Ernstige watersnood op Madagascar eist meer dan drie-duizend doden Armlastigen en wezen waren onder gebracht in onaantrekkelijke huizen ,'Awl Bolletje/" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE APRIL 1959 No. 18M# NIEUWEBKERK Een speeltuinvereniging Er is een actiecomité opgericht met als doel de oprichting van een speeltuinvereniging. In dit comité hebben zitting de dames: mevr. J. M. ten Hove en J. C. v. d. Graaf en de heren: Joh. Folmer, L. Tiele- man, C. J. Papeveld, F. Schuiling, J. Buysse, v. Schelven, H. Zwaai, N. Slingerland alsmede mej. W. P. Gaanderse. Het voorlopig bestuur bestaat uit de heren L. Tieleman, voorzitter; F. Schuiling, secretaris en N. Slingerland, penningmeester. Het ligt in de bedoeling op vrij dag 3 april een oprichtingsvergade ring te houden in „Ons Dorpshuis". De heer Schelling uit Vlissingen zal een causerie houden over speeltuinen. Alle ouders van kin deren en allen die interesse heb ben, zijn hartelijk welkom en wor den in „Ons Dorpshuis" verwacht, GEZAMENLIJK OVERLEG OVER WESTELIJKE „STRATEGIE" BEGONNEN Toch verschillen tussen Engeland en Amerika Ingezonden mededeling BIJZONDER INITIATIEF Geschenk voor jarige Koningin Juliana AMSTERDAM, 1-4. Met instem- mlng van de regering is onder voorzitterschap van jhr. mr. C. J. A. de Ranitz uit Utrecht een „Co mité verjaarsgeschenk H.M. de Koningin" gevormd, dat onze Landsvrouwe op haar komende vijftigste verjaardag in het paleis Soestdjjk een waarlijk vorstelijk geschenk hoopt aan te bieden. Het comité wil alle onderdanen van het koninkrijk, dus ook die buiten Nederland, als ook alle Ne derlandse organisaties, verenigin gen, instellingen en bedrijven, in de gelegenheid stellen aan dit ge schenk bij te dragen. Daarbjj zal het persoonlijk offer van beschei den omvang even welkom zijn als het groter bedrag van een collec tiviteit. Het comité meent te handelen in de geest van de Koningin, wanneer het haar een bedrag ter beschik king stelt, dat zij naar haar eigen inzicht kan bestemmen voor een algemeen doel. Daarnaast hoopt het comité een deel van de bijdragen te besteden voor een persoonlijk geschenk. Man hakte acht mensen in stukken KINGSTON, 31-3. De politie van Jamaica zoekt op het ogenblik een 20-jarige man, die acht mensen in stukken zou hebben gehakt. De moorden zouden gebeurd zijn in het dorp Labyrinth, dat circa tien km van Kingston ligt. De moordenaar zou drie vrou wen, een man en vier kinderen op deze beestachtige wijze hebben af geslacht. Hij zou voorts nog een aantal mensen hebben verwond, van wie er acht naar het zieken huis moesten worden gebracht. De politie zei dat de man gedag vaard was voor een klein vergrijp. Hij zou woedend zijn geworden omdat inwoners van Labyrinth hem bij de politie hadden aangegeven. Buizerds contra vliegtuigen Het verkeer op de internationale luchthaven van Los Angeles wordt indirect in gevaar gebracht door het vrij grote aantal konijnen dat zich daar ophoudt. Het gebeurt nl. nogal eens dat een konijn door een vliegtuig wordt overreden, waar door talrijke buizerds, die het op de stoffelijke resten van de dieren hebben voorzien, worden aange trokken. Deze vogels vormen vooral voor straalvliegtuigen een groot ge vaar. Vier bemanningsleden van het Westduitse passagiersschip „Ber lin" zijn tijdens een zware storm op de Atlantische oceaan overboord geslagen en verdronken. De man nen waren bezig een beschadigd luikhoofd te repareren, toen zij door overslaand water werden mee gesleurd. De „Berlin" is met 500 passagiers op weg van Bremen naar New York. WASHINGTON, 31-3. Te Wash ington is dinsdag het ministeriële overleg begonnen om te komen tot een gezamenlijke westelijke strate gie by de onderhandelingen met de Russen. Aan de besprekingen na men in eerste instantie de Britse en Franse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd en Maurice Couve de Alurville, en de Amerikaanse waarnemende minis ter, Christian Herter, die minister Dulles vervangt, deel. Later voegde zich de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Heinrich