Ijoodwiil K2r zonder kringen Landbouwproducten en meekrapvaten werden aangevoerd in Karnemelksvaart WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Niet te veel spoken zien in het Midden-Oosten §pif,§pierpijn GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL inwrijven laten drogen afborstelen Zierikzee, begin 19e eeuw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG MAART 1959 NO. 19529 De berichten uit het naburige oosten getuigen weer eens van on rust. Dat is niets ongewoons, maar geleidelijk heeft de bezorgdheid van het westen zich verplaatst. Men herinnert zich nog, hoe Nas ser werd gedoodverfd als een ge heime communist en met welk een zorg de fusie van Egypte met Sy rië daarom de Atlantische wereld vervulde. Doch op het ogenblik er kent vrijwel iedereen, dat Nasser geen vazal is geworden van het Kremlin, is voortgegaan de commu nistische bewegingen te verbieden en haar aanhangers te arresteren, en dat Nassers neutralisme even weinig pro-Russisch is als dat van Tito of Nehroe. Nu echter is de koningsmoorde naar van Irak, Kassem, in veler ogen weer „communist" geworden. Dat zei men verleden zomer niet, toen bleek dat hij de olie-maat schappijen met rust liet en geen lust had met Nasser mee te gaan. Vanwaar dan de onrust? Kassem heeft de groep, die wil de fuseren met Egypte, machteloos gemaakt. De leider ervan, Aref, is ter dood veroordeeld. Doch nu zeg gen de politici, dat Kassem, die door alle medestanders van Aref, o.a. zes ministers, Is verlaten, al dus afhankelijk is geworden van de communisten. Natinalisme het sterkst Hoewel er redenen genoeg zijn om over het naburige oosten onge rust te zijn, moet men toch niet te veel spoken zien. De kwestie is na melijk, dat iedere politicus, die een ander verdacht wil maken, hem (ook In het nabije oosten), „com munist" noemt. Zo werd Nasser ge kenmerkt. Nu heeft de Nasser- groep twist met Kassem en nu be schuldigen de Nasseristen er Kas sem van, dat deze in Irak het com munisme invoert In waarheid heeft Kassem wel voorlopig hulp van communisti sche zijde aanvaard (tegen de Nas seristen dus) maar hij zelf is een Iraakse nationalist, voor wie zijn eigen land boven alles gaat, ook boven de Arabische eenheid. De olierijkdom van Irak wérkt er toe mee, dat dit land niet geneigd is, zich te laten opslokken door een federatie, waaraan het een deel van die rijkdom zou moeten af staan. Overal in het nabije oosten, waar nu zogenaamde pan-Arabisten wer ken (dus die de Arabische eenheid nastreven) wordt er thans gede monstreerd tegen Kassem. Dit heeft in het sjeikdom Koeweit, ook schat rijk door de oliewinning, al geleid tot een dictatuur van een sterke man, die optreedt tegen de pan- Arabisten, en die de onafhankelijke Koeweit wil handhaven. Dit is geen kunst, want Koeweit staat nog al tijd onder Britse „protectie". Als Kassem de communisten in Irak de baas blijft, en ijvert voor nationale onafhankelijkheid, kan hij in de Arabische wereld nog wel steun genoeg vinden bij andere po litici, die van fusiepogingen niet gediend zijn. Dulles ziek Onmiddellijk na zijn terugkeer uit Europa heeft de Amerikaanse minister Dulles zich voor een ope ratie laten opnemen in het zieken huis. Daarvóór heeft hij nog twee anti-Russische bommetjes laten ontploffen. Hij heeft bekend ge maakt, dat de V.S. over bewijzen beschikken, dat het Amerikaanse transportvliegtuig, dat in septem- Xngezonden mededeling BI N N ENVERI NGBED HAZ ET- FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED TWEE KINDEREN VERDRONKEN VENLO, 4-3. Nabij de ouderlijke woning in Venlo is vanavond om streeks half zeven het tweejarig zoontje Jos van de femilie Dings in een vijver verdronken. Langdurige toepassing van kunstmatige adem haling konden de levensgeesten van het knaapje niet meer opwekken. In de afgelopen zomer was de jongen al eens met kunstmatige ademhaling van de dood gered, na dat hij in een beek was gevallen. KRIMPEN a.d. LEK, 4-3. Heden morgen omstreeks tien uur is het 3-jarig zoontje van de familie van Dam uit de Touwslagerstraat ver dronken. Toen het kind na enige tijd afwezig te zijn geweest door zijn ouders werd gemist, werd de politie gewaarschuwd. De politie werkte bij het opsporingswerk met een speurhond van de rijkspolitie uit Waddinxveen. De dreggingswerkzaamheden be gonnen om één uur en hadden om half acht 's avonds resultaat. Het lijkje van het jongetje werd enige tientallen meters van de ouderlij ke woning gevonden. ber in Sowjet-Armenië veronge lukte, door communistische jagers is neergeschoten. En hij heeft een verklaring van januari laten publi ceren. Daarin zei Dulles, dat hij lie ver oorlog zou voeren dan west- Berlijn ontruimen. En daaraan is dan vastgeknoopt, dat Amerika al tijd paraat is en niet voor oorlog terugschrikt, als het zijn belangen moet verdedigen. Aangezien het hier gaat om ont hulling van oud nieuws is het dui delijk, dat Dulles de Russen nog eens heeft willen waarschuwen. Wat hem betreft gaat de koude oorlog door Men neme dit alles met een korreltje zout. Met het oog op de Berlijnse kwestie zullen beide partijen beginnen, haar onwrik baarheid te demonstreren, om uit een compromis zoveel mogelijk voordeel te halen. Maar onbehaag lijk is die sfeer wel. Enfin: Dulles zal in het zieken huis uitsluitend gaan denken over de Berlijnse kwestie. Ons lijkt dit niet de beste plaats voor het vor men van een wijs oordeel, zo kort voor en na een operatie. Maar wie weet welke vondst de minister toch doet, als hij aan de beterende hand Is Ingezonden mededeling ca reumatische pynen wrijft U eveneens weg met Grivas naar Griekenland NICOSIA, 5 3. Donderdag is te Nicosia van Grieks-Cyprische zij de vernomen dat de plannen voor het vertrek naar Griekenland van de Eoka-leider kolonel George Gri vas, bijna voltooid zijn. Volgens deze inlichtingen zou Grivas niet in het openbaar vcor de Cyprioten verschijnen. Hij zou een geheime ontmoeting met aarts bisschop Makarios hebben, die hem een speciale medaille zou overhan digen, dit als „blijk van waardering voor de in Cyprus bewezen dien sten". Vervolgens zou Grivas zich naar de Britse luchtbasis te Akrotiri, nabij Limassol, begeven, vanwaar hij, vergezeld door Griekse officie ren van dezelfde rang, naar Athe ne zou vliegen. Van officiële zijde kon geen be vestiging van of commentaar op deze berichten worden verkregen. Nederlandse boerderijen werden genationaliseerd DJAKARTA, 512. De Indonesische regering heeft besloten tot het na tionaliseren van een aantal Neder landse boerderijen met toebehoren op Java. Het zijn: de melkvee boerderij „De Friese Terp", het landbouwbedrijf „De Friesche Terp", „Kantja", „Eigen Hulp", „Dairy Boys", „Food Trading Com pany" en „Bari Adjak". De laatste drie bedrijven zijn slechts gedeel telijk Nederlands eigendom. Al deze ondernemingen waren reeds eerder „overgenomen". DAT NIET De elfjarige Kathy Hewit in Miami die in de krant had gelezen