zonder kringen IjBnaagi] zonder morsen f^E]LöÊ)E|l SCHURKEN Toch nog liefde Inwrijven laten drogen afborstelen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 3 april 1959 so. issii DE SPIONAGE-ONTHULLINGEN VAN JEAN OVERTON FULLER Ingezonden mededeling en Franse „Engeland-Spiel" nog fataler dan het Nederlandse |/Qy helpt direct tegen etensvlekken. vet, IV I teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Uren (N.H.) Postbus 18 Imp. v. Polycolor-K2r-Placentubex-Margret Astor-Mouson-Blendax Onfris, Knipschaar, „Business", Pedicure, Nagelloos, Alcohol en „Mistpit" Was gedurende de oorlog in de Britse geheime dienst op een lei dende plaats een Duitse spion ac tief? Zolang de spionage bestaat, bestaat ook de contra-spionage en zolang er geheime diensten zijn, zijn er ook agenten, die voor beide partijen werken. De affaire van het Nederlandse „England-Spiel" heeft indertijd groot opzien gebaard. Daaruit toch bleek, dat de zenders van de Britse geheime dienst in ons land ander half jaar lang, van maart 1942 af,, inderdaad door nazies werden be diend, zonder dat men daarvan in Londen ook maar de flauwste notie had. Nog veel ernstiger echter is, dat er, naar men thans vermoedt, zelfs in het Londense hoofdkwar tier van de S.O.E. (Special Opera tions Executive), de geheime orga nisatie, die de gehele Britse sabo tage- activiteit in Frankrijk leidde, een verrader bezat. Deze verdenking is uitgesproken door een jonge vrouw, die zelf nooit voor een geheime dienst heeft gewerkt. Toneelspeelster op onderzoek De blonde, slanke Jean Overton Fuller was oorspronkelijk toneel speelster. Zij had een vriendin, die in juni 1943 een nacht in haar wo ning doorbracht. De volgende dag was zij spoorloos verdwenen. Eerst toen haar na de oorlog een posthu- me onderscheiding werd verleend, ontdekte Jean Fuller, dat haar vriendin onder de illegale naam „Madeleine" als geheime agente in Frankrijk was gedropt en daar de Duitsers in handen was gevallen. De jonge toneelspeelster kwam op het denkbeeld, een onderzoek in te stellen naar het leven van haar vriendin en daar een boek over te schrijven. Daar zij van de officiële Britse instanties geen medewerking kreeg, reisde zij naar Frankrijk en Duitsland, op zoek naar leden van „resistance" en van de Duitse con tra-spionagediensten, die op een. of andere wijze contact met „Made leine" hadden gehad. Tijdens haar onderzoekingen deed Jean Fuller een vreemde ontdek king. Sensationele ontdekking Madeleine behoorde tot de orga nisatie „Prosper", het belangrijkste net van agenten van de Franse sec tie der S.O.E. Volgens een mede deling van de chef van genoemde sectie, overste Maurice Buckmas- ter, omvatte zij niet minder dan 10.000 leden. „Prosper" zelf - wiens ware naam majoor Francis Suttii was - landde in oktober 1942 per para chute in Frankrijk. Hij werd begin juni 1943, samen met zijn plaats vervanger „Archambault" gearres teerd. „Prosper" werd naar het hoofdkwartier van de „Sicherheits- dienst" in de Venue Foch te Parijs overgebracht, waar de commandant SS-Sturmbannführer Kieffer, hem een voorstel deed. Kieffer eiste, dat hij voortdurend op de hoogte zou worden gehouden van de Britse wapenleveranties aan de Franse verzetsbeweging. Als te- gendienst bood hij „Prosper" aan, het leven van alle gearresteerde le den van zijn net te sparen en er voor te zorgen, dat geen van hen werd mishandeld. Pact met de duivel „Prosper" ondertekende de over eenkomst en als gevolg hielden de nazies lange tijd alle draden van de Britse sabotage-organisatie in handen. De meeste der voor de „résistance" bestemde wapens wer den door de Duitsers buit gemaakt. Alleen reeds in de eerste maand werden ongeveer vijfhonderd agen ten der organisatie gearresteerd. Dikwijls werden Britse geheime agenten bij hun landing door Duit se troepen opgewacht, omdat - zon der dat men het in Londen ver moedde - de aanwijzingen voor hun „dropping" onder controle van de „Sicherheitsdienst" naar Engeland waren geseind. Kieffer hield zich, interessant ge noeg, strikt aan de bepalingen van de overeenkomst. Pas nadat hij in 1944 uit Parijs was teruggeroepen, bracht de SS de gearresteerden naar een concentratiekamp over, waar „Prosper", „Archambault" en „Madeleine" de dood vonden. Een verrader in Londen! Waarom ondertekende „Prosper" het duivelspact? Het is op het ogen blik moeilijk, zich in te leven in de atmosfeer der spionage en con tra-spionage, waarin heldendom en schurkachtig verraad naast el kaar gingen en dikwijls geheime agenten in overeenstemming met hun chefs voor de vijand werkten om deze om de tuin te leiden of om inlichtingen te verkrijgen. In elk geval schijnt vast te staan, dat „Prosper" geen verrader was in de gebruikelijke zin van het woord. In de Avenue Foch legde Kieffer hem fotocopieën voor van lange „geheime" berichten, die hij en zijn organisatie reed9 eerder naar Londen hadden gestuurd en waarop in de Britse hoofdstad, blijkbaar geheel zonder argwaan, was gereageerd. Het was „Prosper" toen duidelijk, dat op een sleutel positie in zijn organisatie - en dat kon slechts in Londen zijn - een verrader zat. Hij begreep, dat hij zijn organisatie niet kon redden. Daarom besloot hij tot zijn vertwij felde stap, in de hoop daarmede in ieder geval het leven van zijn agen ten te sparen. Wie was de verrader? Jean Ful ler besteedde enige jaren aan de oplossing van deze allesbeslissende vraag. Welke rol speelde „Gilbert"? Na talloze gesprekken met Brit se, Franse en Duitse agenten koes terde zij geen twijfel meer: de ver rader was de officier, die in de S. O.E. verantwoordelijk was voor de „droppings" in Frankrijk. Deze of ficier was een Franse vlieger, die onder de naam „Gilbert" werkte. „Gilbert" was in juni 1948 voor een Frans militair gerechtshof ge daagd, beschuldigd van samenwer king met de vijand, maar vrijge sproken. Jean Fuller ontdekte, dat het bewijsmateriaal bij dit proces onvolledig was geweest en dat Britse instanties klaarblijkelijk „Gilbert" hadden gedekt. Deson danks was zij van zijn schuld over tuigd. Nadat zij echter had vastgesteld, dat „Gilbert" nog in leven was en zij in staat was geweest, enkele langdurige gesprekken met hem te hebben, begon zij in haar geloof te wankelen. Zij getuigt daarvan in haar onlangs verschenen boek „Double Webs", waarin het resul taat van haar onderzoekingen neer gelegd is: de vraag, of „Gilbert" werkelijk schuldig is, wordt open gelaten. Offers van de oorlogsmoloch Geen spionage- of sabotage-orga nisatie kan met zijden handschoe nen werken. Maar het is voor het Engelse publiek evenals indertijd voor het Nederlandse - een zware schok geweest om te moeten erva ren, dat zovele idealistische jonge mannen en vrouwen klaarblijkelijk direct van Londen uit de vijand in handen werden gespeeld. Ingezonden mededeling EEN ECHTE AANWINST VOOR UW WONING Dalend ledental drankbestrijders- organisaties UTRECHT, 2-4. Het ledental van de nationale christen geheelonthou ders vereniging vertoont, evenals dat van het merendeel der ondere preventieve drankbestrijdingsorga- nisaties, de laatste jaren een te ruggang. Dit werd medegedeeld op de algemene vergadering van de N.C.G.V., die vandaag in Utrecht wordt gehouden. Men wijt deze te ruggang aan de wijziging in de om standigheden waaronder de drank bestrijding gevoerd moet worden, een wijziging, die door degenen die nog steeds tewerk gaan als twintig jaar geleden niet wordt onderkend. Het ledental van de N.C.G.V. daalde in 1958 van 4058 tot 3745. Tijdens de bijeenkomst werd er echter op gewezen, dat er toch ver schillende vormen van drankbe strijding zijn die het wel „doen" en dat het onjuist zou zijn, te stellen