de Gaulle wekt kritiek WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Toch nog liefde I Schouwen-Duivelandse Soortspiegel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 2 APRIL 1959 NO. 18540 Betwiste topconferentie Verleden week hield de Franse president de Gaulle een perscon ferentie in een deftige omgeving met de luister van museum-meube len en kristallen kronen, en wat dit betreft heeft de omgeving haar doel niet gemist, redereen was on der de indruk van de plechtige, vorstelijke ontvangst. Maar na de toespraak van de generaal en na diens beantwoording van enkele vragen is de kritiek los gekomen. De Gaulle sprak over velerlei on derwerpen, en het meest over de Duitsers. Hij prees hen uitermate, bijna zozeer als voorheen Frankrijk door hem in de hoogte was gesto ken. Het was duidelijk dat de Gaul le hoopt, de Duitsers aan zich te binden, evenals de Italianen, om 2ich te kunnen opwerpen als woordvoerder van het Westeurope- se vasteland. Hij zeide dat Frank rijk niet van de verdeling van Duitsland wilde profiteren, om dit grote volk blijvend verdeeld te ■houden. Hij noemde Frankrijk de kern van de N.A.V.O., en het had als voorpost voor zijn defensie de Duitse legers nodig. Sprekende over de Berlijnse kwestie herhaal de hij dat het westen zich niet uit west-Berlijn zou laten verdrijven. En ook voelde hij niets voor een geneutraliseerde zone in midden- Europa tenzij deze reikte tot aan de Oeral om het Russische gevaar zoveel mogelijk terug te dringen Nu wil niemand' in het westen zulk een neutrale zone en het enige waarover MacMillan denkt is een begin van ontwapening door uit dunning van een zone aan weers zijden van het ijzeren gordijn onder flinke controle. En over ontwape ning wil Frankrijk wel spreken, zo zeide de Gaulle, vooral zolang het zelf geen atoombommen heeft. Conflict met Adenauer Het wonderlijke, na deze hulde betuiging aan de ideeën van Aden auer, was dat daarop enige passa ges volgden, die in Bonn grote on gerustheid hebben gewekt. De Gaulle zeide dat oen herenigd Duitsland zou moeten blijven bin nen de huidige grenzen van de twee Duitse republieken. Wat kan dit anders beduiden dan dat de Duitsers moeten afzien van de nu Poolse en Russische gebieden in het oosten? In de Sowjet-wereld is de Gaulle al toegejuicht omdat hij de Oder- Neisse-grens met Polen kennelijk heeft aanvaard als blijvend. Nu zul len de Duitsers zich wel geen illu sies maken, dat zij die verloren provincies terug krijgen, maar zij wilden er toch een ruil-object van maken om - misschien met enige grenscorrecties - toch iets anders er voor in de plaats te krijgen. Zij menen dus dat de Gaulle 'hun po sitie heeft verzwakt. Onrust in Algerië De Gaulle wekte ook kritiek in Algerije. Hij heeft gezegd dat wel niemand van hem zal hebben ver wacht dat hij over een wondermid del beschikte om aan de strijd daar een einde te maken. Nu, velen hebben dit wel verwacht en zijn te leurgesteld. De president zei dat men wel een generatie lang moest wachten tot de kinderen van de moslims zich geheel aan de zijde van Frankrijk zouden scharen, nadat dit de gelijk heid met de Fransen zou hebben doorgevoerd. En dan zouden de Al gerijnse moslims „hun eigen per soonlijkheid" vormen in nauwe samenwerking met het moeder land. Dus jaren lang van grote uit gaven voor sociale, medische en on derwijstaken, met voortzetting van de oorlog, en