Minister Luns acht gehouden N*A*V*0*~conferentie geslaagd DE ZIERIKZEESCHE COURANT Een Navolied CHINESE TROEPEN MAKEN TANGBEWEGING OM OPSTANDELINGEN AF TE SNIJDEN Verenigde Staten op alles voorbereid Montgomery naar Moskou TIBET HEEFT IN PANTSJEN LAMA ZIJN QUISLING Nederlandse regering helpt Madagascar Aardbeving in noordwest-ltalië MAANDAG 6 APRIL 1959 No. 18512 115e jaargang miZEEWWNIEIIVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, par week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Veel moet overgelaten aan Grote Drie WASHINGTON, 4-3. - Minister Luns heeft verklaard de NAVO- conferentie geslaagd te achten. „Er is veel gesproken over de te volgen taktiek". De minister betoogde dat wat de komende besprekingen met de Sowjet-Unie betreft, veel moet worden overgelaten aan de „grote drie" en dat men vertrouwen dient te hebben in hetgeen zü zullen doen. Nederland heeft echter wel aangedrongen op een zo volledig mogelijk overleg vooraf, waarbij het de steun heeft gekregen van de Verenigde Staten. Met nadruk herhaalde de minis ter dat er onder de 15 landen van de Navo geen verschil van mening bestaat over de beginselen bij het komende overleg en dat ook wat de tactiek betreft de standpunten dich ter tot elkaar zijn gekomen. Het gesprek heeft zich bewogen in de richting van hetgeen mini maal zeker voor het westen behou den dient te blijven, zoals de aan wezigheid van de geallieerde strijd krachten op het Europese vaste land. de rechten van de westelijke mogendheden in west-Berlijn, geen hereniging van Duitsland op een andere grondslag dan de volkswil en geen neutralisering van Duits land. Ook inzake de te volgen poli tiek jegens de aanvoerlijnen van west-Berlijn bestaat overeenstem ming en is de positie van het wes ten „duidelijker" geworden. Geen gedemilitariseerd zone Van Nederlands standpunt bezien is het ook een gelukkig feit dat de kwestie van een gedemilitariseerde zóne geen bijval in de Navoraad heeft gevonden. Als onderdeel van een groter schema blijft wel ruimte voor een plan voor een zóne met gecontroleerde bewapening, bij uit- HUNTSVILLE, 3-4. De viering van de tiende verjaardag van de Navo in Huntsville, Alabama, om vat ook de „wereldpremière" van het „Navolied", gecomponeerd door de Westduitse luchtmacht-kapitein Johan Lorenz en met woorden van de Nederlander Stephanus van Dam, kapitein van de Nederlandse luchtmacht. Beiden zijn verbonden aan de raketschool van Redstone Arsenal bij Huntsville. Kapitein van Dam is verbindingsofficier van het Nederlandse contingent. Langste sleepreis 1JMUIDEN, 5-4. Van de langste reis, die een Neder landse zeesleepboot ooit on dernomen heeft, is de sleep boot „Friesland" vannacht omstreeks twee uur in de IJmuidense haven terugge keerd. Honderden belang stellenden en familieleden waren naar de kade gekomen om de bemanning vctn het schip te verwelkomen. „De Friesland", is anderhalf ja-ar van huis geweest en heeft in die tijd een afstand van meer dan 610.000 mijl afge legd, waarvan 350000 mijl slepend met allerlei objecten. „Alle reizen hebben een zeer vlot verloop gehad", vertelde de 33-jarige kapitein Paul Langbroek uit IJmuiden. voering waarvan echter geen Ame rikaanse, Canadese en Britse troe pen van het vasteland zouden wor den teruggetrokken en de weste lijke strijdkrachten niet zullen wor den verzwakt. Over west-Berlijn zei minister Luns nog in antwoord op vragen dat de Sowjet-Unie zeker niet kan tornen aan de juridische basis voor de aanwezigheid van de Navo- strijdkrachten in de stad. De wes telijke mogendheden met inbegrip van de Bondsrepubliek