BERLIJN OPGEVEN ramnsgg zouneerkomenopeentweedeMüncheninEuropa Anderhalf jaar ge-eist tegen waarnemend ontvanger van Oosterland Toch nog liefde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE maandag 6 april 1959 n». umï Conclusie van N.A.V. O.-conferentie Over beginsel van houding geen meningsverschillen WASHINGTON, 3-4. Berlijn op geven zou een tweede Munchen be tekenen. Aldus is aan het einde van de tweede dag van de NAVO-con- ferentie in Washington in Neder landse delegatiekringen de mening weergegeven, die unaniem onder de vijftien ministers van Buiten landse Zaken van de NAVO-lan- den over de Berlijnse crisis heerst. „Opvallend groot" noemde een lid van de Nederlandse delegatie de unanimiteit in de Navo over de houding, die de westelijke landen tegen de Sowjet-Unie dient in te nemen. Over de beginselen van de ze houding - niet uit west-Berlijn weggaan en geen concessies zonder dat daar iets tegenover staat - be staan vrijwel geen meningsver schillen. Dit neemt overigens niet weg, dat deze in de praktijk bij besprekingen met de Russische lei ders niet zouden kunnen ontstaan. De ministers zijn de afgelopen twee dagen niet op details van de te volgen gedragslijn ingegaan. Dit was niet alleen onmogelijk, maar I bovendien ongewenst omdat men niet alle eventualiteiten kan ken nen. Een tot in onderdelen uitge werkt plan voor de onderhandelin gen is dan ook niet opgesteld. Zoals minister Luns vrijdag bij de bespreking van de Berlijnse cri sis heeft opgemerkt werd het ook van Nederlandse zijde ongewenst geacht eventuele concessies aan de Sowjet-Unie te bespreken. In de eerste plaats weet men niet hoe de besprekingen zich zullen ontwikke len en in de tweede plaats is het ongewenst om van te voren teveel over concessies te spreken, waar toe men eventueel bereid zou kun nen zijn. Boodschap van Norstad De opperbevelhebber der Navo- strijdkrachten in Europa, de Ame rikaanse generaal Lauris Norstad, heeft, ter gelegenheid van het tien jarige bestaan van de Navo, een boodschap tot de onder zijn bevel staande eenheden gericht, waarin hij zegt: „Tien jaar geleden werd ons grote bondgenootschap in het leven geroepen. Ik behoef u, die in het westen de wachtposten bezet houdt, niet te zeggen waarom. Er was toen en er is nu gevaar. In Ingezonden mededeling 's-GRAVENHAGE. Het dagelijks bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft besloten, een be drag van f 5.000 ter beschikking te stellen aan de liga van Rode Kruis verenigingen, ten behoeve van de hulp aan de slachtoffers van de wa tersnood op Madagascar. DOETINCHEM. Te Terborg viel het negenjarig meisje A. ter Horst tijdens het spel in een bouwput bij de R.K. Uloschool, waarin water stond. Het kind was spoedig op het droge gebracht en kunstmatige ademhaling werd toegepast, maar zij bleek te zijn overleden. Vergadering sportvereniging „Renesse" Eerste elftal zal deelnemen aan nederlaagtoernooi van „MEVO" De algemene vergadering van de sportvereniging „Renesse" werd vorige week gehouden in hotel „De Waerelt". Uit de ingekomen stuk ken bleek, dat het le elftal zal deelnemen aan het nederlaagtoer nooi van de s.v. „MEVO", terwijl de junioren zijn ingeschreven voor het juniorentoernooi, dat door de zelfde vereniging in verband met het tienjarig bestaan wordt geor ganiseerd. De gunstige resultaten der vereniging bleken uit het jaar verslag van de voorzitter de heer J. Jonker. Het juniorenelftal behaal de het groepskampioenschap, het le elftal kwam op een betere plaats. Aangedrongen werd meer aandacht te besteden aan de korfbalsport. Het terrein kreeg een lichtinstalla tie. De penningmeester