Von Brentano, zich bjj hen. Amerikaanse bladen maken mel ding van een „aanzienlijk verschil van mening" tussen de V.S. en En geland over de wijze v/aarop het Westen op de Russische poging om de westelijke mogendheden uit Berlijnte verdrijven, moet reage ren. De V.S. zouden voorstander zijn van een program op lange ter mijn voor regeling van de Duitse kwestie, volgens hetwelk Berlijn tenslotte de hoofdstad van een her enigd Duitsland zou moeten wor den. Het Engelse standpunt De Engelsen zouden meer voelen voor een aparte oplossing van de kwestie-Berlijn, om de huidige spanning te verminderen. Volgens hen zal de Sowjet-Unie waar schijnlijk niet instemmen met een plan op lange termijn, waarbij men wil trachten de kwestie-Berlijn op de lange baan te schuiven. In een gemeenschappelijke ver klaring, die na afloop van 't over leg werd uitgegeven, wordt gezegd dat de vier ministers inleidende be- sprekignen hebben gevoerd en op hartelijke wijze van gedachten ge wisseld hebben. Moskou kapittelt Bonn MOSKOU, 31-3. De Sowjet-Rus- sische minister van buitenlandse zaken Gromyko heeft de Westduit se ambassadeur te Moskou dinsdag een nota overhandigd, waarin de Sowjet-Unie de beschuldiging uit dat west-Duitsland, „telkens wan neer de grote mogendheden over een zijn gekomen onderhandelingen over internationale vraagstukken te openen", poogt hieraan afbreuk te doen door onnodige twistge sprekken op ongegronde beschul digingen". In de nota wordt, volgens „Tass", ook verklaard dat west-Duitsland een donderdag jl. te Moskou overhandigde nota, een „verkeerde voorstelling heeft gegeven van de Sowjet-politiek ten aanzien van Duitsland en. Berlijn". Hulp aan militaire oorlogsslachtoffers Actie „Appèl 3" ingeluid UTRECHT, 31-3. Woensdag april is weer een grote nationale actie, ditmaal „Appèl 3" geheten, ingeluid. De actie wordt gehouden ten behoeve van de Bond van Ne derlandse militaire oorlogsslacht offers en nagelaten betrekkingen. De baten zijn bestemd voor de instandhouding en exploitatie van het moederhuis en de zeven dub bele bungalows ln Doorn voor re validatie van Nederlandse militaire, oorlogsslachtoffers en de zorg voor nagelaten betrekkingen. Ruim an derhalf miljoen loten zullen worden uitgegeven in vijf series. Voor prij zen is een bedrag van f 225.000 uit getrokken. De prijzen bestaan uit vijf woonhuizen of goederen naar vrije verkiezing, alsmede 5005 prij zen waaronder televisie-ontvangers wollen dekens, vakantiereizen e.d. Een zesde woonhuis dat boven dien grotendeels „aangekleed" wordt door 32 Nederlandse bedrij ven zal aan een van de Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers of aan een nagelaten betrekking geschon ken. worden. j-GRAVENHAGE. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, zal op de donderdagmiddag 2 april te houden vergadering van de Vereniging van Gereformeerde predikanten in het Jaarbeursgebouw te Utrecht spre ken over „Predikant en maatschap pelijk werk". Herstel van schade zal jaren duren PARIJS, 1-4. De premier van Ma dagascar, Philibert Tsirana, heeft telefonisch aan het Parijse blad Paris Journal" meegedeeld, dat een schatting van 3.000 doden als gevolg van de cycloon en de wa tersnood ver beneden de waarheid lijkt. - - Vijf van de zes provincies zijn ge troffen, aldus de premier. Er is slechts draadloos contact mee. Tienduizend dorpelingen hebben de wijk genomen naar hoger gelegen gebied. De meeste dorpen en steden in de lage streken staan geheel on der water. Port Berger en Mana- roe zullen opnieuw moeten worden gebouwd. De premier zei dat de legervoor- raad valschermen voor het uitwer pen van voedsel, is uitgeput Besmettelijke ziekten Hij vreest, dat er cholera en pest uitgebroken, hoewel nog niet epidemisch. Er zijn slechts 500 art sen op het eiland - één op de 10.000 mensen. Er was uit de lucht waar genomen dat in het zuidelijk deel van het eiland grote volksmassa's op hooggelegen stukken grond wa ren samengedrongen. „Alle bomen zijn omgewaaid, de huizen zijn als door bommen uiteengereten. Hon