President V.S. ziet in Russische nota iets minderhalsstarrigheid DE ZIERIKZEESCHE COURANT In de nacht van dinsdag op woensdag brandde woning geheel af DONDERDAG 5 MAART 1959 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. No. 18525 115e jaargang MRlZKSnEWNIEÖWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman 61 Ochtman. Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 MacMillan's reis „moest" gemaakt worden WASHINGTON, 4-3. - President Eisenhower heeft woensdag op z(jn persconferentie gezegd, dat de jongste Russische nota over Duits land een verzachting betekent van het totnogtoe halsstarrige Russische standpunt. HU voegde eraan toe dat het Russische standpunt eerst nog diepgaander bestudeerd moet worden voordat hu opbouwcnder commentaar kan leveren. Behalve deze positieve zUde van de nota vond hö er ook een nega tieve in: verdraaiing van feiten en propaganda. Een verdraaiing vond hU met name de bewering dat het Westen zich na de oorlog gehaast had om west-Duitsland te herbe wapenen. Gevraagdof hij MacMillan's Moskouse besprekingen nuttig ge vonden heeft, aarzelde de presi dent even en antwoordde toen, dat het erg moeilijk was om teveel te speculeren. Maar het was in elk geval een reis die moest wor den gemaakt. Later zei Eisenhower dat er lange tijd druk op MacMil- lan was uitgeoefend om de reis te maken. MacMillan was Chroesjtsjef bovendien een antwoordbezoek schuldig. PRINS BERNHARD NAAR TORONTO MEXICO, 4-3. Prins Bernhard is woensdag uit Mexico vertrokken met bestemming Toronto. Hij is elf dagen in Mexico geweest. Voor zijn vertrek verklaarde de prins dat hij Mexico bij elk nieuw bezoek mooier had gevonden. Hij hoopte dan ook naar dit land te kunnen terugkeren. Tanende belangstelling voor Boeddhisme in Japan TOKIO, 4-3. De eens befaamde welstand van priesters en Boed dhistische tempels in Japan is da nig in verval geraakt. De priesters zien zich thans gedwongen hun tijd gedeeltelijk te besteden voor het verwerven van bijverdiensten door het geven van onderwijs en werk zaamheid op kantoren teneinde de eindjes aan elkaar te kunnen kno pen. Meer dan negentig procent der priesters van de ongeveer 75.000 tempels in Japan moet zich aldus of met steun van de regering in het leven zien te houden. Met de tempels zelf is het al niet beter gesteld. Een der houten ge bouwen bevindt zich in staat van ernstig verval. Het publiek, en vooral het jongere, schijnt zijn be langstelling voor het Boeddhisme te verliezen. Er melden zich ook maar weinig kandidaten voor de vervulling van een priesterambt aan. De Japanse vereniging voor het Boeddhisme wil pogen bij gele genheid van de 2500ste verjaardag van de geboorte van Boeddha, op 8 april a.s., nieuwe belangstelling voor het Boeddhisme te wekken. Robin Hood ten koste van fiscus NEW YORK, 3-3. E enbewoner van New York die enkele jaren ge leden ter observatie in een zenuw inrichting werd opgenomen, omdat hij op Kerstmis ruim 3.500 dollar onder de daklozen had uitgedeeld, blijkt 78.000 dollar die hij met spe culaties op de beurs had verdiend, voor de belastingen te hebben ver zwegen. De betrokkene, Joseph Bo- navita, zei tot zijn daad gekomen te zijn omdat hij zijn vrouw niet wil de laten weten, hoe groot zijn in komsten waren. Stevenson niet nog eens kandidaat TRENTON, 5-3. Adlai Stevenson zal zich zeker niet voor de derde maal bij de democraten kandidaat stellen voor het presidentschap, zo heeft partijvoorzitter Butler woens dag te Trenton verklaard. Volgens hem maakt