de heer W. Vlaander deed het financieel ver slag. Een batig saldo bleek in kas. Bij monde van de heer G. van Splunder bracht de financiële com missie een gunstig rapport uit. De aftredende bestuursleden mej. M. Berrevoets en de heer P. Jonker werden herbenoemd. In de vakatu- res J. de Wit en de heer J. Jonkef werden benoemd de heren H. J. Simons en G. van Splunder. De heer J. P. Geleijnse werd herbe noemd. Als voorzitter werd geko zen de heer H. H. Simons. Als le den van de elftalcommissie werden benoemd de heren P. Jonker, W. Oosse en A. de Rijke. Tot leden van de twaalftalcommissie mej. M. Ber revoets, mej. M. Geleijnse en de heer J. Dorreman. De kascommis- sie werd samengesteld uit de heren J. Dalebout, J. Verboom en R. Bie- nefelt (res.). Als terreinknecht werd aangesteld de heer W. Krijger. Het sportterrein In antwoord op een opmerking bij de rondvraag zei de voorzitter dat de secretaris reeds vele malen, doch steeds zonder resultaat, schrif telijk bij het gemeentebestuur er op heeft aangedrongen spoed te be trachten bij de tot stand koming van het sportterrein. Van een nieuw schrijven verwachtte de voorzitter ook geen resultaat. Aan de K.N.V.B. zal worden voorgesteld de wedstrijden om 15 uur te laten beginnen. Hierdoor zal het moge lijk zijn van de openbare vervoers- gelegenheid gebruik te maken zo dat het meerijden van de scheids rechters met de bezoekende vereni gingen kan worden voorkomen. Nederlandse appelen naar Frankrijk PARIJS. Frankrijk heeft een con tingent van 22.000 ton geopend voor de invoer van appelen uit de lan den der gemeenschappelijke markt. De vergunningen voor deze invoer zullen zes maanden geldig zijn, maar de aankopen zullen waar schijnlijk reeds voor het einde van mei voltooid zijn om concurrentie met zacht fruit te voorkomen. De handel met Italië is reeds begon nen en de handelaren tonen grote belangstelling voor Nederlandse appelen. Het contingent voor de in voer van appelen uit Zwitserland is uitgeput. Tenslotte bracht de heer J. de Wit, namens de leden der s.v., de vertrekkende voorzitter de heer Jac. Jonker dank voor al datgene wat hij in een reeks van jaren voor de vereniging heeft gedaan. Als blijk van erkentelijkheid overhan digde spr. hierbij een fraaie vul penhouder. Met woorden van dank besloot vervolgens de heer Jonker de vergadering. Hij drukte de le den op het hart de goede geest in de vereniging te bevorderen en vooral de training niet te vergeten DODENHERDENKING 4 MEI 's-GRAVENHAGE, 3-4. De com missie Nationale Herdenking heeft bekend gemaakt dat de dodenher denking dit jaar weer zal gehouden worden op maandag 4 mei. De commissie stelt zich voor dat tij dens deze herdenking van 18 uur af de vlaggen halfstok zullen han gen en dat er om 19.30 uur zoge naamde stille tochten gehouden zullen worden, tijdens welke geen vlaggen of vaandels zullen worden meegevoerd en geen toespraken ge houden zullen worden. Wel acht men het brengen van een eenvou dige bloemenhulde op zijn plaats. Voorts stelt men zich voor dat weer van 19.45 uur tot precies dertig se conden voor 20 uur alle kerkklok ken zullen luiden en dat van 20 uur af weer twee minuten volkomen stilte in acht genomen zal worden. De commissie beveelt verder aan het houden van herdenkingsdien sten in kerken of andere gebouwen en het achterwege laten van het geven van openbare vermakelijk heden van 18 tot 21 uur. De com missie heeft voorts de federatie van ondernemingsorganisaties in het horecabedrijf te 's-Gravenhage, de Nederlandse bond van horeca- en aanverwante bedrijven te Am sterdam en de Nederlandse bios coopbond verzocht hun leden te