Washington bezorgd over verschillen tussen Bonn en Londen DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 13 APRIL 1959 No. 18546 115e Jaargang: ZIERIKZEESCHESNIEIIWSBODË ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f \r per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Tijd dringt om verschillen te overbruggen WASHINGTON, 12-4. In Wash ington maakt men zich ernstig be zorgd over het verschil in opvat ting tussen Engeland en west- Duitsland inzake de houding die de westelijke landen moeten aan nemen tegenover de Russen. Uit de Amerikaanse pers klinken stemmen op die een groter wor dende verwijdering tussen premier MacMillan van Engeland en Bonds kanselier Audenauer voorzien. Men is van mening dat de tijd dringt en dat er met inspanning van alle krachten een poging moet worden gedaan om de meningsver schillen te overbruggen voordat de besprekingen met de Russen over het Duitse vraagstuk beginnen. De Verenigde Staten zouden voorstanders zijn van een compro mis, dat zou neerkomen op een ver zoek om uitbreiding van de econo mische en culturele betrekkingen tussen oost- en west-Duitsland als een eerste stap naar de hereniging. Raketten voor Europa WASHINGTON, 11-4. De bondge noten van de Ver. Staten in Euro pa, o.w. Nederland, zullen eind van dit jaar met elkaar 30 raket-een heden hebben ontvangen die kun nen worden uitgerust met kernla dingen. De eerste 10 raket-eenhe den voor de Navolanden zullen aan het eind van het huidige Ameri kaanse begrotingsjaar, dat op 30 juni eindigt, zijn afgeleverd. Voor 31 december zullen er nog 20 kun nen volgen, gezien het intensieve oefeningsschema dat voor het vol gende begrotingsjaar is voorzien. Gaan Parijse clochards' verdwijnen PARIJS, 1G-4. De Parijse afge vaardigde Frederic Dupont wil een poging wagen om de „clochards", de daidozen die in de Franse hoofd stad op banken en onder bruggen langs de Seine de nacht doorbren gen, uit het stadsbeeld te doen ver dwijnen. Er is op het ogenblik geen enkele wettelijke bepaling die iemand verbiedt de nacht in de buitenlucht door te brengen maar Dupont wil nu de omschrijving van het begrip „zwerver" in het wet boek van strafrecht, op grond van welks bepalingen degenen die on der dit begrip vallen kunnen wor den opgepakt, zodanig gewijzigd krijgen dat het ook op de Parijse clochards van toepassing zal zijn. Volgens de huidige bepalingen is een „vagebond", een zwerver, iemand zonder domicilie en zonder middelen van levensonderhoud of beroep. Dupont wil de omschrij ving doen uitbreiden tot allen die er een gewoonte van maken op de openbare weg te verblijven ook al beschikken zij over geld en werk. Naar vrede tussen Israël en Arabieren TEL AVIV, 11-4. „De vrede met de Arabieren is nog nooit zo nabij geweest als thans omdat de Ara bieren begrijpen dat Israël een ster ke staat is die niet kon worden ver nietigd", aldus de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken, mevr. Gold a Meir, op een bijeenkomst van de Mapai. In antwoord op vragen van de linkervleugel van deze partij gaf mevrouw Meir te kennen dat de Israëlische regering - ondanks alle stappen - nooit van de Russische regering een lening had kunnen krijgen. Het compromis zou er verder op gericht zijn om tot een verminde ring van de politieke spanning in fasen te komen. Als dit bereikt zou zijn, zou men een stap willen doen om tot definitieve ontwapening te geraken. Uitvoering van dit com promis-plan zou dan tenslotte lei den tot hereniging van beide Duits- landen en èen verdrag tussen het Oosten en het Westen, waarin alle ondertekenaars gewaarborgd wor den tegen agressie. Deze oplossing zou dan ook het Britse plan voor een „plafond" voor strijdkrachten en wapens in cen- traal-Europa omvatten. DULLES OPNIEUW IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN Zijn aftreden mogelijk op komst WASHINGTON, 13-4. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, is zon dag plotseling uit Florida, waar hij voor herstel vertoefde, naar Was hington teruggekeerd waar hij weer in het Walter Reed hospitaal is op genomen. Hij lijdt, zoals bekend, aan maag kanker. Als gevolg hiervan vraagt men zich in de Amerikaanse hoofd stad af, of Dulles' dokters er niet in zijn geslaagd de ziekte onscha delijk te maken en er doen reeds geruchten de ronde, dat Dulles zich er op voorbereid af te treden. Deze geruchten zijn tot op heden nog niet weerlegd door het minis terie van buitenlandse zaken in Washington. Een week geleden eiste Geen uitnodiging MESSINA, 10-4. Oude lief de roest niet". Sicilië maakte er dezer dagen een duidelijk voorbeeld van mee. Twee oudjes van 74 jaar die hun jeugdliefde voor elkaar nim mer uitgesproken maar niet temin wel bemerkt hadden, hebben tenslotte na een scheiding van vijftig jaar de moed gevonden elkaar hun liefde te bekennen. De tuin man Vincento la Rosa had de schone Flavia Pantano enke le jaren na de eeuwwisseling voor het eerst gezien bij het uitgaan van de kerk in hun dorpje Linguaglosa. De lief de op het eerste gezicht was terstond wederzijds. Maar de Siciliaanse zeden stonden de beide geliefden niet toe elkaar dit te bekennen. Vin cento bleef in zijn tuin en Flavia in haar keuken. Zij zagen elkaar maar zelden en dan nog altijd in het open baar in het dorp. Vincento kreeg echter een baan in het noorden en vertrok, maar Flavia bleef in het dorp achter. Ze wachtte lang op haar tuinmanna vijftig jaar kwam deze pas in zijn geboortedorp terug en toen vonden Vincento en Flavia elkaar eindelijk. HILVERSUM. 150 leerlingen van drie 6e klassen van Hilversumse scholen zullen op woensdag 15 april 1500 dennen planten op een terrein van een halve hectare groot in het Spanderswoud. Aan de boomplan ting gaat een filmvoorsteUing voor af, georganiseerd door het Staats bosbeheer. Behalve in Hilversum worden op die dag boomplantdagen gehouden in Apeldoorn, Barneveld, Ede, Ermelo, Nunspeet, Voorst en Wageningen. Tibetaanse opstandelingen krijgen contact met Chinese verzetsbeweging HONGKONG, 11-4. Opstandelin gen in de Chinese provincie Sikang die grenst aan oost-Tibet, hebben hulp gezonden aan de Tibetaanse opstandelingen, zo heeft het Chine se persbureau „Nieuw China" be kend gemaakt. Dit was de eerste maal dat van de zijde van Peking melding wordt gemaakt van een verzetsbeweging in Sikang. „Nieuw China" haalde een ver klaring aan van Tsjang Koe-Hoea, de vice-voorzitter van de „commis sie ter voorbereiding van een autonoom Tibet", die enige dagen geleden had gezegd, dat „een grote hoeveelheid materieel" die bij het onderdruken van de opstand in Tibet in beslag was genomen, op deze hulpverlening wees. James Hagerty, de woordvoerder van het „State Department", nog dat een radiobericht volgens het welk de minister zou aftreden, zou worden ingetrokken. Zondagavond reageerde hij echter vaag op ver zoeken van de pers om inlichtingen en hij wilde de speculaties over een aanstaande beslissing bevestigen noch ontkennen. MOSKOU MOET DAT WETEN Adenauer treedt af, politiek blijft gelijk BONN, 12-4. Zondag is te Bonn van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen dat de Westduitse am~- bassadeur te Moskou, dr. Kroll, is opgedragen het Kremlin duidelijk te maken dat Adenauers komende aftreden als Bondskanselier en zijn kandidatuur voor het president