Toch nog liefde Debat in raad van Renesse over gebruik van gokapparaten in gemeente Mijnheer, denk om uw pak! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag s maart 1959 No. 19525 VERPLAATSBARE MUZIEKTENT Nieuw plan met betrekking tot sportveld Op de vergadering van de ge meenteraad van Renesse, onder voorzitterschap van burgemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens, zijn verder nog diverse zaken aan de orde gekomen, die in het eerste deel van ons verslag onvermeld bleven. Als vertegenwoordiger bij de Centrale Werkplaats Schouwen- Duiveland werd benoemd de heer A. J. Verboom en als plaatsvervan ger de heer J. Goossens. Het voorstel van b. en w. om het gebruik van gokapparaten in de gemeente te verbieden werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Te gen stemden de heren J. Stevense, R. Blom, J, Goossens en A. J. Ver boom. B. en w. hadden voorgesteld alleen met kermis het gebruik van deze apparaten toe te staan. Daar in andere gemeenten geen klachten waren over het gebruik van deze apparaten had de vereniging van B. en S. geen aanleiding kunnen vinden tot een algeheel verbod over te gaan. De heer Goossens stelde voor een verbod in te stellen voor perspnen beneden de 18 jaar wat naar de voorzitter zei niet moge lijk was. De heer Blom zei dat als er te Renesse een verbod wordt in gesteld men toch naar een andere plaats gaat, waardoor hij het voor stel van b. en w. niet kon steunen. De heer Verboom bestreed de me ning dat het percentage hoger zou liggen ten aanzien van het gebruik dan in andere gemeenten. De voor zitter zag het verbod meer als een bescherming tegen de mensen, die te ver gaan waarbij hij wees op zelfs een geval van diefstal om op deze apparaten te kunnen spelen. Wethouder Padmos zei dat deze dingen niet passen in een nette zaak en het vreemdelingenverkeer zeker niet ten goede zullen komen. De heer Stevense vond een verbod aantasting van de persoonlijkheid; als men wil gokken doet men dit toch, bv. met kaarten. Het voorstel om op gokapparaten een plaatse lijke belasting te heffen van f 75 werd door de raad aangenomen. Een beslissing ten aanzien van het gebruik van rubber boten e d. in open zee, aan het strand, werd opgeschort in af wachting van een rapport van de Ver. van Ned. Gemeenten. Verplaatsbare muziektent Met algemene stemmen werd be sloten over te gaan tot het aan schaffen van een verplaatsbare muziektent welke plaats zal bieden Vrijheid voor Cubaanse vliegers HAVANNA, 3-2. De 43 Cubaanse vliegers die er van beschuldig wer den dat zij in de laatste fase van de burgeroorlog in de provincie Oriënte door bombardementen zware verliezen aan de burgerbe volking hebben toegebracht, zijn maandag door een tribunaal te San tiago vrijgesproken. De procureur- generaal had tegen de piloten en de bommenrichters de doodstraf geëist en tegen de mecaniciens tien jaar gevangenisstraf. De vrijspraak heeft veel opzien gebaard. Wegens de vijandige re actie van de bevolking op de vrij spraak hebben de autoriteiten be sloten de 43 vliegers voorlopig nog in hechtenis te houden. aan 60 personen. Eveneens werd be sloten binnen afzienbare tijd over te gaan tot aanzienlijke verbete ring van de openbare verlichting in de gemeente. De raad ging volledig akkoord met het plan van Prov. Waterstaat de hoofdweg door de kom der gemeente als voorrangs- weg te kwalificeren met uitzonde ring van de kruising bij hotel „Het wapen van Zeeland". Op de begro