Ijooilwill GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL schilderen zonder morsen BIJZONDER DRUK EN RUMOERIG BIJ NATIONAAL MONUMENT IN AMSTERDAM Charges op tie Dam AMSTERDAM, 12-3. - Byzonder druk en rumoerig was het van avond in de omgeving van het Na tionaal monument op de Dam in de hoofdstad. De bordessen rond de pyloon stonden volgepakt met publiek. Tegen tien uur begonnen honderden opgeschoten jongelui de politie te „jennen". Er werd ge joeld en gefloten als de bereden agenten hun paarden langs de trot toirs lieten trappelen en als agen ten op motoren tevergeefs poogden enige orde in de deinende mensen massa te brengen. Een paar keer werden charges met de gummi stok uitgevoerd, maar dit sorteerde weinig effect De relletjes duurden voort. Om kwart over tien kwam het tot een uitbarsting. Links achter het monument klom een onbekend gebleven man op een aantal fiet sen en begon de menigte toe te schreeuwen. Prompt ontstond, er tussen een groot aantal opgescho ten jongens een vechtpartij, die enorme opwinding veroorzaakte. Als een onstuitbare golf deinde, plotseling het tienduizendkoppige publiek van het Damplein over de tramrails naar het monument, waarop in de verhitte hoek paniek ontstond, aangezien de aanwezigen daar ernstig in de verdrukking dreigden te komen. Ingezonden mededeling STAD EN PROVINCIE HAAMSTEDE Causerie van Max Dendermonde Max Dendermonde sprak woens dagavond in hotel Bom op boeiende en amusante wijze voor het Nut over het onderwerp „De positie van een auteur in eigen land". Hieruit bleek wel dat de weg van een schrijver lang niet altijd over rozen gaat, ondanks het feit dat boeken onmisbaar in ons leven zijn gewor den. Het Nederlandse volk is bezig een kunstzinnig, volk te worden door t.v. en radio. „Broodschrij vers" kunnen er niet alleen met schrijven komen. Alleen Couperus heeft veel verdiend, Dickens en de Balzac konden uit eigen 'baten le ven. Een diploma is voor het schrij ven van een boek niet nodig schrijven is zo moeilijk omdat het ongeschreven boek het mooiste blijft. Max Dendermonde kreeg bij het begin der tweede wereldoorlog zijn eerste opdracht, op 16-jarige leef tijd begon hij met dichten. Dè jour nalistiek hielp hem bij het schrij ven met sprongen vooruit te gaan. Zijn boek „De wereld gaat aan vlijt ten onder" verscheen in 1953 en werd zeven maal herdrukt. Ook de heer Dendermonde kan er van schrijven alleen niet komen, daar om werkt hij mee aan een radio programma en verzorgt hij repor tages voor enige dagbladen. Er werd hierna gebruik gemaakt van de gelegenheid om vragen te stellen, de laatste Nutsavond werd hierdoor een boek op zichzelf! De voorzitter, de heer M. L. J. Fokker, had in zijn openingswoord inzon derheid verwelkomd de heer D. C. A. Lugt, voorzitter van het depar tement Zierikzee. SCHARENDIJKE CJ.V.-avond Evenals op andere plaatsen werd ook hier een C.J.V.-avond gehou den, in het Ger. jeugdgebouw. De leiding was in handen van de heer B. D. Schot. Het stuk „Zij die ge stuurd was", werd voor het voet licht gebracht. Ds. v. d. Ban sprak een slotwoord. BROUWERSHAVEN „Apollo" naar Scharendijke Aanstaande zaterdagmiddag zal de muziekvereniging „Apollo" uit Brouwershaven muzikale mede werking verlenen aan het str&feest te Scharendijke. OOSTERLAND De jongste vergadering van de Oranjevereniging stond o.l.v. de vice-voorzitter de heer M. Dane en niet - zoals abusievelijk in ons ver slag vermeld stond - van de heer Mol. Op dit ogenblik greep de politie met