Irak maakt zich los uit de verdragsorganisatie van Bagdad Topconferentie pas verantwoord na enige voortgang DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 26 MAART 1959 No. 18537 115e jaargang zierikzeesohewnieuwsbom ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797.1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Akkoord met Moskou inzake ondersteuningsplan BAGDAD. 24-3. Irak is met in gang van dinsdag uit de verdrags organisatie van Bagdad getreden, zo heeft premier Kassem op een persconferentie te Bagdad bekend gemaakt. De andere leden van het pact - Engeland, Turkije, Perzië en Pakistan - zijn van het besluit in kennis gesteld. De V.S. zijn verte genwoordigd in de commissies voor militaire en economische aangele genheden, alsmede in de groep die ondermijnende activiteit in de aan- besloten landen bestrijdt, maar zij zijn niet volledig lid van de orga nisatie. „Door dit beshiit", zo zei later radio-Bagdad, „is Irak een volko men onafhankelijk en soeverein land geworden, dat zich van de laatste sporen van het imperialisme heeft bevrijd. Irak vestigt zijn be trekkingen met de andere landen en in het bijzonder met zijn buur- MacMillan over Berlijn LONDEN, 25-3. Premier MacMil lan heeft in het Engelse Lagerhuis gezegd, dat de westelijke nota's, die donderdag aan de Sowjet-Unie overhandigd worden, de denkbeel den van het Westen verklaren over het hoe en wanneer van onderhan delingen over een conferentie van ministers van Buitenlandse- Zaken in mei en een topconferentie later in de zomer. Wat west-Berlijn betreft, aldus de minister, moet het Westen een standpunt blijven innemen, dat de 2 250.000 inwoners van dat stads deel in staat stelt het leven van hun keuze te leiden. De vraagstukken, die het Westen en de Sowjet-Unie verdeeld hou den, aldus MacMillan, zijn inge wikkeld, maar niet onoplosbaar. Wij moeten ons uiterste best doen ze door onderhandelen op te lossen. Kankerbestrijding in de Ver. Staten NEW YORK, 25-3. Het Ameri kaanse genootschap voor de bestrij ding van kanker heeft woensdag zijn jaarverslag over 1958 gepubli ceerd. Hierin wordt o.m. gezegd, dat elk jaar circa 450.000 Amerikanen aangetast worden door kanker, maar dat men, dank zij de moderne behandelingsmethoden en middelen ter voorkoming van het uitbreken van deze gevreesde ziekte, in staat moet zijn om jaarlijks 225.000 kan kerpatiënten te genezen. Onder dit laatste wordt ook verstaan locali- sering van het proces. In het jaarverslag wordt voorts opgemerkt dat leukemie - bloed- kanker - steeds meer voorkomt in de V.S. en wel speciaal bij Ameri kanen die ouder zijn dan 60 jaar. staten, op basis van vriendschap, gelijkheid en gemeenschappelijk voordeel". Irak heeft sinds de staatsgreep van generaal-majoor Kassem in juli van het vorige jaar, waarbij koning Feisal en premier Noeri es Said werden vermoord, geen deel genomen aan de werkzaamheden van de verdragsorganisatie. Dinsdag bekrachtigde Irak het akkoord dat vorige week te Moskou werd gesloten voor technische en economische steun van Russische zijde. De Sowjet-Unie zal een le ning van ongeveer 500 miljoen gul den verstrekken voor de uitvoering van diverse projecten in Irak. Prof. Egeler en dr. De Booy voor nieuwe expeditie naar Zuidoost-Pem Derde expeditie naar dit Zuidamerikaanse land 's-GRAVENHAGE, 25-3. De Ne derlandse organisatie voor zuiver- wetenschappelijk onderzoek, heeft prof. dr. C. G. Egeler, hoogleraar in de algemene geologie aan de ge meentelijke universiteit van Am sterdam, en dr. T. de Booy, con servator aan het geologisch insti tuut aldaar, een subsidie verleend voor een nieuwe geologische expe ditie naar zuidoost-Peru. Prof. Egeler en dr. De Booy zul len in principe half augustus ver trekken en eind oktober, begin no vember, weer in de hoofdstad terug zijn. Zoals men zich zal herinneren, hebben beide geologen reeds in 1952 en in 1956 dergelijke expedities naar Peru ondernomen. In 1952 be zochten zij noord-Peru, waar zij geologische