Pleidooi voor militaire en economische versterking van vrije volkeren Dulles (gedwongen door ziekte) treedt af Onderzoekcommissie wil bejaardentehuis in voormalige ziekenhuis Noordgouwe DE ZIERiKZEESCHE COURANT DONDERDAG 16 APRIL 1959 No. 18548 115e jaargang ZIERIKZEESOTEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Peins Bernhard over de NAVO LAS VEGAS, 16-4. Z.K.H. de Prins der Nederlanden heeft vandaag in een rede te Las Vegas o.ra. gepleit voor een versterking in militair en economische opzicht van de vrye volkeren, voor het inschakelen van de N.A.V.O. bij het oplossen van meningsverschillen, zoals die bv. zijn ontstaan by het instellen van een vryhandelsgebied, voor ontwikkeling en modernisering van de verdedigingsmiddelen, voor een integratie van de luchtverdediging van alle Europese NAVO-landen in het opperbevel van de NAVO, voor standaardisatie. Hy waarschuwde tegen iedere stap terug op de weg der militaire integratie. De Prins was de voornaamste spreker aan het Navo-banket, dat woensdagavond omstreeks zeven uur plaatselijke tijd (omstreeks vier uur in de nacht van woensdag op donderdag Nederlandse tijd) een aanvang nam in Las Vegas. Het werd gehouden als onderdeel van het een week durende eerste we- reldluchtvaartcongres, ter gelegen heid van 'het feit dat het deze maand tien jaar geleden is dat de Nooraatlantische verdragsorganisa tie tot stand kwam. Prins Bernhard herinnerde in zijn rede o.a. aan het doel dat men bij de oprichting van de Navo voor ogen heeft gehad: „Dit bondgenoot schap werd, en dat weten velen uwer beter dan ik, in het leven ge roepen en georganiseerd met slechts één doel, nl. de vrijheid en het ge meenschappelijke erfgoed van onze volkeren veilig te stellen. Vrijheid en gemeenschappelijk erfgoed die gegrondvest zijn op de democrati sche beginselen, individuele vrij heid en de wet". De Prins zeide voorts dat het niet noodzakelijk is geschiedschrijver ce zijn om zich te herinneren waar om het nodig was samen te gaan om onze levenswijze te Verdedigen: na de tweede wereldoorlog slaagde de Sowjet-Unie er in de volgende „veroveringen zonder oorlog" te be werkstelligen: Albanië, Hongarije, Nieuwe sterrewaeht KAAPSTAD, 15-4. Twee astrono men hebben de plaats bepaald voor een nieuwe internationale sterre waeht, die in Zuid-Afrika gebouwd zal worden. Hiervoor kozen prof. A. Blaauw van de rijksuniversiteit te Groningen en prof. E. Fehren- bach uit Frankrijk het hoogste punt van het „Nieuweveld" geberg te, ongeveer 280 kilometer van Kaapstad. De sterrewaeht zal de grootste op het zuidelijk 'halfrond worden. Prof. Blaauw vertoeft thans nog in Zuid-Afrika. Roemenië, Polen, Tsjecho Slowa kije, Estland en Letland. Hoewel het verdrag van het Noordatlantisch bondgenootschap ondertekend werd onder de drang van een ernstige militaire bedrei ging van Europa, is de Navo eigen lijk een politiek bondgenootschap van een aantal landen dat door reeds vele jaren bestaande banden sterk aan elkaar verbonden is, zo betoogde de Prins. De voornaamste taak van de Na vo was de Russische militaire drei ging te bedwingen, een gemeen schappelijke verdedigingsstrijd macht op te bouwen sterk genoeg om welke aanvaller ook af te hou den van enige gedachte zijn politie ke doeleinden te bereiken door mi litaire middelen. „Deze taak is vol bracht". VEERTIG TIBETANEN ONTSNAPPEN UIT BEZET LHASA Monniken onderworpen aan „hersenspoeling' GAUHATI (Assam, India), 15-4. Woensdag is te Gauhati, in de In dische staat Assam, van gewoonlijk betrouwbare zyde vernomen, dat veertig Tibetanen, die erin geslaagd zyn uit het door Chinese commu nisten bezette Lhasa te ontkomen, zich te Bomdila, in het Indische grensgebied, by de Dalai Lama te voegen. Onder deze veertig bevinden zich verscheidene leden van de Tibe taanse Nationale vergadering, die in de opstand een daadwerkelijke rol hebben vervuld. Het Chinese leger heeft alle kloosters in Tibet onder toezicht Olieveld in Frankrijk ontdekt PARIJS, 15-4. Voor de tweede maal in vijf jaar tijds is in Frank rijk een belangrijk olieveld ont dekt. Het ligt te Saint Martin de Bossenay bij Nogent-sur-Seine, op ruim 100 km. ten zuidoosten van Parijs. Volgens