Westelijke mogendheden in antwoord nota - akkoord met topconferentie DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 27 MAART 1959 No. 18538 115e jaargang ZIERIKZEESWBNIEnWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent* Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Noodzaak bepleit van ministersconferentie vooraf WASHINGTON, 26-3. De Amerikaanse regering verklaart zich in haar nota, in antwoord op de Russische nota van 2 maart, bereid tot deelneming aan een topconferentie, zodra de gang van zaken op de by- komst van ministers van Buitenlandse Zaken, die op 11 mei te Genève zou kunnen beginnen, zulks rechtvaardigt. „Het doel van de bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken moet zijn het bereiken van positieve overeenstemming over een zo ruim mogelijk gebied, en in elk geval het verminderen van de verschillen tussen de onderschei dene standpunten, alsmede het voorbereiden van constructieve voorstellen, ter overweging op een later in de zomer te houden con ferentie van regeringsleiders", al dus de Amerikaanse nota. De Franse, Duitse en Engelse standpunten PARIJS, 26-3. „Wanneer de con ferentie van ministers van Buiten landse Zaken wezenlijke vorderin gen te zien geeft, is de Franse re gering genegen in te stemmen met het houden van een topconferentie op een daartoe geschikte plaats en datum", zo staat in de Franse nota, welke donderdagochtend te Mos kou is overhandigd in antwoord o pde Sowjet-nota van 2 maart jl. BONN, 26-3. De Duitse Bonds republiek verklaart zich in haar antwoord op de Russische nota van 2 maart over de Duitse kwestie be reid, waarnemers te sturen naar een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken ter voorberei ding van topbesprekingen. LONDEN, 26-3. De Britse nota aan de Sowj et-Unie verschilt in twee opzichten van de Amerikaanse wat de passage over een topconfe rentie betreft. Waar de Ameri kaanse regering zegt dat zij „be reid" is aan een topconferentie deel te nemen, als de gang van zaken op de ministersconferentie zulks „rechtvaardigt", deelt de Britse re gering mee dat zij „graag" aan het topoverleg zal deelnemen als de ge beurtenissen „daartoe aanleiding geven". ER ZOUDEN PLANNEN BESTAAN VOOR „SLUIPENDE HERENIGING" VAN DUITSLAND Toenemende contacten tussen Oost en West NEW YORK, 26-3. Volgens de correspondent van de Amerikaanse „Wall Street Journal" in Bonn wer ken westelijke diplomaten een plan uit dat voorziet in een soort „slui pende hereniging" van Duitsland door middel van „een begrensde doch zeer belangrijke toeneming van de vele reeds bestaande con tacten tussen oost- en west-Dults- land". Het plan, een westelijke concessie waarmee men een crisis om Berlijn zou hopen te voorkomen, zou voor zien in een permanente commissie van Oost- en Westduitse vertegen woordigers, die gemeenschappelijke Duitse kwesties als handel, poste rijen, spoorwegverkeer, en culturele en sportgebeurtenissen zou moeten regelen. Het zou tevens een beperk te erkenning in feite van het Oost- duitse regime in houden. Volgens d<e correspondent van de „Wall Street Journal" voelt men in de westelijke hoofdsteden, en vooral in Washington wel iets voor dit plan. Men zou echter op krach tig verzet van Bondskanselier Adenauer moeten rekenen. Moge lijk zou het plan op de komende ministersconferentie in Genève of op de latere topconferentie ter tafel komen. De slaapwagen van de vroegere trein van Hermann Goering is ver bouwd tot Rode-Kruiswagen voor het vervoer van zieken naar de bedevaartplaats Lourdes, zo meldt het Oostenrijkse katholieke pers bureau. De wagon, waarin 24 bed den zijn aangebracht, zal