Minisfëjktiuns acht Berlijn waarschuwing communisme niet te onderschatten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Rampenfonds droeg nieuw orgel over in ned. hervormde kerk DONDERDAG 19 MAART 1959 No. 18533 115e jaargang: ZIERIKZEESCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES;- Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. t5 mm.) I !,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman (h Ochtman, Zierikzee. Redakleur; M. J. Bij de Vsate, tel. 01110-2938 Eerste Kamer Nederlandse positie t.a v. Nieuw Guinea verbeterd 's-GRAVENIIAGE, 18-3. Bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken heeft minister Luns in de Eerste Kamer woens dagmiddag het woord gevoerd over verschillende actuele buitenlandse vraagstukken. Minister Luns betoogt, dat de Nederlandse positie t.a v. Nederl. Nieuw-Guinea wel degelijk is ver anderd. Dit blijkt uit de Nederland se samenwerking met Australië en de Amerikaanse en Engelse waar schuwingen aan Indonesië Uit de verklaringen van minister Casey in het Australisch parlement blijkt de onverminderde Australische be langstelling voor de Nederlandse souvereiniteit in Nieuw-Guinea. Een regeling van de met de Bondsrepubliek bestaande geschil len is ondenkbaar zonder schade vergoeding aan de nazi-slachtoffers De allerlaatste dagen zijn er aan wijzingen die een wijziging ten goede in 't Duitse standpunt schij nen te beloven. Uiteraard zijn er nog andere netelige vraagstukken, zoals de Eems-Dollart en Rijnvaart, die nog een oplossing behoeven. Voor de Eems-Dollart moet een op lossing woi'den gevonden, die de toekomst van Delfzijl veilig stelt. De internationale situatie Over de internationale politieke situatie zegt minister Luns, dat in strijd met de herhaalde Russische verklaringen over ontspanning, de Sowjet-Unie in het offensief blijft en opvalt door een agressieve toon. Over Berlijn zegt de minister, dat voor het eerst sedert haar bestaan de Navo wordt gesteld voor een Kolonel Grivas krijgt hoogste rang ATHENE, 18-3. De leider van de Eoka, Grivas, is bevorderd1 tot lui tenant-generaal (de hoogste rang in het Griekse leger). Hij zal le venslang het salaris van een gene raal in actieve dienst krijgen Het Griekse parlement heeft woensdagavond eenstemmig een desbetreffend wetsontwerp aan vaard. Ook aanvaardde het eenstemmig een motie waarin hulde werd ge bracht en dank werd geuit aan de „roemrijke strijders en heldhaftige gevallenen van de Eoka". frontale aantasting van haar posi tie. De Navo zal in geen geval be rusten in een eenzijdige opzegging van overeenkomsten. De koude oorlog duurt al zo lang dat het ge vaar bestaat dat men er aan ge wend raakt en de gevaren niet meer ziet. Berlijn is een waarschuwing, dat het communisme niet mag wor den onderschat. Bij de replieken vraagt de heer Algra (A.Ruitdrukkelijk de ge ruchten te kunnen tegenspreken, dat onderhandelingen zouden zijn gevoerd om het gehele eiland Nieuw Guinea onder Australisch beheer te stellen. Minister Luns verklaart met gro te stelligheid, dat dergelijke onder handelingen niet zijn gevoerd. De begroting van Buitenlandse Zaken wordt z h.s. aangenomen, de communisten wensen geacht te worden te hebben tegengestemd. Dulles uit ziekenhuis WASHINGTON, 18-3. - Medege deeld is dat de behandeling van minister Dulles met röntgenstra len thans beëindigd is. Hij zal on der medische controle blijven tot een beslissing is gevallen over zijn toekomst als minister van Buiten landse Zaken. Het Statedepartment deelde mede dat Dulles nog een paar dagen in het hospitaal onder medische con- tröle zou blijven en daarna in zijn huis in Washington.. Daarna zou hij voor een periode van herstel de hoofdstad- verlaten en, naar ver wacht wordt, ongeveer twee weken rust houden. Er is nog niet beslist waar Dulles rust zal houden. De kleurlingen in zuid-Rliodesië SALISBURY, 18-3. Het parlement van