senator Kennedy thans de beste kans om als democratisch kandidaat te worden gekozen. Eisenhower verklaarde dat als men redelijkerwijs vooruit niet kon veronderstellen dat er opbouwende stappen zouden kunnen worden ge daan, hij van mening is dat er geen topconferentie moet worden gehou den. Hij verklaarde dit naar aan leiding van een vraag of het Ame rikaanse volk het niet op prijs zou stellen als hijzelf Chroesjtsjef eens zou bezoeken. Hij noemde het uiterst rampzalig als Amerika algemene mobilisatie zou afkondigen met het oog op de spanning inzake Berlijn en andere wereldproblemen. Amerika's af weer tegen een verrassingsaanval achtte hij voldoende. Maar het Westen kan en zal niet afzien van zijn rechten en verplichtingen in west-Berlijn. Over de herbewapening van west-Duitsland verklaarde Eisen hower dat deze pas begon nadat west-Duitsland in 1954 toetrad tot de NAVO. Oost-Duitsland daaren tegen had in 1950 al 50.000 man onder de wapenen en in 1953 een 140.000. De Engelse eerste minister Harold MacMillan en de minister van bui tenlandse zaken Selwyn Lloyd zijn, na een bezoek aan de Sowjet-Unie, weer in Londen teruggekeerd. Tijdens een persconferentie, welke direct na aankomst op het Londense vliegveld werd gehouden, verklaarde Mac Millan, dat hij hoopte, president Eisenhower persoonlijk verslag uit te kunnen brengen van zijn besprekingen met de Russische leiders. CHROESJTSJEF PRAAT IN LEIPZIG UITSLUITEND OVER VREDE Eventueel vredesverdrag met oost-Duitsland LEIPZIG, 4-3. Premier Chroesjt sjef van de Sowjet-Unie is woens dagmiddag per auto in Leipzig aan gekomen. Het hoofd van de staats veiligheidsdienst der Sowjet-Unie, Sjepelin, vergezelt hem. „Men beschuldigt ons er van een vredesverdrag met oost-Duitsland te willen sluiten, maar dit zullen wij slechts doen indien het westen weigert vrede met beide Duitslan- den te sluiten", zo verklaarde Chroesjtsjef woensdag met verhef fing van stem voor een menigte van tweehonderdduizend mensen op het Wilhelm Leuschenerplein te Leipzig. Deze woorden las hij niet van het papier waarop de rest van zijn rede stond, maar sprak hij voor de vuist weg. Chroesjtsjef was Leipzig binnen gereden in een Russische Zim-li- mousine, zittend naast de Oost- duitse partijleider, Ulbricht. Dui zenden langs de route zwaaiden met vlaggetjes die een vrachtwa gen kort tevoren had uitgestrooid. „Wij doen geen onmogelijke voor stellen", aldus Chroesjtsjef, „wij stellen slechts voor een vredesver drag met beide Duitslanden te slui ten Wij willen vrede, vrede en nog eens vrede. Er is slechts een ma nier om het Duitse vraagstuk op te lossen: erkenning van twee Duitse landen. Zij die geen vredesverdrag willen sluiten, willen een oorlogs toestand handhaven. Het Russische en Duitse volk hebben thans twee wereldoorlogen meegemaakt en wij zijn er beu van. Wij willen vrede". NU AL... Britse t.v. bracht Hitler-programma LONDEN, 5-3. De Britse commer ciële televisie heeft woensdagavond een programma uitgezonden, dat gewijd was aan de periode dat Hit- Ier aan de macht was. Mevrouw Paula Wolf, de 64-jarige zuster van de dictator, haalde herinneringen op aan haar broer Adolf als kind en als man. In het Duits vertelde zij dat Hitier als kind strijdlustig was geweest. Hoewel hij zeer op zijn moeder gesteld was had hij aanvankelijk een hekel aan vrou wen. Later had hij echter graag jonge vrouwen om zich heen. Op het scherm verschenen ook de voormalige „obergruppenführer" van de S S. Schaub, Hitiers chauf feur Kempa en de