Alledaagse straatbeeld in die tijd ademde regelmaat en rust Brits-Franse spanningen STAD EN PROVINCIE ilips Platenspeler RADIO WELTEVREOEH Zierikzee, begin 19e eeuw WEKELIJKSE WEREIDSCHOUW Ziekte van Dulles Maandag en dinsdag zijn de Franse premier Debré en zijn mi nister van buitenlandse zaken Cou- ve de Murvilie, beiden vvilsuitvoer ders van De Gaulle, de gasten ge weest van hun Britse collega's. Daaraan voorafgegaan was een fel le persstrijd tussen de Britse bla den en kanselier Adenauer. Deze heeft verleden week besloten, zich candidaat te stellen voor het pre sidentschap. Hij hoopt dat dit hem veel minder werk zal kosten dan nu het kanselierschap, terwijl hij dan toch nog de algemene politiek zal kunnen bepalen. In zijn radiorede - om te verkla ren, waarom hij van kanselier pre sident wil worden - heeft hij ge zegd, dat er aan de Duitse politiek niets zou veranderen, wat natuur lijk voorbarig is. Verder heeft hij zich beklaagde over de Britse pers, die de Duits-Engelse betrekkingen zou vertroebelen. De Britse pers is niet zuinig geweest met antwoor den. Zij heeft gezegd, dat men nu eenmaal niet kan verwachten, dat de Britten een ongewone sympathie hebben voor de Duitsers, zo kort na de oorlog, en dat zij zeer wel willen samenwerken met de Bonds republiek, doch hatelijkheden aan het adres van het Britse kabinet en zijn premier niet aanvaarden. Inderdaad is het zo, dat in west- Berlijn aan MacMillan van allerlei is verweten, waar hij niet aan schuldig was, o.a, dat hij zich niet zou interesseren voor de Duitse hereniging. MacMillan heeft (privé) betoogd, dat men nog niets kon veranderen aan de Duitse deling, doch dat men wel een regeling in zake Berlijn kon treffen, zonder als eis te stellen, dat de twee Duit se republieken vereend moesten worden. Met andere woorden: een vergelijk met de Russen mocht niet getorpedeerd worden door het stel len van eisen, die nu eenmaal niet ingewilligd worden. Dat betekent nog niet, dat MacMillan met de Russen tot een akkoord zou willen komen „op kosten der Duitsers". Hij meent slechts, dat ontspanning ook bevorderlijk zal zijn voor her-, stel der Duitse eenheid. Hoe meer spanning, aldus de Britse stelling, hoe minder kans op Duitse hereni ging. Parys en Bonn Men kan zich nu afvragen, wat deze twist te maken heeft met de geschillen tussen Londen en Parijs. Wel, heel veel. Want de Fransen zijn thans nauwer verbonden met de Westduitsers dan met de Brit ten. In Parijs is men al even bang als in Bonn, dat Engelsen en Ame rikanen over hun hoofden heen iets zullen bekokstoven met de Russen, vooral nu Dulles ernstig ziek is. Daarbij komt, dat de Fransen aan de Anglo-Amerikanen verwijten, dat dezen Frankrijk niet onder steunen in noord-Afrika. Van de Duitsers hopen zij die steun wel te krijgen. Ook inzake de groot-Euro- pese vrijhandelszone, waar Parijs tegen is, omdat het te grote con currentie vreest, verwacht Parijs de steun te krijgen van Bonn ten bate van een sterk geïntegreerd „Klein-Europa". En dus zijn de Ingezonden mededeling ZONNEMAIRE Oranjevereniging stelt plannen op voor 30 april Op de jongste bestuursvergade ring van de Oranjevereniging al hier, hebben de plannen tot de vie ring van Koninginnedag op 30 april a.s. een vastere vorm aangenomen. De viering zal een meer algemeen karakter dragen, in vergelijking met andere jaren, toen alleen de schoolkinderen een traktatie ont vingen. Het programma ziet er als volgt uit: Herauten te paard kondigen het feest aan. 8 uur Toespraak burgemeester, het oplaten van ballonnen en aubade door de'schoolkinderen. 9 uur Intérkerkelijke diepst. Na dien kinderspelen. In de middaguren staan eep op tocht en volksspelen op het pro gramma. 