Zuid-Rhodesië heeft woensdag besloten een commissie in te stel len voor een onderzoek naar de „wanhopige toestand" van de kleurlingen en de Aziatische bevol kingsgroepen. De leider van de op positie verklaarde dat de betrok ken groepen naar zijn mening „nog al onnozel" waren door de regering te steunen, die sinds jaren op zo flagrante wijze hun belangen had verwaarloosd. Premier sir Edgar Whitehead deelde mee, dat de re gering al plannen heeft om aan enige moeilijkheden van de betrok kenen het hoofd te bieden, voordat de commissie rapport kan hebben uitgebracht. a Het persbureau voor het mid den-oosten heeft bekend gemaakt dat een officier en zeven soldaten uit Irak dinsdagnacht naar Syrisch gebied waren gevlucht na een vuur gevecht met „Irakese communisti sche volksverzetsgroepen". Een van de soldaten werd gewond. Deze foto toont Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties (tweede van links) tijdens een bezoek aan het wereld beroemde Burmese bouwwerk de Shwedagon pagode te Rangoon. Hammarskjoeld heeft een goodwill-reis door Zuidoost-Azië gemaakt. Laatste „Wild-West- bandiet" overleden DENVER, 19-3. Bill la Trasse, de laatste nog levende „bandiet" uit de dagen van het wilde westen is donderdag op 77-jarige leeftijd in Denver overleden. Hij is vooral be rucht geworden door de overval, die hij op Kerstavond 1910 pleegde op een sneltrein, die op weg was van Kansas naar Leavenworth Hij perste de reizigers bij die gelegen heid 2.000 dollar af. Hawaii vijftigste staat van de Ver. Staten WASHINGTON, 18-3. President Eisenhower heeft woensdag de wet geratificeerd volgens welke de Ha- waii-eilanden de status van staat krijgen. Hawaii zal de vijftigste staat van de V.S. worden als de be volking zich bij het komende refe rendum daartoe uitspreekt. De da tum van het referendum is nog niet vastgesteld. De macht van t.v. HULL, 18-3. Een vader heeft woensdag voor de rechtbank in Huil verklaard, dat zijn veertien jarige zoon alleen 's avonds uit bed wilde komen om naar de televisie te kijken. Om hem voor de rechtbank te krijgen, moest een bevel tot aan houding worden uitgevaardigd om de jongen naar een inrichting voor jeugdige overtreders te krijgen; vandaar werd hij door de politie naar de rechtbank gebracht. De vader zei dat hij geen macht over de jongen had. In afwachting van een rapport is de jongen weer naar deze inrichting overgebracht. „Sabor" is veel mans ROTTERDAM, 18-3. Mevr. mr. J. M. van Walsum-Quispel, echtge note van de burgemeester van Rot terdam, had vanmiddag op het Rotterdamse vliegveld 'n niet-alle- daagse ontmoeting. Zij begroette daar „Sabor", een mens, niet van vlees en bloed, maar een, die leeft bij de gratie van blik, radiolampen, accu's en 2500 km. draad, 6500 on derdelen in totaal. „Sabor", een robot, is het geesteskind van de Zwitserse ingenieur Peter Steuer, die met techiüsch vernuft zijn ro bot een aantal menselijke eigen schappen heeft meegegeven. Zo kon „Sabor" mevrouw van Wal sum1 toe spreken en een hand geven. Zijn „zenuwstelsel" wordt gecomman deerd via een korte golfzender, maar ook door lichtflitsen of door middel van een ingebouwde tele foon-draaischijf. Zijn baas reist met hem de gehele wereld door om voor tal van zaken reclame te ma ken Dit was ook de reden van zijn bezoek aan Rotterdam, maar daar naast zal „Sabor" drie dagen lang de „Actie Dan" van het Prinses Beatrix Poliofonds, die gekoppeld is aan de bouw van de „Euromast", stimuleren door hier en daar in de Maasstad op te duiken. Vele mensen waren naar het vliegveld gekomen om het wonder kind met eigen ogen te aanschou wen en te hunnen gerieve was „Sa bor" zo vriendelijk in een hangar te bewijzen, dat hij kon spreken, lopen, zijn armen bewegen, vuur geven, een sigaret roken, een mond- harmonika bespelen ende sam ba dansen. Bonn wil raketbataljon oprichten BONN, 18-3. West-Duitsland is van plan tegen het einde