Gemeente Zierikzee stelt restauriefonds in voor oude gebouwen Cursus brood* en banketbakken aan technische school By de toelichting op de agenda van de donderdag 19 maart a.s: te houden vergadering van de ge meenteraad, delen b. en vv. aan de raad mede, doende te zijn met een actie om te komen tot de restau ratie van de oude Zierikzeese cul tuurmonumenten. De gedachten van het college gaan daarby in de richting van het vormen van een restauratiefonds, waarin een ieder by dragen kan storten. O.m. in de M.v.A. van het minis terie van O. K. en W. is reeds op de noodzakelijkheid gewezen zo spoedig mogelijk een aanvang te maken met de restauratie van de Zierikzeese monumenten. Dit heeft reeds reacties gewekt en financiële bijdragen zijn voor genoemd doel reeds in de gemeentekas gestort. Voorgesteld wordt het aangaan van vaste geldleningen ad f 250.000 en van f 44.000. Voorgesteld wordt de Stichting Katholiek Bureau voor School- en Beroepskeuze een subsidie te ver lenen van f 5 per advies, uitge bracht aan inwoners der gemeente. Verder een voorstel tot deelneming in het kapitaal van een onlangs op gerichte „Stichting Bijzonder Ge- zinswerk", tot een som van f 100. Voorgesteld wordt de verkoop prijs van gronden op het industrie terrein vast te stellen op f 6,75 per vierkante meter. Cursus brood- en banketbakker^ Het bestuur van de lagere tech nische school heeft zich tot de raad gewend met het verzoek tot het verstrekken van een noodzakelijk heidsverklaring voor de met ingang van 1 september a s. aan de school te verbinden afdeling brood- en banketbakken. De urgentie van een dergelijke opleiding wordt in sterke mate bepaald door de overweging, dat vele ouders huiverig zijn, hun kinderen elders aan opleidingscur sussen te laten deelnemen. Zou dit toch het geval zijn, dan wordt de Eerste kamer over duurtetoeslag voor '59 Onder oc. wetsontwerpen van eenvoudige aara, jj-j verga dering van de Eerste Kamer aan de orde zijn geweest, bevond zich dat inzake duurtetoeslag vo^r het jaar 1959. De bedoeling er van js de duurtetoeslag^ van 10 cent pei kind per dag,-welke in 1958 werd gegeven aan werknemers, wier in komen niet meer bedroeg dan ge middeld 16 gulden per dag, ook dit jaar uit te keren. Volgens het ont werp zullen ook in 1959 weer wor den uitgekeerd de duurtetoeslag van f 2,60 per maand en per kind op de kinderbijslag voor invalidi- teits-, ouderdoms- en wezenrente trekkers, de duurtetoeslag van 10 cent per dag en per kind op de kinderbijslag voor kleine zelfstan digen en de duurtetoeslag van f 2,60 per maand en per kind op de kin dertoelagen voor gepensioneerden. Dit wetsontwerp is zonder be raadslaging of stemming goedge keurd. Tien kinderen per minuut in Rusland MOSKOU, 11-3. In de Sowjet- Unie worden elke minuut 10 kin deren geboren, zo meldt Tass. In de afgelopen 30 jaar is het geboor tecijfer in de Sowj et-Unie twee maal zo hoog geweest als in de V.S., vier maal zo hoog als in Groot-Brittannië en 15 maal zo hoog als in Frankrijk. Bloemprijzen omhoog 's-GRAVENHAGE, 11-3. De Ne derlandse vereniging van meelfa brikanten deelt het volgende mede: „Gedurende 25 jaar heeft een aantal meelfabrieken vrijwillig een onderlinge produktieverhouding in acht genomen, doch deze regeling werd op 1 januari jl. niet verlengd. Hierdoor ontstond een verscherpte concurrentie, hetgeen leidde tot een daling van de tarwebloemprijs tot beneden de kostprijs. De betreffen de producenten overwegen thans de mogelijkheid om tot een verant woorde regeling te komen. In ver band met dit beraad zijn de bloem prijzen door verschillende meelfa brieken verhoogd". Naar het A.N.P. in dit verband nog verneemt bedraagt de prijs verhoging, welke op 10 maart jl. is ingegaan voor bloem f 1,50 per 100 kg. en voor ongebuild tarwemeel 50 cent per 100 kg. Minder voedsel in Azië dan voor twintig jaar BRISBANE, 11-3. De Australi- sche minister van de grondstoffen- produktie, Adermann, heeft woens dag te Brisbane gezegd dat velen in Azië nu minder te eten hebben dan