tingswijzigingen over 1958 werden door de raad geen bezwaren ge maakt. De garantie aan de Bouw- kas Ned. Gemeenten voor een be drag van f 12.000 ten behoeve van een lening, aan te gaan door de heer C. Veerhoek voor de bouw van een cafetaria werd, daar de plaats van vestiging minder ge schikt werd geacht, afgewezen. Met de heer Veerhoek zal de mogelijk heid worden besproken naar een andere gelegenheid uit te zien. De gemeentelijke vergoeding voor de kleuterschool over 1958-1959 werd vastgesteld. Voor de verharding en aanleg van wegen werd aan de Stichting Renesse een kasgeldlening verstrekt van f 4.000. Tegen de verhuur der volkstuintjes voor f 5 en f 3 werden geen bezwaren ge maakt. Op voorstel van b. en w. werd overgegaan tot het onbe woonbaar verklaren van perceel Hogezoom 11. De raad kon zich ge heel verenigen met het voorstel van b. en w. om over te gaan tot ver betering van de wegen en gedeel telijke aanleg van het parkeerter rein (35000 vierkante meter) aan het eind van de Laone. Het voor stel om het aanvankelijk gedachte speelterrein op de gronden van de Stichting te laten vervallen en dit te bestemmen voor een drietal (grotere) zomerwoningen vond bij de raad geen bezwaar. De rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer Goossens of de heer Stevense nog iets had weten te bereiken ten aan zien van het sportterrein. De heer Stevense zei dat hij verschillende mensen hiervoor had weten te in teresseren waarbij men voor een behoorlijk laag bedrag onder toe zicht van de Ned. Heide Mij. was genegen op korte termijn de werk zaamheden te verrichten. De secre taris deelde mede dat hierbij nog f 9.000 moesten worden gerekend voor het toezicht, wat niet door de gemeente kan worden gefinancierd. De heer Stevense deed hierna een ander voorstel, wat nader door de voorzitter zal worden bekeken. Hangende het streekplan kon aan de heer Bode geen ontheffing wor den verleend van de bouwstop. Over het behandelen van de kam- peervraagstukken gaat de raad hierna over in besloten zitting. AANBESTEDINGEN Legging transportleiding Waterleiding-Maatschappij Vorige week werd door de N.V. Waterleiding Maatschappij „Schou- wen-Duiveland" in Zierikzee aan besteed bestek no. 1, dienst 1959: Het leggen van 11% km. transport leiding van asbest cementen bui zen, 0 250 mm., tussen Burgh en Zierikzee. Er waren 25 inschrijvingen, laag- sten (in handkracht): N.V. Hanab, Oegstgeest f 49.000; P. de Jonge, Renesse f 46.850; H. Stouten, Brou wershaven f 44.200; M. de Oude en K. T. de Jonge, Zierikzee f 43.340; M. v. d. Velde, Bruinisse f 42.800; (machinaal): H. Stouten, Brouwers haven f 40.050; P. de Jonge, Renes se f 36.500. Haaientanden aan het strand SLUIS, 3-3. Gedurende de laatste weken spoelen haai entanden aan op het strand voor Cadzand en langs het Zwin. Steeds meer verzame laars komen tijdens de weekeinden op deze stran den zoeken tussen de schel pen. Men maakt er een sport van zoveel tanden te verga ren dat er een halssnoer van gemaakt kan worden. Enige gelukkige (of volhardende) speurders zijn hierin reeds geslaagd. Ellemeet durend dankbaar voor nieuw gebouw o.l.