adviseren respectievelijk op 4 mei van 19 tot 21 uur zodanige regelin gen te treffen met betrekking tot de exploitatie van de theaters als met het oog op het karakter van de nationale herdenkingsavond passend wordt geacht. Bovengenoemde aanwijzingen van van de commissie Nationale Her denking hebben de goedkeuring van de minister-president verkre gen. DORDRECHT. Bij de dieren van enige varkenshouders aan de Boen- derweg te 's-Gravendeel zijn enkele gevallen van varkenspest geconsta teerd. Volgens het Petroleum Informa tion Bureau hebben de aangetoon de oliereserves van de wereld een ongekend grote omvang bereikt van naar raming 37 miljard metrieke ton aan het begin van 1959. Hoewel de olieproduktie in 1958 de record- omvang van ruim 900 miljoen ton bereikte, stegen de aangetoonde oliereserves in dat jaar met 1.3 miljard ton. 1949 bestond er onmiddellijk drei gend gevaar voor een Sow jet-Rus sische inval in west-Europa. Dat de bedreiging thans meer slinkse vor men heeft aangenomen is voor een goed deel toe te schrijven aan uw vastbeslotenheid en bekwaamheid. Er is in de afgelopen tien jaar nog geen handvol Navo-aarde ver loren gegaan, moge dit zo blijven". Zomerzegels worden Deltazegels 's-GRAVENHAGE, 3-4. De serie zomerzegels 1959, met toeslag, waarvan de extra-opbrengst ten goede komt aan culturele en sociale doeleinden zal gewijd zijn aan de Deltawerken. Als voorstellingen zijn gekozen, werktuigen, materiaal enz. dat ge bruikt wordt bij de Deltawerken, Ook zal het kenmerk van het Delta plan, een driehoek, in elk zegel beeld, worden opgenomen, name lijk viermaal in een wolkpartij en een maal (waarde 6 cent en 4) in een baggermolen. Ontwerper van deze serie is de muurschilder Lex Horn te Amster. dam. De ontwerpen zijn geprojec teerd op een geheel effen fond bin nen de begrenzing van het zegel formaat 36 x 25 mm. zodat een ze gel ontstaat zonder randwit. Waarden, kleuren en voorstellin gen zijn als volgt: 4 cent (en 4 c.), blauw en groen, caisson met slepers; 6 cent (en 4 c.), oranjerood en grijs, baggermolen; 8 cent (en 4 c.), paars en licht blauw, rijs werkers; 12 cent (en 9 c.), groen en geel, draglines; 30 cent (en 9 c.), zwart en rood, zandspuiters. Spiegels en schotels WENEN, 3-4. Prof. Hermann Oberth, de „vader van de V-2" waarmee de Duitsers aan het einde van de tweede wereldoorlog Engeland be stookten, heeft in een lezing in Wenen verklaard, dat de geleerden tegen 1979 in staat zullen zijn een ruimtespiegel te vervaardigen. Een derge lijke satelliet met spiegels tot een totaal oppervlak van tien vierkante kilometer, zou door concentratie van het zonlicht gehele steden kun nen verlichten, ijsbergen kunnen smelten en poolge bieden bewoonbaar kunnen maken. Prof. Oberth geloof de voorts, dat men reeds eeuwenlang het verschijnsel van vliegende schotels kent. Op het ogenblik heeft men er geen andere verklaring voor, dan dat het ruimte schepen van andere planeten zijn. Reeds in de middeleeu wen zijn vliegende schotels waargenomen, zei h-y. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 3 april 1959 Prei f 14-22; Aardappelen f 13; Andijvie I f 25-30, id. II f 12; Wit lof f 8-20; Spinazie f 43-51; Krop sla A f 12-14, id. B f 8-9; Radijs f 21; per 100 kg., stuks of bos. St. Remy f 6; Ermgaard f 13; Goudreinetten f 10-20; Jonathan f 7-27; Golden Del. f 7-34; per 100 kilogram. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Westervoort (Geld.): J. Sierat, Leiden (oud-zend ings- pred. te Hollandia); te 's-Graven hage (Ver. van Vrijz. Herv.): P. J. Barnouw, Wognum, die dit beroep aannam. Aangenomen naar Oosterhout: C. J. Janssen, kand. te Utrecht; naar Woudsend (Fr.): T. Stehouwer, Paesens. Ger. Kerken Beroepen te Velp: A. Trapman, Stad aan 't Haringvliet. Aangenomen naar Overschie (vac. K. A. Firet): A. Nagelkerke, Zweelo Ger, Kerken (vrijgemaakt) Tweetal te Oldenzaal: H. J. Meije- rink, Aduard en J. v. d. Saft, Mur- merwoude. Chr. Ger. Kerk Bedankt voor Haamstede-Kerk- werve: S. Wijnsma, Broek op Lan- gendijk. Ger. Gemeenten Tweetal te Ridderkerk: A. Els- hout, Utrecht en C. Molenaar, Lei den. Beroepen te Slikkerveer: H. Rijk- sen, Vlaardingen, die bedankte voor Zaandam; te Wageningen: C. Hege man, Genemuiden. NOG GEVECHTEN IN TIBET Chinezen voeren deportaties uit op zeer grote schaal Ingezonden mededeling Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen in Kalimpong (in noord- oost-India) worden hier en daar nog gevechten geleverd tussen Chi nese troepen en Tibetaanse opstan delingen. De Chinezen maken ge bruik van artillerie om het gebied van Nethang, 50 km. ten zuiden van Lhasa, uit te kammen waar op standelingen stellingen hebben in genomen. Donderdag hoorde men de hele dag geschut in het gebied van Lha sa, waarheen Chinese versterkingen werden aangerukt. Volgens berichten uit Lhasa zet ten de Chinezen de massadeportatie van Tibetanen uit de hoofdstad en uit andere plaatsen voort. Volgens voorzichtige schattingen zijn uit Lhasa alleen reeds 10 000 tot 15.000 Tibetanen weggevoerd. In deze stad geldt overdag een aanzienlijke be perking van beweging; de avond klok is nog steeds van kracht. De mannelijke inwonerè vertonen zich niet meer op straat. Zeventiental cursisten ontvingen diploma Kadercursus Zeeuwse C.B.T.B. en C.J.B.T.B. op Schouwen-Duiveland Evenals in andere gewesten or ganiseerde de Zeeuwse C.B.T.B. en C.J.B.T.B. ook op Schouwen-Dui veland een kadercursus. De slotbij eenkomst van deze cursus werd de zer dagen in de koffiekamer van het „Huis van Nassau" gehouden onder leiding van de heer J. de Ja ger, voorzitter van de commissie kadervorming der beide organisa ties. De voorzitter richtte een speci aal woord van welkom tot de wet houders M. C. Verheijen en H. Koe- voets en de gemeentesecretaris de heer R. van Ommeren alsmede tot diverse afgevaardigden van C.B.T. B. en C. J.B.T.B. De heer S. Baar sprak vervolgens over „Noodzaak, doel en taak der kadervorming". Spr. zette uiteen dat door de huidige ontwikkeling steeds meer kennis van de boer ge- eist wordt. Oud en jong moeten dan ook trachten steeds bij te blijven. Ook van diegenen die zich voor het organisatiewerk beschikbaar stel len wordt veel gevraagd en spr. vroeg zich af of het in de toekomst niet zover zal komen dat men met zg. „vrijgestelde" krachten zal moe ten gaan werken. Hierop volgde een uitvoerige discussie. De heren P. Slager en W. den Boer gaven vervolgens namens de cursisten hun bevindingen weer en bleken vol lof over de wijze waarop de lessen zijn aangepakt. Woorden van dank spraken zij tot de docenten en het provinciaal se cretariaat. De vice-voorzitter der Zeeuwse C.J.B.T.B., de heer W. den Boer, overhandigde met een toe passelijk woord het getuigschrift aan een 17-tal cursisten. Tenslotte werd het woord gevoerd door de heer J. C. van Beveren, secretaris van de Gew. Afdeling Schouwen- Duiveland der C.B.T.B. De Nederlandse regering heeft vrijdag een nota aan de Ameri kaanse regering overhandigd waar in zij haar „ernstige bezorgdheid" uitspreekt over de kortgeleden door de Amerikanen afgekondigde be perkingen op de invoer van olie. UW KAAER6 WORDEN VEEL GEZELLIGER EN VROLIJKER. KOS1T U GERUST RONDKIJKEN. Ongelukken op de weg LEEUWARDEN, 4-4. Op de rijks weg bij Marssum (Fr.) is gister