Gemeenteraad van Burgh beraadde zich Uitbreidingsplan der gemeente op Het roofdier houdt de soort in stand Toch nog liefde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 6 MAART 1959 NO. 18526 Goedkeuring nodig voor 25 maart Grondspeculanten krijgen te Burgh geen kans De gemeenteraad van Burgh kwam woensdag in openbare ver gadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Jhr. A. van Citters. Uit de notulen bleek dat de Oos tenrijkse woningen verhuurd kun nen worden voor 2 a 3 jaar tege lijk, doch niet voor 5 jaar. Uit het antwoord van de voorzitter op een vraag van de heer Duson (arb bleek dat het niet mogelijk is een uitkering te geven voor het zelf schilderen van het interieur van de Noorse woningen. Dit in tegenstel ling dus met de Oostenrijkse wo ningen. Het rapport van de vleeskeu ringsdienst, idem van de Regionale Brandweer, idem Waterleiding Mij en schooltandartsendienst werden vastgesteld. Uit het antwoord op een vraag van de heer Duson bleek dat de achterstand in de Westhoek van de schooltandartsendienst lang niet zo groot is als vragensteller wel dacht. In besloten vergadering werd hierna besloten de mogelijke bouw van een nieuw school in de volgen de vergadering te bespreken. Mevr. Lysen-Beerens (arb.) werd aangewezen als vertegenwoordig ster der Beatrixschool. Als plaats vervanger de heer W. v. d. Zande (V.V.D.). Als vertegenwoordiger Centrale Werkplaats werd benoemd Jhr. A. van Citters, plaatsvervan ger de heer J. Duson. Zonder hoofdelijke stemming werden enige wijzigingen aangeno men in de gemeenschappelijke re gelingen Centrale Werkplaats en Beatrixschool. Eveneens werd vast gesteld de rekening van Maat schappelijke Zorg, in ontvangsten en uitgaven bedragende f 10.558,70. Een premie voor woningverbete ring werd toegekend aan de heer Joh. Blom. Aangenomen werd te vens een wijziging kinder-toelage verordening. Provinciale weg: voorrangsweg De provinciale weg wordt ook in Burgh tot voorrangsweg bepaald. Mevr. Lysen en de heer H. W. v. d. Klooster (C.Hzouden graag voor de weg tussen Haamstede en Burgh een snelheidsbeperking ingevoerd zien tot 50 km. De heer v. d. Zande opperde het idee de mechanische zandstrooier in de wintertijd te ge bruiken voor 'bestrijding van de gladheid der gemeentewegen, des noods tegen enige vergoeding. De Dreef zal recht aansluitend worden gemaakt op de Provinciale weg. De raad besloot verder toe te treden tot de Bouwkas Nederlandse gemeenten. In antwoord op een vraag van mevr. Lysen antwoord de de voorzitter dat men ondanks aansluiting bij de bouwkas vrij 1 blijft in het type woning dat men wil bouwen. Op verzoek van het betreffende ministerie werd beslo- ten een zo hoog mogelijke bijdrage aan te vragen in het nadelig exploi tatietekort der Noorse woningen. B. en w. werden gemachtigd de verkoop te behartigen van bouw grond aan de Weeldeweg tegen een prijs van f 7 per m2. Reklame met bouwgrond In antwoord op een vraag van de heer Duson werd medegedeeld dat de gemeente tegen het zomersei zoen reclame met bouwgrond zal maken. De heer Duson zou ook de gemeente-weide willen verkopen. Aan grond-speculanten wordt geen grond verkocht. Dit zal perceels gewijze gebeuren. In de gemeente zullen binnen afzienbare tijd enige nieuwe lichtmasten verrijzen met een capaciteit van 2 maal TL 40 watt. De heer H. W. v. d. Klooster wees op de verwarring welke is gesticht door een overtollig bord aan de Weeldeweg met het op schrift „Burgh". Overwogen wordt één der borden te verwijderen. In verband met de komende werkeloosheid vroeg de heer Du son naar de rioleringsplannen in de gemeente. Hierover is nog weinig nieuws. HET UITBREIDINGSPLAN Ir. J. P. 