DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schouwen-Duiveland kreeg 27 woningen toegewezen Sfeer rond bezoek van MacMillan Sovjet-Unie wat vriendelijker aan MAANDAG 2 MAART 1959 No. 18523 115e jaargang ZIERIKZEESOHEWNIGimW>ID£ ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797>1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 MACMILLAN IN RUSLAND Britse premier ziet de zaak nog niet helemaal hopeloos in KIEF, 27-2. - „De besprekingen die ik tot nu toe met de heer Chroesjtsjef heb gevoerd, hebben het ons mogelijk gemaakt op een aangename wijze de meer uitge breide onderhandelingen, die moe ten volgen, voor te bereiden". Dit heeft de Britse premier, MacMillan, vrijdagavond verklaard aan het diner dat de Oekrainse re gering hem aanbood. Tevoren had premier MacMillan de nadruk gelegd op de enorme economische en industriële ont wikkeling van de Oekraïne en ver klaard dat een Britse firma thans voor twaalf-en-een half miljoen pond sterling (circa 125 miljoen gulden) uitrusting had geleverd voor een grote fabriek in Dnepro- petrofsk. Hij bracht hulde voor de buitengewone krachtsinspanning voor de opbouw in de Oekraine se- Russische conferentie over Duitsland op 10 maart? WENEN, 28-2. Volgens het on- afhankelijke Weense blad „Neuer Kurler" willen de Russen op 10 maart een vredesconferentie in oost-Berlijn beginnen. Chroesjtsjef zou de conferentie, waarvoor uit nodigingen naar alle landen van het communistische blok zijn ge zonden, zelf bijwonen. In Berlijn - aldus het Weense blad - acht men het waarschijnlijk dat de Sowjet-Unie op 28 mei een afzonderlijk vredesverdrag met oost-Duitsland zal sluiten, als het Westen niet akkoord gaat met het Russische voorstel voor Berlijn. Dulles aan de beterende hand WASHINGTON, 28-2. Het State Department heeft zaterdag in Was hington meegedeeld, dat de krach ten van Dulles, die zoals bekend bestraald wordt, steeds meer toe nemen. De specialisten die de minister behandelen zijn tevreden over de vooruitgang van de patiënt tijdens de behandeling met röntgenstralen, aldus het State Department. dert de oorlog en bracht de belang rijke rol die Chroesjtsjef daarbij speelde, in herinnering. „Verre van jaloers te zijn op uw industrie, wens ik vurig dat deze ontwikkeling voortgaat". Hij vervolgde: „Ik blijf er diep van overtuigd dat de geschillen tussen de landen door onderhande lingen tot oplossing moeten worden gebracht. Maar zulke onderhande_ lingen moeten gebaseerd zijn op de kennis die verkregen is door vol ledige besprekingen en moeten ge voerd worden met een oprecht ver langen om tot een akkoord te ko men". G.S. VERDELEN DE BUIT MIDDELBURG, 27-2. - Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben, na advies van de Provinciale ad viesraad voor de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in Zeeland, het contingent van 650 woningwei- woningen, dat voor het Jaar 195D ter beschikking van de provincie Zeeland is gesteld, verdeeld. Schouwen-Duiveland kreeg 27 woningen toegewezen, als volgt verdeelt: Haamstede 3, Noord- gouwe 4 en Zierikzee 20. De gemeenten op het eiland Wal cheren kregen 209 woningwetwo ningen toegewezen. Hiervan zullen in Middelburg 54 worden gebouwd, MAKARIOS VIEL TE NICOSIA UITBUNDIGE ONTVANGST TEN DEEL Aartsbisschop terug na driejarige verbanning NICOSIA, 1-3. - Aartsbisschop Makarios is zondag, na bijna drie verbannen te zijn geweest, in de Cyprische hoofdstad Nicosia aan gekomen, waar hem een uitbundig welkom werd bereid. Onder degenen, die de aartsbis schop welkom heetten, bevond zich de Britse gouverneur van Cyprus, sir Hugh Foot, Grieks-Cyprische burgemeesters, kerkelijke hoog waardigheidsbekleders en de oude vader van Makarios, een eenvoudi ge boer. Naar schatting waren er twee honderdduizend mensen op de been om de aartsbisschop te begroeten. Makarios verscheen op het balkon van het aartsbisschoppelijk paleis in Nicosia en wuifde naar de me nigte beneden hem. Overal