De Sovjet-Unie wil termijn inzake Berlijn verlengen tot juli DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 6 MAART 1959 No. 18526 115e jaargang ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs IS cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) i 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannswekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, lel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Vroegere rechten van capitulatie-overdracht vervallen LEIPZIG, 5-3. Premier Chroesj- tsjef heeft donderdag in Leipzig verklaard, dat de Sowjet-Unie niet haar controle-bevoegdheden in Berlijn aan oost-Duitsland zou overdragen voordat een Duits vre desverdrag met beide Duitse staten of met oost-Duitsland was onder tekend. Hij zei ln een rede voorts dat in dien het westen redelijk over Ber lijn wilde onderhandelen, de datum voor het overdragen van de Rus sische bevoegdheden aan oost- Duitsland zou kunnen worden ver schoven van 27 mei naar 27 juni. Chroesjtsjef zei: Indien Rusland een vredesverdrag met de Oost- duitse regering tekende, zou dit de kwestie-Berlijn oplossen. Als een dergelijk vredesverdrag werd getekend, zouden alle vroe gere rechten, die gebaseerd zijn op de capitulatie van Hitler-Duitsland, op het tijdstip der ondertekening hun geldigheid verliezen, zo zei hij. Chroesjtsjef die zonder aanteke ningen het woord voerde aan een lunch in het stadhuis van Leipzig, zei in een opmerking die gericht was tot het westen: „Als u ons bang wilt maken, wel, we zijn bang en we hebben geen reden om ons meer vrees te laten aanjagen, doe dat dus niet. Blijf redelijk". Chroesjtsjef hield een glas rode wijn in zijn linkerhand en met zijn rechterhand zwaaide hij. „Als u te gen ons uitbarst zult u uw elleboog breken. Wij moeten naast elkaar leven". Zijn rede duurde ongeveer een kwartier. WEST-DUITSLAND EN FRANKRIJK EN EEN OOST-WEST-CONFERENTIE PARIJS, 5-3. Frankrijk en west- Duitsland zijn onder bepaalde voor waarden bereid de eventuele deel neming van Polen en Tsjecho-Slo- wakye aan een conferentie tussen het Oosten en Westen „in welwil lende overweging" te nemen, zo weet het conservatieve blad „Paris- Presse" te melden. Deze voorwaarden zijn volgens het blad: 1. Een dergelijke conferentie moet beginnen op ministersniveau en niet met een bijeenkomst van regeringsleiders. 2. De agenda die Chroesjtsjef op 2 maart voor een dergelijke confe rentie heeft voorgesteld, moet wor den uitgebreid met het punt: „Be spreking van het vraagstuk van de Duitse hereniging, die moet ge schieden in overeenstemming met de democratische vrijheden en geen gevaar mag opleveren voor de Eu ropese veiligheid". „Paris-Presse" zegt dat de Franse en Westduitse regering dit plan in de komende dagen langs diploma tieke weg zullen voorleggen aan de Britse en Amerikaanse regering. RADEN NAAR MAST Initiatief van Rotterdams actiecomité ten behoeve van Polio-fonds ROTTERDAM, S-3. Het Rotter- damse actiecomité van Prinses Beatrix „Polio-fonds" - de voorzit ter heeft dit medegedeeld - heeft in de bouw van een meer dan 100 meter hoge Euromast een middel gevonden er een prijsvraag aan te verbinden, met het doel een groot bedrag bijeen te krijgen. Men zal erkennen dat dit nodig is, als men alleen reeds weet, dat er met de verpleging van verschei dene polio-patiënten, niet minder dan f 50 per dag gemoeid is, zodat er gigantische bedragen nodig zijn. Men heeft de actie de naam ge geven „Actie dan", in tegenstelling Dulles langzaam vooruit WASHINGTON, 5-3. In een me disch bulletin wordt donderdag be kend gemaakt, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles, bevredigend blijft reageren op de behandeling met radio-actief goud. Men verwacht binnen enkele da gen opnieuw met de behandeling met röntgenstralen te beginnen. Zo als bekend lijdt Dulles aan kanker. Eisenhower beraadt zich over Duitse kwestie WASHINGTON, 5-3. President Eisenhower heeft donderdag over leg gepleegd met de leden van de Amerikaanse veiligheidsraad. Dit overleg had betrekking op de kwestie-Berlijn en het vraagstuk van de Duitse hereniging. Het Witte Huis heeft een verkla ring uitgegeven waarin wordt ge zegd dat de president de leden van de nationale veiligheidsraad don derdagmorgen voor een speciale vergadering