„Stemmen is getuigen EEN SMEDERIJ STAD EN PROVINCIE Z.K.H. Prins Bernhard per vliegtuig weer terug in Nederland Afrikaanse avonturen in weekeindeprogramma van Concertzaal Nationale Reserve op Schouwen-Duiveland opgeheven Vrijwilligers leveren uitrusting ln (Van onze redakteur). In opdracht van de Territoriaal commandant Zeeland worden dezer dagen de wapens en uitrusting van de op Schouwen-Duiveland wo nende vrijwilligers van de Natio nale Reserve ingenomen. Dit be tekent praktisch het einde van de op het eiland voorheen aanwezige verbanden, voor de instelling waar van destijds bergen werk is verzet. Intussen heeft de T.C.-Zeeland de vrijwilligers verzocht niet als lid van de N.R. te bedanken. De nieuwe organieke opbouw van de Nationale Reserve maakt t Ingezonden mededeling 11 «IaI'C Voor het tere Baby-huidje Lïï^BABYDERM-POEDER KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. Prof. dr. P. Muntendam, directeur-gen. van de volksgezondheid, heeft te Heerlen het instituut voor longonderzoek van de Sociale Verzekeringsbank geopend. ROTTERDAM. Op de werf van Verolme op Rozenburg is het m.s. „Presto", dat voor de rederij A/B Turret Oy te Helsingfors werd ge bouwd bij de werf van Verolme te Heusden, aan de opdrachtgever overgedragen. SLIEDRECHT. Donderdagmid dag 5 maart werd van een der hellingen van de N.V. Scheeps- bouwwerf en Machinefabriek „De Klop", vennoot van de I.H.C. Hol land, de cutter- en bakkenzuiger HAM 207 te water gelaten. De zui ger wordt gebouwd voor rekening van de „Hollandse Aannemings maatschappij N.V." te 's-Graven- hage. HAASTRECHT. Het driejarig zoontje van de landbouwer Boere is spelenderwijs te water geraakt en verdronken. ENSCHEDE. De tweejarige Ger- rit Versteeg uit Enschedé is op tragische wijze om het leven ge komen. Het jongetje was op de voorbumper van een geparkeerde bus geklommen. In de bus zaten textielarbeiders, die wachtten tot nog meer collega's de bus zouden binnengaan. Toen de chauffeur de wagen startte, zag hij niet dat het jongetje nog op de voorbumper zat. Het ventje viel eraf en kreeg zo wel het linker als het rechter voor- wiel over het lichaam. Zwaar ge wond werd het kind naar het R.K. ziekenhuis overgebracht, waar bij aankomst bleek dat hij was over leden. Ooievaar te Oudewater OUDEWATER, 5-3. - Het ooie vaarsnest op het dak van het stad huis van Oudewater, heeft van daag weer een bewoner gekregen. In voorgaande jaren werd het in ieder geval sedert 1650 door ooie vaars bewoonde nest meestal pas eind maart betrokken. ZOND AGS ARTSENDIENST Zondag 8 maart: C. M. van Hoorn, telef. 01110-2080. WEEKEINDE-ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 7-8 maart: H. Backer, Noordgouwe, telef. 480. het slechts mogelijk dat in grotere plaatsen, op plaatsen dus waar een groter aantal militairen is gecon centreerd, de Nationale Reserve in tact blijft. Op Schouwen-Duive land is dat niet het geval. De aan geslotenen wonen hier vrij sterk verspreid en het is vooral het ver voersvraagstuk, dat in deze streek de doodsteek heeft gegeven aan deze militaire organisatie. In de bloeitijd - begin der vijftiger jaren - waren oefenverbanden in vrijwel alle gemeenten van Schouwen-Dui veland. In de Westhoek waren het Haamstede en later Renesse, waar belangrijke formaties konden oefe nen. Te Zierikzee speelde later de handicap een rol, dat uit het aan wezige mensenmateriaal werd ge- recruteerd voor de luchtmacht, la ter gevolgd door de B B., waardoor de N.R. min of meer klem kwam te zitten. Vele oefeningen In de loop der jaren werden uit gebreide oefeningen op het eiland gehouden, soms in pelotonsver- band. Enkele reserve-oefenkampen werden in de Westhoek georgani seerd en vele vrijwilligers voltooi den hun opleiding in de Harskamp en elders. Het is voor velen dan ook niet zonder teleurstelling, dat zij hun „kloffie" afgeven aan de rond trekkende fouriers, overtuigd als zij zijn dat een parate organisatie als de onderhavige, gelet op de tijdsomstandigheden, helaas nog al tijd bitter noodzakelijk is, een te leurstelling bovendien gevoed