particuliere pi loot van de „führer" Hans Bauer, die de laatste dagen van Hitler met hem waren in een bunker te Ber lijn. RUSSISCHE NOTA AAN DUITSLAND MOSKOU, 4-3. De Sowjet-Unie zegt in haar jongste nota aan de Duitse Bondsrepubliek, dat de re gering te Bonn getoond heeft trouw te blijven aan haar gewoonte voor stellen tot verbetering van de toe stand in Duitsland te verwerpen, aldus heeft het Russische pers bureau Tass woensdag gemeld. Tass publiceerde de tekst van de nota die de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, maandag aan de Westduitse am bassadeur te Moskou heeft over handigd. De Russische nota was een antwoord op de Duitse nota's van 5 januari en 16 februari. a Premier MacMillan van Enge land is door de Canadese regering uitgenodigd, na zijn besprekingen met president Eisenhower later in deze maand een bezoek aan Ottawa te brengen. Dit heeft premier Die- fenbaker woensdag in het Canade se Lagerhuis bekend gemaakt. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie heeft een uitnodiging aanvaard om in juli naar Polen te komen, ter gelegenheid van de vie ring van het vijftienjarig bestaan van Polen als volksrepubliek. Inleidend begin van expeditie naar Sterrengebergte op Niemv-Guinea Zeventig personen nemen er aan deel SCHIPHOL, 4-3. Woensdagavond laat zijn met het K.L.M.-vliegtuig via de Noordpool en Tokio naar Biak vertrokken dr. L. D. Bron- gersma, algemene en wetenschap pelijke leider van de expeditie naar het Sterrengebergte in Nederlands Nieuw Guinea en kapitein luitenant ter zee vlieger G. F. Venema, die als technisch leider functioneert. De beide leiders zijn op Schiphol uitgeleide gedaan door prof. dr. H. J. Lam, de voorzitter van de stich ting expeditie Nieuw Guinea. Voor het vertrek verstrekten de heren Brongersma en Venema nog enkele mededelingen over de groots opgezette expeditie, welke op 9 april a.s. in het basiskamp op Sibil zal beginnen waaruit het volgende overzicht valt te maken: De expeditie zal 180 dagen duren met nog 20 dagen extra als reserve. De kosten bedragen ongeveer één miljoen gulden, waarvan 850.000 gulden gedekt zijn. De expeditie bestaat uit 70 per sonen, nl de technische staf, waar in drie vliegers en hun mecaniciens zijn begrepen, de wetenschappelijke onderzoekers (botanici, zoölogen, geologen, ethnologen, enz.), de ma riniers (20 in totaal) en 20 man van de Papoea-politie. Bovendien zal een aantal dragers „in los verband" aan de expeditie worden toege voegd. De voorraden, materialen, uitrus ting, alsmede de beide hefschroef- vliegtuigen zijn per schip onderweg naar Sorong. In totaal wordt het gewicht van deze goederen op 23 duizend kg. geschat. Ned. nabestaanden naar Engeland 's-GRAVENHAGE, 4-3. Op 7 maart zal een groep van 48 Neder landers naar Engeland vertrekken om een bezoek te brengen aan de laatste rustplaats van hen, die hun in de oorlog ontvielen De organi satie van deze reis berust bij het Nederlands oorlogsgraven comité en de oorlogsgravenstichting. Voor de deelnemers zijn er geen kosten. De rijkspolitie te water heeft uil het Noordhollands kanaal bij de Buiksloterweg in Amsterdam-noord het lijk opgehaald van de 36-jarige Franse kunstschilder J. P. Plossu. Deze kunstschilder komt uit Parijs maar woonde reeds enige tijd in Amsterdam. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zwarigheden moeten prik kels zijn, geen struikelblokken. Amsterdamse sportparken kosten f 4 miljoen AMSTERDAM, 4-3. De gemeente raad van Amsterdam heeft vandaag besloten tot het voteren van ruim vier miljoen gulden voor de aanleg van twee sportparken, nl. het sport- park-Buitenveldert (ten zuiden van de Ringspoorbaan) en het Park- Ookmaer (tussen de tuinsteden Slo- termeer en Geuzenveld). Het eerste dient bovenal ter vervanging van de sportvelden langs de zuidelijke Wandelweg, die moeten verdwijnen voor woning bouw, het andere zal het verlies van het sportpark Velserweg, ten gevolge van de uitbreiding der ha vens, moeten opvangen. Het Sportpark-Buitenveldert zal een grootte krijgen van 23 hectare en 15 velden tellen voor verschei dene sporten; het Sportpark-Ook- maer wordt 57 ha groot en zal 29 voetbalvelden krijgen alsmede ter reinen voor hocky, korfbal, wind- hondenrennen, enz. BRUINISSE Belendende percelen bleven behouden De inwoners van Bruinisse wer den in de nacht van dinsdag op woensdag (3-4 maart) gewekt door het geloei van de brandweersirene en het bleek dat brand was uitge broken aande Rijksweg te Brui nisse in de woning, bewoond door 7 personen, namelijk de heer J. Griep en gezin, het gezin van de heer C. Jumelet, schoonzoon van Griep en de heer M. Wesdorp, schoonvader van Griep. De heer Griep is eigenaar van de betonwarenfabriek aan de Rijks weg. Naarmate de zaken groeiden groeide in de loop der jaren ook de van hout opgetrokken woning. De heer Griep werd ongeveer 2 uur gewekt door de hond; het was toen al te laat om nog iets anders dan het vege lijf te redden. De vlammen grepen zo snel om zich heen dat naast de gehele inboedel ook het aanwezige geld en de gelds waardige papieren verloren gingen. De heer Griep zette de in zijn bedrijf aanwezige sirene in wer king en door de landbouwer J. Flo- hil werd de brandweer gewaar schuwd, die spoedig ter plaatse was. Aan behoud van de woning viel toen al niet meer te denken, het gebouw brandde als een fakkel, het vuur werd van tijd tot tijd aange wakkerd door het gas van een gas fles, die in de huishouding dienst deed. Brandweerlieden en omstan ders zochten dan hun heil in een haastige aftocht om te voorkomen dat men door wegvliegende stuk ken zou worden getroffen, maar de flessen schenen wel leeg te stromen doch niet uit elkaar te springen. Beperking van de brand De brandweer, die onverschrok ken het vuur bestreed met drie stralen, gebruikte enkele stralen om de gebouwen van de belenden de betonfabriek nat te houden. Ook voor de pas gebouwde woning van de familie Mol, ruim honderd me ter verder, was wel gevaar aanwe zig, gezien de vonkenregen die door de straffe wind in die richting ge dreven werd. Toen de woning tot de grond toe was afgebrand kon de brandweer zich tot de nablussing beperken. De hond die de familie Griep wekte en hen daardoor het leven redde, schijnt ook de oorzaak van de brand tezijn. Vermoed wordt al thans, dat het dier een stoel waar op kleren lagen heeft omgegooid, waardoor deze kleren in aanraking zijn gekomen met de brandende kachel. Ondanks het nachtelijk uur wa ren velen getuige van het drama, dat zich in drie kwartier voltrok. NAVO-parade te Mainz PARIJS, 5-3. Te Mainz in west- Duitsland zal op 4 april ter herden king van het tienjarig bestaan van de Navo een groot défilé worden gehouden, waaraan militairen van de V.S., Canada, de Duitse Bonds republiek, Frankrijk, Engeland, Ne derland, België, Luxemburg en Portugal zullen deelnemen. Voetgangers smeken om bescherming 's-GRAVENHAGE, 4-3. De Ne- derlandse Vereniging tot bescher ming van Voetgangers heeft een telegram gezonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat, waarin