Burgemeester jhr. A. van Otters gaf overzicht van gemeentelijk jaar Burgemeester van Hatfield (G.B.) overleden Nederlandse protest nota aan Indonesië Overvallen ondernemingen in Deli BURGH Nieuwe school: één der wensen voor 1959 Op de woensdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Burgh, heeft burgemeester Jhr. A. van Citters de volgende nieuw jaarsrede uitgesproken. Deze vergadering, de eerste in het nieuwe jaar zijnde, zou ik willen doen voorafgaan met een korte te rugblik op enige belangrijke en ook minder belangrijke punten aan gaande onze gemeente en andere zaken, waarin ook de raad de hand heeft gehad. Ons inwonertal liep terug van 749 tot 723, dus 25 achteruit, hier onder bevonden zich 6 personen beneden de 30 jaar die het eiland verlieten voor studie of werkkring. Het zomerseizoen is, naar ik stel lig vermeen, in het bijzonder voor de middenstand, gelet op het steeds weer toenemende aantal badgasten, zeer goed geweest, al is er door ve len zeer hard gewerkt moeten wor den. 4458 personen bezochten onze gemeente met totaal 57260 over nachtingen. Van de buitenlanders vertoefden hier 326 Belgen, 271 Duitsers, 13 Engelsen en 8 Zwitsers. Het uiterlijk van de gemeente heeft hier en daar wel zeer veel verandering ondergaan, vooral in de polder en te Westenschouwen, waar de herverkaveling vele wegen rechttrok, waardoor mooie land- bouwpercelen ontstonden, terwijl bijna alle resterende grind- en ma- cadamwegen vervangen werden door die met een gesloten wegdek. Helaas viel vooral in de wijk A veel houtgewas ten offer aan deze wegenverbetering en door de aan leg van de riolering. Nabij de kom van Burgh werden een aantal loofbomen gerooid, waarvoor in de plaats een 15-tal perebomen werden geplant. Een duinweg je, dat al jarenlang een groot zorgenkind was, kon einde lijk van een gesloten wegdek wor den voorzien, zeer zeker ten gerie ve van de aanwonenden en de kuieraars. Van de gewone gloei-straatver- lichtingslampen werd overgegaan op HPL-verlichting, waardoor aan merkelijk meer licht werd verkre gen. Ook de automatisering van de telefoon noem ik gaarne. In de o.l.-school werden weder om van een klas de meer dan een halve eeuw oude schoolbanken ver vangen door moderne sets: Een groot gedeelte van de gemeente- schuur werd, nadat er deze zomer een interessante tentoonstelling op vogelgebied was gehouden, ver huurd ten behoeve van de vesti ging van een timmermansbedrijf. Ingezonden mededeling STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Kringhoofd B.B. A. Rottier benoemd te Terneuzen Wij vernemen dat het Kringhoofd B.B. voor Schouwen-Duiveland, de heer A. Rottier - waarschijnlijk met ingang van 1 mei a.s. - in ge lijke functie is benoemd in de A- Kring Terneuzen. Met de heer Rottier verlaat straks een figuur het eiland, die in korte tijd veel voor een solide B.B.-or- ganisatie wist te bereiken. Hij werd in zijn huidige functie be noemd op 1 februari 1957. In twee jaar tijds groeide onder zijn re gime het aantal B.B.-ers van 73 tot 78 procent van het benodigde aan tal. Belangrijk werk verrichtte hij t.b.v. de algemene B.B.-organisatie, terwijl hij de grondslagen legde voor de zgn. A.B.C.-dienst. Zijn streven was er vooral op ge richt de respektievelijke brandwe ren in B.B.-verband op te nemen. Dit lukte met uitzondering van de brandweren der gemeenten Noord- gouwe, Zonnemaire en Nieuwer- kerk. Met de brandweren van beide eerstgenoemde gemeenten zijn de besprekingen thans in een hoopvol stadium gekomen. Op een kort geleden te Middel burg gehouden bijeenkomst van alle kringhoofden en de hoogste B.B.