Rode Chinezen zouden Lhasa thans onder controle hebben geheel DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 14 APRIL 1959 No. 18547 115e jaargang ZIERIKmnMEOWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikree, Postbus nr. t, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikree. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. Of 110-2938 Kleine groepen Chinezen langs de grens in opstand NIEUW DELHI, 13-4. De Chi nese overheid in Lhasa heeft de Indiase consul-generaal in de Ti betaanse hoofdstad weer grotere bewegingsvrijheid toegestaan, zo is officieel uit Nieuw Delhi verno men. Dit betekent dat de consul en zijn staf, die enkele weken gele den „voor eigen veiligheid" in hun bewegingsvrijheid tot het consulaat zelf beperkt werden, weer naar buiten mogen. Diplomatieke krin gen zien hierin een bewijs dat de Chinezen de stad thans geheel on der controle hebben. De ambassade van de Mongoolse volksrepubliek in de Indiase hoofd stad heeft de berichten uit For mosa, dat er een opstand in het land zou zijn uitgebroken, tegen gesproken. „China Union Press", een semi- officieel persbureau op Formosa, heeft maandag gemeld dat een ge heime Tibetaanse organisatie een tegenoffensief tegen de Chinezen voorbereidt. De organisatie zou haar hoofdkwartier in Lhasa heb ben en vertakkingen over het ge hele land. Kleine opstand Het officiële nationalistische persbureau meldde maandag uit Hongkong, dat na de onderdruk king van de Tibetaanse opstand, kleine groepen Chinezen in de pro vincies Kwangsi en Kwangtoengin opstand zijn gekomen. Het Indiase ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft maandag avond bekendgemaakt, dat men op het ogenblik voorbereidingen treft om de Dalai Lama een verblijf te geven te Mussoorie, een plaats op 200 km noordelijk van Delhi, aan de voet van de Himalaja. Men ver wacht dat de Dalai Lama op 21 april te Mussoorie zal aankomen. Twee dagen later zou Nehroe de Tibetaanse leider daar ontmoeten. Vervolgingen in Tibet CALCUTTA, 13-4. Volgens in Gangtok (Skkim) ontvangen be richten hebben de Chinezen in Ti bet familieleden van personen die de Dalai Lama op zijn vlucht naar India vergezellen, gevangen geno men en hun bezittingen in beslag genomen. 800 lama's zouden naar concentratiekampen in west-China zijn gezonden. Volgens deze berichten is voorts het vliegtuig waarmee de Pants jen Lama de vorige week van Lhasa naar Peking reisde, door jagers ge ëscorteerd. OOST EN WEST Grotere rol bepleit voor internationaal hof NEW YORK, 13-4. Vice-president Nixon heeft zich in een rede voor de academie voor politieke weten schappen te New York uitgespro ken voor uitbreiding van het werk van het internationaal gerechtshof te 's-Gravenhage. Het moet worden geraadpleegd bij geschillen die voortvloeien uit alle toekomstige verdragen tussen westelijke en communistische landen, zei hij. De besluiten van het hof zouden bin dend moeten zijn. De regering zou binnenkort het Congres wijziging voorstellen van de bepalingen, vol gens welke Amerika zelf beslist welke aangelegenheden zuiver bin nenlands zijn en daarom niet voor het internationale gerechtshof kun nen worden gebracht. Spoedig verkiezingen in Engeland LONDEN, 13-4. De Britse minis ter van Financiën, Heathcoat Amo- ry, heeft maandagavond in het La gerhuis te kennen gegeven, dat er „over niet al te lange tijd" alge mene verkiezingen zullen worden gehouden. De conferentie inzake het staken van proeven met kernwapens in Genève, is na een onderbreking van 23 dagen maandag voortgezet. Volgens kringen in de omgeving van de conferentie, zullen Groot- Brittannië en de V.S. ernstige po gingen doen om hun verschillen met de Sowjet-Unie te verminde ren. Zondag is de verloving bekendgemaakt van prins Albert van België met Donna Paolo F.uffu di Calabria, wier foto wij hierbij tonen. Nederlandse emigrantenkinderen kregen stokslagen JOHANNESBURG, 13-4, - Drie kinderen van een Nederlands im- migrantenpaar zijn onlangs door een Zuid-Afrikaans kindergerechts hof wegens het stelen van één vier- literfles limonade en van vier