't Hooft en de heer Grootjans van het stedebouwkun dig bureau irs. 't Hooft en Rothui zen verschenen hierna ter verga dering en gaven een uiteenzetting betreffende het uitbreidingsplan. Het ligt niet in de bedoeling in dit plan nog grote wijzigingen aan te brengen al zijn er enige bezwaar schriften ingediend. Ir. 't Hooft behandelde enige van dergelijke bezwaarschriften. In dit plan ligt de mogelijkheid tot realisering van een weg vanaf de kust op een af stand van ongeveer 150-600 meter vanaf Westenschouwen naar de vuurtoren met aftakkingen naar het strand. Een gedetailleerd plan bestaat hiervoor echter nog niet. Ir. 't Hooft zei er van over tuigd te zijn dat de bevolking van Burgh er practisch geheel tegen zal zijn als men zou vra gen naar de wenselijkheid van drommen mensen in- de toe komst uit de randstad Holland. De bevolking wil liever Wes tenschouwen houden zoals dit is maar dit zal niet mogelijk zijn. De mensen zullen opgevangen moeten worden. Ook mevr. Lysen meende dat Burgh in de toekomst zal overschakelen van landbouw naar recreatiedorp. Wethouder v. d. Klooster (arb.) zei dat het uitbreidingsplan enigs^ zins geforceerd vastgesteld zal moeten worden.Er zijn zoveel bij komstige facetten naar voren geko men dat het wel moeilijk wordt, ook i.v.m. de doorsnijding van landbouwgronden, zodat enige landbouwers zwaar worden getrof fen, voor de raadsleden dit plan maar voetstoots goed te keuren. Goedkeuring vóór 25 maart Echter als de raad het plan voor 25 maart niet goedkeurt dan zal G. S. een plan maken. Het hoofdbe zwaar is de aanleg van een nieuwe hoofdweg. De voorzitter meende dat er nog maar twee mogelijkhe den zijn: of het plan zelf goedkeu ren of G.S. een plan laten maken. De moeilijkheden worden nog gro ter omdat deze hoofdweg een aan tal kavels doorsnijdt die nog niet definitief in eigendom zijn gegeven door de herverkaveling. Een defini tieve eigenaar kan dus geen be zwaarschrift indienen. De dupe hiervan is o.a. weth. v. d. Zande. Het plan zal zeer binnenkort weer in de raad komen met een gewijzigde considerans om dan op de volgende vergadering een wij ziging aan te brengen. Aldus werd besloten. (De weg waarop het uitbreidings- plan strandde is de weg die vanaf de zeedijk komt en dan tussen de woningen van W. Flohil en C. v. d. Klooster door de Domeinen gaat). *?oKSCSo^cg<^cfc§egOKi ;wiJ OUDERS Moeten kinderen alles eten? -:8<300ScS<^cgaK9eSOH: Er zullen waarschijnlijk maar weinig kinderen zijn, die alles lus ten. Ik bedoel van die ongelooflijk gemakkelijke peuters, bij wie nooit iets met kunst en vliegwerk naar binnen gewerkt moet worden, maar die alles wat hun voorgezet wordt met graagte en zonder gezanik ver orberen. Een kind heeft evengoed als grote mensen zijn voorkeur en tegenzin en ik geloof niet, dat het erg is, om hier in bepaalde geval len enigszins rekening mee te hou den. Er kunnen dingen zijn, waarte gen een kind zo'n onoverwinnelijke aversie heeft, dat zijn maag ertegen in opstand komt en hij de boel weer over gaat geven. Het heeft weinig zin, in zo'n geval het kind te pla gen, door hem te dwingen, zijn bord al kokhalzend tóch leeg te eten. Het komt nl. voor, dat be paald voedsel wérkelijk niet ver dragen wordt en dan schrijft de maag merkwaardig genoeg zélf voor, wat hij „lust" of niet. Het is verstandiger om dan maar toe te geven en iets anders voor de kleine klaar te maken. Maar past u in dit geval wel op, dat er geen misbruik van gemaakt wordt. Het is soms heel moeilijk, om vast te stellen, wat aanstellerij of kieskeurigheid is, of waar het gaat om de oprech te onmogelijkheid, iets te verwer ken. Kinderen zijn bijzonder gesle pen in dit