Amerikaanse bladen enthousiast maar Engelse staan vol kritiek G.S. van Zeeland willen „De Val" geschikt maken voor boten met koplading DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 7 APRIL 1959 No. 1854S 115e jaargang miXZEEWWNlEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbelaling f 4,15, per week 32 cenl. Losse nummers 10 cl. - Verschijnl maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. «I WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Na de N.A.V.O.-conferentie Rol van Londen minder groot dan gedacht? LONDEN, 6-4. De Amerikaanse pers leverde maandag in dikwijls „gloeiende bewoordingen" com mentaar op de goede afloop van de NAVO-conferentie in Washing ton. De standpunten van de weste lijke geallieerden ten aanzien van de politiek jegens de Sowjet-Unie, zijn nader tot elkaar gebracht, al dus de Amerikaanse bladen. Dit enthousiasme staat in schrille tegenstelling tot de commentaren van de Britse pers, waarin veel kritiek op de Amerikaanse politiek en het Amerikaanse leiderschap werd geleverd. In goedingelichte Londense krin gen sprak men maandagavond dc verwachting uit, dat de westelijke geallieerden hun meningsverschil len zullen overwinnen voor op 11 mei de ministers van Buitenlandse Zaken van de „grote vier" in Ge- nève bijeenkomen. Men verwachtte evenwel dat c.e Britten een minder vooraanstaande rol bij de onder linge besprekingen in de komende weken zullen hebben, dan sedert MacMillan's reis naar Moskou het geval is geweest. Een Britse zegs man stelde het maandag zo, dal MacMillan na zijn Moskouse reis het zaad heeft uitgestrooid en dat nu het „denkproces" in de weste lijke hoofdsteden over een gemeen schappelijk westelijk beleid op gang moet komen. Vrees voor gespannen verhouding Voorts zou Engeland, door zich wat op de achtergrond te houden, kunnen voorkomen dat er na de verkoeling tussen Londen en Bonn ook tussen Londen en Washington een gespannen verhouding zou ont staan. Vx*ees hiervoor zou wel de gelijk bestaan. Zo zou de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, de vorige week in Washington er voorzichtig op heb ben aangedrongen dat men inci- Engeland zit nu zelf met vliegbeperking LONDEN, 6-4. De „Daily Ex press" merkt i.v.m. het besluit van de Britse regering om de vluchten van de K.L.M. naar en van Singa pore te beperken, op dat lucht vaartbeperkingen nadelig zijn voor iedereen. Het wijst dan op de stagnatie in de rond-de-wereld-lijndienst van de BOAC, veroorzaakt door een protest van een Amerikaanse lucht vaartmaatschappij, die niet wil dat de BOAC passagiers vervoert van San Francisco naar Tokio. ,De vorige maand nam de Britse regering op instigatie van de BOAC de bekende maatregelen tegen de K.L.M. en nu staat de Britse lucht vaartmaatschappij voor eenzelfde moeilijkheid. De BOAC leert nu de les dat luchtvaartbeperkingen voor ieder een nadelig zijn, aldus de „Daily Express". De betrekkingen tussen Londen en Bonn LONDEN, 6-4. Een woordvoer der van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maan dag in Londen geweigerd commen taar te geven op de persberichten dat de betrekkingen tussen Enge land en west-Duitsland „koel" of „gespannen" zijn. Zoals bekend, hebben de Britse bladen in de afgelopen dagen ge meld, dat de betrekkingen tussen Engeland en de Bondsrepubliek minder goed zijn geworden door Adenauers verzet tegen de Britse voorstellen voor een beperking van de oostelijke en westelijke strijd krachten in Europa. denten in de luchtcorridors naar Berlijn vermijdt. Waarnemers merken voorts op, dat Engeland de vorige week niet, zoals de Verenigde Staten, onmid dellijk met tegenmaatregelen kwam toen de Sowjet-Unie het reizen van