n G.S. geven voorkeur aan Colijnsplaat boven Burghsluis als vervangingshaven Haamstede wil hogere uitkering uit Gemeentefonds Onder voorzitterschap van bur-» gemeester jhr. Röell kwam de ge meenteraad maandagmiddag vol tallig in openbare vergadering bij een. Bij de ingekomen stukken wordt voor kennisgeving aangenomen een telegrafische dankbetuiging van H.K.H. Prinses Beatrix, voor de gelukwens ter gelegenheid van haar jaardag. Eveneens wordt ken nis genomen van een schrijven van Ged. Staten, dat aan de haven van Colijnsplaat door de vissers voor keur wordt gegeven boven de ha ven te Burghsluis, voor inrichting als vissershaven. Naast de minder gunstige ligging van de haven Burghsluis voor de afvoer van de produkten naar België, welke ex port in hoofdzaak via Breskens loopt, heeft de haven van Colijns plaat bovendien de voorkeur, nu uit een schrijven van de hoofdin genieur-directeur in de Directie Deltawerken-Zuid van de Rijks waterstaat is gebleken, dat Burgh sluis inderdaad eveneens binnen de afsluitdijk zal komen te liggen bij afsluiting van de Oosterschelde. Van het ministerie van Marine is bericht ontvangen, dat besloten is de haven Burghsluis niet te ge bruiken voor onderbrenging van enkele schepen van de reserve- vloot, zoals aanvankelijk de bedoe ling was. N.a.v. een verzoek van Ged. Sta ten wordt een kleine aanvulling opgenomen in het besluit, in de vo rige vergadering genomen, tot ver koop van een perceeltje bouw grond aan de heer W. A. Smalle- gange. Aan de provincie Zeeland wordt een stukje grond verkocht voor de prijs van f 1,de massa, voor het leggen van een verkeerslus aan het eindpunt van de Provinciale weg bij het vliegveld. Eveneens besluit de raad, op voorstel van b. en w„ tot verkoop van een smalle strook grond bij hotel Vliegveld Haam stede aan de R.T.M., voor de aan leg van een midget-golfbaan. De voorzitter deelt verder mede dat bij K.B. van 20 februari jl,, in gevolge artikel 11 van de Lucht vaartwet, aan de N.V. Nationale Luchtvaartschool concessie is ver leend voor het maken van rond vluchten vanaf het vliegveld Haamstede. Militaire belangstelling voor vliegveld De voorzitter deelt verder mede dat van militaire zijde toestem ming is gevraagd glij-oefeningen te mogen maken boven het vliegveld Haamstede met straaljagers. Deze oefeningen zullen uitsluitend wor den gehouden indien de luchtge steldheid, o.a. door mist, boven Woensdrecht de oefeningen daar niet kunnen worden gehouden. Ook in de zomermaanden, wanneer hier vele zomergasten verblijven en het vliegveld Haamstede wordt ge bruikt voor de zweefvliegerij, zul len deze oefeningen niet gehouden worden. De raad staat enigszins huiverig tegenover dit verzoek en zag liever openstelling van het vliegveld voor binnenlands ver keer, sportvliegerij of helikopter verbinding. De voorzitter zegt dat deze oefeningen ten allen tijde door de gemeente kunnen worden stop gezet. Vergevorderde plannen be staan ook reeds om Zeeland op te nemen in een helikopternet. Een door de N.V. Bank voor Ned, Gemeenten aangeboden vaste geld lening, groot f 22.000,af te los sen in dertig jaren, rentende 4% procent, wordt op voorstel van b. en w. aanvaard. Hierna komt in behandeling een voorstel van b. en w. tot het aan vragen aan de minister van Bin nenlandse Zaken enz. tot toeken ning van een verhoogde algemene uitkering uit het Gemeentefonds. De voorzitter licht uitvoerig toe dat het voor de gemeente niet meer mogelijk is met de normale uitke ring uit te komen. De uitgaven ne men steeds toe, waarbij de voor zitter o.m. noemt de lasten voor het rusthuis „Duinoord", dekking tekorten Gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg, kosten verbonden aan het opmaken van een uitbreidingsplan, realisering van het uitbreidingsplan door aan leg wegen, rijwiel- en voetpaden, aanleg uitbreiding waterleiding en elektrische kabels, enz. Na ampele bespreking wordt besloten het be treffende verzoek schriftelijk in te dienen