opzicht. Ze weten o zo gauw, hoe ze hun zinnetje kunnen krijgen, als ze iets minder lekker vinden en er liever iets anders voor in de plaats hebben. Ze kunnen hun comedie zo volmaakt spelen, dat ze er zelf aan geloven en echt beginnen te kokhalzen of zelfs over te geven. Als regel zou ik willen stellen, dat er alles gegeten wordt, wat de pot schaft. Wanneer men van jongs af het kind hieraan als aan iets vanzelfsprekends went, heeft men bij het opgroeien de minste moei lijkheden te vrezen. Begin vooral niet met het kind te vragen: „Vind je het niet lekker?", wanneer u hem met trage tanden ziet eten. Neem als vaststaand aan, dat hij het wél lekker vindt. En begin ze ker nooit met aan te bieden: „Zal ik wat anders voor je maken?" Hiermee brengt u in eerste instan tie het kind op de gedachte, dat er dus iets anders in de plaats kan komen voor wat hem niet aanstaat. Het beste is, om zo min mogelijk aandacht aan het kind te schenken onder het eten. Al die angstige blikken van bezorgde ouders, die bang zijn, dat hun spruit niet aan zijn trekken komt, zijn uit den bo ze. Alles, waarbij het kind zich te veel in de belangstelling voelt staan, werkt falikant. Dat is voor hem alleen maar een prikkel, om te gaan experimenteren. Een tweede belangrijk punt voor de eet-opvoeding van het kind is de goede sfeer gedurende de maal tijd en het voorbeld van de ouders. Men kan van een kind niet ver wachten, dat hij een tevreden eter wordt, als hij ziet, dat vader van dit en dat niet houdt en overal aan merking op maakt, of als moeder pietluttig het kleinste vetrandje van haar vlees afsnijdt, omdat ze haar neus voor vet ophaalt. Hoe ge woner en vanzelfsprekender de grote mensen zich tegenover hun voedsel gedragen, hoe ontspannen- er de stemming aan tafel is, hoe minder neiging tot kuren het kind zal vertonen. Bij een tot een der gelijke staat van aanpassing opge voed kind, komt men er gemakke lijker achter, wanneer er bij een bepaald gerecht geen sprake van onwil, maar van onmacht om het te eten zou zijn. En zoals gezegd, dan hoeft geen enkele moeder het zich tot een verwijt te maken, als zij de hand over het hart strijkt. MARCELLE. Ingezonden mededeling KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KINDER-HONING-SIROOP SPEURTOCHT IN DE NATUUR Het evenwicht in de natuur Ingezonden mededeling HiaidgeircezSng Huidzuiverheid - Huidgezondheid Voefen en oksels SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zierikzee IH-Zonnemaire I De voor zondag 8 maart vastge stelde wedstrijd Zierikzee III-Zon- nemaire I begint om 12 uur. Is het roofdier de belager en een gevaar voor de instandhouding van de soort? De leek is geneigd ja te knikken, maar het is niet het roof dier, dat de wildstand bedreigt. In tegendeel, het roofdier veredelt de wildstand. Het is vrijwel steeds de mens die oorzaak is van de versto ring Van het evenwicht. In een natuur, waar de mens niet heeft ingegrepen, zal altijd een schitterend evenwicht heersen, waarbij het roofdier een zeer be langrijke taak heeft en wel tot de instandhouding van de soorten an dere dieren. De natuur is zo prach tig ingericht, dat ieder dier nor maal in staat is zich te verdedigen, tijdig te vluchten, over het alge meen zich te beschermen tegen zijn vijanden. Wij zien dit trouwens duidelijk om ons heen. Verschillende dieren hebben vervaarlijke wapens, an dere, die ogenschijnlijk weerloos zijn, zijn echter zo snel en hebben zulke goede ogen en oren, dat zij in staat zijn tijdig een vijand te ontvluchten. Weer andere dieren zijn in staat zich afdoende te ver bergen of te camoufleren en zouden we kunnen doorgaan. „Hoe komt het roofdier dan aan zijn