mm IjBnaSBl Sunil wast stralend wit. WITTER DAN DE WITSTE POES en spaart uw linnenkast Enorme belangstelling bij openbare vergadering Partij van de Arbeid Boeten direct betalen De minister van justitie heeft de eenheidstarieven vastgesteld voor de boeten, die men na 1 mei - voor lopig nog maar in enkele delen van ons land - voor lichte verkeers overtredingen direct aan de bekeu rende agent kan betalen. Het ta rief is per overtreding: voor voetgangers en fietsers 2,50 gulden; voor bromfietsers, scooter» en motorrijders 5 gulden en voor automobilisten 7,50 gulden. De regeling begint 1 mei bij wij ze van proef in de arrondissemen ten Breda, Rotterdam, Zwolle en Leeuwarden De boeten mogen daar worden geïncasseerd door de ge meentepolitie, de rijkspolitie en de verkeersgroepen van de rijkspoli tie. De algemene maatregel van be stuur, die de nieuwe manier van betalen mogelijk maakt, zal binnen kort van kracht worden. Daarin zullen ook de overtredingen worden omschreven, waarvoor het nieuwe systeem zal gelden. Of behalve de betaling van de schikking A contant ook nog de mo gelijkheid van betaling per giro blijft bestaan moet worden afge wacht. De beoordeling daarvan is aan de betrokken officier van jus titie. De arbeidsmarkt in Nederland 'S-GRAVENHAGE, 8-3. In de maand februari 1959 is niet alleen de totale geregistreerde arbeidsre serve van mannen gedaald (van 127.844 tot 120.595, zoals reeds ge meld), maar ook het voor het sei zoen gecorrigeerde cijfer van de ge registreerde arbeidsreserve, en wel van 84.000 tot 77.000. Weliswaar is dit laatste cijfer geflatteerd door de zeer gunstige weersomstandigheden aan het eind van de maand febru ari, doch uit verschillende berich ten blijkt, dat niettemin van een duidelijke verdergaande verbete ring van de situatie op de arbeids markt gesproken kan worden, al dus het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid Het aan tal werkloze vrouwen daalde van 6.813 eind januari tot 6.161 eind februari. De Sowjet-Russische premier Chroesjtsjef heeft vrijdag een be zoek gebracht aan de stand van de firma Krupp in de Leipziger messe. Ingezonden mededeling STAD EN PROVINCIE HAAMSTEDE/BURGH Kinderoperette voor Ouden van Dagen De kinderoperette „Prinses Ro- zelijn", waar het kinderkoor een goed succes mee had, zal op a.s. za terdagmiddag in hotel „Het wapen van Burgh" voor alle ouden van dagen in Burgh en Haamstede ver toond worden. Teneinde alles in goede banen te leiden, worden de bejaarden zelfs afgehaald door een aantal auto mobilisten. De bejaarden kunnen zich hiervoor opgeven op beide ge meentehuizen, bij mevr. van Wa- veren „Zomerzorg", de heer J. van Dijke, Oostenrijks dorp vuurtoren, de heer C. Overbeke te Burghsluis. Deze voorstelling, die geheel gratis wordt gegeven, verdient ongetwijfeld een volle zaal; laat idereen boven de 65 jaar zich daarom opgeven. ELLEMEET Geslaagd Strafeest Een prettige verrassing met de Strè was zaterdagmiddag, dat het herboren muziekgezelschap .Kunst na Arbeid" alhier weer voor de no dige sfeer kon zorgen. Een tiental ruiters met fraai versierde paarden maakte over de Rampweg een tocht in de richting Renesse. Omstreeks 15 uur haalde het muziekkorps de ruiters weer feestelijk binnen de dorpskom van Ellemeet. Na een rondgang in de omgeving van het dorp werden de prijzen voor de mooist versierde paarden bekend gemaakt. De prijzen werden toege kend als volgt: 1. J. A. Korsman Rz.; 2. mej. A. Gast; 3. B Linders. Des avonds werd het feest voort gezet ln café van der Have, waar de toneelvereniging uit Ellemeet een zeer geslaagde opvoering gaf van het stuk „Misdaad wordt goed betaald". Een gezellig bal besloot het str&feest. DE VAKANTIE NADERT ALWEER A.N.W.B. organiseert kampeertentoonstelling „Goed kamp" Ingezonden mededeling Van 3 tot en met 7 april - dus één dag langer dan in voorgaande jaren - zal in en om de Houtrusthallen in Den Haag wederom de grote na tionale A.N.W.B.