Overeenstemming tussen Eisenhower en Macmillan DE ZIERIKZEESCHE COURANT RAKETTENGELD BETER TE BESTEDEN VOOR HULPVERLENING AAN MILJOENEN Staatsbezoek van Koning Boudewijn Uitbraakpoging van Hongaarse gevangenen AANHOUDENDE BERICHTEN OVER VIJANDELIJKHEDEN IN TIBET Dr. Kortenhorst kreeg opnieuw vertrouwen voor het voorzitterschap Indonesië laat Nederlander Schmidt vrij STAD EN PROVINCIE MAANDAG 23 MAART 1959 No. 18535 115e jaargang MRIKZEEKKWNIEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Westelijk antivoord aan Sovjet-Unie GETTYSBURG, 21-3. President Elsenhower en premier MacMlllan hebben zaterdag overeenstemming bereikt over de algemene iyn van een antwoord aan de Sow jet-Unie over de kwestie van een topconfe rentie, zo is officieel meegedeeld. Voorts werd bekendgemaakt dat z(J de voorgestelde ontwerp-nota aan Parijs zonden voor bestudering door de Franse en VVestduitse re geringen. Het ontwerp zal voorts worden ingediend by de overige deelge noten in de NAVO en zal „spoedig" naar Moskou worden gezonden. In een gezamenlijke verklaring, die de officiële woordvoerder aan de journalisten voorlas, werd ge zegd: „Er is volledige overeenstemming tussen onze beide regeringen, dat wij uitzien naar onderhandelingen als middel tot regeling van de hui dige geschillen in Europa. De V.S. en het Verenigd Ko ninkrijk hebben overeenstemming bereikt over de algemene lijn vol gens welke, naar wij menen, het antwoord op de Sowjet-nota in zake de kwestie van een top-eon- ferentie, geformuleerd moet wor den". De bekendmaking volgde ander half uur na de hervatting van de besprekingen tussen Eisenhower en MacMillan. De woordvoerders, die overstelpt werden door vragen van verslag- gers, weigerden te spreken over de inhoud van het ontwerp-antwoord. Ook wilden zij niet zeggen of in het antwoord een datum voor een topconferentie zou worden voorge steld. Men wees de officiële woord voerders erop dat de bekendmaking slechts sloeg op een topconferentie en niet op de conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken. Zij weigerden mee te delen of de Britse opvatting, dat in het ant woord een datum voor een top conferentie moest worden genoemd, door Eisenhower en MacMillan was verworpen of aanvaard. Zg gaven wel toe, dat er verschillen waren geweest tussen de Britse en Ame rikaanse opvattingen; deze waren echter uit de weg geruimd. In sommige kringen uit de om geving van de conferentie in Camp David meent men te weten, dat er in het ontwerp-antwoord geen da tum voor een topconferentie ge noemd wordt. Volgens sommige aanwijzingen schijnen Eisenhower en MacMillan het eens te zijn over een formule ring die rekening houdt met twee belangrijke overwegingen: 1. Men wil Moskou niet de in druk geven, dat in elk geval een DE BESTE VAN 800 UITVINDINGEN BRUSSEL, 20-3. De heer Rein- hart uit Lugano (zuid-Zwitserland) heeft de grote prijs van de inter nationale tentoonstelling ^van uit vindingen te Brussel gekregen voor een apparaat, waarmee men per uur vier km. gas- of waterleidingbuis kan schoonmaken. In Düssfcldorf wordt de uitvinding al in praktijk gebracht. Er waren 800 uitvindin gen ingezonden. topconferentie bijeengeroepen zal worden, onverschillig wat het re sultaat van de voorafgaande bij eenkomst van ministers van Bui tenlandse Zaken zal zijn. 2. Men wil Chroesjtsjef te ver staan geven, dat het Westen zeer gaarne wenst deel te nemen aan een topconferentie, op voorwaarde dat de omstandigheden de bijeen roeping rechtvaardigen. BONN, 22-3. Het ontwerp voor het westelijke antwoord aan Mos kou, waarover president Eisenho wer en premier MacMillan zater dag overeenstemming hebben be reikt, is zondag op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bon.i