kleine flesjes, veroordeeld tot tuchtiging met rottingslagen op het blote zit vlak. Over deze zaak zijn publikaties verschenen, waarvan gedeelten om trent de leeftijden van de jongens en de gevolgen van de afstraffing in een officiële verklaring van het Zuidafrikaanse departement van Justitie werden tegengesproken. Deze verklaring wordt thans door de moeder van de kinderen aan gevochten. Het „DAFje" doet het in Amerika NEW YORK, 11-4. De internatio nale tentoonstelling te New York is voor de buitenlandse deelnemers een groot succes geworden. De be langstelling van het publiek was groter dan in vorige jaren en er werden tot dusverre (de tentoon stelling sloot zondag) orders ge boekt voor ongeveer 42 miljoen dollar. ,Een woordvoerder van de D.A.F. deelde Reuter mede, dat de ten toonstelling voor de D.A F. niet be ter had kunnen zijn. Alleen reeds voor vertegenwoordigingen werden aanvragen van meer dan 1.000 dea lers ontvangen. Onze moeilijkheid is, dat wij niet voldoende wagens hebben om aan de vraag te voldoen, aldus de woordvoerder van de D.A.F. De economische vooruit gang in de Sowjet-Unie NEW YORK, 13-4. In een rap port van de Amerikaanse vereni ging van industriëlen wordt de me ning te kennen gegeven, dat de Sowjet-Unie voorlopig zeer weinig kans heeft de Amerikaanse produk- tie voorbij te streven. Het rapport is gebaseerd op een studie van de tot dusverre door de industrie der Sowjet-Unie bereikte resultaten en op de huidige economische pro gramma's der Sowjet-Unie. Opge merkt wordt, dat de Russen in be paalde gevallen aanzienlijke en zelfs verbazingwekkende vooruit gang hebben geboekt. De vereni ging gelooft echter niet,dat de Sow jet-Unie voor het ogenblik een eco nomische bedreiging voor de Ver enigde Staten vormt. Minister Staf over Nederlandse defensie Studie over dlenstt(jdverkorting VGRAVENHAGE, 13-4. Minister Staf meent, dat het ontwerp van wet tot wijziging van de dienst plichtwet na het optreden van een nieuw kabinet spoedig door de Tweede Kamer in behandeling dient te worden genomen. De mi nister zegt dit in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begrotingen van oorlog en van marine. In deze memorie deelt de minis ter voorts mede, dat op het ogen blik de consequenties van de mo derne oorlogvoering voor het be staande mobilisatiesysteem nauw keurig worden bezien. Volgens ir. Staf moet een verkorting van de diensttijd tot 12 maanden niet mo gelijk worden geacht met het oog op de gevechts waarde van de strijdkrachten. Het rapport van de commissie werkelijke diensttijd militairen kan binnen ongeveer twee maanden worden verwacht. De minister bestrijdt dat de be schikbare oefentijd niet voldoende wordt benut. Heengaan van dr. Eduard van Beinutn zware slag voor Nederland's muziekleven Man van uitzonderlijke gaven en veelzijdigheid HILVERSUM, 13-4. De staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen,mr. R. G. A. Höppener, heeft vanavond in de radio-uitzending van de N.C.R.V. enige woorden in memoriam ge- gewijd aan de overleden eerste di rigent van het Concertgebouw-or kest, dr. Eduard van Beinum. De staatssecretaris zei: „Voor de Nederlandse muziekwereld, voor de kunst en voor geheel Nederland is het heengaan van Van Beinum een slag, waarvan de zwaarte moeilijk onder woorden gebracht kan worden". Mr. Höppener uitte zijn deelne ming met de echtgenote van dr. Van Beinum, zijn familie en de leden van het Concertgebouworkest en vervolgde: „Meer dan veertig jaar lang heeft hij zijn stempel ge drukt op het orkest, dat onder zijn leiding de reputatie, die het mede door Mengelberg verkreeg, zowel in binnen- als in buitenland heeft weten te bestendigen". Mr. Höppener memoreerde de waardering, die Van Beinum onder andere door zijn optreden in de Verenigde Staten bij het Philhar monic Orchestra van Los Angeles, zowel voor zichzelf als voor het Nederlandse muziekleven heeft we ten te verkrijgen. Hij meende daar om, dat het heengaan van Van Bei num ook buiten onze grenzen diep zal worden gevoeld. Propagandist voor Nederlandse muziek De staatssecretaris releveerde