avond de 60-jarige bromfietser J. Haarsma uit Leeuwarden door een bestelauto aangereden, toen hij linksaf wilde slaan. Het slachtof fer lien een schedelbasisfractuur op en overleed in de loop van de nacht in het Diaconessenhuis te Leeu warden. Te Oude Bildtdijk werd gister avond om zeven uur de driejarige B. Roorda door een bestelauto ge grepen, toen hij plotseling de weg overstak voor de ouderlijke woning. Het jongetje werd zodanig gewond dat hij kort na het ongeval over leed. Arrondissementsrechtbank Middelburg Krtitiek op financiële beleid van Burgemeester MIDDELBURG, 3-4. Een gevan genisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek van voorar rest, heeft de officier van justitie bü de Arrondissementsrechtbank te Middelburg vandaag geëist tegen de 43-jarige waarnemend ge meente-ontvanger G. B. uit Oos terland. De waarnemend ontvanger kwam in 1953 als tijdelijk ambtenaar in dienst van de gemeentesecretarie te Oosterland in het tijdperk, dat deze gemeente zich herstelde van de wa tersnoodramp. In zijn vorige be trekking te Zaltbommel had hij reeds financiële onregelmatigheden begaan en de burgemeester van Oosterland, die inzage had genomen van rapporten, was hiervan op de hoogte. Hij heeft de raadsleden, noch de wethouders van deze feiten op de hoogte gebracht. Doordat de ontvanger van Oos terland door ziekte kwam uit te vallen, werd de secretarie-ambte naar B. waarnemend ontvanger. Reeds spoedig nadat hij op de gemeentesecretarie van Oosterland was aangesteld, begon B. zijn ver duisteringen. Hij eigende zich van de reinigingsdienst Duiveland een bedrag van ruim f 4400 toe en van de gemeente verduisterde hij een bedrag van ruim f 5800. De officier van justitie wees er op, dat het financieel- administra tieve klimaat in Oosterland bijzon der ongunstig was en dat het de verdachte bijzonder makkelijk ge maakt was om zijn verduisteringen en diefstallen voort te zetten. De sfeer ter secretarie De verdediger mr. J. J. van der Weel, schetste de sfeer van de se cretarie te Oosterland en merkte op, dat elk centraal gezag ontbrak. De verhoudingen waren vol van on derlinge wrijvingen. „In dit klimaat heeft de verdachte kansen gekre gen, waarvoor hij aanleg had en deze aanleg was reeds bekend bij degenen, die de verantwoordelijk heid droegen, met andere woorden de burgemeester". De verdediger besprak het feit, dat de burgemeester aan verdachte gelden in bewaring had gegeven. „Als men gelden wil beleggen, dan han men dat beter kunnen doen door Kon. Olie te kopen, dan door ze aan een ambtenaar te geven, wiens verleden men kende", aldus pleiter. Tevens is uit het onderzoek gebleken, dat de burgemeester ver schillende gemeentelijke „potjes" had, waarover de burgemeester meende vrijelijk te kunnen beschik ken voor eigen doeleinden. Zo droeg hij verschillende werkzaam heden op aan een aannemer tot ruim f 1500 meer dan waarvoor goedkeuring was verkregen van het provinciaal bestuur. Deze f 1500 werden uitbetaald, waarvoor de aannemer maar gefingeerde factu ren zou hebben moeten inzenden. De verdediger bepleitte uiterste clementie. FEUILLETON 48 door Hanoi Spoor Bernard kon niet verkroppen, dat ik hem telkens nog in vakbe kwaamheid overtroefde, vooral toen ik me ook nog ging toeleggen op judo enz. Op zekere dag kregen we woor den over de aanschaffing van een auto. Hij wilde een grote, zeer kost bare wagen, en ik een bescheiden sportwagentje, omdat ik liever de school met nog een vleugel wilde uitbreiden, daar mijn zuster intus sen ook een afdeling voor haar re kening kon nemen. We wisten niet van toegeven en Bernard vertrok. Ik dacht dat hij