Reizigers konden van rijtuigen (met twee paarden) gebruik maken Veel diskussie in Ouwerkerkse raad over terrein aan westzijde der gemeente CAIRO SPREEKT OVER COMMUNISTISCH „SCHADUWKABINET" IN IRAK De opstand in Irak A l k 1 A A OPENT ZATERDAG 21 MAART II.30 UUR A A A A A A A A A i1 A GESPREK VAN WESTDUITSE SOCIALISTEN MET CHROESJTSJEF Zierikzee, begin 19e eeuw De stad telde vier goede logementen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 19 maart 1959 No. issss Zelf» collectieve boerenbedrijven in dat land CAIRO, 17-3. Volgens te Cairo verschijnend© bladen heeft een communistisch „schaduwkabinet" d© macht van de Iraakse regering overgenomen. Het semi-officlële blad „Al Ach- bar" schrijft dat Kassem nog slechts d© besluiten van dat schaduwkabi net officieel mag goedkeuren. Het kabinet zou uit negen leden be staan, onder leiding van de secre taris van de communistische partij, Abdel Kader Ismail. Kassem heeft een einde gemaakt aan het werk van de Egyptische commissie voor landbouwhervor ming die in Irak is. Hij heeft via de Iraakse delegatie die in Moskou een overeenkomst over economi sche en technische samenwerkign heeft gesloten, Sowjet-deskundigen uitgenodigd om in Irak de commu nistische methoden voor het collec tieve boerenbedrijf toa te passen, aldus het Egyptische blad. De revolutionaire regering heeft zich gevestigd in het noorden van het land, dat wil zeggen in het petroleumgebied Mosoel is het middelpunt van de petroleumvelden, vanwaar de pijpleidingen de olie naar de Middellandse Zee-havens brengen. De Iraq Petroleum Company, die de Iraakse petroleum exploiteert is een Britse maat schappij. De Iraakse petroleumproduktie beliep in 1958 bijna 36 miljoen ton. Bril foetsie AMSTERDAM18-3. Terwijl een 21-jarige dame met haar vriend zat te minnekozen op een bankje in het Vondel park, heeft een onbekende kans gezien haar tas, o.a. in houdende een bril, weg te nemen. Het paartje dat in zijn bezigheid ernstig ver diept was, merkte de ver dwijning pas, toen het tegen twaalf uur 's nachts naar huis ging. „Zonder tas en zonder bril, maar waar schijnlijk onder goede gelei de, is de bestolene toch vei lig thuis gekomen", aldus het politierapport. SOEST. Voor het sanatorium „Zonnegloren" te Soest is onder ar chitectuur van ir. J. B baron van Asbeck te Driebergen een kerk- recreatieruimte gebouwd, welke in middels in gebruik genomen is. Ingezonden mededeling SPORT EN TOURISME AHOY' GEBOUW t/m 30 Maart KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HILVERSUM. B. en w. van Hil versum hebben verklaard dat het aanbeveling zou verdienen enige vrouwelijke politie-agenten in Hil versum aan te stellen. In de me morie van antwoord over de be groting 1959 deelt hét college mede, dat bij een verhoging van de hui dige korpssterkte van de Hilver- sumse gemeentepolitie dan ook re kening wordt gehouden met de mo gelijkheid enige vrouwelijke agen ten aan te stellen. GRONINGEN. Het 112e trans portbataljon is begonnen aan een grote militaire rij-oefening in het noordelijk deel van de provincie Groningen onder de naam „Nacht vlinder". Het gaat er om een zoge naamde „Black-out rit" (zonder verlichting) te maken over een af stand van 140 km. in de driehoek Delfzijl, Rodeschool en Zoutkamp, TILBURG. Het dochtertje van de familie Deijkers te Tilburg, oud 22 maanden, is in een onbewaakt ogenblik, terwijl de moeder in de schuur met de was bezig was, in een ketel koud chloorwater geval len. De moeder, die niets meer hoorde, ging kijken en vond het meisje. Zij waarschuwde onmiddel lijk de dokter, die het kind naar het ziekenhuis liet overbrengen. Hoe wel het zich in het begin niet liet aanzien, dat het meisje in levens gevaar verkeerde, is het toch des avonds gestorven. DEN HAAG. De Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal op 21 maart naar de Ver. Staten vertrekken. Hij zal daar de vergadering bijwonen van de ministerraad van de N.A. V.O., die te Washington zal worden gehouden ter herdenking van het 10-jarig bestaan van het verdrag. 