Moskou aanvaardt Westelijk voorstel tot topconferentie op 11 mei DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 20 MAART 1959 NO. 18534 115e Jaargang ZIERmS«»NMW§B01>E ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Pedakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Nieuwe verklaring van Chroestsjef Recht op troepen in West-Berlijn erkend MOSKOU, 19-3. „Rusland aanvaardt het westelijke voorstel voor een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken op 11 mei a.s.,", zo heeft premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unle donderdagmiddag op een persconferentie in Moskou verklaard. Toch zou Chroesjtsjef een topconferentie, voorafgaande aan een ministersconferentie, prefereren. Voorts zei b|j opnieuw, het nodig te auhten met alle oude vijanden van Hitler-Duilsland over een vredesverdrag te beraadslagen. Rusland erkent het wet telijke recht van de wes telijken op het houden van bezettingstroepen in west-Berlijn, maar na 14 jaar mocht er wel eens een vredesverdrag tot stand komen. Chroesjtsjef verzekerde de wes telijken een vreedzame bespreking van de kwestie west-Berlijn voor te staan en de gedachte aan een ultimatum uit te bannen. Wat deze datum - 27 mei - betreft, zei hij: „Wij dachten dat zes maanden lang genoeg zou zijn om het geschil op te lossen. Tenslotte kost het negen maanden om een kind ter wereld te brengen. Op die datum zullen we geen politieke actie ondernemen, tenzij het Westen weigert onze voorstellen te overwegen. Topconferentie Ik ben er echter van overtuigd dat de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken evenals een topconferentie plaats zullen hebben. De staatshoofden zullen stellig voldoende wijs zijn om een regeling te bereiken. Als we niet tot een vredesver drag met Duitsland komen, zullen wij er een sluiten met de Oost duitsers. Dan zullen de Russische troepen waarschijnlijk niet uit oost-Duitsland wegtrekken. Chroesjtsjef verklaarde ook dat de verdragen van Potsdam en Jalta stellig nog van kracht zijn. De Sowjetrussische premier ver klaarde dat Rusland zijn uiterste best zal doen om een bijeenkomst tot een succes te maken. Hij gaf ook te kennen bereid te zijn Ade nauer te ontmoeten „indien dat de zaak van de vrede zou dienen". Chroesjtsjef betitelde Adenauer als „een jonge vechthaan, die zijn eigen kracht niet juist berekend heeft". De persconferentie in het Krem lin, waarbij een vijfhonderd jour nalisten uit westelijke en commu nistische landen aanwezig wa^en. duurde ruim twee uur en werd volgens waarnemers gekenmerkt door een milde, prettige sfeer. Verschillende reacties WASHINGTON. De woordvoer der van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken zei: MacMillan in Washington WASHINGTON, 19-3. - Premier MacMillan van Engeland is uit Ottawa in Washington aangekomen voor besprekingen met president Eisenhower. Hij werd op het vlieg veld begroet door vice-president Nixon. Frankrijk blijft in NAVO PARIJS, 19-3. Uit het besluit van de Franse regering om in geval van oorlog haar gehele Middellandse zee-vloot onder eigen bevel te hou den, kan volstrekt niet worden af geleid dat de Fransen zich uit de Navo willen terugtrekken, zo is donderdag van gezaghebbende zij de in Parijs vernomen. Door dit besluit is er ook geen verandering gekomen in de positie van de Franse marine in het Mid dellandse zee-gebied in vredestijd, zo zei men. ,De ervaring toont echter aan dat wij er niet altijd zeker van kunnen zijn dat woorden voor de Sow jets hetzelfde betekenen als voor ons". LONDEN. Diplomatieke waarne mers te Londen hebben donderdag avond gezegd, dat men thans wel kan aannemen dat er omstreeks 11 mei een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken begint. Britse ambtenaren zeiden, dat in het bijzonder de milde toon van Chroesjtsjef's verklaring hen was opgevallen, ook al waren zijn woorden over bondskanselier Ade nauer en president Nasser niet erg complimenteus te noemen. In Londense kringen werd erop gewezen dat Chroesjtsjef het recht van de westelijke mogendheden troepen in west-Berlijn te hebben, heeft erkend, al voegde hij eraan toe, dat thans de tijd gekomen is een einde te