en nader mondeling toe te lichten bij Ged. Staten. Een tweetal besluiten tot wijzi ging van de gemeentebegrotingen noordgouwe Openbare aanbesteding herbestrating afgelast Hedenmiddag kwam de raad de zer gemeente in voltallige zitting, in spoedeisende raadsvergadering, onder voorzitterschap van burge meester N. A. van Wijk bijeen, ter bespreking van het plan tot bestra ting van een deel van de straat in de kom der gemeente Noordgouwe (herbestrating). Deze vergadering kwam bijeen op verzoek van een viertal raadsleden. Na uitvoerige diskussie werd besloten de aanvan kelijk te houden openbare aanbe steding voor deze herbestrating niet te doen doorgaan. Voor dit be sluit stemden de heren Adriaanse (P.v.d.A); cn Flikweert (A.R.), als mede mevr. Motmans (V.V.D.) en de heer J. L. Vis (V.V.D.). 1958 en 1959 worden vervolgens z.h.s. vastgesteld. Drie woningwetwoningen Naar aanleiding van een bericht van Ged. Staten dat voor 1959 aan de gemeente de bouw van drie wo ningwetwoningen wordt toegewe zen, spreekt de raad zijn voldoe ning uit. Besloten wordt aan het bouwbureau Giljam opdracht te geven tot het ontwerpen van deze woningen. De heer Slager vraagt of het mogelijk is met deze woningen de krotwoningen aan de Ooststraat te saneren. De voorzitter zegt dat b. en w. deze woningen willen bou wen aan het Sluispad en dat de Ooststraat gesaneerd zou kunnen worden eventueel met midden standswoningen, zodra de oude woningen zijn afgebroken. Op voorstel van b. en w. wordt het aantal wekelijkse lesuren voor vakonderwijs aan de o.l.-school vastgesteld op terwijl aan het bestuur van de Chr. Nationale school voor het jaar 1959 een voor schot wordt toegekend f 6890,95 groot (121 leerlingen f 56,95). Vervolgens wordt op voorstel van b. en w. besloten tot de vaststelling van een nieuwe bouwverordening voor deze gemeente en een tweetal aanvullingen hierop. Een verzoek van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Schouwen-Duiveland tot verho ging van het subsidie van Vi cent per jaar per inwoner tot 2 cent, wordt z.h.s. ingewilligd, evenals een verzoek van deze vereniging tot een bijdrage voor eenmaal van 9 cent per inwoner ter dekking van de restant-kosten voor de aan de gemeente Amsterdam geschonken monumentale bank als dank voor de verleende hulp tijdens en na de ramp aan ons eiland. Verbetering Noordstraat De voorzitter geeft hierna inzage van de plannen van b. en w. tot verbetering van de Noordstraat, Het trottoir in het middengedeelte zal verdwijnen, waardoor de rijweg breder wordt, terwijl aan beide zij den langs de woningen trottoirs zullen worden aangelegd. Hiertoe zal een verzoek gericht worden aan de provincie Zeeland om dit werk uit te voeren als provinciale weg door de kom. Op verzoek worden b. en w. ge machtigd tot onderhandelingen voor de aankoop van gronden voor uitbreiding van de kom der ge meente. Bij de rondvraag dringt de heer S2ager aan op wijziging van het uitbreidingsplan in die zin dat meer gronden worden bestemd voor de bouw van kampeerhutten, omdat de daarvoor bestemde terreinen thans reeds alle zijn volgebouwd. en w. zullen aan dit verzoek aandacht schenken. Hierna niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de verga dering. noordgouwe Instuif-werkcommissie organiseerde geslaagde filmavond De werkcommissie voor de in stuif te Noordgouwe gaf in het ge meente-verenigingsgebouw (kanti ne Oostweg) zaterdagavond jl. een filmavond. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer J. L. van den Broecke een kort in leidend woord, waarin hij het ver loop en de organisatie van de in stuif de revue liet passeren. Daar na werden enige zeer interessante voorfilmpjes vertoond, waaronder een teken- en een kinder-cabaret- film. De hoofdfilm „Verboden te lachen", waarin de bekende film komieken Abott en Costello op het doek verschenen vond bijzondere bijval. In de pauze vond een verlo ting plaats om de kosten van deze filmavond te dekken. Als prijzen, welke door de plaatselijke midden stand en overige Noordgouwenaren vrijwillig waren afgestaan, waren o.m .aanwezig een drietal taarten, een tulband en een fietsband. De zaal was geheel gevuld. Onder de aanwezigen waren o a. de burge meester de heer N. A. van "Wijk en de wethouder de heer Th. K. Gan- zeman. Aan het eind van de film avond dankte voorzitter van den Broecke allen die op enigerlei wij ze hun medewerking hadden ver leend tot het welslagen van deze mooie avond. In het bijzonder richt te spreker zich tot de heer Bij kerke van Brouwershaven, die zich met zijn echtgenote belangeloos be schikbaar had gesteld voor het be dienen van het filmapparaat. AGENDA Heden (dinsdag) Zierikzee: Huis van Nassau, 8 uur, toneelavond „Volksonderwijs"; idem, 7.30 uur, Tuinbouwver. Zierikzee; Mondragon, 8 uur, Philatelica. Morgen (woensdag) Zierikzee: Huis van Nassau, 8 uur, verg. zomeravondvoetbal; Ned. Herv. Ver.gebouw, 8 uur, N.C, V.B. Oosterlancl: café Even Buiten, 7.30 uur, C.M.M.C.-vergadering. Burgh: 7.30 uur, vergadering ge meenteraad. Overmorgen (donderdag) Haamstede: winterkerk, 7.30 uur, uitv. Ned. Herv. Kerkkoor. noordwelle Vergadering Plattelandsvrouwen Vorige week hield de afdeling Noorawelle en omstreken van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen in het Dorpshuis te Re- nesse een vergadering o.l.v. de pre sidente, mevr. C. J. Elenbaas-Kik. Bij acclamatie werd besloten mevr. M. Hanse-Bax kandidate te stellen als provinciaal bestuurslid. Mevr. Steur-Janse werd als afge vaardigde aangewezen naar de pro vincial e voorjaarsvergadering op 23 april in Vlissingen. Besloten werd verder op 17 juni a..s een excursie te houden naar de fabriek van de firma Devos-Lemmens in Hoboken bij Antwerpen, samen met de af deling Schouwen. De heer P. van Beveren, archi varis te Zierikzee, behandelde hierna de opkomst in de prea-his- torie van Schouwen. Schouwen ontstond na de doorbraak van Ca lais en werd reeds in 2.500 voor Chr. bewoond. In tijden van stil stand van de zee was er zelfs aller- wege bewoning; in de Romeinse tijd bewoonden reeds mensen mid den-Schouwen. In de Frankische tijd kwam Zeeland meer op zich zelf en begon de strijd tussen het Vlaamse en Hollandse Gravenhuis om dit gebied, welke strijd uitein delijk gewonnen werd door de Hol landers (1304). Schouwen bestond toen uit zes eilanden. Vervolgens behandelde de heer v. Beveren de inrichting van pol der- eh gemeentebesturen, waar na meer de plaatselijke geschiede nis aan de orde kwam. Vervolgens sloot de presidente deze vergadering, waarbij zij de heer v. Beveren een rokertje over handigde en hem dank zei voor zijn interessante lezing. oosterland Forumavond gladiolenteelt Maandagavond werd in het café van de heer Mol alhier een forum avond gehouden, waar vele proble men betreffende de gladiolenteelt onder het oog werden gezien. Er bestond voor deze avond grote be langstelling van de zijde der land bouwers, een teken dat de gladio lenteelt zich steeds meer intensie ver gaat ontwikkelen. Het forum bestond uit een zestal heren, onder voorzitterschap van de heer J. van Waveren te Haamstede. Verder was aanwezig de hoofdassistent van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst te Middelburg, de heer Wattel. Voorts de heren Rademaker, Zwetsloot, Tanis en Balkenende. Het werd een leerzame avond, en met aandacht werden de vele raadgevingen be luisterd. Verbetering van wegen Op 23 maart zal te Zierikzee door de Ned. Heide Maatschappij wor den aanbesteed het verbeteren van wegen en weggedeelten op het eiland. Voor Oosterland betreft de ze aanbesteding de volgende wegen en gedeeltgn hiervan: 1. Voor het aanbrengen van een deklaag: de Ringweg, lopende van de Rijksweg nabij de heer M. Otte en uitkomende in de Bosweg. Hier op aansluitend verder nog de Jon- kersweg tot aan de Oude dijk. Ver der de Lage Maireweg vanaf de heer Zeijler tot waar deze weg dicht bij de boerderij van de heer Biemond aan de Bosweg komt. Ver