wensen de na de oorlog ontstane status dan ook niet te wijzigen. De minister merkte voorts nog op dat de scher pe kanten van het conflict over Berl-'jn zijn bijgevijld en dat de Sowjet-Unie het ultimatieve karak ter van haar besluit heeft wegge nomen. De strijd in Tibet Reeds tienduizend Tibetanen zouden gedood zijn NIEUW-DELHI, 5-4. - Volgens berichten in Nieuw-Delhi zyn dui zenden Chinese militairen in ge vecht met leden van de Khamba- stam om het steunpunt van de op standelingen in zuid-oost-Tibet in hun macht te krygen. De Chinezen zouden versterkin gen, waaronder parachutisten, zen den teneinde te pogen de opstand neer te slaan. Het blad „The Statesman" meldde zaterdag uit Gangtok, de hoofd stad van Sikkim bij de Tibetaanse grens, dat meer dan honderddui zend Chinezen Tibet binnenkomen om een aanval tegen de Khamba's in te zetten. Veel ellende Volgens iemand die kort gele den in de Tibetaanse handelsplaats Yataung is geweest, zouden de Chi nezen pogen een tangbeweging uit te voeren, teneinde een grote strijd macht van de opstandelingen af te snijden. De meeste parachutisten worden door de Khamba's gedood. Volgens deze bron zijn tot heden WASHINGTON, 4-4. De Ameri kaanse minister van defensie, Mc- Elroy, heeft op een bijeenkomst van de commissie voor buitenlandse za ken van het Huis van Afgevaardig den verklaard dat de V.S. zowel ra ketten met kernlading als grond strijdkrachten zullen gebruiken als er een oorlog op grote schaal mocht uitbreken over de Berlijnse kwestie De voorzitter van het comité van stafchefs generaal Nathan Twining, zei op deze bijeenkomst, dat het voor hem „zeer duidelijk" is dat de V.S. gereed zijn voor een raketten- oorlog. LONDEN, 4-4. Veldmaarschalk Montgomery heeft zaterdagavond bekend gemaakt dat hij op 28 april naar Moskou zal gaan en daar tot 1 mei zal blijven. Hij verklaarde dat hij naar de Russische hoofdstad gaat om hqt zijne bij te dragen tot een ontspan ning tussen het oosten en het wes ten. HONGKONG, 5-4. De 21-jarige, communistisch gezinde Pantsjen Lama, is zondag in Lhasa aange komen, waar hij aan het hoofd zal komen te staan van de door de Chinese communisten ingestelde Tibetaanse „regering". HIJ zal als voorzitter optreden van de voorbereidende staatscom missie, die werd ingesteld nadat de Chinezen de Tibetaanse regering, op 28 maart jl., hadden ontbonden. De Pantsjen Lama zal later naar Peking vertrekken, waar hij het nationale congres des Chinese com munistische partij zal bijwonen. De Pantsjen Lama heeft zich eerst in 1952 in Tibet gevestigd. Daarvoor verbleef hij meestal in een klooster in de Westchinese pro vincie Tsinghai. INDIA „Ik vrees, dat de wereld thans zal geloven, dat wij wel altijd ge reed staan om een westerse aan- valsdaad te veroordelen, doch dat wij een veel schuchterder houding aannemen, wanneer het om com munistische agressie gaat", aldus heeft Acharia Kripalani, voorzitter van de nationale indische socialis tische partij, zondag op een door zijn partij te Nieuw-Delhi uitge schreven bijeenkomst verklaard. tienduizend Tibétanen gedood; ve len sterven van honger of bezwij ken aan hun verwondingen. De Dalai Lama Uit Dzillong in Assam wordt ge meld, dat de Dalai Lama enkele dagen in het Boeddhistische kloos ter van Ta wang zal blijven en daarna naar Bomdila zal gaan. Van betrouwbare zijde in Nieuw- Delhi wordt vernomen, dat de re gering van India niet zal toestaan, dat de Dalai Lama naar de Ver. Staten gaat. Een dergelijk bezoek zou de toch al delicate situatie voor India nog ingewikkelder maken, zo zei men. Prins Bernhard naar Amerika