ZIERIKZEE Loonbeleid kost veel hoofdbrekens Arbeidsduurverkorting in etappes DE ZIERIKZEESCHE COURANT betrokken in stimuleringsgebied Zeeland VRIJDAG 10 APRIL 1959 No. 18545 115e Jaargang ZIERIKZEESOHESNIEOWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs t5 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Minister Beel aan Eerste Kamer 's-GRAVENHAGE, 9-4. Minister Beel deelt aan de Eerste Kamer mede naar aanleiding van de be groting van Sociale Zaken en Volksgezondheid over dit jaar: Het ontwerpen van een logisch en hanteerbaar stelsel voor de re geling van het loonbeleiddat zo veel mogelijk rekening houdt met de in het advies van de S.E.R. ver vatte gedachten en dat tevens be antwoordt aan alle aspecten van de door de regering te dragen verant woordelijkheid voor het sociaal- economische beleid, en vervolgens het ontwerpen van een wettelijke vorm voor zulk een stelsel, kost veel hoofdbrekens De fase van het ambtelijk overleg zal dan ook nog geruime tijd in beslag nemen. De minister merkt op, dat de keuze voor een vrijere loonvorming niet afhankelijk behoeft te worden gesteld van het beschikbaar zijn van zulk een algemene wet. Ook met het huidige stelsel kan de vrij heid worden beperkt of verruimd. Dit geldt insgelijks ten aanzien van beperking van de normale arbeids duur. De arbeidsduurverkorting De regering erkent, dat verkor ting van de arbeidsduur in de lijn der ontwikkeling ligt opgesloten. Zij kan trachten, de gevolgen voor de nationale economie te verzach ten door de verkorting slechts toe te staan in etappes, die voorts niet voor het bedrijfsleven in zijn ge- Kritiek op prins Philip van Engeland LONDEN, 10-4. Het Britse „Ge nootschap voor eerbiediging van de dag des Heren" heeft in zijn don derdag gepubliceerde jaarverslag de hertog van Edinburgh er van beschuldigt, dat hij vorig jaar een keer „tersluiks een kerk heeft ver laten om naar een polowedstrijd te gaan". Daarmee heeft hij „opnieuw de rechten van de Heer op de dag die hem toekomt absoluut mis kend". Het rapport stelt de vraag of de prins soms ook een ontvangst van de koningin zou verlaten zonder haar toestemming. Het verwijt hem voorts, dat hij politieke weekeind- conferenties heeft georganiseerd en dat hij beschermheer is geweest van een cricketwedstrijd die op zondag was gehouden en die dui zenden mensen had getrokken. d Jules Moch, voormalig socialis tisch premier van Frankrijk en ge durende zeven jaar Frans verte genwoordiger in de ontwapenings commissie der V.N., heeft donder dag als oplossing van het Duitse vraagstuk voorgesteld drie cirkel vormige concentrische sectoren te vormen, waarvan Berlijn het cen trum zou zijn. heel worden verwezenlijkt, doch ge differentieerd naarmate kansen aanwezig lijken om door verhoogde produktiviteit compensatie te vin den voor produktieverlies en stij ging van de kostprijs. Ijjen waar borg, dat desondanks geen beslag wordt gelegd op de nationale mid delen, kan zij echter niet geven. De verantwoordelijkheid daarvoor moet blijven voor degenen, die de geleidelijke verkorting in toepas sing denken te brengen. Daarom zou de minister gaarne zien, dat door het georganiseerde bedrijfsle ven centraal en per in aanmerking komende bedrijfstak - en eventu eel daarbinnen per onderneming - alvast overleg wordt gevoerd over de wijze, waarop de gevolgen van het overgaan tot een eerste reduc tie van de 48-urige arbeidsduur tot gemiddeld 47 uur per week zouden kunnen worden ondervangen. Landbouwer te Axel doet gruwelijke vondst VERKOOLDE RESTEN VAN VERMOORD JONG MEISJE GEVONDEN Waarschijnlijk ter plaatse verbrand Vier-en-twintigjarige Mitsjiko Sjoda werd vrouw van Japanse prins Plechtigheid geschiedde in ceremoniële sttyl TOKIO, 10-4. De 24-jarige Mit sjiko Sjoda is vrijdagochtend om tien uur de vrouw geworden van de 25-jarige kroonprins Akihito van Japan. De huwelijksplechtig heid van slechts een kwartier in de houten tempel van het