X.AURENS N9 Combinatie „Veeregat" krijgt opdracht voor voltooiing afsluitdam stad en provincie AMSTERDAM'S PROBLEEM Wordt beroemde Beurs van Berlage afgebroken AMSTERDAM, 25-3. Kan Am sterdam zich veroorloven de Beurs van Berlage alleen als monument van een bepaalde architectonische stijl te handhaven ten koste van vele miljoenen? Is het voor de eco nomie van de hoofdstad niet beter op dit of een ander centraal punt een modem gebouw neer te zetten, dat als beurs aan alle eisen van het huidige zakenleven voldoet? Deze vraag heeft burgemeester G. van Hall voorgelegd aan de Am sterdamse raadsleden en over hun hoofden heen ook aan de burgerij, ondanks het (nog steeds niet door de raad behandelde) voorstel van b. en w., gedateerd 16 januari jl., tot het treffen van plaatselijke, noodzakelijke voorzieningen aan de bouwvallige beurs voor een bedrag van f 250.000. Zoals bekend, ver toont het beursgebouw aan' het Damrak al vele jaren ernstige scheuren in de muren, onder meer tengevolge van onvoldoende funde- Locldieed-Electra's voor Indonesië WASHINGTON 26-3. Een wuord- voerder van de Amerikaanse ex port-import bank heeft woensdag verklaard, dat de bank een Indone sisch verzoek bestudeert voor een lening van 12 miljoen dollar. Voor dit geld wil Indonesië drie Lock heed Electra schroefturbine-vlieg- tuigen kopen. De woordvoerder sprak berichten uit Djakarta tegen, .volgens welke de lening reeds zouzijn goedge keurd. Er is nog geen besluit ge nomen, zei hij. „Madurodam" steeds populairder DEN HAAG, 25-3. Met haar on- verwoestbare vitaliteit heeft de voorzitster van het bestuur van de Haagse miniatuurstad „Maduro dam", de thans 75-jarige mevrouw B. Boon-van de rStarp, hedenmid dag het achtste seizoen waarin het stadje bestaat geopend. Zij putte daarbij uit tal van - in de stijl van het stadje: kleine voorvallen, waaruit de populariteit kan blij ken, die de op haar initiatief ge stichte onderneming in binnen-, maar niet minder in het buitenland geniet. Uit een permanente enquête, gehouden door de Algemene Ned. Vereniging voor Vreemdelingen verkeer blijkt bv., dat voor de toe tsten „Madurodam" de grootste attractie is. Mevrouw Boon had uit Curagao een brief ontvangen, waarin haar werd bericht, dat op de schepen van de Engelse Shaw- Savill lijn geregeld gedurende de reis Engeland-Nieuw Zeeland een film wordt vertoond over Maduro dam. En zo deed zij meer grepen uit steeds talrijker wordende pret tige ervaringen. Ingezonden mededeling llll Klassiek of Modern o XI Voor meubelen slaagt u beter bij; 39 t.b.c.-gevallen in Ter Apel STADSKANAAL, 25-3. De t.b.C- gevallen in Ter Apel hebben zich uitgebreid tot 32 gevallen in de ge meente Vlagtwedde en 7 in de ge meente Odoom. 50 procent van de patiënten is inmiddels reeds opge nomen in een sanatorium. Over en kele weken, in mei of juni zal een gericht onderzoek worden ingesteld naar de oorzaken en het verloop van dit groot aantal ziektegevallen. Inmiddels is een actiecomité op gericht, in samenwerking met de diensten sociale zaken van de ge meenten Vlagtwedde, Onstweddeen Odoom, die zich ten doel stelt de getroffen gezinnen materieel te hel pen. Op giro 835120 van de Twent- sche Bank te Musselkanaal is een fonds voor giften ingesteld, ten gunste van het „Actie comité Ter Apelkanaal en omstreken". Honderd kanaries verbrand AMSTERDAM, 24-3. Bij een brandje in Amsterdam-oost zijn gistermiddag honderd kanaries ge stikt. De brandweer had het vuur, dat wqs ontstaan door een omge vallen petroleumkachel spoedig ge blust, maar een kamer en het aan grenzende trapportaal, waar de ka naries waren gehuisvest, waren toen al ernstig beschadigd. De be woner had de vogeltjes op verzoek van zijn overbuurman, die ze uit liefhebberij kweekte, tijdelijk onder 'zijn hoede genomen. ring met heipalen. De meningen van deskundigen zijn over het pro bleem van