prooi?" zal men zich afvragen. Zieken en gebrekkigen Het is een volkomen logische gang van zaken, dat ook het roof dier de weg van de minste weer stand zoekt en zich tracht te voe den met een prooi, die gemakkelijk is te vangen. Deze prooien zijn de zieke en gebrekkige dieren. Deze kunnen de hun door de natuur ge geven beschermende gaven niet voldoende ontplooien en worden het slachtoffer. Door deze nuttige instelling van de natuur wordt elke groep dieren als het ware door zijn natuurlijke vijanden gezeefd. De zieken zwakken vallen af, alvorens zij kans krijgen zich voort te planten. De soort wordt hierdoor behoed voor degeneratie. Slechts de besten krijgen de kans tot voortplanting, met als gevolg dat er een gezond en krachtig 'soort blijft bestaan. De uitgestotenen Het is zelfs zo sterk, dat een groep dieren een ziek of zwak dier uitstoot en alleen aan zijn lot over laat, zodat het op die manier zal omkomen of door natuurlijke vij anden zal worden gedood, bang als ze zijn voor besmetting of voor ver volging door roofdieren, die jagende op deze zieken of zwakken, de ge hele groep achtervolgen. Natuurlijk doen deze dieren in zo'n groep dat niet beredeneerd, maar uit .zuiver instinct, alweer een bewijs hoe prachtig de natuur is ingericht. Bovendien heeft de natuur nog an dere maatregelen genomen om de soort in stand te houden en gevon den in de hoeveelheid nakomelin gen. Wij behoeven daartoe maar naar de dieren in ons eigen land schap te kijken. Een vogel als de arend heeft meestal maar één jong in zijn nest. De vos, die meer vij anden heeft, werpt vier tot vijf jongen; de haas, die aan nog groter gevaren bloot staat, haalt de tien wel en de veldmuis daar het drie dubbele van. Wanneer echter de mens gaat in grijpen en het evenwicht in de na tuur gaat verstoren, dan gebeuren er de verschrikkelijkste dingen. De balans gaat naar één kant door slaan en is bijna niet meer in even wicht te krijgen, want nemen we tegenmaatregelen, dan slaat hij weer teveel naar de andere kant door en zo blijven we aan de gang. Deskundigen weten wel, dat we niet ongestraft bepaalde soorten zogenaamde „schadelijke" dieren kunnen vervolgen en of uitroeien, want het middel is dikwijls erger dan de kwaal. Het beste voorbeeld zien- we, in de afschuwelijke ko- nijnenplaag in Australië, als gevolg van het feit dat men daar de on bekende konijntjes voor de aardig heid invoerde, waar ze geen na tuurlijke vijanden hadden. De re sultaten zijn afschuwelijk voo:r de mens.... maar ook voor het dier! RECHTZAKEN Man hing buurman's haan op AMSTERDAM, 5-3. De procu reur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam heeft vanochtend f 100 boete geëist tegen de 40-ja- rige A. M. van der Kroon uit Ber gen wegens het opzettelijk doden van een haan van zijn buurman pluimveehouder. De politierechter .in Alkmaar had K. reeds tot een zelfde straf veroordeeld, maar de officier van justitie was hiertegen hoger beroep gekomen. Deze meende dat alleen een vrijheids straf op zijn plaats is. Verdachte had nl. de haan opgehangen aan een balk in het hok. Reeds herhaal delijk had hij zijn buurman zijn ongenoegen te kennen gegeven over het oorverdovende gekrakeel van diens 70 hanen. „Ik kon er nachts gewoon niet van slapen, een hele week had ik geen oog dicht gedaan en toen heb ik in een boze bui de haan gedood", zo veront schuldigde K. zich. „Het is anders wel een ernstig en ergerlijk feit", zei de president, „u heeft'die haan gewoon afgemaakt". Verdachte: Nou, afgemaakt, dat gebeurt dagelijks met hanen. President: Maar dan worden die dieren toch niet opgehangen, dat is mishandeling. Verdachte: Nee hoor, ik vind dat geen