Soms zo koud in Grote Kerk dat gemeenteleden op en neer liepen Proef eens hoe goed pure Zware Shag kan)zijn ZWARE SHAG Broeder Langnek Sh. DOUWE EGBERTS 95 ct. Lekker Pittig! Verschil in piloten- kwaliteit WASHINGTON, 4-4. De Ameri kaanse minister van Defensie, Neil McElroy, heelt in een verslag, dat zaterdag gepubliceerd is, maar op 18 maart werd uitgebracht aan de commissie voor buitenlandse za ken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, verklaard dat de communistisch-Chinese piloten ten tijde van de crisis in het Verre Oosten voortdurend door de natio- listische piloten verslagen werden. Het is voorgekomen dat de com munistische piloten in een paniek toestand schenen te zijn, aldus Mc Elroy. De voorzitter van het Ameri kaanse comité van stafchefs, ge neraal Nathan Twinning, ver klaarde tegenover de commissie dat de nationalisten tijdens de strijd maar bij één gevecht de Amerikaanse raket „Sidewinder" hebben gebruikt. (De „Sidewinder" is een projektiel dat gelanceerd wordt vanuit een vliegtuig naar een ander doel in de lucht). Bij die gelegenheid werden vier raketten van dit type afgevuurd; zij vernielden vier communisti sche Mig-jagers. Auto door trein in tweeën gereten Drie jongens gedood UTRECHT, 4-4. Omstreeks twaalf uur vanmiddag is een auto door een trein gegrepen op de onbewaakte spoorwegovergang tussen Amers foort en Terschuur. Hierbij kwa men drie personen om het leven. De auto werd gegrepen door de trein, die om 11.41 uur Amersfoort vertrok in de richting Ede-Wage- ningen. Tengevolge van dit ongeval werden enkele treinen opgeheven en moesten de treinen naar Ede van het oosten via Zwolle worden omgeleid. De verongelukte jongens zijn: P. A. J. Zwetsloot, 24 jaar uit Sas- senheim, M. M. Eldering, 16 jaar eveneens uit Sassenheim en O. Klein, 19 jaar uit 's-Gravenhage. De slachtoffers van het ongeluk, dat gebeurde op de overweg aan de Lage weg onder Amersfoort, wa ren bezig een oriënteringsrit van de Jeugd-Automobielclub uit te zetten. De auto is bij het ongeluk in tweeën gereten. Ontaarde moeder ARNHEM, 4-4. In Burgers dierenpark te Arnhem heeft een luipaard gisteren het le ven geschonken aan twee jongerenwaarvan de moeder er één direct heeft opgegeten. Het andere jong is toen onmiddellijk in vei ligheid gebracht. Via de ra dio is voor dit jong een hon- denmin gevonden, een Sint Bemhard uit Twéllo. die het luipaardjong nu voedt en koestert, samen met haar eigen jongen. Wilde tonelen op voetbalveld te Kaatsheuvel KAATSHEUVEL, 5-4. Voor de vierde klasse E van district Zuid 1 werd vandaag gespeeld de voetbal wedstrijd tussen Berdijk (Kaats heuvel) en Zaltbommel. De wed strijd duurde slechts twintig mi nuten. Daarna maakte een veld slag, waarbij publiek en spelers rake klappen uitdeelden, verder spelen omogelijk. Vijf minuten na het begin van de wedstrijd maakte de midvoor van Berdijk een doelpunt, waarbij hij door de doelverdediger van Zaltbommel onopzettelijk in het gezicht werd geslagen. Toen de midvoor, na door een verzorger te zijn opgeknapt, terug in het veld was gekomen en daar een tegen stander natrapte, liep de keeper van Zaltbommel (die tevens aan voerder was), op hem toe om hem te waarschuwen. Als antwoord kreeg hij van de midvoor een klap in het gezicht. De doelman sloeg daarop terug. Op dat moment stormde de grensrechter van Ber dijk toe en sloeg zijn vlaggestokje kapot op het hoofd van de doel verdediger. Dit was voor het pu bliek het sein om ook de handen uit de mouwen te steken. Daar. er geen politie aanwezig was om spelers en scheidsrechter te beschermen, zag deze laatste geen andere mogelijkheid dan de wedstrijd te staken. Zondagavond is