NASSER „ANTI-REVOLUTIONAIR" HELS KABAAL in onze stille wateren WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Blijf meester Toch nog liefde Kruiden kra cht! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 19 maart 1959 no. 18533 FRANS HOOG SPEL Twee verklaringen hebben aan het einde van de vorige week sterk de aandacht getrokken. De Ameri kaanse president Eisenhower zeide, dat hij er niet aan dacht een land oorlog te gaan voeren in Europa. En de Franse regering liet weten, dat zij in oorlogstijd haar vloot in de Middellandse Zee niet onder be vel van de NAVO zou plaatsen. De twee geruchtmakende uit spraken houden enig verband met elkaar. Voor de Fransen is het le ger op het ogenblik het belangrijk ste militaire instrument, dat zij grotendeels hebben ingezet in Al gerije, maar dat officieel eenmaal weer onder het Europese comman do der atlantische alliantie terug keert Aan de kracht van een leger in een moderne oorlog nu hecht Eisenhower blijkbaar niet veel waarde meer, want vliegtuigen en raketten met kernwapens zijn vol gens hem belangrijker. Dit kwetst de ij delheid der Franse generaals. Even erg is dat de Gaulle meent, dat de Amerikanen niet gerechtigd zijn, eigenmachtig de strategie of taktiek vast te stellen. Hij wenst deel te hebben aan de leiding En nu dit niet zo is, onttrekt hij de vloot in de Middellandse Zee aan het opperbevel der NAVO, dat in handen is van de Amerikaanse ge neraal Norstad. Zo wordt het Franse besluit alge meen uitgelegd als een protest, om dat Frankrijk geen rol van grootste mogendheid mag spelen. In Parijs ziet men over het hoofd, dat de historie hard is, en dat degene die macht heeft nu eenmaal ook meer verantwoordelijkheid en zeggen schap bezit dan de zwakkeren. En Frankrijk is betrekkelijk zwak. Of evenwel de wens, zich meer onaf hankelijk te maken van de NAVO, het land sterker zal maken, moeten wij ernstig betwijfelen. Aan de an dere kant is het zeker, dat ver deeldheid in de NAVO juist nu, tij dens de Berlijnse crisis, wel zeer ongewenst is. Franse zorgen Bepalen wij ons eerst tot de Fran se moeilijkheden. Parijs is boos, omdat de atlantische mogendheden niet achter Frankrijk staan wat de oorlog in Algerije betreft. Men be denke echter, dat de Franse rege- ringen nooit ook maar de minste inmenging hebben geduld, dat zij hebben volgehouden dat de strijd in Algerije een binnenlandse kwes tie is en dat zij daarvoor dus geheel alleen aansprakelijk zijn. Het is niet goed mogelijk, achteraf te ver langen dat andere landen die in de ze kwestie niets hebben te zeggen en er niets mee hebben te maken, 2ich solidair verklaren met wat een Franse regering doet. Het is nu eenmaal zo, dat de Al gerijnse kwestie tot conflikten leidt met Tunesië en Marokko, tot span ningen met andere landen in Afri ka en Azië, en dat de V S. en Enge- land daarin niet gemengd willen worden. De Fransen concentreren zich daartegenover op hun ideaal van Frans-Afrikaanse eenheid. Zij zeggen dat hun vloot daarbij een aparte taak heeft: het beveiligen van de scheepvaart-route van zuid- Frankrijk naar noord-Afrika En dat zij daarom de oorlogsschepen onder eigen beschikking wensen te houden. Uit de Franse pers blijkt nog iets anders. De machtige Amerikaanse vloot in de Middellandse Zee staat echtstreeks onder Amerikaans eommando. Verder zou in oorlogs tijd een Britse admiraal de gemeen schappelijke vloten der Europese landen leiden. Parijs meent nu dat de Fransen slecht worden behan deld en onvoldoende worden ge- eerd, omdat zij onder de Britten staan en ver beneden de Amerika nen. Zij wensen een reorganisatie van de NAVO, waardoor zij even veel zeggenschap krijgen als de beide genoemde mogendheden. On der de huidige omstandigheden wil len zij geen integratie van hun luchtvloot, geen raketbases onder NAVO-bevel en geen Middellandse Zeevloot onder commando van een niet-Franse opperbevelhebber. Dat de Amerikanen en