dat er absoluut geen belangstelling meer is voor het drankvraagstuk, KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Schalkwijk: W. G. G. van Voorthuysen, Everdingen; te Rotterdam-Charlois: P. Klooster man, Kloetinge; te Noord-Oost Pol der (wijkgemeente Nagele-Tol le beek): J. C. Krajenbrink, vic. te Nagele-Tollebeek; te Streefkerk: W. H. van Kooten, Hasselt. Aangenomen het beroep tot pred. in buitengew. dienst (dir. Herv. stichting diac. maatsch. werk): A. Roeders, Rolde; naar Workum:' W. F. Verdonk, Okkenbroek; de be noeming tot vicaris te Meppel: kand. Th. M. Loran, Driebergen. Bedankt voor Oosterwolde (Geld.) P. de Jong, Kootwijkerbroek. Geref. Kerken Beroepbaar: ds. G. Leene, van Djakarta, thans te Ermelo. Beroepen te Winschoten (vac. R. J. de Jong): H. R. Zijlstra, Koude kerk a.d. Rijn; te Gees (Dr.) en te Reitsum: M. J. van Reenen, kand. Woubrugge; te Schiermonnikoog: kand. J. Jonker, Nijkerk. Aangenomen naar Veenwoud- sterwal: W. Fokkens, Wilsum (O). Bedankt voor Nordhorn (Did.): A. J. Dondorp, Domburg. Chr. Ger. Kerk Beroepen te Urk: C. Smits, Slie- drecht. Bedankt voor London (Ontario, Canada) (Free Chr. Ref. Church): J. J. Rebel, Murmerwoude; voor Maassluis: M. S. Roos, Alphen a.d. Rijn. ODirmvDFTTDTrivr Zondag 5 april Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. P. M. Mentzel te Dordrecht; Gast- huiskerk: 10 uur (H.D.) en 7 uur ds. Bezemer. Kerkwerve: 2.30 uur ds. v. d. Grift. Serooskerke: 10 uur ds. v. d. Grift (bev. lidmaten). Burgh: 10 uur ds. Swaak. Haam stede: 10 en 7 u. ds. Boer. Renesse: 7 uur ds. v. Liere. Noordwelle: 10 u. ds. v. Liere. Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Groot. Zonnemaire: 10 uur ds. Du- vekot. Noordgouwe: 10 uur dhr. A. van Pel. Dreischor: 10 uur ds. Duyvendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. G. E. Huizing te Waarde. Sir- jansland: 10 uur leesdienst, 6.30 u. ds. Spelt te Dinteloord. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. J. P. van Roon te Ermelo. Sint Philipsland: 9.30 en 2.30 uur Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemers- ma. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Kamper (H.A. en openb. geloofs belijdenis). Renesse: 7.30 uur ds. Melse. Seharendüke: 10 en 2.30 uur ds. H. Tien te Nijkerk. Brouwers haven: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Boerma, legerpred. te Bergen op Zoom. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 2.30 uur ds. Gerritsma te Zoetermeer. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Wiele- maker. Anna-Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. A. Nagelkerke te Zweelo. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Dijk stra. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Dijkstra. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Mallan. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 10, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Katholieke godsdienstoefeningen Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Burgh: 8 en 9.30 uur Heilige Mis (garage hotel ..'t Wapen van Burgh"). Een ongelofelijk onfris verhaal vrienden ditmaal. Maar weer, zoals zoveel uit het leven, dat we alleen maar in boeken menen te kunnen tegenkomen. Voor het „onfris" draagt Eilandman geen verant woording. Dat is het leven soms immers. Oude Schouwse man - een 1959er - komt de dorpssmidse binnen. Zeker om wat te leuteren" denkt de smid, maar de oude man kucht en doet dan plompverloren zijn ..bestelling"een stevige knip schaar. „Md man jeit tog gin tuun", gekscheert de smid een beetje. „Das waer", zegt de Schouwe- naar, „ma 'k mó de naegels van mun teênen knippe". Heus vrienden, de smid is een harde jongen, maar bij dit bericht kon hij toch niet anders dan een beetje raadselachtig meesmuilen. Hij dacht wellicht aan een soort FEUILLETON Beide