Urenlang vermiste straaljager neergestort bij Hilvarenbeek Eisenhower: „alles doen om onder handelingen tot stand te brengen" DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 17 MAART 1959 No. 18532 115e jaargang ZIEHEEHHNIEOWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, fel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Piloot W. van den Doel uit Haamstede omgekomen HILVARENBEEK, 16-3. - Van avond omstreeks kwart over zeven Is op het landgoed „De Utrecht" te Esbeek, onder Hilvarenbeek, het wrak gevonden van een Thunder- streak van de vliegbasis Eindhoven, die sinds 's middags kwart over twaalf werd vermist. De piloot biykt om het leven te ztfn ge komen. Het vliegtuigwrak is ge vonden door de brigadecomman dant van de marechaussee te Hil varenbeek, die na het radionieuws van vanavond zes uur gealarmeerd was door een paar boeren, die wonen In het gebied waar de straaljager is neergestort. De omgekomen piloot is de 23- jarige ongehuwde beroepssergeant vlieger W. van den Doel uit Haam stede. Blikbaar heeft htf geen kans gezien uit het neerstortende toestel te komen. Z(jn stoffeJykc resten zUn bU het wrak gevonden. Zijn toestel maakte deel uit van een formatie, die was opgestegen van de vliegbasis Eindhoven. Het was het laatst gezien toen de for matie, een kilometer of zeven van Eindhoven, een wolkenveld bin nenvloog. Toen de formatieleider uit de wolken kwam, was het toe stel verdwenen. Omdat er nergens uit Nederland melding kwam van een neergestort toestel, werd aangenomen dat het toestel ergens in zee of in het IJsselmeer terecht was gekomen. Radio-Scheveningen verzocht de scheepvaart uit te kijken naar een wrak in de buurt van de Neder landse kust, van het marinevlieg kamp Valkenburg zijn in de loop van de middag in totaal zes Aven gers en een Beachcraft opgestegen om het IJsselmeer, de Waddenzee, de Zeeuwse stromen, de Biesbosch en de Noordzeekust af te zoeken. Tot het invallen van de duisternis Russisch-Iraaks akkoord MOSKOU, 16-3. De Sow jet-Unie en Irak hebben een overeenkomst gesloten over economische en tech nische samenwerking, aldus heeft het Russische persbureau „Tass" maandag gemeld. Het sluiten van het akkoord werd meegedeeld op een receptie van de Russische regering ter ere van een Iraakse afvaardiging, die een bezoek aan Moskou brengt. „Tass" gaf geen bijzonderheden over het akkoord. De plaatsver vangende minister-president Koez- min en de plaatsvervangende voor zitter van de staatscommissie voor economische betrekkingen met het buitenland, Archipof, tekenden voor de Sowjet-Unie. Voor Irak tekenden de minister van Econo mische Zaken, Koebbah, en de minister van Opbouw, Al Sjaibani. zijn deze toestellen van de marine- vliegdienst in de lucht gebleven. Een op het landgoed werkzame landbouwer blijkt niet alleen een ontploffing te hebben gehoord, maar ook een steekvlam te hebben gezien. Omdat hij aannam dat het hier een militaire oefening betrof, is van het door hem geconsta teerde aanvankelijk geen melding gemaakt. Ontploffing en steekvlam Een andere inwoner van Esbeek, die de klap had gehoord, ging na de nieuwsuitzending van het A.N. P nog eens op zoek en vond het wrak van het vermiste vliegtuig in een weide van het landgoed, ter plaatse bekend als „de Deppel". Van zijn vondst stelde deze ter stond de vliegbasis Eindhoven in kennis. Reeds omstreeks zeven uur was de commandant met zijn technisch personeel ter plaatse aanwezig Het vliegtuig moet bijna loodrecht naar beneden zijn gekomen en bij aan raking met de grond met een ge weldige knal zijn ontploft. De wrakstukken van het totaal ver brijzelde vliegtuig liggen honder den meters ver verspreid in de moerassige weide. Een commissie van onderzoek zou dinsdag ter plaatse een nader onderzoek instellen naar de moge lijke oorzaken van deze ramp. MINISTERSCONFERENTIE IN BRUSSEL Nieuwe studie van het vrijhandelszone-vraagstuk BRUSSEL, 16-3. De ministerraad van de E.E.G. heeft maandag in feite het rapport verworpen, dat de E.E.G.-commissie heeft uitgebracht over de mogelijkheid om tot een vrijhandelszone van de E.E.G.