in het nationale museum in Stockholm de Neder landse tentoonstelling van 'gobelins, schilderijen, Delfts aardewerk en glaswerk gesloten. De tentoonstel ling, die in januari open gesteld werd en betrekking had op kunst schatten uit de „gouden eeuw", trok 21.440 bezoekers. De 59-jarige blikslager Ernst Walter uit Weiden in west-Duits- land maakt met een houten kruis van dertig kilo op zijn schouder een voettocht naar Jeruzalem, via Zuid Slavië, Bulgarije, Turkije en Syrië, om veiligheid voor Berlijn af te smeken. Noorwegen en Denemarken steunen het Canadese plan om de V.N. in te schakelen bij de rege ling van de Berlijnse kwestie, zo is in Washington vernomen. Libanon en Formosa kostten miljoenen WASHINGTON, 5-4. De kosten van het ingrijpen, in 1958 door de Verenigde Staten in de gang van zaken in Libanon en het gebied van Formosa, hebben de Amerikaanse belastingbetaler een bedrag van 192.826.000 dollar gekost. De verdeling hiervan was als volgt: marine 82.951.000, luchtmacht 62 384.000 en leger 47.491.000 dollar. Het totaalbedrag moest door de regering afzonderlijk aan het Con gres worden gevraagd, daar het buiten de normale uitgaven van de defensiebegroting viel. De kosten van onderwijs, wetenschap en cultuur Lager onderwys grootste post 's-GRAVENHAGE, 3-4. Blijkens een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek gaf de overheid (Rijk, provincies en ge meenten) in 1956 een bedrag van f 1.543 miljoen uit voor onderwijs, wetenschap en cultuur. Hiervan was een bedrag van f 1.321 mil joen bestemd voor het onderwijs, f 48 miljoen voor wetenschap en f 174 miljoen voor cultuur. In 1955 bedroegen deze uitgaven respectie velijk f 1.079 miljoen en voor we tenschap en cultuur tezamen f 150 miljoen. De grootste post was die voor het gewoon lager onderwijs, waarvan de uitgaven tot boven een half mil jard gulden stegen. Dan volgen het nijverheidsonderwijs met f 195 mil joen, het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs met f 140 miljoen, het hoger onderwijs met f 130 miljoen en het uitgebreid la ger onderwijs met f 111 miljoen. Cursus Rode Kruis-afd. parachutespringen 's-GRAVENHAGE, 6-4. Reeds enige tijd is een grondtraining voor parachutespringen aan de gang ten behoeve van het corps Maastricht van het Nederlandse Rode Kruis. Tien heren en vier dames zijn on der leiding van de instructeur H. Plaizier van de paraschool op het vliegveld Beek in Limburg met de lessen van de grondtraining gereed gekomen. Op 12 april zal een begin worden gemaakt met de eerste sprong, waarvoor de Piper-Pacer van de heer J. C. Goettgens uit Sittard zal worden gebruikt. In totaal zal de springcursus uit acht sprongen bestaan, waarna door de K.N.V.V.L. het bewijs van be voegdheid zal kunnen worden uit gereikt. Indien deze eerste cursus voor Rode Kruisgroepen een gun stig resultaat oplevert ligt het in de bedoeling in de toekomst aan meer corpsen een paratraining en oplei ding te geven. Ingezonden mededeling Chemisch reinigen (inclusief Super-Tix) Bloeses, jumpers, vesten f 1,50 Pantalons, eenv. rokken f 1,75 Colberts f 2,50 Tafelkleden, divankleden f 2,75 Eenvoudige japonnen f 2,75 Toppers f 3, Mantels, demie's f 4, Jersey-pakjes f4, Costuums, uniformen f 4,25 Regenjassen f5, Wat waard is gedaan te wor den, is waard goed gedaan te worden. Stoomwasserij, chemische Wasserü en Ver very „DE LELIE" BERGEN OP ZOOM Depot voor Zierikzee: J. A. VAN DEN BOS Depót voor Oosterland: P. VAN STAPPEN Depót voor Bruinisse: A. S. FLIKWEERT STAD EN PROVINCIE HAAMSTEDE Pianoconcert Henk Lagendaal Onder auspiciën van de R.T.M. concerteerde de bekende pianist Henk Lagendaal, vrijdagavond in hotel „Haamstede-Vliegveld". Een op hoog peil staand pianoconcert in een dergelijke omgeving, zou een stoet liefhebbers van het muzikale exquise feitelijk moeten aantrek ken, maar Lagendaal speelde voor een praktisch lege zaal en dat is kortweg gezegd zonde en jammer. Het spel van Lagendaal is in de loop der jaren geëvolueerd tot het peil van de geroutineerde concert pianist. Hij beschikt over een bril jante techniek en met een opval- SPEURTOCHT IN DE NATUUR Slaapt hij niet, maakt hij geen geluid en is hij weerloos? Een van de interessantste zoog dieren is ongetwijfeld de giraffe, dat merkwaardig gevormde dier met zijn lange hals. Wanneer we hem in de dierentuin eens goed be kijken, dan zien we, dat hij een kop heeft die opzij gezien doet denken aan een paard. Zijn oren zijn als die van een koe, zijn manen als van een zebra, zijn huid als die van een panter en de ogen.ja, de ogen van een hert, zo lief en vriendelijk, dat het niet te verwonderen is, dat het dier in het Arabisch El Serafe (de lieflijke) wordt genoemd, van welk woord ons woord giraffe is afgeleid. Waarom heeft de giraffe zo'h lange hals? Het antwoord is, als met zoveel van dergelijke vragen waar het de natuur betreft, omdat het dier die lange hals nodig heeft. Hij leeft namelijk van de bladen van de acaciaboom en de kameel doering en die bladen zitten erg hoog. Dank zij zijn lange nek kan hij die heerlijke bladeren, twijgen en bloemknoppen gemakkelijk pakken. Hij slingert er zijn bijna vijftig centimeter lange tong omheen, houdt het geheel vast met zijn tong en bovenlip en snijdt met zijn on derste tanden het voedsel af. Door dorens en barricaden Veel van zijn voedsel heeft naald scherpe dorens van wel tien centi meter lang, zoals de kameeldoering, maar dat deert de giraffe niet. Zijn bovenlip is bezet met een fluweel achtige laag van kort hard haar, waardoor deze beschermd wordt. De natuur heeft haar schepselen goed uitgerust voor de strijd om het bestaan, want die schitterend gevlekte huid van de giraffe is oersterk, ze is dik, massief en taai en stelt onze riend de giraffe in staat om in volle ren dwars door de meest afgrijselijke oerwoudbarrica des te breken zonder zich te beze ren, terwijl zijn achtervolger hier zal moeten stoppen. Bovendien vormt zijn huidtekening een schit terende camouflage, want tussen de bomen valt het dier bijna niet op. Zo'n giraffe in volle ren ontwik kelt een enorme snelheid, ongeveer gelijk aan die van de beste renpaar den. Hierdoor is de giraffe in staat zich snel in veiligheid te brengen wanneer er gevaar dreigt, een ge vaar dat hij constateert door het te zien. De reuk van de giraffe is zeer slecht ontwikkeld, doch het gezicht is voortreffelijk, niets dat aan de lieftallige ogen ontgaat en wanneer er werkelijk onraad is, verdwijnt de giraffe met een ongelooflijke snelheid. Hardhandig cn hardhoofdig haten we nu niet denken dat dit dier weerloos is, want dan zijn we lend bravour steekt hij succesval verschillende muzikale ijzers in het vuur. Overigens kon de pianist op de hier beschikbare vleugel niet volledig „uit de voeten". Vooral in de fortissimo's deed zich het gebrek aan een concertvleugel gevoelen. Het concert opende met de So nate in D van Joseph Haydn, waar van de pianist een gevoelige inter pretatie gaf. Zij krachten toonde hij opvallend in de Sonate op. 26 in As van L. Beethoven. Dat de on derhavige (Franse) vleugel schoon klinkend kan zijn onder de macht van een talent, bleek uit het Mar- cia funebre (derde sonate-deel); in de donkere gamma's deed zich het gebrek aan een ander instrument minder gevoelen. Twee Impromp tu's (in Es en Ges) en de bekende Moments Mucaux (in As en Cis) van