aangekomen. Een Westduitse woordvoerder verklaarde te verwachten, dat het westelijke antwoord vóór Pasen naar Moskou zal worden gezonden. De Bondsregering zal het ontwerp bestuderen en haar standpunt aan de permanente NAVO-raad in Pa rijs doen toekomen. Een noodkreet PASADENA (Californië), 21-3. - „Ons programma voor raketten en ruimtevaartschepen is niets anders dan de zwanenzang van een ster vende beschaving", riep dr. A. R. J. Grosch, bedrijfsleider van de „International Business Machines", die de zgn. „elektronische breinen" voor geleide projektielen vervaar digt, tegen het slot van de te Pa sadena (Californië) gehouden we tenschappelijke conferentie van het Californische technologische insti- stuut uit. Hij voegde hieraan toe: „Wij heb ben geen betere raketten nodig om elkander te vernietigen, die wij nu hebben zijn meer dan berekend voor hun taak. En wat hebben wij eigenlijk in de oneindige ruimte te zoeken? Het geld, dat wij hiervoor beste den, zouden wij beter kunnen ge bruiken voor het oplossen van de vraagstukken van onze eigen pla neet, voor hulpverlening aan de miljoenen, die ondervoed zijn en natiwelijks een onderkomen heb ben. Waarom moeten de Verenigde Staten voortgaan met het schenken van miljoenen dollars aan maat- 's-GRAVENHAGE, 23-3. - Z.M. Koning Boudewijn der Belgen heeft het voornemen om op 8, 9, en 10 juli a.s. een staatsbezoek te bren gen aan H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard der Neder landen. WENEN, 22-3. Vijftig gevangenen zijn zondag gedood bij een poging om uit een Hongaarse gevangenis te ontsnappen, zo meldt radio-Boe- dapest. Voorts zijn elf gevangenen onmiddellijk na de poging terecht gesteld, aldus de radio. Demonstraties tegen communistisch regime NEW DELHI, 20-3. Volgens wel ingelichte kringen in New Delhi is er in de afgelopen drie dagen in en rondom Lhasa, de hoofdstad van Tibet, gevochten. De „Press Trust of India", het nationale persbureau, verklaarde dat er geen officieel nieuws over de omvang van de ongeregeldhe den rondom Lhasa was ontvangen, maar het haalt onofficiële kringen aan volgens welke de toestand daar enige dagen geleden „bijna kritiek" was. Er zouden op grote schaal demon straties tegen het communistische regime zijn geweest welke aanvan kelijk een vreedzaam karakter had den maar later in ongeregeldheden zouden zijn overgegaan. Onlangs is melding gemaakt van een conflict tussen de Chinezen en leden van de Chamba stam, van ouds krijgslieden en plunderaars die uit Binnen-Tibet komen. De stamleden kwamen in zuidoost-Ti- bet in opstand en de Chinezen zou den in China om versterkingen hebben verzocht. schappijen, welke niet in de eerste plaats belang stellen in de vooruit gang van de wetenschap, doch die het vooral te doen is om hun zeven procent winst? Reeds die zeven procent zou een aardige bijdrage vormen voor het oplossen van maatschappelijke vraagstukken, welke oorlogsdrei ging doen ontstaan en die ruimtx* vaart en kolonisatie noodzakelijk maken", aldus dr. Grosch. NIJMEGEN, 22-3. Vandaag heeft de bisschop coadjutor van het bis dom 's-Hertogenbosch, mgr. W. Bekkers, in de kapel van de St. Maartens kliniek in Nijmegen het missiekruis uitgereikt aan 12 lekij- missiekruis uitgereikt aan 12 leke- Suriname, Ned. Nieuw-Guinea en midden-Afrika vertrekken. TWEEDE KAMER Leden Korthals en Roos jen respektleveiyk twee en drie Met een meerderheid van 95 der NO geldige stemmen, heeft dr. Kor tenhorst, tijdens de vrijdag gehou den vergadering van de Tweede Kamer, opnieuw het vertrouwen gekregen. De P.v.d.A.-fraktie bracht geen stemmen uit op dr. Korten horst, omdat deze figuur in de P.v.d.A.