derdduizenden hectaren staan on der water", deelde de premier aan het Parijse blad mede. Rondom de hoofdstad Tananarive was het wa ter begonnen te zakken. Het zou? jaren duren om de schade te her stellen. AMSTERDAM. In het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam is de 56-jarige heer P. B. de Vries over leden, die vorige week woensdag op de kruising Ferd. Bolstraat- Eerste Jan Steenstraat fietste en door een tram werd aangereden. ROTTERDAM. In de Nieuwe Maas is de zesjarige Peter de Bree verdronken. Het ventje hoort thuis aan boord van het Rijnschip „Se sam 14", dat bij de Steenplaat ligt. Het jongetje is bij het spelen over boord geslagen. Naar zijn stoffe lijk overschot Is tevergeefs ge dregd. AFD. SCHOUWEN NED. PLATTELANDSVROUWENBOND Boeiende causerie over „Spanningen in het hedendaagse gezinsleven" Tradities ln het gezin kragen het zwaar te verduren Voor de afdeling Schouwen van _i Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen sprak dinsdagmiddag de heer M. Knoop, docent aan „Nieuw Rollecate", Rijks Hogere School voor Tropische Landbouw te Deventer op boeiende wijze over het interessante onderwerp „Span ningen in het hedendaagse gezins leven". In zijn betoog waarschuw de de heer Knoop tegen het „cafe- taria"-gezin van deze tijd, tegen het te veel „gokken op de hersens", tegen verwennerij van de jeugd, te gen distancieloze en neurotische opvoeding en te veel vrije tijd. Als tegenwicht zag de heer Knoop het gezin met stijl en innerlijke be schaving dat een eenheid vormt. De heer Knoop bracht aanvan kelijk naar voren dat de spannin gen in de wereld niet meer halt houden voor bijv. het veer Zijpe of Katseveer. We leven in een tijd waarin de tradities in het gezins leven het zwaar te verduren krij gen. De ouders dienen nieuwe t2*a- dities op te bouwen. Al het moge lijke dient te worden gedaan om de jeugd thuis te houden; televisie kan zo'n mogelijkheid zijn. De heer Knoop constateerde dat de jeugd niet slechter is dan vroeger, maar dat haar uitingsvormen zijn Veran derd. Onze kinderen dienen echter te worden opgevangen en hierbij kunnen spanningen optreden. Met nadruk betoogde de heer Knoop, dat als het platteland in de greep van de stad komt, de ouders paraat moeten zijn om hun kinderen met moderne middelen aan huis te bin den. Andere spanningen in het ge zin kunnen optreden door finan ciële moeilijkheden (termijnbetalin gen). Spr. ageerde fel tgeen deze moderne wijze van financiering, welke de jeugd kan beroven van haar eerbied voor het materiaal. Het is bedenkelijk als kinderen wennen aan een televisie, waarvan alleen de knop is betaald. Sexuele spanningen in het gezin kunnen ook veel afbreuk doen aan de noodza kelijke eenheid. Voorlichting, hoe jonger hoe beter, is noodzakelijk, vooral nu de jongeren tegenwoordig met zoveel verleiding in aanraking komen. Goed gezinslevensterkste dam De heer Knoop meende dat een goed gezinsleven de sterkste dam is tegen de spanningen van het mo derne leven en concludeerde dat indien het huwelijk goed: is het ge zin niet slecht kan zijn. Vervolgens bepaalde spr. zich uit voerig bij het gezin waarvan de va der haast nooit thuis is en waar schuwde met klem tegen de „show business", welke door zovelen van het leven wordt gemaakt. Voor een goede opvoeding is liefde noodza kelijk, liefde in eindeloos verdra gen. Andere punten zijn o.m. het voorbeeld met de daad, het bijbren gen van gewoontes, 'het kweken van „nest"-gevoelens. De heer Knoop benadrukte ten slotte niet al te zeer te geloven in de successen van de school. De stu dierage in Nederland noemde spr. „waanzin". Een grote taak zag hij weggelegd voor de volksleiders: „het in harmonie brengen van in nerlijke gaafheid met uiterlijke welstand". Deze in de koffiekamer van het „Huis van Nassau" gehouden ver gadering stond o.l v. de presidente mevr. Goemans-van Langeraad uit Zonnemaire en was slechts matig bezocht, zodat veel leden een be langrijke middag hebben gemist. Kon. familie aan de voet van de Matterhorn CERVXNIA, 1-4. Koningin