onderzoekingen deden in de Cordillera Blanca. Vier jaar later bevonden zij zich in de Andes van zuid-oost-Peru waar zij on derzoek verrichtten in een deel van de Cordillera Vilcabamba en van de Cordeillera Veronica. Alpinisme Tijdens deze expedities beoefen den beiden ook het alpinisme. Zo beklommen zij in 1952 de 6395 m hoge Huantsan, die op dat ogenblik gold als de hoogste nog nimmer bestegen top van de gehele tro pische Andes, alsmede een aantal, kleinere bergen. In 1956 „verover den" zij de Veronica en de Picc Soray, bergen van ongeveer 5750 meter hoogte, welke tot die dagen ook nog nooit beklommen waren. Deze bergsport, welke een aan gename onderbreking van het hoofddoel, namelijk geologisch on derzoek, betekende, geschiedde in> de tijd welke zij als vakantie had den uitgetrokken. Bij de komende expeditie zal het alpinisme niet op het programma staan, maar zij zullen dan alle tijd aan het wetenschappelijk onder zoek geven. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's In ruim 2.000 Amerikaanse ziekenhuizen worden jaarlijks meer dan een miljoen patiënten met radio-isotopen behandeld. In vele gevallen kon algehele genezing met deze allermodernste geneeswijze worden bereikt, in andere gevallen kon het leven van de patiënt worden verlengd, terwijl het lijden aanzienlijk kon worden verzacht. - Boven ziet men een patiënt behandelen die aan hersentumor lijdt. De foto is genomen in het Instituut voor Technologie van Massachusetts in Boston. Relletjes in Buenos Aires BUENOS AIRES, 25-3. In Buenos Aires zijn woensdag gevechten uit gebroken tussen circa 5.000 metaal arbeiders en de politie van de stad. Do arbeiders protesteerden tegen het besluit van de, regering-Fron- dizi om hun vakbond rechtstreeks onder toezicht van de regering te plaatsen. Bij de relletjes werden twee betogers zwaar gewond. Der tig mensen zijn gearresteerd. Persconferentie van Eisenhower WASHINGTON, 25-3. President Eisenhower heeft op een perscon ferentie gezegd, dat naar zijn me ning Chroesjtsjef de enige Sowjet- functionaris is die bevoegd is te onderhandelen. Dit mocht evenwel niet inhouden, dat een topconfe rentie de enige weg is. Een top conferentie is volgens de president pas verantwoord, als er tevoren voortgang is gemaakt. De president wilde niets zeggen over het Britse denkbeeld van een zóne in centraal Europa, waar wa- GEVECHTEN IN TIBETAANSE HOOFDSTAD LHASA ZIJN GE-EINDIGD Verklaring van premier Nehroe verwacht pens en troepen zouden zijn „be vroren". Op een vraag naar de mogelijk heid van een topconferentie als de Russen voordien een vredesver drag met oost-Duitsland zouden tekenen, zei de president aanvan kelijk dat hij dat niet wist, maar toen merkte hij op, dat hij ge loofde dat de Russen al een vredes verdrag hadden gesloten en dit en kele maanden geleden bij de Ver enigde Naties hadden gedeponeerd. Later, toen hij op dit punt op nieuw werd ondervraagd, zei pre sident Eisenhower, dat hij zich kon vergissen, maar dat hij er zeker van was, dat de Russen een paar maanden geleden een document bij de V.N. hadden gedeponeerd. Naar de mening van de president be hoeft alleen het ondertekenen van NIEUW DELHI, 26-3. De „Press- Trust of India" heeft donderdag ochtend bekendgemaakt, dat de ge vechten in Lhasa, de Tibetaanse hoofdstad, zijn geëindigd. Dit be richt heeft in Nieuw Delhi weinig opzien gebaard. Woensdagavond reeds had men vernomen, dat de telegraafverbindingen met Lhasa waren hersteld. Men meent te weten, dat de eigenlijke strijd in Lhasa reeds in twee dagen tijds door de Chinezen was gewonnen. Nadien zou er nog slechts sporadisch zijn gevochten. Men verwacht dat premier Nehroe vandaag, donderdag, een verklaring in het parlement zal afleggen. Reuter meldt uit Malimpong, in noordoost-India, dat de opstand van de Tibetanen de vorige week was voorafgegaan door een actie onder het volk voor opzegging van het verdrag met China van 1951. Dit verdrag geeft Peking zeggenschap over de Tibetaanse defensie en