Engeland wenst geen gedemilitariseerde zone in Duitsland Dalai Lama veilig in Oost-India aangekomen DE ZIERIKZEESCHE COURANT HAMMARSKJOELD ZIET „HOOPVOLLE TEKENEN" EN TOEGENOMEN GEVAAR Oorlogsmisdadiger Willem Polak op vrije voeten Nehroe bevestigt aankomst Dalai Lama VRIJDAG 3 APRIL 1959 No. 18541 115e jaargang ZIERIKZEESOSESNIEMBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zlerikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Berichten uit Nieuw-Delhi: NIEUW-DELHI, 2-4. Donderdagavond is te Nieuw-Delhi van diplo matieke z(jde vernomen, dat de Dalai Lama, de geestelijke en wereld lijke leider van Tibet, in het grensgebied van noord-oost-India is aangekomen en de Indische grens heeft overschreden. De regering van India zal hem het recht van asiel verlenen. In Kalimpong kon men echter niet bevestigen, dat de Dalai Lama de grens van India heeft over schreden. Van betrouwbare zijde in Nieuw- Delhi wordt vernomen, dat men daar in de afgelopen dagen een boodschap heeft ontvangen, waar in gezegd werd dat de Dalai Lama „in goede gezondheid" verkeert. Tawang, waar de Dalai Lama volgens de Chinezen zou zijn aan gekomen, ligt in noord-oost-India. Om daar te komen heeft hij een bergpas op 4 te km hoogte, op de voornaamste karavaanweg van dé Tibetaanse stad Tsona Dzong naar India moeten oversteken. Dit ge bied zou in handen zijn van de op standige Khamba's. Goed ingelichte kringen in Nieuw-Delhi verwacht ten, dat de Dalai Lama langs deze weg India zou binnenkomen. Opzienbarend In Nieuw-Delhi noemde men de geslaagde vlucht van de Dalai Lama de „meest opzienbarende ontsnap- Grondverschuiving in midden-Italië ASCOLI PICENO, 2-4. Bij Ascoli Piceno in midden-Italië heeft zich donderdag een grondverschuiving voorgedaan, waardoor een gezin van zes personen werd bedolven. Ook elders in de provincies van midden-Italië langs de Adriatische kust hebben zich tengevolge van zware regenval in de afgelopen drie dagen grondverschuivingen en overstromingen voorgedaan. Op verscheidene plaatsen werden de wegen geblokkeerd, vele dorpen raakten geïsoleerd en enige tien tallen gezinnen moesten hun wo ningen verlaten. In de Podelta staan eveneens honderden ha. bouwland onder wa ter. De werkzaamheden in het Veerse Gat SLIËDRECHT, 2-4. Het rijswerk voor de afsluiting van het Veerse Gat, tussen Walcheren en Noord- Beveland, zal worden uitgevoerd door een combinatie, bestaande uit de volgende firma's: N.V. T. en P. de Klerk te Werkendam; Aanne mingsmij. Jac. G. van Oord N.V. te Utrecht; N.V. Aannemings- en Han- delmij. Van Oord, Werkendam en de N.V. Aannemersbedrijf J. van der Vlies, Sliedrecht. De stationering van straaljagers 'S-GRAVENHAGE, 2-4. Vele Eer- ste Kamerleden vragen in het voor lopig verslag der Eerste Kamer over de begrotingen oorlog en ma rine 1959 of, en zo ja, welke be slissingen zijn genomen, dan wel spoedig zijn te verwachten ten aan zien van de stationering van zg. straaljagers. Deze leden dachten daarbij niet slechts aan de overlast, welke de bevolking in wijde om trek van de bases van de straal jagers ondervindt van het constan te enerverende lawaai, doch vooral ook aan de gevaren, waaraan de omgeving van de bases van deze vliegtuigen, waarmede immers niet zelden ongelukken gebeuren, is blootgesteld. Zij zouden het op prijs stellen, indien de minister zou me dedelen, of, en zo ja, welke maat regelen in verband met hetgeen zij hierboven aanroerden in overwe ging zijn. pingsgeschiedenis" van de afgelo pen jaren. De Dalai Lama heeft de wedloop tegen duizenden Chinese soldaten gewonnen, zo zei men. Naar verluidt zou de Dalai Lama op 17 maart uit Lhasa zijn ver trokken en wel zeven dagen na het uitbreken van de opstand en twee dagen voor de aanval van de Tibe- tanen op het Chinese garnizoen van Lhasa. Zoals bekend, beweren de Chinezen dat hij door de re bellen is ontvoerd. De Chinezen hebben vandaag (donderdag) zwaar geschut ingezet De 29-jarige prinses Gracia van Monaco is donderdag in het zieken huis van Lausanne opgenomen, waar zij waarschijnlijk vrijdag door de Amerikaanse chirurg dr. Leh man, die door een Zwitserse spe cialist en een Zwitserse arts-narco- tiseur zal worden bijgestaan, zal worden geopereerd. LUNEBURG, 2-4. Het Lünebur- ger arrondissements-gerechtshof (west-Duitsland) heeft Wiliem Po lak, ex-Nederlands S.S.