had bijeengeroepen. In deze raad hebben, zoals bekend, belangrijke Amerikaanse diploma ten, militairen en leden van de ge heime dienst zitting. Churchill's dochter voor de rechter LIVERPOOL, 5-3. Sarah Chur- chill, dochter van sir Winston, is donderdag voor de politierechter in Liverpool verschenen op beschuldi ging van dronkenschap en versto ring van de openbare orde. Zij kreeg een boete van 23 gulden. Vier agenten moesten haar met geweld de trap opdragen naar de beklaagdenbank toen haar naam werd afgeroepen. Zij had geen schoenen aan Bij het voorlezen van de aanklacht schreeuwde zij: „Ik aanvaard geen enkele beschul diging voordat u de politie bevolen hebt mij los te laten en mij mijn schoenen terug te geven". Zij ver klaarde later niet schuldig te zijn. tot „Actie nu". Zij houdt voor het publiek in, da het mag raden op welke dag - en op de minuut af - de schacht van de Euromast, die bij het park verrijst, haar hoogste punt zal hebben bereikt Dit tijd stip kan ingevuld worden op een briefkaart, waarop f 0,50 porto is bijgeplakt. Deze kaart moet wor den ingezonden naar postbus 545 te Rotterdam. Kunstmaan blijkt in baan INGLEWOOD, 5-3. De Ameri kaanse luchtmacht heeft donderdag bekend gemaakt, dat de vorige week zaterdag gelanceerde „Disco- verer"-kunstmaan, waarover tot dusver niets met zekerheid kon worden vastgesteld, in een baan om de aarde wentelt. De lucht macht beschikt thans over vol doende gegevens om te kunnen vaststellen, dat de kunstmaan in de van tevoren bepaalde baan is ge komen. De baan loopt over de polen. DE PIONIER IV LONDEN, 5-3. De signalen die men van de Amerikaanse kunst planeet Pionier IV heeft opgevan gen bedekken reeds een band van meer dan drie kilometer lengte. Zij betreffen de kosmische straling, de magnetische velden en stralingen in de ruimte. Een groep Ameri kaanse geleerden, die zich in het observatorium van Jodrellbank in Engeland geïnstalleerd heeft, is be zig deze gegevens te ontcijferen. Bark „Passat" te koop HAMBURG De 3000 ton meten de bark „Passat", zusterschip van de in september 1957 vergane „Pa- mir", ligt nu in de haven van Ham burg te wachten op een koper. De stichting „Pamir", de eigenaresse van de „Passat" ziet geen kans het schip rendabel te laten varen en van opleidingsschepen van dit type heeft men zijn bekomst sinds de ramp met de „Pamir". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Niets is zo krachtig als het voorbeeld! „Zilveren broodmand" voor ir. W. H. van Leeuwen 's-GRAVENHAGE, 5-3. In aan wezigheid van een groot aantal in- dustrieëlen heeft de voorzitter van de Nederlandse vereniging van meelfabrikanten H. J. de Koster hedenmiddag, tiidens een bijeen komst in hotel „Wittebrug", aan Ir. W. H. van Leeuwen de zilveren broodmand uitgereikt. Deze zilve ren broodmand werd irt 1956 inge steld als onderscheiding wegens bijzondere verdiensten voor de voedselvoorziening en werd reeds in 1957 geschonken aan de toenma lige minister van Landbouw, dr. Mansholt en in 1958 aan prof. dr. Jansen. NAVO-TAPTOE IN ARNHEM ARNHEM, 5-3. Voor de tweede keer zal in Arnhem een NAVO- taptoe worden gehouden, van 25 juni tot en met 1 juli. Aan de eer ste NAVO-taptoe verleden jaar, waarvoor veel belangstelling in binnen- en buitenland bestond, hebben korpsen uit Amerika, Ca nada, Duitsland, Engeland en Ne derland deelgenomen. Voor dit jaar zijn vier andere landen uitgeno digd. Bovendien zal ditmaal een NAVO-kapel optreden. Buitenlanders vermoord in Algerië Algerijnse opstandelingen heb ben gisteren in een van hun vele hinderlagen een auto overvallen waarin twee Amerikaanse fotogra fen en een Duitse tolk reisden. De Duitser en een Amerikaan werden gedood, de andere Amerikaan werd gewond. Het drietal kwam uit Marokko en werd overvallen in de omgeving van Tlemcen, nabij de Marokkaan se grens. H M. de Koningin buigt zich over prinses Marijke, die haar even moest vertellen, hoe fijn ze het vond, dat pappie weer thuis is. Ook de prin sessen Beatrix en Irene waren naar Schiphol gekomen om Z.K.H. Prins Bernhard van zijn Zuid-Amerikaanse reis af te halen. Jaarbeursvoorzitter optimistisch over economische situatie in Nederland Alleen markt is prijsgevoeliger geworden o Zes vooraanstaande Russische politici, onder wie Soeslof, een van de