op 6 april de eerste reis van Wenen naar Lourdes maken. De Gaulle en Algerië ALGIERS, 26-3. Onder de blanke inwoners van Algerië werd donder dag openlijk uiting gegeven aan te leurstelling over hetgeen president de Gaulle op zijn persconferentie van woensdag jl. over Algerië ge zegd heeft. Woordvoerders van een aantal Algerijnse organisaties, die na de gebeurtenissen van dertien mei 1958 - het verzet der Franse kolo nisten, dat de stoot gaf tot het aan de macht komen van generaal de Gaulle - in het leven geroepen, zijn, hebben in verschillende mate van verstoordheid hun kritiek ge uit. Onder de inwoners van Algerië, die invoeging van dit gebied bij het Franse rijk wensen, heersen sinds lang gevoelens van onbehagen over de Gaulle's Algerijnse politiek. Dit onbehagen spruit vooral voort uit de vrees, dat het niet gebruiken door de president van de leuze „Algerië is Frans" speelruimte laat voor het ontstaan van bewegingen, die een onafhankelijk Algerië wil len. De Duitse grenzen BONN, 26-3. De Westduit se Bondsregering kan de Oder-Neisse- linie (de grens tussen oost-Duits- land en Polen) niet beschouwen als de huidige Oostduitse grens, zo heeft een regeringswoordvoerder in Bonn donderdag verklaard. Hij zei dit naar aanleiding van de verkla ring van generaal de Gauilevtu, woensdag, dat de Duitsers herënï*" ging binnen de huidige Duitse gren zen moeten proberen te bereiken. „Euromast" te Rotterdam bereikte hoogte van 102,30 meter Geslaagde actie Prinses Beatrix-poliofonds ROTTERDAM, 27-3. Nadat op 3 maart jl. een begin was gemaakt met de bouw van de 102,30 meter hoge „Euromast", de uitkijktoren, die een der attracties van de in 1960 te Rotterdam te houden inter nationale tuinbouwtentoonstelling moet worden, is vanmiddag het hoogste punt bereikt. De klok wees precies een minuut voor drieën, toen het laatste beton werd gladgestreken. Trompetters op de torenkop accentueerden dit feit. Zoals bekend had' het Prinses Beatrix Poliofonds aan deze bouw een prijsvraag verbonden. Men kon nl. raden wanneer het hoogste punt bereikt zou worden. De eerste prijs, een auto, viel ten deel aan de heer Toch nog Cyprische moeilijkheden NICOSIA, 26-3. De leiders der Griekse en Turkse gemeenschap pen op Cyprus, aartsbisschop Ma- karios en dr. Kutchuk, hebben don derdagavond met de Britse gou verneur, sir Hugh Foot, beraad slaagd, nadat de commissie voor het overgangsbestuur op het eiland, waarin beide gemeenschappen zijn vertegenwoordigd, er niet in was geslaagd meningsverschillen over de toewijzing van ministersporte feuilles in het overgangskabinet en het in het leven roepen van afzon derlijke Turkse gemeenten, op te lossen. In de commissie voor het over gangsbestuur hebben onder meer gouverneur Foot,' aartsbisschop Ma- karios en dr. Kutchuk zitting. DE STRIJD IN TIBET 51.000 Chinezen bezetten „Dak der wereld" Volgens te Taipeh ontvangen be richten zijn de strijdkrachten van de opstandelingen die Lhasa waren binnengedrongen om de Chinese communisten te verdrijven, uit de stad teruggetrokken Thans hebben 51.000 communistisch-Chinese sol daten „het dak der wereld" in hun macht, zo werd in nationalistisch- Chinese kringen vernomen. Deze berichten zouden afkomstig zijn van nationalistische agenten in Tibet. De opstand is op 9 maart begon nen met een gevecht bij Lhasa. Guerillastrijders vielen een commu nistische sterkte aan waarbij meer dan tachtig communisten sneuvel den, aldus de te Taipeh ontvangen berichten. Toen deden in Lhasa ge ruchten de ronde volgens welke de communisten van plan waren de Dalai Lama, de geestelijke leider van de Tibetanen, naar Peking