keizerlijke heiligdom in het paleis te Tokio, betekende een breuk met een eeuwenoude traditie. Het was voor het eerst in twee duizend jaar dat een meisje uit de burgerij huwde met een lid van de keizerlijke familie. Bij de eigenlijke huwelijksplech tigheid was slechts de opperpries ter van de tempel der zonnegod Amaterasoe aanwezig. Gezeten op een mat naast haar prins, hoorde Mitsjiko Sjoda zwijgend toe, hoe Akihito van een perkamenten rol een boodschap aan de godin voor las, waarin hij verklaarde dat hij huwde met de vrouw die aan zijn linkerzijde zat. Het altaar van de godin was voor hun blikken ver borgen achter een bamboescherm. In de hal van de tempel, achter een dik wit zijden gordijn, stonden kamerheren en eredames. Bij de huwelijksplechtigheid zei Mitsjiko geen woord. Haar zwijgende aan wezigheid was voldoende. Andere ceremonieën Nadat de prins het document had voorgelezen, legde de hogepriester zwijgend de rol perkament op het altaar, naast de takken van de hei lige sakakiboom, die Akihito en Mitsjiko tevoren van de hogepries ter in ontvangst hadden genomen en voor het altaar neergelegd. In het allerheiligste hadden de verloofden zich bij hun binnen komst diep gebogen voor de drie symbolen van het keizerschap: de heilige spiegel, het zwaard en de juwelen. Bij deze symbolen ston den als offerande: rijst, rijstwijn, zeebrasem, groenten, zeewier en fruit. De ruimte van vier bij zes meter werd verlicht door twee olielampen. Nadat het document op het al taar was geplaatst, begaf de kroon prins zich, gevolgd door zijn vrouw, naar de hal van de tempel, waar zij in tegenwoordigheid van hun gevolg rijstwijn dronken, die de hogepriester in een eenvoudige wit porceleinen beker schonk. Amerikaans plan voor Duitsland NEW YORK, 10-4. Volgens Dana Adams Schmidt, de correspondent in Washington van de „New York Times" .trachten de Verenigde Sta ten de breuk tussen west-Duits- landen Engeland te helen met een plan dat beginselen bevat voor de Europese veiligheid en de hereni ging van Duitsland. Amerikaanse functionarissen ho pen dat hun formule voor gelijk tijdige stappen in de richting van een veiligheidsstelsel en hereniging zowel de Britse als de Duitse eisen kan bevredigen, aldus Schmidt. Het plan, dat zou worden voor gelegd aan de groep van Ameri kaanse, Britse, Franse en West- duitse diplomaten, die vandaag in Londen zullen beginnen met het opstellen van een gemeenschappe lijke gedragslijn voor de komende conferentie met de Sowjet-Unie, zou geleidelijke vereniging van oost- en west-Duitsland voorstaan. Een 30 ton zware „Skymaster" van een Noorse luchtvaartmaatschappij heeft op een provisorisch vliegveldje op Spitsbergen een perfecte lan ding gemaakt en is een uur later zonder moeite weer opgestegen. Het was de eerste maal dat een viermotorig vliegtuig op het eiland kwam. De „Skymaster" bracht 54 mijnwerkers en post en vracht van Bardu- foss in Noorwegen naar Longyear Town op Spitsbergen. Het toestel had maar de helft nodig van de 1.600 meter lange strip welke op de ysachtige bodem in de Advent vallei is aangelegd. Deskundigen nemen aan, dat de baan in gebruik kan blijven, zolang de aarde bevroren blijft. AXEL, 9-4. In de Catharinapol- der, v\jf kilometer buiten de ge meente Axel, juist op de grens met de gemeente Vogelwaarde, is van morgen vroeg het stoffelijk over schot gevonden van een naar schat ting twintigjarige vrouw. Het li chaam was verkoold op slechts een klein gedeelte der benen na. Een landbouwer, die in deze om geving woont, en het lijk ontdekte, waarschuwde de rijkspolitie te Axel, waarna een minitieus onder zoek werd ingesteld. Zeer waar schijnlijk is de vrouw ter plaatse verbrand, gezien de brandsporen in de sloot. Het stoffelijk overschot lag in een ondiepe greppel. Alle kleding is verloren gegaan met uitzondering van een stuk van een nylonkous. Een arts heeft na onderzoek van de benenresten en de gevonden nylonkous het ver