bui tenlandse politiek. De regering in Lhasa kreeg regionale zelfstandig heid. In de tweede week van maart zouden circa 5.000 Tibetaanse vrou wen de diplomatieke vertegenwoor digers in Lhasa van India, Nepal en Bhoetan hebben gevraagd aanwe zig te zijn bij het overhandigen van een verzoek om opheffing van het verdrag op het bureau van de Chi nese vertegenwoordiger in de stad. Tevens zou dan om terugtrek king van de Chinese militairen ge vraagd worden. De diplomaten sloegen het verzoek af waarna de vrouwen handtekeningen van de inwoners van Lhasa onder hun pe titie voor opzegging van het ver drag gingen verzamelen. een vredesverdrag geen gevolgen te hebben. Hij zei dat hij met MacMillan is overeengekomen, dat het beginsel van interdependentie moet gelden op het gebied van de Amerikaans- Britse handel. Verduidelijking Later heeft een woordvoerder van het Witte Huis meegedeeld, dat de president, sprekend over een verdrag tussen de Sowjet-Unie en oost-Duitsland, het verdrag heeft bedoeld, dat in september 1955 is gesloten. Een paar maanden te voren hadden de westelijke bond genoten een soortgelijk verdrag met west-Duitsland gesloten, waar bij de Westduitse soevereiniteit er kend werd. PRODUKTIVITEITSDAG IN GOES Speciale voorlichtingsdag voor detailhandel en ambacht in Zeeland GOES, 25-3. Op maandag 6 april zal in Goes een speciale voorlich tingsdag voor detail-handel en am bacht in de provincie Zeeland en het westelijk deel van Noord Bra bant worden gehouden. Deze dag wordt georganiseerd door het Pro- duktiviteitscentrum voor het mid den- en kleinbedrijf, in samenwer king met de afdeling van de ver schillende middenstandsbonden en de werknemers-organisaties. Het voornemen bestaat om op de ze dag voorlichting te geven over de mogelijkheden die kunnen lei den tot een meer efficiënte be drijfsvoering en dus tot een hogere produktiviteit voor het midden- en kleinbedrijf op dit gebied. De toekomstige structurele ver anderingen in Zeeland brengen pro blemen met zich mee, die de mid denstander niet alleen kan oplos sen. Het Produktiviteitscentrum wil wijzen op de veranderingen en hel pen zoeken naar nieuwe mogelijk heden. De produktiviteitsdag te Goes zal worden geopend door de waarne mend commissaris der koningin in de provincie Zeeland, de heer C. Philipse. De heer G. S. Scheltema, directeur van het Produktiviteits centrum, zal een rede uitspreken over „Nieuwe ontwikkelingen in detailhandel en ambacht". Drs. Westra zal spreken over „Hoe en wat leren wij van onze vakgenoten?" Tussen de detailhandelaren, am bachtspatroons en hun medewer kers zal een efficiëncywedstrijd ge houden worden. Dulles herstellende WASHINGTON, 25-3. President Eisenhower heeft meegedeeld, dat minister van buitenlandse zaken Dulles van plan is maandag voor herstel naar Florida te vertrekken Men hoopt dat hij binnen, niet al te lange tijd zijn werk kan hervatten. De artsen hadden Dulles gezegd dal zij nog geen definitieve prognose konden geven over zijn gezond heidstoestand. Zij zullen dit doer zodra het met zekerheid mogelij F is. Zolang de minister in staat ie te werken, zal ik gaarne van zijr diensten gebruik maken, aldus pre sident Eisenhower. Sowjet-verklaring over militaire overeenkomsten MOSKOU, 25-3. „Tass" meldt, dat de Sowjetrussische regering ir een woensdag te Moskou gepubli ceerde verklaring heeft gezegd, dal het „sluiten van tweezijdige mili taire overeenkomsten tussen de Verenigde Staten enerzijds en Per zië, Turkije en Pakistan ander zijds, een en ander met recht streekse Britse deelneming, ever zovele vijandige daden jegens de Sowjet-Unie betekenen". „De Verenigde Staten willen var Turkije een voorname basis voor raketten nabij de Sowjetrussische zuidgrens maken. Turkije volg' thans een buitengewoon gevaar lijke politiek", aldus de verklaring Het Amerikaanse ruimtevaartprogramma WASHINGTON, 25-3. - Dr. T Keith Glennan, hoofd van het Ame rikaanse regeringsbureau voor de ruimtevaart, heeft woensdag antwoord op