ontstelling wordt uitgesproken over het feit, dat „de verkeersonveilig heid in al haar barbaarsheid is te ruggekeerd". In het telegram, dat ondertekend is door de voorzitter van de ver eniging, de heer L. C. Admiraal, en de secretaris, de heer H. Klein- hout, wordt er op gewezen, dat na een verheugende daling van het aantal verkeersongevallen in no vember en december 1956 ,het aan tal doden, zwaar gewonden en licht gewonden in deze maanden in het jaar 1957 weer gestegen is tot res- pektievelijk 278, 3689 en 2949. In het telegram wordt „de drin gende bede" tot de minister ge richt om, ter voorkoming „van on herstelbaar leed aan onze mede mensen", meer akkomodatie voor voetgangers en wielrijders in de vorm van gescheiden voet- en fietspaden, verkeersleiders en ver keerslichten, zomede verdere snel- I heidsbeperking. Kerkelijke commissie voor Deltazaken beraadt zich op de toekomst Het Zandkreekgebled gaat drastisch veranderen 's-GRAVENHAGE, 4-3. De com missie voor Deltazaken van de Ne derlandse Hervormde Kerk belegt nu en dan bijeenkomsten in het ge bied van de Deltawerken, waar met ambtsdragers van Hervormde ge meenten en met hen die een voor aanstaande plaats in het maat schappelijke leven bekleden, ge sproken wordt over de veranderin gen, die zich in hun gemeenten in de toekomst zullen voltrekken. Vandaag is te Goes zo'n bijeen komst gehouden, bestemd voor de gemeenten uit het Zandkreekge- bied. Nadat de voorzitter van de Delta commissie ds. F. H. Landman de vergadering geopend had, gaf drs. P. de Jong, directeur van het socio logisch instituut der Hervormde Kerk een technische uiteenzetting van de veranderingen waarbij hij vooral stilstond bij de nieuwe re creatiemogelijkheden die in het Zandkreekgebied zullen ontstaan. Ds. S. P. de Roos te Rotterdam ging daarna in op de vraag wat van de kerk verwacht mag worden in de komende tijd. In het nieuwe re creatiegebied rondom de Zand- kreek zullen in de toekomst velen in de zomertijd recreatie zoeken: op het water, het land, voor de sport, visserij enz. De eigenlijke be volking, in het bijzonder de jeugd, zal door contact met degenen, die recreatie zoeken beïnvloed worden. Modern jeugdwerk Modern opgezet jeugdwerk wordt daarom een eerste vereiste geacht. Verder zullen zich ongetwijfeld vragen voordoen van de zondags heiliging, het ontvangen van vreemdelingen en kerkdiensten. Misschien verdient het aanbeveling aldus ds. de Roos, iets in te richten waar de vreemdelingen bij slecht weer verpozing kunnen vinden. Ook moet men op de hoogte gesteld worden van de aanvang der kerk diensten, doch al te opzettelijk ker kelijk werk onder de recreatiezoe kenden moet vermeden worden. Ds. Landman wees er op, dat niet iedere gemeente deze vragen voor zichzelf moet oplossen. Gezamen lijk, in streekverband, moet men zich hiermee bezighouden. Hij stel de tenslotte voor, dat de ambtsdra gers die in Goes aanwezig waren, het thans gesprokene op de kerke- raadsvergaderingen aan de orde zullen stellen. De reacties uit ker keraden zullen daarna ter kennis worden gebracht van de Provinci ale Kerkvergadering van Zeeland, waarna een definitief plan kan worden ontworpen voor een even tuele aanstelling van een jeugdlei der. Een Amerikaanse schoolbus met zestig negerkinderen is dinsdag bij Tifton over de kop geslagen en in een vijver gereden. Negen kinderen verdronken: tien kon men met kunstmatige ademhaling nog weer bijbrengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1