van dit jaar een bataljon voor de luchtver dediging, uitgerust met Amerikaan se luchtdoelraketten, op te richten. Dit heeft woensdag een functionaris van het ministerie van defensie te Bonn bekend gemaakt. Het batal jon zal voor twee derde met raket ten van het type „Ajax" en voor de rest met geleide projectielen van het type „Hercules" worden uitge rust. Laatstgenoemde raketten heb ben een grote reikwijdte en zij kunnen van een kernlading worden voorzien. Het personeel zal uit Westduitsers bestaan, maar de kernladingen zullen onder Ameri kaans beheer blijven, aldus de woordvoerder. Na vijftien jaar VENLO, 19-3 De 32-iarige Poolse mijnwerker J. Waitz- brot, die sedert de bevrijding in ons land woont, en te Reuver met een Nederlandse in het huwelijk trad, heeft na bijna 15 jaar lang speu ren, tenslotte via de Duitse opsporingsdienst voor ver misten, zijn moeder, broers en zusters teruggevonden. Deze leden van de door de oorlog uiteengeslagen fami lie wonen thans in Lunen burg in Duitsland. Er heeft reeds schriftelijk contact plaats gehad en binnenkort zal er te Reuver een familie reünie plaats vinden, ver moedelijk reeds gedurende de Paasdagen. Hedenmorgen is op het achterschip van de Rotterdamhet zichtbare gedeelte van de rookkanalen ge plaatst, wat de traditionele schoor steen zal vervangen. De rookuitla- ten voor het toekomstige vlagge- schip van de H.A.L. hebben een hoogte van ruim 16 meter en wegen vngeveer 25.000 kg. inclusief de stalen rookgeleiders. EXPERIMENTELE BORING IN ZEE VOOR ZUIDHOLLANDSE KUST Bijzonder seismisch onderzoek 's-GRAVENHAGE, 18-3. Ter be paling van een gunstige plaats voor een eventuele experimentele bo ring in zee, zal op 19 maart een aanvang worden gemaakt met een seismisch onderzoek in het conces siegebied van de N.A.M. voor de Zuidhollandse kust. Het eigenlijke seismische onder zoek zal met behulp van een in Groningen gehuurd kustvaartuig en twee schepen van Van den Tak's bergingsbedrijf worden uitgevoerd door een gespecialiseerde Duitse firma, die ditzelfde werk, maar dan te land, reeds jaren voor de Twee landarbeiders hebben bij het ploegen nabij het Franse dorp Saint Bugand en Loudeac bij Ren- nes, een wapenopslagplaats met bijna achthonderd bronzen strijd bijlen gevonden. Volgens de eerste raming zijn de bijlen tussen 1.000 en 800 jaar vóór Christus gemaakt. De bijlen lagen netjes gerangschikt in vier cirkels. N.A.M. verricht en ook reeds elders zeewerk heeft uitgevoerd Elke dag zullen de seismogram men door een der vaartuigen aan land worden gebracht voor bestu dering door de deskundigen van de maatschappij. Het onderzoek zal verscheidene weken duren. Eerst daarna zal omtrent de opportuni teit van een boring worden beslist. Film over openbaar onderwijs AMSTERDAM, 18-3. De hoofd- besturen van de vereniging Volks onderwijs en van de Nederlandse Onderwijzersvereniging hebben de cineast Max de Haas opdracht ge geven tot het vervaardigen van een voorlichtende film over openbaar onderwijs. De film zal nog dit jaar in circulatie komen. Auteur van het script is de heer H. Wielek. Produktie, regie en mon tage zijn in handen van Max de Haas. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een zilveren hamer breekt een ijzeren deur. Weer vrijgezellenfeest in Limburg MAASTRICHT, 18-3. Ook In 1959 zal te Grevenbicht weer een vrij- gezellencongres gehouden worden. De data voor deze, tot een traditie geworden en wat de deelname be treft zelfs internationale, ontmoe ting van vrijgezellen zijn bepaald op 15, 16 en 17 augustus. De leider van dit vrijgezellen^ feest te Grevenbicht, de heer Ger Greyn, zal ook dit jaar weer een congres voor zgn. alleenstaanden voorbereiden. Deze bijeenkomst, bedoeld voor vrijgezellen boven de dertig jaar, weduwen en weduw naars, is vastgesteld op 4, 5, 6 en 7 september te Breda. De Ned. Herv. Kerk in cijfers s'-GRAVENHAGE. 