het wel of niet afbreken van de beurs verdeeld: velen be pleitten het behoud van dit als „internationaal kunsthistorisch mo nument" aangeduide gebouw (kos ten herstel 10 miljoen plus 1,2 mil joen voor interne verbeteringen), anderen zien liever uit een oogpunt van exploitatie en doelmatigheid een nieuw beursgebouw verrijzen (kosten circa 15 miljoen). De zaak is voor b. en w. van Amsterdam nog zeer kwestieus, zo bleek uit de woorden van de burgemeester. WESTELIJKE NOTA'S OVERHANDIGD MOSKOU, 26-3. - De ambassa deurs van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk heb ben donderdagochtend de weste- lyke antwoorden op de Russische nota van 2 maart, op het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken overhandigd. De nota's bevatten voorstellen voor een conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken en één voor de regeringsleiders. De drie westelijke nota's zyn niet gelijkluidend, maar hebben wezen lijk dezelfde inhoud. De Westduitse nota zal of don derdag of vrijdag worden over handigd. Nog een redding ROTTERDAM, 24-3. Toen van avond om 6 uur de 26-jarige schip per H. van der Ben met zijn schip „Neeltje" in de Delfshavense Schie de Abraham van Stolkweg te Rot terdam passeerde, moest hij nog te. rugdenken aan jongstleden zaterdag toen hij een auto zag slippen en in het water plonsen. Dank zij zijn tegenwoordigheid van geest kon hij toen de inzittende dame, met haar hond, redden. Nauwelijks had hij zich het ge beurde vanavond voor de geest ge haald, toen hij ongeveer op dezelf de plek opnieuw een personenauto zag slippen en hetzelfde lot onder gaan. Weer trok de schipper, als clie zaterdag, in zijn roeiboot, maar riep nu tot de inzittende heer „houd de ramen dicht". De auto was name lijk, nog niet gezonken. Met zijn roeiboot duwde de schipper de auto naar de kant. Daar stonden toe schouwers gereed de helpende hand te bieden. Zij haalden de inzittende man op het droge. Alleen zijn be nen waren nat geworden. Het was de 47-jarige econoom M. C. Wolff uit de Albert Cuijpstraat te Rotter dam, die aan de tegenwoordigheid van geest van de schipper zo goed als zeker zijn leven had te danken. Kind) je gestikt BERLICUM, 25-3. Het bijna twee- jarig dochtertje van koster A. van de Veerdonk te Berlicum heeft van middag een plastic speelgoedblokje in de luchtpijp gekregen en is ge stikt. In het ziekenhuis te 's-Her- togenbosch, waar zij in allerijl werd heengebracht, bleek zij bij aankomst reeds te zijn overleden. De Kabinetsformatie 's-GRAVENHAGE, 26-3. Het ka binet der koningin deelt mede: „Prof. mr. L. J. M. Beel is heden morgen door H.M. de Koningin op het Huis ten Bosch ontvangen voor het uitbrengen van zyn rapport". Expositie „Goed Kamp" heeft heel wat te bieden 's-GRAVENHAGE, 26-3. De ze- vende tentoonstelling „Goed kamp" die te den Haag van 3 tot en met 7 april onder auspiciën van de A. N.W.B. gehouden wordt, zal 158 stands omvatten. De vraag naar overdekte stand ruimte was zo groot, dat buiten de Houtrusthallen, waar „Goed kamp" gehouden wordt, nog twee grote tenten, één van 20 bij 100 meter en één van 15 bij 150 meter, zullen worden gebouwd. Van de 25.000 vierkante meter tentoonstelingsruimte zal ruim 12.000 vierkante meter overdekt zijn. Behalve de modernste bunga lowtenten en huttenten voor kleine en grote families, worden ook de nieuwste stijve en opbouwbare kampeerwagens getoond. Zeer veel soorten slaapzakken, kampmeube len en kampeerbenodigdheden als mede een demonstratie (op poppen) van goede, in de ogen van de A. N.W.B.