Sovjet-Unie wil in april ministersconferentie te Wenen of Genève De Deltawerken in Brninisse DE ZIERIKZEESCHE COURANT Pakistan antwoordt Rusland Fraaie geschenken voor MacMillan MEESTERLIJKE REDE VAN MACMILLAN VOOR RUSSISCHE TELEVISIE Amerikaanse zonne- satelliet gelanceerd OPSTANDELINGEN IN TIBET DRINGEN DOOR IN RICHTING VAN DE HOOFDSTAD Voorzichtig optimisme rond Sowjet-nota De Nederlandse expeditie naar het Sterren gebergte op Nieuw-Guinea DINSDAG 3 MAART 1959 No. 18521 115e jaargang ZmwmwNHWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbelaling f 4,15, per week 32 cent, Losse nummers 10 et. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. DrukkeTij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Mogelijkheid tot terugkeer naar samenwerking" MOSKOU, 2-3. - Rusland heeft maandag voorgesteld in de loop van april te Wenen of Genève een Oost-West-conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken te houden. Dit voorstel is vervat in Rus sische nota's aan do westelijke mo gendheden in antwoord op de jong ste westelijke voorstellen betref fende zulk een conferentie. De Russische regering zegt voorts dat zij nog steeds een mogelijkheid tot terugkeer naar samenwerking der vier grote mogendheden inzake de Duitse kwestie ziet. Indien het westen nog niet bereid is om deel te nemen aan een top conferentie over een vredesverdrag met Duitsland en over west-Berlijn noemt de Russische regering het „misschien mogelijk" een conferen tie van de ministers van buiten landse zaken van Rusland, Ame rika, Engeland, Frankrijk, Polen en Tsjecho-Slowakije op dezelfde tijd en plaats te houden. De Russische regering stelt dat Polen en Tsjecho- Slowakije ook aan een topconfe rentie zouden moeten deelnemen als buren van Duitsland die tot de eerste slachtoffers van het nazibe wind behoorden. Beide Duitslanden Men is het met 'het westen eens dat de beide Duitslanden aan deze conferentie moeten deelnemen wanneer Duitse aangelegenheden besproken worden. Men acht het voorts dienstig de duur van een KARATSJI, 2-3. Pakistan heeft de Sowjet-Unie meegedeeld dat het de „dreigende toon" betreurt in de Russische nota van vorige maand, waarin Pakistan wordt afgeraden een „buitenlandse militaire basis" te worden. Pakistan heeft geantwoord, dat zijn militaire verbintenissen uit sluitend op zelfverdediging zijn ge richt. Het merkt op dat de Sowjet- Unie niet heeft geantwoord op de Pakistaanse uitnodiging om de me ningsverschillen in het gebied, die een gevaar voor de vrede vormen, te helpen oplossen. MOSKOU, 2-3. Premier MacMil lan van Engeland heeft van de Rus sische regering diverse geschenken ontvangen, waaronder een model van een „Spoetnik", dat het Rus sische volkslied kan jspelen, een jachtgeweer, de kop van een eland, 35 langspeelplaten, tien flessen Rus sische wijn, een kilo kaviaar en een leren album met foto's van Mos kou. Zijn echtgenote kreeg een zil veren theeservies en een sjaal. Ook de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, werd niet vergeten. Hij gaat naar huis met een model van een slede met een span rendieren er voor en - net als MacMillan - met 35 lang speelplaten, flessen wijn, een al bum met foto's van Moskou en een „Spoetnikje". conferentie van ministers van bui tenlandse zaken tot twee of drie maanden te beperken. Volgens Tass, dat een samenvat ting van de inhoud der nota's gaf, staat in de nota's opnieuw een aan tal vraagstukken die op een top conferentie besproken zouden kun nen worden. De Russische nota's „Mens kan bij brood alleen niet leven" MacMillan heeft maandagavond voor de Russische televisie gespro ken. In zyn rede legde hy er in de eerste plaats de nadruk op, dat er bjj een nieuw militair conflict tus sen de grote mogendheden geen overwinnaar zal zijn en dat een dergelijk conflict noodzakelijker wijs een „ramp voor allen" zal zijn. En dit geldt ook voor de politiek, aldus de Britse premier. Een po ging om hier een volledige over winning te behalen, zou wel eens kunnen uitdraaien op een ramp. „Laten w\j daarom samenwerken met geduld en wederzijds begrip". MacMillan trok daarna een ver