Britten veront rust zijn over deze houding kan men zich indenken. Geen landoorlog? Het is een troost, dat landstrijd krachten en vloten niet meer de doorslag geven. Eisenhower heeft verklaard, dat bij een oorlog op het Europese vasteland de Sowjet-sta- ten zozeer in de meerderheid zou den zijn wat divisies betreft, dat het westen zich wel op de lucht macht en de raketten zou moeten verlaten. Dit is een oud standpunt, en de NAVO heeft altijd verklaard, bij een oorlog gebruik te zullen ma ken van kernwapens, om te voor komen dat zij sterk in de minder heid zou zijn. Nu echter zijn de generaals van het Amerikaanse leger zeer ver toornd Zij willen een groot leger handhaven en betreuren de beper king van de landstrijdkrachten, zo als die ook in Engeland plaats vindt Daar wordt volgend jaar de dienst plicht zelfs afgeschaft. Het argu ment van de stafchef der troepen in Amerika, Taylor, is nu dat het Amerikaanse leger samen met die der Europese geallieerden best is opgewassen tegen de Russen met hun bondgenoten, zonder dat het door de strategische luchtmacht met kernwapens wordt onder steund. Dat is nieuw en weinig ge loofwaardig Evenmin kan men zijn tweede standpunt onvoorwaar delijk aanvaarden. Het houdt in dat het bij een landoorlog wel mo gelijk zou zijn te voorkomen dat er kernwapens worden gebruikt, en dat aldus een oorlog wel beperkt zou kunnen zijn. 1 Als voorbeald wordt dan Korea genoemd. Maar Korea is geen Euro pa, waar de bevolkingsdichtheid en de zware industrie de uitslag van de strijd van veel meer betekenis maakt. Wat de Berlijnse crisis aan gaat is het overigens zo, dat de Duitsers nog niet over veel com plete divisies beschikken, de Fran se troepen grotendeels in noord- Afnka staan, de Amerikanen slechts vier divisies hebben in Duitsland en dat het westen dus voornamelijk wordt beschermd door het dreigen met de afschrikwek kende kernwapens. Vissen zijn niet stom Wie meent dat er in de diepten van de oceaan een intense stilte heerst, dat de vissen niet praten kunnen en liefdesliederen alleen bij tweebenige landbewoners voorko men, heeft zich vergist. Weten schappelijke onderzoekingen heb ben onomstotelijk aangetoond, dat er onder de spiegel van de zee meer lawaai gemaakt wordt dan in een wereldstad als Londen, dat de kleinste visjes nog geluiden kun nen voortbrengen en dat ook onder water een plechtigheid niet in alle stilte voltrokken wordt. Deze wonderlijke gegevens zijn aan het licht gekomen na de onder zoekingen van het u™ted .S^ls Naval Laboratory te Washington, waar men de ervaringen uitwerkte, v/elke tijdens de laatste oorlog zijn opgedaan met accoustische munen en torpedo's, dus die projectielen, die door middel van geluid naar hun doel worden gedirigeerd. De bedoeling was indertijd een bruik baar systeem te vinden, met be hulp waarvan vijandelijke onder zeeërs kunnen worden opgespoord, door ergens een speciaal gecon strueerd luisterapparaat in het water te laten zakken. Niet alleen bleek bij deze proef nemingen, dat geweldige geluids storingen in de diepten der oceanen de peilingen ongunstig beïnvloeden, doch deze onderzoekingen gaven tevens de oplossing voor het pro bleem, waarom accoustische mijnen en de op geluid ingestelde torpedo's hun doel volkomen misten. Inplaats van rechtstreeks op de vijandelijke schepen af te stevenen, geraakten deze projectielen soms hopeloos uit de koers. Het blijkt dat vissen met hun kabaal ongewild de koers van die nieuwe wapens veranderden. Met de nieuwe Amerikaanse luis terapparaten heeft men bij sommi ge vissen een trommelend geluid waargenomen. Bruinvissen blijken net als varkens te kunnen knorren. De grootste lawaaimakers zijn de garibaldi, voorkomende aan de zuidkust van Californië. Ook de ko- raalrifvis en de katvis kunnen hun mondje roeren. Men wil zelfs bewe ren, dat de elektrische katvis ook over een elektrische claxon be schikt. Welke taal spreken vissen