tenslotte, na lange tijd, vrede. Dat is voor hen, die we ten dat de oorlog Frankrijk uitput en zien, dat het leger steeds meer troepen en geld vraagt, geen pret tig bericht. En de kosten der ge lijkstelling zijn ook enorm hoog. Conferentie op 11 mei Wat het onderhoud met de Rus sen aangaat wordt het wel waar schijnlijker, dat op 11 mei in Ge- nève een conferentie begint van ministers van buitenlandse zaken. Zal daarop een topconferentie vol gen van de regeringsleiders? Eigen lijk is de Gaulle staatshoofd en Debré leider der regering, maar de generaal zou toch ook zelf willen komen. Hij stelt evenwel, evenals Eisenhower (die president is en te gelijk premier) allerlei voorwaar den, met name dat de ministers tot een redelijk compromis moeten zijn gekomen, voor de top-figuren bij een komen. Het Nabije Oosten Intussen vroeg ook het nabije oosten aandacht. President Kassem van Irak heeft officieel het pact van Bagdad opgezegd, waarin het was verenigd met Engeland, Tur kije, Perzië en Pakistan. In Londen heeft men het bericht kalm opge nomen. Zolang de oliewinning on gestoord voortgaat, blijft Engeland ook Irak van wapens voorzien. Bo vendien willen Londen en Was hington de regering van Kassem niet in de steek laten, nu hij wei gert naar de pijpen te dansen van Nasser, maar ook zich weer losser schijnt te willen maken van de communisten, die hem eerst hiel pen. Het westen heeft belang bij een onafhankelijk Irak, waarmee zaken vallen te doen Wat tenslotte Tibet aangaat, daar blijkt de opstand voort te gaan hoe wel de hoofdstad onder Chinese controle staat. Maar de jonge „God- Koning", de Dalai Lama is voor de Paasdagen vogelvrij verklaard. Men veronderstelt, dat hij bij de rebel len in de provincie is en misschien wel naar India zal vluchten. Een tweede „Hongarije" dreigt de span ning in Azië te vermeerderen. MARKTBERICHTEN Aardappelen ROTTERDAM, 31-3. Klei-aard- appelen, 35 mm opw.: Eigenhei mers f 14,00-16,75, Bintje f 19,50- 21,00, Bevelanders f 13,50-14,50, Meerlanders f 14,50-15,50, Furore f 15,50-17,50. Zandaardappelen, 35 mm opw.: Libertas f 11,00-12,00. Voeraardappelen f 2,50-4,25. Prijzen berekend per 100 kilogr. en op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Ingezonden mededeling Grote was Afwas KERKNIEUWS Geen Nederlandse gereformeerde predikanten meer in Djakarta 's-GRAVENHAGE, 31-3. De Ge reformeerde Kerk van Djakarta, die in haar bloeitijd twee predikan ten heeft gehad en sedert haar in- stituering in 1877 steeds Nederland se voorgangers heeft gehad, heeft aan deze periode nu een einde zien komen. Het staat nu vast, dat ds. G. Leene, die met verlof in Nederland is en als reserve-legerpredikant werkzaam is, niet meer naar Indo nesië zal terugkeren. Ook ds. J. J. Oranje, die 19 jaar de Ger. Kerk van Djakarta diende, is thans aan boord van het m.s. „Oranje" op weg naar Nederland. Afgezien van het feit of hij het beroep van de Ger. Kerk van 's-Gravenhage-west zal aannemen, staat toch wel vast, dat hij niet meer naar Indonesië terugkeert. Na de massale uittocht is de Nederlands sprekende ge meente in Djakarta gedecimeerd. Ds. Oranje heeft vlak voor hij naar Nederland vertrok in de Kwitang- kerk te Djakarta, dr. Liem Tjiauw Liep, gekomen van Semarang, als zijn opvolger bevestigd. De veran derde omstandigheden noopten de kerkeraad na het vertrek van bijna alle Nederlandse leden een inheem