Eisenhower ziet niet veel in Chroesjtsjefs voorsteilen DE ZIERIKZEESCHE COURANT DE OPSTAND IN IRAK De Canadese Indianen worden roerig RUSSEN EN OOST-DUITSERS CA VEN COMMUNIQUE UIT NASSER DEED (EERSTE) OPENUJKE AANVAL OP IRAAKSE REGERING Oe verkiezingsuitslagen Israël maakt van Negef-woestijn een landbouwgebied DONDERDAG 12 MAART 1059 No. 18529 115e jaargans zmmnwNiEuwsBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per we«k 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Niet meer troepen naar Europa WASHINGTON, 11-3. President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard dat hij niet veel in Chroesjt sjefs jongste voorstellen over Ber lijn ziet. Bij de bespreking van dit onder werp verklaarde hij voorts dat de Verenigde Staten stellig geen land oorlog in Europa zullen voeren. Desgevraagd zei Elsenhower er geen heil in te zien om met het oog op de Berlijnse crisis nog meer Amerikaanse troepen naar Europa te zenden. In een landoorlog zou den de westelijke strijdkrachten vergeleken bij de 175 Sowjet-divi- sies sterk in het nadeel zijn. Ge vraagd of de V.S. bereid zijn om ter verdediging van west-Berlijn een kern-oorlog te beginnen, zei de president niet in te zien hoe men lets met kernwapens zou kunnen BEIROET, 11-3. Een buitenlan der, die de opstand in Mosoel Heeft meegemaakt, heeft woensdag in Beiroet verklaard, dat eind vorige week in de stad een congres van „vredesparlisanen" werd gehouden, dat aanvankelijk rustig verliep. La ter was het echter tot vechtpar tijen gekomen tussen congressis ten, gesteund door Koerden, en te genstanders van het huidige re gime. Daarbij zouden doden zijn gevallen. Het leger herstelde zaterdag de orde, doch kolonel Sjawaf kreeg een reprimande uit Bagdad, omdat hij „tegen het volk" was opgetre den. Dit zou er de oorzaak van zijn geweest dat hij tegen Bagdad in opstand kwam. MONTREAL, 11-3. Na de „re- volte" van de Indianen in het re servaat bij Brandford, in de Cana dese provincie Ontario, die zich deze week van Canada hebben „af gescheiden", zijn nu ook de Iroke- zen van Caughnawaga bij Montreal in beweging gekomen. Hun stam hoofd heeft woensdag verklaard dat zij de rechtspraak van de ge rechtshoven in de provincie Quebec niet erkennen. Zij baseren zich op een wet van koning George de Derde van 1763, die de Caughna waga buiten de jurisdictie van deze gerechtshoven plaatste. Expeditie naar Suriname PARAMARIBO, 10-3. In juli zal een expeditie naar de Emmaketen in Suriname vertrekken, alwaar op een hoogte van 500 meter botani sche, geologische en bodemkundige onderzoekingen zullen worden ver richt. Deze expeditie, die onder lei ding zal staan van dr. Jonkers, werd georganiseerd, omdat de foto's van de Iuchtkartering aanto nen, dat er interessante gegevens zullen kunnen worden verkregen. Het zal in Suriname de eerste keer zijn, dat er een intensief onderzoek wordt ingesteld in het bergland. De Emmaketen ligt ongeveer in het midden van Suriname en heeft als hoogste punt de Hendriktop (1100 meter). „bevrijden". Als een dreiging van vijandelijkheden tot werkelijkheid mocht worden dan zou dat de tijd zijn om zich er over te beraden waartoe men bereid zou zijn. Niet „vrymaken" Eisenhower preciseerde nader dat hij niet bedoelde te zeggen dat een kernoorlog geheel onmogelijk zou zijn Maar hij kan niemand vrij maken. Vernietiging is geen goede politiemacht. Niemand immers zal de straat met handgranaten gaan schoonvegen om de mensen voor het optreden van bandieten te vri,i- waren. Zo moet men kernoorlogen en alle oorlogen beschouwen, aldus Eisenhower. Gevraagd of hij dacht dat het Amerikaanse volk zich voldoende bewust is van het oorlogsgevaar wegens Berlijn, antwoordde hij dat de Amerikanen in het algemeen beter de werkelijke toestand besef fen dan velen in Washington. Eens te meer pleitte hij echter voor kalmte, of het nu Quemoy, Berlijn of wat anders dan ook betreft. Opheffing Berlijns bezettingsstelsel BERLIJN, 11-3. Het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland en de opheffing van het bezettings stelsel van west-Berlijn betekenen in de huidige