Duizenden Chinese militairen worden per vliegtuig naar Tibet gebracht r*\ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Britse koningin-moeder bezoekt de Paus Israël en Syrië roepen reservisten op Franse priesters voelen zich bezwaard Desertie van Russische officieren MINISTER LUNS OPTIMISTISCH OVER KOMENDE BIJEENKOMST NAVO-RAAD Grote NAVO-parade te Mainz CHINEZEN BEGAAN BARBAARSE WREED HEDEN IN OVERWELDIGD TIBET De kabinetsformatie WESTELIJKE DIPLOMATEN MOGEN NIET MEER REIZEN IN DE SOWJET-I NIE Hillary mag Mount Everest niet bestijgen LAATSTE NIEUWS Juridische maatregelen inzake Indonesische tabak DONDERDAG 2 APRIL 1959 No. 18540 115e Jaargang 1ERIKZEESKKBNIEQVVSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1839 REDACTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikiee, Postbus nr. 1, lel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave; N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakleur; M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938 Vliegtuigen op zoek naar vluchtende Dalai Lama KALIMPONG (India), 2-1. Com munistisch China brengt per vlieg tuig duizenden soldaten naar Tibet met het oog op mogelijke nieuwe acties van de opstandelingen, aldus te Kallmpong ontvangen berichten. Van gewoonlijk betrouwbare zij de verluidt, dat Chinese vliegtui gen over het zuidoosten van Tibet patrouilleren, dat in handen van de opstandelingen is. Zij zoeken naar de vluchtende Dalai Lama. Uit Gjangtse, circa 150 k.n. ten zuidwesten van Lhasa, wordt ge meld dat de Chinese bevelhebber daar vorige week heelt verklaard, dat er bij de revolte in Lhasa 1.200 Tibetanen zijn gedood. Ook te LONDEN, 1-4. De Eritse konin gin-moeder Elizabeth heeft afwij zend gereageerd op de kritiek die van de zijde der „Vrije Schotse Kerk" was geoefend op haar p'an- nen om in Rome een bezoek aan de paus te brengen. In een schrijven, door Clarence House, het palels van de koningin-moeder, aan de leiders van genoemde kerk gezon den, wordt gezegd dat koningin moeder Elizabeth een beleefdheids bezoek zowel aan de paus als aan de president van de Italiaanse re publiek wil brengen „Gij zult ze ker begrijpen, aldus de brief, dat een dergelijk blijk van beleefdheid geen enkele standpuntbepaling be tekent ten aanzien van de poBtieke of godsdienstige opvattingen van de bezochte staatshoofden". JERUZALEM, 2-4. Israël en Sy rië hebben woensdagavond reser visten opgeroepen. In Israël gaat het om drie eenheden. Het doel er van is volgens premier Ben Goe- rion slechts een oproepsysteem te beproeven. In Syrië moesten alle militairen zich onmiddellijk naar hun onder deel begeven, terwijl vijf formaties reservisten zich binnen 24 uur moesten melden. In Israël is het de eerste mobili satie op grote schaal sinds die van oktober 1956, welke voorafging aan de veldtocht naar het Egyptische Sinai-schiereiland. Premier Ben Goerion heeft echter verzekerd, dat er ditmaal geen bijzondere beteke nis aan de maatregel moest worden toegekend. PARIJS, 1-4. Volgens „Le Mon de" heeft een dertigtal Franse priesters - reserve-officieren die voor Algerië zijn opgeroepen hun bisschoppen schriftelijk mededeling gedaan van morele verontrusting en gewetensbezwaren. Zij schrij ven dat zij, zich louter op het pries terlijke en herderlijke standpunt stellend ,op grond van hun eigen ondervinding van mening zijn dat bij het voeren van de oorlog mid delen worden gebruikt die door hun geweten worden afgekeurd Dit zou niet zozeer de schuld van het leger zijn als wel van het feit dat er geen staat van oorlog wordt erkend en van het ontbreken van geëigende gerechtelijke procedures. In het schrijven wordt verder gewezen op de „ontkerstenende en demoralise rende invloed" van de gesignaleer de feiten. De Westberlijnse „Berliner Zei- tung" meldt dat zeven Russische officieren wier eenheid te Strauss- berg nabij oost-Berlijn was gele gerd, zijn gedeserteerd. Een der zeven zou een lid van de Sowjet-Russische geheime dienst zijn, terwijl de zes andere artille rie-officieren zouden zijn. Gjangtse werden moeilijkheden verwacht. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Chinezen tussen de 5.000 en 10.000 Tibetanen uit Lhasa hebben weggevoerd, ken nelijk voor het verrichten van dwangarbeid. Onder de gearres teerden waren alle dorpshoofden. Verder wordt bericht dat 15.000 Chinezen in het Tsjoembi-dal zijn aangekomen, dat dicht bij de grens met India ligt. Zij doorzoeken alle huizen. Tibetanen die bezwaar te gen huiszoeking maken, worden ge vankelijk weggevoerd. Op 1 en 2 april houdt de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart de jaarlijkse nationale jeugdluchtvaartdagen, ditmaal op de vliegbasis Soesterberg, De bedoeling is de jeugd in aanraking te bren gen met de vele facetten van de luchtvaart en haar hiervoor belang stelling in te boezemen. - Woensdag, op de eerste dag, waren 1.500 jon geren op de vliegbasis aanwezig. Zoals de foto laat zienwaren er knapen bij, die het neusje van de straaljager van heel dichtbij wilden zien. Kleine landen kunnen hun standpunt doen horen WASHINGTON, 1-4. - Minister Luns heeft woensdag bij zijn aan komst te Washington verklaard op timistisch te zyn ten aanzien van de komende bijeenkomst van de NAVO-raad. Hij was van oordeel dat er eenheid van doel zal zijn. In dit verband zei de minister, dat de recente bezoeken van premier MacMillan van Engeland aan Washington, Parijs en Bonn „mis verstanden" uit de weg hadden ge ruimd. „Ik ben verheugd dat de kleine bondgenoten de gelegenheid zullen hebben om op de komende bijeen komst hun opvattingen uiteen te zetten", aldus minister Luns. Hij achtte dit vooral belangrijk omdat er „enige neiging bestaat om te veel nadruk te leggen op de vier- 's-GRAVENHAGE, 1-4. De ge allieerde strijdkrachten van cen- traal-Europa zullen op zaterdag 4 april de 10e verjaardag van de Navo gezamenlijk vieren te Mainz. In de morgenuren nemen zij deel aan een parade, in de middaguren worden in Mainz en omgeving con certen gegeven en een taptoe in Mainz besluit de dag. De parade begint om 10 uur en bestaat uit een inspectie op de Halieplatz en een défilé langs de Rhein-promenade. Generaal Nor- stad, opperbevelhebber Europa, zal de parade bijwonen in gezelschap van minister von Merkatz, die de Duitse Bondsrepubliek vertegen woordigt. Detachementen uit de le gers van negen landen zullen in carré zijn opgesteld in de volgorde: Duitsland, België, Canada, Ameri ka, Frankrijk, Nederland, Luxem burg, Portugal en Engeland. In totaal nemen ruim 4000 man aan de parade deel. mogendhedenbenadering van de vraagstukken". Tien jaar NAVO Donderdag wordt in de Ameri kaanse hoofdstad (om 16 uur 30 Ned. tijd) een openbare bijeen komst ter herdenking van het tien jarig bestaan van de NAVO ge houden. Hierbij zullen o.a. presi dent Eisenhower, secretaris-gene raal Paul-Henri Spaak, minister Luns als voorzitter van de NAVO- raad, en Christian Herter, de plaats vervangende Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, het woord voeren. De vijftien ministers van Buitenlandse Zaken zullen daarna in het Witte Huis als gasten van president Eisenhower aanzitten aan een lunch. De eerste werkverga dering van de raad zal in de mid dag plaats vinden. Restauratie Anne Frank-huis AMSTERDAM, 1-4. De gemeen teraad van Amsterdam heeft van middag besloten een subsidie van f 10.000,te verlenen aan de Anne Frank-stichting, voor de restaura tie van het Anne Frank-huis aan de Prinsengracht bij de Wester- markt. Het ministerie van O., K. en W. heeft eenzelfde bedrag voor deze restauratie - die tezamen met an dere noodzakelijke werkzaamheden op f 141.314,wordt geraamd - bijgedragen. NAVO-zegels in Postmuseiim 's-GRAVENHAGE, 1-4. Van 3 april af zullen in het Nederlands postmuseum te 's-Gravenhage het ontwerp van S. L. Hartz voor de Navo-herdenkingspostzegels van Nederland, België en Luxemburg, en de postzegels zelf worden ten toongesteld. Deportaties van duizenden en executies KALIMPONG, 1-4. De commu nistische Chinezen halen duizenden Tibetanen op en brengen ze weg in vrachtauto's, waarschijnlijk naar dwangarbeidskampen, aldus mede delingen van gewoonlijk betrouw bare zjjde te Kalimpong (India). De Chinezen hebben ook de be waking van het Indische consu laat-generaal te Lhasa, de hoofd stad van Tibet, verscherpt