3procent per jaar zellrijdende maaidorsers JEUGDSPAREN met premie GROOTSCHEEPS OFFENSIEF IN TIBET TEGEN KHAMBA-STAMMEN grootst* capaciteit laagst* onderhoudskosten g**n graanv*rli*s De CLAEYS zelfrijdunde maaidorser kan door zijn degelijke constructie gebruikt wor den voor alle gewassen en is ook voor graszaad onbetwist nummer één! Of het gaat om het maaidorsen of het dor sen uit zwaden en hokken de CLAEYS MAAIDORSER DOET HET! Bovendien volledige daadwerkelijke service. Dealer voor Schouwen* Duiveland A. de Bie v/h A. M. de Vos Smederij, Zonnemaire, Telefoon 01112-204 Jongeren van 15 jaar en ouder, U zult hier bepaald interesse voor hebben Spaarbankrente voor het jeugdsparen Bij elk gespaard tientje een gulden extra Wendt u vooc inlichtingen tot de fi UtSSP H3P0311K Zierikzee Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 3 april 1959 No. ismi Is het niet frappant, dat verschil tussen wit en wit? Is het niet frappant, dat Radion zoveel witter wast! Radion... dikschuimend sop, dat je grijpen kunt zo stevig, 't Neemt al het vuil op - tot het wasgoed fris en helder is, wit... werkelijk wit. En Radion is veilig als geen ander. Voor Uw goed en voor Uw wasmachine. Daarom is wassen met Radion, ^wassen zonder zorgen. Opvoeding en baldadigheid Oudere mensen hebben, door hun in het leven reeds opgedane erva ring, geleerd hoe zich in de maat schappij te gedragen. Zij houden thans met vele dingen rekening, waar zij in hun jeugd nog niet aan dachten. Het gevolg is echter vaak, dat zij nu geneigd zijn aanmerking te maken op de jeugd van heden, wegens haar levenshouding, balda digheid en egoïsme. Zij willen de uitingen van de huidige jongeren graag vergelijken met die uit hun jonge tijd, die misschien dertig of veertig of meer jaren achter hen ligt. Maar onlangs hoorden wij in een groot gezelschap van jongeren en ouderen een eenvoudige man van tachtig jaar toch openlijk verkon digen, dat de huidige jeugd een veel betere opvoeding krijgt en veel meer mogelijkheden heeft dan in zijn jonge tijd het geval was. Die oude man vond de jeugd van he den beter dan die waarmede hij op gegroeid was. Toen waren er geen jeugdvereni gingen, geen kindervoorstellingen, geen opleidingen die ook voor de armste kinderen openstaan, geen sport en geen gezamenlijk beoefen de liefhebberijen. „Nu", zo ver klaarde hij, „worden de jeugd tal loze mogelijkheden geboden op al lerlei terrein, maar wij liepen vroeger na schooltijd stuurloos rond, stalen appels, haalden vogel nestjes uit en bedreven louter kat- tekwaad". Het is inderdaad zo, dat de jeugd tegenwoordig talloos meer moge lijkheden geboden wordt om zich bezig te houden dan een zeventig: jaar geleden het geval was. Maar daar tegenover staat, dat er ook zoveel meer jongeren zijn dan eni ge decennia geleden. De snelle ert enorme groei van de bevolking maakte het wel noodzakelijk om in stellingen en voorzieningen in het leven te roepen, die de jeugd kun nen binden en haar activiteit in goede banen kunnen leiden. Het is evenzeer vanzelfsprekend, dat bij het zo vergrote aantal niet alle jongeren door de voor hen ge organiseerde bemoeienissen bereikt en geraakt worden. Er blijven kin deren in vakantie en andere vrije tijd ietwat stuurloos rond lopen en omdat het kinderen zijn, tot de leeftijd van twintig jaar toe, be drijven ze dan vaak kattekwaad en. baldadigheid. Wanneer er ergens een oud huis- leeg staat, een afgelegen schuur of gebouwtje weinig gebruikt wordt en zonder toezicht is, dan duurt het niet lang of de