mishandeling. Ophangen komt veel voor op boerderijen. President: Maar het was toch in ieder geval het eigendom van een ander. Dat kon verdachte niet ontken nen. AMSTERDAM. Het handelsbu reau van de Braziliaanse regering te Amsterdam deelt mede dat, in- volge informatie van dr. Renato Costa Lima, voorzitter van het Bra ziliaanse instituut voor de koffie, de berichten over voorraadvorming in het buitenland van Braziliaanse koffie geen enkele grond van waarschijnlijkheid inhouden. Een 19-jarige timmerman uit Lens is woensdag aangehouden op beschuldiging van moord op de r.k. priester Robert Cochu, wiens stof felijk overschot dezer dagen in een bos bij Amiens werd gevonden. De arrestant zou hebben verklaard de moord te hebben gepleegd om de abbe te kunnen beroven. Hij zou, naar verluidt, een medeplichtige hebben gehad. DE ZEEKONINGIN 46. Zodra het onrechtvaardig vonnis over hem uitgesproken is, voelt Aram zich door sterke soldatenarmen beetgegrepen en weg gesleurd. Even later tuimelt hij omlaag in een donkere kerker en slaat de deur dreunend achter hem dicht Het eerste wat hij ziet, als hij weer op de been krabbelt, is het geamuseerd glimlachende gezicht van een al wat oudere man. „Welkom in dit voorportaal van de onderwereld, jonge vriend", grinnikt de man. „Mijn naam is Flavius, van beroep filosoof, iets wat in dit stinkende hol wel zijn nut heeft, dat verzeker ik je, hahaha". „Als ik die dikke Prianus nog eens in mijn vingers krijg", gromt Aram woedend. „Vergis je niet", lacht zijn vreemde lotgenoot. „Die dikke senator is een beste, brave kerel, hij is volkomen in de macht van Ares, een krachtpatser, die door zijn overwinningen in het stadion schat rijk geworden is. Prianus is slechts een stroman, die alle verant woordelijkheid voor de wandaden van die schurkachtige atleet te dragen krijgt. Tja, vriend, op Ithaca regeert momenteel de spier kracht over de rede Terwijl Aram in de kerker de ontberingen van zijn filosofische lotgenoot aanhoort, is Ambre aan boord van het kaperschip druk doende met het aanpassen van haar pas veroverde garderobe STAD EN PROVINCIE HAAMSTEDE Burgerlijke stand en loop der bevolking over de maand februari. Geboren: 11. Maria Jannigje, d. van -J. Pos en M. Verhoef; 24. Jo- hannis Pieter, z. van H. C. Braam en P. J. Oole. Ingekomen: 2. D. Visser en gezin uit Arkel; 2. J. Kroon uit Arkel; 4. A. C. Kommer uit Zierikzee; 16. H. Steiner uit Rotterdam; 17. I. Goossen uit Vlaardingen. Vertrokken: 9. M. van den Berge naar Dordrecht; 18. C. F. Evelaar en gezin naar Smallingerland; 23: M. L. van der Est en gezin naar Beverwijk; 27. G. J. Avenarius naar Zeist. ANNA-JACOBAPOLDER Jaarvergadering N.C.V.B. De afdeling van de N.C.V.B. hield haar jaarvergadering onder lei ding van mej. J. W. C. van Strien. Na het verslag van de penning- meesteresse, mevr. Moerland-Kunst en van de sekretaresse, mevrouw Abrahamse-v. d. Berg, werd deze avond geheel verzorgd door eigen leden. Zang, samenspraak en de- klamatie wisselden elkaar af. Aan de beurt van aftreden was de se kretaresse, mevr. Abrahamse-v. d. Berg. De presidente dankte haar voor het vele werk dat ze voor de afdeling gedaan heeft. Tot vice- presidente werd gekozen mevr. Vo- gelaar-Frangois. Op de volgende vergadering, die op 24 maart zal gehouden worden, hoopt de textielfirma Spanjaard uit Borne de avond te verzorgen. De afdeling telt nu 84 leden. FEUILLETON door Hanoi Spoor „Wat scheelt haar", hijgde Pau- lien. „Niersteen. Ze wordt vandaag ge opereerd en daarom vonden we het nu toch beter om je voor die tijd te waarschuwen, dan kun je haar bezoeken en misschien nog wat moed inspreken". Even vond Paulien die opmer king