RIVELLA SNELFIX snel lijm Ceta-Bever voor de Doe-het-Zelver Talrijke toen nog bestaande openbare gebouwen zijn reeds lang verdwenen 3 Financiën en Economie Ingezonden mededeling Zierikzee, begin 19e eeuw Lantarens met raapolie zorgden voor verlichting (IV) De laatste bewoners van de grote herenhuizen in de omgeving van het Kerkplein, waren „min ver mogende lieden", zoals dat heette en toen ook deze verhuisd waren, vertoonden de hoge gevels, met de ingeworpen kleine vensterruiten, dusdanige tekens van verwaarlozing en verval, dat de oude percelen feitelijk tot „spookhuizen" waren vervallen. Ook aan de noordzijde van het Kerkhof, het Ko raalstraatje en in de Minnebroerstraat, stonden nog kolossale herenhuizen, bewoond door baron Van Dopff (tegenwoordig christelijke u.l.o.-school), notaris Albertus Willen van der Halen en anderen. Openbare gebouwen, die toen nog bestonden maar nu zijn verdwenen of door andere zijn vervangen, waren uiteraard in de eerste plaats de Grote of Sint Lievensmosterkerk, de Waalse kerk (aan het einde van de Poststraat), de Doopsgezinde kerk in de Wevershoek, de Latijnse school en het toen pas opgeheven oudemannenhuis in de Manhuisstraat, de Bank van Lening in de Minnebroerstraat, de Zuid- wellepoort, de Westpoort en de destijds door de stad verkochte Hoofdpoort. De straatverlichting De verlichting der straten geschiedde met ongeveer twee honderd twintig lantaarns, die gedurende acht maanden in het jaar brandden. Alleen op enkele punten der stad - bij bruggen b.v. - was er 's nachts altijd verlichting. Voor het vullen en aansteken zorgden drie personen, tegen een weekloon van f 2,90. Van de raapolie waren jaarlijks dertig vaten nodig, de aankoop waarvan de stad kwam te staan op een uitgave van f 1.800,f 1.900, De lantaarns stonden op houten palen of hingen aan de huizen. Eerst in 1839 kwamen de zogenaamde reverbères in gebruik, lantaarns die aan touwen midden over de straat hingen en toen goed voldeden, omdat een ingebouwde holle spiegel het olielicht weerkaatste. De verbetering was sommigen alweer te erg. Oude lieden vonden het wel wat al te licht worden op straat en zij spraken van de „goede oude tijd", toen zij genoeg hadden aan de toen gebruikte lantaarns, die vanwege de gelijkenis „een gloeiende spijker" werden genoemd. Ook voor enkele herbergen en logementen hingen lantaarns, maar deze werden onderhouden op kosten van de kasteleins, zo bv. voor het reeds genoemde Herenlogement bij de Grote kerk, het „Hof van Hol land" (nu „Hotel Van Oppen"), de herberg „Het Groenewoud" (op de Grachtweg achter de gasfabriek) en andere. Hoge vloeden Behalve de straatverlichting waren ook de vloed planken een zaak van stedelijke zorg. Vóór de zeer hoge vloed van januari 1808 had men te Zierikzee nimmer vloedplanken voor de straten en huizen nodig gehad. Deze vloed echter opende de ogen voor het gevaar van overstroming, zodat het stedelijk be stuur er toe overging een reglement op de vloed planken samen te stellen, dat op 19 januari 1809 tot stand kwam en de hoogte der planken op twintig duim bepaalde. Reeds de vloed van 1825 bewees dat die afmeting te laag was, want toen moesten de planken tot zeven Nederlandse palmen verhoogd worden. Latere vloeden - onder meer die van 12 maart 1906 - toonden de noodzaak aan om nóg hogere vloedplanken in gereed heid te hebben. i(De destijds door de heer De Vos voorspelde nood zaak van nog verdere verhogingen, is bewaarheid met de stormvloed van 1953. Het werden alleen geen hogere planken, maar een keersluis. - Red.). Grote droogte Had men enerzijds op zijn hoede te zijn tegen te veel water, het jaar 1822 kenmerkte zich door een buitengewoon droge zomer, wat de komst van een waterschip noodzakelijk maakte. De meeste regen bakken der openbare gebouwen geraakten leeg. Alleen die van de Grote kerk voorzag nog in de nood. Enkele baatzuchtige personen, die toevallig nog water in voorraad hadden en dit duur wilden ver kopen, maakten het water uit de kerkbak, als zijnde ongezond, verdacht. Het water werd toen door de hier bestaande geneeskundige commissie scheikundig onderzocht en geheel onschadelijk bevonden. DE R.A.I.