Jan P. Strijbos vertelde boeiend en gedegen over Spitsbergen Z.V.U. bracht „J. P." Mysterie en realiteit in eenzaam noordelijk land dl „Het Is een maatstaf voor de roem van Jan P. Strobos, dat men mag volstaan met „J. P." als het over hem gaat. „J. P." blijft nog fanatiek reislustig, zit nog verwoed achter de vogels aan en in soms wat afge beten, maar altyd rake zinnen, weet hy er onverminderd boeiend van te vertellen. Het is beslist niet oneerbiedig bedoeld, maar „J. P." heeft zelf iets van een vogel. Onvervaard scherp kykt hy de wereld in, altyd op zoek naar iets byzonders, naar een ornithologisch nieuwtje, dat hy uit de zee van bekende feiten en feitjes oppikt, zoals (alweer) een vogel een visje verschalkt. In „Mondragon" vertelde Jan P. Strybos donderdagavond over Spits bergen, gedegen, gedokumenteerd en met hier en daar een snufje kurkdroge humor. Tegen zyn inleidend praatje gooide hy een viertal beeldscherpc en knap gecomponeerde kleurenfilms aan, die hy zelf van commentaar voorzag. Zo werd het een succesvolle avond, vooral ook voor de Z.V.U., .die „J. P." naar hier bracht. Er is gewoon niet aan te denken „J. P." uitvoerig te verslaan, want wat hij in een paar uren spuit, kan een halve krant vullen. Spitsber gen betekent voor hem zeer veel. Hij maakte er in 1939 zijn riskant avontuur mee in de Koningsbaai, waar zijn kano afdreef en hij ge dwongen werd een vijfdaagse mon- stertocht over een gletscher te ma ken en hij kwam er weer in 1956 en ontdekte bij vernieuwing dat „Svalbard" een gezegend land is, vooral in de zomer. Op 19 april start het weer met 122 dagen zon neschijn en 17 februari is er de grote feestdag, want dan komt het hemellicht boven de kim. Alleen de reis er heen is een kleurig en adembenemend reis avontuur. De tocht langs de Noorse kust tot Tromsö biedt talrijke toe ristische aantrekkelijkheden en de vaart naar Spitsbergen langs het Bereneiland, heeft iets mysterieus. Spr. vertoefde bij de (Nederlandse) resten van het oude Smerenburg, kwam in contact met pelsjagers en bereisde onvervaard de maagdelij ke wereld van een gebied, zo groot als Nederland en België samen. Een speciale verblijfsvergunning is nodig voor Spitsbergen, waar 1500 Noren en 4000 Russen wonen. Bac teriën komen er niet voor, zodat het voedsel onbeperkt lang kan worden bewaard. Verkoudheid kan men er niet oplopen en van A-griep weten de Spitsbergers niets. Met schuilhut en foto-uitrusting Gewapend met schuilhut en foto grafische uitrustig heeft Strijbos, Ingezonden mededeling "vïusr" Ceta-Bever Velpon Cetalac plasticverf Qupa kneedbaar hout - Snelfix snellijm Ceteflex koudlljm - Nedo-Mex Bultenbijts etc. Recordvlucht van 56-jarige ROME, 6-3. De 56-jarige Ameri kaan Max Conrad, is in 33 uur en 55 minuten met een klein éénmo- torig vliegtuigje van Chicago naar Rome gevlogen, een afstand van 8.352 km. Hij maakte de reis alleen, zonder tussenlandingen. - Vanochtend om half acht stapte de „vliegende grootvader", zoals hij genoemd wordt, op het vliegveld Rome-Ciampino vermoeid doch te vreden lachend uit zijn „Piper Co- manche". Hij verklaarde dat hij tij dens zijn vlucht de verveling had verdreven met zijn harmonica. Hij had onderweg twee liedjes gecom poneerd. Conrad, die vader van tien en grootvader van twee kinderen is, heeft reeds meer oceaanvluchten met kleine vliegtuigen op zijn naam staan. Vorig jaar juni vloog hij zonder tussenlandingen in 33 uur van New York naar Palermo op Sicilië. flora en fauna van het land weer heel wat dichter bij de mensen ge bracht Een bezoek aan een walvis station in Noorwegen vormde een pittige inleiding op het bezoek aan het eenzame noordelijkste land ter wereld. Momentopnamen: een glet scher uitstromend in zee in de Magdalenabaai, oude graven (eiken houten kisten van