Fr. Schubert werden zeer bezon ken gespeeld. De Sonate op. 7 in E van Edvard Grieg gaf een „luisterrijk" beeld van de concertist, die wij ook in Zierikzee nog eens bijzonder graag willen horen. Na L'Isle joyeuse liet Henk Lagendaal zich verleiden tot een toegift, een concert-étude, die opnieuw zijn technisch kunnen be vestigde. BRIJDORPE Man viel man aan Tijdens een bezoek aan de alge mene begraafplaats werd een in woner dezer gemeente onverhoeds van achteren aangevallen door ze kere I. C. P. alhier. De aangeval lene werd de keel dichtgeknepen en tegen de grond geworpen. De politie stelde een onderzoek in en maakte van het gebeurde proces verbaal op. OOSTERLAND Simavi collecte Ook in onze gemeente zal er deze week een huis-aan-huis collecte worden gehouden voor Simavi, de vereniging voor het barmhartig- heidswerk in de tropen. Een ieder weet wel hoe onnoemelijk groot de nood in Indonesië, Nieuw Guinea en Suriname gestegen is, en dat er voor het werk veel geld nodig is. Het comité hoopt dan ook, dat de burgerij dit vpél zal willen ge denken. Vergadering Boerenleenbank De Coöperatieve Boerenleenbank „Oosterland" houdt op a.s. dins dagavond in het café „Even Bui ten" van de heer Mol een algemene ledenvergadering. Het weer in maart in Duiveland Op 15 regendagen viel in de maand maart 1959, in oostelijk Dui veland volgens de regenmeter op het proefbedrijf „Scheldemonden" 64% mm. neerslag. De normale hoeveelheid voor maart is 46 mm. ernstig abuis. Wanneer er gevoch ten moet worden, deinst de giraffe er niet voor terug en zijn vecht- wijze is bijzonder doch afdoende. Hij gebruikt zijn lange hals en kop als een enorme knots en de klap pen, die hij daarmee weet uit te delen, zijn zodanig dat men er' vol ontzag voor terugdeinst. Heeft de giraffe met een vijand te maken, die hij niet met deze knots kan weerstaan, dan maakt hij gebruik van zijn voorpoten als wa pen. Ook deze moet men beslist niet onderschatten. De ruim vijf meter hoge dieren hebben zeer lange le dematen, soms wel twee en een halve meter lang met keihard been er in en een geweldige hoef van omstreeks dertig centimeter lang, bestaande uit massief verhoornde pezen en zwaar bot. De oorvijgen, die de giraffe daarmee kan toedie nen, zijn afgrijselijk. Wakend in de slaap Zoals alle herkauwers heeft de giraffe in het wild veel vijanden, de roofdieren en als is hij niet weerloos, toch ontloopt hij liever een gevecht. Vandaar dat de giraffe - zoals .trouwens zoveel van dit soort dieren - uiterst waakzaam is. Dit heeft de indruk gewekt dat de giraffe een dier was, dat in het ge heel niet sliep. Zeer lang heeft men dit geloofd, totdat er kortelings een onderzoek werd ingesteld en men na een spe ciale studie tot de ontdekking kwam dat de giraffe wel degelijk slaapt. Die slaap is echter nooit diep en heel erg kort. Het dier dommelt even in, doch is na zeer korte tijd weer wakker. Zo komt het dat men het aanvankelijk nooit in slapende toestand aantrof, want het minste geluid was voldoende om het wakker te maken. De giraffe kan ©venals de kameel zeer lang buiten water. Wanneer het dier in een maand geen drup pel water krijgt, zal het beslist niet omkomen van dorst. Dit hangt ver moedelijk samen met het feit, dat waterdrinken voor de giraffe een moeilijk© bezigheid is. Hij moet om het vocht tot zich te kunnen ne men, een voor hom erg ongemakke lijke stand aannemen, de voorpoten wijd uiteen en de lange nek tot op de grond geboden. Lange tijd nam men ook aan dat de giraffe een dier was dat geen geluid kon geven, omdat hij geen stembanden heeft. Toch blijkt dit niet het geval te zijn. De giraffe maakt wel degelijk geluid en wel onder