worstelaars sprongen toen op. Oom Bemhard scheen een wei nig verlegen. Hij trad op Paulien toe, terwijl diverse gevoelens zich snel op zijn gezicht afspiegelden. Zijn schouders ophalend, zei hij kwasi onverschillig, maar niettemin met een ondertoon van trots, ,mag ik je mijn vrouw Agnes voorstel len". Paulien hield bijtijds een on tactische uitroep in en drukte spon taan de hand die de vrouw uitstak. Paulien voelde zich bij dfeze vrouw helemaal in het niet verzinken. Het was een verblindende schoonheid. Behalve een volmaakt figuurtje golfde er een weelde van dikke pla tinablonde lokken over haar schou ders. Bij dit alles had zij grote don kere ogen van een vreemd groene glans. De even geopende kersrode lippen verborgen gedeeltelijk de pa relwitte tandjes. Bij dit alles keek ze Paulien open en eerlijk aan, ter wijl heel haar houding om een wei nig sympathie scheen te vragen, zo dat Paulien dadelijk haar hartje voor de vrouw voelde opengaan. „Zeg Agnes tegen me", verzocht ze, onze leeftijd scheelt waarschijn lijk niet zoveel. Jij bent Paulien ze ker, ja ik hoorde al van je. Op de vragend opgetrokken wenkbrauw frons van Paulien vervolgde ze rad, en er was een typisch accent in haar uitspraak, „ik ben gisteren al aangekomen en o, Paulien, er is al zoveel gebeurd hier. Ik moet je noodzakelijk spreken, al weet ik dat misschien je eigen zaken ook van belang zijn". Dan wendde ze zich tot Bernard en zei met een al lerliefste en onweerstaanbare glim lach, „toe Benny ga jij even naar de tuin, maar krijg weer geen ru zie met die bedrijfsleider daar, zo als gisteren". Met dezelfde lieve glimlach wendde ze zich dan tot Paulien en excuseerde zich over haar kleding, waar ze intussen een prachtige housecoat over had ge daan. „Kom Paulien, wij gaan in die gezellige zonnige huiskamer zitten. Neem me niet kwalijk dat ik zo met het air van een eigenares hier optreed maar er waren ge- 1 april-grap, maar „business is bu siness", dus pakt hij een flink for maat tuinschaar en vraagt: „is tun dezen goed?" - Het Schouwse man netje knikt van „ja" en dan begint hij een soort strip tease van de on derste ledematenklompen uit, broekspijpen omhoog, sokken uit. Hij zet zijn voet op het aambeeld en spreekt het bevel: „knippe!" De smid heeft heel wat ijzertjes in het vuur gehad, maar als pedicure staat hij toch wat onwennig. Ook geen wonder vrienden, want het mannetje had nagels van zegge en schrijve vijf (5) centimeter lengte. De smid is voor het eerst van zijn leven ondersteboven. Hij wenkt zijn knecht en smidsknechts zijn niet al te pietluttig. De knecht hanteert de schaar en tien monsternagels worden op het aambeeld neerge veld, want zo iets noemt men vel len. De Schouwse man heeft „be dankje" gezegd, heeft sokken en Ingezonden mededeling 47 wichtige redenen, die mij hier brachten. Samen traden zij de kamer in, terwijl Bernard zich ietwat mees muilend terugtrok. Paulien had hem nog nooit zo volgzaam gezien, maar verwonderde zich na de ken nismaking met Agnes nergens meer over. Zij is in staat hele volksstam men te regeren, dacht ze geamu seerd. Nauwelijks in de kamer aange komen, verdween het vrolijke lach je van Agnes' gezicht. HOOFDSTUK XXIV. Agnes' verhaal. Met dezelfde openheid, die bij de eerste kennismaking met Agnes op viel, vatte ze het gesprek met Pau lien aan. „Natuurlijk heb je mijn onzuive re Nederlandse uitspraak al ge hoord", zei ze. „O nee, ontken het maar niet", liet ze er vlug op vol gen, toen Paulien een protestbe weging maakte. „Je moet weten dat ik in Frankrijk geboren ben als kind van een Franse vader en een Hollandse moeder. Mijn vader heeft daar een kleine fabriek. Ik heb nog 'n jongere zuster, zo sprekend ge lijkend op me, dat velen denken dat we tweelingzusters zijn. Van natu re zijn we erg zelfstandig en onze ouders moedigden dat erg aan. We