-autoriteiten in de provincie, werd de B.B.-organisatie op ons eiland geprezen. Zonder twijfel heeft deze lofuiting de sfeer gun stig geschapen voor de benoeming van de heer Rottier te Terneuzen. Om niet al te onvolledig in het memoreren te zijn, dien ik ook te noemen het in het verlopen jaar in de raad behandelde ontwerp her indeling gemeenten, voorts de ge houden raadsverkiezing, waarvan het resultaat was dat drie nieuwe raadsleden hun intrede deden, en twee nieuwe wethouders werden gekozen. Wensen voor 1959 Naar ik meen heb ik wel de be langrijkste punten genoemd. Staat U mij verder toe dat ik voor 1959 enige wensen naar voren breng. Ik denk aan het bouwen door de particulier, vooral nu het verkrij gen van bouwvolume of geld voor bouw van w.w.w. voor dit jaar wel uitgesloten zal zijn. De bouw van een nieuwe school, het verbeteren van enige wegen in de kom, gelei delijke verbetering van de straat verlichting, vooral de doorgangs route. Verder dat de wandelaars tussen Haamstede en Burgh des avonds links houden tot bevorde ring van een nog veiliger verkeer tussen beide plaatsen. Voorts dient de accomodatie van die terreinen of plaatsen waar kamperen toegelaten wordt, aan merkelijk te worden verbeterd, mede gelet op de klachten welke het college bereiken van de Dienst der Volksgezondheid. Moge ik besluiten met het uit spreken van de wens, dat het per soneel ter secretarie en de diverse ambtenaren met dezelfde ijver en toewijding zich van hun taak kwij ten, als zij deden in het afgelopen jaar en dat de samenwerking tus sen de wethouders en mij en van het college met de raad goed moge blijven gaan. Het februari-weer in Duiveland In de maand februari werd er op het proefbedrijf „Scheldemonden" te Bruinisse 5,8 mm. neerslag ge meten, tegen een hoeveelheid van 39 mm., die voor deze maand als normaal geldt. Er was in de gehele maand maar één dag waarop regen viel en wel op 21 februari. Intussen zal deze maand bekend blijven om zijn lan ge periode van mist (nl. veertien achtereenvolgende dagen). Op 21 dagen kwam de thermome ter beneden nul, de hoogste tem peratuur die genoteerd werd, werd gemeten op 28 februari, nl. 15.8 graden. Vakantiespreiding nodig Lammetjes EDE4-3. Niet minder dan 220 lammetjes zijn de afge lopen drie weken hij de schaapskudde op de Ginkel- se heide te Ede geboren. Daardoor is de kudde in deze korte tijd meer dan verdub beld, want zij telt gewoon lijk zo rond de 200 dieren. De eerstvolgende dagen wor den nog ongeveer twintig lammetjes verwacht. Dit jaar lieten 64 ooien een tweeling het levenslicht aan schouwen. Er is nu behalve de schaapskooi op de Ginkel ook een reservekooi op Kreel in gebruik genomen. De kudde is nu gesplitst, zodat men zowel ten zuiden als ten noorden van rijksweg 24 schapen op de heide kan zien grazen. Ten stadhuize van Zierikzee is hedenmorgen bericht ingekomen, dat de heer Russell Smith,* burge meester van de Engelse adoptie- gemeente Hatfield, in de leeftijd van 73 jaar in zijn gemeente is overleden. Met de heer Russell Smith is een man heengegaan, wiens bijzondere sympathie uitging naar Schouwen- Duiveland in het algemeen en Zie rikzee. in het bijzonder. Hij gaf - daarbij geassisteerd door een al even enthousiaste staf - zin en in houd aan de adoptie van Zierikzee door zijn gemeente. Allen .die met hem in contact kwamen, leerden hem kennen als een even be schaafde als bescheiden persoon lijkheid, die alle kenmerken van het Engelse „gentlemenship" ver toonde. Vers in het geheugen ligt nog het bezoek dat mr. Smith bracht aan Zierikzee, bij gelegenheid van welk bezoek hij de wisselbeker van de gemeente Hatfield aanbood, be stemd voor de winnaars of winna ressen van de inmiddels zo bekend geworden opstellenwedstrijd. Burgemeester Smith zou - en dit maakt het verscheiden dubbel droevig - in mei a.s. zijn ambt neerleggen. Hij was kort voor zijn overlijden in zijn gemeente nog aanwezig op een afscheidsbijeen komst, die te zijner ere werd ge organiseerd. ZIERIKZEE N.C.R.V.