's-GRAVENHAGE. Bij het depót voor discipline in de Koning Wil lem III kazerne te Nieuwersluis is in tegenwoordigheid van vele auto riteiten een nieuwe kerkzaal in ge bruik gesteld. Geen hereniging, wel minder spanning BONN, 18-3. Professor Carlo Schmid, plaatsvervangend onder voorzitter van de Westduitse socia listische partij en Fritz Erler, vice- voorzitter en een der beste deskun digen van de partij op de gebieden van buitenlandse politiek en lands verdediging, die van 13 tot 18 dezer een bezoek aan Moskou hebben ge hecht. waar zij onder meer met Niklta Chroesjtsjef hebben beraad slaagd, hebben woensdag in een te lefonisch onderhoud met de socia listische „Neue Rhein Zeitung" verklaard dat een bespreking van drie uur met de Sowjet-Russische premier hen tot de overtuiging ge bracht heeft dat de verwachte on derhandelingen tussen oost en west niet tot Duitse hereniging zullen leiden, doch wel een vermindering der internationale spanning tenge volge kunnen hebben. Jaaroverzicht 1958 Nog geen bericht van commissie bestemming oude ziekenhuis De gemeenteraad van Ouwerkerk vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester Romeijn. De he ren J. v. d. Stolpe, J v. Klinken en J. C. Bakker waren met kennisge ving afwezig. Na opening van de vergadering gaf de burgemeester een overzicht van het jaar 1958, waarin de be langrijkst© feiten waren verwerkt. Het inwonertal is met 11 tot bo ven de 500 gestegen Er is door de gemeente een aanvang gemaakt met de bouw van drie aantrekkelij ke huizen op schade-claim. De to ren is na het verstrijken van het oude jaar geheel gereed gekomen. De vorderingen aan de voorberei ding van de bouw van het vereni gingsgebouw hebben goede voort gang. De verwachting is dat in de herfst dit gebouw in gebruik zal kunnen worden genomen. De bur gemeester herinnerde voorts aan de manifestaties die plaats vonden in het kader van de adoptie en de overdracht van de door het eiland geschonken monumentale bank aan de hoofdstad. Op 6 september werd fret prachtig sportveld, geschenk van Amsterdam, in gebruik geno men. Een donkere schaduw noemde de burgemeester het opnieuw door G.S aanhangig maken van de plan nen voor gemeentelijke herinde ling. De verstandhouding in raad en college van b. en w. is voortref felijk. De raad kon verder belang rijke beslissingen nemen met grond aan- en verkopen in het we- deropbouwplan en met consolide ren van geldleningen tot een be drag van ongeveer f 200.000. De ge meente nam het initiatief om de noodzakelijkheid van de liquidatie van het ziekenhuis te Noordgouwe en het bestemmen van de gebouwen als tehuis voor minder-validen eilandelijk te onderzoeken.. Van de gemeenten Eikerzee, Noordwelle en Renesse is mededeling ontvangen dat zij geen belangstelling hebben voor het initiatief van Ouwerkerk inzake het tehuis voor bejaarden en chronisch© zieken in Noord gouw©. Weth. Kuijper merkte op niet te kunnen begrijpen dat zoveel gemeentan hun medewerking aan dit verzoek weigeren. Ouwerkerk wil toch alleen maar de mogelijkheid daartoe onderzoeken. Van de onder- zoek-commissie, ingesteld op een vergadering te Zierikzee van afgevaardigden van alle diaconiën, instellingen voor so ciale zorg e.d. is tot op heden nog niets naders vernomen Voor 1 januari jl. zou deze com missie rapport uitbrengen. Besloten werd te Capelle voor de buspassagiers een wachtgelegenheid te bouwen. De aftredende leden van de ge meentelijke dienst voor sociale zorg, de heren J. Romeijn en C. P. Kuijper werden met a.s herkozen. In de plaats voor de heer L. Raamsdonk werd gekozen de heer J. J. Smits. Besloten werd vervolgens tot rui ling van enige perceeltjes grond in het kader van het wederopbouw- plan. Egalisatie terrein Ter sprake kwam vervolgens de egalisatie van een terrein aan de westzijde van het dorp. De Ned Heide Mij. is gevraagd de uitvoe ring van dit werk in D.A.C.W.