maken aan dit recht. BONN. In regeringskringen Ic Bonn zei men donderdagavond dat. uit Chroesjtsjef's verklaring blijkt, dat de Russische regeringsleider zijn standpunt wel wil herzien. Ook hier wees men er in dit verband op dat Chroesjtsjef heeft erkend, dat er westelijke troepen in west-Ber lijn gelegerd mogen zijn. Wat de kern van de zaak betreft, niets wijst erop dat de Russen hun negatieve houding hebben opgege ven, zo zei men in regeringskringen te Bonn. Met veren getooide Indianen vroegen toegang tot Eisenhower Irokezen beklagen zich over onrechtvaardigheden WASHINGTON, 19-3. Honderd Indianen uit de staat New York, van wie velen een hoofdtooi van veren droegen, hebben donderdag tevergeefs bij het Witte Huis te Washington getracht president Eisenhower een lijst met „grove onrechtvaardigheden" te overhan digen, waaraan hun volk is bloot gesteld. De Indianen, Irokezen, zijn ver want aan de Indianen die veertien dagen geleden onrust verwekten in 2en Canadees reservaat. De Irokezen in New York wen- :en, evenals hun broeders in Cana da, een afzonderlijke staat. Een ambtenaar van het Witte Huis zei tot de betogende Indianen dat zij hun petitie aan hem konden geven. Hij zou haar dan wel naar de president brengen. De woord- a De Amerikaanse piloot Bill Mui en is donderdag van het vliegveld Houston in Texas opgestegen om te pogen het wereldafstandsrecord voor lichte vliegtuigen te breken. Zijn eerste doel is Rome op 9.120 km. Als alles goed gaat wil hij ech ter doorvliegen naar Athene of Cairo. Het record is nu een af stand van 11.170 km. Een overzicht (links) en een close-up (rechts) van de sluiting van de Stalen-Generaal door minister Struycken, donderdagmiddag in het ge bouw van de Eerste Kamer in Den Haag. - Vandaag (vrijdag) zal de minister de nieuwe zitting van het parlement openen en de nieuwe Kamerleden beëdigen. GENERAAL NORSTAD ZIET GEEN HEIL IN TERUGTREKKING V.S.-TR0EPEN Westelijke positie zou zwakker worden PARIJS, 19-3. Generaal Lanrls Norstad, de opperbevelhebber van de NAVO-strydkrachten in Europa, heeft op een perslunch gezegd, af kerig te zjjn van elke vorm van „militaire losmaking" in Europa. Het terugtrekken van Ameri kaanse troepen uit Duitsland, zelfs onder overeenkomstige terugtrek king aan de oostelijke kant, zou de positie van het Westen zwakker maken en zou rampzalig kunnen zijn, zei hij. Het zou ontzaglijk moeilijk zijn de Amerikaansetroe pen, die zich thans in Duitsland bevinden, in andere gedeelten van west-Europa op te nemen en „los- Atoomproeven op grote hoogte WASHINGTON, 19-3. Donald Quarles, de Amerikaanse ondermi nister van defensie, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat er vorig jaar augustus en september op 500 km boven het zuidelijk deel van de Atlantische oceaan drie atoombommen „van klein kaliber" tot ontploffing zijn gebracht. Bij deze proef waren gegevens over de kosmische ruimte verkregen, die „van fundamenteel belang voor de militaire wetenschap" zijn, vooral wat betreft de verdediging tegen raketten. Het Pentagon heeft dit bekend gemaakt nadat er in de „New York Times" over was bericht. making" zou betekenen dat een groot percentage naar de V.S. zou terugkeren. Datzelfde zou ook voor de Britse en Canadese troepen gelden. Over het Franse besluit het bevel over de Franse Middellandse-Zee- vloot in oorlogstijd aan zich +e trekken, wilde hij niet meer zeggen dan dat hij daar niet erg blij over was. Hij zei verder speciaal de ver tegenwoordigers van bladen van de communistische kant er opmerk zaam op te willen maken, dat het doel van de NAVO en de SHAPE het voorkomen van oorlog en het bewaren van de vrede is. Plannen voor 's werelds langste brug KOPENHAGEN, 19-3. Een speci ale commissie van het Deense par lement heeft zich vrijdag bezig ge houden met de bespreking van een plan voor een 22 km. lange brug voor weg- en treinverkeer, die de eilanden (Seeland) met Kopenha gen en Fünen (door de Kleine Belt- brug verbonden met het vasteland) moet verbinden. De brug die 's we relds langste zou worden en de be staande kostbare en tijdrovende veerverbinding tussen Nyborg en Korsoèr moet vervangen, zou een 2000 miljoen kronen (ongeveer een miljard gulden) gaan kosten. De staalconstructie zou zich op zijn hoogste punt een 140 meter boven de waterspiegel verheffen, 350 000 ton wegen en in zeven jaar voltooid kunnen worden. Jamboree P.V.