se predikant te beroepen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Vrouwenbond P.v.d.A. Op de laatst gehouden bijeen komst van de Vrouwenbond van de P. v. d. A. sprak de heer C. Hoek, districtsbestuurder van het NVV, over „Ontslagrecht en Ar beidsrecht". De heer Hoek wees er op dat er reeds in het eerste Bijbelboek Genesis sprake was van een overeenkomst tussen Jakob en zijn oom Laban. Toen reeds al bleek echter dat de arbeider geen rechten had en het bleef zo vele eeuwen lang. In 1838 werden er in de wet drie artikelen opge nomen doch het bleef nog zo dat altijd het woord van de meester werd geloofd, vandaar het ont staan van het woord klasse-justi- tie. Eerst in 1907 kwam er een nieuw wetsontwerp „Arbeidsrecht" tot stand dat uit niet minder dan 80 artikelen bestond. Het huidige ontslagrecht van minister van Maarseveen dateert van 1946 en is door minister Donker in 1954 weer belangrijk gewijzigd. De heer Hoek gaf vervolgens een ruim overzicht van overeenkomsten en ontslagrecht in verschillende be drijfstakken, waarbij ook de rech ten ter sprake kwamen van de militaire dienstplichtigen. Na het betoog van de heer Hoek werd de huishoudelijke agenda af gewerkt. De voorzitster mevr. v.d. Berge, sprak haar vreugde uit over de prachtige verkiezingsuitslagen en hoopte hierbij dat de partij voorzitter weer spoedig van zijn zeikte hersteld zal mogen znij. In mei gaan 16 nieuwe leden van de afd. Zierikzee voor een vierdaags vacantieverblijf naar „D eBorn" te Bennekom. Op deze zeer druk be zochte avond waren verschillende nieuwe partijleden aanwezig. BROUWERSHAVEN Afd. Plattelandsvrouwenbond Op uitnodiging van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Brouwershaven, sprak mej. Eras mus over „Mijn werk als maat schappelijk werkster". Spreekster gaf uitleg over het ontstaan van het maatschappelijk werk. Reeds in 1900 waren er opleidingsscholen. De opleiding duurt thans 2Vz jaar. Ingezonden mededeling glaasje! Het doel van het maatschappelijk werk is hulp te geven en bij te springen als er iets fout dreigt te gaan in een gezin. Op Schouwen- Duiveland is dit wel heel erg uit gebreid. Zo wordt geholpen bij be jaarden en kinderzorg, woning- en huwelijkmisère, enz. De gezinsver zorgsters en helpsters komen over het algemeen in gezinnen waar de vrouw ziek is. Op geestige wijze vertelde mej. Erasmus wat men al lemaal kan meemaken als men op huisbezoek gaat. Een flinke dosis humor is hier zeker wel voor nodig. Mevrouw Jansen-Glas dankte de spreekster voor haar interessante uiteenzetting. Door een suggestie van mej. Erasmus gaven zich en kele dames op om eens in een ge zin bij te springen. De mogelijk heid om dat werk samen met de andere vrouwenverenigingen te doen, zal onderzocht worden. Op 8 april zal er een cursus be ginnen in het fotograferen. De cur sus „Eerste hulp in het gezin" zal spoedig een aanvang nemen en met september een naaicursus. Voor al deze cursussen kan men zich nog opgeven. Het ligt in de bedoeling deze zomer weer een reisje te ma ken. Op 21 april zal er een lezing zijn over nieuwe wasmiddelen en stoffen. Zaterdagavond hebben zich in de Griekse wijk van de Cyprische stad Limassol gevechten voorge daan tussen Britse militairen in burger en Cyprioten, waarbij op een gegeven ogenblik een honderd tal militairen in gevechten waren gewikkeld met ongeveer drie hon derd Cyprioten. Acht Britten