-kring - op beschuldiging van partijdigheid in de periode van de kabinetscrisis in december 1958, tot „persona non grata" is ver klaard. Derhalve verwierf de te genkandidaat van dr. Kortenhorst, de katholiek de heer Fens, 45 stem men. De heer Romme (K.V.P.) deed mededeling van een schrijven van mr. Burger d.d. 17 maart, dat mede is gericht aan de fraktievoorzitters de heren Oud, Tilanus en Bruins Slot De heer Burger deelt daarin mede ernstig bezwaar te hebben tegen het gebrek aan onpartijdig heid van de heer Kortenhorst als voorzitter. Deze heeft z.i. in zijn slotrede vóór de verkiezingen no deloos partij gekozen in de contro verse over de kamerontbinding. De heer Burger deelt in zijn brief me de, dat zijn fraktie niet op de heer Kortenhorst zal stemmen. De heer Romme zegt dat het hem juist voorkomt dat voor de geschie denis deze brief komt vast te lig gen, door opneming in de „Hande lingen". De tweede en derde plaats Voor de tweede plaats op de no minatie worden uitgebracht 144 stemmen, waarvan er 141 geldig zijn. De stemmen zijn o.m. als volgt verdeeld: Korthals (V.V.D.) 81, Bommer (Arb.) 54. De heer Korthals komt dus op de tweede plaats op de voordracht (In de vorige Kamer was de heer Bom mer (Arb.) eerste plaatsvervangen de voorzitter). Voor de derde plaats zijn 141 stembiljetten ingeleverd, waarvan 1 ongeldig. Er zijn 96 geldige stem men uitgebracht. Deze zijn o.m. als volgt verdeeld: Roosjes (A.R.) 84 en Bommer (Arb.) 7. De heer Roosjen komt dus op de derde plaats. In de oude Kamer was hij tweede plaatsvervangend voor zitter. 's-GRAVENHAGE, 21-3. - Naar van officiële z(jdc in den Haag ver nomen wordt, is de Nederlander Schmidt, die sedert eind 1953 in Indonesië in gevangenschap is ge houden, vrijgelaten en uit Indone sië vertrokken. De heer H. C. J. G. Schmidt werd op 18 december 1953 in Bandung gearresteerd. Op 15 oktober 1956 Paard beet man DORDRECHT, 20-3. Toen de 's-Gravendeelse landbouwer L. den H. gisteren in zijn paardestal met werk bezig was, werd hij door een paard zodanig in het gezicht gebe ten, dat hij zeer ernstige verwon dingen opliep. werd hy op beschuldiging van sub versieve activiteiten tegen de In donesische regering veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Het is niet bekend of hy by verdere be handeling van zyn zaak is vryge sproken of dat hy thans is veroor deeld tot gevangenisstraf gelijk aan het voorarrest. DE ZIEKENFONDSVERZEKERING EN DE BEJAARDENVERZEKERING AMSTERDAM, 20-3. De Zieken- fondsraad heeft de jaarstukken van het vereveningsfonds voor de ver plichte ziekenfondsverzekering en die van de centrale kas der zoge naamde bejaardenverzekering, bei de over het jaar 1957 vastgesteld. (De bejaardenverzekering is naar men weet de ziekenfondsverzeke ring voor personen van 65 jaar en ouder, die per 1 januari 1957 is in gevoerd). Op grond van de thans bekende gegevens wordt voor het jaar 1958 een nadelig saldo van 13,5 miljoen gulden geraamd en voor 1959 - met in achtneming van de op 1 januari 1959 ingegane verhoging der premie van 4,4 tot 4,5 pet. - een nadelig saldo van 12,2 miljoen. De algeme ne reserve zal dus ultimo 1959 naar schatting zijn gedaald tot 50 mil joen gulden. Als gevolg van het gebleken te kort en mede door de belangrijke kostenstijgingen is de premie ook voor 1959 verhoogd. De premiën waren en zijn per week: Gevaar voor export van snijbloemen AALSMEER, 20-3. Ontsteltenis en verontwaardiging heersen in Aalsmeerse kwekerskringen over het besluit van de Britse regering (Board of Trade), waarbij het in voerrecht op anjes, rozen en ane monen per 16 maart met de helft werd verhoogd. Dit specifieke in voerrecht bedraagt thans twee shilling zes pence, of wel f 1,35 per Engels pond van ruim 450 gram. Voordien was het - sinds de ver hoging van 1954 - na de liberalisa