Afd. Zierikzee Jeugd Rode Kruis zamelt blikjes melk voor Algerijnse vluchtelingetjes HBnp Toch nog liefde HULP NODIG IN GROTE NOOD Actieperiode van 13- tot 25 april ZIERIKZEE, 11-4. De afdeling Zierikzee van het Jeugd Rode Kruis heeft besloten medewerking te ver lenen aan een landelijke actie, die ten doel heeft noodlijdende - in Tu nesië en Marokko vertoevende - Algerijnse vluchtelingenkinderen van melk te voorzien. Niet minder dan negentigduizend vluchtelingen kinderen verkeren in de grootste nood en slechts hulp van buitenaf kan hen redden. Per week zijn vijftigduizend blikjes melk nodig. Vijftig duizend blikjes melk per week is een kolossaal aantal, maar de Rode Kruis-mensen - kennende de offervaardigheid van ons volk - rekenen er op dat de actie toch suc cesvol kan worden gevoerd. Te Zierikzee heeft zich met de organisatie belast de heer Pï Kloet (Driekoningenlaan 25), die bereid is de blikjes melk, onverschillig het aantal, in ontvangst te nemen en voor georganiseerd transport te zorgen. Medewerking van scholen Teneinde de actie zo effectief mo gelijk te doen verlopen is een be roep gedaan op de hoofden van scholen e.a. te Zierikzee. De grote stoot melkblikjes zal van de jeugd moeten komen, daartoe in staat ge steld door de ouders. De actie wordt te Zierikzee gevoerd in de periode van 13 tot 25 april. Ingeleverd kunnen worden blikjes melk (al of niet gecon denseerd), maar geen melk poeder of melk in kartonver pakking. Via het onderwijzend personeel zal de jeugd worden geïnstrueerd over de wijze van handelen. Het contactadres Driekoningenlaan 25 is Plan voor t.b.c.-controle bij voortgezet onderwijs 'S-GRAVENHAGE, 9-4. Aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid' is een plan voor gelegd om de leerlingen van de scholen voor voortgezet onderwijs ieder jaar op t.b.c. te controleren. Per jaar zouden daardoor zeshon derdduizend - -kinderen gecontro leerd worden en het zou het rijk evenveel guldens kosten. Feest ging niet door PUTTEN, 12-4. Het bestuur van de buurtschapvereniging Koudhoorn in Putten stelde zich voor het 12Vt jarig ju bileum van de vereniging op indrukwekkende wijze te vieren. Er werden daartoe plannen gemaakt en de no dige voorbereidingen getrof fen. Toen het bestuur dezer dagen bijeen kwam om de plannen nader uit te werken, kwam men tot de ontdek king, dat het jubileum reeds vorig jaar gevierd had moe ten worden. Het voorstel tot het organiseren van festivi teiten is toen maar van de agenda afgevoerd Schoolinelk per knipkaart SCHIEDAM, 11-4. - Men is te Schiedam tot een oplossing geko men voor de regeling van de beta ling van de schoolmelk. Tot dusver brachten de kinderen, zoals dit ook elders gewoonte is, het geld mee naar school, waar de onderwijzer of de onderwijzeres voor de inza meling zorgden. Dit bracht nogal wat rompslomp mede, daar boven dien de kinderen nogal eens het geld verloren, of misschien wel versnoepten. Het euvel is thans ondervangen, doordat de melkhandel aan de ouders kaarten gaat verkopen, die door de kinderen mee naar school worden gebracht en waarop dan de melk zal kunnen worden afge leverd. Een knipje in de kaart is voldoende. Vijftig jaar laiidbouw- huishoudonderwijs VEENDAM, 11-4. Het 50-jarig bestaan van het landbouwhuis- houdonderwijs in ons land zal her dacht worden op een bijeenkomst op woensdag 29 april in de sociëteit „Veenlust" te Veendam. Deze her denking geschiedt tezamen met die van het 50-jarig bestaan van de Afina Doornbosch Landbouwhuis- houdschool tb Veendam. speciaal voor hen, die geen school gaande kinderen (meer) hebben. Ieder kan dus zijn blikje bijdragen en dat is ook wel erg noodzakelijk, gelet op de ontstellende toestanden, waaronder de vluchtelingenjeugd leeft. Van de genoemde 90.000 kin deren zijn er meer dan 40.000 onder de acht jaar. Hun gezondheid en leven worden bedreigd door de er barmelijke omstandigheden