luidden de kerkklokken. Dicht bij het paleis zakte even a 's-GRAVENHAGE. Incassobu reaus behoren bij het invorderen van schulden geen gebruik te ma ken van aanmaningen op open briefkaarten doch zich van gesloten brieven te bedienen. Deze uitspraak is gedaan door het college van toe zicht op de leden van de Neder landse vereniging van rechtskun dige adviseurs. In het Grand Palais te Parijs is donderdag een huishoud-tentoonstelling geopend, waarop vele bijzondere snufjes zijn te zien. Een van de zeer praktische nieuwigheden is deze keukenkast met draaibare boorden in een modelkeuken. later een dak van een oud huis in, waarop ruim honderd mensen een plaats hadden gezocht. Een bijeenkomst van vijfhonderd Turkse Cyprioten in Nicosia verliep zonder incidenten. De vertegen woordigers van Turkse gemeen schappen kozen Kütschük als hun eerste woordvoerder bij alle toe komstige besprekingen over een Cyprische grondwet. DE BORINAGE WERKT WEER BERGEN, 28-2. In alle mijnen van de Borinage werkt men nu weer. Zaterdagochtend hebben de laatste stakers - in twee mijnen - de arbeid hervat. Gevangenis„model inrichting mijnheer" RIO DE JANEIRO, 1-3. „Mijn ge lukwensen, mijnheer de directeur, uw gevangenis is een modelinrich ting", zo heeft een lid van een in- spectiegroep voordat hij de inrich ting verliet, tot de directeur ge zegd. De directeur toonde zich zeer in genomen met deze prijzende woor den totdat hij na het vertrek van de inspecteurs tot de ontdekking kwam, dat degene die de lof geuit had, één van zijn gevangenen was. De man had zich bij de groep in specteurs aangesloten. De gevangene had de modelin richting reeds verlaten en is nog steeds voortvluchtig. Man viel van wolkenkrabber NEW YORK, 28-2. De 23-jarige Emil Swiezy is zaterdag van de 26e verdieping van een wolkenkrabber in Manhattan (New York) gevallen en heeft deze val overleefd door dat hij in een reusachtige water tank ter hoogte van de zevende verdieping terecht kwam. Het houten dak van de watertank brak door de schok en Swiezy werd half bewusteloos aangetrof fen. Hij wist zich nog aan de rand van het waterreservoir vast te hou den. Zijn toestand is echter ernstig, daar hij zware hoofd- en inwen dige verwondingen heeft opgelopen. In Listowel, in de Canadese provincie Ontario is zaterdag het dak van een overdekte ijsbaan on der het gewicht van een dikke sneeuwlaag ingestort, hetgeen acht personen, onder wie zeven kinde ren van tien tot twaalf jaar, het leven kostte. Achttien jongens en een volwassene werden gewond. President de Gaulle zal woens dag a.s. te Mary-le-Roi, een plaats je dat ten westen van Parijs ligt, een onderhoud hebben met bonds kanselier Adenauer, zo is vrijdag in doorgaans betrouwbare kringen te Parijs meegedeeld. Adenauer zal dezelfde dag te Parijs besprekin gen voeren met de Franse premier Michel Debré. De „Westduitse Allgemeine", een in Essen verschijnend onafhanke lijk blad, heeft zaterdag bericht dat de eerste Britse raketten voor de basis bij Dortmund vrijdag aldaar zijn aangekomen. in Oost en West Souburg 28 en in Vlissingen 96. Op het eiland Tho- len werden 14 woningwetwoningen verdeeld, op Zuid Beveland 150, waarvan er 90 in Goes worden ge bouwd. Oost Zeeuwsch Vlaanderen kreeg een toewijzing van 188 woningwet woningen en de twee gemeenten, die in de kanaalzone liggen, Ter- neuzen en Sas van Gent kregen hiervan, respectievelijk 76 en 20 toegewezen. West Zeeuwsch Vlaan deren kreeg 42 woningen toegewe zen. 20 woningwetwoningen wor den in reserve gehouden met het oog op vestiging of uitbreiding van industrieën. DE BOEKENWEEK H.M. de Koningin woonde gala-avond te Amsterdam bij AMSTERDAM, 27-2. H.M. de Ko ningin heeft vanavond in de Stads schouwburg te Amsterdam de gala avond bijgewoond, die de commis sie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek ter ge legenheid van de opening van de 24ste boekenweek heeft georgani seerd. Vergezeld van mevr. W. A. Repe- laer van