-scbool Schoolarts sprak op ouderavond Onder voorzitterschap van de heer J. J. Elenbaas, vond in het nieuwe schoolgebouw de jaarlijkse ouderavond plaats van de o.L- school. De voorzitter verwelkomde de ouders en in het bijzonder de waarnemend burgemeester J. M. Padmos en de gemeentesecretaris de heer L. F. van Wijck. Bij akklamatie werden de heren K. L. Horst en R. T. Louwerse ge kozen tot leden van de oudercom missie. Het hoofd der school de heer A. C. de Jonge deed hierna verslag over het afgelopen school jaar. Met dankbaarheid gewaagde hij van de ingebruikneming van de nieuwe school in september jl. Ge releveerd werden de schoolsport dag, waarop de 2e prijs van het schoolkorfbal werd behaald (vorig jaar een le prijs), het schoolsparen, de jeugdtoneelvoorstellingen te Zierikzee en het schoolreisje naar Antwerpen. Onder ogen werd ge zien de mogelijkheid om met de leerlingen der hoogste klassen een fietstocht van enkele dagen te ma ken langs enkele jeugdherbergen. In de pauze kon het werk der leerlingen bezichtigd worden. Na dien hield de schoolarts dr. A. Schilstra een causerie over het ge bruik van schoolmelk. Spr. vertelde over de in melk voorkomende ei witten, die waardevolle bouwstof fen betekenen voor het groeiend Ingezondenmededeling 't geeft niks, 't is TIX, dus schilderen zonder morsen TIX is de verf die alle problemen van de amateur-schilder oplost. TIX druipt niet uit de kwast, streperig schilderen is uitgesloten en de dekking is fantastisch. TIX is bovendien de verf met het "extra kwartiertje", d.w.z. tot zelfs een kwartier nadat de verf is opgebracht, kunnen eventuele kleine onregelmatigheden nog rustig worden bijgewerkt. Ook dan nog trekt de verflaag zichzelf volkomen glad. Een grote verbetering! er is TIX verf voor ieder doel HARDOLIN TIX hoogglans HARDOSILK TIX zijdeglans HARDOMUR TIX muurverf plamuren met de Kwast HARDOFILLER TIX voor de kwasten: HARDO-BRUSHCLEANER voor buitenwerk aanbevolen TEOLACQ •.VAf.tMAKERS BREDA Frans geestelijke vermoord AMIENS, 3-3. In de buurt van Amiens is het lijk van de r.k. gees telijke Robert Cochu, uit genoemde plaats afkomstig, gevonden met vier kogelwonden in de vorm van een kruisteken, namelijk in het hoofd, de maagstreek en rechts en links in de borst. Volgens degene die zegt het lijk ontdekt te hebben lag dit dwars over een bospad. Cochu was kortgeleden per auto uit Amiens vertrokken om een fa miliebezoek te brengen. De politie vond bandensporen ter plaatse en een autosleuteltje in een zak van het costuum. In C.M.M.C. op Schouwen-Duiveland zijn 484 leden georganiseerd Thans 2.364 melkkoeien op het eiland Maandagavond 2 maart verga derde in hotel „Storm" te Bruinisse de afdeling Bruinisse van de C.M. M.C. (Coöperatieve Melk- en Melk- produkten Centrale). De heer Eve- leens sprak een hartelijk welkom tot de talrijk opgekomen aanwezi gen en gaf een overzicht van de werkzaamheden van de afdeling Schouwen-Duiveland, meer spe ciaal van het bestuur, in het jaar 1958. In de C.M.M.C. zijn op Schou wen-Duiveland momenteel 484 le den georganiseerd. (Bruinisse heeft 22 leden). De bij de december-bedrijfstel ling op Schouwen-Duiveland aan wezige 2364 melkkoeien produceer den zeven en een half miljoen kg melk, met een vetgehalte van ge middeld 3.86 °/o. Het geeft moed dat straks plm. drieduizend melkkoeien het streefgetal van twaalf miljoen kg melk zullen produceren. Na de ramp van februari 1953 nam jaar lijks het aantal melkkoeien toe, ter wijl de kwaliteit van de veestapel sterk verbeterde. (Vóór de ramp waren er ook plm. drieduizend koeien). Veertig procent van de aanwe zige dieren wordt regelmatig op produktie gecontroleerd (in speci fieke weidestreken is dit 80 Spreker wekte de leden op nog meer aandacht te besteden en lid te worden van de melkcontrole- vereniging. Op de te betalen con tributie kan een subsidie van f 4, per dier worden verkregen. Belangrijke samenwerking Verder noemde hij de samenwer king op een eiland als Schouwen- Duiveland zeer belangrijk. De C.M. M.C. heeft rekening te houden met de belangen der partners, de boer, de fabriek en de handel. De veevoeding kan economisch zeer belangrijk zijn, ook daaraan dient door de boer aandacht te worden besteed. Gememoreerd werden het 10-ja- rig bestaan van de C.M.M.C.