door de overtuiging, dat veel inspanning voor niets schijnt te zijn geweest. NIEUWERKERK Gecombineerde Vergadering Vrouwenverenigingen De Hervormde vrouwenvereni ging en de Gereformeerde vrou wenvereniging hielden een gecom bineerde vergadering. Als preek- ster trad op, mej. Erasmus, maat schappelijk werkster in het district. Zeer duidelijk werd door haar ver teld van het werk dat haar is op gedragen. Dit heeft er dan ook zeer veel toe bijgedragen een inzitiht te krijgen in een taak, waarvan velen nog zo weinig afweten. Met aandacht werd de uiteenzet ting door de aanwezige dames aan gehoord. Mevr. Westerhof was de tolk van de beide vrouwenvereni gingen, toen zij mej. Erasmus har telijk dank zegde voor haar inte ressant praatje, dat veel vooroor delen heeft uit de weg geruimd. Als aandenken aan deze avond werd haar een souvenir aangebo den. Verder werd bekend gemaakt dat op 17 maart o.s. mevr. Valeton voor de Herv. vrouwenvereniging een boekbespreking hoopt te houden waarbij de leden van de Ger. vrou wenvereniging eveneens welkom zijn. Na nog een bijbelbespreking en dankgebed werd de mooie avond gesloten door mevr. Westeriiof. OOSTERLAND De komende verkiezingen Voor de a.s. verkiezingen van le den van de Staten Generaal zijn er in onze gemeente 1098 stemge rechtigden, waarvan 945 hier en 153 te Sirjansland woonachtig zijn. De leden van de stembureaux te Oosterland en Sirjansland zijn als volgt. Oosterland: M. J. Zeijler, voorzitter, A. Bakker en A. Bal, le den. Sirjansland: A. van der Maas, voorzitter, W. Heule en D. Fluijt, leden. Ouderavond Chr. school Tegen dinsdag 10 maart is een ouderavond uitgeschreven van de chr. school. Commentaar op Zuidamerikaanse reis: „fantastisch" SCHIPHOL, 5-3. Bruin gebrand stapte Prins Bernhard donderdag middag drie uur uit het K.L.M.- vliegtuig de DC-7c „Zwarte Zee", die hem van Montreal naar Am sterdam had gebracht, op het plat form van Schiphol: de reis van ruim een maand naar Chili; Para guay, Brazilië en Mexico was ach ter de rug. Op de Amsterdamse luchthaven was het een blij weerzien tussen de leden van de koninklijke fami lie. „Je ziet er uitstekend uit", zei Koningin Juliana tot Prins Bern hard en na de hartelijke begroe ting met prinses Beatrix, prinses Irene en prinses Marijke kwam Prins Bernhard naar de ambassa deurs van Chili, Brazilië, Argen tinië en Venezuela en de zaakge lastigden van Ecuador en Peru toe om hen de hand te drukken en uiting te geven aan zijn dankbaar heid voor de ontvangst, welke hem in enkele van deze landen ten deel was gevallen. „Het was fantastisch" zei de Prins tegen de diplomatieke vertegenwoordigers van Chili en Brazilië. Het gezelschap In het gezelschap van de Prins bevonden zich zijn particuliere se cretaris dr. F. A. de Graaff, zijn adjudant luit. kol. C. C. Geertsema en de heer C. Sesink, hoofdcom- missarsi rijkspolitie, hoofd van de veiligheidsdienst van het Konink lijk Huis, die de gehele reis hadden meegemaakt. De familieleden van het gevolg van Prins Bernhard waren even eens naar Schiphol gekomen en op het platform was het gedurende enkele minuten een genoéglijk on deronsje, waar de eerste reisver halen werden verteld. Om kwart over drie stapten Ko ningin Juliana, Prins Bernhard en de drie prinsessen in de hofauto, die snel wegreed, richting Soest- dijk. NOORDWELLE De wedstrijden tijdens het Straöfeest Uitslagen van tijdens het strê- feest gehouden wedstrijden. Versierde paarden. Hiervoor wa ren 7 geldprijzen beschikbaar ge steld: 1. L. Hart; 2. Joh. v. d. Vate; 3. B. v. d. Vate; 4. G. de Vrieze; 5. M. C. Moermond; 6. J. Zorge; 7 W. Fonteijne. Ringsteken met versierde fietsen. 4 tot 7 jaar: 1. Leo Jouker; 2. Jan Zomer; 3. Johan Hendrikse. 8 tot 10 jaar: 1. André de Ruiter; 2. Cor- rie Hendrikse; 3. Kees de Vrieze; 4. Bert Zandijk. 11-16 jaar: 1. Wim de Vrieze; 2. Bart Hogenboom; 3. Rien Pleune; 4. Dinie Hart; 5. Frans de Vrieze. Ringsteken te paard. Hiervoor waren door enige zakenlieden prachtige prijzen beschikbaar ge steld. Voorts was er voor elke deel- nemer(ster) een prijsje aangekocht. 