omstandigheden de belangrijkste voorwaarden voor de handhaving van een duurzame vre de in Europa, aldus het gezamen lijk Russisch-Oostduitse communi qué dat woensdagavond na de be sprekingen van premier Chroesjt- sjef met de Oostduitse autoriteiten is gepubliceerd. De regeringen van de Sowjet- Unie en de Duitse democratische republiek zijn er vast van over tuigd dat het vraagstuk van een vredesverdrag met Duitsland thans een brandende kwestie is geworden zo vervolgt het communiqué, dat niet de kwestie van een afzonder lijk vredesverdrag aanroert. Dierenvriendin RUGELEY (Staffordshire, noord Engeland). In 1946 deelden gerechtelijke autori teiten van Rugeley, in het noord-Engelse graafschap Staffordshire, mevrouw Rita Barber mede dat zij in haar uit zes kamers bestaande woning niet meer dan twee katten en een hond mocht houden. Dezer dagen moest mevrouw Barber in een zie kenhuis worden opgenomen. Buren hoorden al spoedig na haar vertrek vreemde gelui den, die de indruk wekten afkomstig te zijn van een aantal in nood verkerende dieren. Politie en dierenbe scherming werden gewaar schuwd waarop een onder zoek werd ingesteld: Dege nen die hiermede be1 ast wer den, troffen in de verlaten woning vijftig katten, vijf honden, twee konijnen, twee kanarievogels en nog drie andere dieren aan. De mees te beesten hadden sinds het opnemen van mevrouw Bar ber in hei ziekenhuis, dat zes dagen geleden had plaats ge vonden, niets meer te eten gehad. 29 katten en een hond moesten worden gedood. Verder wordt gezegd dat oosS Duitsland zich bereid heeft ver klaard de vrije toegang tot west- Berlijn te garanderen. Akademie voor sportvisserij LEEUWARDEN, 11-3. Een hotel houder in het Friese watersport centrum Langweer heeft het initia tief genomen tot de opening van eefi zeilschool met internaat, waarin te vens een „Akademie voor de sport visserij" zal worden ondergebracht. De sportvissers zullen door een viertal docenten zowel theoretisch als praktisch onderwezen worden in de mogelijkheden die het Friese waterland de hengelaar biedt, in de soorten vis die er worden aange troffen en in de methoden en attri buten die bij het vissen op de di verse soorten vis dienen te worden gebruikt. Een veldbioloog zal de vissers les geven in de kennis der natuur van het Friese watersport gebied. Deze akademie voor de sportvisserij zal op 1 juni worden geopend. Het internaat heeft een accomodatie voor twintig personen. De zeilschool te Langweer zal de tweede in Friesland zijn In Sneek is reeds een zeilschool gevestigd. De 12-jarige Wim Wagenveld uit Lunteren had dinsdag de dag van zijn leven: persoonlijk mocht hij op het paleis Soestdijk het door hem ge vonden eerste kievitsei aan H.M. de Koningin overhandigen. Ook dit jaar is de gevestigde traditie weer gehandhaafd. T.V.-OMROEPSTER HAD SUCCES Teddy Scholten won Eurovisie-songfestival in Cannes HILVERSUM, il-3. Teddy Schol- ten heeft met het liedje ,,'n Beetje" het Eurovisie-songfestival in Can nes gewonnen. Zij kreeg het hoog ste aantal punten: 21, door de jury toegewezen. Toen de televisie-om- roepster het succes van Teddy Scholten bekend maakte, vloog de zangeres de dirigent van het haar begeleidende Metropole-orkest Dolf van der Linden, om de hals. ,'n Beetje" is gecomponeerd door Nieuwe Tweede Kamer vier jaar in functie 's-GRAVENHAGE, 11-3. De vraag is gesteld hoelang de Tweede Ka mer welke morgen, donderdag, ge kozen zal worden, in functie zal blijven. Het antwoord luidt: wan neer er geen tussentijdse ontbin ding plaats heeft zal deze Kamer in functie blijven tot a.s. septem ber over vier jaar Artikel C I lid 2 der kieswet luidt immers aldus: „De leden ge kozen na ontbinding der Tweede Kamer treden tegelijk af met in gang van de derde dinsdag in sep tember in het vierde kalenderjaar na de eerstvolgende derde dinsdag van september. Keerpunt in Egypte's politiek Op de komende internationale autosalon in Genève zal men o.m. deze drie Fiats kunnen zien: op de onderste foto staan zij v.l.n.r. de 500 met roldak, de luxueuse 1800 en de 1100 de Luxe. DAMASCUS, 11-3. - President Nasser van de