der het nieuwe eind van de Lage Rampertseweg vanaf de begraaf plaats tot „Nooit voltooid", 2. Voor het aanbrengen van een slijtlaag: de weg naar Sirjansland vanaf de Blauwe Keet. Het verdere gedeelte van de Lage Rampertse- weg langs de drie nieuw-gebouwde saneringsboerderijen tot aan Oude- sluis en aansluitend op deze weg nog een weegje halverwege dat loopt naar de Rampaartsedijk. Ten slotte nog het Laurensweegje, Met deze werkzaamheden zal de wegen verbeteri ng in Oosterland voltooid zijn. Vergadering Varkensfonds „Ooster- en Sirjansland" Onder voorzitterschap van de heer C. van dér Have vergaderde het varkensfonds „Ooster_ en Sir jansland" in het café van de heer A. Mol. De voorzitter sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen en memoreerde in een openings woord de lotgevallen der vereni ging in het afgelopen jaar. Het was, aldus spr., een 2eer gunstig jaar. Met enige gevoelvolle woorden her dacht de voorzitter het overlijden van de heren A. Hanse te Sirjans land en Mar. Kwaak alhier. De eerste was vele jaren schatter der vereniging, en de tweede was vele jaren trouw lid van het varkens fonds. De secretaris-penningmees ter, de heer J. M. van der Werf, las de rekening voor. Er bleek een ba tig saldo in kas te zijn van f 233,20. De rekening werd gecontroleerd en in de beste orde bevonden. De voor zitter dankte de heer van der Werf voor zijn accuraat beheer. Verder werd bepaald, dat de contributie van f 0,75 per varken per maand blijft bestendigd. In het bestuur kwam geen wijziging, terwijl ook de bode en de schatters weer in func tie blijven. Ook de andere aange legenheden zoals inenting, slacht veeverzekering etc. blijven als voorheen geregeld. bruinisse Serenade voor huwend lid Wegens het huwelijk van een der leden, de heer J. van der Bijl met mej. C. Wesdorp, maakte de mu ziekvereniging een rondgang door het dorp en bracht een serenade aan het bruidspaar. Dit betekende tevens het eerste optreden in het openbaar van de nieuwe drumband en een zeer groot publiek wilde van dit eerste optreden getuige zijn, zo dat de belangstelling bij deze sere nade bijzonder groot was. LAND- EN TUINBOUW De pachtprijzen in de N.O.-poIder 's-GRAVENHAGE, 16-3. In de tweede helft van 1958 heeft de Centrale Grondkamer beslissingen genomen ten aanzien van verzoe ken tot wijziging van pachtprijzen van 62 landbouwbedrijven in de Noordoostpolder, ingaande voor 5 bedrijven 1 november 1954 en-voor 57 bedrijven 1 november 1955. Deze beslissingen hadden tot gevolg, dat de pachtprijzen van 45 bedrijven werden verhoogd en die van 17 be drijven ongewijzigd bleven. Verla ging van tot dusver gegolden heb bende pachtprijzen kwamen niet voor, aldus heeft minister Zijlstra, mede namens 2ijn ambtgenoot Staf, geantwoord op schriftelijke vragen die het lid van de Tweede Kamer de heer Egas heeft gesteld. In zijn antwoord zegt de be windsman voorts,- dat de pachters, voor wie de pachtprijs werd ver hoogd, enkele weken na het be kend worden van de beslissingen van de Centrale Grondkamer uit genodigd zijn, de verhogingen bin nen een termijn van ongeveer zes weken te betalen. Aan enkelen van hen, die de gestelde termijn als be zwaarlijk ondervonden,werd een uitstel van drie maanden verleend. Hoe zit dat met de Rotary (Ingezonden). Voor menigeen ziet Rotary er iet wat geheimzinnig uit. „Het is zo iets als de vrijmetselarij" zegt men dan. Toch is het in wezen een sim pele zaak, waarvan niets verborgen hoeft te blijven. In 1905 sprak de advocaat Paul Harris te Chicago met enkele be vriende zakenlieden af elkaar eens in de week te ontmoeten, om beur ten op ieders kantoor. Vandaar de naam „rotary", afgeleid van rote ren draaien, omwisselen. De be doeling van Harris was, dat men sen van verschillende beroepen meer begrip voor eikaars werk en problemen zouden krijgen. Hieruit is een beweging gegroeid van meer dan tienduizend clubs met circa een half miljoen leden, ver spreid over vrijwel alle landen