moeden geuit, dat het hier een vrouw van ongeveer twintig jaar betreft. Ieder ander identificatie middel ontbreekt echter. Raadsel voor politie Hoe het lichaam ter plaatse is gekomen, vormt nog een groot raadsel voor de politie. Sporen zijn tot dusver nog niet gevonden. Onmiddellijk na het bekend wor den van het vinden van dit groten deels verbrande stoffelijk over schot, zijn de rijksrechercheurs uit den Haag, het parket van de offi cier van justitie te Middelburg en een rijksrechercheur uit Middel burg naar de Catharinapolder ver trokken, waar het onderzoek thans in volle gang is. Bij het onderzoek ter plaatse waren ook autoriteiten van de Bel gische justitie aanwezig. Het ligt in de bedoeling het stof- Als gebaar van verzoening OUDDORP, 10-4. Gisteren arri veerde in Ouddorp een groep jon- gemannen en vrouwen uit Duits land. Op een oproep van dr. Lothar Kreisig van de Evangelische Kirche hebben ze zich aangemeld voor een werkkamp. Omdat de groep zich bewust is van hetgeen Nederland in de oorlogsjaren heeft geleden, wil zij in een teken van verzoening gedurende drie jaar aan verschil lende projecten in Nederland mee werken. Dank zij de bemiddeling van de sectie „Internationale Hulp verlening" van de algemene diaco nale raad te Utrecht, een- van de raden van de Nederlandse Her vormde Kerk, zullen zij hun werk in Ouddorp beginnen. Surinaams hartpatiëntje naar Nederland PARAMARIBO, 9-4. Het Suri- naamse hartpatiëntje Ingrid waar voor een inzameling is gehouden om geneeskundige behandeling in Nederland mogelijk te maken, zal maandag naar Nederland reizen Het is nog niet bekend wanneer het andere patiëntje, Eddy, zal ver trekken. De jeugdinzameling heeft 50.000 Ned. guldens opgebracht. felijk overschot in het ziekenhuis te Terneuzen aan een sectie te onderwerpen. De politie vermoedt dat het meisje, dat eenvoudig doch goed gekleed moet zijn geweest, ver moord is. De moordenaar zou zich van het lijk hebben willen ontdoen door het in de droge sloot met ben zine te overgieten en in brand te steken. Tot dusverre is nog niet bekend of ergens een persoon, die aan de omschrijving van het slachtoffer beantwoordt, vermist is. De gruwelijke wijze waarop de dader te werk is gegaan, waarbij hij vermoedelijk het meisje onder valse voorwendsels heeft meege voerd, daarna om het leven heeft gebracht en met opzettelijk mee gevoerde benzine heeft overgoten en verbrand, werd van politiezijde welhaast een unicum in de Neder landse misdaad genoemd. LENTEDROOM 'n Mild momentje lentewarmte Lokte pa naar buiten toe; Hij zei: 't is zó lekker, dat ik Maar niet ééns een jas aan doe. Pa stond onder hoge bomen, Loosde daar een lentezucht, Zoog zijn taaie winterlongen Vol met verse lentelucht. 't Was een mijmerend genieten, 't Was een zoete lentedroom; Hoor: een lieve lentelijster Zong zijn loflied in een boom. Tijden stond papa daar roerloos, Net alsof het zomer was, In zijn beste, juist ontvangen Wel wat dunne pandjesjas. 's Morgens kon hij niet bewegen, Heel zijn lijf één zere plek, Pijn in al zijn lentebotten En een reuze-stijve-nek. Frühlingslied suisd' in zijn oren Kou op keel en blaas en maag, 'n Lijsterlijk visitekaartje Op zijn pandjesjassenkraag. Clinge Doorenbos. Twintigste bijenmarkt van Dordrecht DORDRECHT, 9-4. In Dordrecht zal op vrijdag 17 april voor de twintigste maal een bijenmarkt ge houden worden voor fruittelers en imkers van de Zuidhollandse eilan den, Zeeland en west-Brabant. De markt, die om negen uur be gint, zal weer worden ingericht op het Beverwijkcksplein, in het hart van de stad dus. Men verwacht ook nu weer vele inzendingen. Voor het publiek zullen enkele attracties ge organiseerd worden. Zo zal de rijksbijenteeltconsulent, ir. J. F. A. M. Mammen, voorlichting geven. Dit nummer beslaat uit 10 pagina's Wie zijn tijd verspilt bestaat slechts, wie zijn tijd gebruikt leeft. ZOMER-ACTIE VEILIG VERKEER UTRECHT, 9-4. Het Verbond voor Veilig Verkeer