-ontspamiiiigsavoiul in Concertzaal Onder het motto: „Muzikale ca- loriën" bracht de Ned. Chr. Radio- Vereniging woensdagavond een programma van muziek, zang en schetsjes in de stampvolle Con certzaal. Willen we helemaal eerlijk zijn - en eerlijkheid is hoogste beoor- delingsdeugd - dan vragen we ons af of de N.C.R.V. met een pro gramma als donderdagavond ge bracht, de noodzakelijke benade ring bereikt van het hoogstaande peil waarop de radio-uitzendingen door de band genomen staan. Een flinke dosis lof voor de solo-pres taties van verschillende artisten mag niet achterwege blijven, maar het „Gesamtbild" heeft ons toch niet helemaal kunnen overtuigen. Vooral het programma vóór de pauze hing als droog zand aan el kaar. In de eerste jaren na de oor log zocht men het in een half-om- half-programma - half ernst, half luim - en het dunkt ons een ver lies te zijn dat deze opzet is prijs gegeven. Waarom het exclusief ge zocht in het cabaretwerk, dat toch niet zo opvallend normgevend is voor de N.C.R.V.-programma's? Moet het toch, dan graag een sprankelend revuetje, met 'n vaste conferencier, die de brokstukken spits en speels aan elkaar lijmt. Aan muzikaliteit ontbreekt het Wessel Dekker's ensemble niet, maar wij hebben ons ronduit ge zegd geërgerd aan de volmaakt apathische houding van de musici, tijdens de individueel gebrachte nummers van de artisten. Er kon werkelijk geen glimlachje af en zo ontstond een - naar ons gevoel - wat stuitend contrast tussen een lacherige zaal en muzikanten, die er met doodgraversgezichten bij zaten. Dat is een onfraaie „regie fout, want glimlachen kan men als 't moet op commando. Hét nummer van de avond was intussen de schets: „Een kwar tiertje op het terras", waarin op werkelijk oergeestige wijze typisch Zierikzeese feiten en feitjes waren verwerkt. In deze schets excel leerde Jan Groeneveldt als een on vergetelijke kelner. Jaap Mijder- wijk gaf spits gestalte aan een oud heertje. De zanger Bert van 't Hoff zocht het in een wat traditioneel genre, maar hij heeft een warme tenorstem, die gemakkelijk aan slaat. Jaap Mijderwijk toonde even la ter het métier van het sneldichten onder de knie te hebben en Jan Groeneveldt was vooral (in „Het verlegen jongetje") in zijn genre kleinkunst uitstekend. De zangeresjes Marthy de Goey, Ellen van Beelen en Nel Dekker hebben „lieve" stemmetjes, die aanvankelijk wat zwakjes waren. Laten zij - als het even kan - ook nog eens een fris toiletje in hun reiskoffers steken, want niet louter van rolkragen straalt charme uit. Henk van Manen leidde op be schaafde wijze een vraag- en ant woordspel met personen uit de zaal, die er met sets badhanddoe ken als prijs vandoor gingen. De avond werd gesloten met ge meenschappelijk zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. Bij de aanvang van de ontspan ningsavond sprak ds. C. Bezemer, ned. herv. predikant alhier, ee» opwekkend woord, waarin hij be nadrukte dat de N.C.R.V. vooral het christelijk woord en de evan gelische belijdenis in de aether wil brengen. OOSTERLAND Vergadering diepvriesvereniging Voor de tweede maal vergaderde de diepvriesvereniging woensdag avond in het Chr. Verenigingsge bouw. Als spreker was aanwezig