ter wereld, behalve die achter het ijze ren gordijn. Vooral in de Engels sprekende landen en speciaal in de Verenigde Staten zijn veel clubs. De algemene president, die een jaar in functie is en die in dat jaar een wereldreis pleegt te maken, is in de regel een Amerikaan. Ook het algemene secretariaat is in de U. S.A. gevestigd, namelijk te Evans- ton in Illinois. Nederland telt meer dan honderd clubs, ingedeeld in drie districten, elk onder leiding van een gouver neur, ook al weer voor slechts één jaar gekozen. Voordat deze gouver neurs hun ambt aanvaarden komen zij uit de gehele wereld bijeen te Lake Placid (U.S.A.) om kennis te maken met de nieuwe president en richtlijnen te ontvangen betreffen de de uitoefening van hun taak. Daar de clubs minimaal twintig leden tellen (in grote steden zijn er soms honderden leden), kan men in de regel niet meer op eikaars kan toren bijeenkomen. Gewoonlijk komt men eenmaal per week bij een in een restaurant of een hotel en gebruikt daar een gemeenschap pelijke maaltijd. In Nederland is dat steeds een eenvoudige brood maaltijd. Daarop volgt meestal een causerie van een der leden over een onderwerp dat hem aan het hart ligt. Er wordt streng op gelet, dat van ieder beroep slechts één vertegenwoordiger lid van de club kan zijn. Het lidmaatschap van een club verwerft men op uitnodiging. Het voornaamste ideaal dat de rotarians steeds weer wordt voor gehouden is het dienstideaal. „El kaar beter leren kennen om elkaar beter te kunnen dienen" is de leus. Overal ter wereld kan een rotarian dan ook op hulpvaardigheid reke nen en in elke club is hij welkom. Het is echter beslist niet de bedoe ling om alleen maar elkaar te die nen en voort te helpen. Elke rotary- club vormt een commissie voor zg. community-service (dienst voor de gemeenschapdie moet nagaan welk nuttig werk voor de samen leving ondernomen of gesteund kan worden. Vooral voor gebrekki ge kinderen jpordt veel gedaan. Rotary neemt geen godsdienstig of politiek standpunt in. Op deze terreinen bestaat onder de leden een oneindige verscheidenheid. Wat echter allen samenbindt is de wens iets bij te dragen voor het welzijn van hun medemensen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Woudsend (Fr.), toe zegging: T. Stehouwer, Paesens. Bedankt voor Breukelen (toez.): H. S. J. Kalf, Bennebroek; voor Amsterdam (vac. G. W. C. Vunde- rink): dr. G. Snijders, Haarlem; voor 's-Gravenhage (Ver, van Vrijz. Herv.): dr. J. Sperna Weiland, Rot terdam; voor Bergum: dr. J. M. Hasselaar, laatstelijk pred. te Dja karta. Ger. Keiken Beroepen te Harmeien en te On- derdendam: kand. M. J. van Ree- nen, Woubrugge; te Siegerswoude: J. Eleveld, Hijum en Finkum; te Niezijl: kand. L. J. Wolthuis, Gro ningen. Scheepvaartbericliten Bloemfontein, 16-3 van Durban naar East London. Esso Nederland (t.), pass. 15-3 Gi braltar naar Fawley. Kelletia (t), 15-3 van Abbadan naar Madras. Kryptos (t.), 17-3 te Miri. Kosicia (t.), 16-3 te Huil. Lemsterkerk, pass. 16-3 Gibraltar. Scherpendrecht (t.), pass. 16-3 Gi braltar naar Port Said. MARKTBERICHTEN Aardappelen ROTTERDAM, 16-3. Klei-aard- appelen, 35 mm opw.: Eigenhei mers f 13,00-16 50, Bintje f 20,00- 21,50, Bevelanders f 14,50-15,00, Meerlanders f 14,50-15,00, Furore f 15,50-17,00. Zandaardappelen, 35 mm opw.: Libertas f 11,00-12,00. Voeraardappelen f 2,50-4,50. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 16-3. (Officieuze noteringen per 100 kg). Tarwe: rode, 17 °/o vocht, per schip, tot f 31,60/31,65 franco Rot terdam. Voedergranen - alles af. Zomer- gerst naar kwaliteit f 24,50-25,00; haver, ongepunte, op monster, naar kwaliteit f 22,50-23,25; rogge, door sneekwaliteit, 18 °/o vocht, f 21,90 af noorden. Peulvruchten: franco Rotterdam. Groene erwten, boerenschoon f 30- 55,00, schokkers f 45,00-77,50, br. bonen f 80,00-97,50 boerenschoon. Niet om, Heisa, Patjol, Epidemisch, Rotsblokje, Knoppen en Mysterie Bij drommen komen thans de lie- den opzettendie