eeuwen her zijn nog bikkelhard), het enige paard en de zeven koeien van Spitsbergen en dan uiteraard de vogels, waar van er 28 soorten voorkomen. Be sproken (en vertoond) werden o.m. de eidereend, de rosse franjepoot, de ijseend, de sneeuwgors, de rood- keelduiker, de rietgans, de rotgans, de Noorse stern, de bontbekplevier, de kleine jager en de burgemeester meeuw. Merkwaardig is het heide- achtig karakter van de Spitsbergse bodem. Het geeft een toendra-ef- fekt, maar aan bloemen geen ge brek: zuringsoorten, korstmossen, steenbree-achtige soorten enz. De bestijging van vogelbergen bleek een moeilijk, maar dankbaar werk (drieteen-eend). Een nachtelijke vaart door de Koningsbaai, toverde het wonderbaarlijke licht van Spitsbergen op het doek, met de bergen aan de einder aangevlamd door de zon, ketsend op drijvende ijsschotsen en het blauwe stroelen de schroefwater van 'het schip. Het was verbijsterend mooi en de- voorzitter, dr. J. J. Westendorp Boerma noemde 'het in zijn dank woord terecht een zegen, dat door middel van de technische middelen, deze verre schoonheid dichter bij de mensen kan worden gebracht. ZIERIKZEE Leerzame en actuele causerie op ouderavond openbare lagere school De oudercommissie van de open bare lagere school belegde gisteren in het „Huis van Nassau" een ouderavond, welke druk was be zocht. Men had een goede greep ge daan deze avond te laten verzorgen door mej. Voorbergen uit Oostka- pelle, die op duidelijke wijze sprak over het in deze tijd actuele onder werp „Sxuele voorlichting aan kin deren". De voorzitter van de ouder commissie, de heer G. Huurling, heette allen hartelijk welkom op deze geslaagde avond. In een duidelijk betoog is het mej. Voorbergen ongetwijfeld ge lukt de ouders enige richtlijnen te geven in de moeilijke materie van haar onderwerp. Het verhaaltje van „kool" en „ooievaar" is thans uit de tijd. De kinderen voelen dit intuïtief aan als een uitvlucht als KERKNIEUWS Ger. Kerk Afscheid, bevestiging en intree ds. D. Bremmer BRUINISSE. Ds. D. Bremmer zal zondag 19 april a.s. afscheid nemen van de Ger. Kerk van Numans- dorp en veertien dagen later, nl. zondagmiddag 3 mei a.s.. na 's mor gens vooraf te zijn bevestigd door ds. J. Schelhaas Jz. uit Klaaswaal, intree te doen als predikant van de Ger. Kerk van Dwingelo, waar hij beroepen is in de vakature van ds. J. Nierop, die op 25 januari van dit jaar naar Haulerwijk is ver trokken. Ds. Brbmmer werd op 24 april 1898 te Waddinxveen geboren. Hij bezocht eerst het gemeentelijk gymnasium te Gouda en studeerde daarna verder nog aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 29 februari 1924 zijn kandi daatsexamen deed. Nadat kand. Bremmer op 30 maart 1924 door de classis Gouda beroepbaar was ge steld in de Gereformeerde Kerken in Nederland, werd hij op 7 decem ber van datzelfde jaar (1924) door ds. F. A. den Boeft, toen nog pre dikant van de Gereformeerde (vrij gemaakte) Kerk van Helpman bij Groningen, te Brumisse in het ambt bevestigd. Daarna diende ds. Bremmer verder nog de Gerefor meerde Kerken van Hoek van Hol land 1929 tot 1934; Middelburg 1934 tot 1938; Rijssen 1938 tot 1946 en nogmaals ruim acht jaar die van Bruinisse. Sinds 22 mei 1955 dient ds. Bremmer de Gereformeerde Kerk van Numansdorp, waar hij ook door ds. J. Schelhaas Jz. uit Klaaswaal werd bevestigd. Rampenfonds schonk nieuw orgel voor kerk te Serooskerke Instrument overgedragen aan kerkbestuur zij de eerste vragen gaan stellen en zullen de waarheid op straat pro beren te vinden, wat kwalijke ge volgen kan hebben. Mej. Voorber gen waarschuwde er dan ook voor de kinderen niet met een kluitje in het riet te sturen omdat de ouders hiermee het vertrouwen van hun kroost verspelen. Open hartige, geleidelijke voorlichting is geboden. De jeugd