groot machtsvertoon in. Ter wijl af en toe de straatverlichting uit en aan werd gedraaid (waar om?), begonnen agenten in motoren met zijspan en te paard de gehele omgeving van het monument hard handig schoon te vegen met char ges. Massa's jongelui zag men in dichte gelederen wegstromen, en kele dikwijls juist onschuldige voorbijgangers werden tegen de grond gelopen of door de motoren aangereden, maar binnen vijf mi nuten stond het monument weer eenzaam en verlaten op zijn bor des. Het bleef er echter rumoerig. Ingezonden mededeling Onreinheden in Uw bloed veroorzaken die Rheumatische Pijnen. Daarom zal zo'n bloedzuiverende Kruschenkuur U goed deen. 'n Heerlijke gewaarwording, dat bevrijdende gevoel dat over U komt naarmate de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten zich op lever, nieren en ingewan den doet gelden en zo uw bloed sneller gaat stromen. Stramheid en pijn vallen als 't ware van U af en ge voelt Uzelf allengs weer hele maal de oude. Vraag Kruschen bij uw apotheker of drogist. Teddy Scholten viel enthousiaste ontvangst ten deel SCHIPHOL, 12-3. Bij haar te- rugkeer uit Cannes, waar zij woens dagavond het Eurovisie Songfesti val had gewonnen, is Teddy Schol ten op Schiphol een ontvangst te beurt gevallen, zoals een Neder landse artieste nog nimmer bereid is. Slechts Audrey Hepburn werd in 1954 nog enthousiaster ontvan gen, maar deze vooral na „Roman Holiday" zo populair geworden filmster is slechts een halve Ne derlandse. Op de overloop boven de restau rants hadden zich voltallige klas sen van vele Amsterdamse scholen en nog honderden andere bewon deraars een plaatsje weten te be machtigen en op het platform stond het hele gezelschap van René Sleeswijk's revue „Een avondje uit" aangetreden, compleet met het orkest van Bill Stanford, dat uiter aard het winnende liedje „Een beetje" ten gqhore bracht. ZONNEMAIRE Jaarvergadering Ger. Jeugdvereniging Onder voorzitterschap van de heer A. Ganzeman, hield de Ger. Jeugdvereniging „Een vaste burgt" de jaarvergadering in het vereni gingsgebouw. Na opening op de ge bruikelijke wijze, uitte de voorzit ter zijn voldoening over de goede opkomst. De secretaris de heer A. Dalebout gaf het jaarverslag. Het jaarverslag van de penningmees- teresse mej. N. van Felius, toonde een batig saldo. Na een inleiding over „Gods bestuur en belijdenis", volgden verschillende deklamatie- nummers. In de pauze werd een verloting gehouden, die een goed bedrag opbracht voor de kas Het stuk „V.N. 87" kwam na de pauze goed voor het voetlicht en oogstte grote bijval. De geslaagde jaarver gadering werd gesloten door het bestuurslid mej. C. de Wilde. De jeugd komt lof toe voor de stijl volle wijze, waarop het programma in elkaar was gezet. OOSTERLAND Vergadering Tuinbouwvereniging In café „Even Buiten" vergader de onder voorzitterschap van de heer Adr. Steenpoorte Mz. de tuin bouwvereniging „Oosterland e.o.". Op deze goed bezochte bijéénkomst hield de heer Spruijt, assistent van de Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst een causerie over gladiolen- teelt. In het afgelopen jaar werd met deze teelt goede resultaten be reikt. Men dient er voor te zorgen gezond en goed plantgoed aan te schaffen dat is goedgekeurd. De plantgleuven, wanneer men in april gaat planten, mogen niet te droog worden. Per trede moet voor het planten de grond bestoven worden met 4% kg. Aldrin. De bemesting per trede voor het planten moet zijn 5 kg. Super, 7 kg. Patentkali en 3% kg. Kalkammoniak, voor de bloei. 