-TENTOONSTELLING Nederland's vervoermiddel bij uitstek de fiets verandert Belgische staking EISENHOWER: ,Chroesjtsje£'s houding weinig hoopvol" Zoals blijkt op de R.A.I.-tentoon- stelling, passen vooral de rijwiel fabrikanten zich steeds meer aan bij de smaak van het publiek. Fiet sen in allerlei kleuren tref men op vrijwel elke stand aan. Een deel van de collectie is afgestemd op de smaak van de jeugd. De grootste evolutie bij de fiets ziet men echter over de gehele lijn - het wijzigen van de rij wiel vorm en de „zit", waardoor men zich beter en ge makkelijker dan voorheen kan voortbewegen. Bij het gemotoriseerde vervoer middel treedt de bromfiets sterk op de voorgrond. Ondanks de snel heidsbeperking tot 40 km. per uur blijven de fabrikanten bromfietsen vervaardigen, die meer gelijkenis vertonen met een echt motorrijwiel dan met een fiets, dit ten gerieve van hen, die de illusie willen heb ben een „echte" motor te berijden. VOETBAL K.N.V.B. Zierikzee krijgt zondag in de 3e klas D be zoek van Steenbergen. Ondanks het feit dat de bezoekers tot de koplo pers behoren geven wij de thuis club toch wel een kansje er een puntenverdeling uit te halen. VES '35 zal het bezoekende Grenswach ters wel geen kans geven terwijl METO met goede vooruitzichten op bezoek gaat bij RKFC. Zeelandia kan het op een puntenverdeling aansturen tegen Hontenisse. ODIO kan zijn positie wat verbeteren door thuis van Zeeland Sport te winnen. Axel zal wel baas in eigen huis blijven tegen RCS. In de 4e klas G staat Kaaise Boys voor een zware opgaaf bij Cluzona. Ook Halsteren krijgt bij Noordhoek een lastige klip te omzeilenYerseke maakt op eigen bodem een uitste kende kans op de volle winst tegen De Schutters. K.N.V.B. AFD. ZEELAND. In de le klas B zal de wedstrijd voor kampioen Burgh bij SVOWK wel niet veel moeilijkheden opleveren. Brouwershaven maakt bij het be zoek aan de reserves van Renesse de beste kansen. In de 2e klas C zal Brouwershaven II zich wel de sterkste tonen in de ontmoeting te gen SVOWK II. ZATERDAGMIDDAGCOMPETI TIE. In de 2e klas B heeft MEVO de beste kansen bij het bezoek aan Driewegen. Wolfaartsdijk zal zich Licht motorrijwiel Voor hen is er ook een nieuwe verschijning, het ultra lichte mo torrijwiel met een cylinderinhoud van 50 tot 60 cc, dat in prijsklasse maar weinig boven de duurste bromfietsen uitkomt. Het voordeel van deze motorfietsjes is, dat zij niet gebonden zijn aan de beper kende bepalingen voor de brom fiets. Daartegenover staat, dat men voor het berijden hiervan nog altijd een rijbewijs nodig heeft. Naast de tientallen merken rij wielen, bromfietsen, motoren en scooters vindt men in de R.A.I. een uitgebreide expositie van kampeer- benodigdheden, het „R.A.I.-puzzle- bos", waarin men zijn verkeers- theoretische kennis aan de praktijk kan toetsen, stands met onderdelen voor alle geëxposeerde vervoer middelen en tal van inzendingen van organisaties op verkeers-, ver- zekerings- en onderzoekingsgebied. door Zaamslag wel niet laten ver rassen, terwijl Kloetinge de handen vol krijgt aan het bezoekende SVD. 's-H.H.