zoekt overigens 'het mooie en heeft een innerlijke afkeer van het vunzige. Het gedachtenleven bij de jeugd kan echter soms ontstellend zijn. Mej. Voorbergen toonde dit met enige cijfers aan en wees er op dat dit oorzaken zijn van het driftleven als het gevoelsleven nog is uitge schakeld. De spreekster benadruk te de noodzaak om de jongen en het meisje te vertellen wat zich bij hen op ongeveer twaalfjarige leef tijd voltrekt en ze voor te bereiden' op de eerste uiterlijke gevolgen- hiervan. Hierdoor kunnen angstge voelens worden voorkomen. „Wij moeten onze kinderen door de moeilijke tijd heen helpen door ze in alles terzijde te staan", zo con cludeerde mej. Voorbergen. Zij waarschuwde tegen de gevaren die kunnen schuilen in te nauwe om gang van de geslachten op jonge leeftijd. De causerie werd op pret tige wijze verduidelijkt door een serie fraai getekende, kleurrijke en geestige lichtbeelden. Na afloop bood de heer Huurling mej. Voorbergen een kleine herin nering aan en dankte haar voor haar prettige, openhartige betoog trant. Ingezonden mededeling 'I^POTHEEK :rs), hogist. MEENK'S POEDERS helpen! Er zyn Mecnk's Poedcr^^fc hoofdpijn, kies pijn, hoest, grijp, Irarrhee, influenza, rhcumatiek, koortsj^ïeid bij gevatte kou, periodieke pijnen gaz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 feeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. rheumatick, koortsigneunjy gcvattèTcou, P"ioij)jMi0Kfü>cn fcjrkfijgbaar in cifis ^)E&VoKJ&(a*irJook in lig A DATUCCV Woensdagavond werd In de ned. hervormde kerk te Serooskerke door het Nationaal Rampenfonds een geheel nieuw orgel overgedra gen aan het kerkbestuur. Nadat de plaatselijke predikant, ds. F. van der Grift, voorgegaan was in gebed en de zegen had uit gesproken, verkreeg de vertegen woordiger van het Rampenfonds, de heer Van Berkel, het woord, die namens het fonds en in feite na mens het gehele Nederlandse volk, het nieuwe orgel ovedroeg aan de kerkvoogdij. Hierna werd een korte kerk dienst gehouden, waarin het nieuwe orgel bespeeld werd door de heer W. Hulsman, organist van de Sint Joriskerk te Amersfoort en lid van de Orgelcommissie van het Ram penfonds. Aan het slot van deze avond sprak ds. v. d. Grift woorden van dank tot de vertegenwoordigers van het Rampenfonds. Het gemeentebestuur was verte genwoordigd door de burgemees ter, de heer J. Klompe, terwijl de kerkelijke buurgemeenten zich lie ten vertegenwoordigen door hun predikant. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 1 maart: Maartje, d. van Jacob de Bruijne en Maria Ja- coba Catharina de Vlieger. Overleden. 27 febr.: Jurg Slieker, 51 j., echtgenoot v. Neeltje Trijntje van de Velde, wonende te Brou wershaven; 1 maart: Anna Cornelia Agnes Maria Wisse, 13 maanden, dochter van Nicolaas Petrus Maria Wisse en Johanna Maria van Hoef- felen; 2 maart: Hendrika Priemus, 71 j., dochter van Tonis Priemus en Doortje Hanson, wonende te Eikerzee; 2 maart: Kornelia Hoek man, 50 j„ echtgenote van Marinus Adriaan Vis. Scheepvaartberichten (t.), pass. Esso Nederland Aden naar Suez. Lemsterkerk, 5*3 te Rotterdam.' Musilloyd, 6-3 tè Manilla. Soestdijk, 5-3 van Rotterdam naar New York. Ternate, 4-3 te Karachi. Wonogiri, 6-3 te Bombay. HAAMSTEDE Afd. Ned. Bond van Oud-Strijders Door de afdeling Burgh-Haam- stede van de Nederlandse Bond van Oud-strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis werd woensdag avond in hotel „Het wapen van Burgh" de jaarlijkse gezellige avond gehouden. In zijn openings woord riep de voorzitter, de heer L. C. van der Velde, de talrijke aanwezigen een hartelijk woord van welkom toe, in het bijzonder de burgemeester van Burgh Jhr. A. van Citters. De ere-voorzitter, bur gemeester Jhr. Röell, kon door af wezigheid deze avond niet bijwo nen. De