1. M. C. Moermond; 2. J. Steur; 3. Rinus Hart; 4. G. Verseput; 5. W. Fonteijne; 6. Joh. v. d. Vate. Ter bestrijding van de onkosten was een lijst rondgegaan waarop zeer ruim werd ingetekend. Een woord van dank aan gevers(sters), zakenmensen en niet te vergeten het actieve comité en de Koninklij ke harmonie, die geheel gratis haar medewerking verleende, is zeer zeker op zijn plaats. BRUINISSE Burgerlijke stand en loop der bevolking over februari 1959. Geboren: 3 Cornelia Jacomina, d. van A. C. Koster en E. J. van Po- pering; 25. Angenita, d. van J. M. de Bil en J. Bodbijl; 27. Wilma, d van H. J. Smit en M. J. de Bree. Overleden: 11. Cornelis Haeck, 85 j. ongeh.; 15. Leendert Verspoor, 70 j., echtg. van J. H. Tack; 1. te Zie rikzee Krina Jumelet, 84 j., wed. van D. Jumelet. Ingekomen: Jacob Littooij en echtg. uit Klundert. Vertrokken: Pieter Quaak naar Haarlem; Dirk Capelle naar Hil versum; Wilhelmina van den Berge naar Tholen. PREDIKBEURTEN Zondag 8 maart Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. Elseman te Bergen op Zoom; Gast- huiskerk: 10 uur dhr. A. van Pel, 7 uur ds. Bezemer. Kerkwerve: 2.30 uur ds. v. d. Grift (H.D.). Seroos kerke: 10 uur ds v. d. Grift (H.D.). Burgh: 10 en 7 uur (jeugddienst, in de Koe-bel) ds. Swaak. Haam stede: 10 en 7 uur ds. Boer. Re nesse: 7 uur ds. v. d. Ban. Noord weIZe: 10 uur ds. v. Liere (H.D.). Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban, 7 u. 's. Buinink. Brouwershaven: 10 u. j. Groot. Zonnemaire: 10 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 10 uur ds. Buinink. Dreischor: 10 uur ds. Duyvendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke (H.D.). Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof (H.D.), 6.30 uur bij belbespreking in „Rehoboth". Oos terland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sir jansland: 10 uur ds. Bezemer, 6.30 uur ds. A. P. v. d. Made te Rotter dam. Bruinisse: 10 uur ds. v. d. Brink, 5 uur ds. A. P. v. d. Made. St. Philipsland: 9.30 en 2.30 uur ds. van Dieren. Lutherse kerk Zierikzee: 10 uur ds. M. E. Mon- sees. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemers- ma. Haamstede: 10 en 3 uur ds. D. J. Coumou, em.-pred. teHeinen- oord. Renesse: 7 uur ds. Kamper. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. H. Zelle uit Leeuwarden. Brou wershaven: 10 en 2.30 u. ds. Kam per. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 10 en 3 u. dr. Becker. Oosterland: 10 uurlees- dienst, 6 uur ds. Melse. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. A. G. Baaijen te Zuid-Beijerland. Anna-Jacob apol- der: 10 en 2.30 uur ds. Wielemaker te Bruinisse. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. W. A. Zijlema, em.-pred. te Hoogeveen. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 u. W. A. Zijlema. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en uur leesdienst. St. Philipsland: 10, 2.30 en 6 uur ds. Heerschap. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2.30 en 6 uur ds. Mallan. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en uur ds. Gebraad. Leger des Hells otfi Zierikzee: 10 uur heiligingsdiènst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 ufcr verlossingssamenkomst. Katholieke godsdienstoefeningen Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Burgh: 8 en 9.30 uur Heilige Mis (garage hotel ..'t Wapen van Burgh"). Ingezonden mededeling TONEEL EN FILM „De zwarte tent", een merkwaardige film Het Concertzaal-filmprogramma opent met „Genadeloze jungle" („Nor the moon by night") met Be linda Lee, Michael Craig e.a. Het meisje Alice Lang trekt naar Afri ka om te huwen met een jachtop ziener, met wie zij al jaren corres pondeert, maar wie ze nog nooit heeft gezien. Het loopt zo, dat de broer van de jachtopziener in Afri ka het meisje afhaalt bij haar aan komst en al dadelijk komt een wil de olifant in actie. De broer echter lang niet vervaard redt het meisje en dat is het begin van een reeks opeenvolgende gebeurtenis sen, waardoor het meisje en de broer van de jachtopziener in