-leidsters en leiders HILVERSUM, 19-3. Van 2 tot 11 augustus zal in het trainingscen trum „Gilwell Ada's Hoeve" in Ommen een zogenaamde „Inbada" worden gehouden een internatio naal kamp voor leiders en leidsters van padvindersorganisaties, die bij het Boyscouts International Bureau staan geregistreerd. Het program ma vermeldt onder meer filmvoor stellingen, lezingen en theater voorstellingen en excursies. Men kan deze „Inbada" beschouwen als een soort wereldjamboree voor lei ders en leidsters. Signaal naar Venus WESTFORD, 20-3. Het ra- darstation van het Uncoln- laboratorium te Westford in de Amerikaanse staat Mas sachusetts heeft in februari een radarsignaal naar de planeet Venus gezonden, dat teruggekaatst is naar de aarde, zo is door dit labora torium bekend gemaakt. Men heeft echter een jaar nodig gehad om de gegevens nauw keurig te verifiëren. Zo heeft men nu met grote zekerheid kunnen vaststellen dat Ve nus zich op 93 miljoen kilo meter van de aarde bevindt. Het radarsignaal had circa 2JA minuut nodig om Venus te bereiken. a De Indonesische luchtmacht heeft donderdagavond bekend ge maakt dat zij tussen 4 en 17 maart in noord-Celebes raketaanvallen heeft gedaan op concentraties van de rebellen en een radiostation van de opstandelingen. Koning Paul van Griekenland heeft donderdag de Eoka-leider Grivas de versierselen van het Grootkruis van Joris I overhandigd en hem benoemd tot commandeur in d© „Orde van de Dapperheid". voerder van de Irokezen antwoord de echter dat de zes Irokese volken op grond van een in 1784 met Geor ge Washington gesloten overeen komst het recht hebben hun grie ven persoonlijk aan de president te overhandigen. Film over Anne Frank's dagboek krijgt goede pers NEW YORK, 19-3 De film die George Stevens naar het dagboek van Anne Frank heeft gemaakt, heeft in de New Yorkse psrs zeer goede kritieken gekregen. Met uit zondering van ds „New York Ti mes" zijn de zeven grote bladen ook vol lof over het spel van Millie Perkins in de hoofdrol. Eenstem mig wordt het spel geprezen van Joseph Schildkraut als vader van Anne Frank en dat van Shelley Winters, Gusti Huber, Lou Jacobi en Ed Wynn in de bijrollen. De critici prijzen de getrouwe wijze waarop Stevens zich aan het dagboek heeft gehouden. De recen sent van de „New York Times" is de enige die van oordeel is, dat Millie Perkins er niet in is geslaagd de hoofdfiguur tot een symbool van „onvernietigbaar leven, onschuld en vertrouwen" te maken. De „Dai ly News" schrijft daarentegen dat Millie Perkins haar rol speelt op een wijze, die door een jongere Audrey Hepburn of een jongere Elizabeth Taylor nier zou kunnen worden verbeterd. Nederlands besoek aan ex-Expo het drukst AMSTERDAM, 19-3. Volgens be- rekeningen van de hoge raad voor toerisme en hotelwezen van België hebben ruim twee miljoen Neder landers de Expo te Brussel bezocht. Velen van hen zijn er zelfs meer dan eenmaal geweest, zodat het to taal aantal Nederlandse bezoeken op ongeveer 2.671 000 zou komen. Deze cijfers zijn vanmiddag mee gedeeld op een persconferentie van het Belgische verkeersbureau te Amsterdam, waarbij ook de pas be noemde consul-generaal van Bel gië, de heer H. R. de Vleeschouwer en de culturele attaché van de am bassade in Den Haag. de heer A. Marien, aanwezig waren. Nederland staat met deze cijfers boven aan de lijst van buitenland se bezoekers. a Communistisch China heeft don derdag verklaard, dat de „socialis tische landen" gedwongen zouden zijn andere wegen te zoeken om een oplossing voor Berlijn en de Duitse kwestie te krijgen, als het Westen de Russische voorstellen voor een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken of een topconferentie verwerpen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Scheepswerf in moeilijkheden KAMPEN, 19-3. - De president van de rechtbank te Zwolle heeft gisteren bepaald, dat directie en commissarissen van de N.V. Scheepswerf „Kampen" tot 8 april geen toegang meer hebben