-kinderen maakt een kleine kans op een puntenverdeling tegen Goes V terwijl Kats weinig moeite zal hebben met Wissenkerke. In de 2e klas C geven wij Burgh III de beste kansen in het treffen tegen Duiveland. SINOTO, dat lelijk is afgezakt, zal Bruse Boys deze maal wel met de winst zien vertrekken. MEVO II is favoriet in de wed strijd tegen Brouwershaven III. In de 3e klas C is de wedstrijd tussen Duiveland II en Zeemeeuwen van groot belang voor de bezetting van de bovenste plaats. Ver van een gelijk spel zal de uitslag wel niet liggen. WIK heeft thuis de beste papieren tegen Burgh IV terwijl Bruse Boys II weinig tegenstand zal ondervinden van SINOTO II. JUNIORENCOMPETITIE. - In groep B VIII is Zierikzee B I vrij wel zeker van de winst tegen SI NOTO B I. Burgh B I kan een klei ne zege behalen op Duiveland B I, terwijl Dreischor in staat moet we zen om Brouwershaven B I met lege handen naar huis te sturen. In groep B IX slaan wij de papie ren van MEVO B I tegen SVOWK B I iets hoger aan. Zierikzee B I kon mogelijk wel eens een puntje in de wacht slepen tegen Renesse B I, terwijl WIK B I en Bruse Boys B I elkaar niet veel zullen ontlopen. ten einde BERGEN, 26-2. Op een achttal mijnen in de Borinage na, is het werk in de Belgische mijnen don derdag overal hervat. Op de weg Bergen-Framèries is donderdagochtend vroeg door vier honderd mijnwerkers weer een ver sperring opgeworpen. Om acht uur had de rijkswacht de weg vrij. In de metaalindustrie en bij de spoorwegen werkt iedereen weer. Twee fikse inbraken op Goeree-Overflakkee MIDDELHARNIS, 26-2. Gister- avond hebben voor de tweede maal in veertien dagen inbrekers op Goe ree-Overflakkee zich meester ge maakt van een brandkast. De in- klimmers verschaften zich in Nieu we Tonge door een achterraam toe gang tot de brandkast van de land bouwer J. Tijl, toen deze met zijn echtgenote ergens in het dorp op visite was. Waarschijnlijk hebben de dieven hun buit, waarvan nog niet bekend is gemaakt hoe groot zij was, per auto vervoerd. De pojitie van Oude Tonge is da delijk tezamen met die van Nieu we Tonge een opsporing met speur honden begonnen, tot dusver echter zonder resultaat. Twee weken ge leden hebben dieven in de polder eveneens de afwezigheid van een boerenechtpaar benut om zich van een brandkast meester te maken. Dank zij de dichte mist in de avonduren, konden zij ongemerkt de geldkast wegdragen. Ook deze daders zijn nog niet bekend. DE ZEEKONINGIN WASHINGTON, 25-2. President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie in Was hington verklaard dat Chroesjtsjef een duidelijk onverzoenlijke hou ding aanneemt inzake de kwestie- Berlijn en die van de Duitse her eniging. Nu premier MacMillan van Groot-Brittannië in Moskou is om te trachten een gunstige sfeer te scheppen voor onderhandelingen, kan men de houding die uit de jongste verklaring van Chroesjt sjef spreekt, niet erg hoopvol noe men, aldus Eisenhower. Hij zei met nadruk dat de V.S. geen duimbreed zullen wijken bij de handhaving van hun rechten en verantwoordelijkheden in Berlijn. Hierover zijn geen onderhandelin gen mogelijk, aldus Eisenhower. De Amerikaanse president voegde hier echter aan toe dat de V.S. altijd be reid zullen blijven tot onderhande lingen als de tegenpartij maar een terrein, hoe klein ook, openlaat waarover onderhandeld kan wor den. Eisenhower zei dat de verwer ping van de westelijke voorstellen naar de mening van de V.S. zo on logisch is, dat er maar weinig hoop over blijft voor een rechtvaardige vrede. Vrouw aan 't hoofd NEW YORK, 26-2. De 58- jarige weduwe van de in 1955 overleden voormalige Amerikaanse ambassadeur in Noorwegen, mevrouw Jose phine Bay, die de vorige maand hertrouwd is met de heer Michael Paul, is be noemd tot president-com missaris van de American Export Lines. Zij is de eer ste vrouw, die aan het hoofd staat van een grote Ameri kaanse stoomvaartmaat schappij en tevens de eerste vrouw, met een hoge positie bij een grote onderneming in de Verenigde Staten. Duivelandse man komt Boeren leenbank binnen. Op nieuwe klom pen. Op fraaie nieuwe klompen, mag Eilandman wel zeggen, of als U wilt zondagse klompen, met een randje en een verfje. Na tien mi nuten komt Duivelandse man uit de Boerenleenbank, maar zijn fraaie nieuwe klompen zijn ver dwenen