dat president Eisen hower moeite had zijn be groting in evenwicht te brengenzond hem al haar spaarcenten, een bedrag van 61 dollars. Eisenhower ant woordde echter dat hij van kinderen geen giften kon aannemen en zond het geld terug. Kunstpianeet van V.S. om de zon De Amerikaanse kunstplaneet Pionier 4 is woensdagavond om 23.24 uur Nederlandse tijd de maan op een afstand van 59.200 km voor bijgeschoten, ruim 27.000 km meer dan oorspronkelijk was berekend. De kegelvormige, vergulde Pionier schiet thans de ruimte in om zijn baan om de zon te beginnen. De Engelse sterrekundige prof. Lovelle van de radiotelescoop te Jodrell Bank, verwacht dat de te lescoop de pionier tot op bijna 100.000 km in de ruimte kan vol gen, als tenminste de batterijen zo lang blijven werken. Ingezonden mededeling Het Oostenrijkse parlement heeft nieuwe maatregelen genomen voor het schoon houden van waterlopen. Het toenemend gevaar van veront reiniging door industrie-afval en het zakken van het grondwaterpeil tengevolge van kanalisaties baart reeds sedert jaren grote zorg. Vol gens een der sprekers in het parle ment is in Oostenrijk bijna van een watertekort sprake en zijn grote investeringen ten behoeve van de waterhuishouding nodig geworden. L-—.L: fijn als u iets i HAAMSTEDE Fruittelers met de neus op „Actuele fruitteeltproblemen" Overzicht van sortiment bespuitingsmiddelen' Te Haamstede werd de fruitte lers een voorlichtingsavond aange boden door het N.V. Landbouwbu reau Wiersum uit Groningen. Als spreker trad op de heer H. A. Scha berg uit Rhoon die het onderwerp Actuele fruitteeltproblemen" be handelde. Een openingswoord sprak de heer G. Bakker uit Goes. De heer Schaberg herinnerde aan de mening van de oudere telers „een late bloei is een zeer goed fruit jaar". Dit ging zeker op in 1958. Ook de spint echter kwam later en verrastte velen. Indien inter- eieren in grote getale aanwezig zijn, spuit dan een PCPBS concen tratie. Aandacht moet besteed worden aan de spillen-bedrijven welke met draden werken. Na 3 of 4 jaar gaat deze draad roesten en het regen water met roest zal verruwing te zien geven op Golden Delicious. Dubbel gegalvaniseerd draad kan dit voorkomen. De wants is vorig jaar bijna ver geten, evenals de heggebladroller en voorjaarsuil. Twee bespuitingen zijn nodig om deze beestjes te ver nietigen, één voor de bloei en één er na. Op bestaande schurft deed tasuram uitstekend werk, zowel dodend als remmend. De beruchte bladval bij Golden Delicious kwam ook weer in 1958 voor. Niet spuiten op warme da gen en liefst geen gemengde mid delen waardoor dit voorkomen kan worden. De oorzaak ligt al in een spintbestrijding op einde mei met een agressief middel en niet in de laatste of voorlaatste schurftbe- strijdingsbespuiting. Spint-aantas ting bij Laxton Superbe kan zeer nadelig op de kleur werken. Uitgebreide grafieken Met behulp van uitgebreide gra fieken toonde de heer Schaberg het verloop der meeldauw-infectie i.v m. weersomstandigheden. De Karathene-bespuitingen zullen ook dit jaar weer de meeldauw de kop moeten indrukken. Voor peren moet terdege worden opgepast omdat bij meeldauw op peren de peren geen zwavel maar ook geen karathene verdragen. Een dure winterbespui- ting met V.B C. zal naar aanleiding' van genomen proeven geen enkele dodende werking geven op het meeldauwmycelium. De heer Schaberg beantwoordde na afloop van zijn causerie diverse vragen tot volle tevredenheid. AANBESTEDINGEN