en een Indische boodschapper toegang tot het Chinese buitenlandse bureau daar dichtbij geweigerd. Volgens van Tibetaanse zijde te Nieuw-Delhi ontvangen berichten, hebben de Chinese communisten honderden van de vierduizend door hen te Lhasa gevangen genomen Tibetanen, na een summiere recht spraak, doodgeschoten of opgehan gen. Het ophangen zou geschied zijn aan de takken van bomen en de Chinese communisten zouden de lijken verscheidene dagen hebben laten hangen. Van dezelfde zijde wordt verno men, dat te Lhasa nog steeds de staat van beleg geldt. De inwoners van de Tibetaanse hoofdstad zou den honger lijden, daar er niet vol doende levensmiddelen aangevoerd worden. Verklaring van Norboe Thoebten Norboe, een broer van de Dalai Lama, die al drie jaar in de Verenigde Staten woont en stu deert, verklaarde op een perscon ferentie dat er volgens de laatste cijfers op Tiet ogenblik 18.000 Ti- zijn. fenae vluchtelingen in Indis 's-GRAVENHAGE, 1-4. Prof. de Quay heeft het voornemen vrijdag morgen aanstaande prof. Oud te ontvangen. Geslaagde grap LONDEN, 1-4. Een van de beste grappen in de geschie denis van de Britse televisie is woensdagavond door de commerciële televisie op het scherm gebracht toen zij miljoenen kijkers de eerste foto toonde, die ooit van een „verschrikkelijke sneeuw man" zou zijn gemaakt. In haar t.v.-journaal verscheen ene professor Hetherington, die aan de hand van kaarten en foto's aantoonde dat hij de „verschrikkelijke sneeuw man" dichter had benaderd dan welke Europeaan ook. Verder liet hij nog wat haar zien, dat hij uit de vacht van de sneeuwman had kun nen trekken. Radiodetailhandelaren over de prijsverlaging AMSTERDAM, 1-4. De Neder- landse vereniging van radio detail handelaren juicht het in het alge meen toe, dat de prijzen van radio- en t.v.-toestellen worden verlaagd. Het is in het belang van haar le den en hun cliënten dat deze prij zen zo scherp mogelijk worden ge calculeerd. Met deze prijsverlaging is echter ook voor de bonafide han delaar, die zijn cliënten na de koop een behoorlijke service moet ver lenen en het daarvoor noodzake lijke rabat, aanmerkelijk verlaagd. De volledige consequenties van de ze rabatverlaging zijn echter op dit moment nog niet te overzien. Zou een en ander bijvoorbeeld tot ge volg hebben dat het de handelaar zakelijk gezien onmogelijk wordt zijn cliënt de noodzakelijke service te verlenen, dan zou deze laatste daarvan de dupe worden, hetgeen niet in hun belang is. Zodra alle gegevens ter beschikking staan, zal een meer gefundeerd oordeel moge lijk zijn. Volgens welingelichte kringen zijn ongeveer zestig priesterstuden ten van het R.K. seminarie in Boe dapest heengezonden omdat zij zich niet aan de verstrekte op drachten hebben gehouden. Norboe zei voorts dat de Chine zen het afgelopen jaar vergeefs ge tracht hebben de Tibetaanse boe ren en kloosterlingen het commu nistische systeem op te leggen. Vele jongemannen, die paarden hadden en konden rijden, zijn toen ge vlucht, maar de ouderen en vele vrouwen met hun kinderen nog op de arm, zijn door de Chinezen met mitrailleurs neergeschoten. Circa drieduizend gezinnen zouden op deze wijze door de Chinezen zijn vermoord. Norboe had dit vernomen op een congres van Boeddhistische pries ters, dat het vorig jaar in Bangkok is gehouden. ta De ministers van Buitenlandse Zaken van de westelijke „grote vier" hebben woensdag in een communiqué verklaard dat zij een reeks „nuttige" besprekingen heb ben gevoerd ter voorbereiding van de bijeenkomst met de Russen op 11 mei en dat zij besloten hebben op 29 april weer in Parijs bijeen te komen om „verdere voorberei dingen te treffen". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het juiste woord op de juiste plaats, dót is stijl. HET GEMEENTEFONDS Onderwijs ten laste van Rijksbegroting? 