wer den gewond. DE ZEEKONINGIN 60. Aram krijgt een paar met ijzeren pinnen beslagen pols banden om, de klassieke wapenen bij de Griekse vuistkamp. Dan betreedt hij, onder doodse stilte, het strijdperk, waar Ares hem met een superieur glimlachje opwacht. „Gegroet tegenstander", zegt Ares luid. „Mijn naam is Ares, de naam van de god der vernielende krachten.... je zult spoedig merken, dat ik die naam niet zonder reden draag „Ik ben gereed", zegt Aram kalm. Dan heft de kampvechter zijn staf, ten teken dat de strijd kan beginnen Meteen stormt de reus zonder aarzelen met geheven vuisten op Aram toe. Aram vangt de slag op met zijn bepantserde arm, maar wankelt reeds onder de geweldige kracht van de uitval. Hij beseft onmiddellijk, dat hij» slechts met snelheid en behendigheid iets kan bereiken tegenover deze geharde geweldenaar. Lenig duikt hij onder de tweede slag door.... één ogenblik verwaarloost Ares zijn dekkingMaar dit korte moment is genoeg voor Aram Bliksemsnel schiet zijn vuist omhoog en treft de kaak van zijn tegenstander met volle kracht. FEUILLETON door Hanoi Spoor Gerard schoot in een verlossende lach. De gulle lach die Andries ook gehoord had bij het begin van hun kennismaking en^hem dadelijk had doen beseffen dat achter die geaf fecteerde stem een prachtmens ver borgen moest zijn. „Nu, dan moet dat geld maar te rug, jammer het was zo gemakke lijk te verdienen. Alleen maar even op de uitkijk staan als er gesmok kelde sigaretten van een boot ge haald moesten worden. Stomme zet om nu net zo'n mislukte straatpre diker als jij tegen het lijf te lopen". Andries maakte zich niet druk over de spottende woorden. Hij wist wel dat ze niet zo gemeend waren. Stil en nadenkend zaten ze nog een poosje bij elkaar. Gerard was de eerste die weer het woord nam. „Toch een misselijk idee om jou hier met je narigheid achter te la ten". Andries haalde de schouders op. ,;Werk genoeg; ik kom heus wel te recht". „Het kan zijn, maar ik ben toch bang dat je niet genoeg aan Pau- lien denkt. Wat zou je van een ver haal denken over een meisje, dat voortdurend in havenwijken naar haar geliefde loopt te zoeken, en tenslotte het leven daar zo aan trekkelijk vindt dat zij er zich voor goed vestigt, tot vermaak van de vermoeide zeemannen". Andries sloeg met zijn vuist op tafel, zodat de kelner verschrikt kwam toelopen. „Ik weet waarop je doelt", zei hij spinnijdig, „maar be spaar me je voorspellingen. Pau- lien is van het edelste en zuiverste diamant en zal haar leven niet ver slingeren door zo'n mislukkeling op te zoeken als ik ben". Somber bleef hij voor zich uit staren. De beide jongemannen spra ken daarna nog lang over hun on zekere toekomst en het aanbod van Andries werd door Gerard aange nomen. HOOFDSTUK XXIH. Op zoek naar Andries. Paulien kreeg van Martha de op dracht om Andries te gaan zoeken. „Misschien", zo zei ze, „is Andries helemaal niet gevlucht maar wilde voortaan voorkomen dat jij hem zou bezoeken. Ik kan ongeveer zijn ge- dachtengang wel volgen. Breng hem bij me, opdat hij uit mijn eigen mond kan horen, dat die nachtmer rie voor hem afgelopen is". Paulien zag wel dat haar moeder geen rust kende alvorens haar plannen vaste vormen hadden aangenomen en be loofde de volgende dag op stap te gaan. Ze meende de raad van haar moeder maar te moeten opvolgen om eerst naar Andries' woning te gaan. Voor ze naar het kleine