ook Van Beinum's uitzonderlijke gaven en zijn veelzijdigheid, die hem in staat stelden door zijn vertolkingen van Bruckner, Debussy en Bartok bij zijn toehoorders de diepste ont roering te wekken. Hij sprak ook van de propaganda die Van Bei num voor Nederlandse muziek en componisten in het buitenland ge voerd heeft. Mr. Höppener wenste als staats secretaris de gevoelens van dank baarheid namens de regering uit te drukken, die de herinnering aan Van Beinum opriep, en te getuigen Westelijk overleg in Londen LONDEN, l3-4. - De werkgroep der westelijke „grote vier", die de westelijke denkbeelden voor de ko mende onderhandelingen met de Sowjet-Unie moet bestuderen, is maandagnamiddag voor een voor bereidende bespreking op het Fo reign Office bijeen gekomen. Dins dag begint het officiële overleg. België en Italië verheugd over verloving van prins Albert Palels wordt overstroomd met telegrammen BRUSSEL, 13-4. Prins Albert van België en zijn blonde Italiaanse verloofde, Donna Paola Ruffo di Calabria, hebben de eerste dag van hun officiële verloving op het ko ninklijk paleis te Laeken doorge bracht. De prins stelde zijn verloofde voor aan vooraanstaande personen die het paar hun gelukwensen kwa men aanbieden. Zondagavond was premier Eyskens reeds bij hen ge weest. H«t palels wordt overstroomd met duizenden telegrammen van vrienden en belangstellenden uit België en Italië. Later op de dag maakte het ver loofde paar een wandeling door het uitgestrekte park dat het paleis omgeeft. Ook haar moeder logeert momenteel op het paleis te Laeken. Reuter verneemt uit hofkringen dat het huwelijk waarschijnlijk te Rome zal worden gesloten. Een datum is nog niet bekend. Het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bepaald dat ter ere van de verloving dins dag op alle openbare gebouwen de vlag zal wapperen. van de diepe erkentelijkheid voor het hoge en vele kunstgenot dat hij geschonken heeft, voor de goede klank die hij de Nederlandse mu ziekwereld en Nederland in haar geheel in het buitenland heeft ge schonken. Hij wilde deze dankbaarheid ook zien als een troost voor de weduwe van Van Beinum in haar smart. voor de familie en voor allen die bemoeiing hebben in en om het Concertgebouworkest. De staatssecretaris besloot: „De dankbaarheid en de erkentelijkheid van velen zullen blijvend gericht zijn naar Van Beinum, die blijvend onder de zeer groten zal worden gerekend". 's-GRAVENHAGE. Op het ogen blik brengt een groep van circa vijftig Noorse reders een bezoek aan ons land. Het gezelschap i.c met een van de K.L.M. gehuurd vliegtuig op Schiphol aangekomen. Dit nummer bestaat uit u pagina's hi f nu Hij, die geld wegschenkt, dat hij niet verdiend heeft, is edel- moedig met andermans arbeid- België en het Deltaplan RETRANCHEMENT, 13-4. Nadat vorig jaar het Nederlandse deel van de dijk om het natuurreservaat het Zwin in west Zeeuwsch-Vlaanderen is verzwaard volgens de eisen van het Deltaplan, zijn nu ook de Bel gen begonnen met de verzwaring van hun dijk. Het werk wordt uit gevoerd door de Nederlandse aan nemer Verhaar uit Lisse. Reegeit door auto doodgereden SCHERPENZEEL, 13-4. De stand van het groot wild in de omgeving van Scherpenzeel neemt de laatste jaren steeds toe. De reeën brengen zo langzamerhand het verkeer in gevaar. De heer W. van de V. uit Scher penzeel reed vandaag op de Vos- kuilerweg te Scherpenzeel een ree geit aan, die plotseling de weg overstak. Het dier werd op slag gedood; de auto werd beschadigd. Bij het slachten van de reegeit bleek deze twee ongeboren jongen bij zich te dragen. Vijfjarig jongetje verdronken ST. ANNAPAROCHIE, 13-4. Zon dagmiddag is h'et vijfjarig zoontje Frederik van de familie S. de Haan te Wier (Fr.) spelenderwijs met zijn autoped in de Wierstervaart geraakt en verdronken. Nadat het kind werd gemist werd het na enig zoeken door dorpsgenoten gevon den. De levensgeesten bleken toen reeds te zijn geweken. FORUMMIDDAG N.V.V. BESTUURDERSBOND Kamerlid Westerhout: „Deltaplan is geen middel tegen alle kwalen" Problemen dienen nu te worden aangepakt Zaterdagmiddag