-kampeertentoon- stelling „Goed Kamp", de zevende in successie, gehouden worden. Deze jaarlijkse wapenschouw van alles wat er in Nederland op het gebied van kamperen en caravan ning aan de markt komt, wordt door de nationale Toeristenbond georganiseerd met de bedoeling de kampeerder, tijdig voor het nieuwe seizoen, een inzicht te geven in de mogelijkheden, welke handel en in dustrie hem op deze steeds belang rijker wordende vlakken van toe risme kunnen bieden. Deze A.N.W. B.-tentoonstelling - uitgegroeid tot dé grootste kampeerexpositie van west Europa draagt uiteraard weer, zoals immer, in de eerste plaats een sterk voorlichtend ka rakter. Van de zijde van de exposanten is de belangstelling ditmaal zo groot geweest, dat de beschikbare ruimte bijna driemaal is „overtekend". De expositie is dan ook sinds geruime tijd geheel volgeboekt, dit ondanks Limburg en het kolenvraagstuk HEERLEN, 9-3. De Hoge autori teit van de K.G.S. wil de import van kolen beperken tot de helft van de import van 1958. Dit heeft de heer D. P. Spierenburg, vice-voor- zitter van de hoge autoriteit, gis teren verklaard in Heerlen na een gesprek met de mijnindustrieraad dat hij als vruchtbaar bestempelde. Ik meen begrip te h'ebben onder vonden voor een gemeenschapsop lossing voor de kolencrisis zoals de hoge autoriteit die beoogt, aldus de heer Spierenburg. De desbetreffen de voorstellen zullen vandaag een definitieve vorm krijgen. Voor de Limburgse mijnen zal de oplossing die de hoge autoriteit wil, zeer be hoorlijk uitwerken, zo meende de heer Spierenburg. het feit, dat de tentoonstelling is aangevuld met een enorme exposi tietent van 20 x 100 m., welke op het parkeerterrein, naast de Hout rusthallen wordt opgezet en die een groot aantal kampeerwagens zal herbergen. Daarmede is de totale expositieruimte van 23.000 m2. op 25.000 m2. gebracht, doch verdere mogelijkheden tot uitbreiding wa ren helaas niet meer aanwezig. Men verwacht dit jaar weer een enorme toeloop van kampeeren- thousiasten en er zullen dan ook speciale maatregelen getroffen wor den om de drukte vlot te verwer ken. Het vorig jaar brachten in de 2Vz dag, dat de expositie duur de ruim 51 000 personen een be zoek aan deze A.N.W.B.-manifes- tatie. OPGRAVINGEN TE NIJMEGEN 's-GRAVENHAGE, 8-3. Prof. dr. H. Brunsting zal binnenkort zijn opgravingen van de Romeinse le gerplaats te Nijmegen voortzetten. De kosten van deze opgraving wor den gedragen door de gemeente Nijmegen en door het Nederlands Genootschap voor Anthropologic, dat al jaren lang financiële steun heeft verleend voor het mogelijk maken van opgravingen. „Week van de fotografie" De vierde „Week van de Foto grafie" zal van 9 t.m. 16 mei a.s. plaats vinden. De Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie en de met haar samenwerkende organi saties op foto- en smalfilmgebied zullen op een attractieve wijze de beoefening van de amateurfotogra fie als ideale vrijetijds-besteding, gedurende de „week" naar voren brengen. De officiële opening zal in tegen woordigheid van talrijke autoritei ten plaats vinden op vrijdag 8 mei a.s. in Grand Theatre Gooiland te Hilversum. Ingezonden mededeling 1-persoons f 119f- 2-persoons I 155,. We leveren alleen merkartikelen met volle garantie OUDERAVOND O.L.