Chroesjtsjef schijnt nog water in de Berlijnse wijn te willen doen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Opnieuw rehabilitatie van Zjoekof VERWARDE BERICHTEN OVER (NIEUWE) ONRUST IN IRAK ïn 1961 afsluiting van het Veerse Gat met caissons ZUIVERINGSOPERATIES INGEZET IN RUMOERIG NJASSALAND Burgemeester Brandt niet naar oost-Berlijn DINSDAG 10 MAART 1959 No. 18526 115e jaargang ZIERIKZEESCBEMN1EIIWSBODF ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6, Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Desnoods nog militairen in „vrij" west-Berlijn OOST-BERLIJN, 9-3. - Premier Chroesjtsjef heeft op een byeen- komst in oost-Berlyn gezegd, dat de Sowjet-Unie goed vindt dat de „grote vier" of neutrale landen wat militairen in west-Berlyn statio neren om de status van vrye stad te handhaven. H(j verklaarde we derom dat de spanning in de we reld moet worden verminderd, o.a. door een Duits vredesverdrag en beëindiging van de bezetting van Berlijn. „Wy blyven hopen, dat onze voorstellen worden aangeno men", aldus de premier. Fiy verklaarde te beseffen, dat opneming van west-Berlyn by oost-Duitsland „bittere veranderin gen" voor dit stadsdeel zou mee brengen. Oost-Duitsland had plech tig beloofd zich niet in de zaken van west-Berlyn te mengen. Chroesjtsjef wilde er niet van weten ook oost-Berlijn bij de vrije stad te betrekken. Men moet niet WENEN, 9-3. Volgens het Weense onafhankelijke blad „Neuer Ku- rier" zal maarschalk Zjoekof, de vroegere Sowjet-minister van de fensie, gerehabiliteerd worden. Het blad meldt uit Warschau, dat premier Chroesjtsjef „kennelijk van plan is de maarschalk weer opperbevelhebber van het rode le ger te maken". Dit zou de derde maal zijn dat Zjoekof in verband met een crisis in ere wordt hersteld. Hij werd in november 1957 ontslagen als mi nister van Defensie. vergeten, zei hij, dat Berlijn de hoofdstad van de Duitse democra tische republiek is. Logischer zou het naar zijn mening zijn, de ge hele stad Oostduits gebied te ma ken. De Russische premier waar schuwde het Westen voorzichtiger met woorden, maar vooral met da den te zijn. Er moest geen oorlog komen. Rusland is bereid de mede werking van de Ver. Staten bij het garanderen van de status van Ber lijn te aanvaarden, Aan het. slot van zijn toespraak zei Chroesjtsjef: „lang leve de vrede in de gehele wereld" en ver volgens riep hij luid driemaal het Duitse woord „Freundschaft". Gesprek met Ollenhauer De leider van de sociaal-demo cratische partij in west-Duitsland, Ollenhauer, heeft in tegenwoordig heid van de Sowjet-onderminister van Buitenlandse Zaken, Zorin, de Sowjet-ambassadeur in oost-Duits land, Perwoechin, en de leider van de socialistische persdienst, Barsig, in de Russische ambassade te oost- Berlijn met Chroesjtsjef gesproken. Enige dagen geleden, toen hij de uitnodiging van Chroesjtsjef ont ving, lichtte Ollenhauer de West- duitse christen-democratische mi nister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, in. Deze nam, naar uit socialistische bron verluidt, het zelfde standpunt in als het partij bestuur, dat namelijk een bespre king mogelijk nut zou kunnen heb ben als verkening van het Rus sische standpunt. Na het gesprek, dat twee uur duurde, werd door de Russische Tegenstrijdige berichten van opstandelingen en regering LONDEN, 9-3. Over de opstand vermoedde dat de kolonel naar Sy- in Irak komen zeer verwarrende i rië zou willen vluchten, berichten binnen. Terwyl de radio Volgens andere radio-berichten der opstandelingen maandagmor- zou Sjawaf echter gedood zijn, het- gen acht uur in een in Londen op- i zij door troepen onder zijn com- AAN nnm4i*c mnn^n VIÖ+TII ODn VlAmVlïlT*- gevangen uitzending een „opmars naar Bagdad" aankondigde, maakte radio-Bagdad bekend dat „de mui terij in Mosoel" was geëindigd en dat het leger de toestand onder contröle had. Voorts zou radio-Bagdad hebben bekengemaakt, dat de leider van de opstandelingen, kolonel Sjawaf, sedert maandagochtend vluchtende is. Stamhoofden en functionarissen in noord-Irak