de deskundigen is de capaciteit van het nieuwe veld ongeveer even groot als die van het eerst ontdekte grote olieveld, in Frankrijk, dat van Parentis bij Bor deaux. Dit veld, dat sedert 1955 ge ëxploiteerd wordt, levert ongeveer 1,2 miljoen ton olie per jaar op. geplaatst, om te voorkomen dat zij door de opstandelingen worden ge bruikt, aldus een te Katmandoe ontvangen bericht. De monniken zouden aan „her senspoeling" worden onderworpen. Alleen degenen die door de Chi nezen geschikt worden bevonden, zouden in de kloosters mogen blij ven. Israël heeft bij de gemengde penstilstandscommissie een ldacnc ingediend volgens welke een „Jor daanse indringer" dinsdagavond van dichtbij een waker op Isra ëlisch grondgebied heeft doodge schoten. In Singapore worden de vacci natiecentra overstroomd nadat een dertigtal gevallen van pokken is voorgekomen. Het hoofd van de medische dienst deelde later mede dat de ziekte de omvang van een epidemie heeft bereikt. De 32-jarige minister-president van Cuba, Fidel Castro, is woens dagavond per vliegtuig in Was hington aangekomen. Nederlandse, Italiaanse en na- tionalistisch-Ohinese vliegers heb ben woensdag te Las Vegas een de monstratie stuntvliegen gegeven ten aanschouwe van vierduizend personen, onder wie Prins Bern hard en de Amerikaanse minister voor de luchtmacht, Douglas. Opvolger nog niet bekend gemaakt AUGUSTA, 15-4. Woensdag heeft president Eisenhower officieel be kendgemaakt, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, afgetreden is. De president deelde dit mee op een haastig bijeengeroepen speciale persconferentie in zyn zomerresidentie in Augusta (Georgaia). Zijn ogen waren vochtig. Eisenhower zei, dat de aan kan ker lijdende minister „absoluut on geschikt" voor zijn ambt geworden was en niet langer de last van zijn functie kon dragen. Hij maakte niet onmiddellijk een opvolger be kend, maar zou dit op korte ter mijn doen. Binnen enkele minuten na de bekendmaking onderbraken de Amerikaanse radiozenders hun ochtendprogramma's om de mel ding v. d. president door te geven. Eisenhower zei Dulles verzocht te hebben om hem te blijven hel pen als adviseur voor de buiten landse politiek. Gevraagd naar Dul les' opvolger zei Eisenhower dat er een aantal mensen met bijzondere begaafdheden waren, die de hoog ste post in de buitenlandse politiek zouden kunnen vervullen. Eisenhower's aankondiging kwam precies een dag na Dulles' terug keer naar het Walter Reed-hospi- taal, na zijn herstelperiode in Flo rida. Dinsdagnacht was na een her nieuwd medisch onderzoek bekend gemaakt, dat Dulles een kankerge zwel in de nek had en opnieuw be handeld zou moeten worden. Dulles' carriëre John Foster Dulles, de drie-en- vijftigste minister van Buitenland se Zaken van de Verenigde Staten, heeft meer dan enig ander staats man de wereld rondgereisd als boetseerder van de buitenlandse politiek van zijn land en de kruis tocht tegen het communisme pre dikend. Hij was een bekend jurist en reeds een gezaghebbend politi cus toen hij in 1953 als minister in functie trad. Hij bekleedde ook een vooraanstaande positie in de Pres byteriaanse kerk, welker leer hem tot uitgangspunt was bij het bena deren van de wereldproblemen. Zijn politiek was erop gericht, zo verklaarde hij zelf. „bij anderen een dergelijke liefde en eerbied voor vrijheid te wekken, - dat zij nimmer werkelijk door het despo tisme, de totalitaire dictatuur van de communistische wereld, opge slorpt zouden kunnen worden". Dulles rekende er op dat, wanneer het Westen zich tegenover de Sow- jet-Unie en haar satellieten zou stellen, er in Rusland van binnen uit een ontwikkeling zou ontstaan naar een regime dat met de rest van de wereld in vrede zou leven. Dulles hechtte ten zeerste aan het belang van de afschrikwekkende werking van atoomwapens om be- dreigingen van het internationale communisme af te wenden. Toen hem in een televisiegesprek in 1958 gevraagd werd of naar zijn mening het communisme zou gaan verdwij nen, zei hij: „Ik ben er niet zeker van of het communisme als maat schappelijk en economisch ver schijnsel zal verdwijnen. Wel voor zie ik een ontwikkeling in afwij kende richting van wat