RBnaglO HET JONGE GESLACHT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag is april 1959 No. 18548 Berlijn moet blijven in economische sfeer van west-Duitsland 's-GRAVENIIAGE, 11-4. In de vanmiddag te Utrecht gehouden rede dankte burgemeester Willy Brandt van Berlijn de organisaties die hem uitnodigden en daarmee tevens het gehele Nederlandse volk, voor de belangstelling die getoond werd voor de noden van Berlijn tydens de jongste crisis. Vervolgens ging de burgemees ter de diverse aspecten na van de situatie waarin Berlijn thans ver keert. Hij zei dat de vrijheid der Berlijners door meer dan alleen maar papieren garanties verzekerd moet worden. Daarom, maar ook terwilie van het internationaal recht en de handhaving van de vrede, moet de positie der weste lijke machten in Berlijn gehand haafd blijven. Dit sluit niet uit - aldus burgemeester Brandt - dat men het vroeger overeengekomene bij verdrag in een duidelijker vorm kan gieten en zich zo nodig ook met aanvullende internationale ga ranties bezighoudt. Hij noemde het verblijdend dat in de internationale debatten de tegenzin tegen de begrenzing van het probleem tot west-Berlijn (ter- Ingezonden mededeling zijn VE k€na\erk£n van onze neubeiên Begrafenis Eduard van Beinum AMSTERDAM, 15-4. Na een in de parochiekerk „Maria Zuivering" te Putten (D.) opgedragen mis van requiem is vanochtend het stoffe lijk overschot van dr. Eduard van Beinum op het gewijde gedeelte van de algemene begraafplaats te Garderen in alle stilte ter aarde besteld. Landbouwwerktuigen tentoonstelling te Amsterdam AMSTERDAM. 14-4. Op initia tief en onder auspiciën van de fe deratie „Het Landbouwwerktuig", zal van maandag 18 tot en met za terdag 23 januari 1960 in hetR.A.I. gebouw te Amsterdam een tentoon stelling worden gehouden, die een manifestatie zal zijn van de me chanisatie in de Nederlandse land en tuinbouw. Fabrikanten en importeurs van werktuigen, machines, gereedschap pen en aanverwante produkten voor land- en tuinbouw, die via hun organisaties verenigd zijn in de federatie „Het Landbouwwerk tuig", zullen aan de tentoonstelling deelnemen. Een zo volledig moge lijk beeld zal worden gegeven van al hetgeen bij deze sector in de Nederlandse samenleving is be trokken: veevoeders, zaden, mest stoffen, bestrijdingsmiddelen, pro dukten en artikelen van belang voor land- en tuinbouw, veeteelt, fruitteelt, bollencultuur, bosbouw, kwekerijen en aanverwante be drijfstakken. wijl de afspraak tussen de vier mogendheden voor heel Berlijn ge maakt werd) steeds toeneemt. Hij verklaarde dat Berlijn met een af zonderlijke oplossing niet geholpen Het is voor Berlijn van het grootste belang te blijven behoren tot de economische sfeer van west- Duitsland, omdat het anders in de sfeer van het Sow jet blok gezogen wordt. Dr. Salk (polio-vaccin) naar Nederland AMSTERDAM, 15-4. De bekende onderzoeker op het gebied van de kinderverlamming en uitvinder van het naar hem genoemde vaccin ter voorkoming van polio, dr. J. E. Salk, uit Pittsburg, komt naar ons land en zal op maandag 27 april a.s. in de aula van de Gemeente universiteit te Amsterdam een le zing houden over polio virussen. Zijn komst staat in verband met een aan hem uitgereikte prijs dooi de Helene de Montignystichting, die in 1928 werd opgericht door wijlen de heer P. J. J. Jonas van •Heer Arendskerke. Postzegels plakken voor Koninginnegesclienk AMSTERDAM, 15-4. Het comité verjaarsgeschenk H.M. de Konin gin deelt mede, dat bijdragen nu ook gestort kunnen worden" door ln postzegels vijftig cent of twee maal vijftig cent op een briefkaart te plakken en deze briefkaart te adresseren aan: Verjaarsgeschenk H.M. de Koningin, postbus 5000, Utrecht. Per briefkaart mag niet meer dan één gulden worden ge stort. De directie van de P.T.T. deelt nog mede, dat de termijn voor kos teloze storting op alle postkanto ren is verlengd tot en