-ver- band te begroten. Verder is nog aan vier aannemers prijsopgave ge vraagd. De prijsopgave van twee van deze aannemers lag aanmerke lijk lager dan de begroting voor uitvoering in DACW-verband De voorzitter stelde daarom voor het werk aan de laagste inschrijver te gunnen. De heer J. L. Kuijper zei de gang MERKWAARDIGE OPERATIE Chirurgen hebben Tommy Koch, een jongetje van een half jaar uit Pottstown, in de Amerikaanse staat Pennsyl vania, dat vier nieren heeft, geopereerd, met de bedoe ling twee nieren weg te ne men. Gedurende de operatie, die vier uur duurde, veran derden de dokters echter van inzicht. Zij wisten door het aanbrengen van plastieken verbindingen het urinelo- zingsstelsel van het jongetje te veranderen, zodat de vier nieren thans allen, en onaf hankelijk van elkaar, wer ken. ROTTERDAM. Tengevolge van een val met zijn bromfiets tegen een stootblok van de spoorwegen op de Stadionweg is de 42-jarige fabrieksarbeider G. Schepers van de Mr. Kesperweg te Ridderkerk, in zijn woning overleden. Hij had geklaagd over pijn in de borst en liep voorts een wond aan de neus op van zaken vreemd te vinden. Over dit punt staat niets vermeld in d© toelichting op d© raadsvergadering. Het is voor een aannemer, volgens de heer Kuijper, niet mogelijk een serieuze berekening van een derge lijk werk te maken in één dag, zo als door een plaatselijke aannemer geschied zou moeten zijn. Spr. meende dat er met twee maten ge meten werd. De voorzitter zei hierop dat de prijsopgave van de plaatselijke aan nemer b. en w. te hoog voorkwam. Andere aannemers, die de prijs niet wisten, is er naar gevraagd waarbij er één inschrijver was die ruim f 400 beneden de prijsopgave kwam van de plaatselijke aannemer. De heer J. L. Kuijper zei hier- Ingezonden mededeling Brei mooier NEVEDA wol 'n klasse apart! Voor 2 Neveda wikkels leuke borduurkaartjes Neveda, Rokin 118, Amsterdam mede zo nooit akkoord te gaan. Hij vond dat er dan maar publiek aan besteed moest worden. Weth. Kuijper meende dat het college de plicht heeft het werk zo goedkoop mogelijk onder te bren gen. De heer J. L. Kuijper: „Dus b. en w. weten het beter dan de opsteller van de begroting". Weth. Kuijper: „Momenteel wordt er voor praktisch ieder werk lager ingeschreven dan d© begroting aan geeft". Het verenigingsgebouw De heer J. L. Kuijper: „Dan dient men d© bouw van een verenigings gebouw, dat meer dan f 60.000 kost, ook zo maar niet te gunnen aan de plaatselijke aannemers". De voorzitter merkte hierbij op dat de zaak met het verenigingsge bouw geheel andei's lag. Toen wa ren de plaatselijke aannemers am bachtslieden om werk verlegen. Bij dit werk is dit niet het geval. De heer J L. Kuijper meende dat als dit werk ook op tijd was ge weest de plaatselijke aannemer er ook om verlegen zou zijn geweest. Weth. Kuijper wees er op dat dit niet eerder kon. Het moest toch eerst de goedkeuring van G.S heb ben. De heer J. L. Kuijper: „In één dag kan een aannemer niet serieus inschrijven". Weth. Kuijper: „Dat heeft hij an ders wel voor zijn verantwoording genomen". Na nog enige discussie werd hier op besloten, met de stem van de heer Smits tegen, de egalisatie van het betreffende terrein in het open baar aan te besteden. Nederland en de internationale programma's voor de landbouw Ons land slaat goed figuur UTRECHT, 18-3. Ondanks het feit dat ons land klein is, is de rol die het in de internationale wereld speelt groot. De financiële steun