werd in de Graanbeurs van het „Huis van Nassau" te Zierikzee een bijeen komst gehouden van de bij de N.V.V. Bestuurdersbond aangeslo ten organisaties, kaderleden van de Partij van de Arbeid en raadsle den, waarin het Zeeuwse lid van de Tweede Kamer, drs. Th. J. Wes terhout, een korte inleiding hield over de ontwikkeling van Zeeland en Schouwen-Duiveland in het ka der van het Deltaplan. Hierna beantwoordde een forum, bestaande uit de heren mr. J. Hornstra (directeur Stichting Zee land), M. J. van Poelje (lid van G.S.), ir. J. G. Snip (Prov. Water staat), A. H. Vermeulen (burge meester van Dreischor) en C. Hoek (districtsbestuurder N.V.V.) een aantal belangwekkende vragen. De leiding van deze druk be zochte forummiddag was in han den van de voorzitter van de be stuurdersbond, de heer L. Broeke- ma, die mededeling deed van het overlijden van oud-wethouder J. Catshoek, waarmee - aldus de heer Broekema - Zierikzee een van zijn beste zonen verloor. Staande werd de overledene in stilte herdacht. Drs. Westerhout waarschuwde hierna in een gedegen inleiding voor de verkeerde gedachtengang dat er in Zeeland na de totstand koming van het Deltaplan „niets meer zal moeten gebeuren", dat het Deltaplan dus „een middel tegen alle kwalen zou zijn". Spr. dacht in dit verband aan Tholen, waar de gang van zaken, ondanks de vaste oeververbinding, helemaal niet zo rooskleurig is geweest. Het Deltaplan schept inderdaad veel mogelijkheden, doch als het klaar zal zijn, over 20 25 jaar, staan Zeeland en Schouwen-Duiveland nog pas aan het begin. Drs. Wes terhout benadrukte dat het zaak is de werkgelegenheidsproblematiek, zeker voor Schouwen-Duiveland, nu aan te pakken. Spr. herinnerde er aan dat er de laatste jaren op Schouwen-Duiveland nauwelijks sprake is geweest van enige toe name van de werkgelegenheid. Op het eiland is praktisch niet deel genomen aan de voortschrijdende industrialisatie van na 1945. Het vertrekoverschot is niet opgevan gen. Deze problemen dienen te wor den aangepakt In afwachting van de totstandkoming van het Delta plan. Door de herverkavelings- en herbouwwerkzaamheden op Schou wen-Duiveland is de laatste jaren niet duidelijk gebleken dat er geen wezenlijke vooruitgang was van de werkgelegenheid op het eiland. Wel helemaal toegerust? Spreker betwijfelde of men in Zeeland organisatorisch wel hele maal toegerust is om de mogelijk heden van het Deltaplan aan te pakken. Een moeilijkheid is de „op deling" in Zeeland (eilanden) en de verbrokkelde samenleving, de tal loze kleine gemeenten en nog klei nere kernen. Er zijn voor de ver enigingen en organisaties te veel belemmeringen om wezenlijke ele menten in de maatschappij te zijn. Hierdoor ontstaat een gebrek aan kader en voormannen. Om de pro blemen in de juiste richting te kunnen ombuigen, meende spr. dat er begrip nodig is voor maatrege len als herindeling der gemeenten. Het is absoluut noodzakelijk, dat de provincie krachtig wordt ge maakt. Hierbij zal leiding nodig zijn van provincie, gemeenten en vakbeweging. Dat Zierikzee dezer dagen als ontwikkelingsgebied Is aangewezen, achtte drs. Westerhout tenslotte van groot belang voor het gehele eiland. Nadat de voorzitter drs. Wester hout had dank gezegd voor zijn duidelijke causerie, vertelde ir. Snip een en ander over de tech nische en financiële aspecten van het Deltaplan. Vervolgens ontstond een geani meerde discussie, waarbij o.m. ter sprake kwamen de voordelen voor de ondernemers nu Zierikzee als ontwikkelingskern is aangewezen, de Delingsdijk, de stembevoegd heid bij het nieuwe waterschap, her- en omscholing. Wat betreft de eerste vraag werd geconstateerd dat de premiever strekking voor ondernemers, die zich in Zierikzee willen vestigen, van materieel belang is. Van gro tere betekenis is echter de psycho logische waarde die uitgaat van een stad welke is aangewezen als ontwikkelingskern. Aan het slot van deze belang wekkende middag dankte de voor zitter de heren van het forum voor hun medewerking en de aanwezi gen voor de goede opkomst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1