met 25 april aanstaande. Utrechtse voorjaars- beurs geopend UTRECHT. In Utrecht is van- morgen de technische voorj aars- beurs geopend. Voor het eerst wer den de jaarbeursbezoekers verwel komd met vrolijke carillonklanken uit het carillon dat het vorige jaar een plaats op de Expo had en door de jaarbeurs is aangekocht. De burgemeester van Utrecht, Jhr. de Ranitz, bespeelde deze nieuwe aan winst. DELFT. Op de Rotterdamse weg tussen Delft en Overschie is een auto in de Schie terechtgekomen. De bestuurder, de 26-jarige Ch. Jongbloed uit Rotterdam is ver dronken. Ingezonden mededeling UIT HET BINNENLAND RIJSSEN. De 75-jarige heer G. Dannenberg uit Rijssen is, toen hij op de Nijverdalseweg fietste en plotseling van richting veranderde, door een hem achterop rijdende be stelauto aangereden. De heer D. was op slag dood. ROTTERDAM. De Schiedamse politie heeft uit de Nieuwe Maas het stoffelijk overschot opgehaald van de 60-jarige Belg E. de Wilde te Antwerpen. De man was opva rende van het Rijnsehip „Fendel 72". Op 25 maart jl. lag het schip aan de Steenplaat te Rotterdam. De Belg is toen te water geraakt en verdronken. EINDHOVEN. Door tot dusver onopgehelderde oorzaak is op de Sliffertsestraat de heer van de Brugge uit Eindhoven met zijn mo tor met zijspan tegen een links van de weg staande boom gereden. Zijn 45-jarige vrouw, die op de duo zat, werd hierbij zo ernstig gewond dat zij om 9 uur in het Binnenzieken- huis overleed. Het 8-jarig dochter tje dat met een broertje in het zij span zat, werd ernstig gewond, doch kon na behandeling in het ziekenhuis naar huis worden over gebracht. TEXEL. Twee marinemannen, een elektro-monteur der tweede klasse en een vliegdienstweerkun- dige, zijn op Texel omgekomen door een ongeluk met een truck van de Koninklijke Marine nabij het amfibisch oefenkamp. De auto, waarin tien marinemannen zaten die van het passagieren terugkwa men, is door een nog onopgehelder de oorzaak van de weg geraakt en gekanteld. ,'s-GRAVENHAGE. H.M. de Ko ningin is voornemens de Europese première van de film „Het dagboek van Anne Frank" bij te wonen in gezelschap van H.K.H Prinses Bea trix. Deze filmvoorstelling zal wor den gegeven op donderdag 16 april a.s. in het City Theater te Amster dam. AMSTERDAM. In aanwezigheid van H.M. de Koningin is in het Koninklijk Instituut voor de Tro pen in Amsterdam de buitengewo ne algemene ledenvergadering van de nationale federatie voor de gees, telijke volksgezondheid geopend, die gehouden wordt ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de federatie. GRONINGEN. Op de Paterswold- seweg te Groningen is gistermiddag een verkeersongeluk gebeurd waarbij de vijf-jarige Wietske Wie- ring te Groningen zo ernstig werd gewond, dat zij enkele uren later in het academisch ziekenhuis overleden. Het kind stak plotseling de weg over en werd gegrepen door een passerende auto. 20 stuks 75 ct KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oosterwolde (Geld.): J. C. Schuurman, Bleskensgraaf; te Zierikzee (vac. C. J. van Royen): kand. J. B. van Assendorp, IJmui- den; te Groningen (vac. C. M. Lu- teijn): L. van Hartingsveld, Maas sluis; te Mensingeweer-Tinallinge: G. J. Droppers, legerpred. Schoon hoven. Aangenomen naar Hendrik Ido Ambacht (toez.): P. H. de Pree, Ingen; naar Scheveningen (wijk- gemeente 3): J. H. Hartzheim, Win terswijk; naar Noord-Ooost-Polder (wijkgemeente Nagele-Tollebeek): J. C. Krajenbrink, vic. te Nagele- Tollebeek; naar Westervoort: J. Sierat te Leiden, laatstel. pred. te Hollandia, die bedankte voor Oudenbosch en voor Zundert; naar Rotterdam-Charlois (vac. C. J. P. Mackaaij): P, Kloosterman, Kloe- tinge. Bedankt voor Schalkwijk (toez.): W. G. G. van Voorthuyzen, Ever- dingen. In de tuin van het paleis te Laeken heeft prins Albert van België zijn verloofde, de Italiaanse prinses Paola Fuffo di Calabria voorgesteld aan regering, parlement