buitenlandse diplomaten beperkte. Hierbij komen nog het misnoegen in Engeland over de „gespierde" taal der Amerikaanse militaire lei ders van de laatste weken en de reis van Montgomery naar Moskou, die, naar men meent, in Washing ton niet erg gewaardeerd zal wor den. Wezenlijke verbetering van situatie op arbeidsmarkt in maart Werkloosheidscijfer daalde tot 73.000 •s-GRAVENHAGE, 6-4. - In de toelichting, die het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid geeft op de werkloosheidscijfers over maart, wordt een daling van het door seizoensinvloeden gecor rigeerde werkloosheidscijfer van 77.000 tot 73.000 geconstateerd. Het ministerie noemt dit een verder gaande wezenlijke verbetering van de situatie op de arbeidsmarkt. De verbetering van de situatie blijkt ook uit het feit, dat het aan tal openstaande aanvragen van Terwijl infanteristen de boulevard afzetten, to aar op tanks en pantser wagens staan geparkeerd, kruisen dreigende oorlogsbodems door de Baai van Napels, waar kleine plezierbootjes wat in de verdrukking, maar niettemin romantisch liggen te deinenDe manschappen, voer tuigen en schepen behoren tot de strijdkrachten van de zes landen van de sectie Zuid-Europa van de NAVO. Het hele schouwspel was op touw gezet ter viering van de tiende verjaardag van de NAVO. HONGAREN KREGEN ZWARE STRAFFEN BIJ TERUGKEER NAAR HUN LAND Gevangenis, deportatie of de dood NEW YORK, 6-4. Volgens de in- ternationale liga voor de rechten van de mens - een particuliere or ganisatie die soms door de V.N. wordt geraadpleegd - zyn zesdui zend Hongaarse vluchtelingen, die na de opstand van 1956 naar hun land terugkeerden, nadat hun be loofd was dat zij amnestie zouden krijgen, gevangen genomen, tot dwangarbeid in Rusland veroor deeld of terechtgesteld. De voorzitter van de liga, Roger Bladwin, zou de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, dokumenten hebben overhandigd waaruit dit zou zijn gebleken. Zo wordt het geval aangehaald van een man, die door middel van brieven naar Hongarije werd te ruggelokt. De brieven zouden zijn geschreven door zijn vrouw, maar deze was echter doodgeschoten SLUISKIL. Maandagmorgen om streeks elf uur is te Sluiskil op de Compagnie Neerlandaise de l'Azote de 47-jarige metselaar J. Scheels uit Axel van een veertien meter hoge stalen steigerconstructie ge vallen, waardoor hij vrijwel op slag werd gedood. Het slachtoffer, in dienst van de firma Lensen uit Axel, voerde herstellingswerkzaam heden uit op de zwavelzuurafde ling, Vermoedelijk is de metselaar misgestapt. Hij was gehuwd en laat vier kinderen na. toen. zij haar man achterna vluchtte. De man ging terug naar zijn land met een brief van de Hongaarse gezant in west-Duitsland, waarin hem amnestie werd beloofd. Na aankomst werd hij echter gearres teerd en ter dood veroordeeld we gens spionage voor „imperialisten uit het westen". Vermoedelijk is hij al terechtgesteld. De Dalai Lama op weg naar Nieuw-Delhi SHILLONG, 6-4. In Tawang ver wacht men, dat de Dalai Lama dinsdag het klooster van Tawang, waar hij zondag aankwam, zal ver laten om door te reizen naar Delhi. Volgens in Shillong ontvangen be richten zal het gezelschap van de Dalai Lama vermoedelijk de gehele week nodig h'ebben voor het eerste deel van de reis, tot Teepur, waar een vliegveld is. Vandaar zou de Dalai Lama vermoedelijk naar Nieuw Delhi vliegen om zo spoedig mogelijk premier Nehroe te ont moeten. Er zijn uitgebreide maatregelen genomen ter bescherming van de Dalai Lama en zijn gezelschap. Uit de streek langs de grens met Tibet, die op 80 km. van Tawang ligt, wordt vernomen dat er geen Chi nese troepenbewegingen of vlieg tuigen aan de Tibetaanse kant van de