-lan- den en de rest van de O.E.E.S. te komen. Nederland, België, Luxemburg, Duitsland en Italië hebben duide lijk verklaard, dat de commissie, die tot de conclusie kwam, dat een vrijhandelszone onmogelijk is, een te eng standpunt inneemt. De mi nisters hebben besloten, dat een Russische bedoelingen om Berlijn WASHINGTON, 15-3. De Ameri- kaanse onder-minister van buiten landse zaken, C. Douglas Dillan, heeft in een televisie-vraaggesprek gezegd: „Wat Rusland werkelijk wenst is ons weg te krijgen, aan de westerse invloed een eind ma ken en de stad west-Berlijn over nemen, hetgeen zou betekenen dat twee miljoen Duitsers die nu vrij zijn, vroeg of laat - waarschijnlijk vroeg - onder de heerschappij van de Sowjet-Unie vallen; en dat is iets wat we niet kunnen aanvaar den". nieuwe werkgroep van deskundi gen, bestaande uit een of twee ver tegenwoordigers van de commissie en één vertegenwoordiger van elk .Ier zes regeringen, een nieuwe ludie van het vraagstuk moeten naken. Dit zal geschieden aan de hand van het verslag der commis sie en opmerkingen en suggesties, die de zes regeringen voor 15 april aan de commissie kunnen toezen den. Uiteraard zal ook rekening worden gehouden met suggesties van buiten de kring des zes. In de nacht van woensdag op donderdag - 18 december - is bij de Oosterringdijk in Amsterdam een slagerszoon uit Harderwijk, de 20- jarige Gerrit Pfrommer door drie revolverschoten levensgevaarlijk ge wond. De heer Pfrommer werd toen opgenomen in het Onze Lieve Vrouwe ziekenhuis te Amsterdam, alwaar hij maandag weer uit werd ontslagen. De heer Pfrommer zal nakuren in een rusthuis te Harder wijk. - Foto: Gerrit Ffrommer neemt afscheid van de zuster van zaal 9. De kabinetsformatie INFORMATEUR PROF. MR. BEEL BERAADT ZICH OVER DE MOGELIJKHEDEN Ruime interpretatie van de opdracht Verre tocht Drie gezinnen - zes volwas senen en vier kinderen zijn zaterdag in een elf jaar oude vrachtwagen die zij_ voor 65 pond sterling (ongeveer 650 gulden) hadden gekocht, uit Middlesborough in noord- Engeland naar Zuid-Rhode- sië waar zij een nieuwe toe komst willen opbouwen, ver trokken. Zij hopen de af stand van 12.800 km. in ze ven tot acht weken af te leggen. Hun tocht gaat o m. door de Sahara, Frans equa toriaal Afrika en Belgisch Kongo. Het uitrusten van de vrachtwagen kostte 200 pond sterling (ongeveer 2.000 gul den). Het Duitse vrachtschip „Vormann Rass" is voor de Britse kust uitge brand. Acht va nde veertien leden van de bemanning gingen van boord en werden door een Frans schip opgepikt; de andere zes bleven aan boord om met behulp van toegeschoten schepen het vuur te lijf te gaan. Na een urenlang gevecht met de vlammen slaagden de moedige zee lieden er inderdaad in het vuur te doven. - Op deze foto zien we de brand. Acht van de veertien leden van de bemanning gingen van boord dat met spuiten aan het blussingswerk deelnam. 's-GRAVENHAGE, 17-3. - Prof. mr. L. J. M. Beel, wie II.M. de Ko ningin heeft verzocht „als infor mateur op te treden en haar rap port uit te brengen over de moge lijkheden om te komen tot de for matie van een kabinet, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksver tegenwoordiging", heeft - naar vernomen wordt - de dag van gis teren en die van vandaag gereser veerd voor de bestudering van de situatie en de daarbü naar voren komende problemen. Vóór woensdag zal hij geen over leg plegen met vertegenwoordigers van partijen of met andere perso nen. Prof. Beel heeft de beschikking over een aantal rapporten, die al op instigatie van het zittende ka binet zijn opgemaakt ten behoeve van een formateur of informateur. Deze rapporten houden zich bezig met problemen, die het nieuwe kabinet in ieder geval op zijn weg zal vinden. Deze rapporten vormen thans het voorwerp van studie van de informateur. Overleg start woensdag Naar verder vernomen wordt, interpreteert de informateur de hem verleende opdracht zo ruim mogelijk. Met name gaat het hem niet alleen er om een overzicht te krijgen van de bestaande mogelijk heden, maar ook om een onderzoek van de vraag welke van deze mo gelijkheden realiseerbaar zijn. Dat betekent dus, dat de informateur ook eventueel controversionele pro blematiek in zijn studie zal be trekken en zal nagaan welke mo gelijkheden er op dit punt aan wezig zijn. Volgens het werkschema, dat prof. Beel zich heeft gedacht, zou hij a.s. woensdag beginnen aan het overleg. In eerste instantie zou hij dit willen afsluiten op zaterdag a.s. Vermoedelijk zal hij dan in de loop van de volgende week opnieuw contacten leggen. De informateur, die tot een snelle procedure wil komen, denkt in tien dagen gereed te zijn met zijn taak. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De machtigste onder alle heersers is het ogenblik. Opening Staten-Generaal 's-GRAVENHAGE, 16-3. De ope- ning van de nieuwe zitting van de Staten Generaal zal vrijdagmiddag geschieden door de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B O., mr. Struycken. De leden der beide Kamers zijn daartoe bij eengeroepen voor een verenigde vergadering, welke te kwart voor één aanvangt in de Ridderzaal. Tekort aan onderwijzers met akte lichamelijke opvoeding DEN HAAG. 16-3. In het voorlo- pige verslag over de begroting van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen hebben vele leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gevraagd of de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen bereid is een noodmaatregel te be vorderen in verband met het zeer ernstige tekort aan leerkrachten voor de lichamelijke oefeningen. Deze noodmaatregel zou dan moeten inhouden: 1. dat afgestudeerden van het Cios en bezitters van het diploma spel en sport bevoegd worden verklaard les te geven ln licha melijke oefening aan g.l.o., v.g. l.o en u.l.o.-scholen. 2. dat een spoedopleiding voor de l.o.-akte lichamelijke oefening in het leven wordt geroepen. De Franse Middellandse- Zee-vloot LONDEN, 14-3. Naar aanleiding van een door Frankrijk geuit ver langen om zelf de Middelandse zee- vloot onder bevel te hebben heeft een woordvoerder van het Foreign Office verklaard: „Wij zouden een dergelijk ..initiatief slechts kunnen betreuren". Men meent te Londen dat het Frankrijks bedoeling is in tijd van oorlog het toezicht op zijn verbin dingen met Algerië te bewaren. Volgens de „Daily Mail" zal Enge land zich zeker niet ten- gunste van het Franse initiatief uitspreken wanneer dit in de Navo-raad ter sprake komt. Volgens de „Times" gaat het hier om een algemeen as pect van de Franse politiek zoals die voortkomt uit de persoonlijke opvattingen van president de Gaulle ten aanzien van de strategie van de Navo en de structuur van het opperbevel. De Berlijnse crisis Rechten opgeven is onaanvaardbare oplossing President Eisenhower heeft in een radio- en televisierede tot het Amerikaanse volk verklaard, dat de Verenigde Staten bereid zijn, deze zomer aan een topconferentie met de Sowjet-Unie deel te nemen, als de gebeurtenissen zulks recht vaardigen. Hij zei dat de Verenigde Staten inzake Berlijn uit drie mo gelijkheden kunnen kiezen De eer ste mogelijkheid was uit vrees voor de Russen de rechten en verant woordelijkheden, „gekocht met het leven van Amerikaanse en gealli eerde militairen" op te geven. „De ze keuze is voor ons duidelijk on aanvaardbaar", aldus de president. De tweede mogelijkheid, „opge drongen door de Russen", was oor log. „Zeker wensen de Amerikaan se en westelijke volkeren geen oorlog, maar de gehele geschiede nis heeft ons de grimmige les ge leerd, dat er nog nooit een land in is geslaagd, de verschrikkingen van een oorlog te vermijden door te weigeren zijn rechten te verdedi gen, door te pogen agressie te ver zoenen". Volgens de president wordt het gevaar van oorlog ver kleind als het westen vastberaden blijft. De laatste mogelijkheid' was on derhandelen. Hierover zei Eisenho wer oa.: „Wij zijn bereid naar nieuwe denkbeelden te luisteren en andere denkbeelden te berde te brengen. Wij willen alles doen wat in ons vermogen ligt om ernstige onderhandelingen tot stand te brengen en dit overleg zinvol te maken". De Russische nota van 2 maart scheen de president een stap in de richting van onderhandelingen op een betere basis te zijn Hij hoopte op een spoedige bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken. Als de gebeurtenissen een topcon ferentie in de zomer zouden recht vaardigen, zouden de V.S. bereid zijn hieraan deel te nemen. Er moet een duidelijk begrip zijn van hetgeen de V.S. niet kunnen doen. Als voorbeeld noemde hij een poging om „de vrede te kopen door twee miljoen vrije mensen van Berlijn op te offeren". In dit ver band zei hij ook, dat de V.S. niet akkoord kunnen gaan met een per manente en gedwongen verdeling van Duitsland, waardoor midden- Europa voortdurend een kruitvat zou blijven. Washington was echter bereid, met alle betrokken landen te spreken over redelijke methoden om tot een verenigd Duitsland te komen. Wreed gedrag van de politie schijnt de eerste oorzaak te zijn geweest van moeilijkheden in Tsji- lenje, een voorstad van Loesaka, zo heeft de rechter in Loesaka (noord-Rhodesia), Mitchell-Heggd, maandag verklaard. Twintig jeugdleiders uit Duits land, België, Denemarken, Zweden, Engeland, Nederland en Oostenrijk zijn de afgelopen dagen in Amster dam bijeen geweest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1