Op de vismarkt werden „stadsvissen" gereserveerd en verkocht voor gemeente STAD EN PROVINCIE Zierikzee, begin 19e eeuw ZILVER AAN LAGERE TECHNISCHE SCHOOL TE ZIERIKZEE Leraar B. van Droffelaar viert 25-jarig ambtsjubileum Vandaag (donderdag 12 maart) herdenkt de heer B. van Droffe laar, leraar en waarnemend direc teur van de Lagere Technische school en Dag/Avondnijverheids school, zijn 25-jarig ambtsjubileum. In overeenstemming met de wens van de jubilaris zal dit jubileum op vrijdag 13 maart a.s. in beslo ten kring van bestuur en personeel worden herdacht. De heer van Droffelaar is een van de „stille werkers", die een belangrijk aandeel heeft gehad in de fundering en verdere uitbouw van het technisch onderwijs op Schouwen-Duiveland. De jubilaris begon zijn loopbaan op 12 maart 1934, toen hij werd benoemd tot leraar aan een ambachtsschool te Rotterdam. Van 21 april 1939 tot heden was hij verbonden aan de Technische School te Zierikzee en van 1 oktober 1952 tot heden aan de Dag/Avondnijverheidsschool - eerst als leraar en na 1956 tevens als waarnemend direkteur. De heer van Droffelaar beschikt over een praktische ervaring, ZIERIKZEE Ossen voor „de Paas" De firma J. G. L. Simmers kocht op de dinsdag te Goes gehouden Paasveetentoonstelling een tweetal zware ossen aan, die werden be kroond met een eerste prijs. De die ren werden gemest door de land bouwers J. v. d. Zande te Nieuwer- kerk en J. Klompe te Dreischor. Eveneens werden aangekocht vier varkens, bekroond met twee eerste prijzen en twee eervolle vermeldin gen. Consultatiebureau „Groene Kruis" Het consultatiebureau voor zui gelingen zal - naar van de zijde van het Groene Kruis wordt mede gedeeld - voortaan iedere dinsdag- (middag) worden gehouden. Weke lijks volgt nadien kleuterbureau, na afspraak met de wijkzuster. Studiereis naar V.S. Onze vroegere stadgenoot ir. C. Koopman, thans te Bennekom, is voornemens een toeristische studie reis te maken naar de V.S. Hij ver trekt daartoe op 27 maart a.s. per m.s. „Rijndam"!-als lid van een ge zelschap van tien personen. Het ge zelschap reist met auto's en cara vans. De reis zal vier k vijf maan den in beslag nemen. DREISCHOR Vergadering Oranjevereniging Op zaterdagavond a.s. wordt een algemene ledenvergadering gehou den van de Oranjevereniging Drei schor, ter bespreking van een feest programma ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van H.M. de Ko ningin op 30 april a.s. Het bestuur heeft inmiddels een voorlopig pro gramma opgemaakt, dat in deze vergadering in bespreking zal ge bracht worden. Voor deze verga dering zijn o.m. uitgenodigd de di verse sportverenigingen en de mu ziekvereniging. waarvan zowel de school als vele bouwpatroons op Schouwen-Dui veland in sterke mate hebben kun nen en mogen profiteren. Zo is de jubilaris lid van de plaatselijke commissie van het leerlingenstel sel, uitgaande van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. Belang rijk droeg hij bij tot de vernieu wing van het technisch onderwijs aan de school. In de eerste evakuatietijd was hij werkzaam aan de ambachts school te Terneuzen. Onuitputtelijk waren zijn inventies en praktische adviezen na de stormramp van februari 1953. Bij de uitbreiding en verbouwing van de technische school werden vele inventaris stukken onder zijn leiding ver vaardigd. Geen wonder dan ook dat velen gereed staan de heer van Droffe laar te vertellen, dat zij hem hoog achten en in bijzondere mate res- pekteren. Ingezonden mededeling Om een nieuwe Chinese president PEKING, 11-3. De nieuwe Chi nese Nationale Vergadering komt op 17 april bijeen om een