werden opgeroepen naar Sjawaf uit te zien en hem aan de autoriteiten uit te leveren. Men mando, hetzij tijdens een bombar dement van zijn hoofdkwartier door vliegtuigen van de regering- Kassem. Een Nederlandse zakenman, de heer Van Ulsen, die maandag uit Bagdad in Cairo arriveerde, ver klaarde dat hij in de straten van de Iraakse hoofdstad schreeuwende menigten had gezien en dat het er uit zag alsof elk ogenblik een re volutie kon uitbreken. Er werd door het leger in de straten van Bagdad gepatrouilleerd, zei hij. ambassade een communiqué uitge geven, volgens hetwelk Chroesj tsjef en Ollenhauer het eens waren dat de hangende vraagstukken „op vreedzame wijze door onderhande lingen moeten worden opgelost". Ollenhauer zei dat Chroesjtsjef en hij over een groot aantal punten van mening verschilden. Prinses Irene bezocht Voorjaarsbeurs UTRECHT, 9-3. Tot verrassing van vele vroege jaarbeursbezoekers heeft H.K.H. Prinses Irene na haar rondgang over de textieljaarbeurs onverwacht een kort bezoek ge bracht aan enkele stands van de voorjaarsbeurs op de bovenverdie pingen van het Vredenburggebouw. Zij bezichtigde onder meer de af delingen aardewerk en bijouterieën De prinses werd rondgeleid door dr. G. v. d. Wal, directeur van de Maatschappij tot Exploitatie van Jaarbeursgebouwen en mr. H. A R. Schuit, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs. TILBURG. Opnieuw heeft uit stromend gas in Tilburg een slacht offer geëist. Ditmaal betrof het de 38-jarige heer van Huygevoort uit de Van Alphenstraat, die levenloos in zijn woning werd aangetroffen.. Mevrouw v. A. was naar de kerk gëgaan en had een pan soep op een brandend gaskomfoor laten staan. Op onverklaarbare wijze is de slang van het komfoor losgeschoten. H.K.H. Prinses Irene, gefotografeerd tijdens de officiële opening van de dertiende Nederlandse textieljaarbeurs: door het trekken aan een koord ging de reusachtige haan van papier maché kraaien, waarmede de opening een feit was. Doorlaatcaissons met schuiven worden gebruikt Als ln 1961 als onderdeel van het drie-eilandenplan, het Veersche Gat van de zee wordt afgesloten, wil men gebruik maken van zgn. „door laatcaissons". In totaal denkt men zeven van deze caissons te gebrui ken. Het gebruik van doorlaatcaissons - die in feite een hulpsluis in het sluitgat vormen - is noodzakelijk, ZIERIKZEE Eerste-Kamerïid mr. W. F. Lichtenauer sprak voor Statenkring C.H.U. Om de juiste koers tussen dwingelandy en vrijheid Dezer dagen is in München, als onderdeel van de universiteit een insti tuut geopend waar men een onderzoek gaat instellen naar de gevreesde „managersziekte". Het instituut doet deze onderzoekingen echter uit sluitend uit wetenschappelijk oogpunt. - Op de foto zien. we een van de bij het onderzoek te gebruike apparaten: een soort fiets met voor het „proefkonijn", een ingewikkelde apparatuur, die de ademhaling regelt en controleert. „Het gaat er in het huidige po litieke bestel nog altijd om, om tussen de uiterste klippen van dwingelandij en vrijheid, de juiste koers te vinden. Een juist midden tussen staatsalmacht en de onge bonden vrijheid, want dit zijn twee verkeerde zaken". Aldus mr. W. F. Lichtenauer, lid van de Eerste Kamer, op de zater dagmiddag gehouden vergadering belegd door de Statenkring van de C.H.U., in het ned. hervormd ver enigingsgebouw te Zierikzee. Mr. Lichtenauer achtte het wel haast ondoenlijk een oplossing te voorspellen voor allerlei politieke vraagstukken die in de komende vierjarige periode actueel gaan worden. Het beginselprogramma van de C.H.U. is geen vragen- en antwoordenboekje, temeer daar het is gebaseerd op hogere beginselen dan zuiver aardse. Kant-en-klare oplossingen zijn van te voren niet precies aan te geven. Meer dan ooit gaat het echter bij de komende ver kiezingen om het beginsel. De C. H.U. is een tussengroep, die voor opstelt het democratisch karakter van het staatsbestel, het protes tants karakter van het partij begin sel, maar de eenheid des volks. Een beroep wordt gedaan op de eigen