Kavelwerken polder „Schouwen" Dinsdagmorgen werd door de N.V. „Grontmij" namens de Her verkavelingscommissie Zeeland in café „Sport" te Scharendijke in het openbaar aanbesteed: hét uitvoeren van kavelinrichtingswerkzaamhe- den op complex 34 (oppervlakte circa 93 hectare) en het volledig draineren van complex 34, met bij komende werken, onderdeel polder „Schouwen", ten behoeve van de herverkaveling Schouwen-Duive- land. De raming bedroeg f 243.000. Ingeschreven werd als volgt: Gebrs. van 't Verlaat, Hardinx- veld-Gi,essendam f 265.000; N.V. v. Oord, Werkendam f 252.700; G. van Oord, Dordrecht f 250.600; D. van den Heuvel, Zierikzee f 247.800; Mar. Uil, Middelburg f 238.400; Fa. Van Dongen en De Voogd, Haam stede f 238.400; J. D. Janse, Mid delburg f 237.400; P. de Jonge, Re- nesse f 235.900; E. Blok, Rotterdam f 231.400; N.V. v/h Hillen en Roo- sen, Amsterdam f 217.400; Van der Hilst en Van der Weerd, Renesse f 215.400; H. de Jager Co., Slie- drecht f 213.000; N.V. Maas-Jonker, Roosendaal f 212.000; N.V. „Zee land", Middelburg f 202.300; C. J. Kuijper, Ouwerkerk f 200.900; M. de Oude en K. T. de Jonge, Zie rikzee f 191.900. Zeventien negerjongens verbrand LITTLE ROCK (Arkansas), 5-3. Zeventien negerjongens, inwoners van een opvoedingsgesticht voor jeugdige negerdelinquenten te Wrightsville, in de omgeving van Little Rock (Arkansas), zijn, ten gevolge van een brand, die de hoofdslaapzaal verwoestte, om het leven gekomen. Twee jongens wor den vermist. Het gebouw is door de brand vrijwel in de as gelegd. Van de zijde der politie werd meegedeeld, dat er bij het uitbre ken van de brand 68 jongens in het gebouw waren. Enkele jongens slaagden erin hun leven te redden door de ruiten in te slaan. Geble ken is voorts dat de deuren ge sloten waren. De oorzaak van de brand Is niet bekend. Hierbij bleek o.m. dat men bij be regening terdege uit moet kijken welk water men op de bomen brengt. Is dit water ijzerhoudend dan kan men op verruwing reke nen. Dit komt al op vele plaatsen voor. Een nieuw carbamaat is het mid del Aasevin, dat goed werkt tegen heggebladroller, vruchtbladroller en fruitmotje. Ook nieuw is de fos- forverbinding Aafac-20 vooral te gen luis, spint en bloedluis. Deze nieuwe middelen mogen niet in de gevoelige periode gespoten worden Tot slot vertoonde de heer Scha berg een serie dia-positieven, wel ke een en ander kleurrijk belicht ten. Met een dankwoord sloot hij vervolgens de vergadering. Ingezonden mededeling Se ene krijgt Brandend Maagzuur bij wijze van toetje de ander zijn lijden begint al na de eerste hap. Maar in beide gevallen is 't schrijnend vuur te blussen op het moment dat de eerste steek vlam zich doet voelen. Een of twee Rennies nemen; het vuur is ge doofd en ge kunt pijnloos genieten van Uw kostelijk maal. Steek steevast een paar Rennies bij U. Ze zijn stuk voor stuk ver pakt, smaakvol en hygiënisch en ge kunt ze nemen zonder dat iemand er weet van heeft. Daarbij zijn ze nog lekker óók. a De gewelddadigheden in Njas- saland duren nog voort. Bij Fort Maning - in centraal-Njassaland - moest een negerleider zijn huis tegen een vijandige menigte barri caderen. Een brug werd vernield, andere bruggen en wegen werden beschadigd. LAND- EN TUINBOUW Aardappelen worden meer verbouwd De prijzen van consumptie-aard- appelen trekken aan. Er bestaat neiging deze teelt uit te breiden. Dat is ook het geval met die van erwten. Beide teelten zijn rendabel zodra opbrengst