twintig jaar geleden. Hij zei dit op een bijeenkomst van de eco nomische commissie voor Azië en het verre oosten van de Verenigde Naties. Volgens Adermann moet de land- bouwproduktie worden vergroot en de wereldhandel worden uitgebreid om de noodlijdende gebieden te helpen. gemeente voor een belangrijk deel aangesproken in de kosten, zodat een eigen opleidingscursus aan de technische school voorkeur ver dient. Het uiteindelijke naar ra ming ten laste van de gemeente Zierikzee komende bedrag voor een eigen opleidingsmogelijkheid bedraagt f 2400. Vaststelling wordt gevraagd van de nieuwe verordening op de hef fing van markt- en waaggelden. Wat het zwembad in aanleg be treft, blijken de kosten voor de noodzakelijk gebleken bronbema ling f 6600 te bedragen. Voor deze bronbemaling en het treffen van de nodige voorzieningen (wegaanleg, bermverbreding, fietsrekken) wordt een krediet gevraagd van f 14.600. De roofoverval op bejaarde dame 2 jeugdige Amsterdammers legden bekentenis af AMSTERDAM, 10-3. De roof overval op de 67-jarige mej. C. Belles, eigenaresse van een krui denierswinkel aan de Bankastraat 22 te Amsterdam-oost, die zondag ochtend aan handen en voeten ge bonden dood in haar bed werd aangetroffen, is gepleegd door 2 jeugdige Amsterdammers, de 18- GELD GELIEFD DüSSELDORF, 11-3. Bij wij ze van proef heeft de P.T.T. van Düsseldorf dinsdag in 124 telefooncellen twee tien- pfennigstukken aangebracht met een bordje waarop stond „Personen in nood, indien u niet beschikt over geldstuk ken, trekt aan de handgreep en neemt het geld dat u hier ziet. Draait voor de brand weer no. 112 en voor de po litie no. 110". Ondanks het feit dat de Duitse Bondsre publiek het land van het „economische wonder" is, bleken dinsdag voor zonson dergang alle geldstukken reeds te zijn verdwenen zon der dat de politie en de brandweer vaker waren op gebeld dan gewoonlijk. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE „Scheldeklanken" heeft accordeonorkest Uit de leden-accordeonisten van de mandolinevereniging „Schelde klanken", aangevuld met enige nieuwe krachten is een accordeon orkest gevormd. Dit orkest bestaat met inbegrip van de rytmische be geleiding uit elf man. uiteraard is de actieve mandolineveicniging blijven bestaan. Zowel het accor1 deon-orkest als de mandolinever eniging staan onder één naam en één bestuur, nl. dat van „Schelde klanken". HAAMSTEDE/BURGH Jaarvergadering V.A.R.A. Ondanks het feit dat de VARA- af deling Burgh-Haamstede 143 leden telt bestond voor de jaar vergadering slechts een matige be langstelling. Na een welkomst woord memoreerde de voorzitter, de heer D. Dijkgraaf, het overlij den van het bestuurslid de heer I. C. Walkier. Er werd een minuut stilte in acht genomen. De verslagen van de secretaris penningmeester, de heer J. Duson, werden goedgekeurd. De financiële rekening vertoonde een batig sal do. Het districtsbestuurslid, lid van de Verenigingsraad de heer C. Linders te Zierikzee, hield vervol gens een inleiding over het ont staan en het werk van de VARA. In antwoord op een vraag deelde de heer Linders mee dat één zend uur voor de Ned. televisie 15.000 gulden kost. Dit is een der oorza ken van het betrekkelijk nog maar matige gehalte van het gebodene. De aftredende bestuursleden, de heren J. Duson en C. Verton wer den bij akklamatie herkozen. In de plaats van het overleden be stuurslid de heer I. C. Walkier, werd gekozen de heer M. C. Vis ser te Burgh. De heren D. Dijk graaf en J. Duson werden aange wezen als afgevaardigden naar de districtsvergadering op 11 april a.s. te Goes. In antwoord op een vraag deelde, de heer Linders nog mee dat de mogelijkheid bestaat voor een VARA-tournee in het a.s. seizoen op Schouwen-Duiveland. Voor de vrolijke noot op deze avond zorgden het trio K. en de Jacora-sisters, die uitstekend met guitaar en accordeon overweg ble ken te kunnen. NIEUWERKERK Het Groene Kruis De jaarlijkse ledenvergadering zal worden gehouden op woensdag 18 maart in „Ons Dorpshuis". Na het huishoudelijk