-er, van daag ontslagen van achtervolging voor de hem ten laste gelegde moord en medeplichtigheid aan moord. Tevens bepaalde het hof, dat Polak niet nogmaals voor de zelfde feiten vervolgd kan worden. De openbare aanklager had Po lak beschuldigd van het neerschie ten van drie Nederlandse verzets lieden te Arnhem in 1944 en van medeplichtigheid aan het neer schieten van anderen. Polak was in 1949 door een Ne derlands gerechtshof ter dood ver oordeeld, maar zijn straf was ge wijzigd in levenslang. In 1952 wist hij met zes anderen te ontvluchten uit de gevangenis van Breda en naar west-Duitsland te ontkomen. Het Duitse hooggerechtshof te Celle weigerde later een Neder lands uitleveringsverzoek in te wil- tegen de rebellen, zo wordt uit Ka limpong gemeld. Het doelwit van de Chinezen zijn afgesneden een heden van de stam der Khamba's, die zich op circa 40 km ten zuiden van Lhasa bevinden. Spoedbyeenkomst Congresparty van India Premier Nehroe van India heeft donderdag een spoedbij eenkomst belegd van leiders van de Congres partij. In de omgeving van het dagelijks bestuur van deze partij meende men te weten, dat het lot van de Dalai Lama op de bijeen komst besproken is. Alle deelne mers moesten zich tot strengste geheimhouding verplichten. De wereldsituatie NEW YORK, 2-4. De secretaris generaal der V.N., Dag Hammars- kjoeld, heeft het houden van be sprekingen tussen de ministers van buitenlandse zaken en een eventu ele topconferentie met instemming begroet. Hij waarschuwde echter dat de „hoopvolle tekenen" van de onderhandelingen „gekocht waren tegen de prijs van het toegenomen gevaar". „De beloften en gevaren zijn waarschijnlijk groter dan zij de laatste tijd geweest zijn". Op zijn eerste persconferentie sedert zijn reis naar het verre oos ten en de Sowjet-Unie zei Ham- marskjoeld dat hij „voordeel ge trokken had van het luisteren naar Chroesjtsjef'. Op de vraag of hij meent dat er bij de grote mogendheden een vre deswil bestaat bij de behandeling van de crisis om -Berlijn zei de se cretaris-generaal: „Er bestaat een ernstige wil om te onderhandelen in de diepe zin van het woord". Hammarskjoeld zei dat hij met de V.A.R. in contact stond naar aanleiding van de Israëlische klacht over de aanhouding van schepen in het Suezkanaal. Hij toonde zich op timistisch over het bereiken van een oplossing voor deze kwestie. Voorts zei hij niet te geloven dat de besprekingen over een verbod van kernproeven met een impasse zouden eindigen. In 1949 in Nederland ter dood veroordeeld Sterke neus EDE, 2-4. Een speurhond van de rijkspolitie uit Arnhem, die met zijn geleider assis teerde bij een onderzoek te Ede, is er in geslaagd na dertien maanden nog lucht te nemen van een schroeven draaier, die een inbreker in februari van het vorige jaar in een woning te Lunteren had achtergelaten. De in breker, een zekere H. uit Arnhem, werd op verzoek van de Edese politie aange houden nadat men zijn vin gerafdrukken, die eveneens op de schroevendraaier voor kwamen, had herkend. Voor alle zekerheid werd ook de sorteerproef enkele malen toegepast. Steeds wees de hond H. als de eigenaar van de schroevendraaier aan. De politie had het stuk gereed schap luchtdicht opgeborgen, om te voorkomen dat de er aan klevende geurtjes zou den „verwaaien"H. heeft inmiddels bekend in de af gelopen maanden in de ge meente Ede drie inbraken te hebben gepleegd. Onder dorsmachine geraakt HEERLEN, 2-4. Vanavond om- streeks zes uur is in Simpelveld