gelijking tussen Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie. Engeland pro duceert tweemaal zoveel per hoofd als de Sowjet-Unie, maar de tijd van snelle industriële expansie is voor Engeland voorbij, aldus Mac Millan. De Britse premier gaf een op somming van de Britse successen. Zo wees hij erop dat de uitvinding van radar en de straalmotor en de ontdekking van de penicilline alle maal prestaties van Britten zijn. „En wij voeren meer machines voor de textielindustrie, landbouw- tractoren, fietsen en motorfietsen uit dan welk land ter wereld ook". „Maar het Evangelie zegt dat de mens niet van brood alleen kan leven", zo vervolgde de Britse pre mier. „Wij zijn van mening dat de mens ook een geestelijke bestem ming heeft. Elk mens moet de vrij heid hebben die nodig is om zijn persoonlijkheid te ontwikkelen. Op deze grondslag is ons politiek sy steem gebouwd". „Eigenaardig systeem" U zult misschien denken, aldus MacMillan, dat het toch wel een eigenaardig systeem moet zijn dat het zelfs mogelijk maakt een grote oorlogsleider als Churchill aan de CAPE CANAVERAL, 3-3. - De V.S. hebben dinsdagochtend vroeg van de basis te Cape Canaveral, in Florida, een viertrapsraket van het type „Juno" gelanceerd, met be hulp waarvan men wil trachten een satelliet via een lusbeweging om de maan in een baan om de zon te brengen. Dalai Lama houdt zich nog afzijdig NIEUW DELHI, 2-3. Opstandige leden van de Khambastam hebben in Tibet het gebied tussen de Brah- mapoetra en de grens van Tibet met India en Bhoetan tot Sjigatse en Jangtse bevrijd, zo meldt het, in het Engels verschijnende Indiase blad „Statesman". De Khamba's hebben vele belangrijke forten be zet en wapens en voorraden op de Chinese communisten veroverd. Zij zijn doorgedrongen tot op 65 km. van Dhasa, de hoofdstad van Tibet. Tibetanen in India geloven evenwel niet, dat zij de stad zullen aanvallen. Men denkt eerder dat de opstandelingen de verbindingen over land van Lhasa met China via Tsjamdo en met India via Sjigatse zullen proberen af te snijden. De schattingen van de sterkte van de Khambatroepen variëren van 10.000 tot 25.000 man. Volgens de „Statesman" hebben de Chinezen er op aangedrongen dat de Dalai Lama zijn eigen lijf wacht en andere troepen tegen de Khamba's in het veld brengt, doch deze heeft zich tot nu toe van ac tie onthouden. Men vraagt zich evenwel af hoelang hij zich afzij dig zal kunnen houden. dijk te zetten nadat hij de over winning had behaald. Maar deson danks werkt dit systeem goed en beantwoordt het aan onze behoef ten, aldus de Britse premier, di< zijn Russische luisteraars - naar schatting vijf miljoen mensen - vervolgens wees op de vrijheden die aan dit systeem inhaerent zijn, „Dit is een volkomen vrij verbond van zeshonderd miljoen mensen van onderling zeer verschillend ras en met afwijkende levensbeschou wingen. Het is geen militair bond genootschap en kent geen op schrift vastgelegde bepalingen inzake het lidmaatschap, aldus MacMillan. Hij verklaarde daarna dat de re den waarom de betrekkingen tus sen Engeland en Rusland niet zijn zoals ze eigenlijk zouden moet zijn, z.i. gelegen is in ee:i verschillend kijk op de wereld. „Doch niettemin zijn wij allemaal mensen en ik ben ervan overtuigd dat wij veel meer dingen gemeenschappelijk hebben dan vele mensen zullen toegeven". De Britse pers toont zich ingeno men met de bereidverklaring van de Russen om deel te nemen aan een conferentie van ministers van buitenlandse zaken. De liberale „Manchester Guardian" is van oor deel dat dit voorstel moet worden aanvaard en het blad knoopt hier de constatering aan vast, dat het westen langzamerhand een eigen ontwerp voor een vredesverdrag met Duitsland moet opstellen. De „Times" schrijft dat door de Russische nota's het „acute gevaar" van premier Chroesjtsjefs reis naar Leipzig en zijn besprekingen met Oostduitse leiders over een afzon derlijk vredesverdrag is weggeno men. De „News Chronicle" is van me ning dat vele tekens er op wijzen, dat de Russen het gevaar van een wereldoorlog willen verminderen Van een eventueel verlangen van Moskou naar een bestand in