-afde- ling Schouwen-Duiveland en het zilveren jubileum van®de heer Zee, die, voor hij secretaris van de C.M. M.C werd, een functie bekleedde bij de Walcherse melkfabriek. Belangrijk voor de C.M.M.C. was ook de bestuurswisseling, nu de heer Dorst als voorzitter vervan gen is door de heer van IJssel, de directeur van de Keuringsdienst. Getracht z al worden evenals voor 1953 met de V.Z. (de melkfa briek op Schouwen-Duiveland) als onderdeel van de grote fabriek te Rotterdam, weer een contract af te sluiten. V.G.L.-onderwijs in gevaar UTRECHT, 28-2. In Utrecht is vanmorgen de jaarvergadering be gonnen van de V.G.L.O.-groep van de Protestants Christelijke Onder wijzers Vereniging. De voorzitter, de heer M. Vlasblom, zei in zijn openingsrede, dat de sfeer in de kringen van het voortgezet gewoon lager onderwijs wordt gekenmerkt door ongerustheid. Volgens hem vragen velen zich af, of het V.G.L.O. nog wel toe komst heeft, hetgeen blijkt uit het grote verloop onder de leerkrach ten. De weg van het V.G.L.O. gaat niet over rozen, aldus de heer Vlas blom, maar er is geen reden om ons in de hoek van het defaitisme te laten dringen. Naar zijn mening is het echter wel noodzakelijk, dat men de uiterste waakzaamheid be tracht en het roer hier en daar des noods omgooit. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulppred. voor het jeugdwerk te 's-Gravenhage: H. J. ter Haar Romeny, laatstel. pred. te Bandoeng, die deze benoeming ook aannam; tot hulppred. te Hoogma- de: J. H. de Vree, em. pred. te Rijnsaterwoude, die deze benoe ming ook aannam; tot vicaris te Surhuizum (Gron.): J. G. Eelde- rink, kand. te Ruurlo. Beroepen te Oudega (Wymbr.): J. W. van der Heide, Ooster-Nijkerk; te Genève (Zwitserland): A. Deutz, Zeist. Aangenomen naar Randwijk (G.): kand. A. Muilwijk, Ameide, die be dankte voor Hedel, Melissant, Oud Alblas, Poortvliet en voor Wijk bij Heusden; naar Goedereede: kand. J. H. Vlijm, Lunteren, die bedank te voor Schelluinen en voor Willige •Langerak. Bedankt voor Nieuw-Lekkerland: R. T. Huizinga, Nieuw-Beijerland; voor Oud-Beijerland: J. Wieman, Oudewater; voor Streefkerk en voor Zoetermeer: P. de Jong, Koot wijk. Ger. Kerken Benoemd tot hulppred. te Maar tensdijk: dr. Js. van der Linden, a.s. em. missionair pred. van Utrecht, die hij heeft aangenomen waarom bij bedankte voor een benoeming te Vreeland. 's-GRAVENHAGE. H.K.H. Prin ses Beatrix heeft het voornemen de openingswedstrijd van het in Amstelveen te houden internatio naal dameshockeytournooi op za terdag 25 april a.s. bij te wonen. 