ik het in ternationale communisme noem, dat is het soort communisme dat zijn leerstellingen over de gehele wereld wil verspreiden". Tienduizenden daklozen door overstromingen in Zuid-Amerika RIO DE JANEIRO, 15-4. Tieil- duizenden mensen zijn dakloos ge worden door overstromingen in Brazilië, Argentinië en Uruguay, aldus is dinsdag uit Rio de Janeiro en Buenos Aires vernomen. Het water in de rivieren is ver scheidene meters gewassen. Ge vreesd wordt dat de toestand langs de oevers van de Trectermond van HELLE V OETSLUIS WEER MARINESTAD ROTTERDAM, 15-4. Hellevoet- sluis, het ruim tweeduizend zielen tellende stadje aan het Haringvliet, heeft zijn vreugde niet onder stoe len of banken gestoken. Vreugde, omdat - na een onderbreking van vijf-en-twintig jaar - de Konink lijke Marine deze plaats weer heeft uitgekozen als thuishaven voor een squadron operatieve kustmijnen- vegers, alsmede voor enige van deze vaartuigen in conservatie. Van deze vreugde getuigden de vele vlaggen, de schoolkinderen met papieren mutsen en feestneuzen „gewapend", twintig gepavoiseerde oorlogsbodems, waarbij inbegrepen „feestgangers van elders", en daar van getuigde ook burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga, toen hij op zijn eeuwenoude stadhuis, eens net logement van de admiraliteit van de maze, een aantal genodigden toesprak, die waren gekomen om vandaag getuige te zijn van de vreedzame bezetting van het stadje door 250 man marinepersoneel. de Rio de la Plata, waa rduizenden mens enhun woningen hebben moe ten verlaten, mog ernstiger zal wor den. Ook zijn duizenden mensen in de Argentijnse provincies Entrerios en Corrientos dakloos geworden door dat de rivier de Uruguay buiten haar oevers is getreden. De overstromingen zijn het ge volg van zware regenval. De staml van de bloembollen 'S-GRAVENHAGE, 16-4. De bijna zomerse temperatuur in de afge lopen dagen, heeft op de bloei van de bolgewassen in de velden een gunstige invloed gehad. Het a.s. weekend zal men narcissen, hya cinten en vroege tulpen in volle bloei aantreffen. In de „Keukenhof" bloeien reeds onder en tussen het groen van de heesters overal de gele narcissen, de hyacinten in hun tere pastel tinten en de vroege tulpen. De grote verwarmde kas heeft haar hoogtepunt bereikt. Zij biedt de bezoeker een bont palet aan veel kleurige voorjaarsbloemen. a Nikita Chroesjtsjef, de Sowjet- russische premier en :.erste secre taris van het centraal comité van de Sowjetrussische communistische partij, wordt vrijdag aanstaande 65 jaar. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De omstandigheden maken de mens niet sterk of zwak, maar tonen hem, zoals hij is. Kind gedood door auto DELFT, 15-4. Vanavond is in Delft weer een kind het slachtoffer geword envan een verkeersongeval. Omstreeks kwart over zes was het Delftse jongetje Robert M. Berg man, dat volgende week zes jaar zou worden, met andere kinderen aan het spelen op rijksweg 13, ter hoogte van het viaduct over de Delfgauwse weg waar hij woonde. Bij het oversteken van de rijbaan werd het jongetje aangereden door een personenauto uit de richting Rotterdam, bestuur ddoor de 27- jarige van der T. uit Hoeven (N.B.). Het kind werd op slag gedood. Botersmokkel aan zuidgrens RETRANCHEMENT, 15-4. De smokkelarij in de omgeving van het natuur-reservaat „Het Zwin" in west Zeeuwsch Vlaanderen is de laatste tijd belangrijk toegenomen. In één week tijd lukten het de grenscommiezen van Retranche- ment 1000 kilo Nederlandse room boter in beslag te nemen. Ruim 600 kilo werd gevonden in een garage. Dinsdagavond bemerkten de grens- ambtenaren in de Willem Leopold- polder enige mannen, die zich met zakken op de rug in de richting van de grens begaven De smokkelaars slaagden erin te ontvluchten met achterlating van 360 kilo Neder landse roomboter. Toch nog een oplossing Aansluiting gewenst bij Stichting Midden-Zeeland Tehuis voor invalide bejaarden? In de genoemde novembervergadering werd uiteengezet, dat de ex ploitatie van een dergelijk tehuis in de gebouwen van het voormalige ziekenhuis „Schouwen-Duiveland" diende te geschieden, waarbij ware te trachten de gebouwen „om niet" aan een nieuw te