en er resten slechts twee walgelijk uitgelopen, versleten klompen, die hij in arren moede maar heeft aangedaan. Wat is een paar klompen, zal men vragen, in een eeuw van (blanke) welvaart en in een tijd dat sommigen tantièmes krijgen van een ton. Niets zal men zeggen. „Veel", zegt Eïlandman, die de opzettelijk- nieuwe klompen- aanschieten hier ook eens wil aan schieten, met de doodgewone vraag: „toe zet die klompen nou terug bij de Boerenleenbank". Is er weer een mannetje blij en dat is heel wat, een blij mannetje. Oncontroleerbaar verhaal van Maar het westen mag geen gele genheid tot onderhandelen voorbij laten gaan, als er tenminste een werkelijke kans op succes bestaat, aldus Eisenhower. Ingezonden mededeling 'n Bloedzuiverende knor met Kruschen Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke Rheamaüsche Pfjnes eruit Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheumatische pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende organen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeug dig. En zo - naarmate het bloed weer krachtiger gaat stromen - verdwijnen de pijnverwekkende onreinheden langs natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij uw apotheker of drogist. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Toegelaten tot de Evangeliebedie ning: H. C. Adema, Groningen; D. R. Jonker, Apeldoorn; G. Lijzenga, Dronrijp; H. J. de Vos, Groningen en J. Visser, Klazienaveen. Beroepbaar: C. H. Cassuto, Sche- veningen en G. Lijzenga, Dronrijp. Beroepen te Aalten (vac. D. Groe- nebeer): M. van der Heiden, Kla zienaveen. Ger. Kerken Beroepbaar verklaard: kand. M. J. van Reenen, Woubrugge. Beroepen te Nordhorn: A. J. Dondorp, Domburg. Aangenomen naar Balk, H. Gil huis, kand. te Amsterdam, die be dankte voor Sybrandaburen c.a. Chr. Ger. Kerk Bedankt voor Driebergen: J. Brons, Mijdrecht. Ger. Gemeenten Tweetal te Tholen: M. Heerschap, Borssele en Chr. van Dam, Rotter dam-zuid. Schouws mannetje in oogsttijd, die aan de schoven zat te manipuleren. Die schoven stonden uiteraard op rijen dwars over het land. Op een goede middag was de man echter bezig de schoven in het vierkant van „den blok" te zetten. Landbou- loers die voorbij kwamen, vroegen, „w& doe je toch?" ,,'k Zd 't zaage", zei het mannetje: „kê vanmiddag nae de radio eluusterd, in zu ebbe regen vö 't midden van 't land af- gegeve". Eilandman heeft dit ver haal al een poosje in reserve, om dat hij het maar niet geloven kon. Deze week sprak hij iemand, die hem bezwoer dat het waar was. Maar 't zal wel een poosje terug zijn. Vooruit dus maarschoven weghalen in 't midden van het land. 't Verhaal brengt Eilandman ove rigens op een ander mannetje, die hij in de dertiger jaren gekend heeft. Dat mannetje sprak graag over het weer en ze vroegen hem er ook altijd naar. Tijdens een KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. De Stichting Oorlogsmonument 1940-1945 heeft een klokkengieterij in Aarle-Rixtel opdracht gegeven voor het gieten van een monumentale luidklok. De ze klok zal geplaatst worden op de Waalsdorpervlakte, in de nabijheid van de bestaande gedenksteen. 's-GRAVENHAGE. Uit een brief van de directeur-generaal van de Voedselvoorziening aan het bestuur van het Produktschap voor Zuivel blijkt, dat in de regelingen en ga ranties op het gebied van voeder- granen voor dit oogstjaar geen ver anderingen zullen worden gebracht Dit, aldus de brief, zou niet oppor tuun zijn nu onderhandelingen in E.E.G.