-SCHOOL BURGH Presidente oudercommissie legt het bijltje er bij neer Te Burgh werd de ouderavond gehouden van de o.l.-school. In zijn openingswoord verwelkomde het hoofd der school de heer A. J. de Ruijter het college van b. en w. en enkele raadsleden. Hij deelde mede dat vorig jaar 6 jongens en 7 meis jes de school verlieten. Het aantal leerlingen wettigt nog altijd een driemans-school. Het verkeerson- derwijs werd verplicht gesteld, landbouwverlof wordt r\iet meer verleend. Mede gelet op de sport gebeurtenissen blijkt 1958 voor de school een goed jaar te zijn ge weest Belangrijk was de vernieu wing der schoolbanken. Mevr. Lysen-Beerens gaf een toe lichting op het neerleggen van de functie van presidente der ouder commissie. De commissie moet zich niet beperken tot het organiseren van schoolreisjes e d. Onverwachte moeilijkheden deden zich voor bij het beleggen van een vergadering en spr. zag zich genoodzaakt het bijltje er bij neer te leggen. De penningmeester de heer J. de Meij gaf het financieel verslag, dat sloot met een batig saldo van f 36,55 Bij monde van de heer J. Radema ker adviseerde de commissie tot goedkeuring. Op voorstel van de oud-presidente werd besloten tot het stichten van een schoolfonds, met een minimumbijdrag van f 1,50. Na dankwoorden van de voorzit ter aan de aftredende bestuursle den, werden bij akklamatie herko zen de heer J. de Meij en bij stem ming mevr. C. Peene-Hubregtse, mevr. T Steur-Bom en de heer J. C. de Feiter. Binnenkort wordt een avond ge houden waarop het werk der kin deren valt te bezichtigen. Burge- UTRECHT. Het Verbond voor Veilig Verkeer bereidt op het ogen blik een landelijk verkeersexamen voor het voortgezet onderwijs (nij verheidsonderwijs voor jongens en meisjes, uitgebreid lager onderwijs en voorbereidend hoger- en mid delbaar onderwijs) voor. Men hoopt dat in 1960 reeds een dergelijk examen kan worden gehouden. meester Jhr. A. van Citiers gaf uit drukking aan zijn spijt dat de pre sidente op deze wijze moet ver trekken. Na de pauze hield de schoolarts, dr. A. Schilstra, een cau serie over de voeding van de kin deren. RENESSE Burgerlijke stand en loop der bevolking over februari 1959, Geboren: Jozina Cornelia, d. van A. C. Dorreman en L. M. de Vrieze Vertrokken: B. J. Capelle naar Nieuwveen. DREISCHOR Parkeerplaats Naast het dorpshuis aan de Meel- straat is van gemeentewege een parkeerplaats aangelegd. Het ter rein is rondom van een beplanting voorzien. Kerkrestauratie begonnen Met de restauratie van de Ned. Herv kerk is de firma Woudenberg te Middelburg thans begonnen. De sacrestie, die als eerste zal worden gerestaureerd staat in de stijgers. Na de restauratie zal dit gebouwtje worden bestemd tot konsistorieka- mer. De collecte voor de sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren heeft opgebracht f 31,38. De collecte ten bate van de rheumabestrijding heeft alhier op gebracht f 83,98. PREDIKBEURTEN Nagekomen Woensdag 11 maart (Biddag) Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur ds. Els- hout te Utrecht. Oud-Gcref. Kerken Brulnisse: 10 en 5 uur de heer Kamp uit Utrecht. Hier