Juli- ana, Prins Bernhard en de vier prinsessen zijn vandaag in Cervinia aan de voet van de Matterhorn aangekomen. Zij waren vergezeld van Prins Bernhard's broer Prins Ernst Aschwin v-an Lippe-Biester- feld en diens familie alsmede leden van de Nederlandse hofhouding Het gezelschap was in zes auto's van Turijn gekomen. a In het huis van sir Winston Churchill in Londen is ingebroken. De dieven haalden enkele kamers overhoop en maakten 2ich meester van juwelen ter waarde van 15.000 gulden en bont ter waarde van 30 duizend gulden van mevr. Chur chill. Tot de gestolen juwelen be hoort een antieke diamanten broche en een ketting. Sir Winston mist enkele van zijn sigaren. Verwachting bestaat dat vleesprijzen binnenkort zullen stijgen Verontrustende stUglng rundveeprUzen UTRECHT, 1-4. Het ziet er naar uit, dat de vleesprijzen in de ko mende maanden zullen stijgen. Dit deelde de heer C. Burger, bestuurs lid van het Produktschap voor Vee en Vlees vanmorgen te Utrecht me de tijdens een vergadering van dit Produktschap. Tevoren had de voorzitter van het Produktschap, de heer Joh. de Veer, tijdens de bespreking van de marktsituatie er reeds op gewezen dat de koeien momenteel zeer duur zijn. De heer Burger die de federatie van slagerspatroonsbonden in het Produktschap vertegenwoordigt noemde de stijging van de rundvee- prijzen verontrustend. Deze stijgen de tendens zal zich, volgens hem, minstens tot augustus voortzetten. De prijsverschillen zijn tot nu tos door de slagers zelf opgevangen maar, zo zei de heer Burger, dit zal niet lang meer duren en verwacht moet dan ook worden dat de prijs verhogingen aan de consument zul len worden doorberekend. De stijging van de vleesprijzen noemde de heer Burger onder an dere ook een gevolg van het sulfiet- verbod, waardoor de slager zich ge noodzaakt ziet magerder en fijner en dus duurder vlees voor de ge hakt te verwerken. IN 86 UUR LONDEN, 31-3. Dinsdag avond is uit Londen een Brittannia schroefturbine passagiersvliegtuig van de BOAC vertrokken, dat de eerste dienst met straalvlieg tuigen rondom de wereld opent. De Brittannia, bijge naamd „Fluisterende Reus", vliegt over de Atlantische oceaan, de Ver. Staten en de Stille oceaan naar Tokio en Hongkong. In deze steden bestaat aansluiting op een dienst van de BOAC die met straalvliegtuigen van het ty pe Comet-4 wordt gevlogen over Thailand, India, Paki stan en het midden-oosten naar Londen. Het zal op die manier mogelijk zijn in 86 uur en vijf minuten rondom de aarde te vliegen. Het bestuur van het Produkt schap besloot voorts de prijs van de baconvarkens nog eens te ver lagen en wel van f 2,28 op f 2,23 per kg., dit als gevolg van de moei lijke situatie op de baconmarkt. De thans vastgestelde prijs ligt pre cies 1 cent boven de kostprijs. Ingezonden mededeling 20 STUKS 75 CT Oudste Nederlandse vrouw achteruitgaande DORDRECHT, 1-4. De 108-jarige opoe Neeltje van Velzen te Dor drecht, die enkele weken geleden voor een lichte darmstoornis in het gemeenteziekenhuis moest worden opgenomen, maakt het op het ogen blik niet best. Haar ziekte heeft gisteren een wending ten kwade genomen en haar toestand is vrij ernstig geworden. Mejuffrouw Neeltje van Velzen werd tot voor kort in het gebouw van het Leger des Heils In Dor drecht verpleegd. Op 21 januari vierde zij haar 108e verjaardag. Belangrijke prijs verlaging radio- en t.v.-toestellen 's-GRAVENHAGE, 1-4. De twee- de grote producent van radio- en televisie-toestellen in Nederland, van der Heem (Erres) heeft in overeenstemming met Philips een prijsverlaging voor radio's, televi sietoestellen en radiogrammofoons ingevoerd, die 7 tot 13 pet. beloopt. Ook In dit geval gaat deze prijs verlaging voor een deel ten koste van de handelsmarges en wordt zij voor een deel gedragen door de fa brikant. Naar de directie van van der Heem verklaarde, is het motief voor de prijsverlaging „het schep pen van een gezonde marktsitua tie". De handelaren hebben van daag bericht van de door van dei- Heem ingevoerde prijsverlagingen ontvangen. In