gaat deze zo mer een grote zomeractie voeren, die gehesl in het teken zal staan van het goede voorbeeld in het ver keer. Gedurende een drietal weken zullen achtereenvolgens aan de voetgangers, de fietsers en brom fietsers en tenslotte aan de motor rijders en automobilisten de „gul den regels" van het verkeer in her innering worden gebracht op een wijze die tegelijkertijd educatief en instructief is. Het centraal bureau te Utrecht is momenteel bezig deze actie, waarbij ook de radio-omroep zal worden ingeschakeld, voor te bereiden. Asfaltjeugd in Arnhem actief ARNHEM., 9-4. De nozems doen zich in Arnhem weer gelden. In de buurt van een automatiek in de binnenstad is een militair het slachtoffer geworden. Deze werd door een groep van zeven slungels aangevallen en gestompt en gesla gen. Enkele collega's van deze mi litair slaagden er niet in hem te ontzetten. Hij moest in het militair hospitaal worden opgenomen. Chroesjtsjef boos op „Ike" MOSKOU, 10-4. Premier Chroesj tsjef van de Sowjet-Unie heeft don derdag in een vraaggesprek voor de „Prawda", het officiële Rus sische partijblad, president Eisen hower ervan beticht mee te wer ken aan een verhoging van de spanning in de wereld, door zijn toespraak te Gettysburg van 4 april jl.f waarin hij tegen de Russische verzoeningspogingen inzake Berlijn waarschuwde. Chroesjtsjef zei dat de president bijna alle basisvoorstellen betref fende de Sowjet-Unie had her haald, die dikwijls door de meest verstokte voorstanders van een po litiek „die langs afgronden voert", waren gedaan. Warme, zonnige zomer op komst HAMBURG, 9-4. Weerkundigen hebben voor het gebied van de Noordzee tot Sicilië een warme zonnige zomer van juli tot septem ber voorspeld, zo meldt het West- duitse persbureau D.P.A. Volgens hen zal mei koel zijn met onweersbuien, waarna ook juni hoofdzakelijk koel en regenachtig zal zijn. UTRECHT. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van h'et Cen traal bureau voor evangelisatie „Stadszending der Hervormde Ge meente" in Utrecht, zal op 8 mei aanstaande in een van de Utrechtse bioscopen de première worden ge geven van de Amerikaanse kleu renfilm „Albert Schweitzer". MIDDELBURG, 9-4. De minister van Economische Zaken heeft aan de provinciale besturen van diverse provincies, w.o. de provincie Zee land, mededeling gedaan van de aanwijzing voor de tyd van vijf jaar van de te stimuleren plaatsen in het kader van het nieuwe regionale industrialisatiebeleid. In de provincie Zeeland zijn dit in eerste instantie de gemeenten Goes en Terneuzen. Teneinde evenwel tevens zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de door het provinciaal bestuur van Zeeland naar voren gebrachte wensen, heeft de minister daarnaast besloten nog een aantal plaatsen in het stimuleringsbeleid te betrekken. In Zeeland vallen hieronder de ge meenten Zierikzee en Sint Maartensdijk. Het ligt in de uitdrukkelijke be doeling van de minister te bevor deren, dat als eerste aanzet voor de ontwikkeling der aangewezen kernen, voor het lopende begro tingsjaar 1959 het grootste deel van de in de bestaande vijfjaren-opzet beschikbare f 7.5 miljoen ten be hoeve van bijzondere voorzieningen ter beschikking komt. Hierdoor zou reeds dit jaar een begin kunnen worden gemaakt met het aanpak ken van enkele opvallende knel punten in de industriële ontwikke ling van de betrokken gebieden. De minister wil daarbij tevens bevorderen, dat ter uitbreiding van deze begrotingspost op de begroting van het departement van Econo mische Zaken voor de eerstko mende jaren de benodigde gelden worden opgenomen voor de verbe tering van de „infrastructuur" in de betrokken gebieden, voor zover deïe in direct verband staat met de industriële ontwikkeling. Drie mannen hebben donderdag avond in oost-Parijs met een ma chinepistool een café beschoten. Twee mohammedanen zijn daarbij gedood en tien gewond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1