HBnaSEJ AMSTLEVEN levensverzekering Ambachtslieden en groentevrouwen schuwden met de kermis het glas niet Veel geprezen film van eigen bodem „Fanfare" in de Concertzaal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 13 maart 1939 no. mso TONEEL EN FILM Een vrolijk filmwerk met kostelijke momenten bus komen, die beide naar het con cours ijlen. Inderdaad ijlen, want wie het eerst komt het eerst maalt. Een met al een plezierige film, waaruit de „lol" die de makers er aan beleefden van het doek af springt. Knap van psychologische tekening der figuren in „Fanfare" ook en dat betekent wat aroma op een toch al smakelijke filmschotel. „Terreur in New York" In bioscoop hotel Bom te Haam stede zal het a.s. weekeinde te zien zijn het spannend verhaal over de geschiedenis van New York's wilde haven-oorlogen, „Terreur in New York", met o.a. Jan Sterling en Julie Adams. In deze film zien we het verhaal van William leating van de afdeling moordzaken van het parket die er na veel harde avonturen in slaagt een historische overwinning voor de wet te beha len door een einde te maken aan de terreur in de haven van de gang ster Dahlke, die ten eigen voordele de werkgelegenheid in de haven beheerste op zeer onbarmhartige wijze. Een sterke, strakke film wel ke iets doet begrijpen van wat de georganiseerde misdaad in Amerika betekent. Ingezonden mededeling Scène uit Haanstra's „FANFARE" Bert Haanstra's veel geloofd pro- dukt van eigen bodem „Fanfare" is dan met het weekeinde en ver schillende malen in de komende week, te zien in de Concertzaal. Het samenspel van actrices als An drea Domburg, Ineke Brinkman e.a. en van acteurs als Hans Kaart, Wim van den Heuvel, Bernard Droog e.a., gaf gestalte aan een vrolijke geschiedenis, die in Lager- wiede - lees Giethoorn - speelt, met als inzet het plaatselijk mu ziekgezelschap, waar in de strijd om (eindelijk eens) een hoofdprijs in het jaarlijkse muziekconcours, zich twee partijen vormden. De ene rond de caféhouder Krijs en de andere rond caféhouder Geursen. Het begint te kriezelen in het korps en de uitbarsting komt als een sta tenlid eens komt luisteren of de Lagerwiedse muziekvereniging wel voor een subsidie in aanmerking komt. Weinig verheffende tonelen in de fanfare waren het gevolg. Het concours nadert met frisse schreden, maar de gemoederen ko men niet tot bedaring. Dat lukt zelfs de kwieke veldwachter niet, die er toch wel alle belang bij heeft, want op een van de char mante dochters van een der café houders heeft hij het oog laten vallen en objectiviteit is dus wel moeilijk, zij het noodzakelijk. In tussen is het spelpatroon getekend AMSTERDAM. Op de eerste etage van een woonhuis te Am sterdam heeft een brandje gewoed. Teneinde zijn bezittingen niet aan de vlammen ten offer te laten val len wierp de bewoner verscheide ne voorwerpen en kleren uit het raam. Toen hij na een half uurtje zijn bezittingen weer wilde verza melen bleek uit zijn kleding een portefeuille met f 150 te zijn ver dwenen. en daarop worden de meest onver wachte en grillige situaties gebor duurd, die eenvoudigweg niet mó gen worden verklapt. Wel nog dat er tenslotte twee fanfares uit de KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Op woensdag 18 maart a.s. zal op de vlieghaven Rotterdam (Zestienhoven) de Zwit serse Robot - Sabor - aankomen, die o.m. zijn medewerking zal ver lenen aan het welslagen van de actie „Dan" ten bate van het prin ses Beatrix poliofonds. De robot zal verwelkomd worden door de commissaris der koningin in de provincie zuid-Holland mr. J. Klaasesz. DORDRECHT. De 41-j. scheeps timmerman J. A. M. uit Papen- drecht heeft op de scheepswerf „De Biesbosch" te Dordrecht een enke le kilo's wegende staaldraad, die met een stopbalk aan de haak van een rijdende torenkraan hing, op het hoofd gekregen. De draad viel naar beneden, nadat hij aan een stelling was