en kwaliteit samen goed zijn. De bemesting heeft hier op een grote invloed. Een goede fosfaatbemesting (80 kg P2O5) verzekert een sterke wor telontwikkeling, en dat betekent een krachtige plant. Bijv. voor de knolzetting van de aardappel is dat van groot belang. Een goede kali bemesting zorgt daarna voor op brengst en kwaliteit. Wie vroeg in de herfst geen kali- zout op het aardappelland heft ge strooid, dient nu patentkali te ge ven. Een juist gemeten gift, op kali- arme grond kan wel 50 pet. op brengstvermeerdering betekenen. Wat dat in geld wil zeggen, kunt U zelf gemakkelijk uitrekenen. Bij een matige tot goede kwaliteit ka litoestand, is ruim 200 kg. zuivere lcali per hectare nodig. Dat wil zeggen: voor een opti male opbrengst is nu een gift van 800 kg. patentkali per ha. wel ge wenst. Zuinigheid bedriegt hier. Met 100 gulden op de bemesting uit te sparen, kan men er wel 1000 ver liezen! Te weinig kali is ook voor de kwaliteit nadelig. De knollen krij gen dan een grijze verkleuring na het koken. Ook „stootblauw" treedt dan in sterke mate op. De aardappels kun nen hierdoor geheel ontoonbaar worden, wat de prijs bij verkoop heel sterk kan drukken. Ook krijgt men door te weinig kali veel meer kriel en kleine aard appelen, wat ook niet te best is voor de netto-opbrengst! Vroeg poten is van belang. Zo vroeg als men durft in verband met de nachtvorst. Zorgt tevoren echter voor een goede fosfaatbemesting als boven aangeduid en bemest de kali niet te krap. Denk ook aan het looftype bij de keuring te velde, voor de poter- afzet. Patentkali zorgt voor kwaliteit en opbrengst beide. Einde van dapper schip ROTTERDAM, 5-3. Het in Hong kong opgelegde Nederlandse tank schip „Ondina" van de Koninklijke Shell groep zal dezer dagen wor den opgeleverd aan de Hongkong Salvage and Towage Company Ltd. te Hongkong, aan welke het schip voor de sloop is verkocht. De „Ondina", die in 1939 in de vaart kwam, werd op 8 november 1948 bij dagorder onderscheiden met de koninklijke vermelding voor de heldhafitge strijd, welke op 11 november 1942 door het schip ter hoogte van de Christmas eilanden tegen een tweetal zwaar bewapen de Japanse hulpkruisers werd aan geboden, waarbij een der Japanse schepen tot zinken werd gebracht. Toen tenslotte de munitievoorraad van de „Ondina" uitgeput was en de strijd ten nadele van dit schip beslecht leek, ging de bemanning in de boten, maar slaagde erin weer aan boord van de inmiddels zwaar slagzij makende boot te ko men, toen de overgebleven Japanse kruiser uit het gezicht verdwenen was. De aan boord uitgebroken brand werd geblust en het gelukte het schip op eigen kracht Aust- tralië te doen bereiken. De gezagvoerder van het schip, kapitein W. Horsman, ontving post- huum de militaire Willemsorde vierde klasse en de „Mentioned in DespatchesZeven andere opva renden werden eveneens onder scheiden. Ingezonden mededeling helpt direct tegen etensvlekken, vet, teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Imp. v. Polycolor-K2r-Piacentubex-Margret Astor-Mouson-Blendax „Schouwse botermarkt" werd op de Varremarkt gehouden VII Naast de reeds genoemde bronnen van bestaan onzer stad, dient eindelijk nog de landbouw vermeld te worden. Het jaar 1822 was voor de landbouw zeer voordelig. De winter van 1821 op 1822 had zich door een bijzondere zachtheid gekenmerkt, zelfs zodanig dat deze winter kon worden gerangschikt onder de veertien zachtste winters die sedert 1172 in