voorzitter uitte de dank van het bestuur dat deze gezellige avond weer gegeven kon worden met eigen krachten, dank zij de spontane medewerking van enkele leden en donateurs. Door dit groep je werd opgevoerd het toneelstukje „Het sloofje", dat op uitstekende wijze werd vertolkt en waarvoor zij een warm applaus van de zaal in ontvangst mochten nemen. Aan het slot van de avond bracht de voorzitter ook dank aan dit toneel groepje voor hun medewerking en voor hun opoffering van vrije tijd in het belang der vereniging. Ook sprak de voorzitter woorden van dank tot de heer M. J. Jonker, die geheel kosteloos had gezorgd voor een keurige meubilering van het toneel. SIRJANSLAND Hoogste punt torenbouw bereikt De toren van de nieuwe ned. her vormde kerk in aanbouw heeft - zo vernemen wij - dezer dagen het hoogste punt bereikt. Hieraan ging een enorm karwei vooraf en ge bruik moest worden gemaakt van een speciale intallatie om de zware balken naar boven te hijsen. Als de toren is afgewerkt, kan het dorp pronken met een bouwwerk dat tot ver in de omtrek zichtbaar is. OOSTERLAND Ziekteverlof van burgemeester verlengd Het ziekteverlof van burgemee ster S. W. A. Laurense van Oos- terland, dat tot 1 maart verleend was, is met een maand verlengd. ZIERIKZEE De opheffing van de Nationale Reserve Men gelieve in ons artikel over de opheffing van de N.R. op Schou- wen-Duiveland te lezen, dat de Territoriaal Commandant de vrij willigers heeft gevraagd, mocht het ooit nodig zijn, zich beschikbaar te stellen. Alle voormalige aangeslo tenen krijgen evenwel eervol ont slag in de loop van de komende week. AGENDA Heden (vrijdag) Zierikzee: Ned. Herv. Ver.gebouw, 8 uur, toneelavond Alg. Ned. Grafische Bond. Haamstede: hotel Bom, 7.30 uur, uitvoering Kinderkoor. Brouwershaven: café Centrum, 8 uur, leden verg. „Volksonderwijs" Morgen (zaterdag) Zierikzee: Ned. Herv. Ver.gebouw, 7.30 uur, jaarfeest C.J.V.; idem, 2.30 uur, openb. verg. Staten- kring. C.H.U. Brouwershaven: 3.30 uur, rond gang „Apollo". Reklameplan voor verkeersveiligheid 's-GRAVENHAGE, 5-3. Alle or- ganisaties die in Nederland de be langen van wegverkeer en wegver voer behartigen, zullen volgende week woensdag (11 maart) op ver zoek van de K.N.A.C. besprekingen voeren over de mogelijkheden van een groot reclameplan voor de ver keersveiligheid. Dit plan is op de wegverkeersdag van de K.N.A.C. in 1957 naar voren gebracht door de voorzitter van het genootschap voor reclame, Jhr. W. van Andrin- ga de Kempenaer. BEERTA. Te Beerta is het ruim tweejarige meisje M. E. Ritsema, dat op visite was bij een familie aan de Veenweg, plotseling de weg opgelopen, toen een met stro gela den truck met aanhangwagen na derde. De chauffeur van deze com binatie heeft nog getracht het meis je te ontwijken, maar het is door een wiel van de aanhangwagen ge raakt en aan haar verwondingen overleden. ,;».;..;.,;„;,.;..X«XMX"X~X"X4X~X~X*,X"X**X,*X"X**XMX"X"X~X* l Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Zierikzee staat zondag a.s. weer voor zware opgaaf tegen Hon- tenisse. Renesse II moet in staat zyn SVOWK van het lijf te houden. MEVO gaat zaterdagmiddag op bezoek bij Zaamslag VOETBAL K.N.V.B. Zierikzee staat zondag in de 3e klas D in de uitwedstrijd tegen Hontenisse weer voor een zware opgaaf ondanks het feit dat de Zeeuws Vlamingen in Zierikzee met groot verschil wer den geklopit. METO krijgt tegen Grenswachters de kans om revan che te nemen voor de op eigen grond geleden nederlaagSteenber gen zal wel kans zien om RKFC met lege handen naar Bergen terug te sturen, terwijl ook Axel weinig kans op winst zal maken in de uit wedstrijd tegen VES '35. Zeeland Sport en Zeélandia konden de inzet wel eens delen. RCS is favoriet bij het bezoek van ODIO. In de 4e klas G zal Renesse