3Yz kg. Kalksalpeter, nadat er 8 weken na de plant nog 3 kg. Kalkammoniak is gegeven. Dit jaar wordt een grote uitbreiding van de teelt verwacht, voor Zeeland zo'n 400 ha. De Zeeuwse grond is uit stékend voor gladiolenteelt. Door de grote toename van de teelt zal het drogen der bollen wel een pro bleem worden. Daarom beval spr. aan wat vroege en late soorten te verbouwen. Na afloop van de leerzame cau serie, waarin ook nog de ziektebe strijding werd aangesneden, wer den verschillende vragen behan deld. De voorzitter sprak een dank woord aan het einde van deze ge slaagde vergadering. Linksboven: inwoonsters van het gerepatrieerden-centrum „De Bran ding" te Doorwerth brengen voor het eerst haar stem uit in Nederlandse verkiezingen. - Boven-midden: stemming in Volendam. - Rechtsboven: twee oud-gedienden, hoogbejaarde bewoners van het Koninklijk militair invalidenhuis Bronbeekte Arnhem by de stembus. - Linksonder: Scheveningse vrouwen in klederdracht bij het vervullen van hun stem plicht. - Rechtsonder: ook bewoners van het revalidatiecentrum „Aar denburg" in Doorn hebben hun stemplicht vervuld. TONEEL EN FILM Film „Pirosclika" voor C.F.A. Zierikzee In het Ned. Herv. Verenigingsge bouw gaat op zaterdagavond voor de Chr. Film Actie de film „Pi- roschka", een overtuigende ont spanningsfilm in kleuren. In de film worden de avonturen verbeeld van een Duits student, die een va kantiereis maakt naar het (voor oorlogse) Hongarije. Hij ontdekt spoedig dat de Hongaarse meisjes er zijn mogen en komt o.m in con tact met, Piroschka, die in de stu dent de held van haar dromen ziet. Er komt echter een mededingster en de keuze voor de student wordt moeilijk. Het loopt zeker anders dan Piroschka zich had gedroomd en het slot is een handvol herinne ringen. Dit geeft de film iets teers en weemoedigs, temeer omdat de frêle schoonheid van het Hongaarse land zo uitstekend is getroffen. Het roept herinneringen wakker aan een romantiek, die helaas door de bittere omstandigheden in het hui dige Hongarije verloren is gegaan. Een zeer aan te bevelen filmwerk, met een zuivere sfeer, die vooral ook de jeugd zal toespreken. KERKNIEUWS Chr. Ger. Kerk Beroepen te Haamstede-Kerk- werve: S. Wijnsma, Broek op Langendijk. Ingezonden mededeling fijn als u iets in huis hebt! Kievitsei had gevolgen BARNEVELD, 12-3. In een van de stembureau's te Bar- neveld is enige vertraging ontstaan tengevolge van het aanbieden van het eerste in die gemeente gevonden kie vitsei. De 12-jarige Jaap van de Top uit de buurtschap Kootwijkerbroek had van morgen omstreeks half negen het eerste kievitsei.in de ge meente gevonden, 's Middags ging hij het de burgemeester van Barneveld, mr. S. E. E. Kuntze, aanbieden. De bur gemeester was op dat mo ment in het stembureau aan de technische school. Het gevolg was dat de aanwezige stemmers meer belangstel ling hadden voor deze min of meer officiële gebeurtenis, dan voor de vaderlandse stemplicht. De stemmen staakten een ogenblikje en nadat de jeugdige vinder zijn eitje aan de burgervader had aangeboden, bracht deze zijn dank uit in een klein toespraakje. Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED HA ZET- FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCH UIMRUBBERBED OOSTERLAND Causerie voor Chr. Vrouwenvereniging Voor de Chr. vrouwenvereniging „Martha" alhier hield mej. A. Heij- boer te Nieuwerkerk een interes sante causerie over Afrika, waar heen zij een reis maakte. Het leven der inboorlingen, fauna en flora bleken facetten, die de spr. belicht te in haar causerie, die met kleu rendia's werd geïllustreerd. Na af loop werd haar een hoekebon aan geboden. ST. PHILIPSLAND De verkiezingsuitslag P.v.d.A. 179 st.; K.V.P. 3 st.; A.R. 148 St.; V.V.D. 53 st.; C.H.U. 179 st.; S.G.P. 642 st.; C.P.N. 3 st.; Boerenpartij 1 st.; andere partijen geen stemmen uitgebracht. DE ZOMER NADERT Nieuwe plannen voor bedrijfs- eu zomeravond- voetbal in rayon Zierikzee Komende competitie houdt beloften in Naar wij vernemen, heeft de Commissie voor Bedrijfs- en Zo meravondvoetbal rayon Zierikzee, het voornemen om op 18 maart a s. (te 20 uur) in een der bovenzalen van het „Huis van Nassau" een ver gadering te beleggen, met als doel ook deze zomer weer te komen tot een georganiseerde competitie voor bedrijfs- en zomeravond voetballen. Naar verluidt blijkt hiervoor weer veel animo te bestaan, in het bijzonder bij die verenigingen wel ke voorgaande jaren ook reeds aan een dergelijke competitie deelna men. De besturen van de voetbalver enigingen die tot samenstelling van een veteranenelftal kunnen komen, bedrijven welke nog niet aan een dergelijke competitie deelnamen, organisaties zoals bouwvakarbei ders, brandweer, winkeliers, onder wijzers-leraren combinaties, bak kers e.d., zouden wij willen opwek ken deze vergadering te bezoeken, om aldaar te vernemen welke mo gelijkheden en voorwaarden er zijn om aan een competitie voor be drijfs- en zomeravond voetbal deel te kunnen nemen. Aantrekkelijke competitie De commissie is van mening dat de dit jaar te spelen competitie voor velen nog aantrekkelijker kan wor den, door in de elftallen zo weinig mogèlijk of liefst in het geheel geen actieve spelers op te stellen. Hiermede zou het doel van het zomeravondvoetbal in zijn geheel dan werkelijk zeer dicht worden benaderd, hét zou voor de bestaan- AGENDA Héden (vrijdag) Zierikzee: Huis van Nassau, 7.30 uur, toneelver. „ONA", bejaar denvoorstelling; Ver.gebouw, 8 uur, Algrafibo. Burgh: Het wapen van Burgh, 7.30 uur, uitvoering Kinderkoor. Morgen (zaterdag) Zierikzee: Huis van Nassau, 8 uur, toneelvereniging „ONA". Kerkwerve: C.J.V.-avond. Scheepvaartberichten Kelletia (t.), 13-3 te Abadan. Mussilloyd, 13-3 te Manokwari. Samarinda, 11-3 van New York naar Los Angeles. Wonogiri, 13-3 van Cochin naar Colombo. de voetbalverenigingen op ons eiland en daarbuiten geen moeilijk heden of onaangenaamheden ver oorzaken door verzoeken om over schrijvingen of vertrek van hun spelers naar zomeravondvoetbal verenigingen. Laten wij hopen dat het a.s. woensdag vruchtbare be sprekingen mogen worden met als resultaat dat in de komende zo mermaanden weer velen hun ge noegen mogen beleven aan het „bruine monster", zowel binnen de krijtlijnen van het sportpark „Ban- nink" als voor de toeschouwers. Ingezonden mededeling Ceta-Bever Volpon Cetalac plastlcverf Gupa kneedbaar hout - Snelflx snellljm Cotaflax koudlijm - Nedo-Mex Bultonbijts etc. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-3. Vrijwel geheel Scandinavië en Rusland worden be dekt door een krachtig hogedruk- gebied. Een ander hogedrukgebied dat van de oceaan afkomstig is, strekte zich vanmorgen uit van Portugal tot Schotland. Het kwam boven de Noordzee in verbinding met het continentale maximum. Het front dat gisteren boven ons land tot stilstand kwam, nam door deze ontwikkeling in betekenis af. Opklaringen breidden zich vanmor gen van het noordoosten over het land uit. Aangezien er in