schap tot geen enkele wijziging in de Westduitse buitenlandse politiek zullen leiden. Er werd van deze zijde op gewe zen dat het hiervoor genoemde in Moskou de indruk had gewekt van een komende wijziging in de West duitse politiek. „En het laten voort bestaan van een dergelijke indruk zou de Sowjet-Russische beoorde ling van de internationale toestand op noodlottige wijze beïnvloeden, aldus werd hieraan toegevoegd. Dalend wijnverbruik in Frankrijk PARIJS, 11-4. De Franse wijn handel is niet tevreden In onder houd met premier Debré hebben vertegenwoordigers der grossiers zaterdag geklaagd, dat de anti-al cohol-campagne, die reeds enige ja ren door de regering wordt ge voerd, een ongunstig klimaat voor wijnhandel heeft geschapen. Gedurende de eerste zes maan den van de campagne 1958-59 is het wijnverbruik met 650.000 hectoliter gedaald ten opzichte van de over eenkomstige periode van het vorige jaar. Vooral onder de jeugd is het drinken van wijn tegenwoordig veel minder in zwang dan vroeger. Nieuwe „Discoverer" de lucht in LAS VEGAS, 12-4. Op de lucht- vaartschouw die in Las Vegas ge houden wordt is zondag officieel bekend gemaakt dat de Amerikaan se luchtmacht maandag om 19 uur op de luchtbasis Vandenberg in Ca- lifornië een poging zal doen om een tweede „Discoverer" te lanceren. Deze poging vormt een onderdeel van het Amerikaanse ruimtevaart program. De „Discoverer" zal wor den gelanceerd door een Thor- Able raket. De Egyptische scholieren zullen voortaan kunnen kiezen uit Engels, Frans, Duits of Italiaans als ver plicht leervak. In dit besluit van het ministerie van onderwijs wordt niet gerept van de Russische taal, hoewel in het culturele akkoord met Rusland wel over het onder wijs hierin wordt gesproken. Vera Krupp, die in 1954 van de Westduitse industrieel Alfried is gescheiden, is vrijdagnacht beroofd van juwelen ter waarde van bijna een miljoen dollar. Zij werd over vallen in haar boerderij bij Las Ve gas in de Amerikaanse staat Ne vada. Menigeen verontschuldigt zijn niets doen met: Ik kan niet aan alles meedoen. AMERIKA'S NIEUWE VLAG MET 49 STERREN. - Op 4 Juli - Onafhankelijkheidsdag - zal deze vlag met 49 sterren de officiële vlag van de Verenigde Staten worden. Politie vond (menselijk) hol onder de grond ROTTERDAM. 10-4. De politie te Rotterdam vraagt zich af wie de be woner is van het hol, dat vandaag werd ontdekt op een open terrein aan de Oldengaarde in Rotterdam zuid. Een agent, die over de kale vlak je wandelde, zag opeens aan zijn voeten een luikje, dat van een slot was voorzien. De plantsoenendienst werd er bij gehaald. Het slot werd verbroken, het luikje weggehaald en toen zag men een trapje naar beneden, keurig in klei uitgestoken. Het gezelschap ging naar bene den en kwam in een hol van vijf by zes meter met een hoogte van twee meier. De zoldering bestond, ze- bleek bij nader onderzoek, uit golf platen, zeil, matten en een kleilaag van 60 cm. alles zeer soliede met palen gestut. Aan de wanden hin- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Aan de veiling te Roelof arendsveen zijn de eerste onder glas gekweekte aardbeien aangevoerd. De totale aanvoer be stond uit twintig doosjes, die voor f 4,70 per doosje werden gekocht door de exportfirma N. van Ruiten uit Roelofarendsveen. Ze zijn be stemd voor Zweden. 's-GRAVENHAGE. In 1958 heb ben zes personen en in het eerste kwartaal van 1959 hebben drie per sonen het leven verloren ten gevol ge van het los- of defect raken van gasslangen. In ditzelfde tijdsbestek zijn ten gevolge van niet, of niet- deskundig aarden van elektrische wasmachines in totaal drie onge vallen met dodelijke afloop ge beurd. 