en pers. - V.l.n.r.: koning Boudeioijn der Belgen, prinses Liliane, prinses Louise, koning Leopold, prinses Paola en prins AlbertEr ontstond een kleine consternatie, toen de persfotografen toestemming vroegen om een fayniliefoto te manken, want koning Bou- dewijn vertoefde in het zwembad van het paleis, koning Leopold op de golfbaan en de prinsessen Liliane en Louisa waren bij de kapper. Maar zoals uit deze foto blijkt, kwam een en ander vlug in orde. BERLIJNS BURGEMEESTER SPRAK TE UTRECHT KORTE BERICHTEN Ingezonden mededeling Ger. Kerken Beroepbaar: ds. H. G. Meynen, laatstel. pred. bij de Ger. Kerk van Surabaja, Emmen. Beroepen te Oegstgeest en te Pa- pendrecht-Sliedrecht (mede voor het Evangelisatiewerk): A. L. Janse de Jonge, Oostvoorne; te Rotter dam (als predikant voor Tret zie kenhuis Eudokia): J. C. Hagen, Leeuwarden; te Rocky Mountain House (Alberta, Canada): K. Sie- rink, Oosternijkerk. Aangenomen naar Gouda (vac. J. M. Vlaming): J. Hengeveld, Wate ringen. Bedankt voor Winschoten (vac. R. de Jong): H. R. Zijlstra, Koude kerk a.d. Rijn. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Oldenzaal: H. J. Meijerin'k, Aduard. Chr. Ger. Kerken - Tweetal te Barendrecht: G Blom, Meerkerk en H. van Leeuwen, Arn hem; te Steenwijk: A. H. Schippers, Hillegom en S. van Zwoll, Kampen. Bedankt voor Schiedam: F. Bak ker, Huizen (N.H.); voor Werken dam: N. de Jong, Katwijk aan Zee. Ger. Gemeenten Beroepen te Bradford (Ontario, Canada); A. Vergunst, Rotterdam centrum. Oud Ger. Gemeenten Beroepen te Giessendam: B. Toes te Kinderdijk. STAD EN PROVINCIE KERKWERVE Programma viering Koninginnedag Het programma voor de feestvie ring ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van H.M. de Koningin op 30 april 1959, is door de Oranje vereniging als volgt samengesteld: 8 uur Klokluiden. - Aankondiging van het feest door herauten te paard. 8.15 uur Zanghulde door de school kinderen bij het gemeentehuis, gevolgd door een toespraak van de burgemeester. 8.45 uur Planten herinneringsboom. 9.uur Herdenkingsdienst in de N.H. kerk. Voorgangers: ds. F. v. d. Grift, ds. M. v. d. Klis en ds. Y. J. Tiemersma. 10 uur Uitreiking h'erinneringsbe- kers. 10.15-12.15 uur Kinderspelen op het sportterrein. 13.30 uur Optocht met versierde fietsen, met medewerking van het muziekgezelschap „Con Arno- re" te Noordgouwe. Deelname met tractoren, wagens, paarden en auto's is toegestaan. Voor de mooist versierde voertuigen wor den prijzen beschikbaar gesteld. 14 uur Volksspelen, t.w.: in de Ring ringrijden met fietsen en paar den; behendigheidswedstrijden met tractoren. Op het sportter rein: mastklimmen; kussenge vecht; sprietlopen; zaklopen. 18.30 uur Voetbalwedstrijd op het sportterrein. 19.20 uur Gekostumeerde korfbal wedstrijd. 20 uur Concert door „Con Arnore". 20.45 uur Lampionoptocht. Opgaven voor deelname aan de optocht of de volksspelen kunnen worden gedaan bij de leden der di verse commissies De namen der commissieleden zullen tijdig op verschillende plaatsen in de ge meente worden bekend gemaakt. ONDERWIJS Examens stenografie Op het te Breda gehouden exa men slaagden voor het diploma stenografie: de dames Corry de Masièr, Bruinisse en Suze Bakker, Oosterland; de heer Wim Lakké, Zierikzee. Zij volgden de cursus georgani seerd door Stichting Handelsonder wijs, Zierikzee en gegeven door de heer K. Koetsdijk, leraar steno typen. FEUILLETON Ja, maar achter in de wagen ligt een groot pak. Het pakpapier zit er wel wonderlijk omheen gefrom meld en er zit een stuk touw om waarmee je wel een paard zou kun nen wegbrengen. Want oom Eine heeft zich, nadat hij zijn aankoop zelf lang had bewonderd, geen tijd gegund het weer fatsoenlijk in te pakken; maar hij weet dat dit laat ste "er weinig toe zal doen In dat pak zit een grote meccanodoos en wel de duurste en uitgebreidste vorm, die in de stad te krijgen was. Dat is het geschenk