die Nederland verleent aan inter nationale landbouwprogramma's mag met ere genoemd worden. Met de beschikbaarstelling van deskundigen staat ons land op de vierde plaats op de wereldranglijst en het aandeel van de landbouw in deze uitzending bedraagt ongeveer 40 tot 50 procent. Dit verklaarde ir. A. H. Haak. Ongeveer dertig studenten van de technische hogeschool te Dres den in oost-Duitsland zijn gearres teerd omdat zij van plan waren een Duitse staat naar Zuidslavisch voorbeeld te vormen. Dit zou een Oostduitse communistische functio naris in het weekeinde op een dis trictsconferentie van de partij heb ben meegedeeld. directeur van het „International Agricultural Study Centre" te Wa- geningen, vanmorgen tijdens de bij eenkomst ter gelegenheid van het tweede lustrum van de stichting uitwisseling en studiereizen voor het platteland, die in Bunnik bij Utrecht werd gehouden. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Vergadering Volksonderwijs In de dinsdagavond gehouden vergadering van de afdeling Zie rikzee van Volksonderwijs, onder voorzitterschap van de heer J. L. Legemaate, heeft de voorzitter van de federatie Zeeland, de heer Sa- lomé, een beknopte toelichting ge geven op het werk van Volksonder wijs. De heer Salomé zei verheugd te zijn over het gunstige verloop van de heractivering van de afde ling Zierikzee In zijn toelichting constateerde de heer Salomé dat het voor het kind van groot belang is hoe het in zijn leven als gemeenschaps mens zal worden opgenomen. Dit is een van de principes waar het openbaar onderwijs, dat bii de wet geregeld is, om draait, aldus spr. De wet vraagt van het o.l.-onder- wijs het aanleren van christelijke en maatschappelijke deugden. Van de maatschappelijke deug den kennen wij vooral de gemeen schapszin, saamhorigheidsgevoel en verdraagzaamheid. Christelijke deugden zijn bijv. liefde, blijdschap en vrede. Hieruit blijkt wel, aldus de heer Salomé. dat de o.l.-school geen „niks"-school is maar door positieve beginselen wordt gedra gen Spr. noemde het een voordeel van het openbaar onderwiis dat de kinderen geplaatst worden in de openheid en niet worden gestuwd naar de afzondering Spreker w^kte hi°rna allen op zich voor Volks onderwijs te geven. De heer Legemaate sprak hierna een dankwoord voor de toemraak van de heer Salomé en bracht te vens de dank van Volksonderwijs over aan de heer M. de Regt voor diens vele werk als voorzitter van de oudercommissie De heer H. E. S. Sinck werd be noemd in de vakature van ds. C. J. van Royen. On de dinsdag te Rotterdam gehouden Poasveeten*oonsteUing behaalde de heer J. P. Cashoek J.Mz. alhier, met een door hem ge meste ingezonden vaars met niet meer dan twee brede tanden een eerste prijs. ELKERZEE Burgerlijke stand en loop der bevolking over de maand februari. Overleden: 18. Marinus van den Bout, 90 j., echtgenoot van T. Kosten. Vertrokken: 21. Kommertje Vaane. echtgenote van C. P. van der Meet, naar Vlissingen. ELLEMEET Burgerlijke stand en Joop der bevolking over de maand februari. Geboren: 25, Bernard Alexander Robert, z. van J. J. Verloo en M. A. de Jong. Gehuwd: 20. Cornells Jacob Krls- telijn, 35 j. en Neeltje van der Nood, 31 j. Overleden: 21. Jacoba Bezuilen, 78 J., echtgenote van P. A. Wes- dorp. KERKNIEUWS Ger. Gemeenten Bedakt voor Giessendam: van Dam, Rotterdam-zuid. De commissie voor de strijd krachten uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft dinsdag een wetsontwerp goedgekeurd, waarin voor het komende belas tingjaar 1.190 miljoen dollar wordt gereserveerd voor de aanleg van militaire installaties. Dit bedrag is 109 miljoen dollar minder dan pre sident Eisenhower gevraagd had. XI De vrachtschuiten kwamen door de Zoute gracht in de Karnemelksvaart, waarvan de toegang door de heul nog tot 1 mei 1866 met een hek afgesloten werd. Wilde men huurrijtuigen nemen, dan kon men te recht bij een viertal koetsiers, die een reiziger in een voertuig met twee paarden voor f 2,50 naar Bruinisse, voor f 2,naar Brouwershaven en voor f 1,50 naar Viane bracht. Wilde men gebruik maken van de postrit naar Viane, dan was daartoe voor dertien stuivers elke dag gelegenheid, nl. 