verantwoordelijkheid van de mens, op de vrijheid van de Christen mens, die zich zal moeten hoeden voor het schaden van het algemeen volksbelang. De eigen verantwoordelijkheid Spreker onderlijnde scherp de eigen verantwoordelijkheid van de miljoenen landgenoten. Men be hoeft niet te bang te zijn voor de kleinere fouten in de lagere regio nen. Veel gevaarlijker zijn de grote fouten aan de top, want ook de knappen onder ons' kunnen fouten maken. De C.H.U. is voor de vrijheid, maar dan voor een duidelijk be grensde vrijheid, want vrijheid eist normen. De partij is ook tegen het verheffen van de mens op de troon. Beslissingen dienen altijd genomen niet op grond van de partij, maar op grond van het landsbelang. Niet verder springen dan de polstok lang is, blijft noodzakelijk en be langrijkste onderwerp is hoe de be volking aan brood en werk te hel pen. Uitbreiding van de industrie is belangrijk middel hiertoe en dit vereist investeringen, alsmede ge zond geld en exportbevordering. De beperkte ruimte in ons land dient goed benut, maar zoveel mogelijk met behoud van de natuur. De C. H.U. is voor spreiding van de in dustrialisatie. De Deltawerken, het kolenvraag- stuk, de verhouding Europa-Azië en Afrika, waren andere onder werpen die door mr. Lichtenauer aan een nadere beschouwing wer den onderworpen. De spreker werd ingeleid en dank gezegd door de voorzitter van de Statenkring, de heer H. IJssel. ZIERIKZEE Korpswedstrijden Zierikzeese Kegelbond Eind vorige week vonden in „Concordia" de jaarlijkse korps wedstrijden plaats van de Zierik zeese Kegelbond. De voorzitter de heer M. C. Doeleman heette de deelnemende clubs hartelijk wel kom en sprak de hoop uit, dat de traditionele wedstrijden in een prettige sfeer zouden worden ge speeld. Met enkele woorden schet ste de voorzitter de verdiensten van het onlangs overleden lid de heer A. v. d. Kreke Van de deelnemende clubs „He- rovema", „T.O G.", „St. Jan", „Alle( Negen" en „Sans Souci", wist het dames-drietal van .Herovema' be slag te leggen op de beker. Ook bij de vijftallen - de vijf sterksten van elke club - ging het damesvijftal van „Herovema" met de beker strij ken. De beste individuele prestatie leverde mevr. Schürman („Herove ma") en de heer Rasmussen („Alle Negen"). Hierna volgde inlevering der bekers en uitreiking aan de presidente van „Herovema", mevr. Krips-Doeleman. De individuele winnaars ontvingen de gouden ke gel uit handen van de voorzitter. De overdracht ging gepaard met toepasselijke toespraakjes. De band O R.S.", o.l.v. de heer J. Canters zorgde nadien nog voor wat gezel ligheid. omdat het sluitgat met het oog op de maximum toelaatbare stroom snelheid een zodanige afmeting moet verkrijgen, dat het blokkeren op één of twee laagwaterkenterin- gen met behulp van dichte caissons (de tot nu toe gebruikelijke me thode) niet mogelijk is. Immers, er zouden dan op één kentering een te groot aantal caissons moeten worden geplaatst. In de loop der jaren is een cais son van een speciaal type ontwik keld, wel „tralieliggercaison" ge noemd. De caissons worden tot zinken gebracht door het openen van af sluiters in de caissonwanden. TILBURG. Een 28-jarige electri- ciën, J. F. G. van K., is bij werk zaamheden op het gebouw van het „Nieuwsblad van het Zuiden" met stroom in aanraking gekomen. De schok deed hem zijn evenwicht verliezen. Van K. viel van het vijf tien meter hoge dak naar beneden en kwam terecht op een binnen plaats. Met ernstige kwetsuren werd hij naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De man zou op 17 maart in het huwelijk treden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Veel te weten heeft alleen waarde, wanneer het ons da den laat doen. Vermiste kinderen terecht KRIMPEN a.d. IJSSEL, 9-3. Van- morgen zijn de drie kinderen ge zond en wel teruggevonden in een bijna voltooid huis in een nieuwe wijk van Krimpen a.d IJssel. Van morgen omstreeks negen uur wer den ze aangetroffen door een tim merman en al spoedig zaten de kin deren welgemoed een boterham metje te eten bij