-kampeerdeskundigen aan vaardbare, kampkleding, zullen de aandacht vragen. Wat eenvoudiger per auto over Franse grens 's-GRAVENHAGE, 25-3. Frank- rijk, dat al eerder carnet en trip tiek afschafte, laat, ingaande 28 maart, ook het systeem van het vignette touristique los. Deze plak ker op de voorruit, die bij de Fran se grenzen voor personenauto's verstrekt werd, had een begelei dend gedeelte, waarop de afgifte van benzinebonnen moest worden aangetekend. Deze registratie zal nu voortaan plaats vinden op de groene verzekerignskaart. De K.N.A.C., die deze medede lingen doet, voegt eraan toe, dat Frankrijk, ingaande 1 april, de groene kaart verplicht stelt voor buitenlandse motorrijtuigen. Amerikaanse fabriek te Soest UTRECHT, 26-3. De Amerikaan- se fabriek „Foxboro" d'ie zich bezig houdt met de vervaardiging van in strumenten voor de automatisering van bedrijven zal zich ook in Ne derland vestigen. Deze industrie die haar hoofdbe drijf heeft in het 4000 inwoners tel lende plaatsje Foxboro (Masachu- setts) en daar werkgelegenheid biedt aan 2250 arbeidskrachten, zal een nevenbedrijf stichten in Soest. Met de bouw van de fabriek zal reeds eind dit jaar worden begon nen. De bekende Franse zangeres Edith Piaf heeft woensdag in New York een spoedoperatie moeten on dergaan wegens een inwendige stoornis. Het was de tweede maal in een maand tijds dat zij met spoed in een ziekenhuis moest worden op genomen. Op 24 februari moest zij geopereerd worden wegens een maagbloeding. Amsterdam heeft de tentoonstelling: „In het kielzog van Hudson" „De Halve Maen" kwam in Amerika terecht AMSTERDAM, 25-3. Vier grote maquettes met elektrische druk knoppen, waarmee het publiek zich uitgebreid kan oriënteren, zijn de voornaamste attractie van de ten toonstelling „In het kielzog van Hudson", die donderdagochtend door de ambassadeur van Amerika, de heer Philip Young, in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam is geopend. De grootste is die van de New Yorkse luchthaven Idlewild, dan is er een geheel nieuwe maquette van Schiphol, een van de Amsterdamse haven, compleet met de voorgeno men uitbreidingen, en een speciaal voor deze tentoonstelling vervaar digde eveneens zeer grote maquette van de grootste zeehaven ter we reld: die van New York. Alle vier zijn tevens verlucht met reusach tige diapositieven. Opvallend zijn voorts unieke luchtfoto's, die hele wanden beslaan van de New York se haven. Henry Hudson-herdcnking Met de opening van déze tentoon stelling, die na een maand weer zal worden gesloten, wordt een begin gemaakt met de omvangrijke Hen ry Hudson herdenking. Op 4 april a.s. zal het precies 350 jaar geleden zijn, dat de Britse kapitein Henry Hudson met zijn 20 koppen tellen de bemanning vande Schreiersto ren in Amsterdam met zijn slechts 70 ton metende scheepje „De Halve Maen" vertrok om een noordooste lijke doorvaart te zoeken naar In- dië. Tegen de hem door de Oost-In dische Compagnie gegeven opdracht in, koerste hij op eigen houtje west waarts, nadat hij met zijn halfver- kleumde bemanning in de buurt van Nova Zembla te veel ijsschot- sen ontmoette. In september van 1609 arriveerde hij in Amerika en voer een tot dan toe onbekendfe rivier op, die later naar hem werd genoemd. Voor Amsterdam is deze ontdekkingsreis het begin gewor den van de handelsbetrekkingen met New York. Otto Frank is per schip in de V.S. aangekomen om regelingen te treffen voor de oprichting van een Anne-Frank-stichting in de Ver enigde Staten die de uitvoering van de idealen van samenwerking on der de wereldjugd van het in en Duits concentratiekamp omgeko men Joodse meisje wil bevorderen. Het fabrieksschip van de Neder landse maatschappij voor walvis vaart, de „Willem Barendsz", is vandaag, na een verblijf van bijna vier maanden in de Zuidelijke IJs zee, te Kaapstad aangekomen. Ali Hambli de leider van de groep van 157 Algerijnse opstande lingen die zich kortgeleden met hun wapenen aan de Fransen hebben overgegeven, heeft via radio-Al giers de opstandelingen opgeroepen een einde te maken aan „de strijd die nutteloos .is geworden". Het ballet van het Moskouse Bolsjoi-theaater zal, onder leiding van prima