's-GRAVENHAGE. Op paleis Soestdijk heeft een deputatie aan H.M. de Koningin een exemplaar aangeboden van het boek „Kinde ren van ons eigen volk". Dit boek, dat is uitgegeven door de N.V. uit geverij W. P. van Stockum en Zoon te Den Haag, is een nationale uit gave over de repatriëring. AMSTERDAM. Op de provinciale weg tussen Broek en Waterland en Het Schouw is een ernstig ver keersongeluk gebeurd, waarbij een persoon is gedood en één zwaar ge wond naar het ziekenhuis in Pur- merend moest worden vervoerd. HARDINXVELD-GIESSENDAM. Een van de grootste bedrijven in Nederland waar kruiwagens wor den vervaardigd, de fabriek „Fort", welke hier ter plaatse is gevestigd, heeft dezer dagen 1000 kruiwagens naar Nieuw-Guinea verkocht. organisme. Na vertoning van een filmpje over de Elfstedentocht in Friesland, sloot het schoolhoofd de geslaagde ouderavond. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. Blijkens een opgaaf van het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid beliep de totale geregistreerde mannelijke arbeidsreserve eind fe bruari 120.595. Daarvan waren er 98.203 werkloos en resp. 22.392 op aanvullende werken te werk ge steld. HILVERSUM. De 46-jarige apo thekersassistente mevrouw E. C. Posthumus uit Hilversum botste met haar bromfiets tegen een per sonenauto, ter hoogte van het zwembad „Crailob" op de Lage Naarderweg. Met een schedelbasis- fractuur en een ingedrukte borst kas werd het slachtoffer naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar zij inmiddels is overleden. AMERSFOORT. Nederlands oud ste marketentster, de 89-jarige mevrouw M. T. Vogel-Jansen, is in Amersfoort overleden. In oktober van het vorig jaar is zij op haar verjaardag door het garnizoen Amersfoort nog gehuldigd. Zij kreeg toen namens de minister van Oorlog en de chef van de generale staf een mand fruit en van het gar nizoen bloemen en een schilderij. Harpisten naar David's graf JERUZALEM, 3-3. Op 10 september zullen internatio naal bekende harpisten een bedevaart maken naar het legendarische graf van ko ning David, de stichter van de dynastie der koningen van Juda, wiens composities voor harp, lier en andere in strumenten tijdens de tem peldiensten in Jeruzalem werden uitgevoerd. Deze be devaart zal het begin vor men van een internationaal harpfestival te Jeruzalem dat twee weken zal duren. Medewerking is o.m. toege zegd door Rosa Spier en Phia Berghout uit Nederland. RKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 3-3. Aanvoer 4407 stuks vee (weektotaal 6457 stuks), t.w.: 370 vette koeien en ossen; 1107 stuks gëbruiksvee; 295 vette kalve ren; 2-74 graskalveren; 1976 nuch tere kalveren; 42 varkens; 84 paar den; 5 veulens; 217 schapen en lam meren; 21 weidelammeren; 16 bok ken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,10-3,40, f 2,98-3,10, f 2,80- 2,90; vette kalveren f 2,80-2,90, f 2,60-2,80, f 2,20-2,60; slachtpaar- den f 2,60-2,40-2,20. Prijzen per stuk: graskalveren f 460-380-280; nuchtere kalveren f 65-52-40; schapen f 105-85-55; lammeren f 115-85-60; kalf- en melkkoeien f 1300-1100-975; vare koeien f 900-780-680; vaarzen f975 -825-625; pinken f 680-550-425. FEUILLETON door Hanoi Spoor „Ja, luister nu eens, ik moet u hier toch het stilzwijgen opleggen hoor. We mogen toch iemand zo maar niet bespioneren?" „Stil nu maar even. Je begrijpt toch zeker wel dat straks het ge hele dorp er ook alles van weet, maar het gaat jou het meeste aan, tenminste dat denk ik wel". „Ik moet nu toch heus weer aan mijn werk". „Als je nu weg gaat, zuster Pau- lien, dan 'heb ik vast vannacht koorts en dat is dan uw schuld". Werkelijk vertoonden zich blosjes op de wangen en Paulien verweet zichzelf dat ze de patiënte gelegen heid had gegeven om dieper op een dergelijk gesprek in te gaan. Ze keek de zaal rond en zag dat alle patiënten nog rustig waren. „Ik zal het heel vlug