over te brengen. Verbolgen Tibetanen hielden betogingen en vielen com munistisch gezinde elementen aan. De gevechten in de stad breidden zich steeds meer uit totdat de strijd algemeen werd. a Een woordvoerder van de Brtise ambassade in Bagdad heeft don derdag verklaard dat de speciale overeenkomst volgens welke Groot- Brittannië luchtmachtbases in Irak mag hebben, „automatisch was ver vallen" na de terugtrekking van Irak uit het Pact van Bagdad. In een bloemenkas te Aalsmeer is donderdag middag voor de vijfde m.aal 's werelds kleinste bloemencorso, het „Mi- nicorso" geopend. Het „minicorso" bestaat uit achttien miniatuur- praalwagens en vier versierde miniatuur personenwagens, welke, aangedreven door een mechanisme de kas rondrijden. De baten komen ten goede aan het Nederlandse Rode kruis. - De foto toont miniatuur-belangstel ling voor dit fleurige staaltje van precisie werk, dat jaarlijks zeer vele bezoekers trekt. W. C. van Beek uit Rotterdam en dhr. J. J. M. van Steenbergen uit Schiedam kan de tweede in ont vangst nemen. Honderden Rotterdammers wa ren, wellicht aangetrokken door het mooie weer, naar de Parkhaven ge komen en via luidsprekers bleven zij tot op de laatste minuut van het werk op de hoogte, evenals de vele genodigden op de „Erasmus", die langs de kade lag. Merkwaardige preekteksten 's-GRAVENHAGE, 26 maart. Sinds enige maanden bestaat voor jongelui van 12 tot 16 jaar in Heemstede gelegen heid zogenaamde disco-dien sten bij te wonen. Op deze bijeenkomsten worden popu laire platen gedraaid door de jongelui, waarna aan de hand van de gezongen tek sten, onder auspiciën van de Hervormde Jeugdraad, korte „diensten" worden gehouden. Naar aanleiding van „Rue Love" werd over werkelijke liefde gesproken Na „Alone" kwam tot uiting dat „de mens na de overwinning van Christus op de dood nooit meer alleen is". De ervarin gen hebben geleerd dat men het de jongelui op deze pun ten niet gemakkelijk maakt, zo meldt „De Schakel". Nederlands schip hielp vissersvaartuig KAAPSTAD, 26-3. Het Neder- landse schip „Straat Mozambique" (van de K.J.C P.Lis donderdag met een vissersboot op sleeptouw in de haven van Kaapstad aange komen. Het Nederlandse schip was zes dagen geleden, op weg van Buenos Aires naar Kaapstad, van zijn route afgeweken nadat het noodseinen van de vissersboot, de 316 ton metende „Frances Repetto" had opgevangen. Nederlands geld voor Israël 's-HERTOGENBOSCH, 26-3. Toen de Israëlische regering vorig jaar een internationale geldlening uit schreef kwamen in Nederland vele inschrijvingen binnen. In de loop van de volgende maand hoopt men dan ook een bedrag van 10 miljoen gulden bijeen te hebben Om de deelneming aan de lening te stimu. leren is een actie ondernomen on der het motto „Wij doen mee". Ter ondersteuning van die actie zal de Israëlische ambassadeur, de heer A. H. Cidor, op 13 april a.s. in de Statenzaal van het Provinciehuis te 's-Hertogenbosch een voordracht houden over de opbouw van Israël, Experimenten met ratlio-morgenwijdingen HILVERSUM, 27-3. De V.P.R.O. gaat, aanvangende maandag 6 april a.s., met een serie morgenwijdin gen van een enigszins experimen teel karakter beginnen. Hierbij zal worden afgeweken van het tot nu toe gangbare stramien. Op deze ochtend, van 10.00 tot 10.20 uur, zal als spreker optreden ds. B. Nijholt, ned. herv. predikant te Tiel, en zal een fragment uit Antigone van Jean Arnouilh worden gespeeld door RL chard Flink en Annemarie Heyli- gers. Over veertien dagen spreekt wederom ds. Nijholt en draagt Coen Flink voor uit „Kees, de jon gen", van Theo Thijssen. De V.P.R.O. verzorgt op maan dagochtend