grens zijn waargenomen. Truck rijdt meisje over STADSKANAAL, 6-4. Vanmor gen is te Musselkanaal een ernstig verkeersongeval gebeurd. In de Kerkstraat reden op één fiets de zusjes Hulshof. Vermoedelijk door dat een van de meisjes, de 10-ja- rige G. H., de macht over het stuur kwijtraakte, kwamen de meisjes te vallen tegen een achteropkomende truck met oplegger, bestuurd door H. K. uit Winschoten. De 9-jarige Marchie Hulshof, die achterop de fiets zat, werd hierbij ernstig ge wond en is in de loop van de dag in het ziekenhuis te Emmen over leden. Het andere meisje kreeg lichte verwondingen en is naar huis vervoerd. werkgevers, dat sedert het begin van dit jaar een stijging laat zien, deze maand voor het eerst sinds februari 1957 weer groter was dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. De daling van de geregistreerde arbeidsreserve, welke voornamelijk te danken is aan het seizoen en gunstig werd beïnvloed door het vroege en droge voorjaar, wordt - hoewel in alle beroepsgroepen een daling van de werkloosheid optrad - vooral teruggevonden onder de meest seizoengevoelige beroepen, te weten de bouwvakarbeiders, de landarbeiders, de veenarbeiders en de losse arbeiders. Ook de daling van de werkloosheid van minder geschikten moet voornamelijk uit het aantrekken van het seizoen worden verklaard. Adenauer naar Londen? LONDEN, 6-4. Bij het toenemen van de berichten over wrijving tus sen Groot-Brittanrüë en west- Duitsland over de politiek inzake Berlijn wordt een bezoek van dr. Adenauer aan Londen voor moge lijk gehouden. Een Westduitse regeringswoord voerder zei in Bonn dat een derge lijk bezoek „binnen de grenzen der mogelijkheden" ligt. Dr. Adenauer zou reeds voor Kerstmis naar Londen gaan maar wegens griep werd dit bezoek uit gesteld. Zeven Amerikaanse ruimtevaarders gekozen WASHINGTON, 6-4. De Ameri kaanse luchtmacht heeft van 110 zorgvuldig uitgekozen vrijwilligers zeven „supermannen" bestemd om de eerste Amerikaanse ruimtevaart te maken. Zij zullen de bemanning vormen van de eerste Amerikaanse beman de ruimtesatelliet van het „Mercu- rius-project". Het bureau voor lucht- en ruim tevaart noemt deze zeven de „Mer- curius-ruimtevaarders". Hun na men zullen dezer dagen worden be kend gemaakt. Amerikaan helpt Rus WASHINGTON, 7-4. De Ameri kaanse kustwacht h'eeft maandag avond bekend gemaakt dat een van haar kotters, de Storis, van de ba sis Kodiak naar een Russische trei- ler in de Beringzee bij de Aleoeten is vertrokken om hulp te verlenen aan een ernstig gewonde Russische zeeman. De kotter kreeg hiertoe opdracht van het State Department dat op zijn beurt door de Russische ambassade in Washington was be naderd. De Rus was in een ruim van de treiler, de Pisjawaja, geval len en had arm- en beenbreuken opgelopen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Er is niets dat dc arbeid zo verlicht als een opgeruimd ge moed. Vlaggen op voertuigen op Koninginnedag VOORTHUIZEN, 6-4. De Fede- ra tie van Oranjeverenigingen in Nederland heeft van de oranjever eniging te Heerlen het verzoek ont vangen te willen bevorderen, dat op Koninginnedag alle vervoermid delen op de weg worden getooid met een oranjewimpeltje of een vlaggetje in de nationale kleuren, al dan niet in combinatie met een wimpel. Het naar voren gebrachte denk beeld heeft de instemming van het federatiebestuur en in een circu laire zijn alle oranjeverenigingen in Nederland met deze suggestie in kennis gebracht. De veertarieven over de Westerschelde MIDDELBURG, 6-4. Na de ln- voering van de verhoogde veerta rieven op 1 augustus 1958 is geble ken, dat het personenvervoer over de Westerschelde in belangrijke mate is gedaald. Het provinciaal