Driel, dame du palais en haar particulier secretaris, mr. J. van der Hoeven nam zij om half negen in de koninklijke loge plaats, waarna de voorzitter van de com missie voor de collectieve propa ganda van het Nederlandse boek, de heer Chr. Leeflang, een wel komstwoord en de minister van Maatschappelijk Werk, mevr. dr. M. A. M. Klompé, een openings woord tot de geheel bezette zaal richtten. Daarna beleefde de parodistische Drieduizend kuikens verbrand NIJKERK, 28-2. Hedenmiddag brak brand uit in een stenen schuur behorende bij de boerderij van de heer K. Bos, in de buurtschap Paas- bos bij Nijkeik. Een deel van deze schuur werd gebruikt als kuikenmesterij en in de vijf zg. mestbatterijen bevonden zich in totaal 3000 drieweekse kui kens. Deze kwamen alle in de vlammen of door verstikking om het leven. DE WINTER 1958/1959 DE BILT, 1-3. Het K.N.M.I. deelt mede: De gemiddelde temperatuur van de drie wintermaanden decem ber, januari en februari bdroeg te De Bilt 2.4 graden tegen 2.2 graden Celsius normaal. Op 42 dagèn kwam het in De Bilt tot vorst, juist het normale aantal dagen. Februari was de koudste, december de warmst'e maand. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 187 tegen 173 normaal, dit is meer dan in de twee voorgaande winters. Op 36 dagen scheen de zon niet tegen op 35 dagen normaal. De hoeveel heid neerslag bedroeg gemiddeld over het gehele land bijna 180 mm. tegen 162 mm. normaal. Vooral in het kustgebied was het aan de natte kant, daarentegen was in het zuidoosten van het land de hoe veelheid neerslag ongeveer nor maal. In De Bilt sneeuwde of re gende het gedurende 166 uren tegen gedurende 168 uren normaal. Nederlandse opera „De zwarte bruid", gecomponeerd door Géza Frid op een libretto van de dichter C. J. Kelk zijn première. In de pauze werd een groot aan tal leidende figuren van deze opera, alsmede winnaars van literaire prijzen 1958 aan ds koningin voor gesteld. Uienprijzen niet lonend 's-GRAVENHAGE, 28-2. Op de Nederlandse uienmarkt is het aan bod niet overweldigend groot, maai de prijzen blijven laag en vertonen de laatste week nog een neiging tot afbrokkelen. Voor de export, ge schikte middelkwaliteit wordt thans niet meer betaald dan 8 tot 9 cent per kg. Gezien de tijd van het jaai en de kosten van bewaren en ver werken, is dat te weinig voor een redelijke vergoeding voor-de teler Bij dergelijke prijzen moet er geld bij. De grove uien zijn iets duurder maar komen toch ook weinig bo ven 10 cent per kg. Deze worden speciaal gekocht voor Engelse re kening. Engeland blijft de grootste afnemer van de Nederlandse uien. Het is vooral de Westduitse markt welke de laatste tijd minder be langstelling toont. Het totale kwantum dat weke lijks wordt geëxporteerd ligt op het ogenblik tussen vier en vijf miljoen kilogram. Blinde werd ziende MESSINA, 28-2. Dank zij het trekken van twee kiezen heeft de 28-jarige Siciliaan Umberto Pintaudi zijn ge zichtsvermogen terug gekre gen. Pintaudi was enige ja ren geleden tengevolge van een auto-ongeluk blind ge worden. Hij onderging ver scheidene operaties maar al le pogingen om hem weer ziende te maken faalden. Tot hij dezer dagen, ge dwongen door een hevige kiespijn, naar de tandarts stapte. Deze trok twee kie zen en prompt herkreeg Pin taudi zijn gezichtsvermogen. De artsen die hem na deze wonderlijke genezing onder zochten, verklaarden dat be paalde zenuwen die met de gezichtszenuw zijn verbon den door de wortels van de kiezen ineengedrukt waren, zodat de gezichtszenuw niet meer kon functioneren. De eigenliefde is de ergste aller vleiers. Jeugdig echtpaar slachtoffer van gasvergiftiging BUSSUM, 27-2. De 26-jarige heer W. Middel en zijn 23-jarige echtge note mevrouw Middel-Draaijer, wonende in de Lindelaan te Bus- sum en afkomstig uit Groningen, zijn door vergiftiging om het leven gekomen. Het echtpaar, dat een vriendin te logeren had, had voor zichzelf een bed in de keuken geplaatst. De logee