wel met lege handen terugkeren van het bezoek bij Kaaise Boys. Rimboe is lang niet kansloos in eigen huis tegen NSV. Nw. Borgvliet zal Halsteren wel met de winst zien vertrekken ter wijl Yerseke de beste papieren heeft tegen Cluzona. De Schutters en Noordhoek zijn aan elkaar ge waagd zodat de uitslag hier niet ver van een gelijk spel zal liggen. K.N.V.B. AFD. ZEELAND. In de le klas B geven wij Zierikzee II de beste kansen tegen Brouwershaven. Renesse II moet in staat zijn SV OWK van het lijf te houden. In de 2e klas C zal Dreischor zich op eigen terrein wel de meerdere to nen over Brouwershaven II. Zie rikzee III kon Zonnemaire nog wel eens voor problemen stellen, ter- wel de reserves van Zonnemaire de ivinst binnen kunnen halen bij SVOWK I. ZATERDAGMIDDAGCOMPETI TIE. MEVO gaat in de 2e klas B op bezoek bij Zaamslag waarbij zeker van het begin tot het eind zal moe ten worden aangepakt om de winst mee naar huis te brengen. Wolf- aartsdijk ziet zich in de wedstrijd tegen SVD ook al voor lastige pro blemen gesteld, waarbij wij de thuisclub toch iets betere kansen geven. Kloetinge kan zich de sterk ste tonen tegen Goes V evenals Kats dit kan doen tegen 's-H.H.- kinderen. Wissenkerke heeft een kleine kans op een puntenverde ling nu Driewegen op bezoek komt. In de 2e klas C staat de belangrij ke wedstrijd voor de bezetting van de bovenste plaats tussen Bruse Boys en Burgh III op het program ma waarbij wij de thuisclub de beste kansen geven. MEVO II maakt wel een kansje op een pun tenverdeling tegen Duiveland. Brouwershaven III gaat op bezoek bij SINOTO en dit kan voor de thuisclub alweer eens winst beteke nen. WIK kan in de 3e klas C in de running blijven door Duiveland II met lege handen naar Oosterland terug te sturen. Burgh IV zal de puntjes wel thuis houden tegen SI NOTO II. Zeemeeuwen en Bruse Boys II gaan uitmaken wie een rol van betekenis kan blijven meespe len bij de bezetting van de boven ste plaats, waarbij wij de thuis club iets betere kansen geven. JUNIORENCOMPETITIE. - In groep B VIII zullen Zierikzee B I en Brouwershaven B I zich tegen resp. Duiveland B I en SINOTO B I wel de sterkste tonen. Burgh B I krijgt de handen vol aan Dreischor B I. In groep B IX komt MEVO B I op gelijke hoogte met Renesse B I door van WIK B I te winnen. Bruse Boys B I moet het op een punten verdeling aan kunnen sturen tegen Zierikzee B II, terwijl Zonnemaire B I in eigen huis een kleine zege moet kunnen behalen op SVOWK B I. WAT UQT DE bi n Verwachting tot zaterdagavond: Enkele buien Wisselend bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien; ma tige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest; dezelfde of iets lagere temperaturen. 7 maart. Zon op 7.15, onder 18.29. Maan op 6.05, onder 16.38. 8 maart. Zon op 7.13, onder 18.30. Maan op 6.32, onder 17.46. 9 maart. Zon op 7.10, onder 18.32. Maan op 6.57, onder 18.52. Nieuwe maan: 9 maart te 11.51. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 7 maart 8 maart 9 maart 1.51 v.m. 2.40 v.m. 3.22 v.m. BROUWERSHAVEN: 7 maart 8 maart 9 maart 1.39 v.m. 2.24 v.m. 3.04 v.m. 14.23 n.m. 15.10 n.m. 15.51 n.m. 13.57 n.m, 14.39 n.m. 15.18 n.m. Springtij: 11 maart. HET WEERO VERZICHT DE BILT, 6-3. De afgelopen der tig uur werd een oceaandepressie geleidelijk minder diep en ver plaatste zich daarbij langzaam in oostelijke richting. Het centrum er van was vanmorgen voor de kust van Ierland aangekomen. Rand- storingen van deze depressie volg den een baan die van Portugal via Frankrijk naar onze omgeving reikte. Eén van deze storingen ging gisterenavond plaatselijk met on weer vergezeld, terwijl een tweede vanochtend voorbijtrok. Morgen zal de Ierse depressie nog wat dichter bij ons land ko men te liggen. In verband daarmee behoudt het weer een