Men had echter niet alleen ge luisterd, er zijn ook metingen ver richt. De intensiteit en de toon hoogte konden zelfs worden gere gistreerd. Zo zijn onder meer de kreten bij de voeding en een aan tal „liefdesliederen" op de band vastgelegd. Hooggeleerde professo ren verdiepen zich nog dagelijks in de geluiden, teneinde na te gaan., welke taal er onder water feitelijk gebezigd wordt. Vastgesteld werd reeds, dat ook jonge vissen op een kritieke leeftijd, samenhangend met het bereiken van een bepaalde lengte, „de baard in de keel krijgen". Hoe langer het lichaam hoe lager de toon. Een zuiver resonantieverschijnsel. Al leen de bastaardforellen blijven so pranen: zij worden nooit groter dan omstreeks 7 tot 8 centimeter. Hebben de vissen u tijdens het zwemmen wel eens iets in het oor gefluisterd? Neen? Dat klopt, want met het menselijk oor zijn deze ge luiden nimmer opgevangen. Het merkwaardige is echter, dat de fre- kwenties der tonen toch binnen het normale hoorbereik vallen. Dat is een puzzel, die nog niet is opgelost Het loont echter alleszins de moei te, om het oor eens onder water te luisteren te leggen, vooral omdat het geluid zich daar 15 maal snel ler voortplant dan bij ons aan wal Een heel klein beetje energie wekt er reeds een gedonder op, dat aan onweer doet denken. Zo zien we dat de stille wereld onder de opper vlakte van de oceanen niet zo stil is als wij wel dachten Ingezonden mededeling over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Minister mr. Struycken opent en sluit zitting Staten-Generaal 's-GRAVENHAGE, 17-3. Donder dagmiddag te drie uur zal de mi nister van Binnenlandse Zaken, Be zitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, mr. Struycken, in naam van H.M de Koningin in een verenigde vergadering van de beide Kamers in het gebouw van de Eerste Kamer de huidige zitting van de Staten-Generaal sluiten. Daags daarna - vrijdagmiddag te kwart voor één - komen de beide Kamers in de Ridderzaal bijeen in een verenigde vergadering onder voorzitterschap van de voorzitter van de Eerste Kamer, mr J. A. Jonkman. Minister Struycken zal in deze verenigde zitting in naam van H.M. de Koningin de nieuwe zitting der Staten-Generaal openen. Minister Struycken zal aan de diplomateningang tegenover het ministerie van Verkeer en Water staat - de hoofdingang staat op het ogenblik in de steigers - worden ontvangen door een commissie van in- en uitgeleide. Deze commissie gaat de minister vooraf naar een voor de troon geplaatste tafel, waar hij de openingsrede zal uitspreken. Ingezonden mededeling De moderne vrouw kiest blijvende kleu- renvreugde uit onze veelzijdige collectie Met deskundig advies zijn wij u graag van dienst Ziekenfondsverzekering voor bejaarden 's-GRAVENHAGE, 17-3. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de ziekenfondsverzekering voor bejaarden. In deze wet is voor personen boven 65 jaar de moge lijkheid geopend tegen lage premie een ziekenfondsverzekering te slui ten Dit recht is beperkt tot hen, wier inkomen bepaalde grenzen niet overschrijdt. Deze grenzen zijn gebaseerd op het A.O.W.-pen- sioen en moeten daarom gewijzigd worden wanneer dat pensioen ver andert. Wijziging van het ouder domspensioen geschiedt bij konink lijk besluit, die van de inkomens grenzen voor de bejaardenverzeke ring bij wetswijziging. Het thans ingediende wetsont werp is uitsluitend bedoeld om wij ziging van de inkomensgrenzen bij koninklijk besluit mogelijk te ma ken en houdt overigens geen wijzi ging -van die grenzen zelf in. Bakker verbrandde zijn vrouw in oven TOURS, 18-3. Pierre Dupont. een 35-jarige bakker in Tours (midden- Frankrijk) verscheen woensdag voor de rechter op beschuldiging van moord op zijn vrouw, die hij, na haar te hebben gewurgd, in zijn oven zou hebben gecremeerd. Na derhand bakte hij weer brood voor zijn klanten in dezelfde oven. Hij wordt er van beschuldigd Yolande, zijn 25-jarige