vreemd. Stel je voor, haar flinke moeder zou woorden ter ver sterking nodig hebben. Doc'h dan dacht ze aan al die patiënten en ge vallen die ze al had meegemaakt, en haar hart werd diep verontrust bij de gedachte dat haar moeder nu haar troost van node zou hebben. „Je kunt nu naar haar toegaan", zei de hoofdzuster; „daarna begin je onmiddellijk aan je rusttijd. Wanneer je geslapen hebt zal de operatie achter de rug zijn, en zo mogelijk kun je je dan van haar toestand overtuigen. Je moeder ligt in zaal 84". Paulien had verder geen aan moediging nodig. Ze snelde door de gangen. HOOFDSTUK XVII. Een keerpunt. In zaal 84 kreeg ze een hartelijk knikje van de dienstdoende zuster, die meteen met 'haar ogen een wenk gaf waar ze haar moeder kon vin den. Moeder heeft natuurlijk al over mij gesproken, dacht Paulien. Ze trad op het bed van haar moe der toe en schrok van de grote ver andering, die zich nu al aan haar moeder voltrokken had. De anders blozende wangen zagen akelig bleek. Trekken van vermoeidheid en pijn maakten haar gezicht veel ouder. Een glimlach verhelderde haar gelaat, toen ze Paulien ont waarde. Ze stak haar 'hand uit en Paulien greep deze ontroerd met beide han den. „Lieve moeder, waarom hebt U mij toch gisteren niet laten roepen. Te denken dat we hier onder het zelfde dak vertoefden en ik dit niet wist". „Eerst wilde ik afwachten wat het onderzoek aan het licht bracht en daarnaMartha zuchtte met trillende ademhaling, „daarna was h'et te erg Paulien, ik verlangde nergens meer naar dan naar rust". Paulien streelde haar hand. „Was het zo erg moeder?" „O kind, niet te beschrijven", en dan weer even met haar oude veer kracht en zelfrespect, „ik zal nooit meer zonder de gedachte aan dit verschrikkelijke, een kip kunnen slachten; het zal me iedere keer aan dit onderzoek herinneren. Ik dacht steeds dat dokter Wicker het zelfde met mij probeerde". „Vanmorgen is hij al wezen zeg gen, dat ik vandaag geopereerd zal worden, de foto's hebben uitgewe zen dat de steen klem zit". „Ik denk dat de steen eerst was losgeraakt en iets heeft beschadigd" zei Paulien peinzend, „een nieron- derzoek hoeft heus niet zo pijnlijk te zijn. Dit is misschien een minder gunstig geval". „Het zal wel zo zijn. Hoe dan ook, ik zal blij zijn als de operatie be gint, de pijn is ondragelijk". Paulien zag hoe haar moeder met de grootste wilskracht probeerde de pijn de baas te blijven, maar haar grauwbleke gezicht sprak boekdelen. „Paulien we moeten rekening houden met het feit, dat de opera tie verkeerd kan aflopen. Het is blijkbaar de voorzienigheid ge weest die mij laatst met jou over dat testament deed spreken". „Nee moeder, toe niet doen", smeekte Paulien, „U bent zo gezond en zo sterk en dokter Wickers is zo knap, hij zal U er heus door halen". „Stil kind, luister een ogenblik je". Martha haalde diep adem, kun je mij niet beloven dat je mijn laatste wens eerbiedigen zal. Mijn hart zal zo gerust zijn, als ik weet dat jij en Bernard samen het bedrijf zullen geheren. Je zult zien dat Bernard ook nog flink kan zijn, vooral als hij de eigenaar van het bedrijf zal worden". „Moeder, o toe, vraag dat niet", fluisterde Paulien ontdaan. „Ik be hoor aan Andries". „Paulien, ik wilde eerst geduld hebben, ik dacht de jaren zullen je wijzer maken. Een huwelijk met Andries kan niet doorgaan. Je kunt daarom toch niet je toekomst ver gooien. Wanneer je rekening met mijn wensen houdt, dan weet ik jullie beiden geborgen, Bernard en jou. Andries moet de gevolgen van zijn drift alleen dragen, daaraan hoef jij je niet op te offeren". Paulien maakte een onwillekeu rige beweging. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9