AMSTLEVEN levensverzekering 1 A I I 1 Amerikaans gezin vermoord ANNAPOLIS, 22-3. In de bossen op ruim tien kilometer ten westen van Annapolis, in de Amerikaanse staat Maryland, zijn zaterdag de lijken gevonden van de 27-jarige mevrouw Jackson en haar vierjarig dochtertje, Susan Ann. Zestien dagen eerder had men in de omgeving van Fredericksburg in Virginia, 150 ten zuiden van Annapolis, de lijken gevonden van de twee andere leden van het gezin Jackson, de 29-jarige vader en het anderhalfjarige dochtertje Janet. Het gezin van Jackson, een vrachtautochauffeur, was twee maanden geleden verdwenen. Koning Hoessein in Amerika WASHINGTON, 22-3, - Koning Hoessein van Jordanië wordt maan dag in Washington verwacht voor besprekingen met president Eisen hower en de waarnemende minis ter van Buitenlandse Zaken, Her ter. Hij zal, naar van diplomatieke zijde wordt vernomen, spreken over economische hulp en de al gemene politiek in het Midden- Oosten. Zijn bezoek, dat informeel wordt genoemd, zal zes dagen duren. Weduwe van Tsjecliof overleden MOSKOU. Olga Knipper-Tsje- chof, weduwe van de beroemde Russische schrijver Anton Tsje- chof, is zondag in Moskou overle den. Zij is 90 jaar geworden, zo meldt het officiële Sowjet-persbu- reau Tass Mevr. Tsjechof is ge durende 40 jaar een vooraanstaand actrice van het Moskouse Kunst theater geweest. Zij trad in mei 1901 in het huwelijk met Tsjechof. De schrijver overleed in juli 1904 in Duitsland. Huwelijk op kabel LA ROCHELLE, 22-3. De 19-jarige koorddansers Ro land Schmidt en Francine Pary, die een maand geleden een wereldrecord vestigden, zijn zaterdag te La Rochelle in het huwelijk verbonden, wiebelend op een kabel die tussen twee torens was ge spannen. De bruid, in witte jurk met sluier, en de brui degom, in smoking, kusten elkaar in aanwezigheid van duizenden getuigen die het xwrheven schouwspel van de grond af gadesloegen. TIEN JAAR NAVO Luchtparade boven Mainz 's-GRAVENHAGE, 21-3. Ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van de Noordatlantische Verdrags- Organisatie zal op 4 april a.s. boven Mainz een luchtparade worden ge houden, waarbij o.a. een formatie van zeven vliegtuigen in V-vorm zal overvliegen. Elk vliegtuig van deze V-formatie vertegenwoordigt een lid van de geallieerde lucht strijdkrachten in centraal-Europa. Het zal voor de eerste maal zijn dat vliegers van verschillende lan den van de NAVO elk met een der vliegtuigen, die in de luchtmachten van die landen worden gebruikt, zullen samenwerken in een enkele formatie. De Nederlandse Konink lijke Luchtmacht zal in deze for matie vertegenwoordigt zijn door een F-86K straalvliegtuig, dat zal worden bestuurd door eerste luite nant-vlieger P. C. Bontekoe van de vliegbasis Twenthe. Gewetensgeld VENLO, 20-3. De hoofdin specteur van de rijksbelas tingdienst te Venlo ontving gisteren van een anonieme afzender een enveloppe, in houdende vijf briefjes van f 1000. Het geld moest als gewetensgeld worden be schouwd. Als bewijs van ont vangst van de 5000 ver zocht de onbekende belas tingbetaler, het feit aan de openbaarheid prijs te geven. Gemeente Renesse koopt duinpolder aan de Moolweg Subsidie voor feestelijkheden op 30 april De „New York Times" schrijft van functionarissen in Washington te hebben vernomen, dat Amerika op de Geneefse conferentie over kernproeven thans, na de jongste geslaagde proeven met drie atoom bommen op grote hoogte, voor zal stellen dat een internationaal in spectiestelsel op het verbod van kernproeven, ook satellieten moet omvatten. ROTTERDAM. De Amsterdamse beeldhouwer Pieter de Monchy heeft het gietmodel voltooid voor een portret in brons van