in de vluchtelingencentra. Gaarne ondersteunen wij deze actie in de overtuiging, dat Zierik zee ook ditmaal zal tonen te willen helpen, nu door omstandigheden - die helaas buiten onze beïnvloeding liggen - kinderen in nood zijn ko men te verkeren. Minister Luns - terug uit V.S. in contact met formateur Prof. de Quay heeft nog enkele dagen nodig SCHIPHOL, 11-4. Prof. dr. J. E. de Quay, kabinetsformateur, heeft vanmiddag de uit New York naar Nederland teruggekeerde minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, afgehaald. Door verslaggevers over de kabi netsformatie ondervraagd, zei prof. de Quay dat zeer veel zal afhangen van de besprekingen, die hij thans met minister Luns zal voeren. De laatste heeft, in verband met deze besprekingen afgezien van zijn voorgenomen reis naar Mexico ter bijwoning van de conferentie van de economische en sociale raad der Verenigde Naties aldaar. „In de si tuatie van het ogenblik, waarbij Ingezonden mededeling ZIJ KWAMEN NAAR ONZ€ ZAAK EN.. SLAAGDEN NAAR BEIDER GENOEGEN UIT ONZE MET SMAAK GEKOZEN KAMERS EN LOSSE MEUBELEN POET OOK U GEMAK KELIJK KEUS. De radio-activiteit in de lucht boven België vertoonde in maart een toeneming van 41 procent ver geleken bij februari, aldus een ver slag van Brussels weerkundig in stituut. Piloot die A-bom wierp geestesziek DALLAS, 11-4. De voormalige Amerikaanse piloot Claude Eather- ly, die de aanvallen met atoombom men boven Hirosjima en Nagasaki leidde, moet voor een onderzoek naar zijn geestestoestand drie maanden in een hospitaal worden opgenomen, zo heeft een rechter bepaald. Eatherly die zegt dat hij 100.000 Japanners heeft gedood, is enkele weken in arrest geweest we gens pogingen tot diefstal in een kruidenierszaak. De officier van justitie deelde mee dat Eatherly meent dat de Ja panners hem thans willen doden. Sedert het. eind van de oorlog is de ex-piloot reeds in een aantal in richtingen geweest. 's-GRAVENHAge. In december verscheen in de dagbladen onder de kop „Wie was wie?" een prijsvraag van het Koningin Wilhelmina Fonds. De advertentiepagina voor deze prijsvraag was aan het Konin gin Wilhelmina Fonds aangeboden door de uitgevers van de dagbla den, ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan van de Vereniging de Nederlandse Dagbladpers. De netto bate van het K.W.F. is thans be kend geworden. Deze bedraagt f 62.738. ROTTERDAM. De Nederlander at in 1957 gemiddeld 41 kilogram vlees. Vergeleken met de con sumptie in de meeste andere O.E. E.S. landen is dat weinig. Alleen in Noorwegen, Griekenland, Italië en Portugal is het verbruik iets lager dan hier te lande. Toch is Neder land een vleesproducerend en -ex- porterend land van betekenis. Wat kan aan de oplossing van dit pro bleem worden gedaan? wij pogen een kabinet samen te stellen, was een bespreking met minister Luns absoluut noodzake lijk", aldus de kabinetsformateur: Dinsdag a.s. is de periode van 14 dagen om, binnen welke hij aan vankelijk had gedacht te kunnen slagen. Thans zei hij, dat het moge lijk enkele dagen langer zal duren. STAD EN PROVINCIE Geraamtes opgegraven bij Koudekerke Resten van vroeger kerkhof. By de oude Koudekerkse toren is men tydens hcrverkavclings- werkzaamheden gestuit op een groot aantal geraamtes. De heer W. de Vrieze te Haam stede, die zich zeer interesseert voor bodemvondsten, deelde ons mede, dat hy een klein stukje, ten westen van de toren, grondig heeft nage zien. Hy vond toen over een lengte van ongeveer 20 meter veertig ske letten, die in twee ryen lagen. De hoofden raakten bijna de voeten van de andere ry. De heer De Vrieze heeft enkele delen meegenomen om te onder zoeken of dit blonde of donkere personen zyn geweest. Zeker is dat het lange personen zyn geweest. De geraamten lagen erg diep, nl. op 1.10 meter. Op sommige plaat sen lagen andere geraamten weer over de onderste laag. Ook in 1922 werden