nieuwe president van de Chinese volksre publiek te kiezen als opvolger van Mao Tse Toeng. Aan deze Nationale Vergadering, de tweede sedert het bestaan van de Chinese volksrepubliek, nemen 1.220 afgevaardigden deel, onder wie 150 vrouwen en 179 vertegen- waardigers van nationale minder heden in China en van in het bui tenland wonende Chinezen. Behalve met de verkiezing van een nieuwe president zal de Natio nale Vergadering zich bezig houden met een regeringsrapport over de algemene politiek en het economi sche plan. Jeugd vult radio-prograniuia 's-GRAVENHAGE, 12-3. Dinsdag 19 mei zal de AVRO alle zendtijd, die deze omroepvereniging die dag ter beschikking staat, aan de jeugd toevertrouwen. Een ieder, die zich in staat acht daadwerke lijk aan het programma mee te werken, kan zich, mits hij niet jon ger dan zestien en niet ouder dan dertig jaar is, opgeven. Zowel ama teurs als professionals kunnen deel nemen. (Iedere medewerker zal volgens de gebruikelijke normen worden gehonoreerd). Beetje laat NOORDGOUWE, 12-3. Zoals bekend bestaat de gelegen heid om uiterlijk veertien dagen voor de dag der stem ming, de nodige formulieren in te vullen om bij volmacht te kunnen stemmen. Die zaak moet dus reeds lang aan de kant zijn, maar deze week werd ten gemeente huize alhier een velletje van een notitiebloc bezorgd, waarop een bejaarde in woonster der gemeente eigenhandig had geschreven, dat zij een der plaatselijke P.T.T.-bestellers machtigde namens haar te stemmen. Weet zo'n vrouwtje ook veel van een termijn en van for mulieren. LAATSTE NIEUWS Bod op de „Willem Barendsz" van f 30 miljoen AMSTERDAM, 11-3. Naar van de zijde van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning vernomen wordt is van Noor se zijde bevestigd dat op de „Wil lem Barendsz", het fabrieksschip van de Nederlandse maatschappij voor de Walvisvaart, door Noorse maatschappijen een bod is uitge bracht van f 30 miljoen. De directie van de Maatschappij voor de Wal visvaart te Amsterdam had hierop vandaag geen commentaar. De Canadese regering heeft de Indianen in het reservaat Brand- ford in de provincie Ontario, die zich deze week van Canada hadden „afgescheiden" gewaarschuwd dat er zonder verwijl maatregelen zul len worden genomen om „de vrede en orde (in hun gebied) te herstel len en te handhaven". Ouderavond openbare lagere school Ouwerkerk Afgelopen schooljaar verliep rustig Afgelopen week werd alhier de ouderavond gehouden van de o.l.- school alhier. De voorzitter van de oudercommissie, de heer P. H. Kuijper, riep in zijn openingswoord een welkom toe o.m. aan het col lege van b. en w. en enige raads leden, alsmede mej. A. Heijboer uit Nieuwerkerk. De rekening van de penning meester vermeldde een batig saldo van f 41,18. Bij de bestuursverkie zing werd gekozen, in de plaats van de heer P. H. Kuijper (niet DREISCHOR Afdeling „Groene Kruis" staat er financieel gunstig voor Exploitatie badhuis geeft tekort te zien In het Dorpshuis werd dinsdag avond een algemene ledenvergade ring gehouden van de vereniging „Het Groene Kruis" alhier. De voorzitter, dokter J. L. Bra- ber, verwelkomde de leden (de ver gadering was slecht bezocht) en deelde mede dat 1958 voor de ver eniging een rustig jaar is geweest. De financiële afwikkeling van het wijkgebouw werd dit jaar defini tief afgesloten met het hoofdbe stuur der vereniging. Personeels wisseling vond niet plaats. De secretaris gaf een uitgebreid jaarverslag. Hieruit bleek dat het ledental op 31 december 1958 336 bedroeg. Van 'het badhuis werd in 1958 door 3942 personen gebruik gemaakt. Ten opzichte van 1957 is dit echter een teruggang van 567 personen. De werkzaamheden van de wijkzuster waren in het afgelo pen jaar vele. Zij legde de navol gende bezoeken af: 2066 verpleeg- bezoeken; 169 bezoeken voor hulp en voorlichting; 116 bezoeken voor t.b.c.