's Avonds wordt een ge- costumeerde voetbalwedstrijd ge- ïouden, gevolgd door een concert door de muziekvereniging van Zon- nemaire. Het feest wordt besloten met een lampionoptocht. Franse ministers nu de verdedigers van hun Westduitse collega's tegen over de Britten. Wij kunnen ons echter afvragen, wat er dan inzake Berlijn moet ge beuren. Geen Engelsman wil oorlog terwille van de Duitse hereniging. Wil men geen oorlog, dan moet er een nieuwe regeling worden gevon den, waardoor west-Berlijn vrij blijft en zijn verbindingen met het westen gewaarborgd ziet. Die ver bindingen lopen door oost-Duits- land. De verplichtingen, die de Russische bezetters eerst hebben aanvaard, moeten worden overge nomen door de Oostduitsers, als de Russen ophouden bezetters in Ber lijn te zijn. Als Adenauer zegt: „Dan erkent gü het Oostduitse be wind", heeft hij in feite wel gelijk. Maar dit controleert nu al het ver keer van burgers, dus van hande laren en bezoekers, van en naar west-Berlijn, een verkeer waar de Westduitse kooplui druk aan deel nemen. Dit toezicht zal zich nu ook uitstrekken tot militair verkeer, en niemand vindt dat prettig. Maar, aldus de Britten, moeten wij dan gaan vechten? Dit zouden wij al leen doen, als de communisten west-Berlijn willen annexeren. Dulles ernstig ziek De ziekte van Dulles maakt Adenauer overigens wel ongerust. Hij denkt dat de „rekkelijke" Brit ten nu de leiding overnemen van de onbuigzame Amerikanen. Dulles blijkt veel zwaarder aan kanker te lijden dan hij zelf wilde toegeven. Hij moest onverwacht opnieuw in het ziekenhuis worden opgenomen. Als hij moet aftreden en als Aden auer president wordt en dan (het is pas in het najaar) toch niet zo veel invloed meer zal hebben als hij nu denkt, dan kon de hele „har de' politiek van het westen wel eens veranderen. Dan konden de Anglo-Amerikanen wel eens een vergelijk met de Russen zoeken in midden-Europa, natuurlijk met be houd van het machtsevenwicht en van de afschrikwekkende kern wapens. Men vraagt zich af, welk nadeel de Fransen daarvan duchten. Wel, zij worden dan minder belangrijk voor de Amerikanen dan in tijden van spanning, zo zeggen de cyni sche kritici in Engeland. Neen, zeg gen de Fransen, wij vrezen, dat als de Russen de situatie in Europa kunnen stabiliseren, zij de handen te veel vrij krijgen in Azië en Afrika. Maar, zo werpen de Brit ten dan tegen, dat geldt voor ons ook. Hebben xvij minder zorgen over Europa, dan kunnen wij de Russische uitdaging elders in de wereld beter beantwoorden. ZIERIKZEE Hengelsportvereniging „Oosterschelde" In het „Huis van Nassau" werd een ledenvergadering gehouden van de hengelsportvereniging „Ooster schelde". De voorzitter betreurde het, dat er uit de vereniging geen hulp is verleend bij het schoonma ken van de gracht. Hij deelde mede dat hiervoor een speciaal bootje beschikbaar komt. Duizend pond pootaal is weer uitgezet in de kre ken te Ouwerkerk. Te betreuren valt het dat ér nog steeds gestroopt wordt met fuiken in viswater van de vereniging. Namens de wedstrijdcommissie deelde de heer F. C. Hanse mede dat voor het hengelconcours op He melvaartsdag goede belangstelling bestaat, ook buiten 'het eiland, nl. in België, Frankrijk en zelfs uit west-Duitsland. Ook de eigen leden hebben zich in grote getale opgege ven, zodat stellig enkele honderden deelnemers te verwachten zijn. De clubwedstrijdleider de heer H. Schot deelde mede, dat de vereni gingscompetitie-wedstrijden zullen worden gehouden op 25 april, 30 mei, 20 juni, 25 juli, 12 september en 10 oktober. Een grote jeugd-vis- wedstrijd zal worden gehouden, voor deelnemers van 6 tot en met 15 jaar. Den leden werd een goed vis- seizoen toegewenst Het bestuur werd de idee aan de hand gedaan eens te gaan vissen per boot op de Oosterschelde. Voor gesteld werd verder de toekomstige kampioen van de vereniging te la ten deelnemen aan de landenwed- strijd Nederland-België. Een wis selbeker zal beschikbaar worden gesteld voor het lid, dat de grootste vissen van het seizoen vangt. OOSTERLAND - De Simavi-collecte welke in onze gemeente gehouden werd door de dames Rie Mol, Jo