hier geraamtes opgegraven. Daar Koudekerke in 1581 door een dyk in twee gedeelten gesplitst werd, werd één kant aan de zee prys gegeven en geraakte het dorp in verval. Reeds in 1583 werd de aan de oostkant van de toren staande kerk afgebroken. Voor oudheidkundigen is hier misschien wel wat te zoeken. Dat dit een kerkhof is, waar de drag line op gestoten is, is zonder twijfel. ZIERIKZEE Opnamen voor het „Etherforum" De omroepvereniging V.A.R.A. zal op vrijdagavond 17 april in de Graanbeurs te Zierikzee opnamen maken van „Het Etherforum" en „Het hangt aan de muur en het tikt". Expositie beeldende kunst gesloten De expositie van werken van le den van de Stichting Zeeuwse Beel dende Kunstenaars, welke op 26 maart door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester officieel werd ge opend, is donderdagavond voor het publiek gesloten. Ruim 850 beta lende bezoekers hadden toen kennis genomen van de werken van de Zeeuwse kunstenaars, voor wie het een vreugde was dat zovelen uit Zierikzee en van Schouwen-Dui- veland van deze gelegenheid heb ben gebruik gemaakt. Zeer velen maakten tevens van de gelegenheid gebruik de rijke schatten van het stedelijk museum te bezien. BURGH Loos brandalarm Toen mevr. Z.-B. zaterdagavond de Zandstraat infietste, zag ze tot haar grote schrik vlammen in de richting van het padvindershuis „De Blokhut". Ze waarschuwde ogenblikkelijk de autoriteiten en kort na acht uur loeide voor de tweede maal in deze week de brandsirene. Het was echter niet zo erg, want een oude vermolmde boom, die 's middags door jongelui was aangestoken en niet goed ge doofd, was weer gaan branden. Door jhr. C. van Citters werden de bran dende stukken hout op afdoende wijze uit elkaar geslagen en ge blust. De brandweer hoefde niet naar de onheilsplaats te komen. NOORDGOUWE Goede opkomst voor vaccinaties Vrijdagmiddag zijn 81 van de 82 opgeroepen kinderen gevaccineerd tegen de polio, en wel van de jaar klassen 1945 t.m. 1949 en 1958. Vijf kinderen kregen de eerste injectie, twee kinderen kregen de derde in jectie, terwijl het restant, 74 kin deren, de tweede injectie werd ge geven. i Uit een en ander blijkt duidelijk, dat de ouders ter dege doordrongen zijn van de noodzaak hun kinderen deze vaccinaties te doen ondergaan. IN MEMORIAM OUD-WETHOUDER J. CATSHOEK Vrijdag 10 april jl. is in het Zweedse Rode Kruis-zieken- huis te Zierikzee, waarin hij kort na een eerste operatie voor de tweede maal werd opgenomen, in de leeftijd van 74 jaar overleden de h^er J. Catshoek, gepensioneerd directeur van Drukkerij v/h Lakenman en Ochtman N.V. en oud-wethouder der stad Zierikzee. Met de heer Catshoek is een man heengegaan, die zich voor de stedelijke gemeenschap uitzonderlijk verdienste lijk heeft gemaakt. Niet minder dan acht-en-dertig jaar had hij zitting in de gemeenteraad, in de begintijd voor de toenmalige S.D.A.P. en na de oorlog voor de P.v.d.A. Een langdurige periode diende hij de gemeente als wet houder en waarnemend burgemeester. In verschillende raadscommissies had hij vele jaren zitting. Op 2 februari 1957 nam hij op een speciale raads zitting afscheid van de raad, waarbij zijn verdiensten officieel erkenning vonden door het verlenen van de gouden erepening der stad. Verschillende sprekers lieten tijdens genoemde raadszitting het licht vallen op de bij zondere figuur van de heer Catshoek, die met onverzette lijkheid, maar onkreukbare eerlijkheid, op de bres stond voor de minder bedeelden en de sociaal zwakkeren. Op 24 mei van hetzelfde jaar herdacht de heer Catshoek het. feit, dat hij zestig jaar verbonden was aan de druk kerij v/h Lakenman Ochtman N.V., bij welk bedrijf hij sinds 1935 het directeurschap bekleedde. Bij gelegen heid van de opening van het nieuwe bedrijfspand der N.V. op 18 oktober 1957, verliet de heer Catshoek het bedrijf met pensioen. Wij menen in de geest van de overledene