is met Sunil gewasoen.dat hemelsblauwe Sunil, waarin al 't wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten, met Sunil hebt u min der waswerk, minder te wrin gen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet,blijft alles veel langer nieuw, ook de wasmachine en wringer varen er wel bijl Neem meteen het voordelige reuzenpak ïmMMMm MR. BURGER SPRAK IN ZIERIKZEE Voor een zeer groot aantal be langstellenden - de Graanbeurs van het „Huis van Nassau" was overvol - sprak maandagavond de voorzitter van de Tweede-Kamer fractie der Partij van de Arbeid, mr. Burger. De voorzitter van de afdeling Zierikzee, de heer J. Pom- per, deelde in zijn openingswoord mee, dat vanwege de grote belang stelling extra bussen zijn gechar terd. In twee maanden tijd won de afdeling Zierikzee van de P.v.d.A. 57 nieuwe leden. In een gloedvol 'betoog herin nerde mr. Burger er aan dat de P.v.d.A. dertien jaar mede aan het bewind was. Mr. Burger was er van overtuigd, dat deze mede-ac tiviteit van de P.v.d.A. sporen zal nalaten in de Nederlandse geschie denis, die een zegen zullen blijken te zijn voor het gehele volk. Na de oorlog was er één jaar dat de werkloosheid steeg tot iets bo ven drie procent, vóór de oorlog was er maar één jaar dat de werk loosheid daalde tot beneden de drie procent. De andere jaren wa ren ver daarboven, zelfs tot zeven tien procent. Dirigistisch Mr. Burger wees er op dat deze enorme verbetering niet vanzelf tot stand kwam. Hiervoor werd een welbewuste politiek van werk gelegenheid gevoerd, een zgn. „di rigistische" politiek. Mr. Burger zei dat men zich moet realiseren wat deze cijfers betekenen aan le vensgeluk voor de grote massa. In de agrarische gebieden werd de grote achterstand vrijwel ingehaald en kreeg de socialistische beweging vaste voet onder de plattelandsbe volking en de middenstanders. Op 12 januari jl. werd een hoogtepunt als Nederland nog nimmer gekend heeft, bereikt in de deviezenre serve. Mr. Burger citeerde uit het jaarverslag van de Amsterdamse Bank: een economische teruggang zou thans niet meer als vroeger ruïneus zijn, door de krachtig sta biliserende werking van de sociale voorzieningen. Een andere stabili sator: de overheidsuitgaven voor investeringen in de publiekrechte lijke sector (het zgn. „planmatige" dus). Grootste partij Mr. Burger herinnerde er hierna aan dat in 1956 de P.v.d.A. de K.V.P. als grootste partij voorbij streefde. „In onze partij zijn men sen van verschillende gezindten sa mengebundeld", aldus spreker. Mr. Burger deed nadrukkelijk een be roep op zijn aandachtig gehoor om de P.v.d.A. te stemmen vanwege de door haar gevoerde politiek en niet omdat men dit of dat is. Spreker waarschuwde voor de wedloop in conservatisme tegen het socialisme in Nederland en herinnerde aan de uitspraak van de heer Bruins Slot op de dag van de kabinetscrisis: „dit is de mooiste dag van mijn le ven". Uitvoerig ging spreker hier na nog in op de oorzaken die tot deze crisis hebben geleid en noemde het een belachelijke vertoning dat de meerderheid, welke de regering naar huis stuurde, geen nieuw ka binet wist te vormen en zelfs geen poging daartoe deed, maar zelfs onderling ruzie zocht. Vervolgens bepaalde mr. Burger zich nog tot de „bezitsvorming", zoals die door de K.V.P. wordt ge propageerd: „alleen voor de bezit ters". Nadat nog enige vragen waren beantwoord, sloot de voorzitter deze openbare vergadering. IJMUIDEN. De sleepboot „Sim- son" van het Bureau Wijsmuller te IJmuiden heeft de kustvaarder „Helemar", die op vrijdag 13 febr. op de rotsen van Dunmore aan de Zuidierse kust liep, behouden in de haven van Cobh gebracht. Verwachting tot woensdagavond: Gedeeltelijk bewolkt Droog en gedeeltelijk bewolkt; matige, in het noorden van het land aanvankelijk krachtige zuid oostelijke wind; weinig verande ring in temperatuur. 