18-3. Het zie- lental van de Nederlands Her vormde Kerk bedraagt thans in ons land 3.493.653 tegen 3.383.748 in 1958. Het aarstal standplaatsen be draagt 1281 en het aantal predi kantsplaatsen 2068. Daarvan be horen er 309 tot de modaliteit van de gereformeerde bond, 327 tot de vrijzinnige groeDering en 1432 tot de middenorthodoxie. Het aantal vakatures daalde van 192 tot 187, waarvan er 76 onver vulbaar moeten worden geacht. De geref. bond heeft 55, de vrijzinni gen 48 en de midden-orthodoxie 84 vakante predikantsplaatsen. Van deze 55 zijn er 15, van de 48 30 en van de 84 31 onvervulbaar. „PECUNIA NON OLET" Heeft Ulbricht bankrekening in de V.S.? WASHINGTON, 18-3. Een voor- malige agent van de Russische ge heime dienst heeft tegenover een commissie uit het Amerikaanse Congres verklaard, dat Walter Ul bricht, de Oostduitse communisti sche leider, in de V S. een bankre kening heeft geopend. Hij had dit gedaan via verwanten in de V.S. De voormalige Russische agent, Photr Derjabin, deelde mee, dat het Sowiet-ministerie voor de staats veiligheid een speciale afdeling heeft voor gegevens over Ulbricht en andere Oostduitse functionaris sen. In de stukken betreffende de partijleider stond dat hij geld op een Amerikaanse bank had laten zetten, „voor het geval er iets in oost-Duitsland zou gebeuren". Derjabin zei ook dat de Russische geheime politie „op alle communis tische leiders in de gehele wereld let". SCHARENDIJKE Foto-album aan voorzitter orgelcommissie De voorzitter van de Orgelcommissie der Ned. Hervormde Kerk en vertegenwoordiger van het Rampenfonds, mr. W. F. Schokking te Amsterdam, heeft in een woensdagavond gehouden speciale dienst het nieuwe orgel in de hervormde kerk te Scharcndykc officieel overge dragen aan het kerkbestuur van de ned. hervormde gemeente van Eikerzee. De plaatselijke predikant, ds. A. v. d. Ban, leidde de speciale dienst met een enkel woord in. Mr. Schokking verklaarde dat het Rampenfonds bij zijn taak in het voormalige rampgebied dras tisch tewerk is gegaan. Men wilde voorkomen, dat bij herstel, niet korte tijd daarna weer opnieuw grote reparatiekosten voor een zelfde object nodig zouden zijn. Daarom werd ook de hervormde gemeente van Eikerzee een nieuw kerkorgel geschonken. Spreker ci teerde uit het keuringsrapport, waaruit bleek dat de orgelbouwer Van Vulpen te Utrecht het orgel op de juiste wijze heeft vervaar digd. Mr. Schokking besloot zijn toespraak: „Mogen de tonen van het orgel en de stemmen zich paren tot eer van God". Oude en nieuwe kerk De president-kerkvoogd, d eheer W. J. de Vrieze, sprak hierna woor den van dank voor de overdracht van het fraaie instrument. Op ver zoek van mr. Schokking werd daar op staande het eerste en zesde cou plet van het Wilhelmus gezongen. Als bijzondere attentie overhan digde ds. v. d. Ban aan mr. Schok king een foto-album, waarin op genomen beelden van de oude cn nieuwe kerk cn pastorie, een geste waarvoor betrokkene hartelijk dankte. Namens het moderamen der Ge nerale Synode sprak do heer Van Borsele. Hij verklaarde met de ge meente blij te zijn met de mooie aanwinst. De plaats van het orgel in de eredienst is thans weer her steld. Wethouder Gaanderse van Ei kerzee sprak woorden van geluk wens, mede namens de vertegen woordigers der burgerlijke gemeen ten Duivendijke en Ellemeet. Orgelbespeling Na lezen van Openbaringen 19 1-5. koos ds. v. d. Ban het tweede gedeelte van vers 5: „Looft onze God", tot thema van een meditatie. Na gemeenschappelijk zingen speelde de heer Hulsman van de Orgelcommissie, Praeludium van J. S. Bach en Variaties op een volkslied van Jan Pietersz. Swee- linck. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de architect ir. Hogevest te Amersfoort, de orgelbouwer de heer Van Vulpen, ds. v. d. Grift te Serooskerke en een vertegenwoor digen van de Geref. Kerk te Scha- rendijkt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1