te handelen, door in dit „In memoriam" niet meer diep in te gaan op zijn talrijke verdiensten en bekwaamheden en zijn liefde voor Zierikzee. In de loop der jaren heeft hij daarvan op ondubbelzinnige wijze blijk gegeven en het zijn vooral de velen aan wie hij zich heeft verplicht, die hem na zijn overlijden met ontroering en dankbaarheid zullen ge denken. De overledene was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Het stoffelijk overschot is heden(maandag)middag ter aarde besteld op de Algemene begraafplaats te Zierikzee. Schouwen-Duivelandse zweefvliegclub heeft zomerplanneii gereed Clubs uit Eindhoven en Woensdrecht komen De eilandelijke zweefvliegclub, de V.Z.A.C. (Vereniging Zeeuwse Aero Club) die vorige week in het pand Vuurtoren A 6 te Haamstede, haar jaarvergadering hield heeft haar plannen voor dit jaar openbaar ge maakt. De voorzitter, de heer T. B. v. d. Straaten, deelde mede, dat de zweefvliegclub uit Eindhoven als eerste dit jaar van de termiek bo ven het Haamsteeds vliegveld ge bruik zal maken, nl. van 3-16 mei. Ook de gasten uit Woensdrecht, zullen evenals vorig jaar ook weer van de partij zijn. Dit sympathieke gezelschap hoopt op het vliegveld te bivakkeren van 1-7 augustus. Daar de financiële toestand van de Schouwse vereniging nog geen aankoop van eigen toestellen en toebehoren toestaat, zullen ook dit jaar de leden weer moeten lessen op het materieel van hun vrienden uit Eindhoven en Woensdrecht. Het is te hopen dat zij de nodige ter miek in grote mate zullen aantref fen. Op de vergadering werd eveneens medegedeeld dat het vliegveld Haamstede, dat deze winter in de oude toestand werd teruggebracht, goedgekeurd was voor sportvlieg- tuigen. Op het gemeentehuis te Haamstede (het vliegveld is eigen dom van de gemeente Haamstede) wist men nog van niets en sprak men deze goedkeuring pertinent te- WAT- mr 01 BI LT B Verwachting lot dinsdagavond: Wind tussen zuid en zuidwest Aanvankelijk nog weinig bewol king en warm voor de tijd van het jaar; later meer bewolking met kans op enkele buien en afkoeling; overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. 14 april. Zon op 5.48, onder 19.34. Maan op 9.40, onder 0.42. Eerste kwartier: 16 april te 8.32. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 14 april 6.43 v.m. 18.58 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 april 6.23 v.m. 18.43 n.m. Doodtij: 18 april. HET WEEROVEKZICHT DE BILT, 13-4. Zowel in de nacht van zaterdag op zondag als in de nacht van zondag op maandag pas seerde een front met regen ons land. Het laatste front was een warmtefront, samenhangend met een depressiegebied op de oceaan. Zuidelijke winden voerden daarna warme lucht, waarin in Frankrijk maximumtemperaturen van 20 tot 25 graden voorkwamen, naar ons land. Boven centraal Europa is de luchtdruk de laatste dagen gelei delijk verder gestegen, terwijl ook boven het Oostzeegebied de baro meterstanden voortdurend hoger worden. Op de oceaan handhaaft zich een groot en gecompliceerd lagedruk gebied, waarvan het zwaartepunt zich op ongeveer duizend kilometer ten westen van Ierland bevindt. Verschillende storingsgebieden be wegen hier omheen. Een nieuwe nog in betekenis toe nemende depressie is snel van de omgeving van New Foundland naar het zeegebied ten noordwesten van de Azoren getrokken. Deze wordt voorafgegaan door een zwakke rug van hoge luchtdruk, welke zich morgen over de Golf van Biscaye naar Frankrijk zal uitbreiden en er oorzaak van zal zijn dat de win den in west-Europa tijdelijk weer meer naar zuidwest ruimen en minder warme lucht binnenstroomt. Deze lucht zal morgen wellicht ook ons land bereiken en aanleiding geven tot enkele buien ep afkoe ling. Toch verenigd Een festijn - compleet met champagne en redevoerin gen. ter gelegenheid van de uitreiking van de Hans An- dersen-prijs van 5000 kronen aan de Deense auteur Hans