vna korte tijd wel weer zou terug- Veren, maar hij kwam niet. Een klein kapitaaltje van 'hem was er in de sportschool gestoken, en mijn trots verbood mij dit te houden, maar ik gaf nooit de hoop op een verzoening op. Zie je, ondanks dat ik zijn gebre ken precies weet, houd ik van hem en ik dacht dat hij ook nog steeds van mij zou houdentot die brief kwam.... Hij wilde een scheiding. Ik geloofde mijn ogen niet. Ik besloot niet zonder meer m'n huwelijk op te geven. De school was bijna verbouwd. Voordat we weer officieel heropenden, moest een gedeelte enige weken gesloten worden. Het andere gedeelte kan mijn zusje wel alleen beheren. Het was een mooie gelegenheid om eens in Nederland te kijken, of bij Ber nard weidelijk alle liefde voor mij geweken zou zijn. Juist omdat de omstandigheden mij tot rust dwon gen, beschouwde ik dit als een te ken, dat ik geen moeite moest spa ren, om mij te overtuigen dat onze liefde werkelijk gestorven was. De zaken waren zo goed gegaan, dat ik de kostbare wagen, die Ber nard zo graag wenste, kon aan schaffen, en hoewel ik hem hiermee niet wilde omkopen, dacht ik hem er wel mee te verrassen". Agnes bloosde tot aan haar haar wortels en zag er onweerstaanbaar lief uit. „Heus Paulien, ik weet dat jullie geen hoge gedachten over Bernard kunnen koesteren, daarvoor ben ik teveel te weten gekomen, maar ik moet tot zijn eer vertellen, dat hij ondanks zijn fouten geen oog had voor de auto en eerst ook niet voor mij. Hij wenste met jou te trouwen, zei hij. Als dit echte liefde was ge weest, dan had ik ook verder geen moeite gedaan, maar ik was vlug achter de waarheid, en begreep dat hij dacht eindelijk geheel zelfstan dig te kunnen worden, ala-hij door jou te huwen, dit bedrijf zou krij gen. Ik kon hem niet dadelijk over tuigen dat hij in onze sportschool de leiding op zich zou kunnen ne men en ik me naar zijn wensen zou schikken. Hij liep kwaad de tuin in, en ik ging hem schoorvoetend achterna. Ik meende de oude liefde te zien opgloeien, en besloot het niet zo gauw op te geven. We zijn opge voed met het huwelijk als onver breekbaar te beschouwen, dus moestik ook in de praktijk een beetje trots offeren. Toen ik in de tuin aankwam had hij de grootste ruzie met de be drijfsleider. Ik hoorde deze niet al leen bedreigingen uiten, maar ook beschuldigingen, die Bernard met een schamper lachje beantwoordde. De houding van de bedrijfsleider was zo dreigend, dat ik doodsbe nauwd een klein huisje binnenliep om hulp. Een jongeman zat aan een tafel te schrijven, en. Hier viel Paulien Agnes haastig en blij in de rede met de uitroep: „O, was Andries thuis? Wat heer lijk". Agnes zei wat verstoord: „An dries. O, ik weet 'het niet; hij noem de geen naam. Trouwens, daarvoor had hij geen tijd. Ik viel hem ge woon onstuimig om zijn hals en smeekte hem in de tuin te hulp te komen, anders zou er een moord gebeuren. Hij was verschrikkelijk galant en lief, en ook een beetje verbaasd, geloof ik, want hij keek me een tijdlang doordringend aan. Maar Bernard had klaarblijkelijk mijn verschrikte kreet gehoord, en was mij achterna gekomen. Toen hij zag dat mij niets was overko men, veranderde hij onmiddellijk weer in een koele toeschouwer. Die jongeman echter maakte veel moei te voor mij, en ik zag wel dat Ber nard dat niet goed hebben kon. Toen heb ik het vrouwelijke spel letje gespeeld, dat je waarschijnlijk in mij zult veroordelen, maar er stond voor mij teveel op het spel. Ik flirtte met die man, en hij ging op dat spelletje in, eigenlijk ern stiger dan ik bedoelde. Maar het hielp geweldig". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5