de ko mende nacht weinig wind en weinig bewolking zal zijn, zal plaatselijk lichte vorst voorkomen. Over het midden van de oceaan trekt een actieve depressie in de richting van IJsland. Zij zal op de Britse eilan den enige daling van de luchtdruk veroorzaken en wat regen brengen. De bijbehorende fronten zullen ons land echter niet kunnen 'bereiken, zodat ook morgen droog en over wegend zonnig weer kan worden verwacht. Ingezonden mededeling (en met een prachtig resultaat) f*** jfi er iï T/X verf voor ieder doel HARDOLIN TIX hoogglans voor hout en board; ook in tubes, handig voor kleine karweitjes HARDOSILK TIX zijdeglans voor hout, board en behang tV4GfiÖ«£SS BREDA HARDOMUR TIX de volmaakte muurverf, morsvrij, vochtabsor- 'berend afwasbaar HARDOFILLER TIX plamuren met de kwast de kwasten maakt u schoon met HARDO BRUSHCLEANER voor buitenwerk aanbevolen TEOLACQ Grimmig Aspekt - Eensgezind - Naam Tabel - Variatie en Goed Een grimmige tijd vrienden, zo rond en tijdens de verkiezignen, zij het dat vele echtparen zeer eensgezind ter stembus togen, zij het dat in het stemlokaal de wegen toch uit elkaar liepen. Een géluk kig aspekt overigens temidden van- de grimmigheiddie eensgezinde echtparen. Eilandman heeft er weer gezien, die gezwikt nooit en te nimmer gezamenlijk op straat ko men. Ze gaan nooit samen naar de kerk of nooit samen naar de her berg, gaan niet samen uit om te werken (uiteraard niet), maar de stembus brengt ze samen op straat en dat is toch wel een gunstig ver schijnsel. Eilandman zit hier te pennen, met het grote en zwaar wegende vraagteken in het hoofd „hoe of het af zal lopen". Weet men van tevoren zo niet hé. Men denkt er natuurlijk wel aan, wat al die mensen in de hokjes zouden denken. Men bewondert (natuur lijk) de accuratesse van de stem bureaumannen. Naam oplezen, zon der sierlijkheden of verfraaiingen van het geboortekaartje, maar kei hard zoals het in de burgerlijke stand staat. Nummertje oplezen, biljet uitdelen en met een blik de mensen het beste toewensen. Na afloop is de maaltijd een bijna ri tuele handeling naar Eilandman heeft gezien. Nooit smaakt voedsel beter dan nadat men zoveel men sen verkiezingsadministratief heeft afgewerkt. Dan ontwaakt iets van het oergevoel in de mens, stam mend uit een tijd toen knuppel nog tegenover knuppel stond en men het woord democratie niet kende. Kent men trouwens nog niet overal helaas! Eilandman veegt dit jaar nu eens niet de papiertjes bij el kaar in de gang. Hij gaat een be- loftentabel maken. En hij gaat voortdurend scherp uitkijken wat er allemaal niet en wel wordt in gelost. Er zijn parijen die hem nu eindelijk eens 'n regenloze vakantie hebben voorgespiegeld. Wint zo'n partij en lapt de lijsttrekker die verkiezingsbelofte eenvoudigweg aan zijn laars, dan zal hij hem we ten te vinden. Er moet een moge lijkheid zijn de lijsttrekker een proces aan te doen of gewoon ter verantwoording te roepen. Maar - even los van de uitslag die de een weer wel f\jn en de ander „be roerd" zal vinden, even alle gek heid in de nu toch verlaten stem hokjes, toch wel prima dat we het mogen doen. Die variatie doet het nog altijd maar. Er is feitelijk geen keus. Dit is het of anders wordt het lijst 1 A. Bruimans, lijst 2: A. Brui mans, lijst 3: A. Bruimans, lijst 4: A. Bruimans, enzmet het ver zoek verzoeknu ja), bij voorkeur te stemmen op A. Bruimans. Zo gezien zijn onze verkiezingen toch wel verdraaid(e) goed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2