tot de terreinen van de werf. Deze uitspraak houdt verband met moeilijkheden in het bedrijf, die hebben geleid tot onenigheid tussen directie en bewindvoerders. Enige tijd geleden werd surseance van betaling aangevraagd; er wer den twee bewindvoerders aange wezen: voor de juridische aangele genheden mr. H. J. Bouwman en voor de zakelijke afdeling de Kam per houtfabrikant A. H. Cramer. De werkgelegenheid op de werf ziet er niet ongunstig uit door een vrij goed gevulde orderportefeuille. Op 8 april zal beoaald moeten worden of er een faillissement uit gesproken zal worden dan wel of de werf verkocht zal worden. Vrouw en drie kinderen ontvoerd CHARLESTON (West-Virglnia), 19-3. Een ontslagen gevangene, Ri chard Payne genaamd, heeft in Charleston een 29-jarige vrouw eni haar drie kinderen van 10, 7 en 5 jaar ontvoerd. Als losprijs eist hij dat iemand, met wie hij tot voor kort gevangen heeft gezeten, wordt vrijgelaten, opdat hij zich op die man kan wreken Hij heeft gedreigd de moeder en haar kinderen te zul len pijnigen als zijn eis niet wordt ingewilligd. Pavne wordt door de politie een bijzonder gevaarlijke krankzinnige genoemd. De man met wie Payne jarenlang een cel heeft gedeeld, heeft verklaard dat zij nooit ruzie hebben gehad. De politie heeft donderdagavond bekend gemaakt, dat Payne in West-Virginia is aangehouden. Hij schoot eenmaal door de achterruit van zijn auto op de hem achtervol gende politie-auto, maar kon daar na zonder veel moeilijkheden wor den gearresteerd. Sowjet-hulp voor Irak BAGDAD, 19-3. De Iraakse mi nister van Economische Zaken, dr. Koebbah, die woensdag is terug gekeerd van een bezoek aan Mos kou, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat binnenkort tach tig Russische financiële en econo mische deskundigen te Bagdad zul len aankomen, overeenkomstig een akkoord voor financiële en techni sche hulp, dat maandag jl. te Mos kou werd ondertekend. De Russen zullen o.a. materieel en hulp verschaffen voor de bouw van vier krachtige radiozenders en een staalfabriek, terwijl zij ook op het gebied van de landbouw en de bevloeiing hun diensten zullen ver lenen. ONTROERENDE PLECHTIGHEID Stoffelijk overschot piloot W. van den Doel ter aarde besteld HAAMSTEDE, 19-3. Op ontroe rende wjjze hebben donderdagmid dag familie, bekenden, z|jn naaste kameraden van Squadron 314 der Koninklijke Luchtmacht en b|jna de gehele bevolking van Haam stede, het stoffelijk overschot van de op zo noodlottige w|fze om het leven gekomen sergeant vlieger Willem van den Doel, ter aarde besteld. Voorafgegaan door vliegers yan de basis Eindhoven, die kransen en bloemen meedroegen, droegen acht vliegers van zijn eigen squadron het stoffelijk overschot naar zijn laatste rustplaats. De droeve stoet werd gesloten met een afdeling vliegers en grondpersoneel van de basis Eindhoven. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door de com mandant van de vliegbasis Eind hoven, de kolonel vlieger W. Kra mer, die de overledene prees om zijn kameraadschap, vriendelijk heid en hem tot voorbeeld stelde I voor het gehele squadron. Namens het gemeentebestuur voerde de burgemeester, jhr. R. J. H. Q. Röell, het woord. De gehele gemeente Haamstede was diep ont- -oerd toen ze dit vreselijke bericht maandagavond hoorden. „Gods we gen zijn ondoorgrondelijk, en we hebben ze slechts te aanvaarden", aldus de burgemeester. „Hij was 7eer gezien in de gemeente, stond bijzonder goed aangeschreven en was de trots van Haamstede". Zo typeerde hij de overledene. Een nichtje van de verongelukte vlieger, Janneke de Moeij uit Rot terdam, haalde enkele zinsneden aan uit brieven die haar neef tij dens zijn trainingstijd in Amerika aan haar schreef. Uit psalm 130 en naar aanleiding van de Heidelberger Catechismus Zondag 11, vraag 29, sprak ds. L. Boer een afscheidswoord en ging voor in gebed. Hierna namen zijn kameraden afzonderlijk afscheid van hun ge vallen makker en verliet leder diep ontroerd de dodenakker. Mede aanwezig waren de squa dron-commandant, de majoor Baanstra, en de Engelse squadron leader Flight-Lgt. P, G. Lee van de Royal Air Force.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1