's-GRAVENHAGE. Ter viering van het einde hunner vastentijd kwamen naar de moskee in de Oostduinlaan te 's-Gravenhage vele moslims, onder wie de heer Bada- wi, rechter van de Ver. Arabische Republiek in het internationaal ge rechtshof en de vice-president van dat hof, sir Zafrula Khan (Paki stan), welke laatste voorging in het gebed en een preek uitsprak. Vol gens de koran mag ieder dat doen, die zich daartoe geroepen acht. AMSTERDAM. De tentoonstel ling „In Zuivelland", die zijn vierde rondgang door Nederland maakt en georganiseerd wordt door het Ne derlands Zuivelbureau, zal van 15 tot 29 april op het Frederiksplein en van 3 tot 17 juni op het Bos en Lommerplein te Amsterdam haar poorten openen voor de hoofdste delijke burgerij. AMSTERDAM. In de ochtend van de dag dat in het City theater te Amsterdam de Europese première zal gaan van de film „Het dagboek van Anne Frank" zal een korte her denking worden gehouden bij het Anne Frankhuis op de Prinsen gracht. ENSCHEDE. Vier jongens, die aan het vissen waren, hebben een lijkje gevonden van een pasgeboren kind, nabij de Lonnekerbrug over het Twentekanaal te Enschede. De jongens haalden het lijkje naar de kant en waarschuwden mensen in de omgeving, die de politie van de vondst op de hoogte stelden. Het stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis „Ziekenzorg" overge bracht. Het was het lijkje van een jongetje. gen kleden en de vloer was van matten voorzien. De inventaris be stond uit een kermisbed, een stoel, een teil, emmers, oude kranten en tijdschriften, maar er was niemand om de gasten te verwelkomen. b Sir Winston Churchill, de Britse oud-premier, zal op 4, 5 en 6 mei de gast van president Eisenhower zgn in het Witte Huis. De perschef van het Witte Huis, die dit be kendmaakte, zei dat het bezoek een informeel karakter zal dragen. Hulp voor meisje iu nood WELLINGTON, 13-4. Het meisje Wilma van Oosterhout, het vijftien maanden oude dochtertje van Ne derlandse emigranten in Nieuw- Zeeland, is per vliegtuig onderweg van Wellington naar Londen, waar zij een medische behandeling zal ondergaan, aldus is maandag uit Wellington vernomen. Het geld voor de overtocht is bij eengebracht door Nederlanders in Nieuw-Zeeland. Enkele uren nadat het Nederlandse gezantschap om financiële hulp voor de vlucht had verzocht, was ruim 5.000 gulden bij een. De gezagvoerder van het vlieg tuig heeft voor het vertrek te Wel lington meegedeeld dat erop zal worden gelet dat de druk in de ca bine gelijk is aan die op zeeniveau. Gewoonlijk is de druk veel lager. Verder is er voor gezorgd dat bij elke tussenlanding medische hulp aanwezig is. Portugees militair vliegtuig verongelukt LISSABON, 12-4. De Portugese luchtmacht heeft medegedeeld dat een „Dakota" met elf inzittenden - vijf bemanningsleden en zes passa giers - op een vlucht van Lissabon naar de Canarische eilanden is ver ongelukt. Allen, die zich aan boord van het vliegtuig bevonden, zijn om het leven gekomen. De lijken der verongelukten zijn geborgen. Het toestel is, ongeveer twaalf mijl van Lissabon, ter hoogte van de Portugese westkust in zee ge stort. De oorzaak van het ongeluk is (nog) niet bekend. De opvolging van Adenauer BONN, 11-4. De „Külnische Rund schau", die nauw contact onder houdt met de christen democrati sche partij, schrijft dat de overgro te meerderheid van de christende mocratische parlementsfractie pro- fessor Erhard als opvolger van kan selier Adenauer wenst, omdat hij van alle kandidaten het populairst is en het best in het buitenland be kend. Andere bladen laten zich in gelijke zin uit. De kabinetsformatie 's-GRAVENHAGE, 12-4. De