el- kaars richting worden gedreven. Ingewikkeld wordt de zaak, door dat er nog 'n vrouw in het spel is, een Pools meisje, dat meer dan ge steld is op de jachtopziener. Bij een gevecht met een leeuw wordt de jachtopziener gewond en het wil zo dat juist Alice hem gaat verplegen. Met sneltreinvaart komt dan alles voor elkaar. Alice wordt verlost van een beschuldiging, de jachtop ziener krijgt door dat hij van het Poolse meisje houdt en de broer en het meisje vinden de weg vrij. Ro mantiek met een tropisch sausje. „Het geheim van de zwarte tent" Een geheel ander soort film is: „Het geheim van de zwarte tent" („The black tent"- met Anthony Steel en de Italiaanse ster Anna Maria Sandri. Tijdens de strijd te gen Rommel in 1942 wordt een En gels officier vermist, waarvan men later toch weer enig bericht hoort, hetgeen voor zijn broer aanleiding is op onderzoek uit te gaan. Dit on derzoek brengt hem bij de zwarte tenten der Bedoeïnen. Hij komt te weten dat'zijn broer getrouwd is met de dochter van een sheik, tij dens de oorlog nog. Mabrouka - het meisje - begrijpt dat Charles (de broer) het geheim moet weten en zij onthult het geheim van de zwar te tent. Te Haamstede gaat de hier reeds eerder besproken film: „De hel van Marseille". Evangelisch Luth. Gemeente Zierikzee Zondag 8 maart 10 uur mej. Da. M. E. Monsees Maandag 9 maart a.s. hoopt voor de A.R. Kies vereniging te Zierikzee Mr. A. B. Roosjen lid der Tweede Kamer en voorzitter der N.C.R.V. te spreken over: i) De vergadering wordt gehou den in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw te Zierikzee. Aanvang: 19.30 uur Toegang vrij IEDER IS WELKOM! Oranjevereniging Oosterland Op maandag 9 maart a.s., des avonds 19.30 uur, zal een alge mene ledenvergadering wor den gehouden in café MOL alhier. In verband met een bespreking van de feestelijkheden op 30 april a.s. is opkomst dringend gewenst. Het bestuur „OOSTERLAND'S FANFARE" UITVOERING vrijdag 13 maart 's avonds 7 uur zdtérdag 14 maart 's avonds 6.30 uur Entree: vrijdag f 1,50; zaterdag f 1,— Plaatsbespreking 10 cent extra bij de voorzitter J. G. Boot, tot uiterlijk woensdag 11 maart. Openbare aanbesteding Namens burgemeester en wet houders van Noordgouwe zal op woensdag 18 maart a.s. des nam. 2 uur, ten gemeen tehuize van Noordgouwe wor den aanbesteed: „Het vernieuwen van de rijbaan en het herstraten van een gedeelte van de Ring, met bijkomende en bijbehorende werkzaam heden te Noordgouwe". Het bestek met één tekening en 2 inschrijvingsbiljetten is vanaf heden verkrijgbaar ten kantore van de Centr. Dienst „Noord-Zeeland", Oude Haven 26 te Zierikzee, tegen betaling van f 5,- per stel; of zal wor den toegezonden na ontvangst van een postwissel ad f 5,25. Inlichtingen worden verstrekt door de districtsopzichter te Brouwershaven, p/a stadhuis, tel. 200, na vooraf gemaakte afspraak. FILMAVOND Instuif Oosterland op 7 maart a.s., in de Confe rentiekamer. Aanvang 7.30 uur Het bestuur JAARVERGADERING van de varkenshoudersvereniging „E. T. S." te Ouwerkerk op dinsdag avond 10 maart a.s., 8 uur, in café Pankow. Nog enkele telers gevraagd voor violen en andere bloemzaden N.V. Gebrs. VIS Zaadteelt en zaadhandel Enkhuizen Agent: C. J. KOSTENSE Stoofweg 19 Renesse telefoon 01116-339 RENESSE Zitdag dinsdag 10 maart a.s. van 9-5 uur in hotel Prummel iSmallegange VOETVERZORGING Dam 21 Tel. 2471 Motor- en tractor rijders hier is GOED NIEUWS voor U Tijdelijk te koop: een partij gedragen, doch in goede staat verkerende lederen jassen vesten en broeken Vrijblijvend 3 dagen op zicht Bij bestelling kostuummaat opgeven en wat wordt ver langd: korte of lange jas. Bestellen aan: DE ZUID-NEDERLANDSE LEERCENTRALE Postbus 68, Bergen op Zoom Duphar T.M.T.D. zaadontsinetter voor vlas, erwten en bonen Uit voorraad te leveren MOT Schuddebeurs, tel. 2191 Nieuwerkerk, tel. 367 Ter overname aangeboden: Schouwen-Duiveland Brieven onder no. 1022 aan het bureau van dit blad. Te koop: WINKELHUIS met of zonder garage JAC. ROTTE, Oüd-Vossemeer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6