tie van snijbloemeninvoer een shil ling acht pence, of wel ongeveer 88 cent voor dezelfde gewichtseen heid. Dit betekent een recht van ongeveer drie gulden per kilogram, of wel zes cent per anjer, dat spe ciaal in de tijd van grote aanvoer bij lage prijzen, zoals middenin de zomer loodzwaar gaat drukken. Voor de laagste Inkomensklasse: f 0,55, f 0,67, f 0,82, resp. 1957, 1958 en 1959. Voor de hoogste inkomensklasse: f 1,10, f 1,34, f 1,64, resp. 1957, 1958 en 1959. UIT HET BINNENLAND KORTE BERICHTEN 's-GRAVENHAGE. Op tweede Paasdag, 30 maart, aanstaande, zal in Utrecht een reünie gehouden worden van het voormalige 425-ste bataljon van het regiment Lim burgse Jagers. De reünie zal in het teken staan van het persoonlijk contact. Door bemiddeling van de Oorlogsgraven Stichting zulleni op de erevelden te Bandoeng en Se- marang bloemen worden gelegd. AMSTERDAM. De 33-jarige heer A. Z. de Joode uit Halfweg is, toen hij op een werf aan de Grasweg in Amsterdam-noord werkzaamheden verrichte aan een sleepboot, uitge gleden en te water geraakt. Na een half uur is zijn stoffelijk overschot opgehaald en naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht. ZALTBOMMEL. Aan de voet van de Waalbrug op rijksweg E 9, vond een ongeval met dodelijke afloop plaats. Een militaire vrachtauto, komende uit de richting Utrecht, raakte eerst een auto, die voorge sorteerd had en botste toen tegen een tegemoekomende kleine perso nenwagen op. De bestuurder van deze laatste wagen, de 50-jarige N. T. J. Hoekstra uit Eindhoven, was op slag dood. 's-GRAVENHAGE. Bij de vis- loods aan de Tweede Binnenhaven te 's-Gravenhage werd het lijkje drijvende gevonden van de zes jarige Johan Rog uit de Westduin weg. De jongen is vermoedelijk spelenderwijs te water geraakt. Niemand heeft het ongeluk zien ge beuren. Toen de politie het lijkje vond, kon de identiteit dan ook niet direct vastgesteld worden. Wijziging van de winkelsluitingswet 's-GRAVENHAGE, 20-3. Bij K B is bepaald, dat de jongste wijziging van de winkelsluitingswet (wet van 6 februari 1959 Staatsblad 52) in werking zal treden op 1 april a.s. De onderhavige wet brengt enige wijzigingen van materiële zowel als van technische aard. De materiële wijzigingen brengen geen principi ële punten, doch een tegemoetko ming aan behoeften, die In d® prak tijk zijn gebleken. Rode Kruis-hulp aan Bolivia 's-GRAVENHAGE, 20-3. Ter le- niging van de nood ontstaan door overstromingen in Bolivia heeft het Nederlandse Rode Kruis aan zijn zustervereniging aldaar een be langrijke hoeveelheid penicilline en streptomycine gezonden, aan het vervoer waarvan door de K.L.M. wordt medegewerkt. op Volkstelling 2 en 3 mei 1960 DOETINCHEM, 22-3. In een onder- houd heeft prof. dr. Ph. J. Iden- burg, directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek aan een correspondent van het A.N.P. mee gedeeld' dat op 2 en 3 mei 1960 een volkstelling voor geheel Nederland zal worden gehouden. Deze telling zal in twee dagen voltooid moeten zijn. Het uitwerken van de aldus ver kregen gegevens zal enige jaren vorderen, aldus prof. Idenburg. De voorbereidingen zijn al een paar jaar aan de gang. Dodelijk landbouwongeval DEN BURG, 22-3. De 31-jarige M. Bakker, die vrijdagochtend op Texel van een driewielige kar was gevallen toen het paard op hol sloeg is zaterdag in een ziekenhuis te Den Helder aan de opgelopen verwon dingen overleden. Wie teveel bedenkt zal wei nig uitrichten. Plattelandsvrouwen jubileren GRONINGEN, 20-3. Het gewest Groningen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen zal op 23 april a.s. zijn'25-jarig bestaan vieren met twee grote bijeenkom sten in de „Harmonie" te Gronin gen. Op die bijeenkomsten zal een groot spel