huis ging, bracht ze even haar koffertje in Martha's woning. Toen ze het huis naderde zag ze een prachtige maar wat opzichtige auto staan. Gelijk schoot het haar te binnen dat oom Bernard gisteren het be zoekuur in het ziekenhuis had over geslagen. Hij was zeker al weer ge rustgesteld over de toestand van zijn zuster. Wie zou er op bezoek zijn? Zoals gewoonlijk liep ze het huis om, om door de achterdeur naar binnen te gaan. De deur stond open en Paulien liep naar binnen. Toen zij door de hal wilde lopen om naar haar kamertje boven te gaan, bleef ze plotseling verschrikt staan. In de ruime wat schemerige hal waren twee mensen, naar het leek op leven en dood met elkaar aan het worstelen. Zij gaven daar bij geen enkel geluid en Paulien voelde hoe de rillingen van afgrij zen over haar rug kropen. Toen ze wat aan de schemer gewend raakte viel ze van de ene verbazing in de andere. Een van de personen was oom Bernhard. Zij lichaam was ge stoken in een nauwsluitend zwart tricot. De ander was een vrouw en Paulien hield haar adem in, toen zij bij een van de bliksemsnelle wendingen het gezicht zag, dat on danks inspanning van buitengewo ne schoonheid was. De vrouw was eveneens in tricot waarop het pa troon van een panterhuis was af gebeeld. Dit deed het slanke en soe pele lichaam geheimzinnig en bo venmenselijk lenig lijken. De grote ruime mat in de hal was naar het midden geschoven en Paulien1 be greep al vlug uit de uitgebalanceer de bewegingen dat de worsteling voor beide mensen sport was. Ter wijl zij het kloppen van haar hart tot rust trachtte te brengen, wacht te ze gelaten het einde af. Óp zeker moment slingerde oom Bernard de vrouwenfiguur met snelle bewegin gen rond zich heen en beiden plof ten op de grond. Oom Bernard drukte de vrouw tegen de mat. „Ik heb gewonnen", hijgde hij. De vrouw scheen nog geen vermoeid heid te kennen, want met een stem zo melodieus als zilveren' klokjes, zei ze lachend, „ja, jij hebt gewon nen" en om de verbazing van .pau lien nog te vergroten, kreeg hij een zo onmiskenbaar schalkse knipoog van de vrouw, dat Paulien ondanks de vreemde situatie in een hartelij ke lach schoot. (Wordt vervolgd). X Zierikzee belandde door gelijk spel van Grenswachters tegen •j* Axel op onderste plaats in 3e klasse D. SVOWK II zorgde X voor verrassing door Zonnemaire II met 5-1 te kloppen. X MEVO aan de kop van de ranglijst zaterdagmiddagcompetitie. V X Goede resultaten voor Zeemeeuwen in korfbaltournooi te X Roosendaal VOETBAL K.N.V.B. Zierikzee kwam in de 3e klas D niet in het veld maar toch belandde het door het 2-2 gelijk spel dat Grenswach ters tegen Axel uit het vuur wist te slepen op de onderste plaats. Met nog twee thuiswedstrijden, RKFC en ODIO, en uit tegen RCS is de situatie voor de rood-zwarten nog niet geheel hopeloos. Grens wachters speelt nog thuis tegen Zeelandia en uit tegen Steenbergen. RKFC wist zijn positie door een kleine maar kostbare 1-0 zege op Hontenisse niet onaanzienlijk te verbeteren. VES '35 had de handen vol aan het bezoekende Zeeland Sport (1-0) terwijl Steenbergen dat ODIO in eigen huis met 2-0 ver sloeg als een schaduw blijft volgen op de leiders. Zeelandia kon het in Middelburg niet tegen RCS bolwer ken en beide puntjes gingen mee naar Souburg (0-2). VES '35 20 14 5 1 33 58-26 Steenbergen 20 15 2 3 32 51-18 METO 19 11 4 4 26 36-21 Axel 18 9 4 5 22 38-20 RCS 20 10 2 