een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 16-jarige Emiel Heuts uit Eys-Wittem. De jongen reed mee op een tractor, die een dorsmachine voorttrok. Op de Baeksberg sprong hij van het voer tuig om de remmen van de dors machine in werking te stellen. Hierbij is hij waarschijnlijk gestrui keld. Hij werd overreden door de machine. Hij was op slag dood. ligen, toen Polak in mei 1953 in Hannover ontdekt werd. Het hof achtte het mogelijk dat Polak de Duitse nationaliteit had verkregen gedurende zijn dienst in de Waf- fen-S.S., Hitiers elite-troepen. Vuurtje gestookt: _„J f 50.000,— schade APPINGEDAM, 2-'4. Een vuurtje, gestookt door het acht-jarige zoon tje van' de op de boerderij van de heer A. W. Ritsema t'e Holwierde werkende arbeider S., had vanmid dag een brand tengevolge, waar door voor f 50 000 schade ontstond Een grote kapschuur, waarin 60.000 kilo stro en 20.000 kilo hooi was opgeslagen, en waarin een aantal landbouwwerktuigen stond ging ge heel verloren. De brandweren van Bierum en Appingedam konden door gezamen lijk optreden overslaan van het vuur naar de op dertig meter af stand staande boerderij voorkomen en wisten een in de kapschuur op gestelde dorsgarnituur ter waarde van f 40.000 voor veel schade te be hoeden. De totale schade wordt op f 50.000 geschat. De schuur was verzekerd. „Stad en Lande" -van Sehouwen-Duiveland In het vervolg van het jaarver slag van de Vereniging „Stad en Lande" van Sehouwen-Duiveland, wordt herinnerd aan de activitei ten der vereniging m.b.t. de (afge broken) kerk te Sirjansland De mooie 17de eeuwse preekstoel moest verhuizen naar Capelle a.d. IJssel. Muurschilderingen werden ontdekt. Door medewerking van het minis terie van O. K. en W. is het gelukt een deel der muurschilderingen af te nemen en gepoogd wordt door het kerkbestuur de verkoop van de preekstoel ongedaan te maken. Een goede samenwerking bestond in het verslagjaar met de landelij ke bond „Heemschut". De „Neder- landsche Kastelenstichting" hield een excursie naar Sehouwen-Dui veland. Bezichtigd werden o.m. de opgraving van het kasfeel „Ooster- steijn", het. slot Haamstede (be wonderd werden de gerestaureerde wapenborden der families Hooft, Mogge, Collen en van Kretschmar) en slot „Moermond". Het aantal le den der vereniging bedraagt- 227. Te betreuren valt, aldus het ver slag, dat stads- en dorpsbesturen te weinig aandacht schenken aan kleine restauraties als van deuren, bovenlichten, stoephekken en ban ken, waarvoor in het restauratie fonds der vereniging geld beschik baar is. Dergelijke restauraties kun nen het gehele straataanzicht een bijzonder karakter verlenen On juist is ook dat de vereniging nog te vaak voor een fait accompli ge plaatst wordt.- Elke oude gevel en iedere beplante weg die verdwijnt kan in de meeste gevallen als een verlies aan schoonheid worden aan gemerkt. Het doel, het sparen van oude cultuurvormen, blijft onver minderd doel der vereniging. h De Hongaarse presidentiële raad heeft donderdag een beperkte am nestie afgekondigd en bekend ge maakt, dat het vonnis van Zoltan Tildy, die als minister van staat in de regering van Imre Nagy tot zes jaar gevangenisstraf was veroor deeld, is opgeschort. Dit laatste is gedaan, omdat Tildy „berouw had getoond en voorts met het oog op zijn leeftijd". Tildy is leider ge weest van de grootste politieke be weging in Hongarije, de partij van de kleingrondbezitters. Van 1946 tot 1948 was hij staatshoofd. a De Franse politie heeft bij een Parijse kunsthandelaar een veer tiende e'euws schilderij uit de school van Rimini achterhaald, dat op 19 maart uit een museum in Zürich was ontvreemd. De waarde van het schilderij wordt op 50.000 Zwitserse frank geschat. De democratische partij in de V.S., die in beide Huizen van het Congres een meerderheid heeft, heeft een boekje uitgegeven, waar in felle kritiek wordt geleverd op de buitenlandse politiek van de (re- Ipüblikeinse) regering. Het