ballerina Galina Oela- nova, een bezoek van twee maan den aan de Verenigde Staten cn Canada brengen. Ingezonden mededeling N.V.V. vóór - C.N.V. en K.A.B. algemene loonronde. tegen UTRECHT, 25-3. De voorzitter van de Katholieke Arbeiders Be weging, de heer J. A. Middelhuis, deelde vanmorgen mede, dat de K. A.B. onder de gegeven omstandig heden niets voelt voor een algeme ne loonronde. „Wanneer er nu een algemene loonronde kwam, zou het nuttig effekt ervan beduidend ge ringer zijn dan de nominale loons verhoging", zo zei de heer Middel huis. Hij verklaarde, dat de K.A.B. wèl vrijere loonvorming voorstaat. Naar zijn mening is er in bedrijven die onder gunstige omstandigheden werken, bepaald plaats voor een verbetering van het loon. Het standpunt van de K.A.B. komt vrijwel overeen met dat van het Christelijk Nationaal Vakver bond. De voorzitter van het C.N.V. heeft namelijk op een studieconfe rentie van het C.N.V. gezegd, dat de vakbeweging niet mag meewer ken aan inflatie, en dat zij dit wel Abel Tasman nog eens naar Australië SCHIPHOL, 24-3. Het eerste van twaalf Fokker F-27 .Friendship" schroefturbine verkeersvliegtuigen, dat op 6 april aan de Trans Aus tralia Airlines zat worden overge dragen, draagt de naam „Abel Tas man" op zijn romp. Dit was voor de directie van deze Australische luchtvaartmaatschappij en voor Fokker aanleiding een afstamme ling van het beroemde zeevaarders geslacht, drs. Abel Tasman te Am sterdam uit te nodigen om deze eerste afleveringsvlucht naar Aus tralië mee te maken om daar de zelfde streken van het vijfde we relddeel te bezoeken, waar ook in de 17e eeuw Abel Jansz Tasman voet aan land heeft gezet. De heer Tasman zal met de „Friendship" als een soort „ambas sadeur" de band versterken tussen Nederland en Australië, waar meer dan honderd duizend Nederlandse immigranten zich hbeben gevestigd die ongetwijfeld de geste van T.A. A. zullen weten te waarderen. zou doen wanneer zij een algemene loonronde propageerde. Het Ned'. Verbond van Vakver enigingen wenst, in tegenstelling tot de confessionele organisaties wel een algemene loonronde. Het N.V.V. heeft deze wens, bij monde van zijn secretaris, de heer W. F. van Tilburg, als volgt gemotiveerd: „Het is een aanslag op het sociale geweten, indien nu de eerste kans die zich voordoet om tot een ver betering van de sociale positie van de arbeiders te komen niet wordt benut om de gevolgen van de be stedingsbeperking weg te nemen". Roofoverval op bank- loper mislukte AMSTERDAM, 26-3. Vanochtend is een mislukte roofoverval ge pleegd op de 64-jarige bankloper van de Nederlandse Middenstands- bank Th. Engels voor het bijkan toor (afd. coupons) van de Neder- landsche Bank aan de Herengracht bij de Leidsestraat te Amsterdam. De bankloper was met een tas, in houdend een ton in kleine coupu res, een pak effecten dat hij onder zijn arm hield, van de Midden- standsbank, eveneens gevestigd op de Herengracht bij de Utrechtse straat, op weg naar het bijkantoor van de Ned. Bank. Op het moment, dat hij juist voor de stoep bij de ingang stond stopte een wagen naast hem, waaruit een man sprong. Deze gaf dé bankloper een stomp op zijn mond en deed te gelijk een greep naar diens actetas. De bankloper begon te gillen en hield krampachtig zijn tas vast. De overvaller, geschrokken door het gillen, sprong weer in de auto. De daarin wachtende bestuurder gaf onmiddellijk vol gas. GRONINGEN. Na een plechtig heid in de Martinikerk te Gronin gen is woensdagmiddag het provin ciaal oorlogsmonument op het Mar tinikerkhof te Groningen officieel onthuld door de minister van staat dr. W. Drees. Deze plechtigheid werd bijgewoond door vele noorde lijke autoriteiten en genodigden. Verwachting tot vrijdagavond: Later wat meer wind Aanvankelijk licht tot half be wolkt, later toenemende bewolking met kans op enige regen; aanvan kelijk zwakke tot matige, later ma tige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest; dezelfde of iets hogere temperaturen. 