wisselvallig karakter. BROUWERSHAVEN Tweede Kamer-lid Posthumus sprak voor P. v. d. A. Voor een goed bezette zaal van hotel Ringelberg is het woord ge voerd door de heer Posthumus, lid der Tweede Kamer voor de P.v.d. A., die een opsomming gaf van de verschillende totstandkomingen in de laatste dertien jaar, waaraan zijn partij heeft medegewerkt. Mi nister Lieftinck trok Nederland fi nancieel uit de door de oorlog ge schapen chaos omhoog. De minis ters Mansholt en Vondeling maak ten de bedrijven economischer. De conservatieve boeren staan nog altijd lijnrecht tegenover de socialisten. De P.v.d.A. is tegen stander van versnippering van be drijven. Door versnippering der be drijven moet men over dertig jaar weer met herverkavelen beginnen. Spr. vroeg zich af of Nederland er uit zou zien, zoals het er uitziet, als er geen socialistisch kabinet was geweest. „De vele sociale voorzie ningen werden door de P.v.d.A. in eerste instantie verwezenlijkt. Ach teraf bleek dat de maatregel van de bestedingsbeperking door mi nister Hofstra, Nederland een „har de gulden" bezorgde. Uitvoerig ging spr. in op het ontstaan van de kabinetscrisis. In januari was er de kans een kabinet te vormen, maar „Romme liet Beel de vuile was op knappen". De heer Posthumus vroeg zich af hoe een rechts kabinet voor Sinterklaas zou kunnen spelen, als de financieel machtigen worden ontzien. Na applaus sprak de voor zitter van de plaatselijke afdeling, de heer M. Mathijsse, een dank woord. H. Ch. C. J. van der Mandere overleden 's-GRAVENHAGE, 6-3. IndeUr- sulakliniek te Wassenaar is in de afgelopen nacht overleden de heer H. Ch. C. J. van der Mandere, directeur-secretaris der Haagse Volksuniversiteit en bekend radio spreker over internationale poli tiek. De zeventiende van deze maand zou hij 76 jaar z(jn ge worden. „Willempie" - Kinderstoel - Nacht - Tuk Aanval - Watergeuzen en Front ,v<m Het verhaal van „Willempie", die zo geslagen werd en het nu ver schrikkelijk goed maakt ineens, brengt een vroege Schouwse vari ant in herinnering. Toen was er ook. in een dubieus gezin een soort Willempje, maar die kreeg geen slaag. Erg best had hij het overi gens niet en het surplus ouderlijke zorg kreeg hij niet. Op een morgen aan het ontbijt (nu ja, ontbijt), was Willempje weg en dat wekte toch wel enig opzien. Even neuzen tel len, (er waren heel wat dreumesen) leverde geen resultaat op. Ieder ging op zoek en Willempje werd aangetroffen op de bleek in zijn kinderstoel. De kleuter bleek daar een hele nacht te hebben vertoefd, maar nadelige gevolgen had het niet voor het ventje. Ze willen wel eens taal zijn, zulke kindertjes. Zonder poespas is Willempje toen in huis gehaald en liet incident was spoedig vergeten. Zo ging dat daar. Gevecht der handelsmensen speelde zich recentelijkaf ergens op Schouwen-Duiveland, waar wel vreemde boten aanleggen. Die han delsmensen zijn tuk. op tijdelijke klantjes en de kruidenier stond al- gereed, alsmede twee bakkers. Kruidenier rekende mis, want een knaap van een schip kioa-m juist aan de andere zijde te liggen van de haven, dan hij had vermoed. Met de auto reed hij razendsnel naar de overkant, maar hij kwam juist te laat want een daar gepos teerde bakker was al tot de aanval overgegaan. Toch bleek die ook pech te hebben, want een andere bakker had alle rtsiko's overboord gegooid en was per roeiboot tot het handelsoffensief overgegaan. De kruidenier en een der bakkers be stormden de schepen net als vroe ger de watergeuzen een Spaans galjoen. Ze hadden geen tijd om deuren te openen, zij staken het hoofd zomaar ergens door een raam, alles voor de klandizie. Eilandmaji vermoedde al dat de strijd op het economisch front zivaar was, maar nu weet hij het zeker!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2