-gezinnen; 48 bezoeken voor rheumabestrijding; 321 bezoeken bejaardenzorg; 56 zittingen bijge woond in het consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat de vereniging er finan cieel gunstig voorstaat. De exploi tatie van het badhuis gaf een tekort te zien, hetgeen echter door de ge meente werd gedekt. De boeken werden door twee le den gecontroleerd en in orde be vonden, waarna de voorzitter de penningmeester, de heer J. J. Ver- jaal, dank bracht voor het gevoer de financieel beheer. Ook de secre taris, de heer P. J. Gooris, bracht de voorzitter dank voor de gevoer de administratie en het uitvoerig jaarverslag. Bestuursverkiezing In verband met de aftreding van de heer D. P. Bakker, die 23 jaar bestuurslid is geweest en de heer P. J. van Langeraad, welke heren zich niet meer herkiesbaar stelden, werden op aanbeveling van het be stuur gekozen de dames L. van Schelven-van Iwaarden en P. L. van der Werve-van der Have. Wegens periodieke aftreding van de heren P. J. J. Gooris en L. M. Moermond werden beide heren her kozen. De voorzitter dankte de aftreden den voor het vele werk dat zij in het belang van de vereniging heb ben gedaan. Voorts verheugde spr. zich er over dat er nu dames in het bestuur zijn opgenomen. Sinds 1934 hebben er geen dames meer deel uitgemaakt van het bestuur. In de pauze was er gelegenheid tot het bezichtigen van een door de Koninklijke Nederlandse Vereni ging tot bestrijding der Tubercu lose ingerichte stand. Een propa gandist gaf aan de hand hiervan een toelichting over de t.b.c.-be- strijding. Dokter Braber wees o.m. op de noodzakelijkheid van de doorlichting en riep allen op wan neer te zijner tijd bevolkingsonder zoek plaats vindt hieraan deel te nemen. Tijdens de rondvraag werd nog gesproken over de exploitatie van het badhuis en over de noodzake lijkheid van afscheiding rondom het Groene Kruisgebouw. Het be stuur zal dit nader bezien. herkiesbaar) de heer D. Boogerd. Het hoofd der school, de heer J. Berrevoets, betuigde de aftredende voorzitter zijn dank „voor de voor treffelijke samenwerking" met deze pittige figuur. Het hoofd der school deelde verder mee dat het afge lopen schooljaar rustig is verlopen. Er vonden geen veranderingen in het personeel plaats. Het leerlin gen-aantal bleef praktisch gelijk. Het aantal lesuren bedroeg 1061. Binnen afzienbare tijd zal een han- denarbeid-cursus worden inge voerd. De vijfde en zesde klas na men deel aan het verkeersexamen. Voorts memoreerde de heer Ber revoets de visites van schoolarts en -tandarts, het schoolsparen, de schoolreisjes, de schoolfotograaf en de actie kinderzegels. Hierna werd een gedichtje van een der leerlingen voorgelezen; on derwerp: „De klok". In verband met een opmerking van mevr. Hendrikse-Kuijper zal onder ogen worden gezien of adop tie van het s.s. „Ouwerkerk" mo gelijk is. De burgemeester merkte op dat de ouderavonden belangrijk zijn. De school wordt goed in stand gehou den en heeft een zeer goede naam. De lichamelijke toestand van de leerlingen staat bij de schoolarts zeer goed aangeschreven^ Er heerst een prettige sfeer. Hierna vond bezichtiging plaats van het werk der leerlingen. Mej. A. Heijboer behandelde vervolgens haar reis naar Afrika. Op zeer duidelijke wijze vertelde zij van haar belevenissen in dit uitgestrekte land, waarbij vele mooie kleurendia's werden gepro jecteerd. Prof. Carlo