tweede vrouw, in oktober 1957 na een twist over zijn vei houding met hun 17-jarige, vroegere dienstmeisje te hebben gedood. a In Le Havre zijn vijf duizend communisten slaags geraakt met acht honderd politiemannen, omdat bij de burgemeestersverkiezing de communistische kandidaat werd verslagen door een socialist. Op het nippertje HILVERSUM, 18-3. De 37- jarige vertegenwoordiger L. E. uit Culemborg beleefde een minder plezierig moment toen de motor van zijn per sonenauto afsloeg op het mo ment dat de wagen zich mid den op de overweg met de halve bomen aan de oude Amersfoortseweg te Hilver sum bevond. Deze automati sche overwegbeveiliging, die sinds twee weken in werking is, stond gelukkig nog onder toezicht van een overweg wachter. Deze zette ijlings het sein op onveilig, waar door de machinist van een naderende trein nog in de laatste seconden kans zag de trein tot stilstand te bren gen. De onthutste .vertegen woordiger kon, nadat politie personeel zijn auto weer op de rijweg had gebracht, de reis voortzetten. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Filmavond Vereniging van oud-leerlingen In h-et „Huis van Nassau" werd dinsdagavond in samenwerking met de Ver. van Oud-leeriingen en het N.V. Hollands Bloembollenhuis te Lisse een bijeenkomst georgani seerd waarop de heer P. Bakenende cultuurtechnisch adviseur van ge noemd bloembollenhuis, een lezing hield over gladiolenteelt. Deze bij eenkomst stond onder leiding van de voorzitter, de heer P. van Be- veren. De heer Balkenende behandelde op zeer instiuctieve wijze de voor zorgen, werkzaamheden en ziekten- bestrijding welke mosten worden toegepast om te komen tot goede bedrijfsresultaten. Aan de lezing vooraf ging het eerste gedeelte van de zeer fraaie kleurenfilm „Hol lands Glorie", waarin een beeld werd geschetst vanaf de prae-his- torie en de latere opkomst van de bollenstreek. Tot de meest zware zorgen behoren het gezondhouden en opnieuw gezondmaken van de bodem In het tweede gedeelte van de interessante film, na de pauze, zag men de verwerking van de bloemen en de resultaten van krui. singen. Tot slot zag men de Keu kenhof in prachtige kleuren en tij dens de hoogtepunten van het be zoek van H.M. de Koningin en de prinsessen, president Eisenhower en de intocht van Jacoba van Beijeren op deze expositie. Er werd slechts matig gebruik gemaakt van de ge legenheid tot het stellen van vra gen. Wel waren alle aanwezigen - er was een goede opkomst - zeer voldaan over het gebodene. ZIERIKZEE - Op de vorige week te Goes ge houden Paasveetentoonstelling is door slagerij J. Berrevoets alhier, van de veehandelaar J. Blokpoel een vaars aangekocht met twee biede tanden, bekroond met de le en een ereprijs. Op de Paasveetentoonstelling e Rotterdam behaalde de heer M. D. J. Barrevoets Az., met een vier- tander os een 2e prijs. H'et dier is ■angekocht door de firma Simmers alhier. NOORDGDUWE Laatste avond Culturele Vereniging inseizoen (Van onze correspondent) Het winterseizoen van de Cultu- -ele Vereniging alhier, zal zater- 1ag 21 maart a.s. worden afgeslo- 'en met een bijeenkomst in het ver enigingsgebouw. De avond wordt verzorgd door de heer M J. Bij de Vaate te Zierikzee. die een causerie al houden over Zweden, toegelicht met kleurendia's. Volgens verkre gen inlichtingen van elders, is het nubliek meer dan tevreden ge weest over de wijze, waarop deze -eportage wordt gebracht De in woners van Noordgouwe mag dan ->ok gerust worden aangeraden deze avond te bezoeken. Men zal er be slist geen spijt van hebben. NIEUWERKERK Toneelmiddag bejaarden In aansluiting aan ons bericht van dinsdag inzake de toneelmid dag voor bejaarden kan nog wor den medegedeeld dat ook de dames van het comité hierbij van harte welkom zijn. Onze dorpsgenoot de heer A. A. van der Cingel slaagde dezer dagen te 's-Gravenhage voor het diploma scheepswerktuigkundige diploma A en voor het theoretische gedeelte van diploma B. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: kand. J. Leewis,. Vlaardingen. Beroepen te Amsterdam (wijk- gem. Parkkerk) (toez.): H. Hutting Gouda; te Houten (toez.): Jac. van Dijk, Garderen. Aangenomen naar Amsterdam (vac. dr H. Jonker): H. van der Linden, Scherpenzeel (Geld.); naa 's-Gravenhage (Ver. van Vrijz. Her vormden): W. C Ligthelm, Lekker- kerk; het beroep van de Prov Kerkvergadering van Zuid-Holland naar Delft: D. T. Los, voorg. Vrijz Herv. aldaar; het beroep van dr ?en, syn. als radio-predikant: A. Klamer, Maastricht; naar Aalter tvac.-R. Gmeneboer): M. van der Heiden, Klazienaveen. Ger. Kerken Beroepbaar: kand S. de Jong Buitenpost; ds. E. Dijkstra, pred. te Wellington (Nw. Zeeland), Hilver sum; kand. J. Jonker, Nijkerk. Benoemd tot hulppred. te Vee- nendaal: ds. P. van Vliet, miss. pre dikant te Purwokerto, met verlof te Ermelo. Beroepen te Nieuw-Vennep (2e maal): C. W. Thijs, Voorburg; te Vroomshoop; J Hengeveld, Wate ringen; te Ferwerd: J. J. Lamme, 's-Gravenmoer. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Armadale (Austra lië) (The Free Ref. Church): M. J. C. Blok, Utrecht-noordwest. Chr. Ger. Kerk Tweetal te Rotterdam-Kralingen: T. Brienen, Mussel en G. J. Buys, Papendrecht. FEUILLETON door Hanoi Spoor Allengs kwam hij al in een vreemdere omgeving en werd het drukker op de weg Toch moest hij nog vele morgengroeten beantwoor den, want hij passeerde nog steeds kleine dorpjes, waar iedere voor bijganger gewend is een groet te mompelen. Geen wonder dat Andries in de stad aangekomen, zich plotseling voelde als een verdwaald jongetje. De mensen gingen je zonder inte resse voorbij en zij, die wel notitie van hem namen, lieten duidelijk uitkomen dat men de buitenman in hem zag Zijn vierkante schouders en gebruinde gezicht zijn hele hou ding lieten hierover geen twijfel. Andries zocht de havenbuurt op en haalde zijn zware koffer van de fiets. Hij had een klein, maar net logement ontdekt en geloofde wel dat hij daar zijn geluk eens kon proberen. En ja hoor de vrouw achter het buffet nam hem goedkeurend van het hoofd tot de voeten op en ant woordde op zijn vraag dat zij wel een kamertje beschikbaar had. An dries voelde zich ponden lichter. Wie zou gedacht hebben dat hij zo vlug zou slagen? Het zag er keurig uit in dit kleine cafeetje. De waar din pakte een groot boek sloeg het open en vroeg beleefd of hij dan maar zo vriendelijk wilde zijn het gastenboek te tekenen. Andries voelde een hete bloed- golf naar zijn gezicht stijgen. Met moeite onderdrukte hij een ruwe „Dag der verzamelaars" In de Koopmansbeurs te Amster dam, wordt zondag 24 mei de jaar lijkse „Dag der verzamelaars" ge houden, georganiseerd door de af deling Amsterdam van de Neder landse vereniging „De Verzame- laat". 'I i Ingezonden mededeling 39 glaasje verwensing. Moest dat lieve leven nu al beginnen? Juist nu hij dacht een grote moeilijkheid te hebben overwonnen. De vrouw zag zijn aarzeling en onmiddellijk kwam er een waakza me blik in haar ogen. Andries zag het en zijn ergernis groeide hoe wel zijn verstand hem zei dat deze vrouw gelijk had om een vreemde ling te wantrouwen. Hoe redde hij zich hier uit? Dit had hij niet voorzien en op het mo ment wist hij niet hoe zijn figuur te redden. Hij keek smekend naar de vrouw die hem nu openlijk wan trouwend stond op te nemen Nee bij haar behoefde hij met geen praatjes aan te komen. Zijn aarze ling had net te lang geduurd. In verstrakte afwachtende houding wenste zij antwoord van hem. An dries schudde met het hoofd. „Nee", zei hij kort, „ik teken niet". De vrouw plaatste met een fors gebaar haar handen in haar zijde en stak een lange redevoering af, waarvan Andries het einde niet af wachtte. Hij hoorde nog hoe ze kijfde, dat ze in haar nette café, annex logement, geen dieven en moordenaars kon gebruiken en ook niet hielp verbergen. Ja, toe maar, dacht Andries. Dat is