preste IBanasail m Vereniging wijdde in 1958 speciale aan dacht aan eilandelijk landschapschoon van onbreekbaar plastic bij voor Uw afwas, voor Uw schoonmaak 38 ct CIJFERS OVER 1958 Wereldbevolking at, dronk en rookte meer dan jaar tevoren NEW YORK, 1-4. Er is in de we reld in 1958 meer gegeten, gedron ken en gerookt dan in 1957, zo wordt in het statistische jaarboek der Verenigde Naties medegedeeld. De wereldproduktie van voe dingsmiddelen is met 3 procent toegenomen. Azië produceerde 19 procent levensmiddelen meer dan in 1957 en in het overige deel van de wereld bedroeg de toeneming 2 procent. De uitgaven voor voedsel vor men het belangrijkste deel van de particuliere uitgaven voor ver- bruiksgoederen in de dertig landen die hierover statistische gegevens beschikbaar stelden. In de in eco nomisch opzicht het minst ontwik kelde landen vertegenwoordigt die post ongeveer de helft van de uit gaven in de loop van het afgelopen jaar. Voor Ghana en voor Korea is het percentage 57 procent, voor Honduras en voor Celyon 50 pro cent. In Nigeria bestaan de totale HET LUCHTVERKEER NAAR BERLIJN .WASHINGTON, 1-4. Volgens di plomatieke kringen te Washington hebben de V.S. vorige week vrijdag door de vlucht van een militair transportvliegtuig op grote hoogte naar Berlijn 'het recht willen be vestigen, dat zij menen te hebben om op elke gewenste hoogte door de afgesproken luchtcorridors te vliegen. De Russen zouden willen, dat de westelijke militaire vlieg tuigen niet hoger dan 10.000 voet vliegen. Het Amerikaanse toestel, een C-130, vloog op een hoogte van 25.000 voet. Tevoren waren de Rus sen in oost-Duitsland van het vlieg- plan in kennis gesteld. Zoals gemeld hebben de Ameri kanen er over geklaagd dat Sowjet- straaljagers het Amerikaanse toe stel hebben gehinderd. De V.S., En geland en Frankrijk zijn, afgezien van politieke overwegingen, ook van oordeel, dat moderne vliegtui gen hoger dan 10.000 voet moeten vliegen. Tumult over Tibet in Indisch parlement -NIEUW-DELHI, 1-4. De Indi sche onderminister van Buiten landse Zaken, Laksjmi Menon, heeft in het Indiase parlement ver klaard, dat het hoogst ongepast was van de Chinese ambassade om de Chinese bewering, dat Kalim- pong het centrum van de opstand in Tibet zou zijn, te herhalen, na dat premier Nehroe dit had tegen gesproken. Er ontstond tumult toen een on afhankelijk parlementslid verklaar de dat de herhaling van de Chinese bewering na Nehroe's tegenspraak een schending betekende van ze kere beginselen waarop de Indisch- Chinese, overeenkomst van vreed zaam naast-elkaar-bestaan berust te. De socialistische leider Kripa- lani zei dat de logische gevolgtrek king van de Chinese bewering was dat de Indische communisten een Chinese interventie „om het broei nest van samenzwering in Kalim- pong te vernietigen" zouden toe juichen. De communistische leider Moekherjee schreeuwde daarop naar de socialisten: „Jullie zijn Amerikaanse agenten". Indische ervaren parlementaire waarnemers verklaren zich niet te kunnen herinneren, dat dergelijke tonelen zich ooit eerder hebben voorgedaan. Het leek er op eeni ge geven ogenblik op, dat de afgevaar digden elkander te lijf zouden gaan. Pakistaanse vrouwen moeten eenvoudig doen KARATSJI, 30-3. Vijftig voor aanstaande vrouwen, onder wie de echtgenotes van president Ajoeb Khan en de minister van binnen landse zaken luitenant-generaal K. M. Sjaik, hebben een oproep tot hun medeburgeressen doen uitgaan om niet langer buitenlandse schoon heidsmiddelen te gebruiken, geen buitenlandse kleren meer te dra gen en „geen valse trots te koeste ren, namaak-idealen te koesteren of valse waarden hoog te houden". De initiatiefneemsters willen be perking van buitenlandse luxe-goe deren bereiken, dit om Pakistan de viezen te besparen en de plaatse lijke katoenindustrie te bevoorde len. Wereldjamboree op de Philippijnen DJAKARTA, - 2-4. De volgende Wereldjamboree van de padvinders zal in juli van dit jaar op de Phi lippijnen'worden