SCHIPHOL, 4-4. Prins Bernhard zal zaterdag 11 april a.s. met de Boeing 707 van de Pan' American World Airways van Londen naar New York vliegen. Het straalver- keersvliegtuig van deze maatschap pij vertrekt om 11 uur in de mor gen van Londen en landt om 14.45 uur lokale tijd op het vliegveld Idlewild van New York. Naar be kend zal de Prins een kort bezoek aan de Verenigde Staten brengen en om. een deel van het wereld- luchtvaartcongres, dat van 12 tot 19 april door de Amerikaanse Air Forse Association in Las Vegas ge organiseerd wordt, bijwonen. 's-GRAVENHAGE, 4-4. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde ver neemt, heeft de Nederlandse rege ring een bedrag van f 10.000,be schikbaar gesteld ter leniging van de nood van de slachtoffers van de watersnood op Madagascar. Het comité te Parijs, dat een hulpactie voor deze slachtoffers heeft inge zet, is van dit besluit op de hoogte gebracht. De openstelling van de Waddenzee Op 28 april zal de Waddenzee (Friese Wad) worden opengesteld voor het vissen van mosselzaad door mosselvissers om hun perce len in de Waddenzee van zaad te voorzien. Deze zaadvisserlj duurt drie weken en eindigt met Pink steren. In de daarop volgende week wordt het Groninger Wad drie we ken opengesteld. Minister Luns en zijn collega's van de V.S., Engeland, Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek heb ben zondag voor de Amerikaanse televisie verklaard, dat de bijeen komst van de Navoraad een bevre digende voorbereiding voor de ko mende onderhandelingen met de Russen over Berlijn en het Duitse vraagstuk is geweest. Een Oostduits echtpaar met acht kinderen is zaterdag naast west- Duitsland uitgeweken door meteen tractor bij Brunswijk door een grens versperring te lijden. Somaliland, een trustgebied on der Italiaans beheer, heeft het kin dernoodfonds van de V.N. om voed sel gevraagd voor een kwart mil joen kinderen en moeders. Er heerst grote droogte. Luchtfoto van de atomische krachtcentrale in Dresden, Illinois; rechts de stalen bol van 57 meter doorsnede, waarin de reactor wordt ondergebracht, links het grote turbine gebouw. Capaciteit van de centrale zal 180.000 kilowatt bedragen. De elektriciteit zal worden geleverd aan particulieren en aan de industrie. Verwacht wordt dat de centrale in 1960 in bedrijf gesteld zal worden. De Anne Frankfilm te Amsterdam AMSTERDAM, 4-4. Voor de eer ste maal in Europa zal de film „Het dagboek van Anne Frank" worden vertoond tijdens een speciale voor stelling voor genodigden op don derdagavond 16 april a.s. in het City Theater te Amsterdam. Van vrijdagavond 17 april af zal dit werk als hoofdfilm opgenomen zijn in de programma's van de Amster damse bioscopen City en Rialto. Minimum netto pachtwaarde vastgesteld op f 10,per hectare 's-GRAVENHAGE, 4-4. In het Staatsblad is een Koninklijk Be sluit (van 13 maart 1959) gepubli ceerd waarvan de strekking is dat de netto-pachtwaarde van land bouwgronden voortaan niet lager zal kunnen zijn dan 10 gulden per ha per jaar. Onder „netto-pacht waarde" wordt verstaan de door de grondkamer geschatte pacht waarde van de grond, verminderd met de lasten, die er op drukken. De invoering van een minimum netto-pachtwaarde heeft een einde gemaakt aan de situatie, dat een juiste toepassing van de voor de bepaling van de hoogst toelaatbare pachtprijs van landbouwgronden gestelde normen in bijzondere om standigheden op de economisch minst waardevolle gronden leidt tot een uiterst geringe of zelfs ne gatieve netto-pacht. Deze situatie moest ongewenst worden geacht. Ook de Sociaal- Economische Raad is van