Schmid, de socialis tische vice-voorzilter van de West- duitse Bondsdag, en Fritz Erler, vice-voorzitter van de Westduitse socialistische partij, zijn woensdag middag voor een particulier bezoek van vijf dagen in Moskou aange komen. Zij zullen informatieve be sprekingen voeren met Chroesjtsjef en andere Sow jet-leiders. Britse, Amerikaanse en Franse troepen zullen donderdag - de dag waarop Chroesjtsjef uit oost-Ber- lijn vertrekt - deelnemen aan een parade op het Olympisch plein in west-Berlijn. De parade wordt ge houden ter gelegenheid van het af- schied van de Britse bevelhebber in west-Berlijn, generaal Rome. BRUINISSE Zuiger en woonark „door dijk" in bouwput van sluis Bouwput moet nog op diepte komen De bouwput waarin de sluis, die in de Grevelingendam komt, moet worden gebouwd, is van de vissers haven afgesloten door een brede en hoge dijk. Maar het was bekend, dat deze bouwput nog niet op diep te is en daarom moest een gat in deze dijk worden gegraven om de klein formaat perszuiger „Hansje" van de aannemersmaatschappij R. Boltje en Zonen door te laten. En bij de zuiger hoort een woonark waarin het personeel van de zui ger verblijft. Deze twee vaartuigen moesten woensdag 11 maart door de dijk heen in de bouwput worden ge bracht. Dit interessante karwei had woensdagavond om half 8 plaats. Twee draglines groeven een gat in de dijk, maar dit werk moest „op tij" gebeuren en een drempel van zand bleef over waarover genoem de vaartuigen bleven hangen, toen de stroom de bouwput instroomde. De beide draglines moesten daarop te hulp komen om de zuiger en de woonark over de zanddrempel heen te helpen. Dit gelukte maar gedeel telijk en inmiddels ging het water de bouwput weer uitstromen. Om te voorkomen, dat al te veel water zou wegstromen, moest toen direct het gat weer worden dichtgemaakt. De draglines zouden daarin waar schijnlijk niet zijn geslaagd, maar een bulldozer bleek voor dit werk uitstekend geschikt. Iedere keer werd meer zand in het gat gescho ven, tot tenslotte ondanks de snelle stroom het geheel dicht was. Het is de bedoeling, dat nog 10 12.000 m3. uit de bouwput wordt gezogen, om deze op vereiste diepte te brengen. Het opgespoten zand zal worden gebruikt om het terrein aan de werkhaven nog wat op te hogen. OOSTERLAND Referaat over opvoeding op ouderavond bijzondere school In een geheel gevuld christelijk verenigingsgebouw vond dinsdag avond de jaarlijkse ouderavond plaats van de christelijke school. De leiding was in handen van ds. Elshout, predikant der Gerefor meerde Gemeente te Utrecht. Na gebed en Schriftlezing uitte ds.' Elshout zijn grote waardering voor de goede belangstelling en medi teerde over de tekst: „Laat de kin- derkens tot Mij komen". Hij riep de ouders op tot gebed bij het moeilijke werk van opvoeding, die op school plaats vindt. De onderwijzer refereerde over het onderwerp: „De opvoeding als dynamisch proces, tegenover de re ligieuze opvoeding". Bij een pun tenverdeling van opvoeding, dyna miek en religie stond spreker stil bij de enorme groei van de tech- Ingezonden stukken Mijnheer de Redakteur. Gaarne wil ik hier nog eens in gaan op de jongste raadsvergade ring in de gemeente Duivendijke. Daarbij gaat het mij om eerlijke rechtvaardigheid, zonder aanzien des persoons. Daarbij gaat het ook om de noodzaak vast te houden aan eigen partijprincipe. Men zal zich herinneren dat b. en w. voor het sportveld een subsidie wilden ver lenen, met de uitdrukkelijke eis er bijalleen sport op zaterdag en niet op zondag. Maar zo iets kan toch geen gebiedende eis worden. Hier komthet principe der Chr. partijen (tegen dwang en diktatuur) in de knel. Men moet een ieder 5n vrijheid laten leven. Intussen stem den allen voor het b. en w.