gehouden. Indonesië zal een delegatie van duizend padvinders en padvind- sters sturen, die reeds begin juni zullen vertrekken. particuliere uitgaven voor ver- bruiksgoederen voor 71 procent uit uitgaven voor voedsel enerzijds en tabak en dranken anderzijds. In de Europese landen belopen de voedseluitgaven 29 tot 34 pro cent in Zweden, Noorwegen, het Verenigd Koninkrijk, België, Ne derland en Luxemburg, 35 a 36 procent in Oostenrijk, Frankrijk en Ierland, 40 procent in Finland en 46 procent in Italië. De totale uit gaven voor voedsel, tabak en dran ken vertegenwoordigen in Dene marken 27 procent van de totale particuliere uitgaven voor ver- bruiksgoederen, in Australië 25 procent, in de Verenigde Staten 24 procent en in Canada 23 procent. Ingezonden mededeling Kleuters hebben slechte(re) gebitten De toeneming van het tandbederf bij kleuters is verontrustend. Dit constateert de Nederlandse Vereniging voor Mond- en Tandhy- giëne „Het Ivoren Kruis" in een rapport over het voorkomen van caries in het melkgebit. In 1948 en in 1957 is in Wasse naar een aantal kinderen van drie tot zeven jaar onderzocht. In het eerste jaar had 28 pet. een gaaf ge bit, in het laatste jaar 17 pet. Over de oorzaak van het sterk toegenomen tandbederf is weinig bekend. Van verschil in levensom standigheden in 1948 en 1957 kan nauwelijks sprake zijn, aldus het rapport. NOG EENS AMSTERDAM, 2-4. Binnen het jaar hebben flessencon- troleurs van een oliefabriek te Koog aan de Zaan in een lege slasausfles een gouden trouwring gevonden. Bij de vorige gelegenheid vorig jaar juli kon de eigenares, een mevrouw uit Heerenveen, binnen een week worden op gespoord en in het bezit van haar eigendom worden ge steld. De recente vondst be treft een gouden trouwring die blijkens de inscriptie uit 1926 dateert. Er staan twee letters en een datum in. De ring zat boven in de hals van de fles geklemd. Het mag wel aan de grote oplet tendheid van de controleurs worden toegeschreven dat het kleinood werd ontdekt want het viel in de schroef draad, die in de hals zit, vrijwel niet op. En er gaan - nu het slaseizoen voor de deur staat - zeker meer dan tienduizend flessen per uur onder hun ogen door. Overval op Londense postauto LONDEN, 1-4. Vijf mannen, van wie vier een kous over het gezicht hadden getrokken, hebben woens dag in noord-Londen een overval op een postauto gepleegd. Zij vielen de chauffeur en zijn collega aan en gingen er per auto met drie zakken aangetekende post vandoor. Hierin zat een bedrag ter waarde van 50.000 tot 60.000 gulden. Eén van de postbeambten werd in een ziekenhuis opgenomen. Irreëel realistisch BERLIJN, 2-4. Binnen een dag is het oostduitse officiële commu nistische orgaan „Neues Deutsch- land" geheel omgezwaaid in zijn mening over het Duitse hereni gingsplan zoals dat twee weken geleden door de westduitse sociaal democratische partij was voorge steld. Woensdag publiceerde het blad op de voorpagina een verklaring van partijsecretaris Fröhlich uit Leipzig waarin het plan irreëel en strijdig met de belangen van de arbeider werd gepoemd en don derdag noemde men het plan in een hoofdartikel realistisch. Frö- lichs' verklaring werd nu vervalst genoemd. GRATIS HANDIGE BEKERS Zo lang Je voorraad strekt krijgt U bij Presto gratis vrolijk gekleurde bekers. Ze zijn onbreekbaar en U kunt ze in het warmste water wassen. Op elke fles Presto staat er één. De kleuren zijn: rood, geel, blauw, groen en wit. Zorg dat U gauw zo'n gezellig stel bekers krijgt. steeds weer grijpt U naar Presto. En geen wonder! Het gaat ook zo gemakkelijk met dit groene fris-geurende af- wasmiddel. Een mild, snel- reinigend sop ook voor Uw vloeren, tegels, houtwerk, ramennoem maar op. In een oogwenk is alles schoon, blinkend-schoon. EEN SUNLIGHT PRODUKT 0 Vereniging „Stad en Lande" Nieuw zuid-westelijk contrefort Sint-Lievens Monstertoren In het verschenen jaarverslag 1958 van de Vereniging „Stad en Lande" van Schouwen-Duiveland", wordt er op gewezen dat in het