Egyptisch-Syrische republiek heeft woensdag in een toespraak, die hij vanaf het balkon van het regeringsgebouw te Da mascus heeft gehouden, zyn eerste openlijke aanval op de regering- Kassem en de Iraakse communis ten gedaan. Voordat hij sprak had een dui zendtal studenten ln de hoofdstraat van Damascus betoogd onder het uitroepen van leuzen als „weg met Kassem en zijn duistere bedoelin gen" en „weg met communisme en opportunisme". Nassers toespraak werd heruit- gezonden door radio-Cairo Waar nemers te Cairo beschouwen haar als een keerpunt in zijn politiek. Nasser werd, onder het uitspreken van zijn rede, herhaaldelijk door gejuich van een grote menigte, die zich voor het regeringsgebouw had verzameld, onderbroken. „Kassem betekent in het Ara bisch „verdeler" en hij doet zijn naam eer aan. Wij hebben gemeend dat de staatsgreep in Irak een con solidatie van het Arabische natio nalisme betekende, doch wij dach ten verkeerd. Kassem veranderde van gedachten en hij ging de voor keur geven aan een politiek, die van vijandschap jegens ons getuigt. Ik verklaar hierbij nadrukkelijk dat wij niets anders van Irak wen sen dan eenheid van zijn volk en onschendbaarheid van zijn soeve reiniteit", aldus Nasser. De president van de Verenigde Arabische Republiek vervolgde: „De communisten, die in Irak tegen ons gerichte betogingen hebben ge leid en die ons daar hebben aan gevallen, waren dezelfden die door Noeri al Said (de in 1958, bij de opstand van Kassem c.s., vermoor de voormalige Iraakse premier en „sterke man") uit Irak waren ver dreven. a U, hier in Syrië, hebt hen ge spijzigd en onderdak verschaft. Zij hebben dit beantwoord met on dankbaarheid en haat". BAGDAD, 11-3. Een Iraakse re geringswoordvoerder heeft woens dag officieel bekendgemaakt, dat kolonel Sjawwaf, de leider van de mislukte opstand in noord-Irak, door zjjn eigen aanhangers is ver moord toen h(j probeerde met een vliegtuig te ontsnappen. Hy was tevoren gewond toen vliegtuigen van de regering zjjn hoofdkwar tier beschoten. Nieuw Rode Kruis-schip te water 's-GRAVENHAGE, 12-3. Zater- dag 14 maart zal van de werf v.h. H. H. Bodewes te Millingen a.d. Rijn de „J. Henri Dunant" van het Nederlandsche Roode Kruis te wa ter worden gelaten. Dit hospitaal schip zal gebruikt worden om chro nisch bedlegerige patiënten tochten door Nederland te kunnen aanbie den. Deze vorm van recreatie werd tot nog toe gerealiseerd met een gecharterd schip. De tewaterlating zal worden verricht door een inva lide, die reeds eerder de gast van het „Roode Kruis" was. De.plechtigheid zal worden bij gewoond door vertegenwoordigers van het „Nationaal Rampenfonds", van de „Kleine commissie grote be drijven" en het dagelijks hoofdbe stuur van hst „Roode Kruis". de pianist Dick Schallies op een tekst van Willy van Hemert. Engeland kreeg de tweede prijs met het liedje „Sing little birdie", gezongen door Pearl Carr en Ted dy Johnson en Frankrijk werd derde met „Oui, oui, oui, oui", ge zongen door Jean Philippe. Goudhamster kreeg het benauwd AUTO IN DE SCHIE SCHIEDAM, 11-3. Een goudham- stertje dat het benauwd kreeg, heeft een auto in de 'Schie te Schiedam doen rijden. De bestuurder van de auto, H. A. K. uit Voorburg, had te Schiedam op het kantoor waarvoor hij werkt, een goudhamstertje voor een gul den gekocht en het beestje in een kartonnen doosje gedaan. Op weg naar Voorburg kreeg het beestje het in de kartonnen doos blijkbaar benauwd en werkte zich naar buiten. Door de plotselinge beweging en zijn poging om het weer in het doosje te duwen, ver loor K. de macht over het stuur en reed hij met zijn auto van de Overschiese weg pardoes in de Schie. De auto bl^ef maar even half boven water liggen, zodat K. erin slaagde met het doosje met de goudhamster erin uit de auto te kruipen en behouden de wal te be reiken. Even later zonk de auto grotendeels onder water. Het voer tuig is later gelicht, waarbij de hulpverlenende takelwagen nog een lichtmast omver reed. In de auto bevond zich een post zegelverzameling van meer dan f 2.000.waard, die uiteraard door het water zwaar beschadigd is. Verleden