worden opgevoerd, waar in verschillende van de belangrijke vraagstukken, die in de afgelopen jaren werden behandeld, zullen worden uitgebeeld. Tussen beide bijeenkomsten ln zal het bestuur recipiëren. De commissie voor kredieten van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft de door president Eisenhower aangevraagde 225 mil joen dollar geweigerd voor de ver groting van de middelen van het ontwikkelingsfonds, 'dat tot taak heeft leningen aan in economisch opzicht onderontwikkelde gebieden te verstrekken onder het program ma voor hulpverlening aan het bui tenland. ZIERIKZEE Buurtvereniging ,De Hoofdpoort" vierde feest Onder leiding van de voorzitter de heer C Berrevoets, kwam de buurtvereniging „De Hoofdpoort" vrijdagavond in feest vergadering bijeen in hotel „In 't wapen van Zeeland". De voorzitter wilde niet volstaan met een collektief wel komstwoord, maar had voor elk der buren-leden een „apart woordje", waaruit zijn uitstekende informa ties bleken van diverse persoonlij ke en algemene zaken, die recht streeks of zijdelings met de buurt gemeenschap te maken hebben. De secretaris de heer F. Verspeek gaf het jaarverslag. Verschillende acti viteiten werden gememoreerd, o.m. een zeer geslaagd openlucht-kin derfeest op het Bolwerk, een cultu rele avond e.d. De penningmeester- esse mevr. v. d. Berge-Steenpoorte gaf het financieel verslag. Bij de daarop volgende bestuursverkie zing, trad de penningmeesteresse af. Zij werd vervangen door mevr. Kleppe. De scheidende penning meesteresse kreeg de dank van het bestuur voor het werk in dienst der vereniging verricht. Het ontspan ningsgedeelte was in handen van de heer P. Romeijn te Goes, die met schetsjes en goocheltrucs het publiek tot laat in de avond bezig hield. Een belangrijk aandeel in het programma had ook de heer J. van Be veren, die met zijn accorde on voor een vrolijke stemming zorgde. Het was tot in de „kleine uurtjes", dat het Hoofdpoort-feest voortduurde. De belangstelling was bijzonder groot. HAAMSTEDE Lezing voor N.C.V.B.-afdelIng Voor de afd. Haamstede van de N.C V.B., onder leiding van de vice- presidente mevr. van Waveren-van Egmond, hield de heer K. Postma te Zierikzee een lezing over het on derwerp: „Veranderend wereld beeld". De heer Postma schilderde het wereldbeeld van de mens van 4 k 5000 jaar geleden, vol gevaren van allerlei geesten en niet groter dan zijn horizon reikte. Ook de sterren hemel was vol gevaren en raadse len. De oude Grieken gaan varen, maar wagen zich toch des nachts nog niet op zee, en ook niet verder dan Gibraltar, want daarachter was de afgrond waar de zielen der afgestorvenen terecht kwamen. Overigens kunnen de Griekse ge leerden al een maansverduistering berekenen en zien de zon als mid delpunt waaromheen de aarde draait, 's Mensen horizon verwijdt zich steeds meer, Columbus ont dekt Amerika en de aarde „wordt" rond. Tenslotte heeft de mens niet meer genoeg aan de aarde en ln on ze tijd doemt de ruimtevaart op. De mens is er in geslaagd de oer kracht van de natuur te beheersen en atomen te breken door kernre actoren. Hij schiet spoetniks en kunstmanen af in een ruimte waar van hij de daar geldende wetten nog niet kent. Is de mens bezig een nieuwe toren van Babel te bouwen? Als christenvrouwen kan ons dit alles niet onverschillig laten. De bijbel roept op om deze dingen te. beschouwen en geeft er een diepe betekenis aan. We leven in het eindtijdperk. God volvoert Zijn plan met de wereld, dat is de we derkomst van Christus. Na beantwoording van enkele vragen, eindigde de heer Postma met gebed. Op 14 april a.s. hoopt mevr. van Klaveren te spreken over het on derwerp: „Van vrouw tot vrouw".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1