verslagjaar speciale aandacht is besteed aan de landschappeiyke schoonheid van Schouvven-Duive- land en in het by zonder aan liet behoud van de natuurreservaten. In een tijd van algehele land schapvernieuwing moet dit als één der moeilijkste bezigheden worden aangemerkt. Er kan alleen sprake zijn van een streven naar het behoud van enige kleine afgeronde stukken. Gewezen wordt op de offers van aloude weg- begroeiing als gevolg van het rio leringsplan te Westenschouwen. Gehoopt wordt dat geruchten over een plan om in de domaniale dui nen forensenhuizen te bouwen nooit gehoor zullen vinden. De aan leg van duinwegen en overgangen zal beperkt worden tot het aller noodzakelijkste. Het Watergat bij Renesse en daarbij behorende om geving zullen hiervan verschoond blijven. Als gevolg van het recht trekken der wegen is menige toe ristische verrassing teloor gegaan omdat men de dorpen slechts op een afstand ziet vanaf de wegen. De zeewinden remmen nog de wegbeplanting. De monumenten Belangrijk is de restauratie van de Sint Lievens Monstertoren. Het zuidwestelijk contrefort daarvan zal te zijner tijd geheel vernieuwd voor de dag komen. Het werksys- teem is voor de toeschouwer aan trekkelijk, daar men een deel van de toren van de voet tot de top gereed ziet komen. Het weg breken van de stellingen voor stad huis en Tempelierenhuis wekken bezorgdheid. Gewezen wordt op de plannen der gemeente om te komen tot restauratie. De Gasthuiskerk behoort weer tot de intiemste ge bouwen van dit gebied. Gehoopt wordt dat niet opnieuw oude ge veltjes zullen worden afgebroken en dat de toekomstige aanpassing aan de nieuwbouw zodanig zal zijn dat een harmonisch geheel kan worden verkregen. Enige 'kans op benutting van het aangekochte hofje in de Manhuisstraat bestaat. Ilct slot „Moermond" De restauratie van het slot Moer mond gaat onverminderd verder. Dank zij hulp van het ministerie van O. K. en W. kon de bouw ver der worden gefinancierd. Voort gaande in het thans aangehouden tempo is er een kleine hoop dat de kasteelgebouwen in 1959 gereed zullen zijn. Daarna kan de restau ratie voortgezet van grachtmuren, bruggen en ingangpartijen. Het aangeplante park en de bebossing rond het kasteel vertonen een aan merkelijke groei. Enige kleine ge subsidieerde restauraties werden te Dreischor uitgevoerd. O. K. en W. stelden hiervoor een subsidie van f 1.500 beschikbaar. Het wachten is nog altijd op een monumenten wet waardoor misschien de kans bestaat dat Zierikzee in haar ge heel als monument wordt aange merkt. De kerk te Noordgouwe werd naar veler smaak gerestau reerd. De basilikale kerk te Brou wershaven wordt een juweel van Gothische bouwkunst. Koor, tran sept en kapellenkrans zijn geheel klaar. Als het schip gereed is staat daar weer een der schoonste voor beelden van zg. Scheldegothiek. Met dankbaarheid wordt gewag gemaakt van de begonnen restau ratie van de noordelijke hal en sa cristie van de kerk te Dreischor. Eenmaal gereed blijft deze kerk een fraai voorbeeld van een vroege hallenkerk. Uit betrouwbare bron in New- Delhi wordt vernomen, dat er bij de opstand in Lhasa meer dan drieduizend mensen om het leven zijn gekomen. Onder de slachtof fers zouden zich talrijke vrouwen bevinden. Verwachting tot vrijdagavond: Opklaringen Droog weer met in de nacht en ochtend hier en daar mist, maar morgen op vele plaatsen opklarin gen met hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen oost én zuid. 3 april. Zon op 6.13, onder 19.15. Maan op 4.08, onder 14.29. Nieuwe maan: 8 april te 4.29. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 3 april 11.50 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 3 april 11.34 v.m. n.m. Doodtij: 2 april. AGENDA Heden (donderdag) Zierikzee: Schutterszaal, 10-12, 14- 17, 19-21 uur, expositie beeldende kunst. Morgen (vrijdag) Zierikzee: Schutterszaal, 10-12, 14- 17 uur, expositie. Sirjansland: 7.30 uur, uitvoering k.v. „D.E.S."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2