de heer van der Stoep te Rotterdam. Als vervolg van de eerste vergade ring werden nog enige financiële aspecten van deelname onder ogen gezien. Verder werd een bestuur gekozen, bestaande uit de heren Joh. Boogert, voorzitter; Jac. van den Houten, secretaris en de heren J. Hage en Jac. Bouwman Mz., zo mede de dames mevr. Zeijler-de Vin en mej. A. Beije, bestuursleden. Mededeling volgde dat de deelna me nog te gering is om tot de no dige activiteiten te kunnen over-, gaan en het bestuur wekt de leden; op, er zijn er nu 27, hun vriendep, en kennissen te bewegen zich op te geven als lid voor deze nuttige ver eniging. Wanneer er 42 leden zijn, zal er andermaal een bijeenkomst worden belegd, omdat met dit getal „in zee" zal worden gegaan. Nadat er nog enkele zaken zijn besproken wordt deze vergadering gesloten. De Stichting Recreatie doet een beroep op de Nederlandse vakan tieganger toch vooral - indien even mogelijk - geen vakantie te nemen in de periode tussen half juli en half augustus. Zij, die niet gebonden zijn aan schoolgaande kinderen of een col lectief sluitend bedrijf, worden er op gewezen dat de omstandigheden voor een goede vakantie dan veel gunstiger zijn. Men heeft meer rust en ruimte, ook op de wegen. Men behoeft niet te reizen in overvolle bussen en treinen. Het strand, bos en heide bieden meer mogelijkhe den voor ongestoord genieten. Ter ondersteuning van deze voor een ieder zo noodzakelijke actie voor vakantiespreiding, wordt een affiche uitgegeven, die gratis ter beschikking wordt gesteld. Middenstand van Brouwershaven bezint zich op teruggang bevolking Koninginnedag dient nieuw leven ingeblazen Woensdagavond hield de mid denstandsvereniging „Brouwersha ven" haar jaarvergadering in hotel „Jacob Cats". De voorzitter dei- vereniging, de heer P. de Moor, ver welkomde de aanwezige leden. Me de gedeeld werd, dat van de mid denstandsvereniging „Dreischor" een convocatie was ingekomen om trent een te houden vergadering op (hedenavond) 5 maart, waar het woord gevoerd zal worden door de heer Koster uit Hilver sum over het onderwerp: „Fis cale. en financieringsmoeilijkheden rondom de opvolging in het mid- denstandsbedrijf". Diverse leden gaven zich voor bezoek op. N.a.v. het jaarverslag van de se- kretaris werd er op gewezen dat de teruggang der bevolking in deze ge- NOORDGOUWE Geen cabaret op Koninginnedag In tegenstelling met hetgeen eer der werd bericht, vernemen wij thans van de zijde der Culturele Vereniging, dat in het op stapel staande attractief programma voor Koninginnedag géén cabaretgezel schap zal optreden. Onze informa tie bleek - tot onze spijt - princi pieel onjuist te zijn, want in de kring van het bestuur is niet aan een cabaretgezelschap gedacht, om dat men een dergelijk programma punt niet passend vindt, in het ka der van een Oranjefeest. Intussen blijkt dat het bestuur van de vereniging reeds zoveel con tacten heeft kunnen leggen, dat een goed Oranjefeest te verwachten valt. SIRJANSLAND Kerkkoor voor Culturele Ver. Uitgaande van de Culturele Ver eniging alhier zal vrijdagavond het kerkkoor van Dreischor een uitvoe ring geven. Behalve dat het koor een aantal liederen zal zingen, wordt ook een toneelstuk opge voerd. BRUINISSE Causerie over landbouwhuishoudonderwijs Mejuffrouw S. van der Kooij, di rectrice van de Chr. Land'bouw- huishoudschool te Bruinisse heeft voor de Hervormde vrouwenver eniging te Bruinisse een causerie gehouden over de mogelijkheden van het landbouwhuishoudonder wijs, zoals zich dat na de tweede wereldoorlog heeft ontwikkeld. Na een overzicht te hebben ge geven van het