bestuur toont zich verontrust over deze gang van zaken, te meer daar docr deze terugloop het persoon lijk contact tussen familieleden op de verschillende eilanden en het maatschappelijk en cultureel ver keer in het gedrang is gekomen. Binnen afzienbare tijd zal een over zicht verschijnen van de totale ver voerscijfers over de jaren 1958 en het eerste kwartaal 1959 met ver gelijkend materiaal over perloden in het voorafgaande jaar. Viervoetig kuiken VOORTHUIZEN, 6-4. Op het pluimveebedrijf „O'Feigl's Hoenderpark" te Voorthui- zen is een kuikentje met vier i1 poten uit het ei gekropen. Het diertje is volkomen kerngezond. Pluimveedes kundigen noemen deze na- tuurspeling een zeer zeldza me verschijning. De dieren arts W. M. Blok uit Voort huizen, zal het diertje op „sterk waterf' zetten. De Wereldraad van Kerken te Genève heeft een beroep gedaan op zijn leden om hulp te verlenen aan de minstens 18.000 Tibetanen, die naar India en Nepal zijn ge vlucht. De Raad roept tevens op tot hulpverlening aan de slachtof fers van de overstromingen in Ma dagascar. a Indonesië en de Sowjet-Unie zijn overeengekomen de export van In donesische rubber naar de Sowjet- Unie te verhogen, van het huidige volume van 12.000 ton jaarlijks tot 14.000 ton, aldus is maandag in Djakarta bekendgemaakt. Eventueel nieuwe haveningang aan oostelijke zijde MIDDELBURG, 6-4. De commis saris der koningin in de provincie Zeeland heeft medegedeeld, dat binnen zeer korte tijd de leden van de Provinciale Staten, een voorstel zal bereiken inzake de aanleg van een nieuwe veerhaven aan de oos telijke zijde van Noord-Beveland. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar met dit werk te beginnen. Eveneens zal een voorstel wor den gezonden inzake het geschikt maken van dc nieuwe veerhaven „De Vat" bij Zierikzee voor sche pen met koplading. De veerhaven „De Val" is - ge lijk bekend - vorig jaar gereed ge komen en dient ter vervanging van de veerhaven bij Zierikzee. Voor de aanleg van deze nieuwe veerha ven heeft men gebruik gemaakt van de aanwezigheid van een natuur lijk bassin, dat geschikt is voor bo ten met een lengte van 60 meter. De veerhaven „De Val" is geschikt voor schepen met zijlading, doch de toenemende verkeersstroom, vooral wanneer straks de brug over het Haringvliet gereed zal zijn, maakt het noodzakelijk, dat schepen kun nen worden gebruikt geschikt voor koplading. Doch dit brengt met zich mede, dat ingrijpende voorzie ningen en verbeteringen moeten worden aangebracht. Bovendien treedt steeds meer de wenselijkheid naar voren, dat gebruik wordt ge maakt van grotere veerboten, die echter ook hogere eisen stellen aan de havenoutillage en de binnen loopmogelijkheden. Uitgebreide voorzieningen Om de veerhaven „De Val" ge schikt te maken voor schepen met koplading en grotere veerboten zal het noodzakelijk zijn, dat of de ha venmonding wordt verbeterd en een pier wordt gebouwd, of, dat een nieuwe haveningang aan de oostelijke zijde wordt gegraven Dit brengt grote kosten met zich mede en wanneer het Rijk hierin niet zal subsidiëren zal het voor de provin cie onoverkomelijke moeilijkheden opleveren. De dienst op de veerhaven „De Val" zal moeten worden uitgevoerd met schepen, die een snelheid heb ben. van minstens 12 mijl. Men zal onderzoeken of het mogelijk is te volstaan met de bestaande schepen of dat moet worden overgegaan tot de bouw van een nieuwe veerboot. Het provinciaal bestuur verwacht dat het Rijk genegen zal zijn te subsidiëren, omdat na het gereed komen van de brug over het Ha ringvliet de veerverbinding met Schouwen-Duiveland deel zal uit maken van het rijks wegennet,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1