Eilandman in het oor fluisteren, dat ze de spinazie, de patatjes en nog zo het een en ander al in de grond hebben. Ze trekken daarbij gezichten, waarvan de agrarische deskundigheid af druipt, maar Eilandman wil er dan wel voor uit komen, dat hij de tuin nog niet om" heeft, zoals dat heet. Hij heeft een man gekend, die als lijfspreuk voerde: „aolles op zun tied" en aan de juistheid daarvan wil hij niet wrikken. Maar uitzon deringen kunnen de regel bevesti gen en bovendien de bonen van vorig jaar zijn nog niet op. Men is tenslotte zelfverzorger of men is het niet. Altijd overigens wel een hele heisa, zo'n tuin. Gras groeit wel zó, maar voordat men vruchten plukt, heeft er wat gewaaid. Eilandman zoekt naarstig naar ver eenvoudigde systemen. Hij gaat voortaan met een patjol de harde aardkorst slechts wat loskrabben, bedjes en paadjes maken blijkt niet strikt nodig te zijn, terwijl het juist artistieker en nuttiger kan zijn, het zaad zomaar wat in het wilde weg te strooien. De „regeltjes zaad" heb ben zelden het gewenste effekt, om dat er van het uitdunningsproces doorgaans niets komt. Intussen vrienden moge het poli tiek „kriezelen" en mogen huiverige winden ons in de nek kietelen, de schoonmaak begint onder de dames alweer epidemisch te worden. Dit typisch Nederlandse verschijnsel zal zich handhaven, zolang er be schavingssporen in deze gewesten worden gevonden. Na een wat wan kele en grieperige winter, heeft Eilandman een doelbewust propa ganda-offensief ingezet onder het motto: „laat de-zaak zitten". Met deze misdadige opmerking, heeft hij natuurlijk een lawine van - zij het weerlegbare - vrouwelijke argu menten ontketend. Enkele weken heeft Eilandman het geprobeerd met het wat zachtere: „zou je het nu maar niet laten zitten", maar het rotsblokje is al losgeschoten hoor en de schoonmaakdonder rom melt door het huis. Nu kan men wel schreeuwen: „laat de r.z.zitten", maar dat is olie op het vuur vrienden. In dit stadium is er al geen sprake meer van een beïnvloedingsmogelijkheid. Wie dit zou menen is een ij dele dwaas, die nog ontzettend ver van de levenswijsheid afstaat. De zwellende knoppen aan boom en struik geven overigens troost. Het weer is feitelijk nog niets en bronchiole prikkelingen herinneren er aan, dat we de winter nog in het lijf hebben, maar soms zit een me rel huiveringswekkend prachtig zijn vreugde naar de hemel toe te fluiten. Het fluiten van zo'n onge kunsteld beestje wordt tot symbool van alles wat schoon is in dit aard se tranendal. Er trilt iets in van het geluksmysterie, dat men in zijn volheid nooit geheel naar zich toe halen kan. Het blijft hoorbaar sym bool en het suggereert het ongrijp bare zomerparadijs. Maar suggestie is soms werkelijker dan de werke lijkheid. Dat zo'n vogeltje dat kan, is een mysterie apart. DE ZEEKONINGIN 52, Ondertussen is Aram nog steeds in druk gesprek gewikkeld met zijn medegevangene. „Tja, vriend, het ziet er in Ithaca be roerd uit met de democratie", grinnikt de filosoof. „Twee dagen geleden stond ik nog op een volksvergadering te schreeuwen, dat die bruut Ares te veel macht kreeg, dat de vrijheid der burgers in gevaar was en nu Hij breekt zijn zin plotseling af. Een sleutel knarst in het slot en krakend draait de celdeur open. „Aram, meekomen!" beveelt de soldaat, die in de deuropening staat. Een klein escorte soldaten voert Aram naar een ommuurde binnenplaats, waar een stelletje ruw uitziende mannen zich aan het oefenen is in diverse sporten. Een atletisch gebouwde jonge reus komt op hem toelopen. „O, makker, wil jij ook eens door Ares afgetuigd worden tot vermaak van de burgers", lacht hij spottend. „Kom mee, dan zal ik je eerst nog een paar slagen leren, zodat het tenminste nog iets op een gevecht lijkt „Zo, hebben jullie dat soort plannen", zegt Aram met een grimmig lachje. „Wel, dan moet ik je teleurstellen, ik vecht niet voor het plezier van anderen!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 3