-voor- stel, met alleen een v.v.d.-stem te gen. De P.v.d.A.-leden schaarden zich achter de Chr. partijen. Men vraagt zich wel af, wat deze P.v.d. A.-mensen feitelijk zijn. Waarom zijn ze eigenlijk geen a.r.-ers of c.h.u.-ers? Wanneer ge de mantel van de gemeentepolitiek wilt om slaan, pas dan op dat ge niet over de slippen struikelt. Duivendijke. W. DE WILDE. niek en de daarmede rusteloos voortschrijdende dynamiek, waar door de „Übermensch" wordt gete kend. De religieuze opvoeding ech ter overtreft deze. In de ontmoeting ontbrandt de strijd tussen God en satan, tussen vrouwen- en slangen zaad, een strijd die uitloopt op de triomf van Christus. Enkele leerlingen brachten, be geleid op het harmonium door de hoofdonderwijzer, de heer v. Dijk, enkele psalmen tweestemmig ten gehore. Na de pauze werden vaderlandse liederen gezongen, waarna het school hoofd verslag deed over het afgelopen schooljaar. De gang van zaken bij het onderwijs bleek uit stekend te zijn. Hierna volgde een openbare les in de vaderlandse geschiedenis van de zestiende eeuw. Vele vragen kregen een juiste beantwoording. Ds. Elshout sloot de avond op de gebruikelijke wijze. WAT ÏEQT 01 BILT Verwachting tot vrijdagavond: Opklaringen Vannacht en morgenochtend plaat selijk mist; morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen; dezelfde temperatu ren als vandaag of iels hogere; zwakke wind. 13 maart. Zon op 7.01, onder 18.39. Maan op 8.34, onder 23.08. Eerste kwartier: 17 maart te 16.10. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 13 maart 5.33 v.m. 17.56 n.m. BROUWERSHAVEN: 13 maart 5.14 v.m. 17.27 n.m. Doodtij19 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-3. Het front vaneen storing die van Ierland naar west- Schotland trok drong in de afge lopen nacht met enige regen ons land binnen. De luchtdrukverschil- len werden tegelijkertijd aanzien lijk kleiner en de wind nam af, zo dat het front zich maar langzaam naar het noordoosten van het land verplaatste. In het zuidwesten kwamen achter het front opklarin gen voor. Terwijl de depressie bij Schotland naar het noorden weg trekt, nadert van de oceaan een rug van hoge luchtdruk. Deze zal de luchtdruk op de Britse eilanden en de Noordzee flink doen stijken, met als gevolg dat de wind in ons land zwak blijft. Omdat de lucht belangrijk vochtiger is geworden kan in de komende nacht plaatse lijk mist ontstaan. De neerslagkan sen nemen weer af. Ingezonden mededeling handen ruw of schraal HAMFA.CELElM.95d) 00!8t®S 2*HAMEA-G BILJARTEN District Schouwen-Duiveland der K.N.B.B. Ons district is weer een vereni ging rijker, nl. B.V. „Witte van Haemstede" is toegetreden als lid van de bond, waardoor ook zij aan de vele aktiviteiten kan deelnemen. Het district omvat nu vijf aange sloten verenigingen met 63 leden. De indeling der spelers in de libre- klassen is als volgt: Extra klasse libre 11.00-20.00 1 Hoofdklasse libre 7.00-11.00 2 le klasse libre 4.50- 7.00 5 2e klasse libre 3.00- 4.50 4 3e klasse libre 2.00- 3.00 8 4e klasse libre 1.25- 2.00 21 5e klasse libre 0 50- 1.25 25 De libre kampioenschappen zijn achter de rug en in het afgelopen seizoen zijn geen spelers gedegra deerd. Twee spelers hebben halve degradatie opgelopen, wat echter in het nieuwe seizoen weggewerkt kan worden. Zes spelers promo veerden naar een hogere klasse. Bandstoten De termijn van inschrijving is gesloten en reeds zijn de eerste wedstrijden gespeeld. De deelname is zeer groot, nl. 52 deelnemers. Er