baldadige jeugd heeft er zijn lusten op bot gevierd. Het begint met het ingooien van de ruiten, gevolgd door vernieling van het houtwerk, totdat er van 't bouwsel weinig meer over is dan wat gapende muren. Het is vooral die vernielzucht van de jeugd, die ook wel op ander gebied tot uiting komt, waaraan de ouderen zich het meest ergeren. Men kan zeker niet beweren, dat dit vandalisme alleen bij jeugd uit een laag milieu voor komt. Ook ouders uit betere krin gen blijken vaak niet in staat hun jongens voldoende besef van het mijn en dijn, van verantwoordelijk heid en van fatsoen bij te brengen. Als vanzelfsprekend dringt zich dus de kwestie van opvoeding van de jeugd naar voren. Want daar ligt toch „des Pudels Kern": wat wordt de jeugd van jongsaf voor gehouden en geleerd. Voor elk be roep worden tegenwoordig diplo ma's vereist, behalve voor dat van ouder, het meest verantwoordelij ke en het diepste inzicht vereisen de vak. Hoeveel ouders zijn er niet, die zich dit nauwelijks realiseren? Maar al te velen zien hun taak als ouder in het verbieden, het po- litie-agentje spelen. Maar zonder begrip van het hoe en waarom is ieder mens geneigd om verboden juist te ontduiken, de jeugd met zijn drang naar vrijheid het aller meest. In de meeste gevallen is durende baldadigheid van jongeren ook terug te voeren op de verhou ding in het gezin. Dan schort er iets in de verhouding tussen vader en moeder of zijn deze zelf nog te egoïstische kinderen gebleven om bij hun kroost gemeenschapszin te kunnen wekken. Naast de ouders zou ook de school zeer veel meer kunnen bijdragen tot de juiste opvoeding, tot een be tere houding van de jeugd tegen over bezit van gemeenschap en van anderen en tegenover andere men sen. Waarom heeft de lagere school niet een lesuur „levenshouding", waarin de kinderen de elementaire begrippen van beleefdheid, eerbied, omgangsvormen en gemeenschap worden bijgebracht? Dat dit punt' meer aandacht op de scholen ver dient is zeker en zou voor onze sa menleving van grote betekenis kunnen zijn. Ten aanzien van het punt „opvoeding" is onze bescha ving zeker nog niet ver genoeg ge vorderd. H. VAN WERKESKERKEN. Chinezen brengen zwaar geschut in het vuur Volgens nationalistisch Chinese regeringskringen op Formosa heb ben de anti-communistische Kham- ba-stammen in het grensgebied van Tibet en Sikang 300.000 man bijeen gebracht voor een offensief tegen Lhasa. Volgens berichten in nationalisti sche kranten verloopt het „drop pen" van voorraden voor Tibetaan se rebellen door nationalistische vliegtuigen bevredigend. President Tsjiang Kai Sjek zou woensdag brieven van 14 opstan delingenleiders hebben ontvangen, waarin zij hulp vragen. De gevechten! bij Lhasa zijn woensdag tegen de middag begon nen. De Chinezen maken voor het eerst gebruik van zwaar geschut. In Kalimpong gelooft men, dat de beschieting een grootscheeps offen sief heeft in geluid dat een einde aan de Khamba-rebellie moet ma ken. De rebellen zouden meester zijn in een gebied van 75.000 vierkante km., dat zich uitstrekt van Natartse tot 100 km. ten zuiden van Lhasa en tot Lho Dzong, ten zuiden van Brahmapoetra. De Chinezen zouden de stad Gjangtse met een prikkeldraadver sperring van de buitenwereld heb ben afgesloten om infiltratie van rebellen te voorkomen. EPE. Het anderhalf jarig zoontje van de familie J. van de B. aan de Klarensweg te Epe is in een onbe waakt ogenblik voorover in een wasketel gevallen en verdronken. De dokter, die snel ter plaatse was, heeft nog kunstmatige, ademhaling toegepast, maar het was al te laat. HEERLEN. Op de 537 meter-ver dieping van de staatsmijn „Hen drik" te Brunssum geraakte de 44- jarige afdelings-opzichter J. de Vries uit Brunssum bekneld tussen een locomotief en de zijwand van een steengang. Hij overleed ter plaatse aan de opgelopen verwon dingen. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. AMSTERDAM. De zevenjarige Albert Steinhart is bij het spelen in het water van de Houtmankade te Amsterdam geraakt en verdronken. Eerst na een uur dreggen slaagde de politie er in het stoffelijk over schot uit het water te halen. Twee Ned. padvinders naar Wereldjamboree De N.P.V. zal twee verkenners afvaardigen naar de Wereldjambo ree, die - zoals gemeld - op de Phi- lippijnen zal worden gehouden. Wie het zijn staat nog niet vast, want de inschrijving is nog niet gesloten. De twee verkenners zullen 8 juli vertrekken en 6 augustus terugke ren. De jongens zullen elk 250 gul den van de kosten zelf dragen. Voor het overige deel van de benodigde fondsen zal geput worden uit de kas van de N P.V. Men heeft hiertoe besloten om in elk geval in staat te zijn een afvaardiging naar de jamboree te zenden, ook al is de plaats van samenkomst aan de an dere zijde van de aardbol. In de tijd dat de jamborees in Europa ge houden werden kwamen de Aziati sche verkenners ook steeds. Neder land heeft tot nog toe op geen jam boree ontbroken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DRUNEN. Na de reeds tot het produktieprogramma van Lips N.V. behorende Lips-Schelde verstelba re schroefinstallatie is bij Lips N.V. te Drunen ook de „Lips-HMF" ver stelbare schroef in produktie ge nomen. De Lips-Schelde schroef installatie bleek namelijk voor kleinere schepen en vermogens te, kostbaar. De nieuwe schroef is me chanisch verstelbaar en kan door zijn eenvoudige constructie ook op merkelijk goedkoper zijn. ZUTPHEN. Bij het oversteken is de 67-jarige heer L. G. van den Berge uit Winterswijk, op het kruispunt van de Molengracht en de Berkelkade te Zutphen door een auto aangereden en gedood. NIJMEGEN. De 72-jarige voet ganger Th. J. Coenders, die op de Oranjesingel te Nijmegen plotse ling de singel overstak, werd door een auto gegrepen en ernstig ge wond. De man werd door de G.G.D. overgebracht naar het Canisiuszie- kenhuis te Nijmegen, waar hij aan de gevolgen van de aanrijding is overleden. DE ZEEKONINGIN 61. Ares wankelt even achterwaarts na Arams welgemikte kaakslag en vanaf de tribunes klinken kreten van verrassing. Maar snel heeft de vuistvechter zich weer hersteld en opnieuw springt hij op Aram toe. Zijn linkervuist treft Aram als een stormram. Aram snakt naar adem, een ogenblik dreigt hij door de knieën te gaan.de grond schijnt te draaien onder zijn voeten en als van heel ver dringt vaag het gejoel der duizenden toeschouwers tot hem door. Dan, in een uiterste krachtsinspanning, grijpt hij zijn tegen stander om de nek, sleurt hem opzij en haakt zijn been achter de enkel van Ares. De reus, geheel verrast door deze snelle manoeuvre, verliest het evenwicht en slaat als een blok tegen de grond Thans wint snelheid van brute kracht. Als Aram razendsnel op hem neerduikt, vertoont het gelaat van Ares alleen nog stomme verbazingEen harde vuistslag is voldoende om hem ruggelings ter aarde te doen tuimelen. Roerloos ligt de kampioen aan Arams voeten Een ogenblik is het doodstil in het stadion. Dan barst een don derend gejuich los vanaf de tribunes

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9