week is in het nabij Ispahan, in Perzië, gelegen dorp Fereidan, Seied Ali Salehi over leden, die zei de oudste man ter wereld te zijn. Hij zou op het tijd stip van zijn overlijden 195 jaar oud zijn geweest. De Ford Motor Company heeft bekend gemaakt, dat zij van plan is in het modeljaar 1960 een in de Ver. Staten vervaardigde kleine personenauto op de markt te bren gen, behoudens veranderingen op de automarkt of andere omstandig heden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De grootste van alle fouten I is zich van geen fout bewust te zijn. Het pand hoek Dam-Appel- markt, welwillend ter be schikking gesteld door de firma A. Timmerman Cz., zal op de avond van de ver kiezingsdag donderdag 12 maart - ter beschikking zijn van onze krant voor de pu- blikatie van de uitslagen. Vermeld worden de uitsla gen van Schouwen-Duive- land, gespecificeerd naar de verschillende gemeenten Verder de uitslagen van en kele van de grootste steden in Nederland, alsmede de grootste Zeeuwse plaatsen. DE REDAKTIE. BRAND EIST MENSENLEVEN AMSTERDAM, 11—3. Een korte maar hevige brand in een boven huis aan de Dapperstraat 10 in Amsterdam-oost, heeft vanavond het leven gekost aan de 29-jarige plastiekbewerker J. Bruning, die vlak om de hoek in de Pieter Vla mingstraat woont en terstond het brandende pand inging om de be woners te redden. Zijn gedeeltelijk verbrande lichaam werd later in het trapportaal op de derde ver dieping aangetroffen. De overige bewoners konden zich via de trap en door een sprong in een vangzeil in veiligheid stellen. Jeugd bekommerd om mensen in nood HARDENBERG, 11-3. - Tijdens jeugdappèl, georganiseerd door de ring Heemse van het Christelijk Jongeren Verbond te Hardenberg, is besloten een actie te organiseren om de achtergebleven gebieden (tweederde van de wereldbevol king) morele steun en financiële hulp te bieden. Er werd een telegram gezonden aan H.M. de Koningin, waarin de hervormde jongeren van noord oost-Overijssel hun grote veront rusting er over uitspreken dat ve len in de wereld geestelijk en lichamelijk in nood zijn. Zij zeggen te hopen, dat de koningin blijvend stappen zal ondernemen om deze nood te lenigen. Geluk in berengezin AMSTERDAM, 11-3. Het is weer een en al geheimzinnigheid in het berenhuis van Artis te Amster dam. In een der nachthokken, dat met grote houten schotten is dicht gespijkerd, weerklinkt al gedu rende weken regelmatig geknor en geschreeuw, waaruit door Artis- mensen wordt afgeleid, dat berin „Frieda" een aantal jongen ter we reld heeft gebracht. Hun aan+al is een raadsel. Want zelfs de dage lijkse oopasser heeft strikte orders niet achter het schot te kijken, dat het verblijf afscheidt. n Van doorgaans welingelichte z(jde te Londen wordt gemeld, dat de westelijke mogendheden willen voorstellen, de conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken van Oost en West, in de week van 10 tot 17 mei te beginnen. Over de preciesc datum zou men nog geen besluit hebben genomen. Nieuw bevloeiingssysteem in wording TEL AVIV, 11-3. Over Israëlisch gebied worden thans pijpleidingen van voorgespannen beton gelegd om water van de Jordaan naar de Negef-woestijn ln het zuiden van het land te leggen. Men hoopt hier door irrigatie met Jordaanwater de mogelijkheid te scheppen voor het aanplanten van citrusbomen, ka toen, suikerriet en olienoten en zo de vestiging van nieuwe industrie centra te bevorderen. Tot nog toe wordt er bevloeiings- water maar to weinig - naar de Negef geleid door een buisleiding vanaf de rivier de Yarkon. De thans in aanleg zijnde leiding van een kleine honderd kilometer leng te en een kanaal van een kleine veertig km. lengte verder noord waarts zullen de bestaande leiding op het Jordaanwater aansluiten. Men hoopt het eerste gedeelte van het project tegen 1962 gereed te hebben. De nieuwe 108-duims bui zen worden te Ashkelon aan de Middellandse zeekust vervaardigd. Elk stuk van vijf meter weegt der tig ton. De buizen worden op spe ciale spoorwagens vervoerd en ko men in sleuven in de grond te liggen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1