11 maart. Zon op 7.06, onder 18.36. Maan op 7.44, onder 21.03. 12 maart. Zon op 7.04, onder 18.37. Maan op 8.08, onder 22.06. Eerste kwartier: 17 maart te 16.10. Springtij: 11 maart. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 11 maart 4.31 v.m. 10.57 n.m. 12 maart 5.02 v.m. 17.26 n.m. BROUWERSHAVEN: 11 maart 12 maart 4.11 v.m. 16.24 n.m. 4.42 v.m. 16.56 n.m. Scheepvaartberichten Esso Nederland (t.), 9-3 van Port Said naar Fawley. Esso Amsterdam (t.), 9-3 te Aruba. Kosicia (t.), 10-3 van Casquets naar Yarrow. Langkoeas, 6-3 van Hamburg naar Karlsham. Lemsterkerk, 8-3 van Rotterdam naar Londen. Musillyod, 10-3 te Sorong verw. Samarinda, 8-3 te New York. Theobaldius, 6-3 van Buenos Aires naar Curasao. Kenia (t.), 9-3 van Buenos Aires naar Trinidad. Schouten, 8-3 te Mombasa. Ternate, 9-3 te Bombay. Verward - Heggen - Graantje - Armslag Biljetten en Bout Eerst een „verward" verhaal vrienden, dat wel past in deze ver warde verkiezingstijd. Twee gezin nen wonen aan een naar een Dui- velands dorp toelopende straat. Vroeger waren het dikke vrien den" zoals dat heet. Thans echter (al lang) niet meer. De verhoudin gen werden zelfs extra troebel, toen de ene familie ging verhuizen naar de overkant van de straat en de pa van het verhuizende gezin ijverig bomen en heggen rond zijn huis begon te planten, hetgeen voor de ma van het blijvende gezin gewoon verschrikkelijk was, want het be lette haar een beetje uit te kijken en een graantje voor al te grote nieuwsgierigheid weg te pikken. Enfin, het is zo hoog gelopen dat de pa van het blijvende gezin een knipschaar heeft gepakt en de heg met die schaar perforeerde. Gaten in de heg dus, kijkgaten mag Eilandman wel zeggen. De pa van het verhuisde gezin zag zijn ver fomfaaide heg en zon op weer wraak. Hij sloeg twee palen in de grond en hing daar een kolossaal zeil overheen, zoals landbouwers wel gebruiken om een voer graan droog te houden. De man van het blijvende gezin wist raad. Ze gooi de iedere week visafval over het zeil. De kwestie schijnt thans wat opgelost, doordat de landmeter er aan te pas is gekomen Die heeft gepast en gemeten en de pa van het verhuisde gezin kreeg wat meer grondarmslag, want daaraan scheen het te ontbreken. Leven en laten leven schijnt toch moeilijk te zijn. Eilandman heeft een „corridors" huis gezien, met twee biljetten. Twee verkiezingsbiljetten uiter aard. Was het van één partij, dan kon men de politieke uitstalijver van de bewoners bewonderen. Op het ene biljet echter stond met klem geschreven, dat meneer van der Bult van lijst 27 exclusief goed is in de politieke arena en op de andere stond, dat de heer Trekpast van lijst 16 exclusie/ goed is voor de politieke arena. Zo zie je maar weer hoe het uit elkaar kan lopen achter de muren van een en het zelfde huis. En dat lang niet altijd op het punt van politieke visie, zou men kunnen zeggen. Maar de „andere dingen'' komen gelukkig nooit op een biljet voor de ramen Dan zou het pas bont wordenl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2