HM. de Koningin. Dit portret, dat in op dracht van de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij wordt ver vaardigd, zal aan boord van het nieuwe s s. „Rotterdam" van de Holland-Amerika Lijn worden ge plaatst, als geschenk van de werf aan de rederij. Na besloten zitting besloot de raad, die vrijdagavond in spoed eisende zitting onder voorzitter schap van burgemeester mr G. F. Lunsingh Tonckens bijeen was tot de aankoop van het bedrijf van Gebr. Fasol over te gaan (met de stem van weth. M. de Roo tegen) voor de prijs van f 70 000. Het be treft hier de duinpolder gelegen aan de Moolweg groot 9.4200 ha. en het bedrijf aan de Hogezoom inclu sief de bedrijfsgebouwen groot 3600 ca. De raad kon zich geheel vereni gen met het schrijven van de E.T.I. voor Zeeland over het vormen van een ontwikkelingskern op Schou- wen-Duiveland. Aan de plaatselij ke Oranjevereniging werd voor het organiseren van feestelijkheden op 30 april a.s. een subsidie van f 150 toegekend. De contributie aan de vereniging van B en S. werd van. f 2 op f 5 gebracht, terwijl de sub sidie per inwoner werd verhoogd tot f 0,02%. Voor de door de ge meenten op Schouwen-Duiveland aan de gemeente Amsterdam ge- STAD EN PROVINCIE KERKWERVE Vergadering N.C.V.B.-afdeiing Onder leiding van de presidente mevr. Francke, vergaderde de af deling Kerkwerve van de N.C.V.B. Als gasten waren aanwezig de leden van de Hervormde vrouwen vereniging te Noordgouwe, met de presidente mevr. Buinink Als spreker trad op de heer M. M. Kolk directeur van de Stichting „Kinder- zorg" te Middelburg, die in zijn causerie stil stond bij de misdeelde kinderen, die te Middelburg, hetzij in het grote stichtingsgezin samen wonen, hetzij in pleeggezinnen zijn opgenomen. De afdeling van de N.C.V.B. telt, naar werd medegedeeld, thans 90 leden. De eerstvolgende vergade ring zal worden gehouden op woensdag 15 april. Onderwerp: „De voeding voor ons en onze kinde ren". De vergadering werd met ge bed gesloten door mevr. v. d. Grift. BURGH „Martini's Magic Show Zaterdagavond gaf „Martino's Magic Show" in hotel „Het wapen van Burgh" een presentatie van een soort revue met veel „magie" of goochelarij, waarvoor maar matige belangstelling bestond. Dit uit ama teurs bestaande gezelschap, waar onder we twee oud-inwoners uit Burgh en Haamstede ontdekten, heeft ongetwijfeld alle moeite ge daan om het publiek iets goeds te brengen. Dat ze daarin niet ten volle slaagden, ligt in het opdienen van veel oude kost, en bovendien waren de goocheltoeren van Mar- tino en Marion te doorzichtig. Mi chel Rigter maakte zijn conferences wel wat kort. De beste van het ge zelschap was mr. Jappah, die met zijn telepathische gaven de zaal verstomd deed staan. Leuk en fris zongen de zingende zusjes „The Coronations", met guitaarbegelei- ding, hun modern repertoire. Ton Kroon aan de piano speelde en be geleidde op prima wijze. Ondanks deze tekortkomingen, keerde het publiek, na nog een dansje ge waagd te hebben op de tonen van het Geijori-duo, toch wel voldaan huiswaarts. Jaarfeest C.J.M.V. „Burgh-Haamstede" Voor het jaarfeest dat vrijdag avond door de C.J.M.V. „Burgh- Haamstede" in de „Koebel" werd gehouden, bestond maar geringe belangstelling. Wegens ziekte van de voorzitter, de heer T. Oosterhof, opende ds. J. Swaak de avond met een welkomstwoord Frans Kik bracht daarna het uitgebreide jaar verslag. Een aardig intermezzo was het schetsje „Aan het loket" dat een voorlopertje was van de hoofd schotel van deze avond, het toneel stuk „De mens wiktHet stuk werd goed door de jongelui opge voerd; zonder uitzondering had ieder zijn best gedaan op de werke lijk niet zo kleine