Brix moest worden afgelast nadat de gasten tevergeefs hadden gewacht op de hoofd persoon. Tenslotte gaven de functionarissen met een rood hoofd van schaamte toe dat zij hadden vergeten de prijs winnaar uit te nodigen. gen. Wel ligt het in de bedoeling van de Kon. Ver. voor Luchtvaart, om het vliegveld dit voorjaar te keuren. FEUILLETON 52 door Hanoi Spoor Zij kon bij het huidige tekort aan verpleegsters ontzettend moeilijk gemist worden. Andries pruttelde wel, dat het verpleegstertje spelen toch zijn langste tijd voor Paulien geduurd had, maar Paulien was blij dat ze niet zonder meer haar werk in de steek hoefde te laten. Gerard was erg stil geweest en had tersluiks vele malen naar Ag nes gekeken. In zijn hart deed hij afstand van haar. Zij was de vrouw van een ander en hij moest zijn verstand sterker laten spreken dan zijn hart. Het viel wel niet mee en toen Agnes, na zijn verhaal over zijn leven, hem uitnodigde om met hun mee te gaan naar Frankrijk, sloeg zijn hart enkele slagen over van onverwachte schrik. Hij beheerste zich echter en keek naar Bernard, doch deze knikte instemmend. Ze ker, dat moest Gerard maar 4oen- Hij kon dan daar afstuderen,De lucht was bij hun veel zachter en zij konden bij hun steeds uitbrei dende sportschool best een raadge vende en praktiserende arts ge bruiken. Hij zou hun daarmee zelfs een grote dienst bewijzen. Agnes, die schijnbaar over een onschatbare mensenkennis en grote intuïtie beschikte, voegde daaraan toe ,dat zij thuis nog een zuster had die zo sprekend haar evenbeeld was dat men dikwijls dacht, dat zij tweelingzusters waren. „Ja, zuchtte Bernard theatraal, „verlos mij van dat spiegelbeeld, dan bewijs je mij onschatbare dien sten, want er werd met mij wel eens een wreed spelletje gespeeld, ik wist nooit of mijn vrouw thuis was of mijn schoonzusje". Allen schaterden het uit, toen zij Gerard purperrood zagen worden, maar zijn ogen kregen tegelijker tijd een levendige en vrolijke glans. Andries, die in de korte tijd heel veel vriendschap voor Gerard was gaan voelen, keek Agnes met dank bare verering aan. Paulien deed of ze jaloers was en stootte Andries met bestraffende blik aan. Andries, die zich als herboren voelde, pakte met een vreugdevol gebaar Paulien bij de schouders. „Hoor je Paulien", juichte hij, „hoor je, Agnes zegt zelf, zoals zij bestaan er twee, maar zoals jij is er maar één in de hele wereld". En ten aanschouwe van de lachende jonge mensen omhelsde hij haar. alsof hij haar nooit meer wilde los laten. Ondanks al die vreugde scheen er bij Gerard nog steeds iets te blij ven haperen. Enkele keren had hij zich tot Andries gewend om dan, bij diens gezicht waarvan de blijd schap afstraalde, zich weer te be denken. Voor men diezelfde mor gen op zoek ging naar Andries had Gerard bij de post een zeer offici eel stuk ontdekt en hij was be vreesd, dat het voor Andries heel slecht nieuws inhield. Waarschijn lijk zou daarin de hem toegemeten gevangenisstraf bekend gemaakt worden. Hij had zijn hoofd al suf gepeinsd of er nu geen andere op lossing zou zijn, nu Andries weer in staat was zonder gewetensbe zwaar zijn handtekening te zetten. Andries en Gerard namen af scheid en op weg naar hun kleine huisje overhandigde Gerard het schrijven. Andries bekeek de af zender en rukte driftig de envelop pe open. Bij 't licht van de buiten^ lamp las hij de inhoud. Tot grote schrik en verbazing van de achter blijvende sprong daar Andries op eens als een wilde de kamer in. Alsof hij de hoofdprijs uit de staatsloterij gewonnen had, gilde hij schor van blijdschap „ik heb honderd gulden boete en een ge vangenisstraf van 14 dagen voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Nu dat voorwaardelijk mogen ze nu levenslang geven. Ik onderteken immers weer. Honderd gulden voor zoveel geluk, wat een koopje". EINDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2