Mol, Truus Roks, Henny Stam, Tanny Steen- poorte, Tiny Winkel en To Zwager, heeft opgebracht de som van f 85,43. Gevers, geefsters en collectantes worden hartelijk bedankt. De Paascollecte in de Ned. Herv. kerk alhier heeft opgebracht de som van f 139,92. De collecte voor Kinderzorg te Middelburg (eerste kwartaal 1959) de som van f 47,20. De laatste werd met de we kelijkse busjes opgehaald door een viertal collectantjes. OOSTERLAND Inzameling voor geschenk H.M. de Koningin Zoals bekend is er een nationaal comité opgericht, dat zich ten doel stelt gelden te verzamelen tenein de H.M. de Koningin ter gelegen heid van haar 50-ste verjaardag, gezamenlijk een verjaarsgeschenk aan te bieden. In onze gemeente zal voor dit doel geen gewone huis- aan-huis-collecte worden gehouden. Om echter ieder in de gelegenheid te stellen aan deze actie deel te ne men zullen er bij verschillende winkeliers, de Boerenleenband, de postkantoren en de scholen, zowel te Oosterland als te Sirjansland, winkeliers, de Boerenleenbank, de een bijdrage kan worden gedepo neerd. Tot 23 april a.s. zullen deze bussen worden geplaatst, waarin de loco-burgemeester, de heer M. J. Zeijler er voor zorgen dat het be drag ter bevoegder plaatse komt. SIRJANSLAND Programma voor Koninginnedag samengesteld In het Verenigingsgebouw hield dezer dagen de Oranjevereniging „Prinses Marijke" onder voorzitter schap van de heer A. Heule een le denvergadering. De opkomst was niet groot. Op deze vergadering werd een programma vastgesteld voor Koninginnedag op 30 april. Voor de schoolkinderen zijn in de ochtenduren diverse wedstrijden vastgesteld. In de middag zijn er wedstrijden voor ouderen in het hoogspringen, hindernislopen enz. en een stoelendans. Voorts zal ver deden worden de Ronde van Sir jansland. Het parcours loopt vanaf het sportterrein via de Hoge weg, Brede weg, Lage weg, langs de wo ning' van de heer Bouterse en de nieuwe weg naar het sportterrein. Dit traject zal tien maal worden af gelegd. Er is een indeling in twee groepen, nl. voor rijwielen met en zonder versnelling. In het Vereni gingsgebouw wordt 's avonds een gezellige avond gehouden voor alle leeftijden, waar kan worden deel genomen aan verschillende gezelli ge spelen, waarvoor aantrekkelijke prijzen beschikbaar zijn gesteld. Tevens wordt een verloting gehou den. De avond zal met muziek op geluisterd worden. Nu reeds voor f 59,- een prachtige met 4 snelheden telefoon 2805 - Zierikzee NIEUWERKERK Winkeliers richtten tentoonstelling in Een aantal van totaal negen win keliers heeft een tentoonstelling ge organiseerd, die een groot succes is geworden. De expositie was in gericht in „Ons Dorpshuis" en de verschillende stands waren op over zichtelijke wijze opgesteld en inge richt. De officiële opening vond plaats door burgemeester A. A. van Eeten, die een dergelijke handeling in zijn loopbaan nog niet eerder had ver richt. Wel had hij een aantal nieuwe of vernieuwde winkels ge opend, maar hij hacf er nooit veel eer mee ingehaald, in verband met de reacties van de concurrentie. In verband daarmede viel het hem ook niet licht deze tentoonstelling te openen. Niettemin uitte spreker zijn bewondering voor de moed, het doorzettingsvermogen en de in teresse een dergelijke expositie op touw te zetten, al speet het hem dat er niet meer deelnemers waren. De heer A. S. Flikweert dankte de burgemeester voor de officiële opening. Een succes is intussen de expo sitie geworden. Het bezoek is bo ven verwachting groot geworden. Jammer alleen, dat de vloerbe dekking geen gelukkige keus was. Aan de expositie werd deelge nomen door de volgende zaken: Hotel „de Meebaal" (wijnen en dranken), W. A. Lievense (elektr. apparaten), L. Stoutjesdijk (rook artikelen).. M. Dalebout („Spar"- stand), J. de Braai (huishoudelijke artikelen), D. Hage (schoenen), M. J. Moser (auto-assecoires), A. S. Flikweert (woningtextiel). De heer en