bracht de nacht door in de zit-slaapkamer. Toen deze op haar kloppen geen gehoor kreeg, opende zij de deur en trof beide jonge mensen levenloos op bed aan. De slang van het gastoestel bleek los geraakt. De hoofdkraan stond nog open. De stoffelijke resten zijn naar de St. Gerardus Mapellastichting te Bussum overgebracht. Zeer ernstig geval van gasvergiftiging Vrouw en vier kinderen gestorven TILBURG, 28-2. Vanmorgen zijn - terwijl de man naar zijn werk was - in hun woning in de Van Heemskerckstraat alhier, een moe der en haar vier kinderen (allen meisjes) door gasverstikking om het leven gekomen. De politie werd omstreeks kwart voor tien door omwonenden ge waarschuwd. Brandweer en G.G.D, begaven zich onmiddellijk met zuurstofmaskers naar het perceel, doch de slachtoffers bleken reeds te zijn overleden. De lekkage heeft zich voorgedaan in de keuken. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Het slachtoffer is de 29-jarige mevrouw Vermeer-Van de Luyt- gaarde. De meisjes zijn respectie velijk 1%, 3, 5 en 8 jaar oud. De stoffelijke overschotten zijn naar het ziekenhuis overgebracht. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MAASTRICHT. Op de rijksweg van Heer naar Gronsveld is het vijfjarig jongetje, J. C. H. L. plot seling de rijweg opgelopen. Het werd door een passerende auto ge raakt. Het kleintje werd met zwa re verwondingen naar het zieken huis overgebracht en is daar en kele uren later overleden. GENNEP. De 35-jarige papier maker T. Dinisse uit Gennep is tussen de walsen geraakt in de po- pierfabriek „Gennep" waar hij werkzaam was. Hij overleed vrij wel onmiddellijk. Hij was gehuwd en had zes kinderen. EINDHOVEN. De eerste DAF- personenwagens, die van de pro- duktieband komen, zullen op 23 maart met enige feestelijkheid af geleverd worden. ROTTERDAM. Het nieuwe s s. „Rotterdam" voor de Holland Ame rika Lijn in aanbouw bij de N.V. Rotterdamsche Droogdok Maat schappij zal, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, op 3 sep tember zijn eerste reis aanvangen. Dit is ruim een maand eerder dan oorspronkelijk werd verwacht. Begroeting in Leningrad door Mikojan LENINGRAD, 1-3. - De Britse premier, MacMillan, heeft b(j zijn bezoek aan Leningrad aan een di ner, hem aangeboden door de bur gemeester, van z(jn overtuiging ge waagd dat de huidige gevaarlijke toestand slechts door onderhande lingen kan worden opgeheven. HU zei alle vertrouwen te hebben in samenwerking voor het bewaren van de vrede. Bij zijn rit door de stad bracht MacMillan ook een bezoek aan een Russisch stembureau, waar hij voor de grap zijn stem uitbracht. Mi kojan toonde de Engelsman hoe de Russen hun stem uitbrengen, waar op zijn Britse gast een stembiljet invulde, maar het biljet niet in de bus liet glijden. Zijn stem was on geldig en de leden van het bureau hielden het papier als herinnering. De „Izwestia", het Russische re geringsblad, heeft zondag nogmaals op het houden van een topconfe rentie aangedrongen. Echt kiespijn MOSKOU, 1-3. Chroesjtsjef zou zondag tegen een buitenlandse am bassadeur in Moskou hebben ge zegd, dat zijn sterke woorden over de buitenlandse politiek op dinsdag „slechts een verkiezingsrede" be troffen. Chroesjtsjef had hem ge zegd verbaasd te zijn over de reac tie in het buitenland op zijn rede, waarin hij het westerse voorstel om een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te houden, verwierp. De ambassadeur, die niet wilde dat zijn naam bekend werd ge maakt, zei dat Chroesjtsjef ook verklaard had dat de kiespijn, waardoor hij niet met MacMillan naar Kief kon reizen, echt was en niet een „diplomatieke" kiespijn. De Sow jet-premier had verder gezegd dat hij niet pessimistisch was over zijn besprekingen met MacMillan en dat het plotselinge vertrek van vice-premier Mikojan naar Leningrad om MacMillan te begroeten, bedoeld was om te be wijzen dat de sfeer niet koel was.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1