rollen. Nadat in de pauze een kopje thee w;s ge dronken, werden enkele jongelui getest op hun kennis algemene ont wikkeling in het vragenspel „Wie, wat, waar....?" Aan het einde dankte ds. J Swaak. Ondanks de geringe belangstelling was het toch een geslaagde avond. BRUINISSE Stoffelijk overschot F. D. van Vessem ter aarde besteld Grote belangstelling bestond er van de zijde van het publiek bij de begrafenis van de heer F. D. van Vessem, in leven vele jaren wet houder en een man met grote in vloed op het politieke en publieke leven in de gemeente Bruinisse. Ds van den Brink, Ned. Herv. predi kant, las aan de groeve Psalm 103 en bad het „Onze Vader". Op ver zoek van de* overledene werd aan de groeve niet gesproken en waren er geen bloemen, zodat deze droeve plechtigheid een uiterst sober ka rakter droeg. schonken bank werd aan de vereni ging van B. en S. nog een subsidie van 9 cent per inwoner toegekend. Als lid van het bestuur van de Stichting Dorpshuis werd in de plaats van de heer J. P. Berrevoets, niet herkiesbaar, benoemd de heer J. C. Braber. Tenslotte werd een dreital wegen gelegen op de terrei nen van de Stichting Renesse van namen voorzien. De zg. middenweg werd Vlierweg De nog in aanleg zijnde weg van de Toko naar de Bremweg wordt Putterweg terwijl het doorlopende gedeelte vanaf de Bremweg de naam Lijsterweg toe bedeeld kreeg. Ingezonden mededeling BURGH Amerikaans bezoek in „De Trek" Juist op de eerste lentedag arri ved den in het padvinderhuis „De rrek", een voor onze begrippen vreemd uitgedoste troep J0"Seluh Het waren een 20-tal Amerikaanse padvinders, die gedurende kortere ol langere tijd met hun ouders in Sen Haag wonen. Enkele ouders van dejongelui hebben hun werk op de Amerikaanse ambassade en staan oekend als V.I.P.'s (zeer be- langiijke personen). Anderen zijn groot-industriëlen en hoge beamb-/ ten van olie-maatschappjjen. De jongelui staan onder comman- do van scoutmaster S. Humes, die er in zijn vuurrood jasje, versierd met veel goud en zijn in de zeilde kleur uitgevoerde pet met vier gouden biezen, zeer imposant uit ziet De heer Humes vertelde ons dat zijn „troop" ingeschreven staat onder nummer 141 van de ..Trans atlantic Council Netherlands Teneinde hier de omgeving eens te verkennen, bleven de jongelui slechts voor één nachtje in „De Trek", maar hoopten later nog eens terug te komen. Deze zomer gaat de troep naar een internationaal kamp in Zwitserland. Het is met uitgesloten dat ze daarna nog eens de Schouwse Westhoek komt op zoeken, om wat langer te blijven. Het luidruchtige echte Amerikaanse Engels en daarbij de kleurrijke uni formen deed velen even stilstaan om dit niet alledaags gezicht eens goed op te nemen. Zaterdagnacht brachten ze een bezoek aan het „lighthouse" (vuurtoren) en maak ten een trip dwars door duin en mist. Zondagmiddag is de troep weer vertrokken. BRUINISSE Arbeidsongeval Een werknemer in dienst van de firma Schermers, die zich bezig houdt met het trekken van de meerpalen uit de oude haven om die te plaatsen in de nieuwe haven kreeg, toen een zijner collega's een ijzeren moker op een luik liet val len, waar hij juist onder stond, dit luik op zijn hoofd. Met een hersen schudding werd hij in het zieken huis te Zierikzee opgenomen. Van Franse militaire zijde te Algiers is bekend gemaakt, dat een geheel bataljon van de Algerijnse verzetsbeweging F.L.N. zich met zijn wapens aan de Fransen heeft overgegeven. Het bataljon was in Tunesië gestationeerd. Aan één parachute STOCKHOLM, 21-3. Een pi loot en een navigator zijn met slechts één parachute op 300 meter hoogte uit een brandende straaljager van de Zweedse luchtmacht bij Askersund, midden-Zweden, ontsnapt. De piloot Roy in- gemar Persson, ligt in het ziekenhuis met een gebroken dijbeen en een lichte hersen schudding. De navigator, Nils Borg, bleef praktisch ongedeerd. Geen van beideji kunnen zich echter herinne ren hoe zij uit het brandende toestel konden ontkomen. De parachute van Borg was niet opengegaan maar hij wist niet of hij zich aan de piloot had vastgeklampt of dat hij de koorden van diens para chute had gegrepen. ZONNEMAIRE Ouderavond openbare lagere school Vrijdag jl. werd de ouderavond gehouden der o.l-school. De ope ning geschiedde door de voorzitter de heer Goemans. Aanwezig waren 26 ouders, alsmede burgemeester van Leeuwen en wethouder v. d. Velde, als vertegenwoordigers van het gemeentebestuur. Allereerst werd daarna het woord gegeven aan mej. E. Voorbergen, die een uiteenzetting hield over de sexuele voorlichting aan de jeugd, aangevuld met enige filmstrips, hetgeen wel interessant, maar niet bepaald boeiend was. De penningmeester gaf een over zicht der geldmiddelen. In kas bleek te zijn f 482,25. Speciaal het school fonds bleek nog wat steun nodig te hebben, daar er nog steeds ouders zijn, die er niet aan betalen. Door de leden der kascommissie, de heren W. Flohil en B. van Ast wa ren de bescheiden gecontroleerd en in orde bevonden. Tot nieuwe le den der kascommissie werden be noemd de heren M. van 't Veer en S. M. Stoel. Wegens het aftreden van de heer M. H. v. d. Meer als bestuurslid werd een nieuw lid gekozen. Na stemming bleek mevr. v. Klinken met 16 stemmen de meerderheid te hebben behaald. Mevr. v. Klinken nam de benoeming aan. Hierna sprak de voorzitter de heer van der Meer toe in verband met zijn aftreden. In deze 9-jarige functie heeft hij de schoolbelangen steeds met grote accuratesse be heerd en hij dankte hem daarvoor. Na het jaarverslag van het hoofd der school, de heer Mandemaker, volgde de rondvraag. Door enkelen werd hiervan gebruik gemaakt. Daarna vroeg de voorzitter naar welke kant dit jaar het schoolreisje zal gaan. De burgemeester advi seerde Walcheren, daar menigeen de eigen provincie niet eens kent De heer van 't Veer dacht aan Al phen aan de Rijn en de heer J. Smits aan de „Efteling". Hierna werd het nieuwe be stuurslid gevraagd om de functie van penningmeesteres te willen aannemen, hetgeen deze goedvond. Ingezonden mededeling <jdndeU dan andeU EEN FRIESCHE VUG-DOMO PRODUCT Zeeuwse mosselvissers voor zaadvisserij naar de Waddenzee Na Pasen vertrekt de hele vloot naar het noorden Op 31 maart worden de mossel- zaadbanken in de Zeeuwse stromen gesloten voor de visserij Dit is een jaarlijks terugkerende formaliteit, die weinig betekenis meer heeft, nu zaadval op deze banken de laatste dertig jaar tot de zeldzaamheden behoort. Intussen gaan de Zeeuwse mos selvissers zich gereed maken voor de mosselzaadvisserij op de Wad denzee. Na Pasen vertrekt bijna de gehele vloot naar de Waddenzee om de voorbereidingen voor deze visse rij te gaan treffen. Want het mos selseizoen is dan afgelopen en men moet gaan denken aan een volgend jaar. Om meer dan één reden zaï di nieuwe tjaar voor velen be langrijk worden, niet het minst omdat het voornemen bestaat een aantal nieuwe percelen op de Waddenzee in cultuur te geven. Een nieuw perceel betekent voor vele mosselkwekers een nieuwe kans op een bestaansmogelijkheid, want het is te hopen dat met het uitgeven der percelen toeh in de eerste plaats rekening zal worden gehouden met de mosselkwekers, die reeds jaren hun geluk op de Waddenzee beproefden, maar die tot dusver slechte bedrijfsresulta ten hadden, omdat het perceel dat zij van de visserij-inspectie toege wezen kregen