vertellen", zei nu de patiënte weer. „Toen tante Daatje een kreet had gegeven als een schorre kip, en dat niet hielp, raapte ze dus de brief op en zag dat deze helemaal naar Frankrijk moest". „Nu ja, dat zegt toch niets. Oom Bernard kan zich daar gemakkelijk vrienden hebben gemaakt". „Juist, net wat u zegt, vrienden; maar tante Daatje zei dat ze haar laatste geld durft te verwedden dat die brief aan een vrouw in Frank rijk gericht was, die hem heel nabij staat. Nee Paultje, het is geen zui vere koffie met die oom van je; let op mijn woorden. Nou, en je oom schrok ontzettend, toen hij terug kwam en zoekend naar de brief hem in handen zag van tante Daatje. Dus Paultje, wees gewaar schuwd". „Ik zal er om denken hoor", be loofde Paulien om nu toch de pa tiënte maar vlug rustig te krijgen. Ze dekte de patiënte nog eens lek ker tos en vervolgde haar ronde. Het zou geen moeilijke nacht wor den. Deze keer geen ernstige ope raties. Bij haar tafeltje gekomen zette ze het lampje zodanig dat zij alleen de lichtstraal op haar werk kreeg. Ze bereide een licht lila sjaal voor haar moeder. Moeder was al zo lang in donkere kleren gekleed gegaan. Paulien nam zich voor om haar moeder hiermee eens extra te ver rassen. Ondanks alle moeilijkheden mocht de goede verstandhouding tussen hen nooit minder worden. Was Martha niet een ideale pleeg moeder geweest die zich nooit liet voorstaan op de verplichting die zij vrijwillig op zich had genomen om Paulien een tehuis te bezorgen. Paulien waardeerde dat heel erg. Het was goed een tehuis te hebben waar je altijd welkom was. Onwillekeurig gingen haar ge dachten toch naar die brief van oom Bernard. Ze had nog nooit iets bemerkt van correspondentie met Frankrijk. Vreemd, hij sprak ook nooit over die tijd, die hij daar had doorgebracht. Zou hij zich mis schien mettertijd weer in Frankrijk willen vestigen? Paulien nam zich in ieder geval voor om zich over het nieuws van tante Daatje niet het hoofd te bre ken. De mensen fantaseren zo graag en maken van een mug een olifant. Tegen de morgen was er geen tijd meer om na te denken. Om vier uur brak de wastijd aan voor de patiënten. Sommigen waren al blij dat er afwisseling kwam in de lan ge nacht. Andere patiënten geeuw den met een ochtendziek humeur. Vier uur, dat is toch geen tijd om je te wassen. Paulien bracht bedrij vig de schalen rond. Ze hielp de patiënten die nog niet zo goed toi let konden maken. Met hetzelfde drafje werden de gebruikte schalen weer opgehaald, toen er een klein kittig zustertje op de zaal ver scheen. „Ik kom je aflossen" zei ze; „hoe ver ben je al?" Paulien keek verwonderd. „Je hoeft hier niet in te springen; ik red het wel. Er is hier niets aan de hand". „Toch wel, je moet bij de hoofd zuster komen". Vreemde tijd, dacht Paulien. Zou ze iets verkeerd gedaan hebben. Ze keek de zaal rond. Misschien was dat lange gesprek met de pa tiënte opgevallen, maar och, ze had er haar werk toch niet minder om gedaan. Vlug draafde ze nu over de gang. Ook een hoofdzuster heeft het druk cn kun je niet laten wachten. Met snelle ademhaling stond ze in het kamertje van de hoofdzuster. Deze wees een stoel aan. „Zuster Paulien je moeder is gisteren in het zieken huis opgenomen". Paulien stoof overeind; „maar waarom'hebben „Kalm maar", suste de zuster. „We wilden je waarschuwen, maar je moeder wilde eerst de resulta ten van het onderzoek afwachten". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9