for mateur heeft zaterdagavond een onderhoud gehad met minister Luns, dat geduurd heeft van zeven uur tot half tien. Daarna is prof. De Quay naar Den Bosch vertrok ken, alwaar hy het weckend heeft doorgebracht. Voor maandagmiddag staat een gesprek met prof. dr. Th. L. M. Thurlings uit Wageningen op het programma. Daarna hoopt de for mateur nog een onderhoud te heb ben met de ministers Luns en zyi- stra gezamenlijk. Het geschenk van H.M. de Koningin 's-GRAVENHAGE, 10-4. De hoofd- directie van de P.T.T. in Den Haag heeft hedenmorgen telegrafisch alle directeuren of beheerders van alle postkantoren, hulpkantoren etc. in Nederland instructies gegeven, dat tot en met 18 april stortingen op giro 640000 Amsterdam ten gunste van de rekening verjaarsgeschenk H.M. de Koningin kunnen plaats vinden zonder heffing van rechten. Dit betekent dus, dat men behal ve bij alle bankkantoren, spaarban ken en boerenleenbanken nu ook op alle hoofd- en bijkantoren van de posterijen kosteloos elke bijdrage hoe klein dan ook kan storten voor het verjaarsgeschenk van H.M. de Koningin. Prins Bërnhard naar Amerika 's-GRAVENHAGE, 11-4. Z.K.H. Prins Bernhard is vanochtend om half tien van Soesterberg vertrok ken voor zijn reeds aangekondigde korte bezoek aan de Verenigde Sta ten. Hij werd vergezeld door de heer C. S'eesink, hoofd van de vei ligheidsdienst van het Koninklijk Huis. De particuliere secretaris van de Prins, dr. F. A. de Graaff, is in middels ook naar de Verenigde Sta ten vertrokken om zich daar bij de Prins te voegen. Prins Bernhard wordt op 23 april in Nederland te rugverwacht. DE MOORD BIJ AXEL ZELZATE, 12-4. De politie die het onderzoek in de zaak van het half verkoolde meisjeslijk te Axel voort zet, heeft zaterdagavond op de weg Axel-Hulst een bebloed autokussen gevonden. De onderzoekers hech ten groot belang aan die ontdek king. Aan de andere kant kunnen zij moeilijk verklaren hoe Belgische bankbiljetten, een zakdoek, een uurwerk en lucifersdoos die op het lijk werden gevonden niet door het vuur zijn aangetast, waar het lijk met benzine half werd verbrand. Het is waarschijnlijk dat die voorwerpen naderhand nabij het lijk werden gelegd om het onder zoek naar België te leiden. Mail wurgt echtgenote in slaapkamer VLAARDINGEN, 12-4. Vanmor- gen vonden de beide kinderen van het echtpaar van S.aanhetMendels- sohnplein 29c in Vlaardingen de deur, die toegang geeft tot de slaap kamer van hun ouders, afgesloten en waarschuwden de buren. De ge alarmeerde politie die zich toegang tot de kamer verschafte, deed hier de verschrikkelijke ontdekking, dat de 30-jarige mevrouw E. S.-van D. gedood was door hamerslagen en wurging. Haar man, de 34-jarige D. C. S. werd in bewusteloze toestand, ver oorzaakt door zware slaapmiddelen, in dezelfde kamer aangetroffen en is in ernstige toestand naar het al gemeen ziekenhuis overgebracht. Het parket te Rotterdam, be staande uit mr. B. van der Meulen en mr. H. van Buuren, heeft het verdere onderzoek in handen. b Volgens het te Damascus ver schijnende dagblad „Al Wahda" zouden, sedert het aan de macht komen in Irak van brigade-gene raal Kassem, 15.500 Iraakse natio nalisten, zowel burgers als militai ren, om het leven zijn gebracht Het blad zegt dit te hebben verno men van zaterdag jl. te Damascus aangekomen Iraakse vluchtelingen. b In Brussel is zondagavond be kend gemaakt dat prins Albert van Be2gië zich heeft verloofd met donna Paolo Ruffi di Calabria, dochter van wijlen prins Fulco Ruffo di Calabria, hertog van Gu- ardia Lombarda, en prinses Luisa, geboren Gazelli, van de graven di Rossana.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1