mevrouw Ten Hove lieten de bezoekers proeven van zelf bereide nasi goreng. SPORT Juniorencompetitie Zierikzee B IIZonnemaire B I 9-5 Zierikzee B II besloot de compe titie met een overwinning op Zon nemaire, en behaalde in haar af deling 12 pnt. uit 12 wedstrijden. H. Vermeule 5 x, C. Klink 1 x, F. Rossen 1 x, C. Lems 1 x, K. Broeils 1 x zorgden voor de doelpunten, de rood-gelen wisten doelman Hage 5 maal te passeren. Bij een blok nieuwbouw in Wiesbaden hebben de architecten de wo ningen niet alleen laten voorzien van een nummer, doch Ook nog van een dier of bloem, met het nummer tot een aardig gevelsteentje ver werkt. Behalve de decoratieve kant van het geheel heeft deze methode ook nog een practische: kinderen onthouden gemakkelijker een bloem of een dier dan een cijfer. VERDWENEN VEENENDAALS MEISJE BLEEK NIET ONTVOERD Zelfstandig er vandoor gegaan VEENENDAAL, 16-4. De 15-jari- ge Corrie Groot uit Veenendaal, die sinds vorige week dinsdag ver mist werd en die haar ouders in de afgelopen week verscheidene malen had opgebeld met de mededeling dat zij ontvoerd' was, is terecht. De politie te Monnikendam trof haar bij een routine-onderzoek van ho- telregisters in het hotel „Concor dia" in Broek en Waterland aan. Haar ontvoeringsverhalen bleken op rantasie te berusten. In het hotel 'ha'd zij zich laten inschrijven als de 21-jarige Cockle de Roode uit Den Helder. Na con trole in Den Helder bleek daar ech ter geen meisje van die naam te bestaan, en hoewel ze nog enige tijd volhield zo te heten, kwam ze tenslotte met de ware toedracht van haar verdwijning voor de dag. Ze was op eigen houtje weggelopen. Wel was ze een week voor haar vertrek door een jongeman uit Utrecht, die inmiddels is gearres teerd en tegen wie een aanklacht is ingediend, ontvoerd. Het meisje is na een van de winter, 'bij een val op het ijs opgelopen hersenschud ding wat onevenwichtig geworden, en schijnt van de ontvoering een zodanig emorele schok te hebben gekregen, dat ze een week later zélf op avontuur ging. Eenmaal op weg, durfde ze uit schaamte niet meer terug te keren, en verzon daarom een tweede ontvoering. Tij dens haar zwreftocht via Utrecht, Arnhem en Amsterdam heeft ze nagenoeg niet gegeten en heeft ze in de open lucht geslapen, want ze had geen geld bij zich. Auto botst tegen Nederlandse vrachtauto Vier doden MEURS, 15-4. Vier inzittenden van een west-Duitse personenauto zijn gistermorgen omstreeks vier uur om het leven gekomen toen hun auto bij Meurs (Westfalen) op een wegkruising in botsing kwam met een Nederlandse vrachtauto, be stuurd door de 29-jarige H. R. Da- men uit Nijmegen. De botsing ge beurde op een onoverzichtelijke kruising van twee wegen, waar waarschuwingslichten waren aan gebracht. Volgens berichten uit Duitsland zou de personenwagen op een Voorrangsweg gereden hebben. De auto vloog door de botsing in brand. De vier inzittenden, die ver moedelijk reeds direct dood waren, verbrandden ook. Verwachting tot vrijdagavond: Enkele buien Veranderlijke bewolking met en kele buien; matige tot krachtige wind, aanvankelijk uit oostelijke later uit westelijke richtingen; de zelfde of iets lagere temperaturen. 17 april. Zon op 5.41, onder 19.39. Maan op 12.40, onder 2.43. Eerste kwartier: 16 april te 8.32. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 17 april 9.15 v.m. 21.47 n.m. BROUWERSHAVEN: 17 april 8.59 v.m. 21.42 n.m. Doodtij: 18 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-4. - Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen dagen bevond er zich midden op de oceaan een depressie. Geleidelijk heeft dit lagedrukgebied zijn in vloed naar onze omgeving uitge breid. Vanmorgen begon de de pressie op te vullen, maar zijn rol werd overgenomen door een ak- tieve randstoring, die van de Azo- ren naar Spanje trok en vervol gens in noordelijke richting af boog. Het erbijbehoi-ende regenge- bied bereikte reeds in de