8 22 38-21 Hontenisse 18 6 4 8 16 42-46 Zeeland Sport 18 7 2 9 16 31-43 RKFC 19 6 2 11 14 31-36 Zeelandia 19 6 2 11 14 33-39 ODIO 20 5 4 11 14 29-36 Grenswachters 20 5 1 14 11 21-45 Zierikzee 19 3 4 12 10 32-42 Tot veler verrassing slaagde Hal steren er in de 4e klas G niet in het begeerde puntje dat het kam pioenschap had gebracht binnen te halen. Nog wel op eigen grond werd Halsteren met 2-1 door mede gegadigde Kaaise Boys gevloerd, waarmee revanche werd genomen voor de thuis geleden 5-1 neder laag. Halsteren is nu uitgespeeld en de Boys moeten nog op bezoek bij Cluzona, zodat het hier wel op een beslissingswedstrijd zal uitdraaien. De stand aan de kop van de rang lijst is nu: Halsteren 18 14 1 2 31 70-25 Kaaise Boys 17 13 3 1 29 63-27 Yerseke 17 8 2 6 18 45-44 K.N.V.B. AFD. ZEELAND. In de 2e klas C eindigde de strijd tussen Zonnemaire en Zierikzee III onbe slist (3-3). Voor de grote verrassing zorgde hier SVOWK II door Zon nemaire II met 5-1 te kloppen wat de eerste overwinning voor de Ouwerkerkers in deze competitie betekende. ZATERDAGMIDDAGCOMPETI TIE. Zaterdagmiddag werd Zaam- slag op eigen terrein met 3-1 door Goes V geklopt maar maandag zorgde het voor een verrassing van de eerste soort door Wolf aartsdijk met lege handen naar de Bevelan- den terug te sturen (3-2). Voor ME VO betekent deze uitslag wel een onverwacht meevallertje daar het nu in de thuiswedstrijd tegen Wis- senkerke aan een puntje genoeg heeft om de kampioensvlag in top te steken. MEVO 17 15 0 2 30 96-37 Wolfaartsdijk 17 13 2 2 28 79-23 Kloetinge 17 10 1 6 21 62-34 SVD 18 9 3 6 21 49-37 Kats 17 9 3 5 21 57-46 Zaamslag 18 7 2 9 16 56-41 Driewegen 16 6 1 9 13 38-55 Goes V 17 5 2 10 12 40-80 's H.H.kinderen 16 1 2 13 2 18-73 Wissenkerke 15 0 2 13 2 29-92 In de 2e klas C besloot Bruse Boys de competitie niet een 5-1 zege op Brouwershaven III. Door een beier doelgemiddelde dan Duive- land eindigden de Boys op de 2e plaats achter kampioen Burgh III. Burgh III 14 11 1 2 23 54-30 Bruse Boys 15 10 1 4 21 60-19 Duiveland 15 10 1 4 21 57-38 SINOTO 14 5 2 7 12 39-43 MEVO II 15 4 1 10 9 33-54 Br.haven III 13 0 0 13 0 6-65 JUNIORENCOMPETITIE. In groep B VIII heeft Zierikzee B I door de 4-1 zege welke het op Drei- schor B I wist te behalen de titel practisch voor het grijpen. Brou wershaven B I klopte Duiveland B l eveneens met 4-1, terwijl Burgh B I weinig moeite had om SINOTO B I er onder te houden (0-7). Zierikzee BI 11 10 0 1 20 104- 7 Burgh BI 11 6 3 2 15 35-26 Dreischor BI 12 7 1 4 15 37-28 Duiveland B I 11 3 2 6 8 24-35 Br.haven B 1 10 3 0 7 6 21-38 SINOTO BI 11 1 0 10 2 8-95 De belangrijke wedstrijd in de le klas A van de zondagcompetitie tussen Koewacht en Groede eindig de in een 2-2 gelijk spel. Koewacht behoudt hiermee de beste kansen op het kampioenschap waardoor het straks met Burgh zal uitmaken wie er straks naar de KNVB gaat promoveren. KORFBAL. Zeemeeuwen kwam bij het tournooi van Alliance in Roosendaal met uitstekende resul taten uit de bus. Het eerste twaalf tal legde in haar poule beslag op de le prijs door tegen Cairlois II gelijk te spelen (l-l) en van Vol harding met 1-0 en van H.P.V. met 4-0 le winnen. Het 2e twaalftal eindigde in haar poule op de 2e plaats. De resultaten waren een 3-0 nederlaag tegen Animo II en over winningen op Olympia II (3-0) en Cairlois IV (2-1).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9