blijven haken. De man was op slag dood. ASSEN. Assen houdt van 6 tot 13 juni een feestweek, omdat de gemeente dit jaar 700 jaar bestaat. Een comité burgerij heeft de fees telijkheden voorbereid. Het pro gramma daarvan vermeldt in de eerste plaats een tentoonstelling „Paraat 1959", te houden in de hal van de gemeentebedrijven en op het terrein daaromheen, die op 6 juni door de burgemeester van Assen zal worden geopend. De ten toonstelling geeft een beeld van de Nederlandse land- en luchtmacht. Ingezonden mededeling 1-persoons I 119,- 2-persoons I 155,. We leveren alleen merkartikelen met volle garantie OVERDENKING SPIJT of BEROUW Als de discipel Petrus zijn Heer driemaal verloochend heeft, gaat hij naar buiten en „weent bitter lijk". Hij heeft berouw. Maar wat is dat eigenlijk: berouw? Het woord wordt door ons niet zo dikwijls gebruikt. We gebruiken meestal een ander woord: spijt. „Ik heb er zo'n spijt van", zeggen we dan. Het woord berouw is lang zamerhand een stadhuiswoord aan het worden, een wat deftig of ver heven woord, dat je dan wel in boeken leest maar in het gewone leven niet gebruikt. De dominee op de kansel spreekt nog over berouw, maar tegenover je buurman heb je het over spijt. Het is o.i. wel heel jammer, dat het woord berouw uit de spreektaal aan het verdwijnen is. Want tussen berouw en spijt ligt een groot ver schil, en waarom zouden we dat verschil dan ook niet in onze woordkeus laten uitkomen? Wat spijt is weten we wel onge veer. Er zijn heel veel dingen in ons leven, waar we spijt van heb ben. Razend spijt zelfs. Van grote en kleine dingen. Van dat woord, dat je in drift gesproken hebt tot bijv. je huwelijk toe. „Had ik haar of hem toen maar niet genomen!" Maar gedane zaken nemen geen keer, zuchten we dan. Spijt krijg je, wanneer je de na delige of verkeerde gevolgen van je woorden of daden ondervind. „Had ik het maar niet gedaan", zeggen we, want nu zitten we met de brokken. Maar als hadden komt, is hebben te laat. De fout is ge maakt, en je doet verstandig er dan nog maar het beste van te maken. Ik kan me voorstellen dat iemand heel oud wordt, en dan van aller lei dingen in zijn leven spijt heeft Maar.is hij daarom een ander mens geworden? Helemaal niet. Misschien heeft hij van allerlei spijt, maar nooit wezenlijk berouw gehad. Want spijt hebben betekent wel, dat je inziet dat je daden of woorden verkeerde gevolgen gehad hebben zonder dat het tot de diepe erkenning komt dat je verkeerd geweest bent zonder dat het tot een wezenlijk verdriet komt zonder dat er een sterk verlangen in je op komt om anders, beter te zijn, of om vergeving te ontvangen. Wie alleen spijt heeft blijft onveran derd dezelfde. Alleen wie door de diepte van het berouw heengaat, verandert. Alleen de mens, die be rouw heeft, komt tot bekering. Petrus heeft berouw. Hij heeft in die nacht pas goed de diepte van zijn schuld leren kennen, en deze schuld was het die hem uitdreef tot God, om vergeving te ontvan gen. Zo leerde hij kennen de diepte van Gods genade. Zo, en niet an- va nGods genade. Zo, en niet an ders, werd hij de grote discipel van Jezus. Zo heeft hij het kruis leren verstaan. Geve God, dat wij veel berouw zullen hebbenen niet alleen spijt! Burgh. J. S. OUWERKERK Loop der bevolking over fe bruari 1959. Vertrokken: G. van Damme met gezin naar Valkenburg-Houthem; mej. A. M. H. Habets naar Klim men. ZONDAGSARTSENDIENST Zondag 15 maart: P. W. J. Voge laar; telef. 01110-2280. WEEKEINDE-ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 14-15 maart: J. L. Bra- ber, Dreischor; telef. 01112-280. PREDIKBEURTEN Zondag 15 maart Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. Bezemer; Gasthuiskerk: 10 uur ds. Groot, 7 uur ds. Bezemer. Kerk- werve: 10 uur ds. v. d. Grift (bid stond voor het gewas). Seroos- kerke: 2.30 uur ds. v. d. Grift (bid stond voor het gewas). Burgh: 10 uur ds. Swaak (biddag). Haam stede: 10 uur dhr. A. van Pel, 7 uur ds. Buinink. Renesse: 10 uur ds. v. Liere. Noordwelle: 7 uur ds. van Liere. Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 7 uur ds. Groot (bidstond voor het gewas). Zonne- maire: 10 uur ds. Duvekot (bid stond voor het gewas). Noord- gouwe: 10 uur ds. Buinink. Drei schor: 10 uur ds. Duy vendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Wester hof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur lees- dienst, 6.30 uur ds. Westerhof (H. Avondm.). Bruinisse: 10 en 5 uur ds. v. d. Brink. St. Philipsland: 9.30 en 2.30 uur ds. v. Dieren (bed. en dankz. H.A.). Lutherse kerk Zierikzee: geen dienst. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemers- ma. Haamstede: 10 en 3 uur kand. L. J. Wolthuis te Groningen. Re- nesse: 7 uur kand. L. J. Wolthuis. Scharendyke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur ds. B. A. Knoppers te Soest. Oosterland: 10 en 2.30 uur dr. Bec ker. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Wie- lemaker. Anna-Jacabopolder: 10 en 2.30 uur ds. Adema te Rotterdam (bed. en dankz. H.A.). Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kc'rkwervc: 10 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Meijering, 3 uur ds. v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Mallan. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Katholieke godsdienstoefeningen Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Burgh: 8 en 9.30 uur Heilige Mis (garage hotel ..'t Wapen van Burgh"). Actie ten bate van Koningin Wilhelmina Fonds te Zierikzee (Ingezonden) Op 19 maart alhier start een - ook in andere gemeenten opge zette - actie ten bate van het Ko ningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding. In de avonduren van donderdag 19 maart wordt een filmavond georganiseerd in het „Huis van Nassau", die voor ieder - boven de 16 jaar - gratis toegan kelijk is. De film vormt als 't ware een inleiding op een poging het aantal leden en contribuanten van het K.W.F. zo groot mogelijk te maken. De actie staat in verband met het tienjarig bestaan van het K.W.F., dat in 1959 valt. In de loop van dit jaar zal het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kaankerbestrijding tien jaar be staan. In deze tien jaren is door uiterst zorgvuldige besteding van de ingezamelde gelden veel tot stand gekomen. Het met deze mid delen opgebouwde netwerk van kankercentra heeft de strijd over een breed front mogelijk gemaakt. Het wetenschappelijk onderzoek kon diepgaand worden voortgezet en uitgebreid, voornamelijk in het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam en het Radio Thera peutisch Instituut te Rotterdam. De centrale kankerregistratie heeft regelmatig plaats. Tal van kostbare apparaten werden aangeschaft en diverse onderzoekingen op het ge bied van kankerbestrijding ge steund. Particulier Initiatief De kankerbestrijding is een zaak van het particulier initiatief en zal RECHTZAKEN Wilde tonelen eindigden in Rotterdamse rechtszaal ROTTERDAM, 12-3. Met de be doeling de 28-jarige motorhande laar P. Z. uit Rotterdam op over spel te betrappen, zouden zijn echt genote, haar schoonouders, haar broer en zijn vrouw, in de nacht van 17 op 18 juli naar het huis van mej. M. L. de B. zijn gegaan. Wat daar toen gebeurde heeft er toe ge leid, dat die vijf mensen vanoch tend voor de rechtbank te Rotter dam tereaht stonden en er tegen hen een week hechtenis werd ge- eist. De echtgenote van Z. zou, toen op haar bellen niet werd openge daan, de deur ingeslagen hebben. In de gang stond zij toen oog in oog met haar rivale, mej. L. de B. Er zou toen een vechtpartij ont staan zijn, waarbij alle aanwezige vrouwen betrokken zijn geweest, terwijl de heren zich onledig.zou- den hebben gehouden met het stuk slaan van het meubilair, in de eer ste plaats van de lamp. Z. ging er