bepaalde omstandigheden een zacht jammerend gerochel uit de keel, terwijl het moederdier haar jong roept door middel van een schelle fluittoon. Zo zien we, dat de wetenschap nog steeds niet alles weet van ove rigens goed bekende dieren. óocWE E6aERTS Zierikzee, begin 19e eeuw Statig gebouw werd prooi der vlammen XVIII De Hervormde gemeente werd in 1822 bediend door de vier predikanten Johannes de Wit, sedert 1790; Nicolaas Stelt, sedert 1791; Floris Pleijte, sedert 1805 en Jacob Abraham Dompeling, sedert 1815. Eerstgenoemde is in 1829 emeritus geworden en in 1835 op 78-jarige leeftijd overleden. Des winters, wanneer het door de koude en de tocht in de Grote kerk haast niet uit te houden was, droeg ds. De Wit over zijn ambtsgewaad een lange zwarte mantel. Bij felle koude gebeurde het wel, dat sommige trouwe kerkgangers, die bijna liever een ziekte opdeden dan thuis te blijven, het in die kerk stilzittende niet konden uithouden, maar onder de preek in hun bocht op en neer liepen. Voor- en namiddag werd in de Grote kerk ge preekt en eens in het jaar, bij de vroeger reeds ge noemde visserspreek, ook des avonds, wanneer de grote koperen kronen voor de verlichting zorgden. Het prachtige orgel werd des zomers op woensdag middagen een uur bespeeld en velen maakten er ge bruik van om dan te komen luisteren. Ook bepaalde de instruktie van de organist, dat hij op de eerste kerstdag - na afloop der namiddagpredikatie - een uur moest spelen. Alsdan brandden ook de kaarsen en het publiek was bij die gelegenheid overtalrijk. Jaariyks stuk Een jaarlijks gegeven stuk was bij de hoorders bekend als: „Dc herdertjes in den nacht". Toen op 25 december 1831 de talrijke menigte zich le luid ruchtig en ook ongepast gedragen had, namen kerk voogden het besluit dit aloude gebruik af te schaffen. Al had dit college zulks niet gedaan, de orgelmuziek op kerstdag zou zich nimmer meer hebben laten horen, want toen het weer 25 december was, lag het statige gebouw, door brand vernield, reeds twee maanden in puin. De tweede predikant, ds. Stelt, door het publiek bijgenaamd „Spelle-oodje" (zijn hoofd geleek op een speldeknop), ging in 1828 met emeritaat, vertrok naar Zaltbommel en overleed daar in het volgende jaar. Hij was voor zijn dagen reeds een ouderwets predi kant, die de minste hoorders trok en zijn eigen kud- detje getrouwen had. Ds. Pleijte overleed hier, nog in functie zijnde, in 1836 en ds. Dompeling preekte 18 augustus 1822 afscheid, daar hij benoemd was aan de illustere school te Deventer. Hij overleed in Utrecht in 1873, na een verbazend bewogen levens loop. Andere kerkgenootschappen De Waalse gemeente werd sedert 1774 bediend door dr. Nicolas Henri Hartman, die in 1826 alhier op ruim 83-jarige leeftijd overleed. Ofschoon niet uitgebreid, telde de Waalse gemeente toch tal van voorname en deftige families. Maar het zielental verminderde ge leidelijk en niettegenstaande koning Willem I bij zijn bezoek aan de stad in 1823, de grijze predikant be loofd had na diens heengaan de gemeente niet te zullen opheffen, heeft de vorst geen woord gehouden, maar volgde bij K.B. van 16 juli 1828 de opheffing. Predikant bij de Lutherse gemeente was sedert 1819 Casparus van Oort, die in 1824 naar Beverwijk ver trok. Het getal zielen beliep destijds ongeveer 150. Luthersen, die in de buurt van de Varrcmarkt en de Blijenhoek woonden, gingen gewoonlijk door de Grote kerk heen naar de Wevershoek, om hun kerk gebouw te bereiken. Pastoor bij de Rooms-katholieke gemeente was van 1809 tot 1823 Johannes Theodorus Hassing. Het aantal zielen werd destijds op 1800 geschat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2