secretarissen van het centrale comité van de communistische par tij van de Sowjet-Unie, zullen nog deze maand op uitnodiging van de commissie van Labourparlemenls- leden voor de parlementaire be trekkingen tussen Rusland en En geland een bezoek aan Engeland brengen, zo is donderdag in Londen vernomen. UTRECHT, 5-3. De voorzitter van de raad van beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, dr. G. van der Wal, is optimistisch ge stemd over de economische situatie van ons land. Tot deze conclusie kwam hij op een persconferentie voor binnen- en buitenlandse pers, welke vanmiddag, aan de voor avond van de 72e jaarbeurs, in Utrecht werd gehouden. Met betrekking tot de verwach tingen op deze beurs valt, volgens dr. van der Wal, allerwege een on- Kinderen brengen kwart eeuw maandagcent mee naar school Hoe weinig ookhet helpt HILVERSUM, 5-3. De hulp die Nederlandse kinderen geven aan de tuberculose-bestrijding in noodge- bieden over de hele wereld, duurt nu 25 jaar. Vanmorgen hebben 2 leerlingen van de Fabritiusschool in Hilver sum, een jongen en een meisje, een krans gelegd aan de voet van het monument voor wijlen koningin Emma aan de Gerrit van der Veen- laan in Baarn, als eerste openbare herdenkingsdaad bij het 25-jarig bestaan van de stichting Wereld- Schoolkind-Steunfonds „De Maan dagcent" tot bestrijding der tuber culose. Aanwezig waren hierbij de wethouders van onderwijs van Hil versum en Baarn. Hiermee wordt met grote erken telijkheid herdacht hoe de bijdrage, die thans schoolkinderen van 201 scholen in Nederland maandagmor gen in de vorm van een cent leve ren aan de hulpverlening, het mo gelijk heeft gemaakt, dat pro-deo, de actie tegen de tuberculose een aanzienlijke stimulans kon worden gegeven. Hoe gering de bijdrage per kind ook is, het totaal van de deelne mers kan positief meewerken tot de vorming van de noodzakelijke fondsen. dertoon van gezond optimisme waar te nemen. Men heeft, zo zei hij, het gevoel de recessie te boven te komen en ziet met gespannen verwachtingen de zaken op de voorjaarsbeurs tegemoet. De heer van der Wal noemde dit een gezond optimisme omdat het berust op nuchtere ervaring der werkelijkheid en bezinning op de feiten. De industriële produktie komt op een bestendig stijgend ni veau. De werkloosheid heeft - en kele gebieden in het noorden des lands uitgezonderd - voor het win terseizoen geen uitzonderlijke om vang aangenomen. De opgaande tendens heeft zich sinds de najaars- beurs in het algemeen voortgezet. Maar wel, is, volgens dr van der Wal, de markt veel prijsgevoeliger geworden dan men sinds jaren voor de recessie gewend was. Hij noem de dit een gelukkig verschijnsel, omdat thans weer goed koopman schap kans krijgt zijn concurrentie vermogen en zijn deugdelijkheid te bewijzen. DELFT. Een Delftse padvinders- groep, de „Delftse Air-scouts", is geadopteerd door de Zwitserse luchtvaartmaatschappij „Swissair". Woensdag 11 maart, 's middags te drie uur, wordt op de Dam te Amsterdam het vaandel namens „Swissair" aan de Delftse lucht- verkennersgroep aangeboden. De plechtigheid wordt opgeluisterd door de bands van de politie en de padvinders te Amsterdam. De Australische kerk en Nieuw-Guinea De landelijke raad van Australi sche (bij de Wereldraad van Ker ken aangesloten) kerken heeft het nodig geoordeeld aan te dringen op een beheerschapsregeling voor ge heel Nieuw-Guinea. De zekerste manier, aldus de raad om „ongeregeldheden in het onder Nederlands gezag staande deel van Nieuw-Guinea te vermijden", is het instel! envan een beheerschap van de Verenigde Naties of van een an dere wijze van internationaal toe zicht. OLIE UIT SAHARA BELOOFT VEEL Binnen zeer afzienbare tijd zul len de olielagen van de Sahara gro te voorspoed brengen aan Frank rijk en Algerije, zo meent de vice- voorzitter van de Franse economi sche raad, René Richard. Over on geveer vijf jaar zal de jaarlijkse olieproduktie van de Sahara 50 miljoen ton bedragen, het dubbele van de Franse behoefte. Richard heeft tevens meegedeeld, dat Frankrijk overweegt een pijp leiding onder de Middellandse zee aan te leggen voor het transport van aardgas uit de Sahara naar Europa. Frankrijk zou dan aardgas in het Ruhrgebied kunnen verko pen tegen prijzen „waartegen niet te concurreren