vormen rechts persoonlijkheid bezittend lichaam over te dragen, waarschijnlijk te- samen met een legaat van f 20.000,dat beschikbaar komt. De voornaamste conclusie, waartoe de commissie komt, is dat het noodzakelijk is de gebouwen te Noordgouwe te bestemmen voor het stichten van een tehuis voor hulpbehoevende en chronische zieken, daar er op het eiland Schouwen-Duiveland aan een dergelijk tehuis dringend behoefte bestaat. Op het punt van de urgentie heeft de commissie cijfermateriaal vergaard. Er bleken 36 patiënten voor opneming in aanmerking te komen en spraken zich uit vóór op neming in een tehuis. Eveneens kwamen voor opneming in aan merking 37 patiënten, maar deze spraken zich nog niet uit voor op neming. Slechts 7 patiënten spra ken zich uit tegen opneming in een tehuis. Gebleken is verder dat er thans een aantal patiënten wordt verzorgd door een gezonde echtge noot of echtgenote. In zo'n geval zou de enige oplossing zijn, dat beide gezinsleden worden opgeno men, waarbij het aanbeveling ver dient om voor echtparen de moge lijkheid te openen om verpleging op eigen kamers te genieten. Unaniem is de commissie van mening, dat de stichting van een verpleeghuis voor hulpbehoevende en chronische zieken in een drin gende behoefte op Schouwen-Dui veland zal voorzien. Nu de gele genheid er is, moet de kans met beide handen worden aangegrepen. De wyze van exploitatie Wat betreft de wijze van exploi tatie ziet de commissie een drietal manieren: 1. een zelfstandige exploitatie; 2. een exploitatie in samenwer king met een reeds bestaande in stelling, en 3. een reeds bestaande instelling verzoeken om de exploitatie van het voormalige ziekenhuis te Noord gouwe op zich te nemen. Met name wordt hierbij gedacht aan de Stich ting Verpleeg- en Rusthuizen Mid den-Zeeland. De kommissie heeft uitvoerig alle voor- en nadelen van deze trits mo gelijkheden nagegaan en conclu deert, dat de laatste oplossing de voordeligste is. Zo zullen daarbij besparingen kunnen worden ver kregen op de kosten van het admi nistratieve apparaat, terwijl het centraal inkopen zonder twijfel de exploitatielasten zal kunnen druk ken. Er mag wellicht ook een groter aantal patiënten worden verwacht, omdat ook van andere delen van Zeeland patiënten door middel van de Stichting Midden-Zeeland op het bestaan van het tehuis te Noordgouwe zullen worden geat tendeerd. Tenslotte zullen de kos ten, voortvloeiend uit een even tuele onderbezetting, door de ge hele stichting kunnen worden op gevangen. Zelfstandige organisatie moeilijk Indien niettemin tot een zelf standige exploitatie zou worden besloten, geeft de kommissie de voorkeur aan een lichaam, dat zou zijn samengesteld uit burgerlijke instellingen van weldadigheid, te- samen met de gemeentelijke dienst voor maatschappelijke zorg te Zie rikzee. Verwacht wordt dat kerke lijke instellingen, alsmede partiku- De kommissie samengesteld uit de vertegenwoordigers van de instellingen van wel dadigheid, heeft de haar in november 1958 opgedragen taak, de mogelijkheden te onderzoeken, die er zijn om te komen tot de stichting van. een tehuis voor hulpbe hoevende en chronische zie- k ente Noordgouwe, tot een goed einde gebracht en een rapport samengesteld, dat inmiddels is verschenen. liere instellingen, moeilijk aan een nieuw te vormen lichaam hun me dewerking kunnen verlenen. In het algemeen wordt overigens gesteld, dat de zelfstandige exploi tatie zo niet tot de onmogelijkhe den behoort, dan toch wel grote financiële risiko's met zich mee brengt, temeer daar zal moeten worden afgewacht of de gemeenten wel de nodige middelen zullen wil len verstrekken en of het kollege van G.S. de besluiten van burger lijke instellingen tot het stichten van een verpleeginrichting zullen goedkeuren. Opgemerkt wordt tenslotte dat de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk be reid is met het Rampenfonds con tact op te nemen, in verband met het verkrijgen van het benodigde startkapitaal. Gehoopt wordt dat het werk van de kommissie tenslotte zal uitlopen op het stichten van een tehuis, naar de mogelijkheid waarvan het on derzoek is ingesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1