niet voldeed aan de verwachtingen. Want het kweken van mosselen op de Waddenzee eist wel de no dige vakkennis, maar een groot deel van het „succes", dat men op een nieuw perceel heeft, valt tevo ren buiten elke berekening. Intussen hebben de mosselkwe kers deze percelen niet gekregen zonder tegenprestatie, want de garnalenvissers, die ook op de Waddenzee proberen op hun ma nier in hun onderhoud te voorzien, beweren dat het toewijzen van nieuwe mosselpercelen schade be tekent in hun branche, doordat zij visgronden kwijt raken. Om die re den werd een uitkering uit het mossel kwekersfonds geëist, als schadeloosstelling. Felle strijd in Tibet LONDEN, 23-3. De speciale cor respondent van de „Daily Tele graph" bericht uit Darjeeling (Ben galen), dat twee Tibetaanse offi cieren hem verteld hebben dat ge heel Tibet aan de opstand tegen de Chinezen deelneemt. In Lhasa zou den gewapende burgers samen met het Tibetaanse leger strijden tegen Je Chinezen. RENESSE In Memoriam J. H. Borgmeijer Onverwachts overleed zondag middag op 68-jarige leeftijd in het Rode Kruis-ziekenhuis te Zierikzee ie heer J. H. Borgmeijer, boekhan delaar te Renesse. Met de heer Borgmeijer is een persoon heengegaan, die voor de gemeente Renesse heel veel heeft oetekend. Als secretaris van V.V.V. .Renesse Vooruit" heeft hij zich voor de bevordering van het vreem delingenverkeer in deze gemeente grote verdiensten verworven. De Teer Borgmeijer was de man, die TP het punt van het toeristenver keer de zaken altijd in groot ver band zag en het was juist ook in de V.V V.-contactcommissie Schou wen-Duiveland, dat zijn woord ge zag had. Het geven van een goede service aan de gasten en de bouw van bun galows, waren zaken waarvoor hij bij de voortduur op de bres stond. De heer Borgmeijer was trouwens in algemene zin een gemeenschapsfi guur bij uitstek. Dit kwam ook tot uiting in de functie van secretaris van de plaatselijke Oranjevereni ging en de afdeling Renesse der K.N.M.B. Geen wonder dat in deze verschillende hoedanigheden, de heer Borgmeijer een belangrijke invloed had in Renesse, de gemeen te die hem zeer lief was. De ledige plaats die hij achterlaat, zal niet gemakkelijk te vervullen zijn. Het stoffelijk overschot zal donderdag middag ter aarde- worden besteld, op de algemene begraafplaats te Renesse. KERKWERVE Vergadering gemeenteraad Op 26 maart a.s. wordt een ver- ;adering gehouden van de ge meenteraad. Op de agenda komt o.m. voor: een voorstel tot vaststel ling van de vergoedingen der kos ten van openbaar en bijzonder la ger onderwijs, over de periode '53- 57; idem tot sloop van het pand Ring 5 en de bouw van een berg plaats voor B.B.-materiaal en de motormaaimachine. In het opknap pen van het terrein rond de kerk voorziet een ander voorstel. Ver der komt in behandeling het ont werp van wet inzake de gemeente lijke herindeling. BRIJDORPE Jongen gewond door dragline De 15-jarige jongen L. van der ingel te Ellemeet, in dienst van de firma v. d. Hilst, had het on geluk tijdens werkzaamheden tus sen de draaiende delen van een dragline te geraken. De eerste hulp werd verleend door dokter Terp stra. Met zware verwondingen aan het rechterbeen werd v. d. C. over- [ebracht naar het Rode Kruis- ziekenhuis. ST. PHILIPSLAND Jaarvergadering K.N.M.B. De Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond, afdeling St. Phi- lipsland-Anna Jacobapolder hield haar jaarvergadering onder voor zitterschap van de heer C. M. Stou ten, die in zijn openingswoord hoopte dat het jaar 1959 in alle op zichten een gezegend jaar mag wor den. Tevens deelde hij nog mede dat er in verband met het Delta plan een gewestelijke commissie