's morgens zes en 's avonds vijf uur, wanneer men bij het postkantoor opstapte. Van 1814-1837 was het postkantoor ge vestigd in het pand Sint Domusstraat 66, toen be woond door de postmeester Johannes Salomon Stein- buch. Het schrijven van een brief in die tijd was een vrij ingewikkeld werk. Soort en vorm van papier, de veren pen, het schrijven zelf, het dichtvouwen, het sluiten met ouwel of lak, eiste heel wat zorg. Voor het toelakken had men een kaars nodig, die ontstoken moest worden door een zwavelstok (luci fers kende men nog niet), aan een kooltje vuur ont brand. Dan schreef men het adres, waarbij tevens vermeld diende te worden of de verzending franco plaats had, dan wel „per vriendelijke gelegenheid" geschiedde. Was dit alles in orde, dan bracht men de brief naar het kantoor, een rustig vertrek in de woning van de postmeester. „Daar gaat mijn brief", hoorde men dikwijls zeggen, wanneer in de late avond of in de vroege morgen het postkarretje voorbij rinkelde. Gewoonlijk volgde dan een lofuiting op de gemakkelijker en sneller ge legenheid tot verzending en verhaalde men van dc tijd dat men hier maar twee malen per week brieven per post kon verzenden. Vier logementen Goede logementen waren er vier: „Het Heeren Logement" aan de zuidzijde van het Kerkhof; „Het Hof van Holland" Jn de Verrenieuwstraat; „Het Nieuwe Logement van Zeeland" op de Oude Haven en „De Hollandsche Tuin" in de Lange Nobelstraat. Het aan het Kerkhof gelegen logement, met een gevelbreedte van zeventien meter, had voor een deel een hoge muur met brede ronde poort aan de straat, waardoor men op een binnenplaats kwam, waar achter zich het hoofdgebouw verhief, terwijl aan de rechterzijde van die muur een vleugel van het ge bouw tot de, straat doorliep. Het eeuwenoude gebouw, dat een sombere indruk maakte, had een ruime tuin met een geheel van hardsteen gemaakte kolfbaan, een grote achterzaal en een zgn. „zomerkamer", waar vooral des zomers vele gezelschapsverenigingen ver gaderden. De binnenplaats werd wel gebruikt door spele- rijdende gezelschappen, om daar in te stappen en proviand in te nemen en tijdgenoten hebben verhaald dat gegoede burgers, die wisten hoe het behoorde, voor de consumptie per hoofd voor een gehele dag op acht flessen wijn rekenden. „Betalen, zcl Peute" Van 1794-1826 was hier logementhouder Johannis Peute en van deze, die tevens afslager van aard- en boomvruchten was, is nog de uitdrukking bewaard: „betalen, zei Peute". In 1832 is het gebouw gesloopt. „Het Hof van Holland" (nu „Hotel Van Óppen"), was van 1793-1828 in het bezit van de logement houder Jacobus Johannes van Oppen. Ook hier be stond een kolfbaan en groot is het getal geweest der deftige partijen, bals, concerten, feestmaaltijden en vergaderingen daar gehouden. „Het Nieuwe Logement van Zeeland" stond op de plaats van het tegenwoordige Cornelia-ziekenhuis. Van 1820-1828 was het bewoond door Adriaan Knuist en werd destijds druk gebruikt voor vergaderingen, Nutslezingen, diners e.d. „De Hollandsche Tuin" vond men op de plaats van het latere „Hotel Juliana" (thans garage) in de Lange Nobelstraat. Voorheen was het herenhuis. In 1822 kwam het in handen van Jan Smits, die het tot 1828 beheerde. Er was een biljart op de bovenzaal en de eigenaar had alles gedaan om zijn inrichting geschikt te maken voor: „heeren, burgers en landlieden".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5