ochtend het zuiden van Nederland. De rand storing zal morgen lucht van ocea nische oorsprong naar Nederland brengen, zodat de temperaturen gematigd zullen zijn. De kans op regen blijft aanwezig. Scheepvaartberichten Esso Amsterdam (t.), pass. 15-4 Azoren naar Aurba. Kryptos (t.), 15-4 te Rotterdam. Limburg, 14-4 van Beira naar Mo zambique. Omala (t), 15-4 te Rotterdam. Scherpendrecht (t.), 13-4 van Port Said naar Londen. Ingezonden mededeling Neveda, Rokin 118, Amsterdam Alles had zijn bestemde tijd Waren onze voorouders bij openbare feestelijke ge legenheden of kerkelijke feestdagen, die voor ont spanning bestemd waren, luidruchtiger en wellicht grover in hun uitingen, het publieke leven op straat ging op gewone dagen zijn kalme gang. Dat leven werd uiteraard beheerst door de tijden van arbeid en rust en door de uren waarop gegeten werd, ter wijl verder het beeld van het straatverkeer in onder delen andere vormen en typen vertoonde. Zo zag men 's morgens in de vroegte menigeen zich spoeden naar de water- en vuurvrouw, om een gloeiend turfkooltje of een ketel heet water te halen in een beroet achter vertrek, waar een reuzepot hing te koken boven op hun eind gezette brandende turven. Wat latei- kwamen de melkvrouwen rond met hun emmers; dan de groentevrouwen of -boeren met de tuinpro- dukten op een kruiwagen of bakslee. Tegen schooltijd gingen de kinderen met hun schoolbord (een kistje voor boeken en lei) naar de verschillende inrichtingen van onderwijs en om streeks dat uur waren ook de dienstboden bezig met emmers, bezem, luiwagen, spons en dweil de stoepen, ramen en straat onder handen te nemen. Uren van rust Dan volgden een paar uren van betrekkelijke rust op straat, waarin men alleen bij gunstig weer rond wandelende renteniers zag, soms in kamerjapon en met kalotje, dampend uit de lange pijp, nu en dan zich even ophoudend bij een aangekomen schip, dat met vrachtgoed of vis in lossing lag. Soms ook ver brak een omroeper met zijn bel de stilte of wekte een begrafenissloet de opmerkzaamheid. Te 12 uur gingen de scholen uit en de werklui naar huis. Met enkele uitzonderingen werden tussen 12 en 2 uur het middagmaal gebruikt. Na de middag legden de hogere standen bezoeken af; te 5 a 6 uur werd er koffie gedronken. In de zomer zat men 's avonds op de stoep en omstreeks 10 uur gingen de meesten ter ruste. Zo regelmatig als een uurwerk verliep toen het leven en ook in dit opzicht kan men zeggen, hoe veel jachtiger en onrustiger is het leven geworden. De kleding De huiselijke inrichting, de meubelen, de kleding, dat alles zou - wilde men het uitvoerig beschrijven - uiteraard heel wat ruimte vergen. Over het algemeen kan men zeggen, dat in de kleding van oudere en jongere dames weinig verschil bestond, 't meeste nog in de meer of minder donkere kleuren der gedragen stoffen en in het al of niet hechten van linten of bloemen op de hoed. Sommige bejaarde dames droegen nog gepoederd haar, waarvoor in de Franse tijd een belasting was verschuldigd geweest. De klederdracht der vrouwen kenmerkte zich het meest door het diep uitgesneden jakje en de losse plooimuls. Als men „ge kleed" was, werd de muts vervangen door een kapje. Tussen de kleding van oudere en jongere heren bestond een heel groot verschil. De jongeren droegen de nog niet lang in zwang zijnde cylinderhoed, een sterk naar de lichaamsvorm gesneden lange jas en een lange spanbroek met souspieds. De ouderen (of meer bejaarden) droegei] een soms nog gepoederd pruikje, een steek van groter of kleiner formaat, een korte broek en lage schoenen met gespen. Eén der laatsten, die steek, pruik en korte broek droeg, was do kuiper Jan Compagje, wonende in een huis aan do Oude Haven, reeds door zijn overgrootvader in 1699 betrokken, en waarin vier opeenvolgende ge slachten zijner familie als kuipersbaas waren ge vestigd geweest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2