valt". De president van Tunesië, Bour- guiba, heeft volgens „Le Monde" o.a. verklaard dat hij Frankrijk in juni zou vragen de marinebasis Bi- zerta te ontruimen. In een vraag gesprek met genoemd blad had Bourguiba gezegd dat hij „totale ontruiming of besprekingen over het handhaven van Franse tech nici" aan de Gaulle zou vragen. OVERDENKING IK HEB GEEN MENS Acht-en-dertig jaar lag hij daar al. Dat is een tijdperk, een volle mensengeneratie. De gezonde da gen liggen zo ver achter ie, dat gezondheid haast onvoorstelbaar is geworden. Als Jezus hem ziet in dat antieke herstellingsoord Bethesda, in een van die vijf hallen die daar rond een geneeskrachtige bron waren gebouwd, temidden van al die bij- eengelegde ellende van blinden, kreupelen en verlamden, dan treedt Jezus op hem toe met een vreemde, opschrikkende vraag: „Wilt ge ge zond worden?" (Joh. 5 6). Ook een vraag! Natuurlijk wil iemand graag gezond worden. Ja, maar als je zo lang ziek bent, zou dan de fut er niet wat uit gaan? Zou de heftige hunkering naar het gezonde leven niet stilaan verdoven tot een doffe berusting, een zekere gewenning. Er zijn veel mensen die je nooit anders dan ziek hebben gekend. En voor je zelf is het bed je meer vertrouwd dan de straat of de werkplaats. Je behoeft geen beslissingen meer te nemen voor de huishouding of over het werk; dat doen anderen voor je. Zelf weet je: mijn rol in het leven is hier op bed te liggen. En dan ineens iemand die op je af komt met de vraag: „Wilt ge ge zond worden?" Heb je de moed nog om aan gezondheid te denken? Of heb je er maar van afgezien? Zou je met Mij het leven nog aandur ven?" Het antwoord van de man is traag: „Ik heb niemand om mij naar het bronwater te slepen; ik heb geen mens!" Jezus heeft hem gelegenheid ge geven om zijn ellende in één klacht uit te spreken: ik heb geen mens....! Wat zit daar een eenzaamheid achter: ik heb geen gemeenschap, geen contact, met niemand! Dat is het ergste dat een mens kan overkomen. Je kunt arm zijn, je kunt ziek zijn, je kunt raar in de knoop zitten: allemaal narig heid. Maar dat is nog om uit te houden, als er maar één mens is die naar je omkijkt en met je mee leeft; met wie je eens praten kunt. Al ben je kerngezond en verdien je veel geld, dan kun je toch dood ongelukkig zijn, omdat je geen mens hebt die echt belangstelling voor je heeft. Helemaal op jezelf aangewezen te zijn, wat is dat ho peloos! Dan komt Jezus, de Gezondene van God de Vader, en aan Hem mag deze man het uitsDreken. Daarvoor kwam Jezus tenslotte. Menigeen klaagt: ik heb geen mens! Vroeg of laat is dit de klacht. In het eenzaamste uur van ons be staan, „als wij de doodsvallei be treden, laat ons elk aardse vriend alleen". Ongelukkig als je dan zeg gen moet: ik heb geen mens....! Je bent ellendig en je sterft ellendig, zonder uitzicht. Heerlijk dat Jezus op zulke men sen toekomt. Zij kunnen niet ko men, denken er misschien niet eens over. Jezus komt en vraagt: wil je gezond worden? Zou je het eigen lijk willen, dat ik je hielp? Velen wilïen het niet, al klagen ze ook over hun hopeloze toestand. Menigeen durft het leven met Hem niet aan. Als de man klaagt: „Ik heb geen mens", mag hij ineens ontdekken: dat is niet waar, ik heb wel een mens, daar staat hij voor mij, Je zus Christus is Mijn mens. Waar ons geen schepsel helpt, helpt Hij! Er zijn velen als de man in Bet hesda. Zij liggen al zo lang te wachten. Waarop?^ Ze weten het zelf niet meer. Misschien bent u een van hen en ontdekt nu ineens: God heeft mij op het oog; in Jezus staat Hij voor mij, die met mij meeleeft. God zij dank, ik heb wel een Mens. De beste vriend in nood verzelt mij over graf en dood. Misschien bent u ook een der voorbijgangers. Dagelijks komen zij langs de zieken en eenzamen, mis schien zondags op weg naar de kerk. Hoort u de aanklacht tegen u? Midden in een dicht-bevolkt landje zijn zij eenzaam. Al acht- en-dertig jaar lag hij daar en lie pen de mensen langs hem heen, zo dat hij nu klaagt: ik heb geen mens! Als u hem morgen eens opzoekt en de verwachting in de ogen doet herleven, dan doet hij de ontdek king: ik heb toch een mens. God zond Jezus naar u. En Jezus zond nu u als Zijn afgezant. Hoe be staat het! G. J. R.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1