nog erger dan op het dorp, daar verklaarden ze hem voor gek; hier was hij al tot dief of moordenaar gedegradeerd. Ach, dacht hij som ber en moedeloos, wie weet hoe MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 17-3 Aanvoer 5551 stuks vee (weektotaal 7532 stuks) t.w.: 800 vette koeien en os sen; 1211 stuks gebruiksvee; 310 vette kalveren; 286 graskalveren; 2192 nuchtere kalveren; 130 var kens; 85 biggen; 218 paarden; 20 ponny's; 211 schapen en lammeren; 37 weidelammeren; 51 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koelen en ossen f 3,16-3,46, f 3,00-3,16, f 2,80- 292; vette kalveren f 2,80-2,90, f 2,60-2,80, f 2,20-2,60; slachtpaar- den f 2,65-2,40-2,20. Prijzen per stuk; graskalveren f '460-380-280; nuchtere kalveren f 65-52-40; biggen f 65-48-40; scha pen f 110-85-65; lammeren f 120- 85-60; kalf- en melkkoeien f 1300- 1100-975; vare koeien f 910-780- 700; vaarzen f 1000-850-650; pinken f 690-560-425. SPORT VOETBAL Het programma voor zaterdag 21 maart luidt als volgt. 2e klas B: MEVO I-Wissenkerke I (4 uur, scheidsr G. M. v. d. Wie len); Kloetinge I-Driewegen I; 's-H.H.kinderen I-Goes V. 2e klas C: Brouwershaven III- Duiveland I (4 UUr, scheidsr. N. Speelman). de Kias C: Bruse Boys II-WIK I (4 uur, scheidsr. H. Schot); SINOTO II-Duiveland II (4 uur, scheidsr. P. C W. v. d. Ende). Junioren gioep B VIII: Duive- land B I-Brouwershaven B I (2 45 uur, scheidsr. A. de Looze); Zierik zee B I-Burgh B I (3 uur, scheidsr. J. A. Klink); Dreischor B I-SINO- TO B I (3 uur scheidsr. Th. Sies). Junioren groep B IX, MEVO B I- Bruse Boys B I (2.45 uur, scheidsr. T. Simmers); Zierikzee B II-Zon- nemaire B I (4.15 uur, scheidsr. J. Pomper). Het programma voor zondag 22 maart luidt als volgt le klas B: SVOWK I-Brouwers- hav I (2.30 uur, scheidsr. P. Holle- stelle). 2e klas C: SVOWK II-Zonnemai- re I (2.30 uur, scheidsr. T. Simmers). Ingezonden mededeling Natuurvolken en dieren geven ons een wijze les: de broa van genezing en ge zondheid ligt bij de natuur zelf! Klachten over hoofdpijn, moeheid, puistjes, vale teint, verstopping, aambeien enz. zijn slechts het gevolg van een onnatuurlijke leefwijze. (Verkeerd voedsel, zittend levenl) HERBESAN Kruidenthee bevat 14 ver schillende Kruiden met elk een eigen heil zame werking en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bl) apotheker of drogist f. 1.80 per groot pak, voldoende vcor maanden. lang of het duurt of ik verdien die benaming. Met de fiets aan zijn hand sjokte hij terneergeslagen verder. Die eer ste belevenis in de stad werkte als een koude douche. Bij een park aangekomen, liet hij zich op een bank vallen en dacht diep na. Hoe kon hij voorkomen, dat hij op een ander adres op dezelfde manier de kous op de kop kreeg. Hij had toch geen zin om in een achterbuurt kroeg terecht te komen. En wie verzekerde hem dan dat hij daar niet zou behoeven te tekenen? Nee, hij moest een aannemelijke verklaring vinden voor zijn weige ring om geen hand op papier te zetten. De dag vorderde al snel en nog dwaalde Andries door de stad Hij was zozeer ontmoedigd door de al lereerste onvermoede tegenslag, dat hij nog geen nieuwe poging ge waagd had. Hij keek naar het druk ke geroezemoes van het verkeer, en het denkbeeld kwam zelfs in hem op om zich te laten aanrijden door een van die snel rijdende auto's. Wanneer hij maar zwaar gewond in een ziekenhuis lag, zou geen mens zo wreed zijn om zijn handteke ning te vragen. Als hij tevens in het verband zou liggen, zou hij zelfs daartoe niet in staat zijn. Plotseling bleef hij stokstijf staan zodat hij schampere opmerkingen kreeg van de andere voetgangers, die tegen hem opbotsten. Scherp zoog hij zijn adem naar binnenhij was er.... „in ver band"Nee maar, dat hij daar aan nu niet eerder gedacht had. Zijn rechterarm in verband, en hij had een goed excuus om zijn naam niet te schrijven. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9