-verband in het verschiet liggen. HENGELO. Op de Deldenerstraat in Hengelo is de 70-jarige wielrij der W. Heukers tijdens het over steken naar het bejaardenhuis „Avondust" door een hem achter opkomende vrachtwagen uit Wij- chen, bestuurd door de 24-jarige F. A. L., aangereden. H. is in de loop van de middag in het Konin gin Juliana-ziekenhuis te Hengelo overleden. GOUDA, Het 7-jarig zoontje van de familie Streng te Nieuwerkerk aan de IJssel is bij het naar school gaan op de snelverkeersweg door een auto gegrepen en op slag ge dood. De heer Streng had zijn zoontje juist met een bootje over de ringvaart gebracht, die dorp en weg van elkaar scheiden. De man stond zelf nog in het bootje toen de knaap de weg opliep met het fatale gevolg. 's-GRAVENHAGE. Op het par keerterrein van het Bouwcentrum te Rotterdam stond een vrachtauto geparkeerd, die beladen is met drie ton ijs. Dit ijsblok is zondag in noord-Noorwegen uit een gletscher gehakt en op de vrachtauto gela den. Het is namelijk bestemd voor prof. dr. A. Schweitzer in Lam- barene, Afrika. N.V. Bank voor Ned. Gemeenten 's-GRAVENHAGE, 26-2. De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten deelt mede, dat zij, gebruik makend van de bevoegdheid, voor behouden in het prospectus van 18 februari jl., het bedrag van de bij dat prospectus door haar uitgege ven 4Vz procent 30-jarige obligatie lening 1959, heeft vastgesteld op driehonderd miljoen gulden. In Rome, Napels, Bolzano en Milaan hebben studenten en scho lieren vandaag anti-Oostenrijkse betogingen gehouden naar aanlei ding van de wrijving over zuid- Tirool. Vooral in Rome had de po litie de handen vol om de duizen den jongelui in toom te houden. Er zijn twintig aanhoudingen verricht. zachte winter zei hij eens: „les, ies, dat komt tur nie mi, de vliegtuugen stoke eêl de lucht waarm". Of „in wd dienk je van de smisse, oal die waarme lucht, ies komt ter nie mi", 't Leuke was dat het mannetje het meende en dat stempelt hem lang na zijn dood, tot kampioen der sim pele zielen, grandioze drager der eenvoud. Zij zullen de wereld niet vooruit brengen, die mannetjes, maar wat is vooruit, gelet op verkeersonge vallenstatistieken en bommen op open steden, al weet EiXandman wel dat hij de zaak wat scheef trekt. Hoe het zij, hij houdt van zulke mannetjes en vergeet ook niet de verbijsterende uitroep van één hunner, toen hij voor het eerst een reklamevlieger aan het werk zag: „baal, baal, noe gae ze dun emel nog as plakkebord gebruuke". Zelfs onze experimentele prozaïsten ko men niet op zo'n zin. Standbeelden vrienden, voor zulke mannetjes! 42. Juist als de piratenhoofdttian weer een fanatieke uitval ge daan heeft, die door Aram vakkundig wordt gepareerd, ziet de jonge ridder een wel heel vreemde kans om het gevecht te be ëindigen. Zijn zwaard flitst omhoog en met een brede boog snijdt het staal dwars door de koorden van een zware lamp. Kapitein Eén-oog, die er juist onder staat, krijgt het gevaarte met een ge weldige klap op het hoofd. Verdoofd zakt de piraat door de knieën, zijn zwaard klettert tegen de plavuizen. En op datzelfde moment wordt Aram door sterke handen beet gegrepen. Twee soldaten wringen hem het zwaard uit de hand, anderen grijpen de nog versufte kaper in de kraag. Dan treedt een officier naar voren. „In naam der Senaat van Ithaca arresteer ik u wegens het verstoren der openbare orde", zegt hij luid. „Soldaten, voer die twee kemphanen weg, de waard gaat ook mee, als getuige!" ^X~X"X"XK"X"XKK"X"X~X~X~X"X,X~X"X**X"X**X"X~X"X~X~X":« i Schouwen-Duivelandse SDortspiegel t Spanning bij ontmoetingen Zierikzee I-Steenbergen I. Goede X overwinningskansen voor Burgh I en Brouwershaven I. In X uitwedstrijd tegen Driewegen I is MEVO I niet kansloos. X Winstkansen voor Burgh III, Bruse Boys^ en MEVO II. Aar- dige wedstrijden in de juniorencompetitie Ingezonden mededeling Rivella ook suikervrij! De ideale drank voor diabetici en voor hen die slank willen blijven. slechts 14 kcal. per Hesje van 240 cc. goedgekeurd door de N.V.S. tjdndeU dun andeU EEN FRIESCHE VLAG -DOMO PRODUCT Klompen I - Klompen II - Vraag - Regen Schoven - „les" - Plakkebord en Standbeelden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6