vandoor. Mej. L. de B. zou ten slotte in schier ontklede staat bui ten terecht zijn gekomen, met bloeduitstortingen, kneuzingen en krabwonden naar de politie-arts verklaard had. De schade aan het meubilair zou f 1500,- bedragen. Allen, behalve de echtgenote van Z., ontkenden. Mej. de B en haar huisgenote veridaarden als getui gen echter anders. uiteindelijk de overwinning op deze ziekte financieel mogelijk moeten maken. Daarom is het de plicht van een ieder dit streven naar ver mogen te steunen. Daar een vaste bron van inkomsten de meest vei lige basis voor het werk vormt, doet het Koningin Wilhelmina Fonds een beroep op alle landge noten lid van de vereniging te worden. Eén dezer dagen zal men u wellicht met dit verzoek bena deren. De lage minimum-contri butie ad f 2,50 per jaar kan geen bezwaar zijn. Wij zijn ervan overtuigd, dat velen uwer de sympathieke ver eniging en haar werk zullen willen steunen. Kaar strijd is immers onze strijd! Wordt lid van het jubile rende Koningin Wilhelmina Fonds! ZUTPHEN. Het inwonertal van de gemeente Zutphen is op 25.000 gekomen. Toen de heer A. J. Zo mer aangifte kwam doen van de geboorte van een dochter werd hem medegedeeld, dat de mijlpaal 25.000 was bereikt. De vader werd gelukgewenst door ondermeer bur gemeester S. de Jong, die zin speelde op het bereiken van de 30.000 inwoners. LOBITH. Te Lobith arriveerde, komende van Duitsland, het Bel gische motorschip „Corali". Toen het schip reeds was ingeklaard en bezig was te vertrekken viel de matroos Adolf Smekens uit Wiche len bij Mechelen (België) over boord. Hij is, hoewel hem in aller ijl nog reddingsboeien werden toegeworpen, verdronken. Matroos Smekens was 23 jaar oud en on gehuwd. JAARVERSLAG RIJKSVEETEELT- EN ZUIVELVOORLICHTINGSDIENST ZEELAND Aantal melkkoeien op Schouwen-Duiveland met 350 toegenomen Verschenen is het jaarverslag van de Rijks veeteelt- en Zuivel- voorlichtingsdienst voor Zeeland over 1958. Uit het algemeen overzicht blijkt dat de rundveestapel in de provin cie Zeeland weer in omvang is toe genomen. Bij de mei-tellingen was er een uitbreiding van rond 4.000 stuks of 4.5 procent t.o.v. 1957. Bij de december-tellingen bedroeg deze toename 5.900 runderen of 7 pro cent. Het totaal aantal stuks rund vee was in december 90.831. De melkveestapel was in aantal bij de mei-telling nagenoeg gelijk aan die in het voorgaande jaar. Bij de de cember-tellingen was er een ge ringe toename, nl. van 200 stuks. Op Schouwen-Duiveland nam het aantal melkkoeien gemiddeld met 350 toe. Op Walcheren bedroeg de uitbreiding 185 stuks. De totale Zeeuwse rundveestapel bestaat voor 22 procent uit melk vee. Dit is ruim 1 procent lager dan vorig jaar. De toename van het totaal aantal stuks rundvee was het gevolg van een belangrijke stij ging van de melkveestapel. In het verslag wordt geconcludeerd, dat de samenstelling van de rundvee stapel zich in het afgelopen jaar belangrijk heeft gewijzigd. De varkensstapel De varkensstapel is in vergelij king met vorig jaar met 2.877 die ren - van 24.281 tot 21.404 - afge nomen. Dit is een teruggang van 12 procent. Deze afname vond plaats in alle gebieden. Het aantal fokzeugen nam gemiddeld af met 350 dieren. Het aantal bedrijven met varkens verminderde met 424. Het aantal leden van het Varkens stamboek verminderde met 24. Wat betreft de paardenstapel wordt medegedeeld, dat het totaal aantal paarden afnam met 5 pro cent en daalde tot 10.701 stuks. Er was echter een belangrijke ver schuiving in de leeftijdsopbouw. Het aantal paarden jonger dan één jaar nam namelijk toe met 17 pro cent. De toename van het aantal veulens leidt echter in vele gevalen niet tot het aanhouden en beleren als werkpaard. Een belangrijk aan tal veulens wordt voor de slacht bestemd. De schapenstapel nam wederom belangrijk toe. Volgens de mei-tel- lingen steeg het aantal van 13.699 tot 15.695. Het