een warme kachel. Overigens bleek, dat ze de nacht in het huis vrij goed hadden gesla pen en weinig ongerust waren ge weest over hun avontuur. Duizenden kinderen doen verkeersexamen UTRECHT, 10-3. Vandaag zullen duizenden kinderen in Nederland deelnemen aan het jeugdverkeers- examen 1959. Dit examen, dat ook na invoering van het verplichte verkeersonderwijs op de lagere scholen op 1 januari jongstleden een vrijwillig examen is gebleven, wordt ieder jaar onder auspiciën van het Verbond voor Veillig Ver keer gehouden. De animo groeit steeds en dit jaar zullen zelfs meer dan 200.000 kin deren hun zorgvuldig vergaarde kennis kunnen botvieren. D'e „com missie eenheid in de verkeersexa- mens", ingesteld door het Verbond voor Veilig Verkeer, heeft weer een met tekeningen geïllustreerd examenformulier samengesteld. Moeilijkheden met molens AMSTERDAM, 7-2. Het afgeslo- ten werkjaar van de vereniging „De Hollandsche Molen" werd beheerst door het zeer onvoldoende beschik baar komen van rijkssubsidies, waardoor de werkzaamheid in hoge mate werd bemoeilijkt en de mo lenrestauraties dientengevolge wer den beperkt, aldus wordt het jaar verslag der vereniging over 1958, dat op de algemene ledenvergade ring in Krasnapolsky te Amsterdam is uitgebracht, ingeleid. AMSTERDAM De 15-jarige Am sterdamse jongen, C. F. Schutte, is op de Oostenburgergracht met zijn fiets gevallen door een aanhang wagen van een vrachtauto overre den. De jongen was op slag dood. Hij kwam ten val doordat een bromfietser tegen hem opbotste, die eveneens door de vrachtauto werd gepasseerd en daarbij ver moedelijk is geraakt. Britse troepen naar Afrika BLANTYRE, 9-3. Terwijl uit vele delen van Njassaland maandag be richten binnen kwamen over brand- tichtingen en intimidatiepogingen door opstandige elementen, ging een groot aantal eenheden van het federale leger tot zuiveringsopera ties over. Deze concentreerden zich vooral in het gebied rond Mlanje in de omgeving van Blantyre. De centra van onrust waren gis teren vooral gelegen in het centrale deel van het protectoraat Een menigte van zeker 300 in heemsen rukte maandagmorgen de theeplantages van Lejuri binnen Over hun bewegingen zijn geen na dere berichten verstrekt. Arrestaties In hetzelfde district, bij Limbuli. zijn Afrikanen gearresteerd. Zij hebben zich zondag schuldig ge maakt aan het plunderen van ver laten winkels van Indiërs. Deze mensen waren in doodsangst voor de oproerige inheemsen gevlucht. Er zijn thans aanwijzingen dat er ook Britse troepen op Cyprus in gereedheid worden gehouden om op zeer korte termijn naar Njassaland te worden overgebracht. Veroordelingen De nationale raad van Nigerië en Kameroen, de regeringspartij in oostelijk Nigerië, heeft telegrafisch bij de Britse regering geprotesteerd tegen „de wrede slachting en het door niets gerechtvaardigde gevan gen nemen van Afrikanen in Njas saland". In Coquilhatstad in het noorden van Belgisch Kongo zijn maandag 36 inheemse arbeiders veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Zij hadden zonder voldoende reden gestaakt, aldus het gerecht. BERLIJN, 9-3. De Russische mi nister-president, Chroesjtsjef, heeft maandag de burgemeester van west-Berlijn, Brandt, uitgenodigd voor een bespreking, aldus heeft het west-Duitse persbureau D P.A. gemeld. Een koerier van de Russi sche ambassade in oost-Berlijn overhandigde de uitnodiging op het Westberlijnse stadhuis. Chroesjtsjef heeft voorgesteld het onderhoud dinsdagochtend te hou den. De stedelijke regering van west- Berlijn zal maandagavond overleg plegen over de uitnodiging, aldus heeft een officiële woordvoerder ln west-Berlijn maandagmiddag mee gedeeld. Later op dè avond liet Brandt Chroesjtsjef weten, dat hij niet in gaat op diens uitnodiging. In zijn antwoord geeft Brandt te kennen dat hij door een bespreking met Chroesjtsjef het viermogendheden- statuut voor Berlijn zou schenden. Bovendien acht hij zich niet een juiste gesprekspartner voor de Rus sische premier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1