navolging van de Philipsfa- brieken hebben ook de Importeurs van de Duitse t.v,- en radiotoestel len maatregelen getroffen. Ingezonden mededeling Neveda, Rokin 118, Amsterdam Zierikzee, begin 19e eeuw Straattypen „stoffeerden" de publieke weg XVI Over de gebouwen, waarin in die tijd armlastigen en wezen gehuisvest waren, valt niet veel aantrek kelijks mede te delen. Het oude weeshuis op de hoek van de Wevershoek, dat tot 1863 heeft dienst gedaan, was een somber gebouw. Het had aan de voorzijde de breedte van vier nu aldaar staande woningen, ter wijl het met zijn erf langs de Wevershoek zich uit strekte tot aan de tegenwoordige brandweergarage. Uitwendig en inwendig bevatte het niet veel merk waardigs. De schilderijen, die in de regentenkamer hingen, zijn naar het gelijknamige vertrek van het huidige weeshuis overgebracht. Als een der bronnen van inkomsten van de inrich ting moet het verhuren van rouwmantels en rouw kleden genoemd worden, wat afwisselend f 900, f 1.500,per jaar opbracht. De huur van een mantel bedroeg f 0,35 en wie er een nodig had, vond in de sombere, met leien bevloerde, gang van het weeshuis gelegenheid uit een tweehonderdtal meest niet wel riekende kledingstukken er één uit te zoeken naar de vereiste maat. Rouwkleden over de kist bij be grafenissen verhuurde het weeshuis er in veertien soorten van f 0,60 tot f 15,50. Slechte toestanden in weeshuis Weeshuizen waren destijds op vele plaatsen vol komen ongeschikt om kinderen op te voeden, want behalve dat de verpleegden een zeer schrale kost kregen en gelegenheid tot enige geestesbeschaving geheel ontbrak, gaven ruwheid en geweld dikwijls de toon aan. Aan Petrus Gielen, naar zijn lichaams gebrek „de scheele vaar" genoemd, die van 1804 tot 1828 in het weeshuis binnenvader was, hebben de toenmalige verpleegden geen loffelijke herinneringen behouden. Behalve het weeshuis had men nog het Liefdadig Armengesticht in de Hoge Molenstraat, kortweg „Het Gesticht" genoemd en na afbraak in 1878 vervangen door het tegenwoordige Rusthuis „Irene". Het oude gebouw, waarvan de voorgevel stond op de plaats van de thans aanwezige scheiding tussen straat en voortuin, was laag en zag er zeer onbehaaglijk uit. Slechts éèn verdieping hoog, vond men aan de voor zijde een rij van vrij hoog geplaatste vierkante kleine ramen, alsmede een grote grijze deur tussen twee stoeppalen, waarnaast de lange trekker van een bel hing. Stond die voorpoort open, dan had men over een leien voorvloer een doorkijk op een binnenplaats met boompjes beplant, waarop de regentenkamer en de vertrekken van de binnenvader en zijn gezin uit kwamen. Het gebouw kwam eerst in 1824 in het bezit van de Hervormde diakonie, maar werd reeds sedert 1819 door die diakonie gebezigd om er door de toenmalige gebruiker, die er een vlasspinnerij had, arme en behoeftige lieden te doen verplegen. Veel bedelartf Bedelarij kwam veelvuldig voor. Men kon destijds spreken van beroepsbedelaars, een ras dat later ge heel is uitgestorven, maar toen vertegenwoordigd werd door verschillende mannelijke en vrouwelijke straattypen, die nu eenmaal tot de stoffering van de publieke weg in die tijd behoorden. Werden ze te lastig, dan bood de in 1818 opgerichte Maatschappij van Weldadigheid in haar koloniën een geschikte plaats aan om er zich tijdelijk van te ontdoen. Ook zeer verarmde gezinnen, die echter werklust bezaten, konden er verblijf vinden, met de kans zich maat schappelijk wat op te werken. De hier gevestigde Commissie der Maatschappij verzuimde niet, de brieven of mededelingen der vrijwillig tewerk ge stelden bekend te maken, om anderen aan te moe digen hun armoedig bestaan te Zierikzee te ver wisselen met de wat ruimer levensomstandigheden ginds. Een instelling om in de wintertijd aan behoeftigen warm voedsel te verschaffen - later werd dit de zo genaamde soepkokerij - die op 29 december 1800 een eerste bedeling hield, was in 1822 gevestigd in het in 1819 opgeheven oude mannenhuis in de Manhuis straat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5