aantal geiten ver toonde een daling. Ook de gere gistreerde fokkerij nam in omvang af. Ingezonden mededeling MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET BILJARTEN District Schouwen-Duiveland der K.N.B.B. Vóorwedstrijden Gew, Kamp. 3de klasse libre De kampioen, C. Schot (B.V. „Concordia"), heeft met wisselend succes gespeeld. Hij wist drie partijen in winst om te zetten. Zijn algemeen gemiddelde is ecliter zeer laag, zodat hij niet in de finale onze districts- kleuren kan verdedigen. Volledige uitslag: H. Reijnders, Bergen op Zoom 8 3 45 2.12 A. de Werd, Breda 6 4.00 2.65 C. Schot, Zierikzee 6 3.67 2.27 P. Kreuk, Rijnaart 4 3.72 2.31 Zierikzee, begin 19e eeuw Voor 1825 alleen beurtverbinding op Zierikzee IX Het was een merkwaardige gewoonte in die tijd, dat op de dag van het inluiden van de kermis bijna alle ambachtslieden - bazen evengoed als knechts - een stevige dronk namen en meestal te veel hadden. Ook de groentevrouwen lieten zich die dag niet on betuigd en gebruikten in de herberg aan de Fonteine (later bewoond door Stevens, Leunis, e.a.) zoveel geestrijk vocht, dat de meesten dronken waren. Die herberg, destijds als „speelhuis" bekend, waar ge woonlijk „drie meisjes van plezier" inwoonden, was - waarom is onbekend - voor de gildezusters van het Sint Vincents- of Groenselgilde een aantrekkelijke plaats van samenkomst. Nu en dan kwam er gedurende de kermis ook een paardenspel. Zo gaf o.a. in 1821 een troep van M. Blanus voorstellingen in paardrijden en koorddansen op het plein achter de Kleine kerk, waar tot 1814 het oude gasthuis gestaan had. De toegang was toen door een gang naast de Beurs. Was de kermis voor iedereen algemene uitgaans- tijd, ook was daartoe altijd gelegenheid in herbergen, koffiehuizen en sociëteiten. Omstreeks de hier be schreven tijd waren acht inrichtingen van biljarts voorzien. Slechts met toestemming van het stedelijk bestuur mochten die geplaatst worden en later dan tien uur 's avonds mocht er niet op gespeeld worden. De deftigste of zgn. „herensociëteit", werd toen ge houden bij de weduwe Frederik Smit op de Appel markt (nu „Concordia"). Koffiehuizen, herbergen en tappersneringen mochten 's avonds niet later open zijn dan tien uur en op zon- en feestdagen moesten ze - evenals de winkels - gesloten zijn, uitgezonderd voor de buitenlieden. Na afloop der namiddag- of avondgodsdienstoefeningen mochten ze - zo nodig met „toestemming van de burgemeester" - geopend worden. Zondagen, bid- en dankdagen werden trouwens toen door bijna iedereen streng gevierd en bij som mige deftige burgers op de Oude Haven, wier huizen nog luiken aan de ramen der benedenverdieping hadden, werden deze op zondagen eerst geopend na het uitgaan der namiddagkerk. Het reizen Het reizen hield heel wat bezwaren in, maar als gevolg daarvan ging het onderweg ook gemoedelijk toe. Wie uit het noorden of midden des lands naar Zeeland ging, wist dat hij een lange reis voor de boeg had en het lang samenzijn met medereizigers bevorderde de wederzijdse vertrouwelijkheid. In 1822 werd de enige verbinding van Zierikzee met de buitenwereld, per beurtschip onderhouden, want eerst in 1825 kwam de stoombootdienst tussen Middelburg en Rotterdam tot stand, met het vaartuig „Prinses Marianne". Daarmee kon men voor tien gulden in elf uur tijds de reis volbrengen. Zulk een klepperend, dampend en zich „snel" be wegend schip was in de ogen van onze voorouders een vreeswekkend monster, waaraan men zich liefst niet toevertrouwde en toen de eerste stoomboot langs Zijpe zou varen, waren er enkele uit Zierikzee daar heen gelopen om dat schouwspel te zien. Sommigen schreiden, anderen stonden met de armen omhoog wegens het hemeltergende, dat een schip zich zonder hulp van wind dorst voort te bewegen. Het was - zeiden sommigen - God verzoeken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9