gedeelte zal de heer J. v. d. Berge uit Haamstede zijn nieuwste serie kleurendia's, genaamd „Ons Schouwse land" ver tonen. Getracht wordt het ledental op te voeren. Russische geleerden hebben in het Zuidpoolgebied vastgesteld dat er onder de ijskap een echt vaste land ligt en niet een groep eilan den, aldus heeft een Russisch pers bureau, Tass, dinsdag gemeld. jarige Piet H. en de 24-jarige schilder M. van G., die beiden tot een groepje van jongelieden be hoorden, dat in de afgelopen veer tien dagen ettelijke inbraken heeft gepleegd. Het plan bestond om nog deze week in de binnenstad een man te overvallen, die 's avonds laat een groot bedrag aan geld moest wegbrengen. Met voldoening liet commissa ris I. A. E. Cohen, chef van het bureau Linnaeusstraat, vanavond in een bijeenkomst met vele zijner medewerkers de pers mededelen, dat dank zij voorbeeldige samen werking tussen de recherche van het hoofdbureau en die van zijn afdelingsbureau de overval op de oude mej. Belles binnen 3 dagen is opgelost. Er zijn in totaal vier verdachten gearresteerd, waarvan er van avond nog een, de 28-jarige W. van V., exploitant van een snackbar aan de Mauritskade, iedere schuld ontkende. De vierde en laatste ver dachte is de 18-jarige loodgieter A. de H. Ingezonden mededeling ZIERIKZEE Lagere schoolleerlingeu legden verkeersexamen af Wellicht op 13 april praktisch gedeelte Uitgaande van de afdeling Zie rikzee van het Verbond voor Veilig Verkeer werd op de lagere scholen alhier het schriftelijk gedeelte van de. verkeersexamens afgenomen. Vermoedelijk zal op 13 april a.s. het praktische gedeelte volgen. Van de openbare lagere school namen 81 leerlingen aan het schrif telijk examen deel. Hierbij was geen enkele.leerling die er in slaag de er geheel foutloos door te ko men. Vier leerlingen maakten meer dan 8 fouten en zullen niet kunnen deelnemen aan het praktische ge deelte. Van de Chr. lagere school werd NIEUWERKERK Bejaardenmiddag In „Ons Dorpshuis" werd een be jaardenmiddag gehouden. Uit Brui- nisse waren de bejaarden gebracht door diverse autobezitters. Mevr. van Eeten-de Vries sprak een wel komstwoord. Dr. Becker liet zingen Psalm 89 7, las enkele verzen uit Jesaja 53 en ging voor in gebed. Een zestal leden van het damesco mité voerde een stukje op, getiteld „Grootvaders klok". Het Chr. zang koor „Eén Naam is onze hope" gaf onder leiding van de heer Schouls een tiental nummers ten- beste, o a. het Bondslied, enkele Psalmbewer kingen en natuurliederen. Mevr. IJzelenberg uit Bruinisse vergastte de aanwezigen op een dialectisch schetsje in dichtvorm. Mevr. van Eeten-de Vries sprak een dank woord uit aan allen, die medege werkt hadden aan het slagen van de samenkomst. Tot besluit werd gezongen Gezang 132. deelgenomen door 66 leerlingen, waarvan er 7 geheel foutloos het examen aflegden. Vier leerlingen van deze school behaalden meer dan 8 fouten en zijn dus uitgesloten van het praktische gedeelte. Van de 23 deelnemers van de Beatrixschool waren er slechts twee die meer dan 8 fouten behaalden, 21 leerlingen van deze school zul len dus straks aan het praktische examen kunnen deelnemen. Van de 34 leerlingen van de R.K. Parochiale school legden er 6 het examen geheel foutloos af. Alle anderen bleven beneden de acht fouten zodat alle deelnemers straks, vermoedelijk 13 april a s. dus, aan het praktische gedeelte van de ver keersexamens zullen kunnen deel nemen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Frankfort am Main (Deutsche Evang. Reform. Gem.): B. J. Meijer, laatstelijk pred. te Anna Paulowna. Bedankt voor Boyl (Fr A. Bloe- mendaal, 's-Heerenberg. Ger. Kerken Beroepen te Sybrandaburen: G. Brouwer, kand. "te Leidschendam; te Krimpen a.d. IJssel en te Krim pen a.d. Lek: kand. A. Heuzeveldt, Amsterdam; te Bleiswijk: M. Gras- hoff, Aardenburg; te Hoek (ZA. Heuzeveldt, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Borne: H. Bade, Valthermond; voor Gorredijk: A. Prins, Winsum (Fr.); voor Garijp: A. IJkema, Tweede Exloërmond. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepbaar verklaard: A. Geel hoed, kand. te Hoek (Z.V1.). Beroepen te Almkerk-Werken- dam: kand. M. Brandes, Axel; te Leerdam (voor de miss. dienst op Nieuw-Guinea) en te Zwagerveen- Zwaagwesteinde: kand. K. H. de Groot, Leeuwarden. Ger. Gemeenten Bedankt voor Dordrecht: L. Rijk- sen, Rotterdam-west; voor Amster dam-noord: C. Molenaar, Leiden; voor Benthuizen: C. Molenaar, Lei den. Ger. Gem. in Nederland Bedankt voor Rijssen: Chr. van de Woestijne, Barneveld. Ingezonden mededeling MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 10-3. Aanvoer 4667 stuks vee (weektotaal 6439), t.w.: 350 vette koeien en ossen; 117 stuks gebruiksvee; 340 vette kalveren; 280 graskalveren; 2186 nuchtere kalveren; 26 varkens; 52 biggen; 65 paarden; 1 veulen; 212 schapen en lammeren; 18 weidelammeren; 20 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,12-3,44, f 3,00-3,12, f 2,80- 292; vette kalveren f 2,80-2,90, f 2,60-2,80, f 2,20-2,60; slachtpaar- den f 2,65-2,40-2,20. Prijzen per stuk: graskalveren f 460-380-280; nuchtere kalveren f 65-52-40; biggen f 65-48-40; scha pen f 100-85-55; lammeren f 120- 85-60; kalf- en melkkoeien f 1300- 1100-975; vare-koeien f 910-780- 700; vaarzen f 975-825-625; pinken f 680-550-425. HILVERSUM. Het bestuur van de Hilversumse stichting „Kinder vakantiewerk" heeft het plan op gevat in augustus een „Jongsstad" te stichten, waaraan tevens mede werking wordt verleend door de afdeling Hilversum van de Federa tie van Vrouwelijke Hulpverlening. „Jongensstad" zal verrijzen op een terrein in het zuidelijk gedeelte van de gemeente, dat behoort tot het sanatorium „Zonnestraal". SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Het programma voor zaterdag 14 maart luidt als volgt. 2e klas B: Goes V-Driewegen; Kloetinge-'s-H.Hendrikskinderen; SVD-MEVO (2.45 uur, scheidsr. P. J. Schetters); Wissenkerke-Zaam- slag. 2e klas C: Burgh III-Brouwers- ven III (4 u., scheidsr. Th. Sies); Bruse Boys I-MEVO II (4 uur, J. D. v. d. Linde scheidsr.). 3e klas C: Duiveland II-Bruse Boys II (4 uur, scheidsr. H. Schot); SINOTO II-WIK I (4 uur, scheidsr. W. J. v. d. Maas). Junioren groep B VIII: Brou wershaven B I-Zierikzee B I (2.45 uur, scheidsr. T. Simmers); Duive land B I-SINOTO B I (2.45 uur, scheidsr. J. A. Klink); Burgh B I- Dreischor B I (2.45 uur, scheidsr. N. Speelman). Junioren groep B IX: Renesse B I-MEVO B I (3 uur, scheidsr. J. Scholten); SVOWK B I-WIK B I (3 uur, scheidsr. G. M. v. d. Wielen); Zonnemaire B I-Bruse Boys B I (3 uur, scheidsr. P. C. W. v. d. Ende). Het programma voor zondag 15 maart luidt als volgt. Ie klas B: Renesse II-Brouwers- haven I (2.30 uur, scheidsr. A. de Looze); Burgh II-Zierikzee II (2.30 uur, scheidsr. P. J. Rieteco). DE ZEEKONINGIN 49. „Natuurlijk ben ik de gravin van Toscane", zegt Ambre lachend. „Een zo dapper en verstandig man als u bent, officier, herkent toch wel een adellijke dame, als hij er oog in oog mee staat?" „Welikeh ik ben weliswaar geen officier", hakkelt dc wachter met een kleur van trots over haar vleiende woorden, „nog niet tenminste, maar ik zie toch wel dat u van adel bent". Hij werpt een bewonderende blik op haar prachtige kleren. „Alleen de senator Prianus is nog aanwezig. Ik heb de strikte orders hem niet te storen, maarehvoor U zal hij wel een uitzondering maken". Hij salueert en loopt het gebouw in met een houding als was hij de keizer van Rome. Helaas, de zelfverzekerdheid van onze soldaat is van korte duur. Want als hij, toch een beetje aarzelend, hét gordijn, dat dc ver trekken van de senator afsluit, opzijschuift om binnen te treden, springt Prianus met een gilletje overeind. De senator zit juist onder het mes van de barbier, zijn rode gezicht voor driekwart bedekt onder een wolk van zeepschuim. „Idioot!" schreeuwt hij driftig, en dc kom met scheerzeep grij pend werpt hij die met een welgemikte zwaai in het gezicht van de verblufte schildwacht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6