de „koude oorlog" is volgens het blad evenwel niets te bespeuren. De „New York Times" schrijft dat men pas na zorgvuldige bestu dering van de Russische nota's zal kunnen vaststellen of zij „een bre ken van het wolkendek" beteke nen. De „New York Herald Tribu ne" acht het te optimistisch om de Russiche concessie aan de solidari teit van het westen of aan MacMil- lans optreden toe te schrijven. HARING NAAR ZUID-AFRIKA 's-GRAVENHAGE, 2-3. De heer S. P. Vrolijk, president-directeur van de rederij Frank Vrolijk te Scheveningen, zal midden maart per vliegtuig naar Zuid-Afrika rei zen om daar de mogelijkheden na te gaan voor de invoer van maat jesharing en gerookte vis uit Ne derland. Beschermende bepalingen voor de eigen visserij houden op '1 ogenblik deze invoer tegen. De heer Vrolijk zal besprekingen voeren met regeringsvertegenwoordigers en met de firma Irvin en Johnston te Kaapstad, die in Zuid-Afrika een monopoliepositie heeft bij de In voer van vis. vormen een antwoord op de jong ste westelijke voorstellen. Uit de volledige tekst van de nota voor Groot-Brittannië blijkt dat de Sowjet-Unie niet als voorwaarde heeft gesteld dat na een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken de regeringsleiders bijeen komen. LEEUWARDEN. In de Span jaardstraat te Leeuwarden is zon dagmiddag een baby door gasver giftiging om het leven gekomen. Te Bruinisse wordt hard gewerkt aan een onderdeel van het Deltaplan. Men is- er ook bezig met de aanleg van een nieuwe vissershaven met sluizen en een werkhaven voor de bouw van de dam in de Grevelingen. Deze dam, tussen Bruinisse en Oude Tonge zal tevens de basis vormen voor de verbindingsweg tussen de randstad Holland en Schouwen-Dui- veland. - Op de foto's zien we: 1. Het werk in de oude vissershaven; links de nooddam, die na de ramp werd aangelegd. 2. Het plaatsen van betonnen golfbrekers op de nieuwe zeewering bij Bruinisse; als een reiizen-legpuzzle passen de betonnen blokken in elkaar, zo een hecht oppervlak voor de wering vormend. Twee leiders gaan per vliegtuig vooruit LEIDEN, 2-3. Een gezellig onder onsje van leiders, deelnemers en organisatoren benevens 'hun echt genoten luidde maandagavond in de Doelen te Leiden het begin in van de grootste wetenschappelijke expeditie, welke ooit naar Neder lands Nieuw-Guinea is uitgezon den. Deze avond had het tweeledige doel: afscheid te nemen van de twee leiders, dr. L. D. Brongersma en kapitein luitenant ter zee vlie ger G. F. Venema, respectievelijk de wetenschappelijk en algemeen leider en de technische leider, die woensdag per vliegtuig naar Nieuw Een woordvoerder van het In donesische ministerie van Buiten landse Zaken heeft maandag mede gedeeld, dat op het ministerie een nota is ontvangen van de Neder landse regering over de nationali sering van de Nederlandse onder nemingen in Indonesië, aldus deelt „Antara" mede. Van officiële zijde wenste men geen bijzonderheden bekend te maken uit de inhoud der nota. a De te Milwaukee wonende schil der Kyrill Vassilef heeft een bod van 250.000 dollar voor een door hem geschilderd portret van paus Johannes van de hand gewezen, omdat hij het als een „uniek mees terwerk" beschouwt. Het portret werd dertig jaar geleden vervaar digd, toen de paus nog als aarts bisschop Roncalli vertegenwoordi ger van het Vaticaan aan het Bul gaarse hof was. De Philippijnse marine heeft vijf Russische vissersschepen aange houden, die in een baai aan de noordwestkust van het eiland Lu- zon voor anker lagen. Guinea vertrekken en voorts de kennismaking tussen de overige wetenschappelijke deelnemer» te bevorderen. In velerlei opzichten bleek bij deze gemoedelijke samenkomst dat achter de weinige luchtige gspro- ken afscheidswoorden, het besef schuil ging, welke grote verant woordelijkheid de 20 wetenschap pelijke medewerkers en hun 50 hel pers tijdens deze tocht, alsmede de organisatoren daarvan, op hun schouders hebben geladen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie het kwade wil bestrijden moet het goede willen. Oud-Tweede-Kamerlid Chr. van den Heuvel overleden 's-GRAVENHAGE, 2-3. - In de ouderdom van 72 jaar Is heden te Leiden overleden de heer Chris- tiaan van den Heuvel, oud-lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond. De heer Van den Heuvel werd in 1878 te Haarlemmermeer geboren en trad reeds vroeg op politiek ter rein op de voorgrond. Nog maar 25 jaar oud werd hij voor de A.R.