voor zijn neefje Pier Jasperse, die vandaag zijn ver jaardag heeft, zoals men dat hier zegt. Hoe is hij toch zo gek geko men om een cadeau van meer dan tien gulden te kopen? Er zijn ge noeg mensen die dat in een hele week niet verdienen! Och, hij weet het wel, diep van binnen. Omdat hij zelf geen jongen heeft, bewon dert hij de jongen van zijn broer. Zelfs zó, dat hij een geschenk koopt dat hij voor zijn eigen kinderen veel en veel te duur zou vinden. Ja, dat is te gek geweest. Hij neemt zich voor, het volgend jaar eens heel zuinig te zijn. Dan zal hij een goed boek geven en meer niet. Daarom zal hij er nu bij zeggen, dat dit dure cadeau eigenlijk voor twee jaar tegelijk is bedoeld en dat Pier er dus maar heel zuinig op moet zijn. Maar als hij even later onder het gele petroleumlicht in de huiska mer van het Vroonhof staat, is hij dat alweer helemaal vergeten. Ko mediant als hij is, heeft hij het pak op de gang laten staan, toen hij door moeder Jasperse werd binnen gelaten. Hij drukt zijn broer de hand, zwaait amicaal naar Pier en doet verder alsof er niets aan de hand is. Maar de jongen is ook niet van gister en gaat rustig door met het lezen van het boek, dat hij van daag gekregen heeft. Intussen pra ten vader en oom over de suiker- bietenoogst, die nog in volle gang is. Dan opeens slaat oom Eine de hand voor zijn gezicht en roept: „Wat ek noe toch verheten, van- daehe? Kwa! Ik kan d'r 'hlad nie' opkomme!" Natuurlijk moet nu iemand vra gen of er soms een kennis van hem jarig is, maar om hem te plagen zegt geen mens iets in die geest. Ten einde raad haalt oom Eine zijn zakagenda voor de dag en mom pelt: „Dan za'k ut toch is even nae- kieken.' D'r moe wat wezen en ik kan d'r mae nie opkomme!" Na lang bladeren heeft hij het gevonden. „Jae oor! Ier staet ut: Pier Jasperse oor twaellef jaer!" Onder veel verontschuldigingen, dat hij het helemaal heeft vergeten, wenst hij Pier geluk en daarna diens ouders. Moeder merkt op, dat de liefde van oom Eine dan toch niet erg diep zit, als hij zomaar de verjaardag van zijn neefje kon ver geten, maar hij schuift het af op de drukte in zijn zaak. Nu ja, hij heeft tóch nog wat bij zich en om dat het fatsoen eist dat. hij een ca deautje geeft zal hij dèt dan maar nemen. Zo komt dan tenslotte het pak uit de gang tevoorschijn. Pier mag het zelf open maken. Wat hij ziet overtreft zijn ver wachtingen ver. Vader en moeder Jasperse zijn met stomheid gesla zen. Ze zijn onbekend met de waar de van dit soort speelgoed, maar dat het erg duur moet zijn begrij pen ze natuurlijk ook wel. De ge bruikelijke uitroepen, dat oom Eine dat niet had moeten doen en dat het veel te veel is, zijn deze keer ernstig gemeend. Ja, dit is een verjaardag voor Pier om nooit te vergeten. Avond aan avond vermaakte Pier Jasperse zich nu met zijn meccano doos. Er was een duidelijke hand leiding bij, maar na een week had hij die niet meer nodig. Het was Verwonderlijk om te zien met hoe veel overleg de jongen uit die tal loze losse elementjes een groot ge heel kon opbouwen: een hijskraan, een molen, een rijdende portaaltop- kraan zelfs en nog veel meer. Evenveel als Pier genoot zijn va der van dit spel. Met een pijp tabak in zijn gemakkelijke stoel bij de schouw gezeten, kon de boer een hele avond tevreden toekijken, hoe de jongen zijn spel speelde, terwijl moeder verstelwerk deed of een boek las. Toen de najaarsstormen over de hoge dijk gierden, toen de sneeuw de polder toedekte en tot in de vroege voorjaarsavonden bleef dit ongestoorde genot bestaan. Zó was het leven goed, bedacht do boer. Levend in de veilige besloten heid van het sterke huis achter de brede dijk was hij tevreden. Men kon niet alles hebben in dit leven. Maar met wat hij en zijn vrouw hadden waren beide gelukkig. (Wordt vervolgd). NATUURZUiVIR XK OPWEKKEND VERKWIKKEND

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5