's-GRAVENHAGE, 1-4. Het ln te dienen wetsontwerp voor de nieu we regeling van de financiële ver houding tussen rijk en gemeenten heeft in de eerste plaats de bedoe ling te voorzien in een meer objec tieve verdeling van de middelen van het gemeentefonds. Wat de voeding van het fonds betreft, be vat het wetsontwerp het voorstel de steeds stijgende behoefte aan middelen voor de uitkeringen voor het lager onderwijs en voor het nij verheidsonderwijs voortaan ten laste van de rijksbegroting te doen komen, hetgeen een indirecte ver betering van de positie van het fonds betekent. De ministers van Financiën a.i. en van Binnenlandse Zaken, Be zitsvorming en P.B.O. delen dit mee in hun nota naar aanleiding van het eindverslag der Eerste Ka mer over de begroting 1959 van het gemeentefonds. Washington neemt overeenkomstige maatregel LONDEN, 1-4;, De Sowjet-rege- ring heeft aan de leaem van de westelijke vertegenwoordigingen in Moskou tjjdeljjk een reisverbod op gelegd, dat voor vrijwel de gehele Sowjet-Unie, met uitzondering van Leningrad, geldt Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, die dit meedeelde, zei dat bepaalde gebieden van de Unie, die normaal door buitenlanders mogen worden bezocht, in deze tijd van het jaar voor hen worden gesloten met het oog op militaire oefeningen op grote DE „JOHAN" OM DE WERELD AMSTERDAM, 1-4. Donderdag middag 2 april 1959 12 uur is voor de Amsterdamse haven een gedenk waardig ogenblik. Als de „Johan van Oldenbarnevelt" van de N.V. Stoomvaartmaatschappij „Neder land" dan de tros zal hebben los- gesmeten is de eerste rond-de-we- reldreis met Amsterdam als begin- en eindpunt begonnen. Voor deze reis - in het stille sei zoen - hebben ca. 750 passagiers geboekt; 650 van dezen komen in Amsterdam reeds aan boord van het voor deze vaarten, zoals be kend, totaal verbouwde passagiers schip De reis gaat via Southamp ton door het Suezkanaal naar Fre- mantle, Melbourne,, Sydney, Wel lington, Papeete (Tahiti), vervol gens via h'et Panamakanaal, Bal boa, Christobal, Port Everglades, Bermuda-eilanden, Southampton naar Amsterdam. n Texas en delen van Oklahoma zijn woensdag door een orkaan ge teisterd. Er zijn tot nog toe zeven doden en 61 gewonden. h De eerste maatregelen tot ver laging van tarieven en verruiming van contingenten zijn op bevredi gende wijze verlopen, aldus de com missie van de Europese Economi sche Gemeenschap in het tweede algemeen verslag dat zij heeft uit gebracht aan 'het Europese parle ment. schaal. Dit jaar was het verboden gebied aanzienlijk groter dan an dere jaren. In bepaalde streken mogen buitenlandse diplomaten nooit komen. Als reactie op de Russische maat regel heeft het „State Department" voor de Sowj et-diplomaten een reisverbod afgekondigd dat vrijwel het gehele gebied van de Verenigde Staten omvat. AUCKLAND, 2-4. Sir Edmund Hillary, die samen met Sjerpa Ten sing in 1953 de Mount Everest be dwong, heeft van de Chinese com munisten geen toestemming gekre gen om van Tibet uit de onbeklom- men noordelijke helling van de Mount Everest te bestijgen. In een brief van de communis tische Chinese Atletiek Unie aan sir Edmund in Auckland (Nieuw- Zeeland), staat dat men wegens .ongeschikte omstandigheden' geen toestemming kan verlenen. Hillary had de Chinese commu nisten uitgenodigd aan de voorge stelde beklimming deel te nemen. De expeditie zou ook navorsing doen naar de uitwerking van grote hoogten op het menselijk lichaam. Strijd in Tibet laait weer op KALIMPONG, 2-4. De strijd ln Tibet is weer opgelaaid. De Chi nezen beschieten sedert woensdag met zwaar geschut groepen opstan dige Khambra's op circa 40 km ten zuiden van Lhasa, aldus berichten die donderdag in Kalimpong zijn ontvangen. BONN, 1-4. Dr. Lutz Delius, een advocaat te Bremen, die mee deelde dat hij de Nederlandse be langen vertegenwoordigt, heeft woensdag gezegd dat zeker deze week juridische stappen tegen de eerste veiling van Indonesische ta bak in Bremen zullen worden on dernomen. Hij zei dit in antwoord op vragen, maar hij weigerde op dit ogenblik verdere mededelingen te verstrekken. Dr. Horst Willner, eveneens ad vocaat in Bremen, die zei de Indo nesische staat en handelaren in Bremen te vertegenwoordigen, deelde op vragen mede, dat nog geen gerechtelijke actie was onder nomen. Verwacht wordt dat de 191 ton tabak uit Indonesië, die maandag in west-Duitsland aankwam, begin mei zal worden geveild.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1