is benoemd waarin, bij toetreding, drie der leden zitting zouden heb ben. Later op de vergadering werd tot toetreding besloten. In zijn jaarverslag deelde de se- kretaris mede dat de vereniging 53 leden telt. Ook de penningmeester liet een optimistisch geluid horen omdat hij met een goed batig saldo de boeken kon afsluiten. Bij de bestuursverkiezing werden gekozen de heren: H. Bosman en Jac. Venvijs. Omdat de meeste leden tegen stemden moest van een halve dag sluiting worden afgezien. Betref fende de vakantieweek werd de le den verzocht zo spoedig mogelijk een datum op te geven. AGEND Heden (maandag) Zierikzee: Huis van Nassau, 8 uur, verg. tropische aquariumvereni ging „Helodea". Ouwerkerk: café Pankow, 7.30 uur, ledenver. Oranjever. „Prinses Beatrix". Morgen (dinsdag) Brouwershaven: Jeugdgebouxv, 8 uur, verg. Plattelandsvrouwen. Verwachting tot dinsdagavond: Aanhoudend zacht Hier en daar mist, plaatselijk op klaringen en later kans op regen; matige wind uit zuidelijke rich tingen; aanhoudend zacht weer. 24 maart. Zon op 6.36, onder 18.58. Maan op 18.52, onder 6.16. Volle maan: 24 maart te 21.02. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 24 maart 2.50 v.m. 15.22 n.m. BROUWERSHAVEN: 24 maart 2.32 v.m. 14.49 n.m. Springtij: 27 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-3. Tijdens het week einde trok de met koude lucht ge vulde storing in de hogere lucht lagen boven ons land in noordelijke richting weg. De koude lucht werd snel vervangen door zachtere, die voorafgegaan door een regengebied, zondag ons land bereikte. De afge lopen nacht waren de minimum temperaturen voor de tijd van het jaar ongewoon hoog. Op sommige stations kwam de tempratuur niet beneden de 10 graden. Door de hoge vochtigheid van de lucht ontstond plaatselijk mist. Het zachte weer houdt ook de komende 24 uur aan waarbij echter door draaiing van de wind naar zuidelijke richtingen weer iets drogere lucht zal worden aangevoerd, met opklaringen, maar later neemt de kans op regen even wel weer toe. Voor de Golf van Biscaye is na melijk een nieuwe depressie tot ontwikkeling gekomen, die lang zaam naderbij komt, en waarvan de invloedssfeer zich morgen tot over ons land uitbreidt Ingezonden mededeling KANSEN SPORT EN TOURISME X Voorlichting over kamperen, V watersport, caravanning, reizen y per boot, trein of touringcar. y Attractieve stands o.a. zeil- y boten, raceboten, sportkledlng, kampeerartikelen enz. enz. Elke middag en avond SPORTDEMON STRATI ES Geopend van 10-17 en 19-23 uur. 's Zondags gesloten. y s Zondags gesloten. y AHOY' GEBOUW Ilm 30 Maart KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Oudega (W J. W. van der Heide, Ooster-Nij- kerk. Ger. Kerken Beroepbaar: kand. A. J. Verbeek, 's-Gravenhage. Beroepen te Zutphen (vac. dr. J. van den Berg): L. Schuurman, Giessenburg. Aangenomen naar Oosterend (Fr.) kand. L. J. Wolthuis, Groningen, die bedankte voor Gees (Dr.), Nie- zijl, Reitsum (Fr.) en voor Schoon oord; naar Dunville (Ontario, Cana da): G. J. Hoytema, Clinton (Onta rio, Canada) (voorheen te Monster). Bedankt voor Avereest: W. Dek ker, IJlst. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Hallum-Ferwerd: T. de Haan, Zuidwolde (Gron.). Chr. Ger. Kerk Beroepen te Nieuw-Amsterdam: N. Brandsma, Sneek. Ger. Gemeenten Bedankt voor Nunspeet: M. Blok, Rijssen. MARKTBERICHTEN EierprUzcn V.E.C.E. In de periode van 16 maart tot en met 21 maart werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren V.E.C.E. uitbetaald f 1,50 per kg Voor vuilschalige en gewas sen eieren werd 1 cent per stuk minder uitbetaald.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2