid en bracht dit tot uitdrukking in drie doelpunten. Na de rust ging het spel meer gelijk op. Toch passeerde WIK nog twee maal de DES-verdediging. De spor tieve wedstrijd eindigde dus in een 5-0 nederlaag voor DES. Unitas I-Stormvogels I 2-1 Zaterdagavond werd op het sportpark „Bannink" de S.D.K.B.- competitie ingeluid met de wed strijd Unitas I-Stormvogels. Unitas heeft aan de nieuweling in de le klasse geen gemakkelijke kluif ge had en we zijn van mening, dat Stormvogels voor menige verras sing in deze competitie kan zorgen. Een puntenverdeling had in deze wedstrijd de krachtsverhoudingen beter weergegeven. Na de regen in de middaguren had het terrein veel weg van een glijbaan en de zeep- gladde bal was voor menige speler moeilijk te 'hanteren, zodat hoog tempo spelen uitgesloten was. Na 28 minuten weet een der Stormvogel-heren met een zuiver doelpunt zijn ploeg de leiding te tegen (0-1). De Unitas-aanval tracht daarna door het tempo op te voe ren nog voor de rust de stand op gelijke voet te brengen, maar de sporadisch geboden kansen worden niet benut. In de tweede helft zijn de twaalftallen aanvankelijk weer van gelijke sterkte. De Unitas-aan val weet nu 25 min. zwoegen succes te boeken, als S. Slager met een schitterend doelpunt de gelijkma ker scoort (1-1). Na de vakverwis seling krijgt Unitas iets meer veld- overwicht en blijft de bal langere tijd in de Unitas-aanval. Geheel onverwachts komt mevr. P. Vleës- houwer-Meermans in vrije schiet kans en haar snel reageren bezorgt Unitas het 2e doelpunt (2-1). Storm vogels zet nu alles op alles en van Ruiswijk en de zijnen moeten alle zeilen bijzetten om doelkansen van de gasten te voorkomen. Zonder nog punten te scoren blaast de zeer correct leidende scheidsrechter het einde van de vol spanning en spor tief gespeelde wedstrijd. Het programma voor zaterdag 18 april a.s .luidt: le klasse: Unitas I-Zeemeeuwen I; DSS I-Brouwershaven I; Storm vogels I-Burgh I; Velocitas I- Zwaluwen I. 2e klasse: WIK I-MEVO I; NOAD I-DOSKO I; DES I-SVOWK I. Alle wedstrijden vangen aan om 6 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9