hadden vele vrienden, maar dach ten nooit ernstig aan een andere verhouding dan alleen vriendschap. Tot Bernard een tuinderij kocht naast de fabriek. Al gauw zagen wij dat er niets van het bedrijf terecht kwam. Hij scheen zich dat veel te gemakkelijk te hebben ingedacht. We maakten kennis en hij kwam veel bij ons. Hij was de enige, die zich niet zonder meer om de vin ger liet winden, noch door mij, noch door mijn zuster. Dat fasci neerde mij. Nu weet ik, dat het niet alleen een grote mannelijke karaktertrek was zoals ik destijds dacht, maar Rotterdam wil een ondergrondse ROTTERDAM, 2-4. „Ik ben over- tuigd van de noodzakelijkheid om een metroverbinding tot stand te brengen", zei vanmorgen de Rotter damse wethouder van de bedrijven, de heer J. U. Schilthuis op een ten stadhuize door het college van b. en w. belegde persconferentie, waar een gepubliceerd metrorapport na der werd besproken. Behalve deze wethouder waren ook de andere leden van het college van b. en w. aanwezig onder aanvoering van burgemeester mr. G. E. van Walsum alsmede een aantal hoofden van ge meentediensten en -bedrijven. klompen weer aangedaan en is naar huis gestapt, nagelloos, de smid achterlatend sprakeloos. Nu het pikante van de zaak de smid toont op verzoek zijn klan ten de monsterachtige hoornpro- dukten van vijf centimeter. „On fris", zei U? Ja, Eilandman waar schuwde al. Maar kras, ja kras ook. Dominee - vurig drankbestrijder - gaat met eilandouderling op huis bezoek. Overal berijdt dominee zijn stokpaardje en waarschuwt te gen drankgebruik. Maar broeder ouderling is het nooit eens met de zieléherder. Hij licht zijn eigen standpunt toe met het volgende pittige commentaar: „jd, das noe oamae wê waer doomnie, maar al- kohol wek op. Je most zaalf ma us in de mispit stae. Alkohol wek op! Dominee is nimmer in de „mispit" geweest en zijn afkeer van alkohol was er durend door. ook 'n grote mate van koppigheid. Het trok mij aan en daarbij kwam toch eveneens een beetje medelij den met zijn getob om iets van de tuinderij te maken. Ik leerde voor gymlerares en slaagde. Mijn zusje legde zich toe op heilgymnastiek. Samen zouden wij een sportschool openen. Heel in het klein gaf vader hiervoor zijn steun. Toen ontdekte ik dat Ber nard een model gymleraar zou kun nen worden, en ik gaf hem de raad, zich daarin te bekwamen. Hij deed dit, en slaagde. He trouwden en ga- dit en slaagde. We trouwden en ga- schooltje dat steeds in omvang toe nam. (Wordt vervolgd). Langere mensen 1 De voedselspecialist dr. Lenz uit Hamburg heeft er woens- dag op een voedselconferen- i' tie in Mainz op gewezen dat i de mensen sedert het begin !,i' van de 19de eeuw langer zijn i' geworden, hetgeen niet zo- i' zeer aan vitaminen, hygiëni- i sche omstandigheden of ras- i' kenmerken moet worden ge- i' weten als wel aan een hoog eiwitgehalte van het voedsel. De Italiaan van vandaag is langer dan de Zweed van een i' eeuw geleden. Ij Opoe Van Velzen ovérleden DORDRECHT, 2-4. Vanochtend is in het gemeenteziekenhuis te Dordrecht op 108-jarige leeftijd overleden opoe Neeltje van Velzen, de oudste burgeres van Dordrecht en op een na de oudste inwoonster van Nederland. Enkele weken ge leden moest opoe van Velzen we gens darmstoornissen in het zie kenhuis worden opgenomen. Haar toestand liet zich toen evenwel niet ernstig aanzien. Plotseling kwam er echter een keer ten kwade in de situatie, en vanochtend is zij ge storven. (en met een prachtig resultaat) er is TIX verf voor ieder doel HARDOLIN TIX hoogglans voor hout en boardiook in tubes, handig voor kleine karweitjes HARDOSILK TIX zijdeglans voor hout. board en behang HARDOMUR TIX de volmaakte muurverf, morsvrij, vochtabsor- berend afwasbaar plamuren met de kwast WA&Eft&KERS BREDA HARDOFILLER TIX door Hanoi Spoor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5