een vraag, voor de ondercommissie voor de ruimte vaart van de Amerikaanse Senaal verklaard, dat de Verenigde Staten in de komende 34 maanden in to taal acht-en-dertig pogingen zullen doen om, voor wetenschappelijke doeleinden, kunstmatige aardsatel- lieten en ruimteprojectielen te lan ceren. De commissie stelt een onderzoek in naar de vraag, in hoeverre in de Verenigde Staten bij het ruimte vaartonderzoek dubbel werk wordt verricht. Vrouwen zijn het verleide lijkst wanneer zij bang zijn; daarom zijn zij ook zo gauw bang. De Gaulle wil deelnemen aan topconferentie PARIJS, 25-3. President de Gaul le heeft woensdag op zijn eerste persconferentie sinds hij vorig jaar aan de macht kwam, verklaard be reid te zijn om met premier Debré naar een topconferentie te gaan, als een bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken van oost en west het geschikt klimaat daartoe schept. Hij zei voorts dat de Sowjet-troe- pen in Duitsland, als de westelijke mogendheden de weg naar Berlijn [eblokkeerd vinden, „met het wes ten te maken zullen krijgen". Nederlander in Lausanne gedood LAUSANNE, 25-3. In Lausanne is woensdag een vrachtauto in botsing gekomen met een auto, bestuurd door de 51-jarige Nederlander J. H. Lugt uit Bloemendaal. De heer Lugt en zijn 48-jarige echtgenote wer den zwaar gewond naar het zieken huis gebracht. Hun zoon Peter (20 jaar) overleed in de wagen die hem naar het ziekenhuis bracht Hun 17-jarige dochter kreeg slechts lich te verwondingen. Droogte bedreigt Surinaamse plantages PARAMARIBO. 24-3. Tegenover het dagblad „Suriname" heeft de heer E. Jamin uit Rotterdam, die thans een bezoek aan Suriname brengt, zich in pessimistische zin uitgelaten over de vooruitzichten ran de cacao-aanplantingen op de olantages „De Maasstroom" en .Berlijn", die tot het Jamin-con- ern behoren. Nadat de plantages :n 1957 grote schade hadden gele ien door droogte, zijn als gevolg van de huidige droogte opnieuw 80 ot 90.000 boompjes doodgegaan, waardoor de hele aanplant van twee jaar verloren is gegaan. Af gezien van de directe materiële -chade, heeft een en ander er toe Teleid, dat de plannen tot beplan ting met cacao van de eveneens tot het Jamin-concern behorende plan tage „Johannesburg" zijn uitge beld. Voor het behoud van de plan tages zullen op korte termijn maat regelen moeten worden getroffen om de watervoorziening in het be trokken gebied, ook bij grote droog te, te verzekeren, aldus de heer Jamin. Drie poten BARNEVELD, 25-3. Vanmor gen ontdekte men op een pluimveeslachterij te Barne- veld, tussen een grote partij slachtkippen een volwassen kip met drie geheel volgroei de poten. Pluimveedeskundi gen in Barneveld noemen het een wonderlijke speling der natuur. De derde poot heeft echter het leven van de kip niet kunnen redden. Het dier is geslacht. AMSTERDAM. De 14e internati onale huishoudbeurs heeft 143 626 bezoekers getrokken. Dat is onge veer 7.000 meer dan in 1958. Er zijn uitstekende zaken gedaan; de ex posanten waren bijzonder te spre ken over de koopkracht van het pu bliek, dat niet alleen uit Amster dam, maar - blijkens een ingestelde enquête - uit alle delen van Neder land afkomstig wa9. Twee doden bij botsing op Afsluitdijk LEEUWARDEN, 25-3. - Btf ccn frontale botsing tussen twee per sonenauto's op de Afsluitdijk, zyn vanmorgen omstreeks elf uur twee personen gedood en twee zwaar gewond. De ene auto, komende uit de richting Friesland, werd bestuurd door de 52-jarige zakenman J. W. Boonstra uit Sneek; de andere, komende uit de richting Noord- Holland, door de 45-jarige H. Vene man uit Amsterdam, chef van een drukkerij. De beide bestuurders werden op slag gedood. De beide zwaar gewonden zijn twee Duitse lifters, die met de heer Veneman meereden. Omtrent de oorzaak van het on geluk is niets met zekerheid be kend. Het is niet onmogelijk, dat de botsing is ontstaan tijdens een inhaalpoging van één van de auto's terwijl het mistig was.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1