de morgenwijding eens per veertien dagen. Met ingang van 10 april komt er ook verandering in de morgen wijding voor de vrijdagochtend. De bijbeltekst zal voortaan niet meer door de predikant worden gelezen, maar door een andere stem wor den gezegd, en er zal ook een wij ziging komen in de opzet der mor genwijding zelf. De verzorging van deze uitzending zal telkens voor één maand aan dezelfde spreker worden opgedragen. Tevens zal slechts één lied worden gezongen in plaats van twee, zoals tot nu toe gebruikelijk. Het karakter van de V.P.R.O.- morgenwijding op zaterdagochtend zal ongewijzigd blijven. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De liefde wondt niet of zij lijdt zelve mee. In verband met PASEN zal de ZIERIKZEESCHE NIEUWS BODE maandag 30 maart a.8. niet worden uitgegeven. De directeur. Prof. dr. Van den Brink geen formateur 's-GRAVENHAGE, 26-3. Het ka- binet van de Koningin deelt mede: „H.M. de Koningin heeft heden middag ten paleize Socstdijk prof. dr. J. R. M. van den Brink ont vangen. Desgevraagd heeft prof. Van den Brink verzocht wegens persoonlijke omstandigheden niet in aanmerking te worden gebracht voor een opdracht tot een kabi netsformatie. Opbrengst zomerzegels: ruim twee ton 's-GRAVENHAGE, 26-3. De ver- koop van zomerzegels heeft in 1958 netto een bedrag van f 218.000, opgebracht. Drievierde van deze opbrengst werd uitgekeerd aan landelijke instellingen voor cultu rele zorg, maatschappelijk werk en volksgezondheid. He';- restspeiü&c- vierde deel - een bedrag van f 54.500,- werd op advies van de commissarissen der koningin in de provincies toegekend aan op hetzelfde terrein werkende instel lingen met een regionaal of lokaal karakter. Sedert 1950 is de opbrengst ruim verdubbeld, nl. van f 107.178.tot f 218.000,—. ONGELUKKEN OP DE WEG EINDHOVEN, 26-3. Vanmorgen is de 28-jarige A. J. M. Embrechts uit Son, toen hij per bromfiets de Vlokhovenseweg te Eindhoven overstak, aangereden door een per sonenauto uit Eindhoven. De man werd zo ernstig gewond, dat hij enige uren na aankomst in het Bin- nenziekenhuis overleed. GRONINGEN, 26-3. In de Oude Ebbingestraat te Groningen is van middag om half vier een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan een 14-jarige jongeman, zoon van de melkhandelaar Kunst uit Groningen. De jongeman liet zich als wielrijder meetrekken door een vrachtauto. Bij het passeren van een andere wagen raakte hij be kneld en kwam voor de wielen van de vrachtauto terecht. Hij was op slag dood. In leemkuil bedolven SITTARD, 26-3. Twee arbeiders, W. en D. uit Sittard, zijn donder dagavond, toen ze in een leemkuil aan de Lahrstraat aan het werken waren, bedolven doordat een van de leemwanden instortte, en onge veer driehonderd kubieke meter grond naar beneden kwam. D. werd totaal bedolven onder de neerstor tende grond, terwijl zijn makker tot zijn middel in de leem bekneld raakte. Deze laatste kon zich zelf bevrijden en alarm slaan. De heren Martens en Van Veen, die op dat moment per tractor pas seerden, snelden toe en groeven zo resoluut, dat ze D. van de verstik kingsdood konden redden. D. werd naar het ziekenhuis te Sittard over gebracht, omdat hij enkele ribben gebroken had. Toch een huwelijk MILAAN, 26-3. - Het Milanese weekblad „Gente" heeft donderdag verklaard, dat prinses Soraja en de Romeinse prins Raimondo Or- sini besloten hebben in het huwe lijk te treden. Zij zouden hun be sluit op 16 maart in een telefoon gesprek tussen Keulen en Rome hebben genomen. Een datum voor het huwelijk is echter nog niet vastgesteld, aldus „Genta".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1