27 maart. Zon op 6.29, onder 19.03. Maan op 22.52, onder 7.51. Laatste kwartier: 31 maart te 12.06. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 27 maart 4.54 v.m. 17.25 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 maart 4.34 v.m. 16.55 n.m. Springtij: 27 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-3. Een diepe de pressie op het westelijk deel van de oceaan, verplaatst zich regel matig naar het oosten. Ten zuiden van de Azoren is een hogedrukge- bied aanwezig, dat een uitloper kreeg in de richting van Frankrijk. Tussen deze twee druksystemen komt een zuidwestelijke luchtstro ming voor, waarmee zachte en vochtige lucht in de richting van de Britse eilanden wordt getrans porteerd. Het warmtefront, dat de voorste begrenzing van deze lucht vormt, kan morgen later op de dag moge lijk hier en daar wat regen bren gen. Voordien zal de temperatuur echter tot wat hogere waarden kunnen oplopen dan vandaag. ZIERIKZEE Oratorium Vereniging bracht Paasprogramma De Zierikzeese Oratorium Ver eniging bracht woensdagavond een vokaal programma voor de patiën ten van het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis. Het koor stond o.l.v. de dirigent de heer Jac. M. Luykenaar. Medewerking aan dit (Paas)-pro gramma werd tevens verleend door een zangklasje van de Landbouw- huishoudschool „Prinses Juliana". Uitgevoerd werden door 't koor 'n vijftal koralen uit Bach's „Matthe- us Passion", twee gedeelten uit het „Stabat Mater" van Schubert en een tweetal door de dirigent ge toonzette gezangen, die eerst door het zangklasje (eenstemmig) wer den gezongen. Blijkens mededeling van het leidinggevend personeel viel dit bijzondere vokale concert bij de patiënten zeer in de smaak. Dinsdagavond werd hetzelfde programma uitgevoerd in het rust huis „Irene". In verband met de onderhanden zijnde verbouwing van het rusthuis waren de omstan digheden hier niet ideaal om tot grote vokale prestaties te komen. De toezegging werd echter gedaan, tz.t. „Irene" nog eens te vereren met een concertbezoek, als alle bouwerij aan de kant is. Het gebouw van de Chr, Ger. Kerk Op een door de kèrkeraad van de Chr. Geref. Kerk alhier belegde bijeenkomst is gesproken over de hoedanigheid van het kerkgebouw der gemeente aan de Minnebroer straat. Dit kerkgebouw vergt de nodige voorzieningen, die neer zouden komen op een ingrijpende restauratie. In het kader van de diskussies is de vraag gesteld of niet tot bouw van een nieuwe kerk zou moeten worden overgegaan. Inzake de conclusies kunnen wij in dit stadium nog geen bijzonder heden mededelen. In 1961 kan werk worden opgeleverd 's-GRAVENHAGE, 26-3. Aan de combinatie „Veeregat", waarin zich hebben verenigd d efirma Den Breejen van den Hout, Van Hattum Blankevoort en Hollandse Aan nemingsmaatschappij Adr. Volleer N.V., is opgedragen d'e voltooiing van de afsluitdam nabij Veere. De aannemingssom voor dit werk be draagt f 23.250.000. Dit werk omvat de aanleg van het dijkgedeelte tussen de Walcher- se oever en de kop van het in 1958 gemaakte dijkgedeelte op het voor land aan de Noordbevelandse zijde. Het te maken dijkgedeelte kruist dc diepe geul in het Veersche Gat. Hierin zal eerst een drempel wor den geconstrueerd, waarop met be hulp van zeven doorlaatcaissons een hulpsluis zal worden gefor meerd. Elk dezer caissons is 45 me ter lang, 19 meter breed en 20 meter hoog. De bouw van deze caissons zal afzonderlijk worden aanbesteed. Zij worden te zijner, tijd ter ver werking aan genoemde combinatie ter beschikking gesteld. Met de uit voering van deze tweede fase der afsluitwerkzaamheden is reeds een begin gemaakt. De dam door het Versche Gat zal in 1961 voltooid zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2