oordeel, aan deze slechte gronden in begin sel en minimale netto-pachtwaarde van ongeveer f 10 per ha. per jaar toekomt. In overeenstemming hiermee be paalt genoemd besluit, dat, indien toepassing van de normen met be trekking tot de bepaling van de hoogst toelaatbare pachtprijs leidt tot een netto-pachtwaarde van minder dan f 10 per ha. per jaar, de hoogst toelaatbare pachtprijs zo danig moet worden vastgesteld, dat de netto-pachtwaarde f 10 per ha. per jaar bedraagt. Volgens niet-bevestigde berich ten in Peking, zouden in Sinkiang de Chinese grensprovincie met Ti bet, gewapende conflicten ztfn uit gebroken. Ook in de provincie Sjinghai zouden zich ongeregeld heden voordoen. Diplomatieke krin gen in Peking vestigden er de aan dacht op dat reisbeperkingen voor deze beide provincies z(Jn afgekon digd. TURIJN, 5-4. Een uitgestrekt ge bied in het noordwesten van Italië is zondag getroffen door een aard beving die twintig seconden aan hield. Volgens het observatorium van Turijn lag het epicentrum 150 km naar het zuidwesten in de uit lopers van de Alpen. Van schade 1» geen meldig gemaakt. Auto reed in op groep militairen Eén dode en één zwaar gewonde NIJMEGEN, 6-4. Vanmorgen om streeks half negen is op de Heijen- deelseweg onder Brakkenstein bij Nijmegen een militair het slacht offer geworden van een verkeers ongeluk. Uit de richting Brakken stein reed met grote vaart een automobilist op een groep militai ren in, die op weg was naar Heu- mensoord, het militaire oefenter rein van het garnizoen Nijmegen. Eén soldaat bleef dood liggen, tweede werd ernstig gewond. De omgekomen militair was de 41-ja rige sergeant T. M. G. Merkx uit Nijmegen. Paratyfus te Overloon OVERLOON, 5-4. Te Overloon is in een vijftal gezinnen paratyfus geconstateerd. De geneeskundige inspectie van de volksgezondheid en de gemeente hebben maatrege len genomen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Naar de bron van de besmetting stellen zij, in samenwerking met de keurings dienst voor waren, een onderzoek in Op verzoek van de geneeskun dige inspectie van de volksgezond heid is een slagerswinkel voorlopig gesloten, omdat men het niet uit gesloten acht, dat gebruik van on deugdelijke varkensdarmen de oor zaak van de ziekte is. De vijf gezinnen, waar de ziekte is geconstateerd .tellen samen vijf tig personen. Water voor vissen ROERMOND, 4-4. De Roermond- se brandweer heeft gisteravond tonnen water vanuit de „Roer" in h'et riviertje de „Hambeek" ge pompt tot soulaas van de duizenden vissen in dit riviertje. Wegens de zeer lage waterstand van de „Roer" hadden de vissen in de „Hambeek" het moeilijk. Velen kwamen aan de oppervlakte drijven. Leeuwen besprongen nieuwe oppasser RHENEN, 5-4. De 27-jarige Frits Verbrugge, roofdierverzorger in „Ouwehands" dierenpark op de Grebbeberg, is zaterdagmiddag bij na door drie leeuwen verslonden. Verbrugge was pas twee dagen in dienst, hetgeen er de oorzaak van moet zijn geweest, dat de dieren hem nog niet kenden, desondanks begaf hij zich in een der grote kooien. Bij het binnengaan werd hij vrijwel direct door de drie daar in aanwezige leeuwen besprongen. Dit gebeurde voor de ogen van het publiek. Zijn collega, Rudi Sitters, 23 jaar, die het publiek hoorde gil len stormde naar de leeuwenlcooi en zag Frits Verbrugge reeds on der de leeuwen liggen. Een der die ren had het hoofd van de oppasser reeds in de bek. Sitters, die geheel ongewapend was slaagde er in zijn onfortuinlijke collega te bevrijden, waarbij hij van een der leeuwen een gevoelige klap kreeg. Verbrug ge werd overdekt met wonden naar het ziekenhuis in Wageningen vervoerd. Hij is zeer ernstig, doch ni«t levensgevaarlijk gewond. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Uw belagnstelling dient uit te gaan naar de toekomst, om dat U daarin de rest van uw leven denkt door te brengen. De Henry-Hud-ion- herdeuking P2aquclte in muur van Schreierstoren te Amsterdam AMSTERDAM, 4-4. Vanochtend heeft de president-commissaris van de New Yorkse haven, Donald V. Lowe, ter gelegenheid van de Hen ry Hudsonherdenking de bronzen plaquette onthuld, die dezer dagen in de muur van de Schreierstoren te Amsterdam is gemetseld. Na mens de 13 miljoen mensen, die le ven en werken in de haven van New York bood hij de plaquette aan de gemeente Amsterdam aan als een blijvend eerbetoon aan de nagedachtenis van Henry Hudson, die 350 jaar geleden „als moedig pionier in zijn kleine scheepje „De Halve Maen" de rivier opvoer, waar later New York aan is verrezen". Putten tegen de Cefa PUTTEN, 5-4. In Putten, waar enkele maanden geleden een Cefa- commissie (Chr. filmactie) werd op gericht, blijkt de tegenstand tegen de film in het algemeen en tegen die van de Cefa in het bijzonder zo groot te zijn, dat de commissie leden tot opheffing hebben moeten overgaan. Met f 75 schuld is de commissie geliquideerd. Er worden nu nog slechts eenmaal per week films vertoond in het dorpshuis Stroud, dat door een onafhankelijk stichtingsbestuur wordt geëxploi teerd. Zeeuwse kroosjes bloeien al KAPELLE, 5-4. De vroege prui men de zg. krozen, staan op het ogenblik in Zeeland in volle bloei. De weersomstandigheden zijn tot op heden gunstig voor deze vroege bloei. Devroege pruimen namen enkele jaren geleden in Zeeland nog een zeer belangrijke plaats in. De laatste jaren zijn er echter veel gerooid omdat de kilo-opbrengst dikwijls tegenvalt en ook omdat de prijzen over het algemeen van dien aard zijn dat er geen sprake was van een goede teeltuitkomst, zoals bij de andere pruimenrassen. Op de oudere bedrijven vindt men nu nog slechts deze pruimen. De overige ontwikkeling van de vruchtbomen verloopt thans ook zeer vlug maar het zal toch nog wel meer dan een week duren voor de eerste peren in bloei staan. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DOKKUM. Donderdagmiddag omstreeks half drie is het zesjarig zoontje Robert van de familie Bak ker te Dokkum door een vracht auto overreden. Hij overleed kort daarna. GELDERINGEN (Gld.). Het ZVz- jarig dochtertje van de familie Wenting uit Ulft (Gld) is spelend ln de Oude IJssel geraakt en ver dronken. Ruim een kwartier na het ongeval werd het kind pas vermist. De zoekenden vonden het stoffelijk overschot drijvend in de rivier. ROTTERDAM. In het havenzie kenhuis te Rotterdam is overleden de 28-jarige havenarbeider S. van den Oever uit de Polderstraat te Rotterdam Met een mede-arbeider was hij op de laadbak van een vorktruck geklommen om naar een vogelnestje te gaan kijken, dat op een daklijst - drie en een halve me ter hoog - was gebouwd. Daar zij het niet goed konden zien verzoch ten zij de chauffeur even verder te rijden. De chauffeur deed dit, waar door echter de mannen van de laadbak vielen. 's-GRAVENHAGE. „Er bestaat op grond van tot dusverre verwor ven kennis een redelijke kans", al dus een bekendmaking van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij „Swissair", dat in het begin van 1960 het plan gerealiseerd kan wor den om de Rotterdamse luchthaven „Zestienhoven" in het luchtnet op te nemen Het vliegen op Zestien hoven is nog steeds onderwerp van •en diepgaande studie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1