- partij lid van de gemeenteraad van Haarlemmermeer. Tien jaar later vaardigde deze partij hem af haar de Tweede Kamer, waarvan hij bij kans 35 jaar, tot 1956, deel heeft uitgemaakt. De heer Van den Heuvel heeft zich vooral bewogen op agrarisch gebied. Hij is tal van jaren lid ge weest van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, waarna hij na de bevrijding voorzitter werd. In de Tweede Kamer heeft hij zich voor al doen kennen als landbouwdes kundige. Hij had speciale aandacht voor de zaken op het terrein van financiën en economie. DE BOUW VAN DE „EUROMAST" ROTTERDAM, 2-3. Morgenoch tend om zeven uur zal de bouw van de eigenlijke „Euromast" beginnen, de uitkijktoren, die aan de Park kade te Rotterdam zal verrijzen ter gelegenheid van de in 1960 te hou den internationale tuinbouwten toonstelling. De „Willem Ruys" vernieuwd en vergroot ROTTERDAM, 3-3. In de levens- geschiedenis van het m.s. „Willem Ruys" begint a.s. zaterdag, als het schip zijn nieuwe taak begint, een nieuw hoofdstuk. Niet alleen is het zo grondig verbouwd, dat men op minstens de helft van het zeekas teel zich op een ander schip waant, maar bovendien gaat het een nieu we route bevaren, een om-de-we- reld-passagiersdienst, nl. vijf rond reizen per jaar, die ieder 63 tot 64 dagen zullen duren. Als tegemoet koming voor de bemanning, waar uit het Indonesische personeel is verdwenen, is het vaarschema zo geregeld, dat men met Kerstmis en Nieuwjaar in de thuishaven zal lig gen. Zoals gezegd vangt dus op 7 mei de eerste reis in de nieuwe lijn dienst aan. Via Southampton gaat de „Willem Ruys" waarvan het bruto tonnage nu van 21.100 ton tot 23.300 ton is opgevoerd, achtereen volgens naar Port Said, Colombo, Singapore, Melbourne, Sydney, Wellington en dan door het Pana makanaal naar Port Everglades (Miami), Bermuda en ten slotte te rug naar Southampton en Rotter dam. HET ROTTERDAMSE WIMPIE WORDT MET GESCHENKEN OVERLADEN Kinderen stuurden prentbriefkaarten ROTTERDAM, 2-3. Wimpie, het Rotterdamse jochie van drie jaar, dat In een ziekenhuis moest wor den opgenomen omdat zijn ouders hem zo ernstig mishandeld hadden, heeft over gebrek aan belangstel ling niet te klagen. Reeds direct nadat de kranten dit verschrikkelijke gebeuren we reldkundig hadden gemaakt, be gonnen de goede gaven binnen te stromen. Een kooi met vogeltjes opende de rij en zo is het doorge gaan. Op het ogenblik neemt de vloed1 van geschenken af, maar het resultaat is toch, dat in de kamer, waar de inspectrices van de Rot terdamse kinderpolitie zetelen, zo veel speelgoed staat, dat men zich in een speelgoedwinkel waant - wel een twintig beren van grote tot kleine, auto's, treintjes, een driewieler, prentenboeken, snoep goed en meer dingen, die kinderen het grootste plezier kunnen bezor gen, staan uitgestald. Daarnaast een pak prentbrief kaarten, bijna allen van kinderen afkomstig, en brieven van volwas senen, die geld sturen of de deu ren van hun huis voor het ver schoppelingetje openstellen. „Ik woon een minuut van zee" ani meerde een der briefschrijvers. Aan geld kwam wel f 150 bin nen, oude vrouwtjes stuurden elgengebreide kousjes en kinderen brachten hun spaargeld bij de po litie. De instanties, die zich het lot van Wimpie hebben aangetrokken, te weten de Raad voor de Kinderbe scherming en de kinderpolitie, hebben besloten een keuze te doen uit het speelgoed Het mooiste is natuurlijk voor Wimpie en wat er dan overblijft is voor andere kin deren, die nog nooit een stukje speelgoed hebben bezeten. Het geld wordt aan versnaperin gen besteed en steeds zal Wimpie dus iets krijgen. Het ventje maakt het intussen goed en voelt zich erg op zijn ge mak in het kindertehuis, waar hij is ondergebracht, maarhij vraagt nog steeds nooit naar vader of moeder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1