Neder land in herinnering zijn gebleven. De winter werd afgesloten met een geweldige storm, maar toen volgde een periode van buitengewone vruchtbaarheid en een zeer gunstige oogst, terwijl de zomertempera- tuur veilig met die van 1811 en 1911 (zeer warm) kan worden vergeleken. Het was dus een zeer droge zomer. De gemiddelde prijzen van enige landbouwpro- dukten, hier in 1822 ter markt gebracht, waren: voor tarwe f 5,50 f 7,90, voor rogge f 3,f 5,70, voor gerst f 1,30 a f 3,30, voor haver f 0,90 a f 2,voor witte bonen f 3,f 4,50 en voor groene erwten f 1,80 f 2,30 per zak. Meekrap werd per 50 kilogram betaald met f 22,— f 30— voor de beste soort en met f 22,f 28,voor onberoofde. In verband met de prijzen van tarwe en rogge werd door de toen bestaande zogenaamde broodbezetting het fijn wit brood betaald met 20 cent per zes ons, het grof wit of zogenaamd Frans brood met ongeveer dezelfde prijs, het grof tarwebrood met ongeveer 20 cent per elf ons, het roggebrood met 30 cent per zes-en-twintig ons en het masteluinbrood met 30 cent per twee-en- twintig ons. Het spreekt vanzelf, dat de pachtprijzen der gron den en de andere uitgaven van de landbouwer, nauw verband hielden met de waarde der voortbrengselen. Slechte wegen Wegens de toestand der wegen in Schouwen in najaars- en wintertijd, wanneer vele geheel of ge deeltelijk onder water stonden, werd voor de aanvoer van landbouwprodulcten en zelfs van vaten meekrap, gebruik gemaakt van grotere en kleinere platboomde vaartuigen, die in de Karnemelksvaart hun aanleg plaatsen hadden en waar de meevaten door een wip op de kant werden geworpen. Daar bevonden zich ook de bestelhuizen voor de schuiten en op markt dagen was het er in de omgeving zeer druk en levendig, mede doordat de landlieden daar de boter markt bezochten en hun uitgespannen wagens en kassen tegen de kerkhofmuur, tegenover de herberg „Het Wapen van Schouwen", plaatsten. Dit alles is reeds lang verleden tijd. De Karne melksvaart is gedempt, genoemde herberg bestaat niet meer en zelfs op marktdagen merkt men op de Varremarkt geen bijzondere drukte meer. Ook de meekrapkuituur ging te gronde en zo hoort men niet meer van meekrap en meevaten. Het keuren van de mee geschiedde alhier in een vertrekje achter het tegenwoordige politiebureau. Hieraan kwam in 1845 een einde, toen alle bepalingen op dit gebied bij K.B. van 21 januari werden ingetrokken. Voor de concierge van het stadhuis was dit nadelig, want - volgens oud gebruik - kreeg deze alle uitgestoken of geboorde meekrap, die tesamen bij verkoop een aardige winst opleverde. De weekmarkt De weekmarkt, waar voornamelijk boter, eieren, gevogelte, biggen en Schouwse paling verhandeld werd, werd op donderdag gehouden op de Varre markt. Men noemde dit ook wel de „Schouwse boter markt", in tegenstelling met de Duivelandse boter markt, die óp het Kraanplein werd gehouden. Ook hield men in de maand november op de Varremarkt een veemarkt en toen in 1822 aldaar de bomen ge rooid waren, werden er palen gezet met touwen, om de koeien aan vast te zetten. Voor het plaatsen van vee werd zogenaamd „statiegeld" betaald aan de Sint Lievensmonsterkerk. De destijds met kastanje bomen beplante Balie werd toen voor dat doel niet gebruikt. Op de marktdag werd ook in de Beurs onder de Kleine Kerk, graan en meekrap verhandeld en in getraliede kastjes kon men aldaar de marktprijzen genoteerd vinden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5