onderwijs in het al gemeen en het vormend karakter van het huishoudonderwijs in het bijzonder, gaf de directrice een overzicht van wat op deze school met haar tweejarige cursus voor leerlingen die nog leerplichtig zijn, wordt geleerd, maar ook stond zij uitvoerig stil bij de mogelijkheden die ook na de leerplichtige leeftijd nog open staan, voor hen die op de huishoudschool cursussen willen volgen. De presidente van de vrouwen vereniging mevr. van den Brink- Knaap dankte aan het slot mej. van der Kooij voor haar verhelde rende uiteenzetting. Sneeuwklokjes in de polder Nu de gladiolenteelt meer en meer veld wint in de polder Brui nisse en de resultaten gunstig zijn, gaan enkele landbouwers het ook proberen met de teelt van sneeuw- meente door de middenstand ter dege onder ogen moet worden ge zien. Door de plaatselijke midden standsvereniging werd de afdeling van V.V.V. in 1958 nieuw leven in geblazen (V.V.V. telt momenteel 50 leden). In het vorige jaar werd de tradi tionele winkelweek niet gehouden, hetgeen door het publiek niet en thousiast is ontvangen. Aange vraagd is een wettelijke regeling m.b.t. de halvedag-sluiting voor de gehele middenstand. Het ledental daalde met drie leden. Uit het financieel verslag bleek, dat de kas met een batig saldo sloot. Voor 1959 werden in de kascon- trelecommissie gekozen de heren J. dén Haan en P. A. Bevelander. De aftredende bestuursleden de heren J. Stoel, T. Schiettekatte en J. C. A. Koster werden m.a.s. in hun funkties herkozen. Hulp aan bejaarden Opgesteld werd vervolgens het vakantierooster voor 1959. Gedis cussieerd werd over het bestuurs voorstel inzake hulpverlening aan ouden van dagen. Het bestuur was van mening om bv. door middel van een loterij bij te dragen in de kos ten, welke het bejaardencomité besteedt aan de ontspanning der ouden van dagen. Dit voorstel zal in een volgende vergadering nader onder de loupe worden genomen. Tijdens de rondvraag werden ge stelde vragen inzake de halvedag- sluiting en de vakantieregeling on derling met de bakkers besproken. De heer Koster stelde voor om alle verenigingen in de gemeente aan te schrijven om tot het vormen van een comité te geraken, teneinde de 50e verjaardag van H.M. de Konin gin waardig te vieren. Verscheide ne jaren werd er aan Koninginne- feest in Brouwershaven niets meer gedaan. Ook deze feestdagen die nen hier nieuw leven ingeblazen te worden, waar de vereniging het ge heel mee eens was. De voorzitter sloot hierna de jaarvergadering. Ingezonden mededeling MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 4 maart Kroten f 6,00, boerenkool f 12,OO IT,00, prei f 14,00-20,00, grote peen f 9,00, waspeen f 10,00, uien f 3,00- 5,00, gele kool f 13,00, spruiten f 20,00-44,00, witlof f 50,00-56,00, spinazie f 83,00-89,00; per 100 kg. Jonathan f 8,00-17,00, Goudrei- netten f 10,00-25,00, Bramley f 6,00, Golden Del. f 23,00-43,00, Ermgaard f 12,00, IJsbout f 6,00, St. Rémy f 9,00-16,00, Comtesse f 7,00; per 100 kg. Knolselderij II f 8,00-9,00. De eerste spinazie werd aange voerd door de heer J. C. den Boer te Haamstede. klokjes. Contracten daarvoor zijn afgesloten. Intussen betekent dit ook alweer dat er niets nieuws is onder de zon, want de heer J. I. van den Bout, bekend' als jager, nam, naar wij menen, voor de tweede wereldoor log al proeven in deze richting. Verwachting tot vrijdagavond: Later enige regen Aanvankelijk enkele opklaringen, later tijdelijk enige regen; matige tot vrij krachtige zuidelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 6 maart. Zon op 7.17, onder 18.27. Maan op 5.33, onder 15.29. Nieuwe maan: 9 maart te 11.51. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 6 maart 0.44 v.m. 13.25 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 maart 0.36 v.m. 13.04 n.m. Springtij: 11 maart, HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-3. - Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe en omvang rijke oceaandepressie verandert maar weinig van plaats, maar wordt wel wat minder diep. Sa menhangend daarmee neemt de or kaan die grote delen van de oceaan in beroering heeft gebracht, in kracht af. Boven west-Europa geeft de storing aanleiding tot een zuide lijke stroming. Langs de zuidelijke hellingen van de Alpen wordt de lucht daarbij gedwongen op te stij gen, zodat daar veel regen valt. Plaatselijk werd vanochtend onge veer 30 mm afgetapt. Een front van de depressie bracht boven zuid- west-Engeland en west-Frankrijk op sommige plaatsen ongeveer 15 mm regen, maar in Nederland was het vanmorgen minder aktief. In het zeegebied tussen de Azo- ren en Portugal bevindt zich een randstoring van de oceaandepres sie. Deze kan dicht langs Neder land trekken, zodat morgen de kans op regen groot is. De temperaturen blijven op ongeveer hetzelfde ni veau. RENESSE Moeder en zoon vielen in kuil Gaande naar de jongensclub van de C.J.V., welke in de kerk werd gehouden, had dinsdagavond even voor half acht de 13-jarige Jaap M. het ongeluk in een midden in het pad, dat naar de kerk loopt, deze dag door de gemeentewerklie den gegraven kuil voor de aanplant te vallen, waarbij hij zijn rechter been brak. Nadat hij door 'n vriend uit de kuil was getrokken kwamen zijn moeder en zuster op het ge schrei van de knaap toegesneld, waarbij zij eveneens het ongeluk hadden in de 1 meter diepe kuil te vallen. Mevr. M. liep hierbij vrij ernstige wonden op aan het gelaat. Dokter H. J. Simons, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp. Eerst om kwart voor negen arriveerde de ziekenauto. De knaap had al geruime tijd op het dorps plein gelegen, waarna moeder en zoon naar het Rode Kruiszieken- huis te Zierikzee werden vervord. Opmerkelijk was het dat deze put welke in het officiële pad lag dat toegang verschaft tot de kerk, op geen enkele wijze was gemarkeerd. Direct na het ongeval werden bij de kuilen op en naast het pad lan taarns geplaatst. Kort na het onge val stelde burgemeester mr. G. F. Lunsinigh Tonckens zich van een en ander op de hoogte. 's-GRAVENHAGE, 4-3. Minister Luns heeft de Tweede Kamer de tekst toegezonden van de nota, waarin Nederland protesteert tegen de nationalisatie van Nederlandse bedrijven in Indonesië. De Nederlandse regering uit nog maals een krachtig protest tegen de ongehoorde, massale aantasting van de rechten van Nederlandse onderdanen in Indonesië. „Van de rechteloosheid, welke zich thans weer manifesteert in deze discri minatoire maatregelen met een confiscatoir doel, is in de be schaafde wereld geen tweede voor beeld te vinden". op DJAKARTA, 5-2. Dezer dagen heeft een bende opstandelingen sterk ongeveer 50 man, een overval gepleegd op de onderneming „La- oet Tadoer" nabij Tebingtinggi, on geveer 100 km. ten zuiden van Me- dan. De bende verbrandde het kan toor en de goedangs, benevens drie vrachtauto's. Schrijf- en rekenma chines en andere kantoorbehoeften werden meegenomen. De schade wordt geraamd op vijf miljoen rupiah. Ten noorden van Medan pleegde een andere in militaire uniformen gestoken bende een overval op de onderneming „Rotterdam B". Het kantoor werd geplunderd en 24 ton meststoffen en kantoorbehoeften werden geroofd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2