boekje draagt de titel „Zo verliest men vrienden en invloed". Punt voor punt valt het de buitenlandse poll- uk ww» wv tiek van Matste zes jaar aan. gemaakt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Met moet de jeugdige geest vormen, niet vullen. NIEUW-DELHI, 3-4. - Premier Nehroe van India heeft vrijdag ochtend in het parlement bevestigd dat de Dalai Lama de noordooste- lyke Indiase grens heeft overschre den. Dit was reeds dinsdagavond geschied. De Tibetaanse geestciyke leider had een gevolg van tachtig personen by zich. Allen hadden om asiel verzocht. Nehroe zei niet met zoveel woor den dat de Dalai Lama asiel is ver leend. Een afgezant had reeds op 29 maart de grens overschreden en asiel voor hem gevraagd. Twee da gen later had de Dalai Lama, die in goede gezondheid verkeerde, met acht volgelingen de grens bereikt. Nadien kwamen nog meer Tibeta- nen, die het gezelschap op tachtig man brachten. Het nieuws dat de Dalai Lama „onder dwang van rebellen" India bereikt heeft, stond slechts sum mier en zonder commentaar in de Pekingse kranten vermeld. Het Pe- kingse Volksblad beschuldigde de Zuidslavische pers ervan „bijzon dere belangen" bij de Tibetaanse opstand te hebben en hierover „verwrongen" berichten te geven. De conferentie in Washington Vrijheid van West-Berlijn moet worden gehandhaafd WASHINGTON, 2-4. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Sehvyn Lloyd, heeft donderdag in Washington uitdrukkeiyk verklaard dat Engeland geen gedemilitari seerde zone in Duitsland wenst en geen enkele oplossing zal aanvaar den van de Beriynse crisis, die een verzwakkking van de NAVO zal veroorzaken als gevolg van het terugtrekken van Amerikaanse, Britse en Canadese troepen van het vasteland van Europa. De Britse minister betoogde met nadruk, dat de vrijheid van west- Berlijn moet worden gehandhaafd en dat een oplossing van de Duitse kwestie, die neutralisering van Duitsland tot gevolg zou hebben, de slechtst denkbare zou zijn. Reeds gisteren deelde de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, mede, dat ook Engeland geen voorstander van „dis-engagement" is. Na afloop van de vergadering van donder dagmiddag verklaarde hij, dat de berichten over grote meningsver schillen tussen de grote mogend heden over de Duitse kwestie „niet op de feiten zijn gebaseerd en uit de lucht zijn gegrepen". De minis ter voegde hier aan toe, dat de een heid tussen de grote mogendheden reeds blijkt uit het feit, dat op de vergadering van de NAVO-raad de Britse en Franse ministers ook na mens de Verenigde Staten en west- Duitsland rapport konden uitbren gen over het gesprek dat de afge lopen dagen in de Amerikaanse hoofdstad over de Berlijnse crisis en de kwestie van een topconfe rentie is gevoerd. Over de inhoud van dit rapport wenste de minister geen mededelingen te doen. Geen meningsverschillen Ook de woordvoerder van de NAVO verklaarde na afloop van de middagvergadering, dat er tus sen de grote mogendheden geen meningsverschillen bestaan over de benadering van de Duitse kwes tie. Met name noemde hij de kwes tie van een Duits vredesverdrag, dat - zo zeide hij - in tegenstel ling met bepaalde berichten geen geschilpunt uitmaakt, omdat una niem de mening bestaat, dat een vredesverdrag slechts mogelijk zal zijn met een herenigd Duitsland. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville, vatte het Franse standpunt samen in twee principes, die de verdere politiek jegens de Duitse kwestie dienen te bepalen: west-Berlijn niet verlaten en oost-Duitsland niet er kennen. „Als Berlijn verloren gaat, wat zal dan volgen?", zeide hij. De Franse minister wees er verder op dat dank zij de vastberadenheid van het Westen de Sowjet-Unie haar taktielc in de Berlijnse crisis heeft moeten wijzigen en dat alleen een vermindering van deze vastbe radenheid de gevaren kan verhogen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1