worden poüles gespeeld op acht verschillende plaatsen waarvan de kampioen het recht heeft in de fi nale uit te komen. De poule te Re- nesse is reeds gespeeld en J. Ber revoets wist hier ongeslagen uit de bus te komen met een prachtig ge middelde van 1,97. De volledige uit slag luidt: 10 250 127 15 2.50 1.97 J. v. d. Slikke 8 239 145 8 2.38 1 65 190 153 7 1.56 1.24 4 200 167 10 1.47 1.20 2 195 170 11 2.17 1.15 154 146 9 1.35 1 05 Jaarmarkten brachten levendigheid in de stad De vismarkt te Zierikzee was in die tijd reeds ge vestigd, waar ze nu gevonden wordt, maar toen kwam er ook werkelijk vis. Aangevoerd werden zalm, verse haring, oesters, kreeften, pekelharing en bokking, waarvan partijen werden afgeslagen. Men had des tijds ook nog het gebruik om van elke lading kabel jauw beneden de honderd, twee stuks en boven d'e honderd acht stuks aan de stad af te staan, de zg. „stadsvissen", die op de markt ten bate van de stad werden verkocht. Eveneens werd van elke honderd ton oesters twee en een half vat en van iedere lading kreeften uit Noorwegen honderd stuks, voor hetzelfde doel te gelde gemaakt. De afslag of zg. „weete" op 't Luitje bestond in 1822 daar reeds langer dan een eeuw. De naam „weete" is afkomstig van de aanzegging, dié vanwege het Groenselgilde gedaan werd aan alle belangheb benden. wanneer er fruit en groenten ten verkoop aangevoerd waren. Ook de vleeshal kon als een soort markt worden aangemerkt. Alle vers vlees moest daar worden ver kocht; slechts worst, spek, ham en gerookt vlees mocht door de slagers in hun winkel worden ver kocht. In de hal stonden kraampjes of stallen, die niet langer dan veertien dagen door eenzelfde vlees houwer mochten worden gebruikt, waarna deze moesten opschuiven, te beginnen aan de zijde van de Verrenieuwstraat en gaande, aan de westzijde der hal, naar de Meelstraat. Zowel op de Vismarkt, op de 'weete en in de vleeshal was voor degelijke keu ring gezorgd. In sterke mate werd de stad bezocht door vreemde kooplui, die met 'hun waren: manufacturen, meubels, damesartikelen e.d., in de twee of drie der voor naamste logementen uitgepakt waren. Bijna elke maand kwam dit voor. De halfvastenmarkt Op de donderdag die het eerst viel op de helft der Vasten, vond de halfvastenmarkt plaats. In die tijd was het een dag van gerucht en levendigheid, daar dan 's morgens tussen tien en elf uur alle daartoe geschikte paarden uit de stad en Poortambacht op de Balie samen moesten komen en - bereden door ruiters - bij tientallen de stad doortrokken, opge wacht en nagestaard door oud en jong. Dan was de Poststraa't levendig door een caroussel en kramen. Verder was er dan dc jaarmarkt of kermis - evenals thans nog - die op de eerste maandag in september begon, ingeluid door de klok van de stad huistoren. Deze kermis duurde elf dagen. Toneelvoorstellingen werden toen meestal gegeven in een gebouw aan de noordzijde van de Grote Kerk, waar dan tot 's zaterdags werd gespeeld. In de loge menten van Van Oppen en van Knuist (op de plaats van het R.K. Liefdehuis), werd „open bal" gehouden, waarvoor een heer f 1,50 entree betaalde en daarvoor een goede fles wijn kreeg. Dames hadden vrije toe gang. Muziek bij Van Oppen werd gegeven onder directie van de stadsmuziekmeester Charles Hofman en uit Middelburg kwam een dansmeester over. In het logement „De Korenbeurs" van J. H. H. Korte, naast de Kleine Kerk was de entree f 0,30. Behalve kramen aan beide zijden van de Oude Haven tot een eind voorbij het Kraanplcin, kwamen dan ook spelen met wonderdieren of wondermensen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2